DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsche mailschip Columbus door de bemanning totzinken gebracht De strijd tusschen Rusland en Finland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DL.R GF^'ONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1 25, elke regel meer f 0 25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsniimte. Brieven franco aan de N V Boek- en Bandebdmk- kerij v h HERMS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. No. 300 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 20 December 1939 Hootdredacteur: Tj. N. ADEMA. lele Jaarcang Russische vliegtuigen bombardeeren Finsch qebied. Het protest van Uruguay. De Russen hebben op groote schaal tucht- aanvallen gedaan. Er is betrekkelijk weinig schacfe aangericht. De aloemeene toestand. De oorlog kan nog jaren duren. Een rede van minister Soaak. De Belqische Kamer- debatten. Fransche legerberichten. Het Duitsche legerbericht. Het groote Duitsche passagiersschip Columbus, een schip van 32.581 ton. had by het uitbreken van den oorlog een toevlucht in de haven van era Cruz gezocht. Het zou dezer dagen met bestemming naar Oslo vertrekken. Er werden voor 40 dagen levensmiddelen aan boord genomen en het schip heeft daarna de veilige haven verlaten. Buiten de territoriale waieren werd het opgewacht door Britsche torpedobootjagers en daar het een gemakke- lijke prooi zou zijn geworden, besloot de commandant het tot zinken te brengen. De bemanning sch"nt vrijwel geheel aan boord van andere schepen te zijn op"enomen. De Amerikaansche regeer ng blijkt ontevreden over het feit, dat ook voor het tot zinken brengen van dit schip een plaats is geko'en, waar het wrak gevaarlijk voor de srheepvaart is. Van den strijd in Finland kan gemeld worden. dat de Finnen er blijk- baar in geslaagd zijn de emstige bedreiging der Russische troepen in ^het Noorden grootendeels af te wenden. De Russen hebben van het heldere weer gebruik gemaakt door boven Helsinki en verscheidene andere steden vliegtuigen te laten verschiinen, welke tal van bommen hebben uitgewov- pen. Over het algemeen schijnt de aangerichte schade niet groot te zijn en heeft voornamelijk de Finsche hoofdstad weinig geleden. Door het afweer- gescbut der Finnen werden eenige toestellen om'aag geschoten. De volksvertegenwoordiging van Uruguay heeft unanem het protest der regeering aan de oorlogvoerenden, over de schending der territoriale wateren, goedgekeurd. Het Finsche legerbericht. Het gister uitgegeven Finsche legerbericht over het krijgsbedrijf luidt als volgt: Op de Karelische landehgte heeft de vijand in verscheidene sectoren met sterke strijd- krachten aangevallen. Op een artillerievooi- bereiding, die de felste was welk tot dus- vrre is voofkomen, volgden den geheelen dag zware aanvallen. Des avonds waren echter alle pogingen van den vijand, om vasten voet te krijgen in de Finsche stellin- gen, afgeslagen. De voornaamste aanval werd ingezet tusschen Muolajaervi en Kauk- jaervi. De vijand leed zware verliezen. Tal rijke tanks werden vernield. Aan het Oostelijke front werden de aan vallen tusschen Koirinoja en Syskyjaervi afgeslagen. Ons succesvolle offensief aan den Aeglijaervi maakt verdere vorderingen. Er werden talrijke krijgsgevangenen ge maakt, terwijl ons een aanzienlijke oorlogs buit in handen viel. In de overige sectoren van het front geen gebeuftenissen van be- land. Onze kustbatterijen op Koivisto waren gewikkeld in levendige gevechten met de vijandelijke vloot en met vijandelijke lucht- strijdkrachten. Vijandelijke torpedoboot jagers en vliegtuigen bombardeerden even- eens zekere andere eilanden. De vijandelijke luchtstrijdkrachten waren vooral in Oost- en Zuidwest-Finland actief. Talrijke bommen warden neergeworpen. Het werpen van bommen en het vijandelijke machinegeweervuur hebben echter weinig schade aangericht. De eigen luchtstrijdkrach ten traden eveneens op, en voerden talrijue verkenningsvluchten uit. Er werd een reeks succesvolle bombardements- en machine- geweervuur-aanvallen uitgevoerd op vijan delijke marschcolonnes, ravitailleerings- colonnes en kampementen aan deze en gene zijde van de grens. Onze vliegtuigen en luchtafweerbatterijen schoten vier vijande lijke toestellen neer. Het is mogelijk, dat dit aantal nog stijgt. Russische luchtaanvallen. Uit Helsinki worctt gemeld, dat de Sovjet- vliegtuigen, die gistermorgen boven Helsinki gevlogen hebben, hun raid voortgezet heb ben tot 50 a 60 km ten Oosten van de stad. ter hoogte van Rvoo. Tot dusverre, zoo wordt verklaard, heeft men in Helsinki generlei schade kunnen waarnemen, terwijl er toch door de Russen 16 bommen zijn neergeworpen van 300 kg. De bommen zijn echter in de omringende wouden gevallen. Volgens een bericht uit Stockholm schijnt de manoeuvre der roode troepen in den uiterst Noordelijken sector mislukt te zijn. Ondanks de uitgegeven tegenspraken geeft men in Steckholm te kennen, dat de Noor- sche grens door de Sovjet-troepen zou zijn geschonken. Russische parachutisten in Finland. Tijdens den Sovjet-Russischen luchtaanval op Helsinki van gistermorgen heeft men waargenomen, dat herhaaldelijk Russische vliegers met hun valscherm naar beneden sprongen. Men heeft echter geen nadere bfj- zonderheden hierover en het is niet bekend, met welk doel de vliegers omlaag sprongen. De bombardementen op Abo hebben schade veroorzaakt in de arbeiderswijken. waar een groote brand uitbrak. Ook een ziekenhu:s werd getroffen. doch hier is de materieele schade zeer gering. Men weet nog niet of het bombardement slachtoffers heeft geeischt. Een Russisch vlicgtuig is neergehaald. Bommen boven Turku. Gistermiddag werd in Turku luchtalarm gemaakt. De Russische vliegtuigen vlogen zeer laag en wierpen bommen uit in de om- geving. De Finsche luchtmacht gaf blijk van groote activiteit teger de Russische toestel len, waarvan een machine werd neerge haald. Zweedsche ambulance naar Finland. Een ambulance van het Zweedsche Roode Kruis. bestemd voor Finland, zal heden uii Stockholm vertrekken. Voor hun vertrek zullen de ieden der ambulance ontvangen worden door prins Karel, den voorzitter van het Roode Kruis in Zvyeden. Hulp voor Finland. Hoover, de voorzitter van het Amerikaan- sche comite van hulp aan Finland, heeft een bedrag van 100.000 dollar gezonden aan Risto Ryti. Dit bedrag is bijeengjbracht bij openbare inschrijving. Het is ontvangen in de eerste week na de oprichting van het comite. Zweedsche hulp voor Finland. De Zweedsche inschrijving voor Finland is gister gestegen tot 3.562.000 kronen. Tien ton Kerstpaketten zijn naar Finland gezon den.- Nog steeds hevige gevechten in Noord-Lapland. Volgens de laatste berichten van het ge vecljtsterrein worden er nog steeds hevige gevechten geleverd in het uiterste Noorden van Lapland. De Russische troepen hebben zWare verliezen geleden in het door de Fin sche verdediging zoo zorgvuldig gereed ge- maakte terrein. Rekening houdende met de belangrijkheid der Russische effectieven heb ben de Finnen zich teruggetrokken op de Noordelijke Mannerheim-linie. Ronaviemi, de hoofdstad van Lapland en zetel van't hoofd- kwartier van generaal Villenius, schijnt be- dreigd te worden door Russische aanvallen uit Noord en Oost. Toch wordt aan Finsche zijde alles in het werk gesteld om den Russischen opmarsch te beperken. Men heeft den indruk, dat de Finnen in dezen sector nog belangrijke reserves in den strijd kunnen werpen. De Russische tactiek beoogt op alle punten tege- lijk di-uk uit te oefesen en daarmede de vrij- heid van beweging van het Finsche leger te verminderen. De afloop van den strijd zal afhangen van de reserves, welke de Finnen op de het meest bedreigde punten zullen kunnen inzetten en van de hulp van het buitenland. De Russische luchtaanvallen. Vemomen wordt, dat gister bij Helsinki in het goheel 32 bommen werden uitgeworpen. De Russische vliegtuigen vlogen op zeer ge- ringe hoogte bover. de haven van Hango en gooiden er bommen uit, doch er werd geen schade aangericht. Volgens een niet bevestigd bericht werd een der Russische vliegtuigen, dat deelnam aan den aanval op Hango, door het vuur der luchfdoelartillerie omlaag geschoten. Semi- officieel wordt verklaard, dat twintig vlieg tuigen hebben deelgenomen aan den lucht aanval op de buitenbuurten van Helsinki. Tien Russische vliegtuigen neer- geschoten? Finsche militaire deskundigen spraken gisteravond als hun meening uit, dat in den loop van den dag een tiental Russische vlieg tuigen werd neergeschoten, hetzij door het Inchtdoelgeschut hetzij door Finsche vlie gers. Het Russische legerbericht. Uit Moskou wordt gemeld: Het legerbericht van 19 December luidt: De operaties betrof- fen in hoofdzaak patrouilleacties, kleine schermutselingen en op sommige plaatsen activiteit der artillerie. In eenige districten heeft de Russische luchtmacht verkenningen uitgevoerd en hier en daar strijd geleverd. Bij luchtgevechten hebben Russische vlie gers 12 vijandelijke vliegtuigen omlaagge- schoten. Een Russisch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. Een groep schepen van de Oostzeevloot heeft met succes de kustbatterijen in de buurt van Bjoerkoe be schoten. Russisch slagschip tot zinken ge bracht? Een niet bevestigd bericht meldt, dat de Finsche kustbatterijen het Sovjet-Russische slagschip ..Oktiabrskaya-Revolutia", groot 30.000 ton, tot zinken hebben gebracht. Het schip was in 1911 gebouwd. Het slagschip is tot zinken gebracht door de Finsche kustbatterijen van Koivisto, op de Karelische landenge. De Finsche censuur heeft toegestaan, dat het bericht gepabliceerd werd en officieele kringen zeggen: „Het is heel waarschijnlijk, dat het waar is". Wanneer zooals zoo vaak wordt be- weerd deze oorlog pas geeindigd zal zijn wanneer een der partijen zich door gebrek aan oorlogsmateriaal of van levensmiddelen en grondstoffen tengevolge van de blokkade zal moeten overgeven, dan zal het nog heel lang kunnen duren eer de in Holland gemo- biliseerde militairen weer naar hun gezin en hun werk kunnen terugkeeren. Wat er tot dusver, na bijna vier maanden oorlog, aan luchtgevechten heeft plaats ge- had is vrij onbeteekenend geweest en het aantal vernielde vliegtuigen is betrekkelijk zoo gering, dat men veilig kan aannemen, dat in dien tijd deaanmaak van nieuwe de vernietiging der reeds in gebruik genomen machines verre heeft overtroffen. Eerst Zondag is er eigenlijk sprake ge weest van een luchtaanval op grootere schaal en volgens de laatste Duitsche be richten zouden daaraan 52 Engelscho vlieg tuigen hebben deelgenomen, waarvan er niet minder dan 36 werden vemietigd. Van Engelsche zijde wordt dit verlies- cijfer schromelijk overdreven genoemd. Men spreekt daar van slechts 7 machines, welke niet op hun bases zijn teruggekeerd en het verschil in verliescijfer is weer een frap- pant staaltje van de onbetrouwbaarheid der wederzijdsche berichtgeving. Blijkbaar heeft men van Britsche zijde be- hoefte gevoeld om den slechten indruk wel ke de Duitsche mededeeling op de bevol- king zou kunnen maken, eenigszins te ver- zachten door gister uit Londen te laten be richten, dat in October en November bij 51 luchtgevechten boven Engelsch grondge- bied of Engelsche wateren 21 Duitsche vliegtuigen vernield zijn en dat sedert het uitbreken van den oorlog niet een enkei Britsch gevechtstoestel in Engeland werd neergeschoten. Wanneer wij tenslotte deze grootste tot dusver vermelde verliescijfers bekijken, dan spelen zij maar een heel kleine rol in ver- gelijking bij de duizenden vliegtuigen welke men aan beide zijden beschikbaar heeft en welker aantal vrijwel dagelijks vergroot wordt. Wanneer er na vier maanden oorlog wederzijds meer machines beschikbaar zijn dan bij den aanvang het geval was, dan zal de actie in de lucht van veel grooter betee- kenis moeten worden als men daardoor ei- kander tot machteloosheid en bereidheid tot vrede zal willen brengen. En zoo gaat het ook bij de blokkade, die lang niet zoo doeltreffend kan zijn dan in den vorigen oorlog toen Duitschland zijn grenzen ook in het Oosten door vijande lijke staten zag afgesloten. Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van Duitsche handelsverdragen met diverse neu- trale staten en ook de Fransch-Britsche blokkade zal van zeer langen duur moeten zijn om daarmede het doel te bereiken, dat men er zich van heeft voorgesteld. Het schepenkerkhofje in de bladen ver- meldt vrijwel dagelijks de namen van vaar- tuigen, zoowel van de strijdende partijen als van de neutralen, welke op mijnen zijn geloopen of door onderzeeers tot zinken werden gebracht. Het aantal is in verloop van de bijna vier oorlogsmaanden tot een vrij lartge lijst geworden, maar wie hieruit de conclusie zou trekken, dat deze vemie- tigingsactie binnen afzienbaren tijd tot uit- putting van een der strijdende paTtijen zou leiden, zou zich toch zeer veTgissen. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft er gister op gewezen, dat volgens de officieele Britsche verklaring met inbegrip van de tweede week van December door de geal- lieerden in totaal 735.000 ton voor Duitsch land bestemde goederen in beslag zijn ge nomen. Maar, zoo zegt het bureau, in het vorig jaar bedroeg de invoer van Duitschland 62 millioen ton en de Britsche blokkade heeft gedurende den oorlog dus 1.2 procent van den normalen invoer van Duitschland aar- gehouden. Wanneer Engeland er in slaagt dit vol te houden, dan zou in een jaar onge- veer 4.16 procent van den Duitschen invoer worden aangehouden, zoodat Engeland eerst over 24 jaar er in zou slagen zich meester te maken van den invoer van het Cerste jaar van den oorlog. Heelemaal zuiver is deze redeneering na- tuurlijk niet, want zij maakt den in druk, dat de Duitsche invoer tijdens den oorlog nog van denzelfden omvang zou zijn als daarvoor en het is te begrijpen, dat de Britsch-Fransche maatregelen ter zee do Duitsche koopvaardijvaart van slechts zeei geringe beteekenis hebben gemaakt. Er. aaarom mag men de verloren tonnage niet procentsgewijs beschouwen in verband met den vrijen invoer van voor den oorlog, maar uitsluitend met datgene wat thans nog door Duitsche of neutrale h'andelsvaartuigen naar Duitsche havens gebracht wordt. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat meer in Brit sche havens dan in Duitschland terecht is gekomen en het is te begrijpen, dat Duitsch land door de blokkade gevoelig in den aan- voer van levensbehoeften en grondstoffen is getroffen. Maar zoolang de deur naar het Oosten en de handel met neutrale staten openblijft is de afsluiting van de waterpoort naar het Westen nog niet van zoo groote beteekenis, dat men daardoor binnen afzienbaren tijd de uitputting van het Duitsche rijk mag ver- wachten. Van vernietiging van legermachten is door het vastloopen der strijdende partijen aan de Maginot- en de Siegfriedlinie ook nog geen sprake geweest. Met het oog daarop behoeft geen der oorlogvoerenden den strijd bij gebrek aan menschenmate- riaai binnen afzienbaren tijd te staken en wanneer men na vier oorlogsmaanden de yederzijds in stand gehouden volkskracht en het ongesehokte moreel in alle strijdende landen ziet, dan begrijpt men wel, dat wan neer deze oorlog uitsluitend door uitputting van den vijand moet worden gewonnen, het einde der vijandelijkheden nog jaren op zich kan laten wachten. Sedert het uitbreken van den oorlog heb ben de Duitschers reeds 23 van hun eigen passagiers- en vrachtschepen met een inhoud van 139.407 ton tot zinken ge bracht om ze niet in handen van den vijand te laten vallen. Intusschen werken in de laatste dagen de Duitschers nog veel intensiever dan de En- gelschen aan de vernietiging van hun ma rine- en koopvaardijschepen. Nadat de kapitein van de „Graf Spee ZondagaVond dit slagschip door explosie tot zinken heeft gebracht, blijkt thans het groote passagiersschip Columbus van de Norddeutsche Lloyd eenzelfde lot te hebben ondergaan. Het schip had bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht gezocht in de haven van Vera Cruz en was Donderdag vandaar vertrokken met bestemming naar Oslo. Blijkbaar is het op deze gevaarlijke reis door een Britsch oorlogsschip opge wacht en gepraaid waarna de bemanning zich dadelijk in de reddingbooten heeft be geven en het ruim 32.000 ton groote passa giersschip tot zinken heeft gebracht. De Amerikaansche kruiser Tuscaloosa schijnt met de meeste geredden aan boord op weg naar New-York te zijn, maar in Amerika schijnt men allesbehalve tevreden over de plaatsen welke de Duitsche schepen voor hun zelfmoorden uitkiezen en er is draadloos aan alle Amerikaansche schepen bericht, dat het wrak van de Columbus on- geveer 500 mijl West-Zuid-West van New- York, een gevaar voor de scheepvaart vormt. Het is inderdaad voornamelijk Duitsch- lmd zelf, dat de laatste dagen voor vernieti ging van zijn kostbaarste schepen heeft ge- zorgd. De Kamer heett de debatten over de be- giooting van buitenlandsche zaken hervat. Minister Spaak nam het woord voor een rede, waarin hij o.m. zeide, dat Belgie neu- traal is en dit wil blijven zoolang zijn on- afhankelijkheid, de integriteit van zijn grundgebied en zijn vitale belangen niet zullen worden bedreigd. Voortgaande wees de minister op de vrijwel algemeene eens- gezmdheid des lands ten aanzien van de door de regeering gevoerde politiek. Nie- mand wil de Belgen verplichten, onverschil- lig te blijven tegenover de slachtingen van den oorlog maar de regeering heeft den plicht, aan alien den raad te geven, gema- tigdheid te betrachten bij het tot uitdruk- king brengen van hun gevoelens. In dit opzicht is de toestand aanmerkelijk verbeterd. Voortgaande verklaarde Spaak, dat de ge heele wereld goedkeuring heeft gehecht aan den oproep, die tot de oorlogvoerenden is gericht door Koningin Wilhelmina en Ko- nmg Leopold na 4iun onderhoud in Den Haag. Het streven van de beide vorsten heeft in staat gesteld om de solidariteit te constateeren, die bestaat tusschen Nederland en Belgie. Dit is aldus spre- ker, een der meest evidente feiten van het huidige oogenblik en ik begrijp niet, dat sommigen die solidariteit van de hand wyzen. Een onafhankelijk en neutraal Nederland is onmisbaar voor de neutraliteit van Belgie. Spreker is van meening dat het een onvoorzichtigheid zijn zou. om reeds thans de houding vast te stellen, die Belgie zou aanne men, wanneer er een wijziging zou ko- men in den toestand van Nederland. Het zou echter even onvoorzichtig zijn te zeggen, dat die nieuwe toestand Bel gie onverschillig zou laten (levendig applaus). Voortgaande gaf Spaak uitdrukking aan zijn bewondering voor het Finsche volk, dat voor zijn onafhankelijkheid strijdt. Spr. herinnerde aan de werkzaamheden van de recente Voikenbondsvergadering. Niemand in de Belgische Kamer heeft verklaringen gevraagd over de houding die door den Bel- gischen veitegenwoordiger te Geneve is aangenomen, want deze houding wordt door alle landgenooten goedgekeurd. De regeering heeft een reeks maatregelen genomen, waarvoor de uitvoer verboden wordt van producten, die noodzakelijk zijn voor de landsverdediging of voor het leven van het land. Met de neutrale landen blijft de handel vrij binnen de perken van de nor- male stroomingen. Op 11 December is een overeenkomst tot stand gebracht met Frank- rijk en Engeland. Gister zijn aanvullende onderhandelingen geopend. De minister hoopt met Duitschland tot gunstige resulta- tan te zullen komen. De eerste drie maan den oorlog kan de Belgische handelstoe- stand als bevredigend worden geschouwd. De haven van Antwerpen vormt de zwarte plek in dit beeld. Een betere organisatie van de Engelsche controle zou verbetering kun nen brengen in dezen toestand. De Belgi sche regeering heeft niet opgehouden met de ourlogvoerende staten onderhandelingen te vreren om hierin verbetering te brengen. Vervolgens antwoordde minister Spaak op vragen. die door sommige Kamerleden wa ren gesteld. Na de reae van Spaak vroeg afgevaardig- de de Lavelaye of Belgie op het oogenblik vertegenwoordigd is bij de Poolsche regee ring in Angers Hierop antwoordde Spaak .Maar natuurliik, dat weet iedereen". Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt als volgt: Duidelijke activiteit van de met elkander in contact zijnde elementen in den loon van den dag. Het Fransche legerbericht van hedenoch- tend luidt: Niets te melden. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op verscheidene plaatsen aan het westelijk front giukt het onzen verkennings- afdeelingen tot de vijandelijke stellingen door te dringen en daarbij een aantal ge- vangenen te maken. De Duitsche luchtmacht heeft onder de moeilijkste weersomstandigheden verken ningen en aanvallen ondemomen tegen doelstellingen in de Noordz^e. Volgens de voorloopige opgaven wedren daarbij Y?er schepen van de lichte Britsche zeestrijd- krachten getroffen. zie yerder Buitenand pag. 2, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1