EUMATIEK PAS OP De strijd tusschen Rusland en Finland. Schepen, die nietwederkeeren Er is een^ in de maand de van Buitenland Hoewel de Finnen iederen duim gronds verdedigen dringt de vijand steeds dieper het land in. Directe hulp is geboden. GEMENGD NIEUWS. EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN IN HET LAGERHUIS. TWEEDE BLAD VAN ZEVEN METER HOOGE STELLING GEV ALLEN. Op slag gedood. Gistermiddag is de 46-jarige scheepsklin- ker S. D. van Genderen op de scheepswerf der firma A. Vuyk en Zonen te Capelle a.d. IJssel, van een zeven meter hooge stelling gevallen. De man, die op het hoofd terecht kwam, is op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. Wie geplaagd worden door Rheumatische pijnen, behoeven niet op den kalender te kijken. Die .oelen wel aan hm ondrage- lijke pijnen en scheute- in lijf en leden, dat de tijd van onafgebroken martelingen weer is aangebroken. „Slapelooze nachten van Rheumatische pijnen vier, vijf maal mijn bed in en uit en niet in staat een been te verzetten. Dat heeft zoo jaren geduurd toidat ik met Kruschen ben begonnen, op aanraden van een vrlendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen Salts regeln-atig blijven pebruiken en ik ben nu vrij van pijnen. Toch blijf ik het nemen, iederen morgen zco verklaart een dankbaar gebruikster van it. de 70. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en inge- wanden geeft deze organen nieuwe kracht. Ze komen tot krachtiger actie ti. het bloed wordt gezuiverd van overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in de spier- weefsels en dat ooizaak is van Uw lijden en die isrgende pijn. Nedm toch Kruschen Salts Tienduizenden deden het en vonden er baat bij. Kruschen Salts, verkrijgb. bij upoth. en drog. h f 0 40, 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. DE STAATSLEENING. Het Amst, Effectenblad schrijft o.a.: Cijfers zijn veel minder exact dan zij zich voordoen, de begrippen voordeelig en nadee lig zijn betrekkelijk, naar gelang van het standpunt van waaruit men ze ziet. Daar- om behoeven twee van de argumenten, die minister de Geer gisteren in de Eerste Kamer voor zijn vertrouwen in het wslslagen van de staatsleening opsomde, geen commentaar. Zij waren: de bevredigende rentevcet en de betalingsfaciliteit resp. de daaruit voort- vioeiende verwachting van koersstabiliteit. Dienaangaande heeft ieder zijn meening ge- vormd. Velen zullen het met de inzichten van den minister eens zijn, anderen zijn dat niet en binnenkort hopen wij de uitspraak van de publieke meening te hebben. Die achterbleven, mogen zich nog be- veiligd voelen tegen het dwingend com mando om ook hun plicht te doen, zij moeten daarbij op dit oogenblik, met het sobere prospectus der staatsleening voor zich twee dingen wel bedenken. Het eerste is, dat het geld, dat de regee- ring vraagt, in der. letterlijken zin van het woord onmisbaar is als onderdeel van ons verdedigingsfront. Iedereen, die in staat is om in de finan ciering van onze neutraliteit zijn aandeel bij te dragen en dat weigert te doen, is een deserteur. Een deserteur, die evenveel kwaad doet, wellicht meer schuldig is, dan een sol- daat die, in angst voor zijn leven, zijn wa- pens weggooit. Hy bedenke daarbij, dat dat deel van ons volk, dat geen leeningen kan sluiten, maar op andere wijze zijn piicht vervult, de z.g. bezittende klasse met gegronde verwijten zou overstelpen, indien zij hare bij dragen aan de landsverdediging, uit benepenheid, achterhield. En dat de dooddoener van de zware belastingen, die wij toch al moeten opbrengen, niet opgaat, omdat ieder staats- burger op zijn wijze door belastingen ge- troffen wordt. De kleinen waarschijnlljk zwaarder dan de grooten. Het tweede ding, dat de achterblijvers zich niet moeten ontveinzen, dat is, dat ook voor hen een dwingend commando uitgesproken zou kunnen worden. Het geld moet er zijn en daarmee „basta". Komt het niet vrijwillig, dan moet het maar gedwongen komen. Een stok is gauw gevonden, een wet is zoo voorgesteld en aan- genomen. Gedwongen leeningen zijn onprettige din gen en ze zijn nooit van de voordeeligsten, zij komen dan ook gelukkig eerst in het uiterste geval om den hoek kijken. Laat ons hopen, dat kapitaalkrachtig Neder- land deze smadelijke noodzaak niet noodig zal hebben. Wij hebben de verwachting uitgesproken, dat het plichtsgevoel van den gemiddelden Nederlanders hem er toe zal brengen in rui- mere mate in te schrijven dan hij onder an dere omstandigheden zou doen. Voor dit plichtsgevoel en voor het sober beroep daarop van de regeering, vragen wij met den ernst, die het oogenblik eischt: E6n minuut aandachtige stilte! DOODELIJK ARBE1DSONGEVAL. Gistermiddag is op de terreinen van de Nederlandsche scheepsbouwmaatschappij aan de overzijde van het IJ te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Den 25-jarigen arbeider, die bij een hijsch werkzaamheden verrichte, struikelde bij het achteruitloopen, waardoor het touw van de hijsch losschoot. De man kreeg een aantal ijzeren balkjes, welke werden opgetakeld, tegen het hoofd. Hij Werd zwaar gewond en overleed kort daarop. CONFLICT BIJ KLEEDINGBEDRIJF TE OLDENZAAL. De drie samenwerkende bonden in het kleedingbedrijf hebben opnieuw aan de firma L. Visser te Hengelo, verzocht de C. A.O. in het maatbedrijf te aanvaarden. De firma Visser heeft, aldus wordt van werknemerzijde gemeld, gemeend, te kun nen volstaan met 2 J4 cent per uur meer te betalen, hiermede waren echter de grieven inzake regeling van vacantie- en feestdagen over het betalen van een te laag tarief niet uit de wereld. De vakbonden wenschten met dezen be- staanden toestand niet langer genoegen te nemen en deelden de firma mede, dat zij zich het recht voorbehielden, om op 11 De cember den arbeid op te schorten. Nadat een conferentie met de firma werd gehou- den, besloten de vakbonden op 11 December niet tot staking over te gaan, op grond van de overweging, dat zij nog eerst een poging wilden doen, zonder een conflict tot over- eenstemming te komen, ook omdat de werk- ge\er gemobiliseerd is. Echter stelden zij hierbij de voorwaarde, dat de firma de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag het loon zou doorbetalen, hetgeen een vrijwel algemeen getruik is in het kleedingsbedrijf in Neder- land. Dp firma werd verzocht uiterlijk 12 December hierop te willen antwoorden. De vakbonden ontvingen geen antwoord, maar de firma zegde alien kleermakers, zes in ge- tal, tegen Zaterdag 16 December ontslag aar>. Hiermede is het conflict uitgebroken. Het personeel heeft daarop na een Woensdag- avond gehouden bespreking, besloten, het werk gistermorgen niet meer te hervatten. De vakbonden hebben de firma verzocht, de afrekening der loonen ten spoedigste in orde te maken, aangezien de kleermakers in twee weken geen loon hebben ontvan- gen. M.S. „LENA" OP DE THEEMS IN AAN VARING MET EEN ENGELSCH SCHIP. Het Nederlandsche motorschip „Lena" dat van Londen op weg was naar Amsterdam, is gistermorgen op de Theems aangevaren door het Engelsche motorschip ..Acclivity". De „Lena" kreeg schade aan bakboord voorschip. Het schip is vanmorgen in IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Spaarndam, waar eenige platen vernieuwd moeten worden. Of de „Acclivity" schade heeft gekregen is niet bekend. het schip heeft direct de reis vervolgd. BELGISCHE PASPOORTEN VOOR 11 OCTOBER AFGEGEVEN ONGELDIG. Het consulaat-generaal van Belgie te Amsterdam brengt ter kennis van de Belgische onderdanen in Neuerland, dat alle paspoorten, afgegeven v66r 11 Octo ber 1939, ongeldig zijn verk.aard, met uitzondering van die, welke zich in handen bevinden van zeelieden en Rijnschippers. Houders van de ongeldig verklaarde pas poorten, die zich op reis willen bcgeven, worden verzocht zich bij de bevoegde con sulate ambtenaren aan te melden. Kerstmis in de krankzinnigengestichten. De Nederlandsche vereeniging voor hulp tan zieken van geest heeft gezorgd, dat het St. Nicolaasfeest voor de „vergeten" patien- ten in 12 krankzinnigengestichten een wer- kelijk feest was. Thans is de vereeniging bezig te zorgen, dat het Kerstfeest in een 10-tal gestichten evenzoo zal slagen. Zij ver- zoeken daartoe een ieder die persoonlijk een of meer patienten een Kerstpakket wil zen- den, de namen en adressen van deze patien ten te vragen aan de administratrice van het gestichtswerk, mevrouw A. Wijnberg Smies, van Breestraat 33 (1) te Amster- dam-Z. Wil men, dat de vereeniging een pakket zendt, dan worden gaarne giften ingewacht per postgira 140554 of gemeentegiro Amster dam N.645. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, be- houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 December vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). Boternoteering. - De commissienoteerir g voor Nederlandsche boter is gisteren vastge steld op 80 cents per kg. (onveranderd). Wielrijder aangereden en op slag ge dood. - Gisteravond is op den Kanaaldijk te Aarle-Rixtel een twintigjarige wielrijder door een auto uit Helmond aangereden en op slag gedood. Naar de identiteit van het slachtoffer wordt een onderzoek ingesteld. Mevr. KrollerMiiller overleden. - Op het jachtslot Sint Hubertus in het nationale park „De Hooge Veluwe" is gisteren over leden de bekende kunstkenster, mevrouw H. E. Kroller—Miiller, die vooral bekendheid heeft verworven door het aanleggen van een der grootste verzamelingen van moderne kunst, in ons land, die thans is onderge- bracht in het Kroller-Muller-museum, dat gelegen is in het nationale par* ,.De Hooge Veluwe", waarvoor zij den grondslag heeft gelegd. Pcstzegeltentoonstelling te Amsterdam. - Van 16 tot en met 26 December a.s. zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een postzegeltentoonstelling worden gehouden. De correspondentie, welke aldaar wordt ge- post, zal worden voorzien van den afdruk van een bij zonder stempel. Er zal gelegen - heid zijn tot verzending van aangeteekende stukken. Uit Helsinki wordt gemeld: Aan het front van de Karelische land- engte heeft een compagnie, die een week lang den vljandelijken opmarsch tegenge- houden heeft, zich thans weer naar haar basis begeven, van nabij gevolgd door de Scvjet-Russische troepen. Woensdag heeft de vijand een grooten aanval ondernomen, waaraan zes tanks deelnamen, waarvan een bijna terstond door een mijn vernield werd. Verscheidene nieuwe vijandelijke infanterie aanvallen, gesteund door artillerie, zijn in den loop van den dag gevolgd. De meeste werden afgeslagen en onder de rooden vielen talrijke dooden. In den loop van den dag is gebleken, dat onze artillerie en die van den vijand gevuurd hebben op een zelfde doel, een boschje waar- in zich een kleine afdeeling roode soldaten bevond. Wij hebben het vuren toen gestaakt en aldus munitie gespaard. Gisteren heeft een Finsche afdeeling een langdurige verkenningsoperatie uitgevoerd. De roode vliegtuigen, die Dinsdag boven Hango en Elkaenas een bombardement heb ben ondernomen, hebben vooral hun bommen gericht op de verschillende gebouwen van een hoeve, waar zich talrijke geSvacueerden. vrouwen en kinderen, bevonden. De aanvallen van de Finsche luchtmacht op de Russische linles worden over het alge meen met succes bekroond. De reacties der Sovjet-Russische troepen zijn inderdaad te traag. In talrijke gevallen konden Finschen verkennlngsvliegtuigen bij verrasslng ont- dekte detachementen onder mitrailleurvuur nemen. Het Finsche dagblad „Huvudstadsbladet" zet uiteen, dat ondanks de militaire activi- teit, de Finsche weerstand geen onbepaalden tijd kan duren, wanneer geen steun uit het buitenland wordt ontvangen. Het blad schrijft: „Wij kunnen wel al onzen moed en onze heroiek ontplooien in dezen strijd tegen de U.R.S.S., op den duur echter zullen wij geen weerstand kunnen bieden aan de Sovjet-Russische invasie. De beschaVing en het recht, dat wij verdedigen, zullen ondergaan onder den wilden op marsch der horden uit het Oosten, wanneer de wereld niet zonder al te veel talmen, ons te hulp komt. De sneeuw zag rood Duizenden manschappen van het roode leger zijn gevallen in den slag om Salla, de sleutelpositie op het Noordelijke Finsche front, die, naar verklaard wordt, door de Finnen is heroverd, aldus luidt een be- richt, dat ontvangen is uit Tornio aan de Zweedsch-Finsche grens. Het bericht voegt hieraan toe, dat de sneeuw roodgekleurd was van Russlsch bloed. De Russen trachtten in dezen sector naar de zee door te breken en men gelooft, dat zij van Salla de basis van hun hoofdkwartier hadden willen maken. Sterke Finsche troe- penaanvullingen zijn uitgezonden om de stad te heroveren. De slag duurde twee dagen en wordt beschreven als de grootste, die tot dusverre in dezen oorlog is geleverd. Britsch consulaat uit Helsinki geevacueerd. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat het Britsche consulaat Woensdag van Helsinki verplaats is naar .Boris (Bjorneborg). De druk der Sovjet-trocpen. Uit Helsinki wordt gemeld: De krijgsver- richtingen der laatste dagen maken het mo- gelijk een inzicht te verkrijgen van de hoofdrichtingen, waarin de druk der Sovjet- troepen zich beweegt. Uit de verklaringen van Finsche militaire deskundigen blijkt, dat de Finnen de in het uiterste Noorden gelegen stad Petsamo nog steeds in handen hebben. De Russische aanval, welke men daar verwachtte, blijft nog steeds uit. De druk der Russische troepen richt zich naar Salla, alwaar de Sovjets zich 50 km diep in Finland bevinden. De Finnen hebben krach- tige tegenaanvallen ondernomen den Russen zware verliezen toegebracht. Vervolgens gaat de druk in de richting van de Finsch-Zweedsche grens. De Finnen heb ben versterkingen gestuurd, welke den Rus- schen opmarsch kunnen vertragen, wellicht tegenhouden. Te Tolmjaervi hebben de Rus sen een opvallend echec geleden. Het meest delicate punt voor het Finsche leger is op het oogenblik stellig de Rus sische aanval in de richting van de Botnische Golf. De ontwikkeling van den toestand in dat gebied hangt voornamelijk af van het aantal mannen, dat de Sovjets daar kunnen handhaven en onderhouden en van de troe- penmacht, welke de Finnen zullen kunnen gebruiken vahuit hinderlagen op de punten, waar de Russen moeten passeeren. Ontploffingen aan Noorsch-Finsche grens. Gisteravond werden geweldige ontplof fingen gehoord aan de Noorsch-Flnsche grens in de buurt van Kolosjoki. Men gelooft, dat de gebouwen bij de nikkelmijnen werden opgeblazen. Tolvajaervi in vlammen. Tolvajaervl is volgens een bericht van het Noorsche telegraafagentschap uit Kirkenaes geheel in vlammen. Alles wijst er overigens op, dat de Sovjet-troepen tot den aanval zijn overgegaan. Een Finsche soldaat, die de Noorsche grens was overgekomen, heeft ver- teld, dat de Russische troepen worden voor- afgegaan door tanks en dat zij hun kanon- nen op 20 kilometer van de Noorsche grens in stelling hebben gebracht. Hevige gevechten bij Salla. In de buurt van Salla zijn gister de hevige gevechten voortgezet. Het verluidt, dat de Finnen bij hun grooten tegenaanval roode troepen tot binnen vijftig km. van de Rus sische grens hebben teruggeworpen. Zij be vinden zich dus op meer dan 300 kilometer van zee. De Russische druk is nog steeds zeer sterk, doch de Finnen, die nieuwe ver sterkingen hebben gekregen, houden stand en brengen hun vijand, naar gemeld wordt, groote verliezen toe. In Zuid-Finland, ten N. van het Ladoga- meer, zetten de Finnen hun opmarsch voort na de successen, welke zij hebben be- haald met hun tegenoffensief bij Tolvajaervi. In ht legerbericht van gister wordt door de Finnen verklaard, dat op de landengte van Karelie plaatselijk werd gevochten, waarbij de vijand o.a. elf strijdwagens ver- loor. Aan de Oostgrens heeft de vijand zijn aanval voortgezet in de richting van Koiri- noja. Het gebied rond Tolvajaervi is in Fin sche handen. Een vijandelijke vlootafdeeling heeft de kustbatterijen bij Bjoerkoe beschoten. Deze beantwoordden het vuur en vernietigden een vijandelijke batterij. De vijandelijke vloot- afdeelingen werden verdreven. De strijd op de landengte van Karelie. De bijzondere correspondent van Havas te Helsinki bericht, dat hij enkele inlichtingen heeft ontvangen over de Finsche kustbatte rijen van Koivisto. Koivisto is een schier- eiland ten Z.O. van Viipuri en de genoemde batterijen maken zoowel deel uit van de kustverdediging als van de verdedigingslinie op de landengte van Karelie. De opmarsch van de Sovjet-Russische troepen heeft hen binnen het bereik van deze zware batterijen gebracht, waardoor zij zware verliezen leden. De strijd van Tolvajaervi heeft den Rus sen ongetwijfeld veel verlies gebracht. Dit was de eerste keer, dat de Russen op dit punt zoo hevig zijn aangevallen. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat de Rus sische troepen op 14 December in het district Moermansk den opmarsch hebben voortge zet. In het district Ukhta zijn de Russische troepen opgerukt tot 117 kilometer ten Wes ten van de staatsgrens. In he district Petrozavodsk hebben zij Sjuskujarvi, Sulkulampi en Hippola bezet. Mededeeling van Chamberlain De verklaringen door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegd, waarin hij leveringen door Groot-BritanniS aan Finland toezegt wordt ti Helsinki hartelijk ontvangen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Donderdagavond tegenover den correspondent van Reuter verklaard: „Dat is aangenaam", indien Groot- Britannie en Frankrijk ons eenige hulp zul len geven, koint het met onze zaak in orde REDEVOERING VAN JEAN G1RAUDOUX. De American Club in Parijs heeft gister een dejeuner aangeboden ter eere van den commissaris-generaal voor de voorlichting. Jean Giraudoux. Aan den maaltijd sprak deze een redevoering uit. DE VORMING VAN EEN CENTRALE REGEERING DOOR CHINA IN JAPAN Uit Tokio wordt gemeld: Minister-presi dent Abe heeft gister verklaard, dat defini- tief besloten is tot de vorming van een nieuwe centrale regeering, ook al staat hei tijdstip nog niet vast. De nieuwe regeering zal een keerpunt beteekenen in de geheel c Japansche politiek ten aanzien van China. In het overzicht over den oorlog heeft minister-president Chamberlain gister in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat de Finnen hun land moedig en vastberaden verdedigen en bewezen hebben, de sterkere strijdmacht te zijn. De minister-president voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Russische regeering door den aanval op Finland het geweten van de geheele wereld heeft wakker ge- schud. Behalve door het leveren van vliegtui gen aan Finland, is de regeering voorne- mens Finland te helpen door het leveren van ander materiaal. (Toejuichingen). De aanval van de Sovjets heeft het ge weten van de geheele wereld gekwetst doch de Duitsche regeering heeft zich openlijk aan de zijde van den aanvaller geschaard. De Finsche zaak is door de Duitsche propaganda aangegrepen als een middel om de aandacht af te leiden van het eer ste doel van den oorlog voor d» geallieer- den, hetgeen is „het nationaal-socialisti- sche Duitschland verslaan." Het is de a„nval van Duitschland ge- weest, welke den weg heeft gebaand voor den aanval van de Sovjet-Unie op Polen en Finland. De Britscha troepen hebben thins hun plaats in de Maginot-linie ingenomen. Ter zee heeft de voornaamste gebeur- tenis plaats gehad in de Zuid-Amerikaan- sche wateren. De kruisers Ajax, Exeter en Achilles hebben het Duitsche vestzakslagschip aan gevallen en dit heeft de wijk genomen in de richting van Montevideo. Na een fel gevecht, waarin de „Exeter" werd bescha- digd, hebben de beide andere kruisers de achtervolging voortgezet en omstreeks mid- dernacht zocht de Admiraal Graf von Spee een toevlucht in de territorlale wa teren. Chamberlain ontkende, dat de bewering van den Duitschen gezant in Uruguay, dat de Britsche kruisers mosterdgas-granaten zouden hebben verschoten, juist zou zijn. Het is duidelijk, dat drie betrekkelijk kleine Britsche schepen een dapperen strijd hebben gestreuen tegen een veel sterker bewapend tegenstander, waarvan het ge- volg zeer goed kan zijn, dat het zuiden van den Atlantischen Oceaan bevrijd zal zijn van dezen kaper. De minister-president zeide vervolgens, dat de rctiviteit in de lucht op het oogen blik wordt gehinderd door het slechte weer. Belangrijke orders voor munitie, grond- stoffen en levensmiddelen zijn in de Do minions geplaatst. verantwoordelijkheid van hen. die om hun eigen eerzucht een dergelijk treur- spel op de wereld hebben ontketend, is waarlijk verschrikkelijk" zoo besloot minister-president Chamberlain zijn rede. De snelheid van werken in Geneve. Nadat Chamberlain zijn oorlogsoverzicht had gegeven, was het woord aan den lei— der van de arbeidersoppositie, Attlee, die o a. zeide dat hij een contrast zag in de snelheid, waarmede de Volkenbond thans heeft gewerkt tegenover de traagheid in andere gevallen. Wanneer dezelfde acti- viteit door de Britsche regeering en de de volkenbondsstaten ontplooid was bij vroegere daaen van agressie, zou thans, naar sprekers meening geen oorlog woe- den. De volgende spr., Sinclair, juichte het toe. dat de premier thans weer met warm- te over den Volkenbond had gesproken en dat de regeering zich weer bewust ge- toond heeft van het nog bestaande moreele gezag in de wereld. Waarom werd de Bremen niet getorpedeerd? In het Engelsche Lagerhuis heeft Alexander van de labouroppositie, de re geering verzocht een verklaring af te leggen over de omstandigheden, waaron- der de „Bremen" de gelegenheid kreeg, een Engelsche duikboot voorbij te varen. Chamberlain zeide hierop, dat het duide lijk is, dat de eenige manier, waarop de duikboot de Bremen had kunnen tegen houden, zou zijn geweest, het schip te tor- pedeeren, en dat zou hebben beteekend zelf te doen, wtt in den vijand afgekeurd wordt. Het lot der kleine staten. Na de rede van den minister-president stelde de Labour-afgevaardigde Noel Baker de vraag: „Wordt het niet steeds meer duidelijk, dat tenzij de kleine staten van Europa een weg vinden om zich aan- een te sluiten tegen den aanval, zij voor een hun onafhankelijkheid zullen verlie- zen?" De minister-president antwoordde: „Ik geloof, dat dit reeds geruimen tijd geleden duidelijk was ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Uitreis: „Torenvalk" te Basra. Thuisreis: ,,Buizerd" te Basra; „Nandoe te Medan. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Obdam. Ten overstaan van notaris Noot te Ben- ningbroek, werden Woensdagavond publiek verkocht twee aan elkaar gelegen percee- len bouwland, gelegen aan de spoorbaan nabij Spierdijk, onder de gemeente Obdam, respectievelijk groot 1.04.70 H.A. en 0.53.15 H.Atezamen 1.57.85 H.A. Eigendom van den heer Jac. Klaver Jz. te Spierdijk. Beide perceelen tezamen opgeboden door den heer P. Feld te Obdam, tot f 3600, werd door den heer J. Steltenpool gemijnd op f 300. Het stoomschip „Stanwood" ge- zonken. Gisteravond werd te Londen ver- nomen, dat terwijl geprobeerd werd een brand in de lading van het te Lon den thuisbehoorende stoomsthip „Stan- wood" (4158 ton) te blusschen, dit schip Zondag in de haven van Falhouth is gezonken. De marconist geraakte in een val. De rest der bemanning kon worden gered. Er was geen tijd voldoende om de reddingbooten van de „Stanwood" uit te zetten, daar het schip binnen twee minuten was gezonken. Toen het schip begon te zinken, sprongen de leden der bemanning aan boord van sleep- booten, welke langs zij lagen. De „Stanwood" was de haven van Fal mouth binnengeloopen, toen brand in haar lading was ontdekt. Belgisch vrachtschip gezonken Te Oostende wordt vernomen, dat het Belgisch vrachtschip Rosa, dat toebe- hoort aan een reederij te Brugge en uit Antwerpen naar Engeland was vertrok- ken, gisteren bij de monding van de Tyne, bij Newcastle, is gezonken. Het schip zou op een mijn zijn geloopen. Een matroos is om het leven gekomen. De gezagvoerder en een andere matroos zijn gewond. De geredden zijn in Enge land ontscheept. DE ONTPLOFFING TE ZARNESTI. Door de verschrikkelijke ontploffing wel ke zich gisterochtend heeft voorgedaan in de cellulosefabriek te Zarnesti veroorzaakte schade bedraagt verscheidene millioenen lei. Het aantal dooden zou omstreeks zestig bedragen. Bovendien werd de geheele vee- stapel van Zarnesti door gassen, welke zich over het dorp hadden verspreid, vernietigd. Een per vliegtuig uit Boekarest overge komen commissie heeft gistermiddag het onderzoek geopend. De oorzaken van de ramp zijn nog niet vastgesteld, doch de chef van het laboratorium der fabriek werd ver zocht zich tot het einde van het onderzoek ter beschikking van het parket te houden. Nader wordt gemeld: In een communique van het ministerie van binnenlandsche zaken over de ontploffing te Zarnesti, waar een reservoir met 14.000 liter chloor ontploft is, tengevolge waarvan twee andere reser voirs van dezelfde capaciteit exploideerden, wordt medegedeeld, dat 61 personen om het leven zijn gekomen en dat 90 personen met chloorgasvergiftiging in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. "rv

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7