Spoet XaoneeC Ferwerda Tieman VRAAG EN AANBOD Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gefaruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardts Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Een luchtgevecht bij Helgoland. De strijd van de „Admiral Graf von Spee". 2.00 2.25 2.40 2.25 WOENSDAGS en ZATERDABS. 35 cent per viji regels, TWEEDE BLAD Duitsch tankschip vertrokken. Volgens draadlooze berichten uit Monte video wordt de Graf Spee gereed gemaakt om vrijwel direct weer te kunnen uitvaren. Ket schijnt, dat de Graf Spee van plan is slag te leveren met de vijf Britsche krui- sers, die thans de haven blokkeeren, ten einde haar ontsnapping te verijdelen. Het Duitsche tankschip Tacoma met 600.000 gallons benzine aan boord is vroeg in den ochtend uit de haven vertrokken, vermoedelijk met het oogmerk de Graf Spee op zee van brandstof te voorzien. Aan boord van de Graf Spee bevonden zich zes gezag- voerders van Britsche schepen, die gevan- gen waren genomen. Langs de kade bevindt zich een groote menigte, welke in barkassen langs de Graf Spee vaart om te kijken, welke schade de Duitsche oorlogsbodem heeft opgeloopen. Volgens een door minister Hull ont- vangen mededeeling, heeft de Graf Spee 48 uur tijd gekregen om in Montevideo te verblijven. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de Graf Spee Zondag of Maandag zal vertrek- ken en in tegenstelling met vroegere berich ten wordt thans gemeld, dat vrijwel alle gewonde leden der bemanning zich nog aan boord bevinden. 62 overlevenden van door de Graf Spee tot zinken gebrachte schepen, zijn Donder- dagavond van het Duitsche slagschip aan land gebracht. Tot de Britsche schepen, welker overle venden door de Graf Spee aan land zijn ge bracht, behooren Newton Beach (4651 ton), Africa Shell (706 ton), Travenion (5350 ton), Huntsman (8196 ton), Clement (5051 ton), Doricstar (10.093 ton), Asklea '-2 ton). De Britsche ambassade te Beunos Aires heeft de Duitsche bewering, dat de Britten gasgranaten zouden hebben gebruikt, tegen gesproken. De gevangenen. In een interview met den correspondent van Reuter heeft een der overlevenden van een door de Graf Spee tot zinken gebracht Britsch schip verklaard, dat de gevangenen aan boord van de Graf Spee goed werden gevoed, doch sedert den slag niet veel te eten hadden gekregen, aangezien de kom- buis verwoest was. De Duitsche bemanning zou volgens dezen zegsman gemiddeld on- geveer 23 jaar oud zijn geweest. Tijdens den slag zaten de gevangenen benedendeks. Vol gens hun berekening was de Graf Spee 16 maal getroffen. Er zijn redenen om te gelooven, dat de Graf Spee liever ge'interneerd zal worden dan nog eens een slag te wagen. Berlijn meldt: De semi-officieele Deutsche dienst verklaart, dat twee van de zes Brit sche gezagvoerders, die zich als gevangenen aan boord van de Graf Spee bevonden, slechts een dag aan boord waren toen de slag begon, nadat hun schepen werden tot zinken gebracht. Uit Montevideo wordt vernomen, dat scheepsbouwkundige ingenieurs van de wer- ven te Montevideo categorisch een verzoek van de legatie van Duitschland zouden heb ben afgewezen, welke verzoek beoogde de herstelwerkzaamheden aan de Admiral Graf Spee te verrichten. Zij hebben maatregelen genomen om te verhinderen, dat het mate- riaal en het staal, waarover alleen zij de be- schikking hebben, door een andere firma zou kunnen worden gebruikt om te voldoen aan het verzoek der Duitsche legatie. Engelsche mariniers bij de teraarde- bes telling? Volgens niet bevestigde geruchten zouden honderd mariniers van den Britschen krui- ser Achilles bij Punta del Este worden ont- scheept, om naar Montevideo gedirigeerd 1e worden, waar zij de eerbewijzen zullen brengen aan de gesneuvelde Duitsche zee- lieden van de Admiral Graf Spee. Het schijnt, aldus Havas, dat deze Brit sche geste door den Duitschen diplomatieken vertegenwoordiger niet wordt aanvaard. Men deelt mede, dat de teraardebestelling der om het leven gekomen Duitsche zeelie- aen heden zal geschieden. 36 lijkkisten zul len worden overgebracht naar de Noorder begraafplaats, waar zij zullen worden bijge- zet. Ontsnappen van Graf Spee onmogelijk geacht. Reuter verneemt, dat te Londen verklaard wordt, dat de krachtige versterkingen voor de Ajax en Achilles zoodanig zijn, dat iedere verdere beweging van de Graf Spee onmogelijk is. Een honderdtal gewonden aan boord van de Exeter. Uit Buenos Aires wordt gemeld: De Brit sche marine-attache heeft medegedeeld, dat hij het ministerie van marine toestemming heeft verzocht een honderdtal gewonde op- varenden van den Britschen kruiser Exeter te Bahia Blanca aan wal te mogen zetten. De regeering heeft toestemming verleend, doch aangezien de Britsche functionnarissen niet in contact konden komen met den Exe ter, waarvan het radiotoestel vernield is, is het schip naar de Falkland-eilanden ge- gaan en zijn hier de gewonden aan land ge bracht. Vernomen wordt ,dat boven de Friesche eilanden en de bocht van Helgoland Don- derdagmiddag een luchtgevecht is ge- leverd. De Britsche vliegtuigen, welke numeriek sterk in de minderheid waren tegenover de vijandelijke gevechtstoestel- len, waren zware bombardeurs, die ver- kenningsvluchten deden. Zij maken geen deel uit van de onlangs geformeerde vei- ligheidspatrouille. Berichten uit Londen. Omtrent het gevecht wordt uit Londen nader gemeld, dat een Britsch verken- nings-escadrille jagers en duikbooten in Z. richting zag varen. Een onderzeeer open- de het vuur op de vliegtuigen en dook. Binnen enkele oogenblikken werden de Britsche vliegtuigen aangevallen door Duitsche gevechtstoestellen en er ontspon zich een verbitterd gevecht. Zoodra de Duitsche vliegtuigen even van hun tegen- standers weken, opende de luchtdoelartil- lerie van de Duitsche oorlogsschepen het vuur en wanneer het kanonvuur werd ge- staakt vielen de vliegtuigen weer aan. Dit ging zoo zes keer achter elkaar. Het gevecht duurde ongeveer een half uur, in het eerste kwartier scheen het, dat de Duitschers geen verliezen zouden lijden, doch toen stortte een Duitsch vlieg- tuig brandend in zee, eenige minuten later gevolgd door drie andere. Boven de eilanden. Gedurende een verkenningsvlucht boven de versterkte eilanden aan de N.W. kust van Duitschland hebben Britsche vlieg tuigen juist onder het wolkendek op dertig meter hoogte boven de eilanden gevlogen. Het zicht wisselde van 300 meter tot 10 kilometer. Door het plotseling verschijnen van de vliegtuigen werden de luchtdoel- batterijen verrast. Zij openden het vuur zonder succes. Drie Britsche vliegtuigen neer- geschoten. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede: De laatste 24 uur hebben sterke strijdkrachten van de Royal Air Force boven de Noordzee geopereerd. Tot deze operaties behoorde het zoeken naar vijandelijke vaartuigen en duikbooten en verkenninge:. van zeeboezems en ver sterkte eilanden van N.W. Duitschland. Een formatie van onze luchtmacht kwam in contact met een sterke vijandelijke for matie bij Helgoland. Er ontstond een hevig gevecht in den loop waarvan vier Mes- scherschmidt-toestellen en drie van onze vliegtuigen werden neergeschoten. A1 onze andere formaties keerden zonder verlies huiswaarts. Een ant ere lezing. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt nader mede, dat vier Duitsche Messerschmidt-toestellen en drie vlieg tuigen van de Royal Air Force zijn neer geschoten tijdens het luchtgevecht boven Helgoland. Wat Duitschland vertelt. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Gistermiddag is het tusschen Wangeroog en Spiekeroog tot een luchtgevecht ge komen tusschen Duitsche jachtvliegtuigen en Engelsche bomvliegtuigen. De Engel- schen, die tijdig werden herkend, hadden twaalf bomvliegtuigen voor langen af- stand, hun modemste gevechtsvliegtuig. ingezet. Het Engelsche escadrille werd door de beproefde Messerschmidt-vlieg- tuigen aangevallen en in korten tijd uit- een gedreven. Daarbij werden zes Engel- schen omlaag geschoten. Een Duitsch jachtvliegtuig moest op zee dalen. Bij het luchtgevecht tusschen Duitsche jachtvliegtuigen en Engelsche vliegtuigen, tusschen Wangeroog en Spiekeroog zijn op grond van verdere berichten over suc- cessen in het geheel acht Engelsche vlieg tuigen omlaag geschoten. DE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER. De Fransche Kamer heeft gister de alge- meene debatten over het ontwerp voor de civiele uitgaven in de begrooting voor 1940 voortgezet. Naar aanleiding van een vraag over on- derdrukking van verraderlijk optreden, dat betaald wordt door Rusland en Duitsch land, herinnerde de minister van binnen- landsche zaken, Sarraut, er aan, dat hij een uiterst energieke actie tot onderdrukking van verraad had genomen. Voorts gaf Sar raut een uiteenzetting van hetgeen gedaan is om de communistische propaganda ge heel te doen verdwijnen. Het communistische gevaar, aldus spr., is niet het eenige. Duitschland blijft vtjand no. 1 en ik kan ook sommige andere soorten propaganda niet vergeten, b.v. van de defai- tisten. De minister besloot met te zeggen: met alle middelen street ik naar de over win ning van mijn land, dat pleit voor de edel- ste aller zaken. Ik geef u de verzekering, dat ik me op dit oogenblik bezig houd met de vormen van defaitistische propaganda. Ik verzoek u mij niet elk oogenblik te verplich- ten om te komen vertellen wat ik doe en ik verzoek u vertrouwen te stellen in mijn va- derlandsliefde. De Kamer aanv&ardt begrooting van civiele uitgaven. De Kamer heeft eenstemmig met alle 521 stemmen voor in den namiddag de geheele begrooting voor de civiele uitgaven voor 1940 goedgekeurd. De rapporteur Jammy Schmidt zette als volgt het evenwicht der begrooting uiteen: ontvangsten: 79.366.718.112 francs, uitgaven 79.259.500.375 francs, een overschot aan ontvangsten derhalve van 107.217.737 francs. De Kamer ging daarop uiteen tot Vrijdag 22 Dec. tot bespreking van het ontwerp be- treffende de militaire credieten, welke de ccmmissie voor financien de volgende week zal onderzoeken. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat het vestzakslagschip .Admiral Graf von Spee", dat in de haven van Monte video ligt, geen sporen van den strijd toont. Op het dek ziet men de gebruikelijke wacht. Commando-brug, gevechtstoren en romp zijn niet beschadigd. Het schip ligt enkele honderden meters van de kade. Op de reede, binnen de ter- ritoriale wateren ziet men de omtrekken van twee Britsche kruisers, welke om- ringd zijn van een aantal koopvaardij- schepen. Van Britsche zijde wordt het st^engste stilzwijgen in acht genomen over het aantal gesneuvelden en gewonden aan boord van de Britsche schepen. Heden zullen de Duitsche gevallenen te Montevideo ter aarde besteld worden. Van de gewonden behoefde tot nu toe slechts een aan wal gebracht worden, aangezien t hij een wond aan de oogen heeft gekre gen, welke een speciale behandeling noo- dig heeft. De overige Duitsche gewonden worden door de doktoren van het schip zelf verzorgd. Britsche kruisers wachten. De admiraliteit deelt mede, dat de twee Britsche kruisers en versterkingen liggen te wachten bij de monding van de rivier La Plata op het uitvaren van de ,,Graf von Spee". Wil de Graf Spee terstond uit varen? Uit New-York wordt daar Havas ge meld: Radio National Broadcasting heeft een bericht uit Uruguay uitgezonden volgens hetwelk de Admiral Graf Spee zich gereed zou maken onrr.iddellijk de haven van Montevideo te verlaten. De omroeper zei- de, dat het Duitsche vestzakslagschip slag schijnt te willen leveren met het ver sterkte eskader Britsche kruisers, dat voor de La Plata ligt. Een tegenspraak. Men gelooft te New-York, volgens Reu ter, dat de Graf Spee in Urugua ge'inter neerd zal wordei voor den duur van den oorlog. Berichten uit Montevideo melden, dat de gezagvoerder van het Duitsche schip den Duitschen gezant in Uruguay verzocht heeft, met de Uruguaysche regee ring onmiddellijk onderhandelingen te openen over de onmiddellijke ir.terneering van het slagschip voor den duur van den oorlog aangezien het onmogelijk is, binnen 24 uur de noodige reparaties te verrichten, terwijl zelfs wanneer dit mogelijk zou zijn, het schip niet meer zou kunnen uitvaren, zonder Britsche schepen te ontmoeten. Lord Chatfield over den zeeslag. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Chatfield een verklaring afgelegd over het optreden van de vloot. Lord Chatfield zeide o.m.: Wij hebben eenigen tijd op den Graf von Spee gejaagd. Elk schip, dat contact kreeg met dezen bodem, had opdracht niet los te laten, ook al zou het naar den kelder gaan. Wij zul len het Huis en het publiek a'le inlichtin- gen verstrekken, die ons ter beschikking staan. Wat het probleem van het inter- nationale recht betreft, dat door de Graf vor. Spee aan de orde is gekomen, dit pro bleem wordt thans actief bestudeerd door de Britsche en Uruguaysche regeering. i^ord Chatfield voegde hieraan toe: „Ik twijfel er niet aan, dat de Graf von Spee spoedig weer voor een korten tijd op zee zal zijn.'' De gevangenen worden vrijge- laten. De Uruguaysche autoriteiten hebben den Britschen gezant toegezegd, dat alle ge vangenen, die zich aan boord van de Ad miral Graf von Spee bevinden, vrijgelaten zullen worden. Deze gevangenen zijn leden van de bemanningen van de schepen, die door het vestzakslagschip tot zinken zijn gebracht. Hoeveel gevangenen zich aan boord bevinden, is onbekend. Een mededeeling raliteit. van de admi- De Engelsche admiraliteit heeft een communique uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Er zijn geen berichten ontvangen over dooden en gewonden op de Britsche sche pen, die deelgenomen hebben aan den fel- len strijd gisteren buiten Montevideo. Be richten daarover zullen zoo spoedig mo gelijk worden gepubliceerd. Ondanks de schade, die de Exeter dwong zich uit den strijd terug te trekken, hebben de beide kleine zesduims kruisers het Duitsche vestzakslagschip achtervolgd tot de La Plata. Zoodra bijzonderheden van den strijd ontvrngen zijn zal de admiraliteit een na- dere mededeeling uitgeven over het op treden vr.n de officieren en manschappen die onder commando van Commodore Harwood het schip, dat in totaaleewicht zoo zeer hun meerdere was, opgespoord en van de zeeen verjaagd hebben. De beschadigingen van de Spee. In een radio-uitzending uit New-York werd gister een beschrijving gegeven van den toestand van de Graf Spee. Het verslag werd uitgezonden uit een motorboot welke dicht bij het Duitsche oorlogsschip in de haven van Montevideo lag. De omroeper verklaarde, dat de Graf Spee vol gaten zat. Aan bakboordzijde ongeveer zes meter van den boeg en anderhalve meter boven de wa- terlijn was een groot gat van meer dan an- derhalven M. doorsnee. De hoeken van de romp zijn buitenwaarts gebogen en dit deed den omroeper gelooven, dat er in het schip een ontploffing was voorgekomen. Hij merk- te ook op, dat de voorste waarnemingstoren doormidden was gespleten en dat een der torens voor zesduimskanonnen vrijwel van zijn basis was losgescheurd. Overal lagen wrakstukken. Het schip wordt gerepareerd en men tracht stoom te verwekken om het weer gereed te maken om zee te kiezen. REDEVOERING VAN VICE-PREMIER CHAUTEMPS. De Fransche vice-minister-president, Chautemps, heeft gister een uitvoerige rede- voering uitggsproken aan een dejeuner, waaraan werd aangezeten door de leden van de Latijnsche persvc,. :eniging. De minister verheerlijkte o.a. de grootsche en belangelooze opoffering van Frankrijk en juichte de ontwaking toe van het we- reldgeweten, dat te lang ingesluimerd is geweest tegenover de schandelijke onderne- mingen van geweld en leugen. In ieder ge- val zullen Frankrijk en Engeland de wa- pens niet neerleggen voor zij het heil ver- kerd hebben van de regels der internatio nal moraal, die de levensreden en het ge- meenschappelijke erfdeel vormen van alle beschaafde volken. Echte onvermengde Sherry zooals de Spanjaard hem drinkt: per flesch f 1.65 1.75 1.90 Luna Palido, droog en licht van kleur Pino, n karaktervolle wijn, droog Manzanilla, de meest populaire wijn van Zuid-Spanje. Zeer licht van kleur en droog Manzanilla Fina. Very Dry-... Amontillado, zeer fijne kwaliteit droog Montilla. Very Dry Oloroso, donker van kleur en droog Oloroso Viejo, n oude, goede Sherry Allcenvcrkoop voor Alkmaar van Verdronkenoord 119 Telefoon 4080 DE ARK ROYAL IN KAAPSTAD. De Zuid-Afrikaansche bladen melden, dat het vliegkampschip Ark Roal en de slag- kruiser Renown onlangs een bezoek ge bracht hebben aan de haven van Kaapstad. Dit bezoek heeft de bevolking van Zuid- Afrika in de gelegenheid gesteld zich te overtuigen van de onjuistheid der door den Duitschen radiozender verspreide berichten betreffende het verlies van de Ark Royal. AANSLAGEN IN BIOSCOOPTHEATERS TE BIRMINGHAM. In twee bioscooptheaters in het centrum van Birmingham zijn gisteravond brand- bommen tot ontploffing gekomen, welke slechts lichte schade hebben aangericht. Niemand werd gewond. Men gelooft, dat leden van het eerste republikeinsche leger de hand in de zaak hebben. REDEVOERINGEN VAN HALIFAX EN EDEN. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft gistermiddag te Londen aan een openbaar dejeuner, het woord gevoerd. Hij zeide, dat de huidige oorlog niet hoofdzakelijk gewonnen zou worden door bewapeningen, maar door de georganiseerde wilskracht der naties en volken. De Duitschers denken, dat zij dat doel het best kunnen bereiken met de me- thoden van Gobbels en van „Mein Kampf", waarin de hoogste waarde wordt toegekend aan wat men, aldus Halifax, een geregeld kanonvuur van leugens en laster noemt. Wanneer men critiek uitoefent op de Brit sche propaganda, zoo voegde de minister hier aan toe, dan is het van belang, er aan te denken, dat Duitschland ondanks zijn propganda, geen enkelen vriend heeft in de v/ereld. Aan hetzelfde dejeuner heeft ook Eden het woord gevoerd; die zeide, dat het Engel sche volk al zijn denken, zijn streven en zijn energie er op moet richten, om den oor log in den kortst mogelijken tijd te winnen. Een compromis om der wille van een kunst- matigen vrede met de tegenwoordige nat.- soc. zou alleen het nageslacht veroordeelen tot hetzelfde leed, dezelfde voortdurende vrees die de tegenwoordige jeugd overscha- duwd heeft. ITALIAANSCHE CRITIEK OP HET ROODE LEGER. Naar aanleiding van de tegenslagen der Russen in Finland publiceert de „Telegrafo" een artikel, waarin felle critiek wordt uit- geoefend op het roode leger en op de Sov- jet-Unie. De U.R.S.S. wordt in dit artikel voorgesteld als „een gevaar voor de weste- lijke beschaving". De Russische luchtmacht, de parachutisten en de tanks, zoo merkt het blad op, hebben niet de bewijzen opgele- verd, die men van hun deugdelijkheid had mogen verwachten. Kortom het geheele ge- rr.otoriseerde en gemechaniseerde Sovjet- Russische leger, van welks m'acht de meest verschrikkelijke legenden verteld werden, is niet in staat geweest andere resultaten te behalen dan eenige tienduizenden met de roode ster getooide arme duivels, die stompzinnig in het vuur der Finsche mitrail- leurs en kanonnen gedreven werden, te doen afmaken". Ansaldo voegt hieraan toe, dat dit resul- taat niet verwonderlijk is, omdat de Russi sche soldaat, ofschoon hij moedig is, steeds onder slechte leiding heeft gestaan en dus gedoemd was afgeslacht te worden. Ontploffing te Beeston. - Donderdag- avond heeft zich te Beeston (Nottingham) een ontploffing voorgedaan, waarbij een persoon werd gedood. Duitsch mailschip uit Vera Cruz ver trokken. - Uit Mexico wordt gemeld: Het Duitsche mailschip Columbus is gistermor- gen van Vera Cruz vertrokken. Het Britsche parlement op Kerstreces. - Het Engelsche parlement is tot 16 Januari op reces gegaan. SCHEEPVAARTLIJNEN. Stoomvaart mij. Nederland. Abbekerk J.N.L. te New York 14 Dec. Oranje uitr. te Sabang 13 Dec. Boschfontein S.J.P.L. van Los Angelos 13 December. Rotterdamsche Lloyd. Ameland 14 Dec. te Suez (van Batavia naar Genua). S c h a k en MEJ. HEEMSKERK KAMPIOENE VAN NEDERLAND. De wedstrijd van tien partijen om het dameskampioenschap van Nederland tus schen de titelverdedigster, mevr. C. Rood- zant en mej. F. Heemskerk heeft een ontij. dig einde genomen. Nadat vijf partijen wa ren gespeeld, had mej. Heemskerk i'/2 punt tegen mevr. Roodzant Vi punt behaald. Mevr. Roodzant heeft thans, wegens te grooten achterstand, van de vijf overige partijen afgezien, zoodat mej. Heemskerk kampioene van Nederland is geworden. „MENSCHEN IN PENSION". Comedie in vier bedrijven door A. Bromet. De tooneelvereeniging „Ulvadero" boekte gisteravond in het „Gulden Vlies" voor een geheel bezette schouwbrugzaal met „Men- schen in Pension" een volkomen en verdiend succes. De afdeeling Alkmaar van de Nederland- sche Reisvereeniging kan trotsch zijn op haar dochter. Ulvadero heeft zich ontwikkeld tot een uitstekende tooneelvereeniging van jon- geren, die, dank zij de driehonderd dona- teurs, zoo langzamerhand de plaats in Alk maar inneemt, die in haar gloriedagen door „Bilderdijk" werd ingenomen. In ,,Menschen in Pension" maken wij ken- nis met een schat van een pensionhoudster, die terecht op de handen wordt gedra- gen door haar gasten: een eenzame boe- kenschrijver met groote levenservaring, die door zijn levenswijsheid alien tot steun is; een geplaagde onder wij zeres, die door haar lichaamsgebrek moet ondervinden, hoe wreed de jeugd is en die in haar zielige een- zaamheid hunkert naar liefde. Voorts zijn daar een van levensvreugde bruisende student, die steeds in geldverlegenheid verkeert, doch. het zonnetje is voor alien; een jong acteur, die steeds door een gniepige critiek in zijn toekomst wordt gehinderd, doch sterk blijft door het geloof van zijn eveneens in het pension verblijvende verloofde. Dan is er nog een ongevaarlijke kleptomaan en ten- slotte is daar de slecht betaalde journalist, die verliefd wordt op alles wat rokken draagt, ook steeds in geldverlegenheid vei- keert, liefde voor het ongelukkige onderwij- zeresje huichelt, zich van haar spaarduitjes meester maakt, over den huisgenoot-acteur in zijn courant mooie critieken schrijft, maar hem onder een pseudoniem in weekbladen kracht om het vertrouwen van zijn meisja in hem te breken en die tenslotte in een on- doordacht oogenblik van geldverlegenheid, terwijl hjj in een geheime verhouding op de kamer van het onderwijzeresje is, een por- temonnaie ontvreemdt, die de pensionhoud ster bij vergissing had laten liggen, met het gevolg, dat in het pension, waar de gasten jaren lang in vol vertrouwen als in een gezin hebben geleefd, een pijnlijk wantrouwen ontstaat. Het onderwijzeresje, dat niet kan verdra- gen, dat de student het pension verlaat, om dat de omstandigheden een sterke verden- king op hem laden, vertelt tenslotte haar verhouding aan den dokter, waama zij zich uit schaamtegevoel van het leven wil be- rooven, doch nog bijtijds gered wordt. De pensionhoudster komt langs een omweg ach ter de daad van het creatuur van een jour nalist, en in overleg met den dokter zorgt zij, gedachtig aan Vondels: „De waerheit is goet, doch elck niet even nut", ervoor, dat de anderen wel vememen, wie de portemonnaie ontvreemdde, doch onkundig blijven van de overige schurkerijen van dezen misdadiger. Zij zorgt er ook voor, dat de journalist, door hem door geteekende schuldbekentenissen in haar macht te brengen, voortaan goede critieken schrijft en de eer van het onderwijzeresje met haar gouden hart niet op straat brengt. Natuurlijk vliegt de journalist het pension uit. Aan het slot verlooft de romanschrijver zich met de onderwij zeres, omdat het leven hem geleerd heeft, dat het huwelijk met een mooie rijke vrouw een hel kan zijn en een huwelijk dat op wederzijdsche genegenheid berust, groot geluk kan schenken. De ge heele familie blijft als een gezin in het pen sion als voorheen in onderling vertrouwen breen. Wij kunnen niet anders dan verklaren, dat alle spelers erin geslaagd zijn, de ver- sehillende typen als menschen van vleesch en bloed voor ons te doen leven. Een com pliment aan den regisseur, den heer G. Kooyman. die in dit stuk de rollen wel in de juiste handen heeft gelegd. Ook de rol van het dienstmeisje, dat met haar: „hoe bestaat het" den lach herhaaldelijk door de zaal deed klinken, werd uitstekend vervuld. „Menschen in Pension" is geen stuk voor een paar sterren met. een aantal onbedui- dende bijrolletjes. Dit stuk biedt iedere rol een behoorlijke spelmogelijkheid. Zooals gezegd, werden alle rollen gisteravond zoo danig vervuld, dat men zich in het pension van juffrouw Govers waande. De pension houdster kon niet beter vertolkt worden. De student was echt het type van den zorgeloo- ze, intelligenten, niet studeerenden jongen man met een karakter waarvan ieder moet houden. In het tooneeltje, waarin de onder- wij zeres aan den auteur-huisgenoot haar in- nerlijk leed vertelt, doorvoelde de zaal het leed van eenzame gebrekkige vrouwen. Een fijn type was de kleptomaan, die zeer goed spel leverde. De tooneelaankleeding was af. De Sonny Band verzorgde de entre aete- er. dansmuziek op het bal, dat na de voor- stelling volgde. AU66n 2de handscb goedaran. ultsluitend 6 contant {Dinsdaga Vrijdaga Ioxm4m£

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8