Ruwe Handen, Ruwe Huid Parol Siad en Qmgeving. TVVEEDE BLAD 4 OEFENINGEN VAN HET VELDLEGER. ROOD TEGEN BLAUW. Links: jnotor-mitrallleurs rukken op naar de gevechtslinie. Rechts: met motor-mitrailleurs wordt uit den zijspanwagen gevuurd op naderende vliegtuigen. HENSBROEK SCHOORL BAKKUM HEILOO GROOTSCHERMER OUDORP EEN MOOIE FOTO, GETU1GENDE VAN DE SAMENWERKING VAN DE ENGELSGHE LUGHTMAGHT MET DE MARINE. Aid. Staatspensionneering. Zondagavond heeft de Bond voor Staatspensionneering, afd. HensbroekOb- dam, een propaganda-avond gegeven in het lokaal ManteL Ondanks de koude was de zaal goed bezet. De heer Bruin, van Alk- maar, sprak een propagandistisch woord. Vooral deed hij een beroep op de jongeren om zich aan te sluiten bij een bond. Hierna voerde de tooneelvereeniging J. D. D. A. uit Zuidscharwoude het tooneelstuk „Het vijfde gebod" op. Een gezellig bal onder leiding van de heeren Konii.g en Brandsma besloot dezen avond. Vergadering pluimveevereeniging. De N. P. N. Pluimveevereeniging voor Schoorl en omstreken hield Maandag- avond haar najaarsvergadering in het cafe „De Roode Leeuw". Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter, de heer H. van Lienen, mede, dat er een wijziging in de verdeeling der bestuursformaties heeft plaats gevonden. Het secretariaat wordt thans gevoerd door den heer M. W. v. d. Garde, terwijl de zorg der financien is opgedragen aan den heer C. Kager. Hierna verstrekte de voorzitter eenige inlichtingen over de voerdistributie. Voor de kleine pluimveehouders met tenminste 25 stuks pluimvee geschiedt de toewijzing door de leveranciers. De rekening bedroeg in ontvangsten en uitgaaf f 152.07, het batig saldo was ver- meerderd met een bedrag van f 9.88 en bedroeg thans f 78.80. Naar de algemeene vergadering van den bond werden afgevaardigd de heeren H. van Lienen en M. W. v. d. Garde. De afdeeling zal op de bondsvergadering de candidatuur van Texel steunen en an- ders den heer Sluisman, voorzitter van de afd. Texel, candidaat stellen. Een voorstel van de afd. Bergen om bij mogelijke inkrimping van den pluimvee- stapel deze ook te doen gelden voor fok- en vermeerderingsbedrijven, werd afge- wezen. Voorts werd gesteund een voorstel tot verruiming van broedvergunningen voor pluimveehouders, die een bedrijfsvergun- ning hebben, doch nog regelmatig kuikens bijkoopen. Dit gold ook voor een voorstel om pluimveehouders, die in 1938 voor de eerste maal eieren van N.H. blauwen in- legden, niet te verplichten dit regelmatig te doen. De aftredende bestuursleden M. W. van de Garde en G. Dekker werden met alge meene stemmen herkozen. Collecte Steuncomite 1939. De collecte voor het steuncomite 1939 heeft in deze gemeente een bedrag van plm. 95 opgebracht. Een treinhalte gebiedende eisch. De reeks artikelen welke in ons blad hebben gestaan, schijnen voor den K. v. Koophandel te Alkmaar aanleiding te zijn geweest, een verzoek tot de Ned. Spoor- wegen te richten den onbewaakten over- weg StetwegBrakenweg te doen be- waken. Naar aanleiding hiervan merkt onze correspondent op, dat hierdoor zeker vele menschenlevens kunnen worden gered, maar dat hiermede niet wordt voldaan aan de verlangens van de drieduizend inwoners van Bakkum om een treinhalte te krijgen. Reeds 3 maanden rijdt er geen bus meer naar Bakkum, doordat de riolee- ringswerken dit niet alleen onmogelijk maken, maar ook, omdat er in den winter nagenoeg geen busdienst bestaat, welke naar Bakkum rijdt. Het is noodig dat er een treinhalte aan den Stetweg komt. Voor ons staat vast, dat zeker aller handteekeningen zijn te verkrijgen om een dergelijk verzoek te ondersteunen, en positief van de groote inrichtingen, welke in Bakkum gelegen zijn. Met kleine kosten is niet alleen deze doodende overweg bewaakt te krijgen, doch kan ook een treinhalte in orde ge- bracht worden. Mogelijk wil de K. v. Koophandel dit eens bedenken. De bevolking te Bakkum heeft recht op de medewerking in deze, want de toe- stand is treurig. Wijdingsavond. Hedenavond 8 uur zal in de witte kerk een wijdingsavond worden gehouden. Benoemd. Tot vierde ambtenaar ter secretarie te Heiloo is benoemd de heer J. H. Peeman te Den Helder. Kerstwijding. Zondagavond werd in de herv. kerk een kerstwijding gehouden, waaraan door het kerk- en kinderkoor werd medegewerkt. Ds. Brinkerink sprak eerst een wij dings woord, waarna door het kinderkoor een kerstspel werd opgevoerd. Dit spel maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. Zuiver klon- ken de stemmetjes en de aankleeding was keurig in orde. Vervolgens las ds. Brinke rink nog een schets voor, welke betrekking had op Kerstmis 1914. Uitvaart pastoor H. C. Maat. Onder gyoote belangstelling had Maan- dagmiddag op het r.k. kerkhof de begrafenis plrats van het stcffelijk oversehot van em.- pastoor H. C. Meat, die gedurende 30 jaren herder was van de parochie Oudorp. Da plecht igheid werd geleid ioor den deken G. Maat te P cldijk, neef van den over- ledene. Des morgens had in de kapel van Huize Augustinus te Alkmaar de plechtige uit vaart plaats gevoinden, die evenals de be grafenis werd bijgewoond door vele gees- telijken, verwanten, vrienden en kennissen. De heer L. Nieuwenhuizen, deken van Wog- num, hield na de H. M. een korte toespraak. N.xTxED. FABRIEK VAN VERDUUR- ZAAMDE LEVENSMIDDELEN v.h. „W. HOOGENSTRAATEN EN CO. LEIDEN" TE ALKMAAR. In het jaarverslag 1938/1939 maken com missarissen melding van het feit, dat de president-commissaris prof. dr. A. B. A. van Ketel zich wegens gezondheidsredenen ge- noodzaakt heeft gezien zich uit het college van commissarissen terug te trekken. Een bijzonder woord van dank en erken- telijkheid wordt hem gebracht voor al het- geen hij gedurende de 15 jaren dat hij com- missaris is geweest van de N.V., waarvan 7 jaren als president-commissaris, voor de N.V. heeft tot stand gebracht. Het bedrijfsresultaat is in het afgeloopen jaar gunstig geweest. Het voordeelige saldo, ongerekend de af- schrijvingen, bedraagt S 54.670.30. Op fabriek, machines en terreinen welke per 1 Mei 1938 voor S 126.094.11 op de balans voorkomen, werd een bedrag van f 5.714.99 voor diverse aanschaffingen bijgeschreven, waarna voor afschrijvingen een bedrag van 6.850.46 benoodigd is, zoodat het netto winstcijfer 47.819.84 bedraag?. Evenals vorige jaren heeft de heer W. J. de Tombe, lid van het Ned. Instituut van Accountants, de balans met de verlies- en winstrekening onderzocht. Commissarissen stellen voor: a. de balans per 30 April 1939 benevens de verlies-" en winstrekening goed te keu- ren, en de directie voor het gevoerde beheer en commissarissen voor het gehouden toe- zicht te dechargeeren. b. te voorzien in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den com- missaris den heer L. D. Driessen, die zich beschikbaar blijft stellen. Aan het verslag der directie is het vol- gende ontleend: Van harte sluiten wij ons aan bij de woor- den van dankbaarheid in het verslag van commissarissen, tot prof. A. B. A. van Ketel gericht. Ons zal in de aangenaamste herinnering blijven, de in moeilijke tijden steeds wel gefundeerde en scherpzinnig-zakelijke ad- viezen, die wij van prof, van Ketel mochten ontvangen, terwijl zijn vaste leiding in onze vergaderingen altijd de juiste koers gaf aan de te nemen beslissingen. Konden wij 't vorige jaar, dat wel-is-waar verliesgevend was, toch op eenige licht- punten wijzen, en betere verwachtingen uit- spreken, de omstandigheden hebben zich in dit boekjaar zoodanig belangrijk gunstiger voorgedaan, dat het winstcijfer zeer bevre- digend is te noemen. Een beter begrip tusschen bedrijfsgenoo- ten van de moeilijkheden in dezen tijd, heeft de prijzen en verhoudingen niet alleen voor de conserven-industrie, maar ook voor de ccnservenhandel zeer verbeterd. Eenige buitengewone factoren van een korte, maar felle vorstperiode en een tijde- lijk zeer groote kooplust versterkten deze reeds bestaande gunstige tendenz. Dank zij ons voortdurend streven nieuwe artikelen te vinden die een kans van sla- gen hebben op de verkoopsmarkt en de dien- tengevolge gestadige uitbreiding van onze productenreeks, was de bedrijfsbezetting dit jaar bijzonder gunstig, terwijl onze omzet en het aantal onzer afnemers accres blijft vertoonen. Omtrent het loopende boekjaar kunnen wij mededeelen dat wij hieromtrent goede verwachtingen hebben. De inmiddels ingetreden oorlogstoestand heeft de aanvoer van kisten blik uit Ameri- ka belangrijk vertraagd, terwijl Engeland zich in de egrste maanden na het uitbreken van het conflict als leverancier van deze, voor onze industrie onmisbare grondstof. heeft uitgeschakeld en Duitschland zijn leveranties geheel heeft gestaakt. Tengevolge hiervan is de in ons land aanwezige blikvoorraad op het oogenblik niet groot. Verwacht mag echter worden dat in de komende maanden de aanvoer meer geregeld zal plaats vinden en ook de leveranties uit Engeland weer hervat zul- len worden. In dit geval laat de naaste toekomst voor orze industrie zich niet ongunstig aanzien. De belans wijst 'n bedrag van 460.737.67 aan. Het winstsaldo van 47.819.84 is af- getrokken van het bestaande verliessaldo van 206.545.38, zoodat dit teruggebracht is tot 158.725.54. REORGANISATIE DER GEMEENTE- POLITIE. In bijlage 169 betoogt de burgemeester het volgende: In mijn aan uwe vergadering gedaan voor stel tot aanvulling der verordening „inrich- ting gemeentepolitie", hetwelk tot strekking had in bijzondere tijdsomstandigheden tot aanstelling van eenige tijdelijke agenten van politie te kunnen overgaan, heb ik medege- deeld bij de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1940 nadere voorstellen te zullen doer, tot uitbreiding en reorganisatie van het gemeentelijk politiekorps. Ik heb in dat voorstel -reeds uiteengezet, op welke gronden bedoelde uitbreiding en reorganisatie zijn gebaseerd. Ofschoon ik derhalve zou kunnen volstaan met nogmaals nadrukkelijk te betoogen, dat de huidige korpsindeeling en korpssterkte sedert langen tijd onvoldoende is en dat dit, bij gebreke van tijdige voorziening, op den duur aan de politie emstig schade zal berokkenen, meen ik goed te doen met omtrent sommige punten in het reorganisatie-plan nog het volgende op te merken. De vergelijking van de Alkmaarsche for- matie met 1 inspecteur en 2 adjunct-inspec- teurs met die van de met Alkmaar verge- lijkbare gemeenten in Noordholland "Velsen, Den Helder, Zaandam en Bussur.i, (welke ge meenten alien een hoofdinspecteur hebben) valt vojr Alkmaar wel zeer ongunstig uit, temeer wanneer men in aanmerking neemt. dat de gemeente Alkmaar met het oog op haar positie van druk verkesrscentrum aan allerlei bijzondere eischen heeft te voldoen. De aard en omvang van de Alkmaarsche politietaak wettigen reeds lang een formatie met een hoofdinspecteur, twee inspecteurs en 1 adjunct-inspecteur. Behalve de door mij genoemde gemeenten Velsen, Den Helder, Bussum en Zaandam, wijs ik nog op de ge meenten Gouda, Vlissingen en Almelo, waar eveneens een hoofdinspecteur en inspecteurs werkzaam zijn. Op grond van het vorenstaande meen ik, dat het Alkmaarsche kader aan uitbreiding behoefte heeft en voortaan zal moeten be- staan uit: 1 hoofd-inspecteur, 2 inspecteurs en 1 adjunct-inspecteur. Ook ten aanzien van de administratie be staat sinds lang een te zwakke en onecono- mische bezetting. De huidige indeeling met een klerk, 1 hoofdagent en 1 agent heeft in jaren, ondanks de vermeerdering van arbeid, geen uitbreiding ondergaan. De voorschrif- ten, voor de toepassing waarvan de polit;e wordt ingeschakeld, nemen voortdurend in aantal en verscheidenbeid toe. De admi- nistratieve taak breidt zich in evenredigheid daaraan gestadig uit. Wil de politie ook in dit opzicht goed functionneeren, dan zal aan de bezetting van het bureau mede aandacht moeten worden geschonken. Naar mijn mee- ning zullen bij de politie-administratie werk zaam moeten zijn: 1 administrateur, 1 klerk en 2 schrijvers. Bij invoering van deze nieuwe rangen zul len de vrijkomende plaatsen van hoofdagent en agent der administratie benut kunnen worden door versterking van de afdeeling recherche met 1 man, terwijl de afdeeling speciale diensten (Drankwet, Arbeidswet en Middenstandswetgeving) 2 man zou moeten tellen (in plaats van 1 man). Zelfs dan zal het bij ziekte en vacantie nog moeite kosten, deze controle te doen functionneeren. Tenslotte verdiont het aanbeveling op den duur het korps, behalve met de reeds in de raadsvergadering van 9 November j.l. aan- gevraagde 4 tijdelijke agenten, nog te ver- sterken met 2 agenten, zoodat in totaal dan 34 agenten van politie werkzaam zullen zijn. t Resumeerende stel ik uwe vergadering voor de formatie van het Alkmaarsche poli tiekorps te bepalen als volgt: 1 hoofdinspecteur van politie; 2. inspecteurs van politie; 1 adjunct-inspecteur van politie; 1 adminstrateur; 1 klerk; 2 schrijvers; 7 hoofdagenten van politie en 34 agenten van politie. De salarieering van deze functionnarissen zouden naar mijn meening behooren te wor den bepaald als volgt: voor den hoofd-inspecteur 3200 tot f 3800 voor de inspecteurs 2600 3200 voor den adjunct-inspecteur 2200 2600 voor den administrateur 2200 2600 voor den klerk 1365 1950 voor de hoofdagenten 1700 2150 voor de agenten 1450 1900 (alien met 5 twee.iaarlijksche verhoogingen) voor de schrijvers 950 tot f 1350 (met 4 eenjaarlijksche verhoogingen) voor een agent op proef f 1350 Het advies der commissie van georgani- seerd overleg voor de ambtenaren is ter in- zage gelegd. In verband met de in dat advies gemaakte opmerkingen zijn in de verordening de eischen van benoembaarheid voor den nieuw aan te stellen administrateur alsnog opge- nomen. Bij mij bestaat tegen een aanvang- salaris van f 1400 voor de tijdelijke agenten van politie geen bezwaar. Voorts ben ik be- reid het voor de agenten van politie tegen- woordig geldend systeem van toekenning van 5 tweejaarlijksche periodieke verhoo gingen van f 90 te vervangen door toeken ning van 9 eenjaarlijksche verhoogingen van 50. Bij de besprekingen in't Georganiseerd Overleg is n.l. gebleken, dat toekenning van eenjaarlijksche periodieke verhoogingen met instemming van het departement van bin- nenlandsche zaken in meerdere gemeenten plaats vindt, zoodat, nu de gelegenheid tot een geringe salarisverbetering, zij het dan in den vorm van het 1 jaar vervroegd berei- ken van het maximumsalaris, zich voordoet, ik van oordeel ben, dat deze moet worden aangegrepen. Ik zou het op prijs stellen, indien deze formatie in drie jaar tijds zou kunnen wor den doorgevoerd, in dier voege, dat het poli tiekorps in 1940 wordt uitgebreid met 1 hoofdinspecteur, 1 schrijver, 4 agenten (met inbegrip van de twee tijdelijke tot wier aan stelling uwe vergadering reeds machtiging verleende bij besluit van 9 November j.l.) in 1941 met 1 inspecteur (waartegenover 1 adj. inspecteur vervalt) 1 schrijver en 2 agenten van politie en in 1942 met 1 administrateur. Onder opmerking tenslotte, dat het col lege van B. en W. met deze voorstellen in- stemt, geeft ik uwe vergadering in over- weging tot de hierbovenomschreven reor ganisatie te besluiten en de verordening „inrichting gemeentepolitie" te wjgigen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8