DAGBLAD VOOR ALKNAAR EN QMSTREKEN. De reactie van de verliezen derSovjet-troepen De strijd tusschen Pusland en Finland. De Paus brengt een tegenbezoek. Aardbevingen in Anatolie. No. 305 Itle Jaargang Aarc^ehokken in Turkije. Zeer vele dooden en gewonden. Fransche legerberichten. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bebalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs pe 3 maanden bij vooruitbetaling voor AJkmaar f 2. franco door bet gebeele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en HandeMwk- kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef 3320, redactle 3330. Dit Qummei bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 28 December 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het ontbreekt de FLnnen hoofdzakelijk aan voldoende soldaten, waardoor hun troepen aan de diverse fronten niet voldoende rust kunnen krijgen. Terwijl men van Russische zijde van dag tot dag versche troepen in den strijd werpt, zijn het altijd weer dezelfde Finsche bataljons, die de stooten moeten opvangen. Dat maakt de strijd voor de Finnen uiterst vermoeiend en het is alleen aan hun goede leiding en voortreffelijke training te danken. dat zij tot dusver hebben stand gehouden, hier en daar de Russen op eigen gebied achtervolgen en zelfs plannen maken spoorwegverbindingen op Russisrh gehied door te In Rusland begint de bevolking zich in stijgende ongerustheid bewust te worden van de enorme ver'V—n, welke de Rv-;' troepen in Finland hebben ge'eden, voomsmefiik in Leningrad waar de door de b" en srevn1*' r"~ soldaten. Het zal velen interesseeren in welken vorm het verlies aan het vertrouwen in de leeerleiding bij het F»ssisc^e volk tot uiting zal komen. Vandaag brengt de Paus zijn tegenbezoek aan het Italiaansche konings- paar en dat wordt in Rome tot een grootsche plechtigheid, welke ditmaal niet alleen de belangstelling der ltalianen trekt, maar ook van zeer velen in en buiten Europa, omdat men in dit bezoek een nieuwe demonstratie ziet van de toenadering tusschen Quirinaal en Vaticaan. Hoezeer de wereldlijke en de geestelijke macht in theorie en middelen ook uiteenloopen, men schijnt toch meer dan vroeger naar een samenwerking voor een gemeen- schappelijk doel te streven: het tot stand brengen van den vrede en bestrij- ding van het commurisme. Volgens berichten uit de Turksche hoofdstad Ankara hebben aard- schokken in Anatolie vele Turksche steden vernield en tal van dooden en gewonden geeischt. Een Finsche overwinning. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finnen aan de Mannerheim-linie een aanval van een regiment Russen teruggeslagen hebben. De Russen wildeh over het ijs van het Suvanto- meer aanvallen, het ijs was sterk genoeg om de infanterie en de tanks te dragen, doch de aanvallers moesten wijken voor het vuur uit de autoniatische wapenen van de Finnen. Ongeveer 700 dooden bleven op het ijs lig- gen, vijftig man werden gevangen genomen, terwijl v;jf kanonnen, twee tanks en zestien mitrailleurs buit werden gemaakt. Het Su- vanto-meer is een verbreeding in de Vuoksi rivier, bovenstrooms van Taupale. Ten Noorden van het Ladoga-meer hebben zich geen operaties afgespeeld. In het gebied ten Oosten van Lieksa zijn de Finnen op Russisch gebied doorgedrongen. De Russen hebben van de betrekkelijke kalmte van de laatste dagen gebruik ge maakt om hun slagorde te wijzigen en de zwaarst-beproefde afdeelingen zijn afgelost. Tengevolge van hetgeringe aantal Finnen kan het Finsche commando dit voorbeeld niet volgen. Evenwel zijn, vooral in het Noor den, talrijke vrijwilligers uit Zweden, Noor- wegen en Denemarken aangekomen. De militaire operaties in het uiterste Noor den worden door den hevigen sneeuwstorm aanzienlijk belemmerd en een groot aantal Russische soldaten. sterft van de koude. De weinige opklaringen worden door de Rus sische luchtmacht te- baat genomen om te trachten, den eenigen bestaanden weg af te snijden, waarin zij echter tot dusver niet is geslaagd. Aan den anderen kant nemen de rnoeilijkheden, die het Russische leger bij de ravitailleering ondervindt, voortdurend toe. Het krijgsbedrijf in Finland. Nader werd gemeld: Terwijl de Russen gister voortgingen den rechtervleugel der Mannerheimlinie te beuken, bombardeerden zij met zwaar geschut doelen achter de Fin sche fortificaties. Viipuri heeft bijzonder te lijden onder het bombardement van de zware kanonnen, die, naar men raamt, op een afstand van 25 mijl staan, het grootste gevaar voor de stad, die korteling ook uit de lucht is gebombardeerd, is gelegen in brand, want vele huizen zijn, van hout opgetrokker., brandweerbrigades zijn voortdurend aan het werk en zijn er tot dusverre in geslaagd de branden meester te blijven. Op andere punten doelen de Russen klaar- blijkelijk op de spoorwegverbindingen en uit vele plaatsen komen berichten over lucht- aanvallen op spoorwegen en treinen. De roode troepen hebben herhaaldelijk golven van hevige aanvallen tegen de Man nerheimlinie geworpen, doch tot dusverre met gering succes. De koude is thans hevig, hetgeen de Russen in zekere mate behulp- zaam is, aangezien de bevroren meren thans overgestoken kunnen worden door tanks er, artillerie. De overtocht moet echter met uiterst groote snelheid geschieden, aangezien de convooien op het ijs prachtige doelwitten bieden voor het Finsche vuur. Zoo hebben b.v. de rooden op Kerstdag zevenhonderd man verloren, terwijl een colonne trachtte de Suvanto over te trekken. Finsche verken- ningsvliegers spieden voortdurend naar colonnes, die trachten hyt ijs over te trekken en een paar welgemikte bommen hebben verscheidene pogingen om de bevroren wa- teren te passeeren, ontmoedigd. In het verre Noorden heeft de hevige koude klaarblijkelijk de operaties verlamd. Men gelooft echter, dat de Russen verster- kingen met het oog op een tegenoffensief ontvangen. De laatste berichten van het front bij Sal1 a melden, dat de Russen 50 mijl teruggetrok- ken zijn van het punt, waar zij het verst ge- vorderd waren. Luchtaanvallen. Gister zijn talrijke luchtaanvallen door de Russen ondernomen op steden in het bin- nenland. Te Abo wierpen 22 "Vliegtuigen een vijftigtal bommen neer, waarvan het mee- rendeel in zee terecht kwam. te Riihimaki en Hammelina werden ook bommen neer- geworpen. Zij richtten weinig belangrijke schade aan. Te Tampere vlogen 15 vliegtui- gen over de stad en wierpen. 50 bommen neer. Een burger werd gedood en een twee- de gewond. In Lahtig trachtten de Russische vliegtuigen het industrieele centrum te bom- bardeeren, dat gelegen is ten Noorden van het dal van de Vuoksi. Zes Russische toestel- len hebben gepoogd boven Viborg te vliegen, doch zij werden door Finsche toestellen ver- jaagd en vertrokken zonder bommen te heb ben neer geworpen. De vrouwen in den oorlog In verband met den dood van drie Lotta's, die aan het front gevr.llen zijn bij de verde- diging van het vaderland, heeft de Zweed- sehe organisatie der Lotta's een boodschap gezonden aan haar Finsche kameraden. De Zweedsche Lotta's brengen hulde aan haar Finsche collega's, evenals aan de mannen, die hun land trouw dienen. De vrijheid van Finland berust op den trouw. „Wij willen het voorbeeld van onze Finsche zusters vol gen en gereed zijn om onzen plicht te doen, wanneer de dag komt, waarop wij geroepen zullen zijn ons op te offeren voor ons land". Minstens 40 Russische vliegtuigen neergehaald. Geschat wordt, dat tijdens de Kerstdagen de Finnen minstens 40 Russische vliegtuigen hebben neergehaald. De verliezen aan Fin sche zijde zijn betrekkeljjk gering geweest. Gister was het somber weer en minder koud en de bevolking hoopte daarom, dat er spoedig sneeuw zal vallen. Giften voor Finsche soldaten stroo- men binnen. Mevrouw Gripenberg, de echtgenoote van den Finschen gezant te Londen, heeft tegen- over journalisten verklaard, dat men op prachtige wijze gevolg heeft gegeven aan haar oproep tot het zenden van warme klee- dingstukken voor de Finsche soldaten. Zij zeide: „Het is verbazend. Er stroomen aller- lei soorten kleedingstukken van bont en wollen goederen binnen. Wij krijgen bij- dragen uit alle lagen der bevolking. Reeds hebben wij groote zendingen naar Finland verscheept. Overal in het land helpen de Roode Kruisdepots". Italiaansche vrijwilligers. Volgens te Stockholm ontvangen berichten hebben zich te Rome 2.000 ltalianen opgege- ven als vrijwilligers voor Finland. Deensche vliegers naar Finland. Twee Deensche vliegers, graaf Frijs Erhard en Frederii Rasmussen, hebben dienst geno men bij de Finsche luchtmacht. Deensche vrijwilligers vertrokken. Het blad ..National Tidende" bericht, dat ongeveer 350 Deensche vrijwilligers naar Finland zijn vertrokken, hieronder bevinden zich studenten en werklieden. Maarschalk Mannerheim heeft een tele gram gezonden aan den leider van de Deensche ambulance, waarin hij de Deen sche doctoren en verpleegsters begroet. De Deensche ambulance werkt thans te Rova- niemi, nabij de Poolcirkel. Aanval van de Finnen afgeslagen. Het No'orsche telegraaf-agentschap ver- neemt uit Kirkene.,, dat de Finsche troepen gisteren de Russische stellingen ten Oosten van Jordanfor Jordeguoikka, ongeveer 20 KM. ten Noorden van Nautse bij de grens, hebben aangevallen. De aanval werd van drie zijden gedaan met betrekkelijk geringe krachten. De aanval werd met geringe ver liezen aan beide zijden afgeslagen en de Finnen moesten zich terugtrekken. De Rus sen brachten tanks 'n actie. 5000 Russen gevangen genomen? Volgens een telefonische mededeeling uit Helsinki, welke te Riga laat in den avond werd ontvangen, hebben de Finnen gister tijdens een hevig gevecht in het uiterste Noorden van Finland 5000 Russen gevangen genomen. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd, dat de wouden vol liggen met Russische doo den en gewonden. De stemming te Moskou. De correspondent van de Daily Telegraph te Moskou meldt aan zijn blad, dat de laat ste dagen te Moskou de oorlog merkbaar is. Volgens den correspondent kan men op straat een geheime spanning voelen. Dit komt, omdat men begint te vememen van vele dooden en gewonden aan de zijde van het Russische leger tijdens de campagne in Finland. Vernomen wordt, dat de ziekenhui zen te Leningrad vol liggen en dat de scho- len er zijn gesloten, eensdeels als voorzorg tegen luchtaanvallen doch mogelijk ook om bedden beschikbaar te krijgen. Op verschei dene punten langs de spoorlijn Leningrad Moskou zijn plaatselijke ziekenhuizen zeer vol, terwijl in de buurt van Moskou in de verschillende kleine steden eveneens ge wonden ziin opgenomen. Tenslotte wordt gezegd, dat tenninste een der grootste zie kenhuizen van Moskou ontruimd is door de burgefpatienten. Over aardschokken in Turkije wordt uit Ankara gemeld, dat nauwkeurige bijzon- derheden omtrent dooden en gewonden nog niet zijn te verkrijgen. Het is echter bekend, dat vele personen het leven hebben verloren of gewond zijn, terwijl de schade aan eigendommen aan zienlijk is. In totaal hebben zich zeven bevingen voorgedaan, die alle hevig waren en door geheel Turkije gevoeld werden. In Ankara gelooft men, dat het aan tal dooden en gewonden tengevolge van de aardbeving zeer groot is. De omroep van Ankara heeft gisteravond een beschrijving gegeven van de aardbeving, waarin gesproken werd 'an een ware ramspoed. Het aantal Jooden en gewonden in de oostelijke departementen des lands bedraagt, naar men gelooft, verscheidene hon- derden. Het is echter onmogelijk een nauwkeuriger raming te stellen, aan gezien de verbind'ihgen met sommige getroffen gebieden verbroken zijn. Uit een aantal steden hebben in het geheel geen berichten Ankara bereikt. De voornaamste steden van verschei dene oostelijke departementen zijn gedeeltelijk verwoest, terwijl talrijke dorpen geheel in de puin zijn geschokt. De bevolking in de getroffen gebie den, die haar bezittingen verloren heeft en dakloos is, kampeert in het open veld in bittere koude en sneeuw- stormen. De Turksche regeering heeft geneeskundige hulp en levensmidde- len derwaarts gezonden en organisa- ties van de roode halve mran worden te hulp gezonden. Volgens de gisteravond in Ankara ontvangen berichten zijn de volgende gebieden het ergst getroffen: Sivas, Tokat, Yozgat en Amassia, evenals de bekende tabakscentra aan de Zwarte zee Samsoen en Ordoe. Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Tusschen Moezel en Saar wederzijds aan- zienlijke activiteit van patrouilles en ver- kenningsafdeelingen. Gedurende de drie laatste v.eken zijn twee vijandelijke duikbooten met succes door onze patrouillevaurtuigen aangeval len, de een door het Aviso ..Commandant Duboc", de tweeae door de torpedobooten „Sirocco" en ,.La Railleuse", die met een marinevliegtuig samenwerkten. Daarmede is in minder dan een maand het aantal duikbooten op het actief van de „Siroeco" tot drie gestegen". Het Fransche legerbericht van heden- ochtend luidt: Gedurende den nacht niets bijzonders te melden. HET CONFLICT IN HET BELGISCHE MIJNBEDRIJF. In antwoord op een in den Belgischen Senaat gestelde vraag betreffefide de staking in de steenkoolmijnen, heeft mi nister-president Pierlot verklaard, dat de regeering alle noodige verzoenings- en kalmeeringspogingen zou doen, opdat een conflict, dat ernstige consequenties zou kunnen hebben, niet zou voortduren. Hier- aan voegde Pierlot toe, dat de nieuwe re- geling van den mijnwerkersarbeid geheel voorloopig was en slechts tot het einde van de mobilisatie zou duren. De minister van arbeid heeft gistermid- dag met de gedelegeerden van werkgevers en werknemers in de mijnindustrie den toestand besproken Men is tot een voor loopig accoord gekomen. De arbeidersde- legatie stelde voor de toepassing van het besluit betreffende de arbeidsuren afhan- kelijk te doen zijn van de volgende drie voorwaarden. 1. De toepassing van het besluit mag den arbeiders boven den grond geen scha de toebrengen. 2. In drie arbeidswekei zal ten hoogste een dag van den tijd, dat het werk heeft stilgelegen, worden ingehaald. 3 Het koninklijk besluit moet van tijde- lijken aard zijn. De werkgeversgedelegreeden hebben een verzoenend gebaar gemaakt door aan t© kondigen, dat de aanplakbiljetten, waarop de regeling der arbeidsuren werd bekend gemaakt, zullen worden ingetrokken, zoo- dat de arbeidersgedelegeerden de werk nemers zullen kunnen uitnoodigen den ar beid heden te hervatten op der. grondslag van de bestaande regeling. Vrijdag zal het congres van socialisti- sche mijnwerkers zich uitspreken over de toepassing van het besluit in kwestie. DE STRIJD AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit I arijs wordt gemeld: Na den mis- lukten aanval in den ochtend van den eer- sten kerstdag ten oosten van de Moezel, hebben de Duitschers Dinsdag wederom een aanval op een Franschen post ten zui- den van Saarbriicken ondernomen. Deze aanval, die eveneens mislukte, begon om 8 uur in den rnorgen en werd niet door artillerievoorbereiding v.>mafgegaan. De aanvallers werden ontvangen met een hagel van kogels en moesten zich terug trekken. Dichtbij den Franschen post lie- ten zij de iijken van een Duitsch officier en twee onderofficieren achter. AFWIJZEND ANTWOORD VAN ARGENTINIE OP DUITSCH PROTEST. Woensdagavond heeft de Argentijn- sche regeering een lang memorandum gepubliceerd, waarin zij het protest van Duitschland tegen de interneering der bemanning van het vestzakslagschip Admiral Graf von Spee van de hand wjjst. Deze weigering wordt in het memo randum gerechtvaardigd op grond van artikel 13 van de Haagsche conventie van 1907. Uiteen wordt gezet, dat de Graf Spee zichzelf op vrijwillige wijze heeft tot zinken gebracht en dat de bemanning werd opgepikt door sleepbooten welke nadrukkelijk voor dat doel waren ver- zorgd. Am Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De Finnen koopen hun oortogsmateriaal van den vijand. De Finnen, die op eigen gebied een ge- vaarlijken strijd tegen de overmachtige Russische troepen hebben te voeren, heb ben, ondanks de ernstige bedreiging van hun vaderland, hun gevoel voor humor niet verloren. Dat kwam kort geleden uit in het toch in ernstigen toon gehouden bericht, dat de Rus sische vloot van twee kanten bezig was een verlaten eiland te beschieten, dat men er tenslotte troepen aan land had gezet en dat die weer door andere Russen werden be- schoten, omdat men dacht dat het Finnen waren. En evenmin van humor ontbloot was de simpele mededeeling in een oorlogsbericht, dat de Finnen een groote som voor Russi sche vliegtuigen hadden geboden en dat sindsdien zes onbeschadigde bommenwer- pers een noodlanding achter de Finsche linies hadden gemaakt. Het is moeilijk te controleeren of derge- lijke berichten juist zijn, maar dat men er in sommige Russische legergroepen eigen- aardige denkbeelden op na houdt kan blij- ken uit een mededeeling van een Italiaan- schen correspondent, die aan zijn blad heeft geschreven, dat de Finnen achter de Rus sische linies biljetten laten vallen, die als het ware een prijscourant zijn voor door den vijand af te leveren gevechtsmateriaal. Voor een zware Russische tank bieden de Finnen tienduizend roebel en voor een vliegtuig tienduizend dollar. En dat er voor deze prijzen nog wel het een en ander te krijgen is, blijkt uit de verdere mededee ling, dat de Finnen al tien bombardements- vliegtuigen en een bataljon zware tanks hebben ontvangen, welke bataljon zich in zijn geheel had overgegeven. De commandant van dat bataljon zou den Finnen zelfs voor vijfhonderd mark per dag les in het besturen van zijn tanks wil len geven. Men mag daarom lachen, maar als net juist is, dan is dat toch wel een allerduide- lijkst staaltje van den zeer grooten tegen- zin waarmede over het algemeen door de Russische soldaten de veldtocht tegen Fin land gevoerd wordt. Dan voelen deze blijkbaar zoo weinig voor deze actie, dat zij bij de keuze, slecnt ge- voed, slecht gekleed en voortdurend door den dood bedreigd, of gei'nterneerd, goed behandeld en beschermd voor alle ver- schrikkingen van den strijd, liever het laat ste kiezen. En bovendien nog hun oorlogsmaterieel roee naar den vijand nemen om het daar op voordeelige wijze te kunnen verkoopen. Nog een stapje verder en Russische solda ten kunnen tegen een behoorlijk tractement in de Finsche gelederen strijden. Als het juist is behoeft men zich in de Volkenbondslanden, die hulp aan Finland willen bieden, niet langer af te vragen wat men daar heen zal moeten sturen. Als de Finnen alleen maar het geld krijgen, zullen zij de wapenen aan het front wel van den vijand koopen. Hoewel de Sovjet-regeering haar best doet alle militaire tegenslagen voor de be volking te verzwijgen, schijnt de terugtocht der Russische legers toch tot de bewoners van Moskou te zijn doorgedrongen en de enorme getallen aan dooden en gevange- nen schijnen op de bevolking dezer millioe- nenstad en ook in Leningrad waar de ziekenhuizen vol gewonden liggen een verrassenden indruk te maken en het presti ge der regeering op bedenkelijke wijze te ondermijnen. Het schijnt, dat de weersomstandigneden een Russische actie op groote schaal tijdens de wintermaanden niet meer waarschijnlijk maken. De Finnen achtervolgen hun vijan- den reeds op Russisch gebied en de rollen schijnen reeds in zooverre omgekeerd, fat de Finsche generaal Talvela het plan heeft gemaakt met zijn troepen in Rusland door te dringen tot de Witte Zee en daarbij den spoorweg naar Moermansk af te snijden, zoodat de van overzee aangevoerde leger- voorraden niet meer vanuit deze haven naar de Russische troepen gezonden kunnen worden. De Finnen schijnen de poging te willen wagen, alhoewel zij toegeven, dat hun strijdkrachten daarvoor wellicht niet sterk genoeg zullen blijken. Misschien, dat de Russen nog wat extri oorlogsmateriaal tegen contante betaling willen leveren. Hoewel de Finnen op vele fronten nog een hardnekkigen strijd hebben te voeren en het Russische luchtwapen een niet te onder- schatten gevaar is, blijkt toch de Russische veldtocht tegen Finland een zoo droevigen indruk te hebben gemaakt, dat de beoordee- ling in Europeesche staten van de aanvals- kracht der Russische troepen een geheel an dere is dan in den tijd toen men alleen nog maar bevreesd was, dat de stoomwals zich in beweging zou zetten en het overmachtige roode leger elken weerstand in een mini mum van tijd zou overwinnen. Dat vrijwel alle staten thans openlijk de partij van Finland durven kiezen, is het beste bewijs, dat Rusland in militair opzicht zeer veel van zijn prestige heeft verloren.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1