Q Mijnhardtjes Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. Instemming met het beleid van minister van Kleffens. Tijdelijke toekerming van duurtebijslag aan ondersteunden. Voorloopig verslag der Eersfe Kamer op de begrooting van Buitenl. Zaken. Het leger koopt wel runderen. Concerthuis te Assen in vlammen. Bejaarde vrouw om het leven gekomen. bij S.s „Adolf Bratt" Terschelling op een mijn. Circulaire aan de gemeente- besturen. Buitengewoon voedselvoor- zieningscrediet. Kosten levensonderhoud 5,6 pet. hooger. De echte DERDE BLAD Aan het voorloopig verslag over hoofd- stuk III (departement van buitenlandsche zaken) der rijksbegrooting voor 1940, ont- leenen wij het volgende: Vele leden betuigden hun instemming met het optreden van dezen minister. Huns inziens heeft 's ministers beleid ge- durende zijn nog korte ambtsperiode ten voile aan de daaromtrent gekoesterde ver- wachtingen beantwoord en het yertrouwen gewettigd, dat hij, bekwaam en bezadigd bewindsman, zijn land nog vele diensten zal kunnen bewijzen. Verscheidene leden betuigden hun warme instemming met het aanbod van goede diensten, in Augustus van dit jaar door de koningin en door den koning der Belgen gedaan en in November LI. herhaald. Uiteraard betreurden zij, dat het eerste noch het tweede positief resultaat had opge- leverd. Met name hadden deze leden ge- waardeerd, dat in den oproep d.d. 7 Nov. 1.1. was gewaagd van een onderzoek naar de mogelijkheid niet van vrede zonder meer, doch van een billijken, op redelijke en vaste grondslagen gebouwden vrede. Enkele leden wezen op de bizondere taak van de neutralen tot het herstel van den vrede. Zij zagen haar taak o.a. hierin gelegen, dat zij in gemeen overleg richtlijnen zou- den bepalen, welke bij het sluiten van een bestand in acht zouden moeten worden ge- nomen, als bij voorbeeld, dat van de over- wonnenen geen afstand van grondgebied zou mogen worden geeischt en dat hun geen onredelijke schadevergoeding zou mogen worden opgelegd. Deze leden gaven in over- weging, dat de Nederlandsche regeering besprekingen in dien zin met andere neu trale staten zou openen. Vele andere leden verwachtten van zoodanige stappen weinig effect. Handhaving van onze neutraliteit. Verscheidene leden verklaarden, de huidige buitenlandsche politiek van de regeering voor ons land on- der de tegenwoordige omstandig- heden voor de eenig juiste te hou- den. Deze politiek brengt, aldus betoogden zij, uiteraard mede de handhaving, tegenover de bellige- renten, van de rechten van Neder- land als neutrale mogendheid. Andere leden vestigden 's ministers aan- dacht op de aanzienlijke schade, welke het uitbljjven van een regeling met Engeland aangaande de controlemaatregelen aan de economische belangen van Nederland en van Ned.-Indie toebrengt. Eenige leden oefenden critiek op het optreden van het Kamerlid Kupers op de byeenkomst van het I.V.V. te Parijs. Andere leden achtten hetgeen den 18en October LI. te Nymegen was voorgevallen en waarover het lid dezer Kamer, de heer Vorrink, vragen aan den minister van justitie had gesteld, van veel ernstiger aard. Een persoonlijke uiting kan huns inziens niet worden gelijkgesteld met een, blijkbaar in overleg georganiseerde bijeenkomst, waaraan personen zoowel van Duitsche als van Nederlandsche nationali- teit hebben deelgenomen tn waarin een vooraanstaand lid van de National-Sozia- listische Deutsche Arbeiterpartei" een in- leiding heeft gehouden. Eenige leden hadden bezwaren tegen Ne- derlands lidmaatschap van den Volken- bond. Verscheidene leden verklaarden zich met dit standpunt niet te kunnen vereeni- gen. Door de gebeurtenissen in het verleden gesterkt in het geloof aan de noodzakelijk- heid van een instelling, die een internatio- nale rechtsorde wil verwezenlijken. Ver scheidene leden juichten ten zeerste toe, dat de betrekkingen met Belgie in de laatste jaren zoozeer zyn versterkt. Dat land toch heeft eensdeels in menig opzicht dezelfde belangen als het onze, en staat anderdeeis aan dezelfde gevaren bloot. Met instem ming hadden de hier aan het woord zijnde leden bemerkt, dat de beide regeeringen elkander herhaaldelyk raadplegen, inzon- derheid over economische aangelegenhe- den. Toezicht op vreemdelingen. Ook in deze Kamer werd aange- drongen op het oefenen van bijzon- der toezicht op hier te lande ver- toevende vreemdelingen, die in ge- regeld contact staan met vreemde mogendheden en trachten, ten on- zent ontevredenheid te verwekken, zeer ten detrimente van de geestes- gesteldheid der bevolking. Enkele leden achtten strenge controle op het optreden van zulke vreemdelingen met name daarom van belang, omdat het niet zelden afbreuk doet aan de objectiviteit, welke in een neutraal land bij de berichtge- ving omtrent hetgeen daar en in de oorlog- voerende landen geschiedt, in acht behoort te worden genomen. Die vreemdelingen im- mers trachten op een deel van de pers en van het publiek invloed te oefenen in dus- danigen zin. dat zij op den duur een gevaar kunnen vormen voor ons zelfstandig volks- bestaan. Ook bepleitten de leden, hier aan het woord, het nemen van strenge maatre- gelen tegen die Nederlanders, die met zoo danige vreemdelingen en daarmede in- directelyk met andere regeeringen be trekkingen van anderen dan zuiver persoon- lijken aard onderhouden. Eenige leden vroegen zich af, of uit het incident te Venlo niet was gebleken, dat het preventieve toezicht op "buitenlandsche „in- lichtingendiensten" ten onzent onvoldoen- ae is. Vrijheid van meeningsuiting. Verscheidene leden maakten be- zwaar tegen de uitbreiding van den staat van beleg als middel ter be- strijding van zekere pers-excessen. Zij gaven de voorkeur aan speciale wetgeving op dit punt. Andere leden verklaarden, zich met deze zienswijze in het geheel niet te kunnen ver eenigen. Naardien men de noodzakelijke beperking niet steeds in acht neemt, wordt een optreden daartegen van overheidswege onvermijdelijk en dit laatste kan h.i. alleen afdoende geschieden door afkondiging van den staat van beleg. Voorlichting. Eenige leden verklaarden de critiek op het beleid van de regeering in de week van spanning van 5 tot en met 11 November on- juist. De regeering kan, zoo spraken zij, in menig geval het publiek geen dcelgenoot maken van inlichtingen welke haar berei- ken en nopen handelend op te treden, onge- acht de vraag of zulks by een grooter of kleiner deel van de bevolking onrust zou kunnen doen ontstaan. Had .het dezen leden echter bevreemd, dat naderhand was ver- klaard, dat de regeering eigenlijk geen en kele betrouwbare inlichting had bezeten, op grond waarvan schending van ons grond gebied kon worden verwacht, en dat de ge- ruchten dienaangaande hun grond hadden gevonden in, onjuist gebleken, buitenland sche berichtgeving. Toch waren immers zeer exceptioneele militaire maatregelen genomen. Zij wenschten voortaan voorlich ting op andere wijze. Andere leden betoogden, dat wanneer de regeering tot het nemen van exceptioneele maatregelen besluit op grond van, door haar verkregen, inlichtingen, welke later on juist blijken, zij moeilijk daarop een andere toelichting kan geven, dan den 13en Nov. 1.1. was verstrekt. Zij betreurden, dat de leden, hiervoren aan het woord, hebben ver- zuimd aan te given, welke wijze voorlich ting dan wel had moeten zijn gevolgd. Vrouw.overreden. - Op de Geldersche- kade te Rotterdam is gistermiddag de 24- jarige vrouw W. Olie, uit de Jericholaan al- daar met haar fiets geslipt en onder het ach- terwiel van den aanhangwagen van een trac tor terecht gekomen. Zij was op slag dood. Verdronken. - Gisteravond is de 29- jarige boerenarbeider J. Sietsma te Oppen- huizen (Fr.) bij het schaatsenrijden op de Westerbrugsloot door het ijs gezakt en ver dronken. Ter aanvulling aan het bericht, dat in de week van 24 tot 30 December a.s. de aankoop van runderen van regeerings- wege op de verschillende veemarkten achterwege zal blijven, verzocht men ons mede te deelen, dat deze bepaling geen betrekking heeft op aankoopen voor het leger. Het leger zal dus in de week van 24 tot 30 Oecember a.s. wel runderen aankoopen. In den afgeloopen nacht werd Assen opgeschrikt door een fellen brand, welke omstreeks half een is uitgebroken in het voor muziek- en tooneeluitvoeringen dienende Con certhuis, gelegen aan de vaart naby de markt. Een bejaarde vrouw kwam bij dezen brand om 't leven. De brand werd door voorbij gangers ont- dekt, die dadelijk alarm maakten. Het vuur is op de bovenverdieping ontstaan, terwijl de kellners in de biljartzaal en het cafe nog aan het werk waren. Op de bovenverdieping wonen de beheerder van het gebouw, de heer Dellebarre en zijn moeder, alsmede een bejaarde bloedverwante. De beide eerstgenoemden waren nog niet naar bed, toen de brand begon, doch de oude vrouw had zich reeds geruimen tyd te voren ter ruste begeven. Een half uur na het uit- breken van den brand had men haar nog niet weten te bereiken, zoodat aangenomen moest worden, dat zij in de vlammen is om- gekomen. In korten tijd stonden de bovenverdieping van het gebouw en de groote daarachter ge legen zaal in vollen gloed, welke tot ver in den omtrek te zien was. Zware rookwolken stegen uit de brandende massa omhoog. De Asser brandweer verscheen spoedig met twee motorspuiten en een babyspuit en tastte het vuur met verscheidene stralen kraehtig aan. Het benedengedeelte van het gebouw wist men tot dusverre te behouden. De brandweer was omstreeks twee uur den brand meester en het gevaar voor ver- dere uitbreiding was geweken. 'Zooals men vreesde, is de oude dame, die op de bovenverdieping sliep, de 74-jarige mevrouw L. Diekman bij dezen brand om het leven gekomen. Men vond het lijk voor het bed liggen. Met brandwonden overdekt. Vermoedeliik heeft het slachtoffer getracht nog het bed te verlaten, doch is door den rook gestikt. Dank zij het kraehtig optreden van de brandweer kon de brand tot het voorgedeelte van het gebouw worden beperkt, zoodat de concertzaal, welke achter het gebouw ligt behouden is gebleven. Omtrent de vermoede- lijke oorzaak van dezen brand gelooft men, dat deze is ontstaan in het plafond van de bovenverdieping, bij den doorlaat van de kachelpijp. Het gebouw is tegen brandschade ver- zekerd. Hedennacht te ongeveer half drie is te Hoek van Holland binnenge- komen het Letlandsche stoomschip Auseklis", dat de geredde beman- ning aan boord heeft genomen van het Zweedsche s.s. „Adolf Bratt", dat gisternacht, op weg zijnde van Rotterdam naar Gothenberg, nabij Terschelling op 'n mijn is geloopen en daarna is gezonken. Vier van de opvarenden zijn hierbij ver dronken. De overige 17 leden van de be- manning konden door de „Auseklis" worden opgepikt. Van de geredden is er e€n gedu rende de reis overleden, terwijl er vier ge wond zijn. Deze zullen na aankomst te Rot terdam naar een ziekenhuis worden over' gebracht. De „Adolf Bratt" is in 1918 te Gothenberg op de werf Lindholmen gebouwd en meet bruto 1818 ton. Het schip is eigendom van de reederij A. Bratt en Co. te Gothenberg. De minister van sociale zaken heeft een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, waaraan wij het volgende ontleenen: Zooals u bekend is, overwoog de regee ring, of er in verband met de prijsstygin- gen van de laatste maanden, aanleiding was de loonen, verdiend by de werkverruiming en de steunuitkeeringen, te verhoogen. Ik kan u thans mededeelen, dat de regeering heeft besloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunden en bij de werkverruiming geplaat- sten een duurtebijslag mag worden gegeven van 5 pCt. der netto-uit- keeringen met inbegrip van den brandstoffenbijslag. Het bedrag der Kerstgave telt in deze niet mede, zoodat daarover geen extra- bedrag mag worden berekend. Aangezien de duurtebijslag een percen tage vormt van de netto-uitkeeringen, moet het loon c.q. de steun eerst op de normale wijze worden berekend. Op het uitgereken- de bedrag mag dan een byslag van 5 pCt. worden gegeven. Personen, die zonder toe- kenning van den duurtebijslag niet voor op- neming in de steunregeling of plaatsing bij de werkverruiming in aanmerking kunnen komen, komen er ook thans niet voor in aanmerking. Ook over den extra-bijslag, welke aan inwonende zoons mag worden verstrekt, kan een duurtetoeslag van 5 pCt. worden verleend. Duurtetoeslagen. Bij de vaststelling van het theoretisch steunbedrag, aan de hand waarvan inge- volge de plaatsingsregeling de duur der te- werkstelling wordt geregeld, mag geen rekening worden gehouden met den duurte bijslag. Van verschillende zijden is tot mij de vraag gericht, hoe moet worden gehandeld met duurtetoeslagen, welke in het vrije be- drijf worden verleend. Deze toeslagen moe ten worden beschouwd als loon. Bij de be- rekening van de maximum steunuitkeering moet deze in het vrije bedrijf toegekende duurtetoeslag derhalve worden opgeteld bij het geldende loon. Verder moet de normale aftrek, welke voor loon geldt, ook hier toe- passing vinden. Bij het toekennen van den duurtebijslag van 5 pCt. geldt deze restrictie, dat de uit- gekeerde loonen, c.q. steunbedragen, ver- meerderd met 5 pCt. in het algemeen niet mogen uitgaan boven de loonen, welke door de betrokkenen in het vrye bedrijf kunnen worden verdiend. Zou zulks wel het geval zijn, dan moet het bedrag van den duurte bijslag dienovereenkomstig worden vermin- derd, respectievelyk in het geheel niet wor den uitgekeerd. Ik vertrouw, dat de gemeentebesturen, voor wat betreft de werkverruiming, het noodige zullen doen, opdat zy, die de lei- ding hebben bij werkobjecten, by de weke- lijksche loonbetalingen terzake voldoende zijn ingelicht. Netto-loon. Als netto-loon, waarover de 5 pCt. byslag mag worden verleend, dient te worden genomen het be drag, vermeld in de kolom „loon per man" eventueel vermeerderd met kinderbijslag, kolenbyslag, trainingsbijslag, den procentelijken bijslag en regenvergoeding. Echter moet worden afgetrokken, voordat de 5 pCt. wordt berekend, de 0.50 korting, welke wordt toegepast op niet-verzekerden. Ter voorkoming van misverstand zij er nog op gewezen, dat in de berekening van de 5 pCt., andere dan de reeds genoemde ver- goedingen niet mogen worden betrokken. Verder vestig ik er uwe aandacht op, dat de z.g.n. zelfstandigen, die bij de werkver ruiming zijn geplaatst, en aan wie bij stop- zetting van de werkverschaffing ingevolge vorst enz. een uitkeering wordt verstrekt wegens loonderving van 80 pCt. van het basisuurloon bij een 48-urigen werkweek, op die uitkeering naar analogie van het voorafgaande eveneens 5 pCt. bijslag mag worden uitgekeerd. Het bovenstaande heeft alleen betrekking op loonen, verdiend in werken, die met loonsubsidies uit het werkloosheidssubsidie- fonds worden gefinancierd. Bovenstaande regeling geldt van 17 Dec. af tot 2 Maart 1940. Tenslotte worde nog medegedeeld, dat in- zake toekenning van een duurtebijslag aan ondersteunde kleine boeren- en tuinbou- wers een afzonderlijk rondschrijven door u zal worden ontvangen. Inzamelingsactie oude rijwielplaatjes gesloten. - De Vereeniging tot bevordering der belangen van tuberculose-patienten in Nederland deelt mede, dat de inzamelings actie voor oude rijwielplaatjes voor het jaar 1939 gesloten is. In totaal werden 12200 kg, ten bate van de tuberculosebestrijding bij- eengezameld. Aan alien, die hieraan hebben medegewerkt, wordt hartelijk dank gezegd. Zij, die oude metalen zooals: rijwielplaatjes koper, lood, tin, zink, zilverpapier, capsules van flesschen enz. voor dit doel alsnog wil len afstaan, kunnen deze inzenden aan het hoofdkantoor, Breedeweg 17 te Amster dam (O.) 37. Het zijn Kortsik en een van de Zwartvoeters. Ter wijl Kortsik naar binnen klimt, gaat zijn vriendje op de uitkijk staan. Heel voorzichtig gaat Kortsik op het voe- teneind van Myra's bedje zitten en roept zachtjes haar naam. Eerst denkt Myra dat ze droomt, maar dan wordt ze klaar wakker en wil verschrikt weglopen. „Wat maak je me aan 't schrikken, wat doe je hier midden in de nacht, Kortsik?" „Ik kom je halen, lelijke verklikster. We vertrekken nog deze nacht". „Ik doe't niet", gilt ze. En op 't zelfde ogenblik wordt de drietand door 't raam gestoken, om..., 38. Wel, om Kortsik te grijpen en hem aan zijn kleren door 't raam te trekken. Kijk hem eens spartelen en om hulp roepen. Zijn vriend, die buiten op wacht staat, rent naar de andere Zwartvoeters. „Zeg, Kortsik hangt aan de drietand", roept hij buiten adem. „Dat zullen we die Rotsvast betaald zetten", roepen de anderen en gewa- pend met touwen en een doek hollen ze de trappen op en zien uit de verte al, dat hun vriend nog steeds wanho- pige pogingen doet om los te komen. In een nota naar aanleiding van het verslag over de verhooging van het tien- de hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 (buitengewoon krediet) verklaart de minister van economische zaken o. a. in verband met enkele door de Kamer ter zake gemaakte opmerkingen nog eens uitdrukkelijk dat hij het groote belang eener juiste prijspolitiek geheel onderschrijft en dat zijn geheele streven er op is gericht, kostprijstechnisch niet verantwoorde prijsverhoogingen tegen te gaan. Hij meent voorts te kunnen constateeren, dat het optreden der regeering in dit opzicht niet zon der succes is geweest, gezien het feit, dat de kosten van levens onderhoud, ondanks de wel zeer in ons nadeel gewijzigde econo mische omstandigheden, op 12 December j.l. ten opzichte van Augustus met niet meer dan 5,6 pet. waren gestegen. Uiteraard was het, gezien de sterk ge stegen aanvoerkosten, onvermijdelijk, dat bepaalde prijzen soms niet onaanzienlijk stegen; zoo is b.v. de verhooging van den theeprijs geheel terug te brengen tot de stijging van den cif-prijs bij aanvoer hier te lande. Bij suiker ligt de situatie eenigszins anders. De distributieregelingen brengen uiteraard belangrijke kosten met zich me de, welke voor een deel ook door de sui ker, die een der eerste distributie-artike- len is, moeten worden gedragen. Daar komt bij, dat het om technische redenen niet mogelijk is, den suikerprijs met min der dan een cent het pond te verhoogen. Tegenover deze feiten staat echter, dat de suiker overigens hier te lande tegen een onveranderden prijs in het verkeer wordt gebracht, terwijl de prijzen in het bui tenland belangrijk zijn gestegen. De mi nister deelt niet de meening, dat het rijk de kosten van distributie van dit en an dere artikelen voor zijn rekening zal moe ten nemen Dit zou een te zware belasting hiervan met zich brengen. zijn niet rond, maar zijn hartvormig. ONVEREENIGBARE FUNCTIES. Op grond, dat de heer J. P. te Buiten- post hoofd van den luchtbeschermings- dienst aldaar is, werd hij door Gedepu- teerde Staten van Friesland niet toegela- ten als lid van den raad der gemeente Achtkarspelen, waaronder Buitenpost ressorteert. De heer P. kwam voor dit besluit in beroep bij de kroon. Bij K. B. is thans dit beroep ongegrond verklaard uit overweging, dat de heer P. ondergeschikt is aan den burgemeester en moet worden aangemerkt als ambtenaar in den zin der wet. Willibrordus- en spoorwegzegels. - Van de postzegels, uitgegeven ter herinnering aan den dood van Willibrord zyn de volgende aantallen verkocht: 5 centszegel: 6.7333.614; 12)4 centszegels: 1.692.313. Van de bij het 100-jarig bestaan der Neder landsche Spoorwegen uitgegeven herden- kingszegels zijn verkocht; 5 centszegels. 6.062.328; 12)4 centszegels: 1.254.090. Er wordt aan herinnerd, dat beide soorten post zegels nog tot en met 31 December a.s. voor frankeering geldig zijn. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN- KRING. Moties aangenomen. De Nederlandsche Journalistenkring heeft in zijn jongste ledenvergadering te Rotter dam de volgende motie, voorgesteld door de aangesolten vereeniging „De Utrechtscha Pers", aangenomen. De Nederlandsche Jour nalistenkring, overwegende de moeilijkheden, welke zich voor verschillende journalisten zouden kun nen voordoen, mede als gevolg van de tijds- omstandigheden; overwegende voorts, dat het in verband daarmee aanbeveling zou kunnen verdienen, dat van de zijde van den journalistenkring een breedere actie wordt ontplooid; acht het gewenscht, een commissie samen te stellen, aan welke zal worden opgedragen op korten termijn te rapporteeren over de middelen tot een intensievere behartiging van de economische belangen der leden en spreekt als zijn overtuiging uit, dat dit rap port met eventueele voorstellen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk binnen vier maanden, in een ledenvergadering moet worden behan- deld. Voorts is een bestuurmotie aangenomen, luidende: De Nederlandsche Journalistenkring enz., gehoord de bespreking van de positie van den journalist in oorlogstyd, spreekt als zyn meening uit: 1. Mochten de kosten van levensonder houd zoodanig stijgen, dat de bestaande salarissen der journalisten redelykerwyze niet meer geacht kunnen worden in overeen- stemming te zijn met de economische basis, die hun uitgangspunt was, dan is aanpassing van het salarispeil aan het prijspeil als een maatregel van billijkheid en rechtvaardig- heid te beschouwen. 2. Aan de journalisten, die tot den mili- tairen dienst zijn opgeroepen, blijve de posi tie, welke zij vo6r de mobilisatie bekleed- den, gewaarborgd. Als billijk is te beschou wen, dat gehuwde gemobiliseerde journalis ten of journalisten, die kostwinner zijn, met inachtneming van hun als militair genoten inkomsten, het verschil tusschen hun journa list: ck en militair inkomen van hun courant ontv?"gen. 3. Ongehuwden en niet-kostwinners be- neden den rang van sergeant kunnen aan- spraak maken op een redelijke tegemoetko- ming. Men verzoekt het bestuur van den N.J.K. ter zake in overleg met het bestuur van de vereeniging da Nederlandsche Dagbladpers diligent te blijven. HET AUTOBUSSENVERVOER MET DE FEESTDAGEN. Omtrent het passagiersvervoer met autobussen op de a.s. Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaarsdag deelt de regeerings- persdienst mede zulks in verband met een onjuist bericht dat voor zoover in verband met de bijzondere tijdsomstan- digheden de Nederlandsche Spoorwegen of andere openbare vervoerdiensten, niet voldoende in de vervoerbehoefte kunnen voorzien, door het verleenen van toestem- ming voor ongeregeld vervoer krachtens de wet Autovervoer personen desgevraagd de noodige verruiming van vervoergele- genheid zal worden verschaft.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10