VRAAG EN AANBOD RWinterhanden Vrijwillige staatsleening slechts voor de helft volteekend. Interview met minister ue Geer. OndeuadeMike gasmaskers. 160Q0 stuks in beslag genomen. boreiken. Vertraging in het werk in den N. O. polder. Maanden verloren door brand op Urk. VEEHOUDER DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Hoogere ontvangsten der spoorwegen. WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels Steun aan de pluimvee- teelt. ONGEVALLEN DOOR OORLOGS- GEWELDDADIGHEDEN. TWEEDE BLAD Wij hebben gisteravond den minister van financien gevraagd naar zijn indrukken om- trent den afloop der staatsleening, aldus meldt het A.N.P. De leening heeft niet opgebracht zei Z.Exc. wat wenschelijk ware geweest. Er is ingeschreven voor een kleine 100 millioen. Met de 60 millioen, die bij de fondsen geplaatst zijn, vormt dit slechts ruim de helft van het bedrag dat de regeering zich voorgesteld had thans te consolideeren. Indien men uit- sluitend let op het bedrag, waarvoor de inschrijving op de vrije markt was opengesteld, is het zelfs minder dan de helft. Een proefneming. Komt dit resultaat geheel onverwacht? vroegen wij. Met de mogelijkheid ervan is gerekend antwoordde de minister al gaf natuurlijk de redelijke kans, die aanwezig geacht werd voor het tegendeel, den doorslag bij het uit- komen met zulk een groote emissie. Het was ir. zekeren zin een proef ging Z.Exc. voort en het k o n niet ar.ders zhn, omdat van een vrijwillige leening in oo'logstijd geen antecedenten voorhanden waren. Gedurende den jongsten wereldoor- log zijn a lie staatsleeningen „semi-ge- dwongen" geweest, d.w.z. in de Leeningwet stond dan reeds opgenomen de bepaling, dat bij niet-slagen een gedwongen leening zou volgen tegen een lager percentage, terwijl tevens voor alle rubrieken van vermogens reeds aangewezen werd, voor welk bedrag alsdan zou moeten worden ingeschreven. Ieder kende dus zijn „competente portie". Schreef hij bij de leening in voor een lager bedrag dan waartoe hij bij de eventueel- volgende gedwongen leening verplicht zou zijn, dan liep hij een risico. Het risico name- lijk om, bij de mislukking der leening, het restant van zijn „portie" te moeten opne- men tegen onvoordeeliger voorwaarden Technisch was die zaak aldus geregeld, dat asm iedere obligatie van de aanyankelijke leening een „bewijs van inschrijving" ge- hecht was, dat bij een latere gedwongen leening vrijstelde tot het reeds opgenomen bedrag. Deze methode van den „stok ach- ter de deur" heeft in al die gevallen het beoogde resultaat gehad. De in reserve gehouden gedwongen lee ning heeft nooit toepassing behoe- ven te vinden. Bezwaren van dwang. Intusschen heeft de ervaring uit die jaren wel geleerd, dat een dergelijke reeks van semi-gedwongen leeningen minder gunstig werkt op het staatscrediet. Het gevolg was, dat toen enkele jaren na den oorlog .n 1922 voor het eerst weer een zuiver vrij willige leening werd uitgeschreven, de voor de schatkist zeer onereuze bepaling moest worden gemaakt, dat de leening, naar den toenmaligen rentestand 6 pCt. rente dragen- de, gedurende tien jaren niet zou mo- gen worden geconverteerd. Een en ander was reden, thans de proef te nemen met een vrijwillige leening in oor- logstijd. Als attractie werd daaraan verbon- den de bekende belastingbetalings-faciliteit. Ook van de werkirg hiervan was geen ante cedent. Want wel was een dergelijke faci- liteit ook in een vroegere leening reeds op genomen geweest, maar dit was de zuiver gedwongen leening van 1919. In dat jaar meende men namelijk, dat het eenvoudiger was, den indirecten dwang door een direc- ten te vervangen en dus den stok niet achter de deur te houden, maar er terstond mee te werken. En de belastingbetalings-faciliteH was nu niet bedoeld als attractie, maar ai.s soulaas. Zij strekte om de pil van den direc- ten dwang te vergulden. Uit een en ander ziet gij be- sloot de minister dat ditmaal een proef genomen werd, waarvan nog geen antecedent voorhanden was en waarvan dus de uitslag onzeker moest worden geacht. Dat die uit slag niet meer bevredigend is ge weest, blijft niettemin te betreuren. In de afgeloopen weken kwam de Amster- damsche recherche in kennis van het feit, dat gasmaskers in den handel werden ge- bracht voor het lage bedrag van 1.50, een prijs, ver beneden die van zelfs het goed- koopste volksgasmasker. Uit een onderzoek naar de kwa- liteiten van dit masker bleek, dat het artikel in geen enkel opzicht voldeed aar. zelfs maar de geringste eischen, welke men aan een gas- masker mag stellen. De vullingsbus, die van primitieve ma- kelij was, was gevuld met een waardeloos mengsel, niet in staat om welke chemische stof ook te neutraliseeren. De recherche kwam tot de conclusie, dat men hier met een vorm van oplichterij te doen had en ging op onderzoek naar de herkomst der ondeugdelijke gasmaskers. Het spoor leidde naar Haarlem, waar gis- termiddag bij den 59-jarigen autohandelaar K. B., een zeer groote partij gasmaskers in beslag kon worden genomen. Bij onderzoek bleek, dat de autohandelaar eenigen tijd ge- leden een zeer groote hoeveelheid gelaats- stukken van afgekeurde gasmaskers, afkom- stig uit de militaire magazijnen der artille- rie inrichting, had opgekocht. De waarde van deze gelaatsstukken bestond uitsluitend uit het rubber materiaal. waaruit deze ver- vaardigd zijn en bij verkoop door de artil- lerie-inrichting nam aan, dat de opkooper uitsluitend de beschikking over een groote partij rubber, die voor andere doeleinden bruikbaar is, wilde krijgen. In plaats daarvan ging de nieuwe eigenaar knoeien met vullingsbus- sen en andere onderdeelen, die hij aan de gelaatstukken bevestigde om den indruk te wekken een vol- ledig gasmasker in den handel te brengen. De twee Amsterdamsche recher- cheurs stelden de Haarlemsche politie van hun ontdekking in ken nis en gezamenlijk namen zij gis- termiddag den voorraad, die naar schatting uit ca. 15 tot 16.000 stuks bestond, in beslag. De Haarlemsche politie heeft het onder zoek in deze zaak nog niet geeindigd. Ar- restaties zijn tot dusverre niet verricht. HET REIZIGERSVERKEER MET DE FEESTDAGEN. Alleen moeilijkheden op 2en Kerst- dag en Nieuwjaarsdag. In verband met de berichten, welke de spoorwegen hebben gemeend te moeten publiceeren om het publiek zoo goed moge- lijk voor te lichten, dreigt eenig misver- stand te ontstaan. De moeilijkheden, waarop de Nederland- sche spoorwegen de aandacht hebben geves- tigd, beperken zich uitsluitend tot den avond van den Tweeden Kerstdag na 19 uur en den avond van Nieuwjaarsdag na 19 uur en op deze tijdvakken dan nog alleen op de lange trajecten tusschen Holland aan den eenen kant en het noorden, Twente en Limburg aan den anderen kant. Het geheele electrische net is onder alle omstandigheden volledig ter beschikking en zal versterkt worden bediend. Voor zoover op de even genoemde tra jecten een tekort aan plaatsruimte mocht blijken, hebben de Nederlandsche spoorwe gen zelf reeds de noodige maatregelen ge- troffen om de reizigers per bus te vervoe- ren. Iedereen kan dus door de zorgen van de Nederlandsche spoorwegen zijn bestemming Omtrent de vertraging in de werkzaam- heden voor de inpoldering van het noord- oostelijk deel van het IJsselmeer als gevolg van den brand in de werkkeet op het eiland Urk, waarvan minister Albarda gistermid dag in de Tweede Kamervergadering ge- waagde, vernemen wij nog de volgende bij - zonderheden. De brand heeft o.a. eenige houten palen vernield, welke de betonblok- ken droegen, waarop motoren waren gemonteerd, die de pompin- stallatie voor het drooghouden van den grooten put voor de sluis- en gemaal-fundamenten deden werken. Dientengevolge zijn deze beton- blokken met de daarop geplaatste motoren ingestort en twee van de drie pompstations voorloopig buiten werking geraakt. Werkput ondergeloopen. De werkput, welke een lengte en breedte van eenige honderden meters en een diepte van ongeveer tien meter heeft en waarin men bezig was de fundamenten te bouwen zoowel voor de eenige sluis, waarmede te- zijner tijd de doorgang te water tot den Zuid-Oostpolder van het IJsselmeer uit zal worden geregeld, als voor het gemaal op Urk ten behoeve van den polder uitwate- ring, is inmiddels geheel door kwelwater ondergeloopen, daar het eenige overgeble- ven pompstation niet bij machte was om zonder assistentie van de beide andere den put droog te houden. Derhalve liggen de fundamenten voor sluis en gemaal thans geheel onder water. Bovendien belemmert de ijsgang op het IJsselmeer thans de mogelijkheid om nieuw materiaal op Urk aan te voeren er zul- len waarschijnlijk nieuwe motoren noodig zijn afgezien nog van de moeilijkheid om de ter vervanging benoodigde installatie met spoed bijeen te krijgen. Een en ander brengt een teleurstellende vertraging in de jnpolderingswerkzaamhe- den van zeker enkele maanden met zich mede, waarbij men moet bedenken, dat het in de bedoeling ligt, den in aanleg zijnden dijk van Urk tot 't Kamper-eiland (die van Urk tot Lemmer is, zooals men weet, vrij- wel gereed) ongeveer tegelijk met sluis en gemaal te voltooien, daar de drooglegging van den N. O.-polder niet eerder kan wor den volbracht voordat zoowel sluis en ge maal als de dijken gereed zijn. Al het mogelijke zal worden verricht om de vertraging in deze werkzaamheden tot korten termijn te beperken. Triaii TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ 1940. In aansluiting op het persbericht omtrent de pluimveeteeltregeling voor 1940 wordt van officieele zijde het volgende bekend gemaakt. Het tijdvak, waarin het machinaal broe- den van eieren wordt toegestaan, is vast- gesteld op de periode van 1 Januari t/m. j 5 Mei. Alleen diegenen aan wie een broed vergunning is uitgereikt, mogen eieren van kippen en/of eenden in hun broed- machines uitbroeden tot een aantal, in de broedvergunning vermeld, waarbij onder- scheid wordt gemaakt tusschen degenen, die uitsluitend broeden voor eigen bedrijf en hen die kuikens aan anderen afleveren. Voor de eerste groep wordt de broed vergunning voor 1940 vastgesteld op 80 van die voor 1939. De broedvergunning kan verhoogd worden, wanneer de basis voor de berekening door bijzondere om standigheden te laag is geweest. Dit zal echter wel zeer hooge uitzondering zijn, daar de broedvergunning in 1939 geba- seerd was op de vergunning in de vooraf- gaande jaren, waarbij eventueel noodige verbetering reeds was aangebracht. Aan hen, die in 1939 geen broedvergunning hadden, kan slechts dan een vergunning woiden uitgereikt, wanneer zij bij het inwerkingtreden der teeltregeling in 1933 in het bezit van een of meer broedmachi- nes waren en deze bij de verplichte inven- tarisatie van broedmachines hebben aan- gegeven. Verzoeken om verhooging, eventueel voor het verkrijgen van een broedvergun ning, moeten door pluimveehouders be- - hcorende tot deze eerste groep, ingediend worden bij de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen, voor 1 Januari 1940 onder storting van f 2.50 op postgirorekening No. 99651 dezer Centrale. Bij inwilliging van het verzoek wordt het gestorte bedrag aan den aanvra- ger terugbetaald. Van de beslissing der Centrale bestaat beroep op den Minister van Economische Zaken. Voor de tweede groep, dus voor die genen, die kuikens aan anderen afleveren, wordt de broedvergunning berekend naar het aantal schriftelijke bestellingen van kuikens door afnemers, die in 1939 onder goedkeuring der Centrale kuikens bij een kuikenbroeder hebben besteld. Op grond van de huidige verhoudingen en vooruitzichten is bepaald, dat elke afnemer niet meer kuikens zal mogen bestellen dan 80 van het aantal dat hij in 1939 mocht betrekken. Uiteraard kan met het oog op de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige veevoederpositie geenerlei waarborg worden gegeven, dat voor alle kuikens die de pluimveehouders zouden wenschen aan te houden, ook in- derdaad voeder beschikbaar zal zijn; in dien de vooruitzichten dienaangaande in de naaste toekomst daartoe aanleiding geven zal bovendien nog een verlaging van het genoemde percentage van 80 in overweging moeten worden genomen. Het ligt in het voornemc om bij de voedertoewijzing, behalve met het aantal aanwezige kuikens, rekening te houden met het aantal kuikens dat de betreffende pluimveehouder ten hoogste r o c h t be- trckksn, De Centrale zal elken afnemer een stuk doen toekomen, waarop het aantal kui kens, dat hoogstens mag woiden besteld, is vermeld. De afnemer is vrij in de keuze van zijn leverancier; bij het plaatsen van bestellingen moet hij genoemd stuk van de Centrale overleggen aan zijn leverancier. Zijn aantal kuikens, dat een kuikenbroe der voor levering mag aannemen, bedraagt hoogstens 140 van het aantal eieren van zijn broedvergunning voor 1938. De kuikenbroeder moet lijsten van de bij hem binnengekomen bestellingen uiter- lijk 7 Jan. 1940 bij de Centrale ter goed keuring inzenden, waarna de Centrale de grootte van de broedvergunning vaststelt. Pluimveehouders die van meening zijn, dat het aantal kuikens dat zij in 1939 mochten betrekken, door bijzondere om standigheden beneden het normale aantal bleef hetwelk zij voorheen kochten, even- als zij die in 1939 een landbouwbedrijf begonnen, dat door zijn aard mede op pluimveehouderij is aangewezen, kunnen een verzoek om een aantal kuikens bij een bepaalden kuikenbroeder te betrekken, bij de Centrale indienen. Dit moet voor 1 Januari 1940 plaats vinden onder storting van f 2.50 op postgiro-rekening der Cen trale, No. 99651, welk bedrag bij inwilli ging van het verzoek wordt teruggestort. Ten behoeve van de piepkuikenfokkerij is voor het uitbroeden van eieren van Noord hollandsche Blauwen een speciale regeling getroffen. Het genoemde percen tage van 80 geldt echter ook voor deze groep. Evenals in voorafgaande jaren moeten de eieren; die worden uitgebroed om de daaruit verkregen kuikens te verkoopen, worden betrokken van fok- en/of ver- meerderingsbedrijven, dus van fcedrijven die onder toezicht staan van de Centrale. Deze verplichting geldt niet voor kuiken- broeders, die in 1939 op rechtmatige wijze eieren van niet gecontroleerde bedrijven hebben ingelegd. 's-Gravenhage, 19 December 1939. Nadat hij zijn vrouw had gered. Gistermiddag is op de Grootenbrekken nabij Lemmer de veehouder H. Bosscha uit Fellega door het ijs gezakt en verdronken. B. was in gezelschap van zijn vrouw en een bevriend echtpaar gaan schaatsenrijden. Plotseling zakte zijn vrouw door het ijs. Hij slaagde er in haar op het droge te krijgen, doch onmiddellijk daarna zakte het ijs on der zijn voeten weg en geraakte hij te wa ter. Na korten tijd had men hem opgehaald, doch de levensgeesten waren geweken. Een geneesheer uit Lemmer kon dan ook slechts den dood constateeren. Prinses Irene het middelpunt der belangstelling. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwegen over de maand October 1939 bedroegen: reizigers en bagage 5.005.580.(v. j. 4.397.609.brief- en pakketpost 245.000.— (v. j. 205.000.—), goederen en levende dieren 4.346.687.(v. j. f 3.710.057), diversen f 265.225.— (v. j. 312.835.—, totaal f 9.862.492.(v. j. 8.625.501). AUTOMOBIELHANDEL HEEFT BEZWAREN. Naar aanleiding van de voorlegging aan den Hoogen Raad van het voorontwerp „Rusttijdbesluit voor Handelreizigers", waarin o.m. wordt bepaald, dat handelsrei- zigers van 18 jaar of ouder na 21 uur en des Zaterdags na 13 uur geen arbeid mogen verrichten, met uitzondering van bedienden en verzekeringmaatschappijen en makelaars in verzekeringen, heeft het bestuur van den Bond van Automobielhandelaren en Garage- houders B.O.V.A.G. zich tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek, ook reizigers in automobielen onder de uit zonderingen te doen opnemen. De verkoop van automobielen immers vindt in het alge- meen des middags en des avonds, na beein- diging van de beroepswerkzaamheden der reflectanten, plaats. Vooral de Zaterdag- middag speelt daarbij een groote rol. Indien de minister een vrije middag ingesteld wii zien, zou de BO..V.A.G. de voorkeur geven aan een anderen dag dan juist den Zaterdag. Temeer waar de automobielhandel onder de huidige moeilijke tijdsomstandigheden reeds de uiterste activiteit moet ontplooien om zich staande te kunnen houden en deze branche al door verschillende beperkende bepalingen, het automobilisme betreffende, wordt getroffen, zou genoemde bond het be treuren indien door de thans voorgestelde beknotting van dn werktijd de strijd om het bestaan nog zwaarder zou worden gemaakt, ook voor de betrokken werknemers. Wintervoeten, Winteroorea> ROL tegen jeuk en zwelling. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. All£6n 2de handseh goederen. uitsluitend 6 eontant (Dinsdags en Vrijdags inzenden^ Groote Antieke Meubeien gevraagd, zooals Wortelnoten of Mahonie Kabi- netten, Eikenk sten met bolpooten of kleiner soort gevraagd. Beschadigd geen bezwaar. Ook 6 mooie antieke stoelen gevraagd. Brieven onder let ter R 571 burea" van dit blad. Babyweegschalen, bidets z. g. a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Te koop: gebruikte Heeren-, Dames- en Kinderschoenen, waarbij zoo goed als nieuwe. JAN BRAUNECK, Ridderstraat 9. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend over van eigen bedrijf afkomstig, door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven afgeleverde kuikens en voor broedei bestemde eieren, die als zoodanig worden gebruikt. Staatscommissie ingesteld. De minister van staat, minister van financien, en de ministers van sociale za ken en van economische zaken hebben in gesteld een commissie, met de opdracht: a. op korten termijn voorstellen te doen omtrent de voorziening in geldelijke ge- volgen van ongevallen, welke gevolg zijn van oorlogsgewelddadigheden, overkomen aan loonarbeiders, die hetzij door den aard der hun door hun werkgever opgedragen taak, hetzij door den aard van het in de onderneming. waarin zij werkzaam zijn, uitgeoefende bedrijf, in het bijzonder zijn blootgesteld aan het gevaar van ongeval len, a's voren bedoeld; b. van advies te dienen over de vraag of en in hoeverre van overhe'.dswege naast een regeling als onder a. bedoeld, alge- meene voorzieningen zijn te trelfen met betrekkir.g tot geldelijke gevolgen van door oorlogsgewelddadigheden aan perso- nen overkomen ongevallen. Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd mi. dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden en oud- minister van justitie, te 's-Gravenhage. Deze commissie is gister gei'nstalleerd, waarbij de minister van sociale zaken een rede hield. waarin hij de taak van de com missie omschreef. De advent-rede van de koningin. - De uitzending van de advent-rede, die de konin gin hedenmiddag om een uur heeft uitge- sproken, zal vanavond worden herhaald, en wel onmiddellijk na de persberichten van het A.N.P. van acht uur n.m. over beide zenders. Wethoudersbenoeming te Hoogeveen vernietigd. - Blijkens een gisteren in de Staatscourant aangekondigd staatsblad (no. 2351) is bij K.B. van 6 Decemben j.l. vernie tigd het besluit van den raad der gemeente Hoogeveen van 5 September jil. tot benoe- ming van D. van Dijk tot wethouder dier ge meente. Extra-vlucht „Edelvalk" uitgesteld. - Naar wij vernemen, is de extra-vlucht van het K.L.M.-toestel „Edelvalk" via Shoreham en Madrid naar Lissabon, welke van Schip hoi uit onder commando van den heer Brinkhuis op heden, Woensdag, zou geschie dep, enkele dagen uitgesteld. Ter overname gevr. een divanbed. Brieven onder letter F 631 aan het bureau van dit blad. Te koop: een goed onderhouden orgel in prima staat, prijs f 55. A. J. OVERDIJK, Breedstraat 49, Alkmaar. Te koop: eenige prima Heerenrijwie- len vanaf f 7.50, 1 jongensrijwiel van 10 tot 14 jaar, 8.00, 1 Verwarmer merk Primus, z. g. a. n. 7.50. Te bevr. bij JAAP SCHIPPER, Hekelstraat 28. Te koop: beste handwagen, goed voor aannemer. OUDEGRACHT 143. Te koop prima Stofzuiger. Te bezich- tigen EMM ASTRA AT 71. Donderdag van half tien tot half een. Te koop: een prima Jaarsma haard en haardkachel. OUDEGRACHT 145, na 5 uur. Te koop': Tafelbiljart met lei z. g. a. n., geheel compleet. KEETGRACHT 8. Bevragen heden van 5 tot 1C uur. Te koop: 2 p. Schaatsen, gr. en kl. maat, 1 paar voetbalschoenen m. 40. Z cl. IL» v. d. LIJNSTRAAT 5. Een lurenne kachel te koop gevraagd voor hoogstens f 10 (No. 27 c ander) Aanb. onder letter D 629 aan het bureau van dit blad. Te koop uit netten inboedel: prima veerenbed (koopje), best fornuisje, gemakskoffer met pot, eenige jongens- jassen enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Inkoop van inb., naaimachines enz. Te koop: een zich in zeer goeden staat bevindende Haardkachel, Olga 6, zeer geschikt voor kleine kamer. GEBR. VERMEULEN. Akersloot. Te koop Handnaaimachine m. gar. voor slechts 8,50, prima Trapnaai- machine f 17.50, pracht Handmachir.e werkt voor- en achteruit (koopje). DEKKER, Spoorstraat 5. Studieharmonica zoo goed als nieuw voor 12 ter overname aangeboden. Brieven onder letter H 633 bureau van dit blad,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 5