fauMetm. (jemeeiUecadett £ajnd- en Juin&ouw EEN VEELBEWOGEN VACANTIE VcoiHticiaai Tlieuws Gesonde voeten met HENSBROEK HARENKARSPEL LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. KENNEMERLAND. E6MOND AAN ZEE DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANTVAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1939. Bouw derde lokaal goedgekeurd. De raad vergaderde Woensdagmorgen; afwezig was de heer Bommezij. Goedkeuring was ontvangen- op de aan- vraag tot bouw van een derde lokaal aan de openbare school. B. en W. stelden daarom voor om aan den architect Saal opdracht te geven tot het niaken van een nieuwe begrooting voor de- zen bouw; op spoed zal worden aangedron- gen. Het lokaal komt aan de school; de be- staande gang blijft intact. Nog was ingekomen de goedkeuring van de begrooting van het Burg. Armbestuur door den minister en Ged. Staten. Goedgekeurd was alsnog terugontvangen de gem.-begrooting dienst '39 met een op- merking, waaraan zal worden voldaan. De begrooting voor den vleeschkeurings- dienst Spanbroek sloot met een tekort, daar men niet tot verhooging van keurloonen wilde overgaan, omdat het een algemeen volksbelang betreft. De gemeenten moeten bijdragen, voor Hensbroek is geraamd 120. Uit de afrekening van het departement van binnenlandsche zaken bleek, dat over 1938 teveel was ontvangen aan rijkssteun 366.26. Het bekende schrijven van den opperbe- velhebber werd voor kennisgeving aange- nomen. Het land in de Wieringermeer. Van B. en W. te Obdam was bericht ont vangen, dat de heer N. Sijm de huur van 2 ha. land nog niet had voldaan. Verzocht werd dat de gemeente dit zal betalen. De raad ging over dit verzoek in comite. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat het land aan S. wordt ontnomen en het voor ieder te huur is; opgave voor 1 Jan. '40. Met algemeene stemmen werd het ge- meenteland wederom verhuurd aan W. Ko- ning, die het ook thans in huur heeft. Het door den heer Overman verlaten plaatsje werd met algemeene stemmen aan den heer Schaak overgedragen voor 2300. Oninbaar worden vervolgens verklaard verschillende posten, ingevolge de landar- beiderswet, groot 989.76. Bij de rondvraag zei weth. Oudejans, dat de raad over den arbeid in 1939 te"reden mag zijn. Onder de prettige leiding van den burgemeester heerscht er steeds een aange- name samenwerking. De voorzitter dankte voor deze woorden en memoreerde, dat er nu in '39 op de we- reld veel smartelijks is gebeurd, we willen hopen, dat 1940 betere dagen mag brengen. In de vergadering van den gemeenteraad op Woensdagmiddag waren alle leden aan- wezig. In zijn openingsrede heeft de voor zitter eenige woorden gesproken ter na- gedachtenis van den heer Jb. Beemster- boer, welke rede de leden staande aan- hoorden. Hierna werden de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, den heer C. Dekker Az. onderzocht en in orde bevon- den, waarna de heer Dekker als raadslid werd beeedigd. Medegedeeld werd, dat de burgemeester bij afwezigheid vervangen zal worden door wethouder Bakker en bij diens afwezigheid door weth. Blokdijk. De ontwerp-verordening ex art. 12 der Oorlogswet van den opperbevelhebber werd voor kennisgeving aangenomen. Den heer J. Homan werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoonmaker van het gemeentehuis met ingang van 1 November. De aanvrage van het R. K. Schoolbe- stuur te Waarland om voor aanschaffing van nieuwe schoolkachels de benoodigde gelden toe te staan 70) werd ingewil- ligd. De heer W. Dekker, oud-cafehouder te Waarland, verzocht teruggave van te veel betaald vergunningsrecht 1939/ 40. Op voorstel van B. en W. werd een res- titutie verleend van 20. In verband met de wijziging van het salaris van den secretaris-penningmeester van het burg, armbestuur werd het regle- ment van het B. A. gewijzigd. De heer J. H. Th. Baas werd als lid van het Burg. Armbestuur herkozen. Op de gemeentefondsbelasting 1940/ 41 zullen 75 opcenten worden geheven. Vastgesteld werd een suppl. begrooting 1938 in verband met de afrekening van de bijzondere bijdragen uit het Werkloos- heidssubsidiefonds over 1937. Aan de orde kwam hierna de voorloopi- ge vaststelling van de gemeenterekening 1938 en goedkeuring van de rekening van het burg, armbestuur. De commissie van onderzoek adviseerde om hen, die achterstallig zijn met de beta- ling van landhuur, aan te schrijven, terwijl zij tevens de aandacht vestigden op de noodzakelijkheid, dat de jaarwedden der ambtenaren worden herzien, opdat voor volwaardigen arbeid een volwaardig salaris worde betaald. De voorzitter zegde toe, dat deze wenschen onder de oogen gezien zullen worden. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld op een totaal bedrag van 152.100,73, met een batig saldo van 1197,93. De rekening van het burg, arm bestuur sloot op een totaal van f 16098,19 en een nadeelig saldo van 1219,021/r,. Na eenige bespreking werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om de lande- rijen wederom te verhuren aan de tegen- woordige huurders voor den thans ge'.den- den huurprijs. Voor 't vrijkomende land zullen gegadigden worden opgeroepen. Voor den bouw van een nieuwe meisjes- school te Tuitjehorn zal een bedrag van 42000 beschikbaar worden gesteld. Bij de rondvraag werd o. a. gevraagd of al een verzoek is ontvangen om de perso- neele belasting voor de cafehouders te Tuitjehorn met 50 pet. te verminderen, nu de kermis daar niet is doorgegaan. De voorzitter ze'de, niet te weten, dat deze morfelijkheid bestond, maar als het verzoek komt, zal hij zijn medewerking verleenen. Daama sluiting. Buitengewone algemeene vergadering. In cafe de Boer te Broek op Langendijk heeft de Langendijker Groentencentrale een buitengewone algemeene vergadering ge- houden onder leiding van den heer S. de Boer Kzn. Medegedeeld werd, dat er gelegenheid zal zijn voor de kooplieden, om pakhuisjes te bouwen op het nieuwe parkeerterrein van de veiling. Vervolgens werden de nieuwe statuten, ontworpen door den heer mr. van Reenen, artikelsgewijs behandeld. Van de zijde van de vereeniging te Sint Pancras werd bezwaar gemaakt tegen de bepaling, dat een vereeniging door een handeling van een harer leden van het lid- maatschap ontzet kan worden. Dit blijkt echter een noodmaatregel te zijn, die eerst op het laatste oogenblik gebruik zal wor den, wanneer een vereeniging zich bijv. achter een in overtreding zijnd lid zou scharen. De West te Koedijk drong er op aan, dat de percentages, entreegelden en de contri- butie werden vastgesteld door de algemeene vergadering en niet door het bestuur. Besloten werd, dat een dergelijk besluit door de eerstvolgende algemeene jaarver- gadering zal moeten worden goedgekeurd. Aan de vereeniging „De Rijp en Omstre- ken" zal een vergunning worden verleend. cm bepaalde producten, welke de leden de- zer vereeniging steeds te Purmerend hebben geveild, daar te mogen blijven veilen. Op voorstel van de Tuinbouw te Sint Pancras werd besloten, dat een verzoek om vergunning om een bepaald artikel elders te veilen, voorzien moet zijn van het advies van het bestuur der plaatselijke vereeni- ging. Hierbij kwam ook de positie ter sprake van de vereen. Hensbroek, welke verschil lende producten te Alkmaar veilt. Deze ver eeniging zou ook een vergunning willen hebben gelijk aan die van de Rijp, docl. dit kon volgens den voorzitter niet. De artike- len, die hier inheemsch zijn, dienen hier te worden geveild. Voor alien is het van be- lang, dat de aanvoer van de hier gangbare producten zoo groot mogelijk is. De led'm van deze vereeniging zullen dus een keus moeten maken. De heer Langereis (Hensbroek) ver- dedigde het standpunt van Hensbroek, in welke vereeniging een groot deel der leden tegen het verplichte veilen te Broek was. De voorzitter zeide tenslotte, dat aan vragen om eenvergunning om elders te veilen steeds kunnen worden gedaan, ver- gezeld van een advies van het vereenigings- bestuur. De betreffende bepaling bleef on- gewijzigd gehandhaafd. Een voorstel van de Tuinbouw te St. Pan cras om de vertegenwoordiging van de af- deelingen in het bestuur der veiling to doen zijn: voor zestig leden een, voor 60 120 leden twee en daarboven 3 vertegen- woordigers, werd aangevuld door Broek op Langendijk, welke vereeniging dan als lid wenschte te zien beschouwd den tuinder, die een omzet per jaar had gehad van 300. Het bestuur stelde voor, het zoo te rege- len, dat beneden 50 leden een vertegen- woordiger en boven 50 leden twee verte- genwoordigers werden toegestaan. Na eenige besprekingen werd met 1068 tegen 106 stemmen, die van de afdeelingen Oterleek, St. Pancras-Zuid en Schermer en omstreken, het voorstel van Sint Pancras aangenomen. De vereen. Zuidscharwoude stemde bianco. Verworpen werd een voorstel van Sint Pancras (de Tuinbouw), dat een ambtenaar van de veiling geen bestuurslid mag zijn. De Tuinbouw had verder een voorstel om de huur der veiling (welke van de gemeen te Broek op Langendijk gehuurd wordt) met de helft te verminderen en te bepalen, dat wanneer de gemeente ophoudt te bestaan, de veiling aan de vereeniging komt. De voorzitter stelde voor, hierop op de alg. verg. terug te komen, en dan met voorstellen te komen, om met de gemeente in overleg te treden. Goedgekeurd werd, dat de vaste eigen- dommen van de veiling als onderpand wer den gegeven voor de bij de coop. Raiffeisen- bank aangegane geldleening. Verder werd een regeling getroffen om in het bestuur de geheime stemming over per- scnen te handhaven. Tenslotte werd de aansprakelijkheid van Je leden besproken bij een evt. liquidatie van de vereeniging, zooals bijv. ten aanzien van de pensioenen, de bijdragen aan verschillen de dingen, als de kanalisatie enz. De statuten werden hierna vastgesteld. Het huishoudelijk reglement werd met een (J Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw vceten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude voeten of wintervoeten, van vermoeide of gezwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog heden bij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO van 1 Kg. d 20 cent, voldoende voor 3 d 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 45 ct. Vraagt gratis brochure! N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO. Naar't Engelsch van Maxwell March. 26) „Moet u hooren, mijnheer", mompelde hij, terwijl hij zijn stem liet dalen tot een heesch gefluister, waar David al aan ge- woon was. „Ik ben bezig een spoor op mijn eigen houtje na te gaan. Omdat mijn mede werking vannacht in de maling werd geno- men, wil het nog niet zeggen, dat ik er geen belangstelling meer voor heb. O zoo, ik zei tot mezelf: Bloomer, zei ik, laat hem alleen verder prutsen, maar dat houdt nog niet in, dat ik er bij blijf toekijken, hoe hij de eene stommiteit op de andere stapelt, wat zegt u? O hemel, neen! Daarom ben ik hier bezig, mijnheer, en ik hoop, dat u er geen melding van zult maken". David schrok ervan. Hij was zich Bloo mers positie bewust. Hij behoorde niet meer tot de politie, dat was waar, en strikt geno- men was hij niemand rekenschap verschul- digd, uitgenomen dan den directeur van t hotel, waar hij in dienst was; maar zijn veronderstelling, dat David niets aan in- specteur Winn zou vertellen, was niet in overeenstemming met de opvattingen van den jongen inspecteur. „Heusch, Bloomer, dit gaat te ver", zei hij. „Ik vind beslist, dat je naar inspecteur Winn moet gaan om hem alles te vertellen wat je weet, dan kun je hem meteen je ver- cntschuldigir,gen aanbieden voor je optre- den van gisterenavond". De woorden vielen David niet gemakke- lijk en ze kwamen dan ook voort uit zijn rechtsgevoel, want het was zeker niet in zijn persoonlijk belang, dat Bloomer naar Winn zou gaan met mededeelingen, die ze ker tengevolge zouden hebben, dat de oo- vliegende inspecteur direct op Judy af zou komen. Ex-brigadier Bloomer treuzelde nog wat. Toen kwam er een ietwat brutale grijns over zijn gezicht. „Zeker moest ik mij gaan verontschul- digen", zei hij ten laatste. „Ik heb mij aan alle kanten belachelijk gemaakt. Maar ik geloof niet, dat ik naar inspecteur Winn toe zal gaan. Ten eerste heb ik een fout begaan, ziet u. Het is werkelijk nog een geluk, dat hij.mij niet heeft aangehoord". David keek hem aan. „Heb je je vergist? vroeg hij. „Ja", zei ex-brigadier Bloomer openlijk. „Het was weer mijn geheugen. Later schoot het mij te binnen. Die man, dien de inspec teur najaagt, is niet de man, waar ik hem eerst voor hield. Dat laat nu weer eens dui- delijk uitkomen, hoe voorzichtig je toch moet zijn, vindt u ook niet, mijnheer?" David dacht na. De man loog; dat was duidelijk. Maar waarom dan? Wat kon hij ermee voor hebben, een verklaring in te trekken, die hij eerst zoo spontaan geuit had? David keek naar zijn bolhoedje en hij dacht, dat hij de oplossing kon gissen. Ex- brigadier Bloomer hield zichzelf voor een rasechten detective, maar, zich door inspec teur Winn beleedigd voelende, was hij be- kleine wijziging eveneens goedgekeurd. Bij de rondvraag werden door den heer K boer van Sint Pancras verschillende zaken aangesneden, o.a. het lidmaatschap van iemand, die van buiten de gemeente komt, het feit, dat er op de vorige vergade ring van de L.G.C. niet minder dan duizend sigaren zijn gerookt en het salaris van den nieuwen ambtenaar. De voorzitter antwoordde, dat iemand, als hij aan zijn verplichtingen t.a.v. de plaatselijke vereen. voldoet, gerust lid kan blijven van een vereeniging, waar hij al langen tijd lid van geweest is. Het is niet goed, dat er zooveel sigaren zijn gerookt, was de voorzitters meening. Het salaris van den ambtenaar is 1500 per jaar. De z.g. zuurkoolpot, waamaar de heer de Vries (Sint Pancras) informeerde, wordt nog steeds voller. Ter gelegener tijd zal op uitkeering aan de wittekoolverbouwers wor den aangedrongen. De stortdammen bij het parkeerterrein zullen worden beplant, even- als de opritten. De voorzitter antwoordde op ver schillende vragen nog: De Vierband zal vol- gende week vergaderen over de noodzake lijkheid van de vertegenwoordiging van de koolstreek in de hoogere instanties. De teelt- beperking van bedrijven boven 10 ha heeft reeds de aandacht, evenals de te lage prij- zen van de vroege aardappelen. sloten het zaakie zelf op te knappen, om zoodoende met de eer te gaan strijken. David voelde het als zijn plicht om hier tegenop te komen. „Je doet er nooit goed aan, door te pro- beeren te werken zonder hulp van de poli tie, Bloomer", zei hij. „Je zult er alleen door in moeilijkheden komen. Ik zou er maar mee ophouden, als ik jou was". „Zonder de politie werken, mijnheer?" Bloomer keek verbaasd, maar het was de- zelfde soort verbazing, waarvan misdadi- gers zich bedienen, als ze met een politie- inspecteur praten, die een beetje te nieuws- gierig is, maar die ze tezelfdertijd toch te vriend willen houden. David werd aan dien toon herinnerd en hij wist in wat voor gemoedstoestand Bloo mer zich bevond. „Ik zie, dat je obstinaat bent", zei hij. „Obstinaat? Ik, mijnheer? Dat ziet u ver- keerd. Ik wil alleen helpen. Kom mee, George, we gaan. Goeden middag, mijn heer". De met George aangesproken persoon grinnikte dom en slenterde achter Bloomer aan. David had het land, maar, ondanks dat, voelde hij toch een beetje sympathie voor den ouden Bloomer. Hij was in ieder geval een hartelijke baas en Winn had hem zeker op een ongegeneerde manier behandeld. Hij was juist tot zijn eerste voornemen teruggekeerd en ging al in de richting van de deur van Judy's kamer, toen hij voor den tweeden keer daarvan af moest zien. Er kwam een man op den gang achter hem aanhollen en die passeerde hem zoo vlak- bij, dat hun schouders elkaar raakten. Het volgende oogenblik was hij den inspecteur Er is geen markt in Noordholland waar zooveel variatie van kwaliteit wordt aange- voerd als in Beverwijk. Wei komt er veel van den omtrek, doch ook van elders, en er is daarom verschil in den aanvoer en de prij- zen omdat de „eb en vloed" afhangt al- thans voor een groot deel van Amsterdam. In de week van 6 tct 13 December was er een vrij groote aanvoer van kool en ook cto bloemkool begint los te komen, al hebben we nog lang niet den aanvoer van andere jaren. Bloemkool le soort noteerde 913 en 2e soort (middelmatig klein) 25.20 per 100 stuks. Gele en groene kool waren mooi, doch de prijs van f 23 per 100 was niet hoog. Roode kool. klein en niet mooi, werd voor f 1.30—/ 2.20, alles per 100, verkocht. Er was een vrij vlugge handel in boerekool en de prijzen van 2.503.50 per 100 kg. zijn vtij hoog. Andijvie wordt klein en de prijs van 0.50—/ 0.65 per 100 is niet hoog. Bosgroen- te gold als de vorige week en alleen bospeen was duur, n.l. 5.509 per 100 bos. Spruiten, waarvan een kleine aanvoer. waren duur, n.l. 1217 en 2e soort 4.50 8.30 per 100 kg. Als gevolg daarvan was ook waschpeen in trek en de prijs van 3 5.50 per 100 kg is vrij hoog. De bescheider. aanvoer van witlof werd voor den vrij hoo- gen prijs van 1216.50 per 100 kg ver- handeld. Tomaten waren ook in trek en wer den voor 10—/ 19 per 100 kg verkocht. De aanvoer van vruchten was niet zoo groot en de gangbare soorten als Goudreinet, Present van Engeland en Cose's Oranje Peppin wa ren duur, en wel van 9.5023 per 100 kg. Keukenvruchten waren niet zoo in trek en gingen voor 3.505.20 per 100 kg van de hand. Druiven werden voor 17.50 30.50 per 100 kg verkocht. De overige aan voer onveranderde prijzen. Jaarvergadering V. V. V. De vereeniging voor vreemdelingen- verkeer hield Dinsdagavond in hotel Welge- legen haar najaarsvergadering. De penningmeester, de heer J. C. Rood- hart, lichtte de begrooting voor 1940 toe, die in inkomsten en uitgaven sloot met 1350. Er is een batig saldo 1939 van 125, terwijl voorts geraamd is 700 contributie en 500 gemeentelijk subsidie. De begrooting werd na eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Namens de strandcommissie bracht de heer J. van der Borden verslag uit. Hij me moreerde dat de feesten georganiseerd wa ren door V. V. V., maar dat ook de gasten voile medewerking hadden verleend. V. V. V. stelde 200 beschikbaar, waarvan 100 gebruikt werd. De heer F. Snoeks bracht financieel ver slag uit. De strandcommissie begon met een kas van 127 en bracht in het dorp 570 bij een. De totale inkomsten waren 1063.85, de uitgaven 866.30. Er is dus een batig saldo van 197.55. Cn«i»-pubacq<»«» ONTHOUDING TUINBOUWTi ELTVER- GUNNING IN BEDRIJVEN BOVEN 10 HA. De Minister van Economische Zaken maakt ten vervolge op het op 11 November 1939 verschenen persbericht bekend, dat de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale dezer dagen aan houders van bedrijven boven 10 ha een circulaire zal toezenden, houdende de waarschuwing, dat de verleende tuinbouwteeltvereunning voor de koude-grondculturen ir. 1940 niet zal worden bestendigd. Tevens wordt daarin aangegeven, op welke wijza bezwaren tegen deze intrek- king van vergunning kunnen worden ge uit. Ten aanzien van de behar.deling de zer bezwaren wordt bekend gemaakt, dat het in de bedoeling ligt de vergunningen niet in te trekken, indien bijzondere om- stan-lipheden hiertoe aanleiding geven. Of bijzondere omstandighedi.n aanwezig zijn, zal van geval tot geval worden bezien, terwijl naar een billijke toepassing der regeling zal worden gestreefd. Bij het be- oordeelen van deze omstandigheden zal onder meer rekening worden gehouden met: lo. het aantal mannelijke gezinsleden boven de 14 jaar in het bedrijf werk- zaam; 2a. het deel, dat de inkomsten uit den tuinbouw uitmaken van de inkomsten van het geheele bedrijf; 3o. de op het bedrijf aanwezige teelt van meerjarige gewassen als aardbeien en rabarber; 4o. de op het bedrijf uitgeoefende teelt van vroege aardappelen, pootaardap- pelen daaronder begrepen. De nateelt van deze laatste gewassen zal hierbij afzonderlijk worden geregeld. 's-Gravenhage, 14 December 1939. ZGETVVATERVISSCHERf EN DRIJFWANTVISSCHERS. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat visschers, die in aanmerking wenschen te komen voor steun krachtens de Crisis- Steunbeschikking 1939 (Zoetwatervis- scherij) en krachtens de Crisis-Steunbe- schikking 1939 (Drijfwantvischerij) over het tweede halfjaar 1939, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, thans zoo spoedig mogelijk een desbetreffend ver zoek moeten richten tot de Nederlandsche Visscherijcentrale, te 's-Gravnhage. In het verzoek moeten naam, voomaam, adres an woonplaats, alsmede geboorte- datum van den aanvrager volledig wor den vermeld. Aanvr.tgen, welke na 15 Januari 1940 'e Nederlanasche Visscherijcentrale be- reiken, kunnen in geen geval meer in be- handeling worden genomen. 's-Gravenhage, 14 December 1939. De commissie werd herbenoemd, bestaan- de uit de heeren J. v. d. Borden, P. v. d. Pol, F. Snoeks, J. Koeman, P. Jonker en Th. W. Kockx. Dokter Belonje trad af als bestuurslid en was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer J. v. d. Borden. Bij de rondvraag wees de heer C. de Groot er op, dat er steeds meer badgasten komen. Dit heeft echter ook zijn bezwaar. Het gehalte zakt meer en meer. Het is pijn- lijk dit aan te rneren, maar in het belang van de badplaats noodig, anders gaat Eg- mond aan Zee achteruit, zooals reeds meer- dere badplaatsen. Daar is toch wel iets te gen te doen. Er zouden b.v. minder facili- teiten op het zgn. stille strand verleend kun nen worden. Aan het kampeerverbod zou misschien strenger de hand gehouden kun nen worden en er zouden meer beperkende maatregelen getroffen kunnen worden. De voorzitter meende, dat de vereeniging op dit gebied weinig kan doen. De exploi- tanten zouden vooral zelf hieraan veel kun nen doen. Overigens is de kwestie niet zoo- zeer, dat het peil zakt, maar dat de ver- meerdering van het aantal gasten vooral voorkomt uit de minder gegoeden. Dit is overigens een algemeen verschijnsel. De heer J. de Vries meende. dat met het kampeerverbod toch wel iets bereikt kan Worden. Aan den Watertorenweg kampeeren de menschen in keeten en dat is onjuist. Juist de bewoners daarvan loopen 's nachts te joelen, enz. De heeren R. P. Jorker en P. v. d. Pol voor en tikte luid op Judy's deur. David herkende hem direct. Het was sir Leo Thyn. Ofschoor hij alleen maar een glimp van hem had opgevangen, voor de deur geopend was, en de man naar binnen was gestapt, de deur met overbodig lawaai achter zich dichtsmijtende, had David nog net tijd om 'de groote verandering op te merken. die zich bij den ouden man had voltrokken, sinds hij hem voor het laatst zag. Sir Leo Thyn was beslist woest. De bio- zende kleur was van zijn gezicht verdwe- nen en zijn uitzonderlijke ren naar de deur verried zijn nerveuze stemming. David trok zijn wenkbrauwen op en voor den tweeden keer dien dag kwam de veronder stelling bij hem op, dat sir Leo veel meer van de onverklaarbare geschiedenis afwist, dan iemand zou durven vermoeden. David werd ook zenuwachtig. Nu kon hij weer niet met Judy spreken, terwijl het duidelijk was, dat zoo'n gesprek hoe langer hoe meer noodig was. Hij stapte zijn eigen kamer binnen en bleef nadenkend staan. Hij zou maar wachten, tot sir Leo weer weg was, en dan naar het meisje toegaan. Hij liep langzaam naar het raam en keek in den tuin en naar de zee daar beneden. Maar zijn gedachten waren ver van het schitterende panorama, dat daar voor hem lag uitgespreid. Sir Leo, dat voelde hij ze ker, had hem niet herkend. Het was don- ker op de gang en de man was zoo opge- wonden geweest, dat zijn aandacht alleen gericht was op hetgeen hij zich had voorge- nomen. Waar hij stond, kon hij brokstukken van het gesprek opvangen, doordat er een raam openstond in de andere kamer. David zette alle scrupules opzij en deed zijn best om zooveel mogelijk te kunnen verstaan, maar veel kreeg hij niet te hooren. Judy was heelemaal niet te verstaan. Hij kon wel haar stem hooren, maar zij sprak zoo zacht, dat hij geen enkel woord kon op vangen. Sir Leo daarentegen, die doorgaans alleen aan het woord was, verhief zijn stem nog al eens en enkele zinnen, op schrillen en hysterischen toon gesproken, kwamen heel duidelijk over. „Het moet". David hoorde het hem tel- kens weer herhalen. „Het moet. Ik sta erop. Ik zeg je toch, dat ik het zoo wil". Toen kwam er een bedeesd protest van den kant van Judy en dan een paar woor den van sir Leo, die net zoo duidelijk ver- staanbaar waren, alsof ze vlakbij werden uitgesproken. „Je moet niet met haar praten. Het is een gevaarlijke vrouw". Het waren niet de woorden zelf, die David opmerkzaam maakten, ofschoon ze in de ge geven omstandigheden vreemd genoeg klonken. Maar het was de toon, waarmee ze werden geuit, een toon waarin vrees te hooren was. David had meermalen mannen, die in angst zater. gehoord en hij kon zich nau- welijks vergissen. De hooge, ijle toon van bangheid was duidelijk waarneembaar en David vroeg zich af, wat sir Leo zoo ge- weldig Deangst kon maken (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9