Agenda SpiefPU" AKKBRtJBS AMSTERDAMSCHE BEURS £aaiste Aecichten SPiANDER&Co. HET VERKEERDE PAARD GESLACHT. Eerste klasse Burger- en Militair Kleedingmagazijn. (Extra Kerstaanbiedingen). GEEN RUNDERAANKOOP IN DE KERSTWEEK. - EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. DE VERLOREN TROUWRING. Op de markt te Purmerend verkocht heden een boer aan een koopman uit Limmen een nuchter kalf. Om het beest wat toonbaar- der te doen schijnen, had de boer het kalf aan zijn vinger laten zuigen. Toen de koop gesloten was, ontdekte de boer, dat het kalf zijn gouden trouwring had ingeslikt. Na een bezoek aan de Purmerender markt thuis komen zander trouwring durfde de boer onder geen voorwaarde, overtuigd als hij was, dat zijn vrouw geen geloof aan het ver- haal zou schenken. Goede raad was duur, De boer wist niets beters te doen dan met een winstje het kalf terug te koopen en daar- mede naar huis terug te keeren, om het, in zijn tegenwoordigheid, door den slager te laten slachten. Huiselijke vrede is heel wat waard. uur het SCHOORSTEENBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks 1.40 brak er een schoorsteenbrand uit in perceel Hoeverkade No. 2, bewoond door C. H. Het gelukte de politie niet dezen brand met eenige „Totals" te blusschen, waarom de brandweer gedeeltelijk is ge- waarschuwd. Deze wist den brand spoe- dig te blusschen. Oorzaak een vuile schoorsteen. Schade gering. GESLAAGD. Bij het op 6 Dec. te Haarlem gehouden examen Engelsche handelscorrespondentie, vanwege de vereeniging van leeraren, is ge- slaagd mej. N. Jansen alhier. Onze vroegere stadgenoot de heer P. H. A. Tuin is te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. VERGADERING OPENBARE LEESZAAL EN BOlKERIJ TE ALKMAAR. Gisteravond werd, na afloop van een bestuursvergadering, onder voorzitter- schap van den heer Tj. N. Adema in het gebouw van de Leeszaal een algemeene ledenvergadering gehouden. Daarin werden de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. Haijtema Pzn., Dr. J. Hemelrijk te Bergen en H. Lind met op een na algemeene stemmen her- kozen. In de vacature van mr. C. A. de Groot, die door drukke werkzaamheden als bestuurslid bedankt had, werd de heer D. L. Daalder te Bergen gekozen. De heer G. Grondsma werd tot vice- voorzitter aangewezen. Van de talrijke ingekomen slagzinnen werden de vijf volgende voor een prijs een gratis abonnement gedurende een jaar in aanmerking gebracht: le. De Leeszaal waardeeren, is zich abonneeren. 2e. Ontspant Uw geest, wordt lid en leest. 3e. Leeszaallectuur, goed en niet duur. 4e. Wie de Openbare Leeszaal kent, heeft of neemt abonnement. 5e. U is meer dan content met een lees- zaal-abonnement. Buiten mededinging was nog de slagzin ingekomen: Wie leest, geneest zijn geest het meest. Tot leden der kascommissie werden de heeren Louwaars en van der Pol aange wezen, die ook het vorig jaar hun goede d.ensten als zoodanig hebben bewezen. Volksbond tot stand gekomen en had veel toeloop gehad. Na de officieele opening maakten de aan- wezigen een rondgang door het gebouw. Het valt vooral op hoe prettig de diverse kamers zijn ingericht. Zelfs penteekeningen en schilderijen zijn aan den wand gelaten en verhoogen de sfeer. Een en ander geeft een blijk van vertrouwen ten opzichte van de soldaten. In het algemeen militair tehuis beerscht een echte huiselijke sfeer, de in- richting laat niets te wenschen over, de ver- warming is uitstekend, de consumptie niet duurder dan in welke cantine ook, zoo- dat elke soldaat die deze gerieven waar- deert zeker tot de vaste bezoekers zal bs- hooren. Nu de burgerij zich kosten noch moeite gespaard heeft een tehuis op te rich- ten, hetwelk openstaat voor elken soldaat van welke overtuiging ook, zal men zich gelukkig achten, wanneer het tehuis zich in een geregeld bezoek mag verheugen. 's Avonds werden de soldaten nog ver- schillende attracties aangeboden. De toeloop was groot. Van de zaal waar de artisten op- traden, moest een deur uitgenomen worden, opdat zooveel mogelijk bezoekers een en ander konden volgen. De eerste avond was een buitengewoon succes, hetwelk de voor- zitter in zijn openingswoord zeer waar- deerde. VAN EEN DAK GEVALLEN. Hedenmorgen is de werkman C., bij zijn werkzaamheden aan den barakkenbouw aan den Westerweg van een dak van een dezer gebouwen gevallen. De man werd terstond voor onderzoek naar het Centraal ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat de val wonderbest was afgeloopen: de man be- hoefde niet te worden opgenomen. HET KAMPIOENSCHAP VOOR N.H. De Berger IJssportvereeniging, die heden haar baan heeft geopend, welke baan reeds hedenavond verlicht is, organiseert Don- derdag de door den K.N.S.B. toegewezen wedstrijd om het kampioenschap voor N.H., ever afstanden van 500, 1500 en 5000 M. De baan is prachtig en gezien de deelname aan den wedstrijd om de Kennemer wisselbeker, die door onzen nationalen kampioen K. Lan- gendijk werd gewonnen, kan een deelname van de snelste rijders uit het land worden verwacht. De baan is des avonds verlicht, terwijl men morgen met de geluidsinstallatie gereed hoopt te zjjn, zoodat er met muziek gereden kan worden. Voor niet-leden worden dag- kaarten a 25 cent verkrijgbaar gesteld. Een woord van lof aan het bestuur van de Ber ger IJssportvereeniging is zeker op zijn plaats. Gister moest de slager K. uit Heiloo een slachtpaard in ontvangst nemen, dat ge- stationeerd was in den stal van een cafe aan den Dijk, alhier. Inmiddels was in het cafe een boer met paard en kar verschenen, die zijn tuigpaard naast de ter dood veroordeel- de een plaatsje had gegeven. De boer was voor een boodsehap de stad ingegaan. Toen hij terugkeerde en den hospus verzocht om zijn paard te laten inspannen, keerde deze al spoedig ontdaan terug met de mededee- ling, dat de slager bij vergissing het paard van den boer had weggenomen. „Groote God, de bruin", was de uitroep van den ontdanen boer. Onmiddeliijk werd een onderzoek inge- steld, doch het bleek, dat de slager „de bruin" in het slachthuis reeds had gedood. De slager heeft zijn vergissing toen maar financieel geregeld en onze boer trok, zon- der zijn trouwe bruin huiswaarts. Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Een moeder zonder weerga (rom.-dram.); hoofd- rollen Barbara Stanwyck, John Boles en Anne Shirley-. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdrol Meisjes ach- ter tralies (rom.-sens.); hoofdrol "Corinne Luchaire. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, Boefje (Ned. film); hoofdrol Annie van Ees. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Tar- zan's verbanning (avont.); hoofdrollen Johnny Weismuller, Maureen O'Sullivan en Tarzan Jr. (Geprolongeerd). Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 19 December. 8 uur, in de Overdekte, militaire zwem- avond. Woensdag 20 December. 8 uur, dancing Harmonie, voordrachtavond voor het Nut. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, kerstmiddag Ned Vereen. v. Huisvrouwen. CABARETREVUE „DE SPIJSKAART". Zaterdag a.s. zal Tobi's cabaret ter gele- genheid van de lOOste voorstelling van de cabaretrevue „De Spijskaart" een opvoering geven in't Gulden Vlies. In deze voorstelling zullen de Nederland- sche cabaretiers Marcel Barger, Jes van Marie, Louis Zegwaard, Katinka Kuster, Charles Heynen, Vera van Haeften en Carl Tobi optreden, terwijl de Tsjechische chan- sonniere Olga Rinnebach als gast zal mede- werken. Meer dan 90 maal heeft Tobi's cabaret de ze revue met zeer groot succes opgevoerd in het Amsterdamsche Leidscheplein-theater, zeker een zeldzame gebeurtenis in het Am sterdamsche amusementsleven. OPENING VAN HET ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS TE BERGEN. De voorzitter, de heer A. C. de Regt, sprak het openingswoord en riep een hartelijk wel- kom toe aan alle aanwezige autoriteiten, militaire en burgerlijke. De voorzitter van het comite tot oprich- ting van een algemeen militair tehuis dank- te in zijn openingsrede B. en W. voor hun medewerking. Tevens werd een woord van dank gericht tot de vereenigingen die giften hadden aan geboden in natura, hetwelk door het bestuur zeer gewaardeerd werd. De voorzitter me- moreerde met groote voldoening een gift van den Volksbond van f 200. Hoewel soms de werkzaamheden even stokten, was het toch tot de oprichting gekomen. Als vader en moeder van het tehuis zullen fungeeren de heer en mevr. M. O. Termeulen. Daarna kwam een der officieren aan het woord. Deze feliciteerde het bestuur met het algemeen militair tehuis. Hij sprak zijn vol doening erover uit, dat ondanks moeilijkhe- den een en ander toch zoo vlug was voor elkaar gekomen. Gezien de inrichting van het gebouw „Elim" had dit tehuis zijn voile sympathie. Ook de burgemeester feliciteer de het bestuur met de oprichting van het tehuis en voelde zich gelukkig aan de op richting te mogen medewerken. Mr. Ledeboer, voorzitter van het algemeen militair tehuis in Alkmaar, was ook zeer vol- daan over dit tehuis en stelde in uitzicht, dat de beide tehuizen nog wel eens door een nauweren band gebonden zouden worden. Spr. haalde nog even een kleine herinne- ring op van 25 jaar geleden, n.l. de oprich ting van een tehuis in de vorige mobilisatie Dit tehuis was ook onder auspicien van den IN FRIESLAND OVERAL HARDRIJDERIJEN. Wat doet Noordholland? In Friesland weet men, dat men met het uitschrijven van wedstrijden niet kan wach- ten tot er balken in het ijs liggen. Dit blijkt ons uit het „Nieuwsblad van Friesland" van gisteravond, waarin niet minder dan 52 ijs- clubs hardrijderijen aankondigen voor jon- gens, mannen en vrouwen. De meeste gaan om prijzen van 20, f 15, 10 en 5. Er zijn er echter ook van i 100, f 75, f 40, 30 enz. Friesland is het land van de kortebaan wedstrijden. In N.H. geeft men de voorkeur de langebaanwedstrijden, zooals die inter- nationaal gehouden worden. De data van deze wedstrijden worden echter vastgesteld door den K.N.S.B., die, met het oog op de deelname van goede rijders, er voor zorgt, dat deze wedstrijden niet gelijktijdig plaats vinden. De ijssportvereenigingen zijn echter vrij in het organiseeren van onderlinge wedstrijden en daarvoor ontbreekt o.i. in N.H. het enthousiasme. Er bestaat in N.H. een Bond voor Korte- baan-hardrijderijen op de schaats. Totnogtoe heeft deze bond geen wedstrijden kunnen organiseeren. De IJsbond Hollands Noorder- kwartier, een organisatie voor ijstoerisme, die vele afdeelir.gen telt, wil gaarne deze wedstrijden organiseeren en het is daarom wenschelijk, dat hiervoor een fusie tot stand komt met den Bond voor Kortebaan-hard- rijderijen. De West-Friezen moeten in dit op- zicht hun verwantschap met de Friezen toonen. In Friesland leeft de overheid met de ijs- sport mee en steunt die op alle mogelijke wijzen. In N.H. zijn het slechts enkele ge- meentebesturen die ditzelfde doen. Daar ziet men in de beoefening van de ijsspcrt nog een object voor belastingheffing. Nu in Ber gen de belasting op publieke vermakelijk- heden is ingesteld, kreeg het bestuur van de IJssport Vereeniging bericht, dat van de contributie der leden, die geheven wordt om de baan in stand te houden, hetgeen finan cieel reeds grcote moeilijkheden oplevert, ook nog 20 belasting verschuldigd is. Dit is toch waarlijk wel ..Holland op zijn smalst" en dit te meer waar de raad B. en W. de be- voegdheid heefft verleend om in het alge meen belang vrijstelling te verleenen. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat ontkend zal worden, dat de instandhouding van de ijsbaan te Bergen een algemeen be lang is en dat te meer niet, omdat de IJs sport Vereeniging ook aan kinderen van niet-leden seizoenkaarten verstrekt voor f 0.25. De overheid trede hier aanmoedigend en steunend op. Aangezien de vorst niet fel is opgetreden, zal het groote moeilijkheden opleveren het ijstoerisme te organiseeren. Tal van binnen- vvateren zijn door de scheepvaart kapot ge- maakt. Dit is niet het geval met de Hoever- en Bergervaart, w^.ar vandaag reeds druk wordt gereden. Ook de Noordervaart is mooi, evenals het ijs in het oude land van Grootschermer, terwijl vandaag op het Binnenmeer bij U.'t- geest ook druk werd gereden. In de Zijpe is de Groote sloot helaas ook door de scheep vaart onberijdbaar gemaakt. ZIJN HUISJE ZONK ONDER HEM WEG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is een woonschuit gezonken, waarvan de eigenaar en bewoner wel in ernstige mate gedupeerd is. In de schuit bevonden zich n.l. een 55-tal konijnen, die voor de Kerstdagen verkocht haaden moeten worden en voor den eige naar een bron van inkomsten beteekende gedurende koude wintermaanden. Deze ko nijnen zijn thans voor het meerendeel ver- dronken. In verband met dit dubbele verlies voor v. d. Kloot wordt thans een beroep gedaan op de burgerij, om een bedrag bijeen te brengen, teneinde van der Kloot in de ge leden schade zooveel mogelijk tegemoet te komen. Giften en bijdragen voor dit doel zullen gaarne in ontvangst worden genomen door den secretaris van den Armenraad, Lange- straat 87 (postgiro no. 171250). (Wij ondersteunen gaarne dezen oproep, temeer daar de gedupeerde ons verklaard heeft, dat het zinken van zijn schuitje eigen- lijk te wij ten is geweest aan maatregelen welke hij van overheidswege heeft moeten nemen. Red. Alkm. Crt.) ALKMAARSCHE RECHTBANK. Uitspraken van Dinsdag 12 December. N. E., veehouder te Heerhugowaard, heeft terecht gestaan wegens het verzwijgen van voorraden veevoeder bij de onlangs gehou den inventarisatie ten behoeve der voedsel- distributie. Hij was door den kantonrechter veroordeeld tot 400 boete of 40 dagen hechtenis. De officier had bevestiging van het vonnis gevraagd. De rechtbank, heden uitspraak doende, veroordeelde E. 'tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. C. W., veehouder te Oudendijk, heeft voor eenzelfde soort feit terecht gestaan. Hy was door den kantonrechter tot 350 boete ver oordeeld met verbeurdverklaring van het in beslag genomen veevoer. De officier had ontslag van rechtsvervolging gevraagd, maar 50 boete of 25 dagen hechtenis, omdat W. een kalf niet had opgegeven bij de inventa risatie. De rechtbank veroordeelde W. tot f 250 boete of 50 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring. J. A., veehouder in de Wieringermeer, heeft eveneens voor een feit als het vorige terecht gestaan. Hij was door den kanton rechter tot 150 boete of 60 dagen hechte nis veroordeeld, met verbeurdverklaring van een voorraad veevoer ter waarde van f 570. De officier had bevestiging gevorderd. De rechtbank veroordeelde A. tot f 100 boete of 25 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring. C. v. R., reiziger te Haarlemmermeer, heeft terecht gestaan wegens het veroorza- ken van dood door schuld bij een aanrijding te Ursem. De eisch was 50 boete of 25 da gen hechtenis en intrekking van het rijbe- wijs voor 1 jaar. De rechtbank veroordeelde v. R. tot f 100 boete of 25 dagen hechtenis. V. R., te Den Helder, agent van een spaar- kas, heeft terecht gestaan wegens het ma- ken en uitgeven van valsche spaarkaszegels ten nadeele van een Heldersche spaarkas. De eisch tegen hem was twee jaar gevange- nisstraf. Het vonnis was 1 jaar en 6 maan- den gevangenisstraf. BUITENWIJKEN VAN HELSINKI GEBOMBARDEERD. Russische vliegtuigen hebben vanmorgen de buitenwijken van Helsinki gebombar- deerd. 18 Toestellen namen aan den aanval deel, doch slechts vier wisten tot de stad door te dringen. Op groote hoogte vlogen zij er overheen. Het luchtalarm duurde 55 minu- ten. Voor zoover bekend, zijn er geen slacht- offers gevallen. Het Finsche persbureau meldt, dat giste- ren de vijandelijke vliegtuigen boven geheel Zuid-Finland actief zijn geweest. In alle kustplaatsen, van de Karelische landengte tot ten Oosten van de hoofdstad, is lucht alarm gemaakt. Overal is het luchtdoelge- schut opgetreden. Versterking voor de Russen. Uit de mededeelingen van Finsche verken- ners blijkt, dat de Russische troepen in Fin land versterkt zijn met 200.000 man uitge- zochte troepen van het garnizoen van Mos- kou. Men schat de Russische legermacht aan het Finsche front thans op een half millioen man. Finland heeft 350.000 man onder de wapenen. Vermoedelijk zijn de nieuwe ver- sterkingen van de Russen bestemd voor de landengte van Karelie om te pogen de Man- nerheim-linie te doorbreken. THE FOW RYTHM ACES EN THE SWINGING STARS. De directie van het Gulden Vlies had gis teravond in de groote zaal weer een aan- trekkelijke dansavond georganiseerd, waar- voor veel belangstelling was. De bekende band: „The Swinging Stars" een uitstekend ensemble zorgde voor zeer moderne dansmuziek, terwijl als extra num- mer optraden The fow Rythm Aces een hee- renzangkwartet in het genre van de Mills Brothers. Het viertal was speciaal uit Ant- werpen naar Alkmaar gekomen. Dit kwar- tet had een zeer groot succes. Het viertal vormde een gaaf geheel en men was volko- men op elkaar ingesteld. Niet alleen als goed zangensemble maar ook in de show- nummers bleek het een eersteklas ensemble. De kleinste van het viertal bleek een ko mische kracht van beteekenis. KERK EN VREDE AFD ALKMAAR. „Het Kerstevangelie in oorlogstijd". „Kerstfeest terwijl de wereld in brand staat en de volken trachten elkander te ver- nietigen. Vrede op aarde maar heel de aarde is in den oorlog betrokken en wordt tot den oorlog toegerust. Aan wie dc schuld? Wie zijn schuldig? Wij alien. Van den still van Bethlehem loopt een weg naar het kruis van Golgotha. Het Evangeue van kribbe en kruis en de oorlog van mijnen en bommen vormen een onverzoenlijke tegenstelling". Deze woorden uit het Kerstmanifest van Kerk en Vrede „Gij zijt alien schuldig" plaatst een ieder voor het in onzen tijd wel zeer klemmende vraagstuk, van oorlog "n Christendom. Kerk en Vrede getuigt: Chris tendom en oorlog staan onverzoenlijk tegen- over elkaar. Zij heeft hiervan getuigd sinds hear oprichting en zal hiervan getuigen zoo- lang God het haar vergunt. Juist in onze dagen is zii zich haar roeping des te dieper tewust en daarom worden in verschillende plaatsen van ons land in de weken voor Kerstmis openbare wijdingsdiensten be- legd, die tot onderwerp hebben: „Het Kerst evangelie in oorlogstijd". Ock de afd. Alkmaar hoopt een derge- lijke samenkomst te beleggen en wel op Vrijdag 22 Dec. a.s. in de Doopsgezinde kerk. Wat het ijs in onze stad betreft, zij meege- deeld, dat op de Houtvaart druk gereden wordt. INCIDENTEN VOOR DEN ONDERGANG VAN DE GRAF SPEE? Volgens te Montevideo in omloop zijnde geruchten heeft zich aan boord van de Graf Spee een incident voorgedaan, toen de kapi- tein het besluit mededeelde het schip tot zinken te brengen. In tegenwoordigheid van de manschappen zouden de officieren geantwoord hebben, dat zulk een maatregel schandelijk was, en dat zij verkozen uit te varen en te vechten, zelfs indien dit een wissen dood beteekende. HET DUITSCHE LEGEKBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakt bekend: Aan het westelijk front geringe plaatse- lijke activiteit van verkenners en artillerie. De luchtmacht maakte vluchten naar be- paalde doelen ter zee ten oosten van Schot- land. Hierbij deden Duitsche verkennings- toestellen een aanval op vier Engelsche voorpostbooten. Zij werden tot zinken ge bracht. In de eerste uren van den namiddag probeerden 52 Engeische gevechtsvliegtui- gen Wilhelmshaven aan te vallen. De Duit sche luchtverkenningsdienst wist de aanval- lers tijdig te rapporteeren. Reeds ten noor- don van Helgoland werden zij door jacht- en verr.ielings-vliegtuigen tegengehouden. 34 Britsche vliegtuigen werden hierbij na 'n fellen strijd neergeschoten. Wij verloren twee toestellen. Afzonderlijke vijandelijke machines, wien het gelukte zich te onttrek- ken aan de aanvatlende Duitsche jagers, ge- raakten in het geconcentreerde afweervuur der luchtdoelartillerie op de eilanden en aan de kust. Zij moesten terugkeeren, zon der bommen te hebben kunnen uitwerpen. zenuwpijn? Neem direct een "AKKERTJE"Een beter en vlugger middel is er niet, want pijn en oorzaak verdwijnen I HET LUCHTGEVECHT VOOR DE DUITSCHE KUST. Uit Berlijn wordt gemeld: Luitenant- kolonel Schumacher, de commandant van het Duitsche vliegeskader dat 34 Engel-i sche gevechtsvliegtuigen boven de Noord- zee heeft neergeschoten, heeft na zyn terugkeer o. a. het volgende over het luchtgevecht verhaald: twee Engelsche gevechtseenheden, tezamen 44 toestellen, werden Maandag gerapporteerd in de richting van de kust. Ik steeg op in myn Messerschmitt-machine om mijn jagers te helpen, die zich op duizend meter hoogte met elan op de Engelschen wierpen. SPELEND VAN EEN ZOLDER GEVALLEN. In het gezin van de familie H. te Leer- broek heeft zich gisteren een noodlottig ongeluk voorgedaan. Bij het naar bed brengen stoeiden de 9-jarige tweelingen met elkaar en beide kinderen vielen spelend van den zolder. Beiden bleven met een hersenschudding bewusteloos liggen. In den loop van den nacht is het jongetje overleden. WINTERZITTING PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Subsidie aan Artis. In de vandaag voortgezette winterzit- ting van de Provinciale Staten kwam het voorstel van Gedeputeerde Staten aan da orde om aan Artis een subsidie te verlee nen ten bedrage van een derde van het tekort over het boekjaar 1939/1940 tot een maximum van 23.100, onder voor waarde dat de overige tweederde door da gemeente Amsterdam en/of door derden wordt gedekt. Na eenige discussie werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wij vernemen van officieele zijde, dat in de week van 24 tot 30 December a.s. de aan- kcop van runderen van regeeringswege op de verschillende veemarkten achterwege zal blijven. Ook op de markt te Utrecht op Za terdag 23 December a.s. zal de veehouderij- centrale geen runderen afnemen. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCHj LANDBOUWCREDIET N.V. van Dinsdag 19 December 1939. Vor.k STAATSLEENINGEN. 3—3H NederL 1938 84Va 3 Ned -Indie 1937 811/, 5H Duitschl. '30 m verkL 113/, BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd Bank 88 Handel Mij Cert. v. 250 85 Koloniale Bank 164 Ned Ind Handelsbank 106'/, INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie 38%, Calv6 Delft Cert. 62'/, Nederl. ford321 »/2 Lever Bros958/s Philips Gloeil. Gem. Bezit 131i/g INDUSTR. OND. BU1TENL. Atn. Smelting Anaconda Betbleh. Steel. Cities Service General Motors Kennecott Copper 40 24% 62»/i« 4VM 40% 30V,s t North American Rayon 217/s Republic Steel 18% Standard Brands Steel comm 50% U. S Leather5s/, CULTUUR MAATSCH. H V A 407 Java Cultuur 243 Ned Ind Suiker Unie 241 Verg Vorstenlanden 107Vj M1JNBOUW Alg Explor. Mij. 58 Redjang Lebong 100 PETROLEUM. Dordtsche Petr250 Kon Petr265% Phillips Oil 230/, Z.45-3.C0 84'/, 81V, 12% 88% 164 106% 37%-%, 62% 321 94-% 110%. J 40% 24-;-% 62-% 40-%, 21V, 183/,, .X 50%-'/, 5% 399-400 245% 58 100 265-6 28% 8?/i6 P.T.T.-PERSONEEL IN TIJDELIJKEN DIENST. Tijdelijke verhooging uurloon. Te rekenen van 16 Dec. 1939 is het uur loon van de hulpbestellers, arbeiders in tijdelijken dienst, adspirant-bestellers en jongelingen, in dienst bij P.T.T., alsmede van het hulppersoneel bij den technischen dienst, werk?aam in den buitendienst, vol gens den plaatselijken loonstandaard, in verband met de heerschende koude, tot nader order met 10 cent verhoogd. WONING UITGEBItAND. Vanochtend is in de huiskamer van den heer A. Kruize, electrotechnisch bureau aan de Garst te Winschoten biand ontdekt. De bewoners trachtten aanvankelijk zelf het vuur te blusschen, echter zonder re- sultaat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur krachtig. Zij moeat zich techter bepalen tot het nat houden van de belendende perceelen. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Het huis brandde tot den grond toe af. 204'/, 167 115 4'/i« -Va 91% 115% Shell Union 9% Tide Water 87/„ RUBBERS. Amsterd Rubber 207% Deli Bat Rubber if|8 Hessa Rubber 115% Oostkust 1313/s Rotterdam Tapanoeli 6(% Serbadiadi 109 (nterc. Rubber4y)( SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 94'/, JavaChinaJapan lijn .Ill Kon Ned Stoomboot. 108 Scheepvaart Unie 108% TABAKKEN. Deli Batavia 122'/: Oude Deli166% Senembah136% AMER SPOORWEGEN. Atchison iopeka 20% 19% Illinois Central 10"'m Southern Pacific 11% Southern Railw. '4%, UnioD Pacific 77% Can Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 2%, heden 2% WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFIC1EEL. 108% 165%-6 138 New-York Londen Berlijn Par ijs Brussel (Belga) Zurich Kopenhagen Stockholm Oslo Vorige koers 1.87 7.39 75.50 4.19% 31.23 42.17 36.30 44.77 K 42.70 heden 1.8715/ig 7.41 y? 75.50 4.21 31.28 42.17 36.35 44.80 42.75

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2