Uit den Alkmaarschen Raad. WEKUW LEVER-GALOP Spoct 1Buitealaitd Schepen, die niet wederkeeren. ii. Men zou de tribune van het Sportpark op de kaasmarkt kunnen zetten en entree van de bezoekers kunnen heifen. Niet iederen rijmelaar kan men als dichter erkennen. De Zaterdagsche koe is een levende propaganda voor de veemarkt. AARDSCHOK TE LOS ANGELES. Een vijfling geboren. TWEEDE BLAD 3 Het' gemeentelijk sportpark is een zorgen- kindje, dat Alkmaar in den loop der jaren een bom duiten gekost heeft. Er is een directeur en een administratie en een con- gierge en de totale opbrengst is van dien aard, dat men er zoo ongeveer de onder- houdskosten van kan betalen. Er zijn raadsleden geweest, die het wilden verhuren en ook, die het wilden verkoopen en op die manier wilden trachten de tonnen gouds, die er in verborgen zijn, weer aan de oppervlakte te brengen en te ontkomen aan een bedrag van f 21.000, waarmede het sportpark jaarlijks aan vaste lasten op de begrooting onzer gemeente drukt. Maar anderzijds erkent men ten voile het nut van lichamelijke opvoeding waarvoor de gemeente een offer zal mogen brengen. Men^ kan den grond wel verkoopen, maar er staat nog een tribune van een kleine honderd- duizend gulden, die men moeilijk naar een ander terrein zal kunnen overbrengen, nog afgescheiden van de vraag waar men dat andere terrein zou moeten vinden. En zoo is er dus ook nu maar weer be- sloten, dit zorgenkindje kunstmatig in het leven te houden, al zal het dan wat een- voudiger in de kleeren worden gestoken, omdat er voor het onderhoud een bedrag van f 1700 minder geraamd is. De heer Eriks is een wonderlijk man. Hij is destijds op een speelgoedpaardje het ter rein der journalistiek binnengehobbeld en heeft zich ..journalist" genoemd. Hij heeft.een houten sabel getrokken en verklaard, dat alles wat er in Alkmaar jp het gebied van het dagbladwezen tot stand gekomen en gegroeid was, sinds zijn aan- komst van geen beteekenis meer was. Hij zou dat alles wegblazen en op de puin.iopen van het bestaande zou hij, naar de eischen des tijds, een nieuw journalistiek gebouw doen verrijzen. Hij maakte Rinderlijke teekeningetjes -n versjes om aan te toonen hoe verouderd het hier wel was en hoe blij men moest zijn, dat hij gekomen was om den volke van zijn journalistieke scheppingen te laten geme- ten. En in het gratis advertentieblaadje, dat men zelfs niet kwijt kon worden als men er voor bedankte, trachtte hij niet alleen de bona fide journalisten maar ook de leden van het gemeentebestuur, op een wijze, die wij hier niet nader zullen qualificeeren, be- spottelijk te maken en in een hoekje te drukken. Want ook voor de gemeente was het, vol- gens den heer Eriks, meer dan tijd, dat nij zich met de zaken ging bemoeien. Er ge- beurden hier allerlei dingen, die noodig ge- publiceerd moesten worden en de groote man van den nieuwen tijd, schreef pn schreef en trachtte iedereen uit te lokken met hem te polemiseeren en daardoor het advertentieblaadje den schijn van een inte- ressante uitgave te geven. Er zijn kermistentjes waar men buiten op de groote trom slaat en met veel geschreeuw den volke naar binnen roept, maar waar men, eenmaal binnen, toch dadelijk tot de conclusie komt, dat de schijn mooier was dan het wezen. Zoo is het ook met de Journalistieke" actie van den heer Eriks gegaan en hij is binnen afzienbaren tijd afgezakt tot wat zure en vaak zeer onverdiende critieken op het beleid van het gemeentebestuur en van diverse bedrijfsdirecteuren, tot een onbe- nullige samenspraak van twee seniele ouwe mannetjes bij de apenbank, waarin hij op mlnderwaardige wijze tracht af te rekenen met al degenen, die van zijn optreden niet gediend zijn en verder met wat versjes van eigen fabrikaat, die geen enkel blad, dat zich respecteert, zal willen publiceeren. En nu zat hij dan in den Raad en kreee gelegenheid voor alles wat hij becritiseerd had den weg ter verbetering aan te geven. Hij schreef al over de gemeentebegrooting nog voor deze was verschenen en de raads leden wachtten vol spanning op het groote moment, dat hij zou aantoonen wat er hier veranderd moet worden en den weg zou wijzen waarop dat alles zou moeten gebeu- ren. Men heeft ons wel eens gezegd, dat hij beter kan spreken dan schrijven en wij heb- ben dat gaarne willen accepteeren, maar toch moet ons van het hart, dat hij als rs- denaar een allesbehalve schitterend figuur maakt. Hij heeft zich tegen de zoogenaamd unfaire concurrentie van de gemeen te tegen den middenstand beklaagd, hij was tegenstander van den kinderbijslag en van de Bioscoopcommissie en heeft een heele- boel andere dingen verteld, die de Raad uit zijn mond werkelijk niet voor het eerst hoorde. Hij heeft verkondigd, dat er goeden wil bij het college moet zijn om allerlei dingen te verbeteren, opdat hij een komend jaar met meer genoegen de begrooting zal kun nen goedkeuren. En toen hem van vele kanten werd ver- zocht nu eens waar te maken, wat hij zoo nu en dan in zijn advertentieblaadje had geschreven, heeft hij het duidelijkste bewiis gegeven, dat hij van de ongeschreven wet- ten der journalistiek niet het minste begrip heeft. WanfTeer een bona fide journalist iets geschreven heeft, durft hij er voor uit te komen en wanneer niet hij, maar zijn cou- rant voor dat artikel verantwoordelijk is, dan is het alom bekend wie~de redactiechef is, die daarvoor kan worden aangesproken. De heer Eriks wil anderen becritiseeren, maar toen hij in den Raad daarover werd aangevallen, heeft hij kiekeboe met zich ze'f gespeeld en verkondigd, dat hij niet meer de verantwoordelijke redacteur was. Wie er dan wel verantwoordelijk was, bleef vol- komen in het duister. De heer Eriks ver- klaarde, dat niet alleen hij maar ook ande ren wel eens in zijn blaadje schrijven en zoo onttrok hij zich op journalistiek zeer unfaire wijze aan elke verantwoordelijkheid en bleef hij de man, die vanuit een schuilplaats schiet waar hij weet, dat hij zelf niet km worden getroffen. Op dezelfde opzienbarende wijze waarop hij indertijd het terrein der journalistiek binnengedraafd is, is hij thans in de arena van de raadszaal verschenen. Inplaats van zich, als een der jongsten. bescheiden op den achtergrond te houden, heeft hij onmiddel- lijk een rooie lap uit zijn zak gehaald en is er als een toreador mee gaan zwaaien, zoo- dat in een minimum van tlji alle tot woedc geprikkelde stieren op hem afstormden. Hij heeft in dezen rechtschen Raad Dij de algemeene beschouwingen een pleidooi voor het Neo Malthusianisme gehouden, hij h°ett van natuurlijke beperking en rasverbetering gesproken en verteld, dat de groote gezin- nen een luxe waren en dat daaruit de meer- derheid der verwaarloosde kinderen komen. Hij was daardoor zoo ontactisch al bij zij l eerste optreden de verontwaardiging van de geheele rechterzijde te wekken, waar de heer Keijsner verzekerd -heeft, dat de groote gezinnen het behoud van het las en het land zi'n, waaf de heer Venneker den heldenmoed roemde van haar de moe- ders die bouwen op een rotsvast geloof in de Goddeliike voorzienigheid en de heer Klaver in den breede betoogde, dat verwakt leven ook recht op het leven heeft en dat men zich aan bestaand leven niet mag ver- grijnen, waarbij hij zelfs van de levenswijs- h°id der riipere jeugd en van het in de hand werken der prostitutie heeft gesproken Wij zouden niet gaarne al deze uitspraken onderschrijven, maar wij vinden een nieuwsblad evenmin de plaats als de raads zaal om over dergelijke vraagstukken te debatteeren. Men mag over al deze vraagstukken den- ken zoo men wil, zij hadden weinig of niots met de gemeentebegrooting te maken, al was er over een doeltreffender bestriding van den Neo Malthusiaanschen Bond ook een simpele vraag in het algemeen verslag gesteld. Het was hier niet de tijd, niet f'e plaats en zeker niet de taak van een lid, dat als nieuweling in den Raad komt, een der gelijke discussie uit te lokken. Er werden hier en daar, voornameliik tegenover den heer Klaver, die de kwestie wel wat te scherp van de andere zijde be- lichtte, nog al eens wat interrupties in het debat gebracht en men kreeg onwillekeurig den indruk, dat de scheidingslijn in den Raad niet meer tusschen rechts en links, niet meer tusschen conservatief en demo- craat loopt, maar tusschen voor- en tegen- standers van het Neo Malthusianisme, al zal die scheidingslijn in de groote politiek waar blijkbaar niemand meer tot de conser- vatieven wil worden gerekend waar- schijnlijk niet erkend worden. Men dankte aan de rechterzijde algemeen de voorzienigheid, dat men niet toegegeven had aan den drang den heer Eriks tot wet- houder te benoemen, men b~sloot gezamen- lijk zijn politieke opvoeding ter hand te nt- men en, hoewel de heer Van Slingerland er weinig goeds van verwachtte, was hij toch bereid het voornemen om dezen criticus eens de ooren te wasschen, tot een latere gelegenheid uit te stellen, in de hoop, dat het dan niet meer noodzakelijk zal blijken. Er was een min of meer verbluffend ver- zoek van Alcmaria V.V.V. ingekomen, dat de bedoeling had den Raad te bewegen voor 15)40 weer motorraces op het sportpark toe te staan. Verbluffend, omdat nog maar kort gele- den de oude Raad datzelfde verzoek had afgewezen en omdat men, de mentaliteit van den Raad kennende, toch kon verwacli- ten, dat ook de nieuwe Raad al was het alleen uit deferentie voor den ouden er niet over zou denken, nu reeds een andere beschikking te nemen. Er was ook nu geen enkel raadslid, die het veredelende van deze sport heeft verde- digd, zelfs de voorstanders erkenden, dat er hier uitsluitend terwille van fabrieksmer- ken werd gereden, maar zij bleken van oor- deel, dat de Alkmaarsche baan het risico van ongelukken niet grooter maakte dan het elders kon wezen en zagen voornameiijk de financieele voordeelen, niet alleen voor Alc maria, maar allereerst voor de berooide kas der gemeente. De heer Keijsper heeft daartegen be- toogd, dat hij zijn principes niet wilde ver koopen, de heer Hoijtink heeft verklaard, dat immoreele zaken niet te koop mogen ziin. dat hii dit geheele voorstel slechts zaa als een poging van Alcmaria V.V.V. om een hoogere subsidie te krijgen en de Raad heeft, ditmaal met 11 tegen 8 stemmen wanneer mej. Carels aanwezig was geweest, zouden het er ongetwijfeld 12 tegen 8 zijn geweest het verzoek om de motorraces weer toe te laten verworpen. Het meest verwonderlijke bij deze stem ming was, dat de heer Klaver zich als een voorstander van de races ontpopte. waar mede hij lijnrecht tegen zijn eigen pleidooi inging, dat ieder leven dus ook dat van de motorrijders recht op de bescherming der overheid heeft en dat men zich aan het bestaande leven niet zal mogen vergrijpen. Alkmaar, zoo is betoogd, is een centrum voor de buitengemeenten en Alkmaar zal dus ook de centrale plaats van diverse mark- ten moeten zijn. Met de Maandagmarkt gaat het op het oogenblik opperbest, men heeft daarvoor zelfs nieuwe hulpkrachten moeten aanstel- len, maar zoowel de graanmarkt als de kaasmarkt en voornameiijk de Zaterdagsche veemarkt, vertoonen een beeld van voort- durenden achteruitgang. Voor de graanmarkt, die op het oogenblik practisch niets meer opbrengt, heeft de meerderheid van B. en W. een oplossing willen zoeken in het volkomen vrijstellen van marktrechten, maar de minderheid, die blijkbaar van de gedachte uitging, dat men later beter van iets tot iets meer, dan van niets tot iets zou kunnen komen, wilde de drie centen, welke tot dusver per H.L. wer den geheven, tot een cent terugbrengen, welk voorstel door de meerderheid van den Raad aanvaard is geworden. Wat de kaasmarkt betreft, de markt, die aan Alkmaar tot in alle werelddeelen een zekere vermaardheid heeft gegeven, deze is dit jaar niet meer van regeeringszijde financieel gesteund en dreigt, door de zeer groote uitgaven, daaraan voor de gemeente verbonden, langzamerhand een kostbare ge- schiedenis- te worden. Men begint gelukkig meer en meer in te zien, dat deze markt als een der weinige interessante bezienswaar- digheden, welke Nederland den vreemdeling kan bieden, niet alleen een belang van Alk maar, maar ook een nationaal belang is, wat door groote lichamen als de spoorwegen, de rgisbureaux en de A.N.V.V. erkend is ge worden, maar helaas heeft de Stichting „Fonds tot behoud der Kaasmarkt" tot dus ver tevergeefs bij deze lichamen op eenigen financieelen steun aangedrongen. De heer Grondsma bepleitte thans de exploitatie van deze markt als bezienswaar- digheid, zoodat men van de duizenden vreemdelingen entree voor het bezoek zal kunnen heffen, maar er zitten ook aan deze kwestie nog zoovele andere vraagstukken vast, dat men het alles nog eens rustig zal moeten bekijken. De Zaterdagsche markt is aan het vcr- dwijnen. Er komen meer boeren dan Koeien en het is te verwachten, dat ook de boeren op den duur zullen wegblijven als zij niets dan een paar ledige hekken en een een- zame herkouwster zien, die, na aan alle kan ten bekeken te zijn, in den regel weer als onverkoopbaar naar liuis wordt getrokken. Er is meermalen op een overdekking van de markt aangedrongen en er schijnt een s^eciale commissie naar den Bosch te zijn geweest om den toestand daar te gaan bekijken. Het is alleen maar te betreuren, dat die overdekking circa f 300.000 moet kosten en men ging dan ook niet alleen naar Den Bosch toe, maar vroeg zich ook af. wie dat zou moeten betalen. In een slotartikel zullen wij nog enkele der overgebleven punten aan een korte be- schouwing onderwerpen. DE DUITSCHERS STREEFDEN NAAR EEN KEliSrVREDE. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over de krygsve richtrngm in de kerstdagen, dat de Duitsche weermacht leger lucht- macht en marine er naar gestreefd heeft een kerstvrede te bewaren en zich van iederen aanval heeft onthouden evenals van iedere behandeling, die tot een ge- vecht kon leiden. Daarentegen is deze kerstvrede door den vijand herhaaldelijk door gevechtshandelingen gestoord. Zoo vielen op 24 December en op 25 December vijandelijke bombardementstoestellen Duitsche voorpostenschepen aan en moes ten door deze me1 machinegeweervuur verdreven worden. De vijandelijke bom- men vielen ver van de schepen in het water. Aan het Westfront werd op 24. 25 en 26 December vijandelijk artillerievuur gegeven. Ook de activiteit der verkenners van den tegenstander dwong ae Duitsche soldaten in de voorste linies steeds weer tot afweer. De Fransche activiteit was zoo sterk, dat de eigen veiligheid op bepaalde plaatsen het uitzenden van Duitsche ver- kennersafdeelingen noodig maakte om den tegenstander te doer} terugtrekken. Wan neer het Fransch< legerbericht van 26 December spreekt over twee Duitsche overvallen ten oosten van de Moezel, be- wijst dat slechts de sterke nervositeit, die aan Fransche zijde klaarblijkelijk gewekt is door de eigen activiteit tegenover de aan Duitschen kant heerschende rust. In feite zijn dergelijke ondernemingen door Duitsche troenen in deze dagen niet ten uitvoer gelegd. ROME IN AFWACHTING VAN DEN PAUSELIJKEN STOET. Heden brengt de Paus zijn tegenbezoek aan het Italiaansche koningspaar. Hoewel de paus het Vaticaan pas om 10 uur verlaat, is de menigte zich reeds van het aanbreken van den dag af gaan opstellen achter de afzetting van troepen, teneinde den paus te kunnen toejuichen tijdens zijn tocht van het Vaticaan naar het Quirinaal, waar Pius XII hedenmorgen een tegen bezoek zal brengen aan de Italiaansche Ko- ninklijke familie. Van het Sint Pietersplein tot het konink- lijke paleis staan de troepen opgesteld. De lucht is bedekt, maar het regent niet. Lang; den geheelen weg wapperen de Italiaansche en pauselijke kleuren, de banieren van de fascistische partij, de vlaggen van de stal Rome en zijn de gevels van vele huizen met tapijten behangen. Om 9 uur is het Sint Pie tersplein verlaten, en stellen de Palatijnsche wacht, de Zwitsersche garde en de gendar mes zich op aan de grens van de stad van het Vaticaan. De pauselijke troepen wisselen groeten met de Italiaansche troepen. Op de groote tribune, opgericht tusschen het Sint Pietersplein en de Straat der Verzoening verschijnt de gouverneur van Rome, prins Borghese en de andere autoriteiten der stad. De Paus rijdt van Vaticaan naar Quirinaal. Kort na 10 uur kondigen de klokken van de Basiliek van Sint Pieter het vertrek aan van den pauselijken stoet uit het Vaticaan. De stoet bestaat uit 18 auto's. In de zesde auto is Pius XII gezeten. In de auto's be- vinden zich de hoogste autoriteiten en hoogwaardigheidsbekleeders van de kerk en van het pauselijk hof. Na langzaam over het Sint Pietersplein te zijn gereden, te midden van de eerewacht, van de Palatijnsche garde, de Zwitsersche garde en de gendarmes, houdt de stoet stil aan de grenslijn, waar de Paus verwel- komd wordt door den eersten adjudant van den koning-keizer. Vervolgens nadert de gouverneur van Rome, prins Borghese, de Pauselijke auto en richt tot Pius XII een huklebetoon van het Rorreische volk, dat dezen dag in het gouden boek van zijn ge- schiedenis zal onteckenen. Een ontza^lijka menigte opgesteld in de straat der verzoe ning juicht den Paus geestdriftig toe, wan neer de stoet zijn weg vervolgt. Om 10.30 uur komt de stoet aan op het plein van het Quirinaal. Aan den voet van den grooten eeretrap wacht de koi.ing-keizer, met naast hem de kroonprins, de andere prinsen van vorstelijken bioede, de minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, de ambas- sadeur van Itali ebij den H. Stoel, en andere persoonlijkheden. De ontmoeting tusschen Pius XII en den koning-keizer drragt een karakter van eerbied en harte- lijkheid. De stoet bestijgt vervodgens den eere trap. De koningin, die den Paus verbeidt in de zaal der kurassiers, gaat Z H. tegemoet, zoodra deze den trap heeft bestegen en de zaal binnentreedt. De koningin is omringd door de kroonprinses en de andere prin- sessen van vorstelijken bioede. De luister- rijke stoe tbegecft zich naar dt Paulijn- sche kapel. Met het pauselijke kruis voor- op betreedt de stoet daarop de kapel, op welker altaar zich de relieken bevinden van vier gelukzaligen uit het huis Savoye. T KAN VERKEFRFN. Vol gens een bericht uit Moskou aan het blad Tidningen verzamelen en verbranden j de sovjet-autoriteiten de anti-nationaal- t socialistische litterateur en de boeken over de Sovjet-Russische buitenlandsche politiek, welke voor de onderteekening van het Duitsch-Russische pact gepubli- ceerd zijn. Haastig worden pro-nationaal- socialistische boeken geschreven en ge- publiceerd. BRITSCH-INDISCHE TROEPEN IN FRANKRIJK. De correspondent van Reuter bij het Britsche leger in Frankrijk schrijft, dat zich weer Indische troepen oj Franschen bodem bevinden, gereed om zich aan te sluiten bij hun Britsche wapenkameraden. De eerste contingenten worden thar.s in een Fransche haven ontscheept. Zij fce- staan geheel uit Mohammedanen uit alle deelen van Indie. Het bevel wordt gevoerd door Britsche en Indische officieren. Bij de troepen bevinden zich noncombattan- ten, zooals godsdienstonderwijzers, koks, waterdragers, corveeers e.d. Deze Indische voorhoede heeft Indische levensmiddelen meegebracht. Intusschen koopt het Brit sche commissariaat levend vee voor de Indische troepen, hoofdzakelijk geiten, die levend afgeleverd moeten worden en die volgens de Indische religieuze gebruiken geslacht worden. Een aardschok heeit gister de huizen te Los Angeles en Longbeach doen schudden. De bewoners ijlden de straat op. Schade is nog niet gemeld. De aardschok, die gister te Long Beach is gevoeld, was de hevigste sedert 1933, toen meer dan 100 menschen om het leven kwamen. DUITSCHE EN RUSSISCHE BANKEN IN TURKIJE. Uit Istanboel wo'dt aan de Daily Tele graph bericht, dat de Duitsche banken in Turkije al hun Turksche personeel hebben ontslagen. Men veronderstelt dat binnenkort alle Duitsche en Russische banken in Turkije zullen worden gesloten. DE DUITSCH-RUSSISCHE SPOOR- WEGOVEREENKOMST. Van weungelichte zijde verluidt, dat de spoorwegovereenkomst, die onlangs door Duitschland en Rusland is gesloten, van uitgebreiden aard is en versrhillende re- gelingen en tarieven behelst. Voor het verkeer via negen grensplaatsen wordt een direct goederentarief van kracht. Reeds sedert eenige dagen rijier geheele treinen met minezale olie e tarwe. Ook het spoorwegverkeer op de grens- stations wordt bij overeenkomst geregeld, evenals het wederkeeringe gebruik van goederenwagons. Binnenkort zullen onder- handelingen over het personenvervoer ge- opend worden. DE MUNITIEROOF IN DUBLIN. Groote afdeclingen militairen hebben gister een cordon getrokken om Dublin, klaarblijkelijk met het doel te trachten iets te ontdekken van de Zaterdag bij den overval op hei magazijn van fort Phoenix- park gestolen munitie. Op alle r.aar de stad leidende wegen v erd gepatrouilleerd en de voertuigen werden aangehouden. Het onderzoek van de Iersche politie naar het millioen patronen, dat uit het Arsenaal in het Phoenixpark is gestolen, heeft zich uitgestrekt tot de graafschappen Kildare. Wicklow, Carlow en Kilkenny. Een com- missie van onderzoek is in geheime zitting bijeen gekomen en negen militairen, die de wacht hadden, worden in arrest gehouden voor het opstellen var hun rapport. In de kraaminrichting van Havana heeft een boerin, Otilia Valdes genaamd, het leven geschonken aan een vijfling. Moeder en kinderen maken het goed. Noorsch schip verongelukt. Het te Stavanger thuis behoorende stoomschip Torwood (254 ton) is op on geveer 90 mijlen ten westen van Kar- moey op de Noordzee gezonken na een ontploffing. Zeven van de elf leden der bemanning werd opgepikt en men hoopt, dat ook de anderen in veiligheid zullen zijn. Daar de Torwood een lading carbid vervoerde, is het niet bekend of de on- dergang veroorzaakt is door een ontplof fing in de lading of door aanraking met een mijn. Duitsch schip vergaan. Het Duitsche schip „Glucksburg" is voor de Spaansche kust vergaan, de be manning is door het Spaansche schip „Ciudad de Melilla" naar de haven van San Lucar Barreweda gebracht. Italiaansch schip vergaan. Het Italiaansche zeilschip „Michele. Padre" is tengevolge van het slechte weer voor de monding van de Vojussa vergaan. Men vreest, dat de geheele bemanning om het leven is gekomen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen t© verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgehlazen. u raakt verstopt. Uw liehaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmldde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrlj te doen vloeten en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- Hjk, plantaardig. zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-PUletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. BRITSCHE VLIEGTUIGEN IN ACTIE. Een Britsch vliegtuig, zoo wordt uit Londen gemeld, is boven de Noordzee in gevecht geweest met vijandelijke vliegtui- gen en schepen. Een Dornier-bombarde- mentsvliegtuig werd verscheidene malen getroffen. Twee vijandelijke torpedoboot- jagers en vier patrouillevaartuigen wer den gebombardeerd. Hetzelfde vliegtuig heeft later zeven andere Duitsche patrouil- leschepen aangevallen en ten minste e6n treffer geplaatst. HANDELSOVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN ZWEDEN. Het Britsche ministerie voor economi- schen oorlog deelt mede, dat een handels- overeenokmst voor oorlogstijd ondertee- kend is tusschen Engeland en Zweden. Het doel der overeenkomst is de bestaande Engelsch-Zweedsche handelsovereenkom- sten aan te passen aan de oorlogsomstan- digheden, teneinde den handel tusschen de beide landen te har.dhaven voor zoover de omstandigheden zulks veroorlcven. BERLIJN—MOSKOU DOOR DE LUCHT. De laatste dagen zijn onderhandeHngen gevoerd over het openen van een geregeld luchtverkeer tusschen Berlijn en Moskou. Het regelmatige luchtverkeer tusschen Berlijn en Moskou zal, wanneer de toe- stemming der beide regeeringen er aan gehecht is, op 21 Januari 1940 beginnen. DE AARDBEVING IN ANATOLIE EISCHT 600 MENSCIIENLEVKNS. Volgens niet officieele berichten zijn ten gevolge van de aardbeving meer dan 600 personen om het leven gekomen. Gisteravond laat werd te Ankara bericht, dat in de door de aardbeving geteisterde gebieden zich nieuwe trillingen hadden voorgedaan vergezeld gaande van onder- grondsch gerommel. MOGELIJKE WIJZIGING IN HET KABINET In welingelichten kringen te Brussel heeft men den indruk, dat in de eerste dagen van de komende maand het kabinet Pierlot een wijziging zal ondergaan en dat het van 18 tot 12 ministers zal worden teruggebracht. Algemeen verwacht men, dat indien dit niet het geval zal zijn, de ministers Marck en Delfosse (katholiek), De Man en Wauters (socialist) en Jaspar en Janson (liberaal) uit het kabinet zullen treden. BRAND TE ROME. In het paleis van de apostolische kansela- rij te Rome waar herstelwerkzaamheden werden uitgevoerd. heeft brand gewoed. De brandweer uit Rome was met groot materiaal aanwezig. Op het oogenblik is de omvang der schade door den brand aangericht nog niet bekend. Dr. WORONOF NAAR EUROPA. Dr. Woronof, de specialist uit Weenen, die zich heeft toegelegd op „verjongingen" is gisteren naar Europa vertrokken om de lei- ding op zich te nemen bij operaties van ge- wonde militairen in Frankrijk. V o e t b a 1. HET INTERNATIONALE PROGRAMMA. Het internationaal programma heeft eenige wijzigingen ondergaan, zoodat het er nu als volgt uitziet: 3 Maart te Antwerpen BelgieNederland. 31 Maart waarschijnlijk te Rotterdam: NederlandLuxemburg. 28 April te A'dam NederlandBelgie.. 12 Mei: LuxemburgNederland. Schaken. DE MATCH EUWE—KERES. De derde parttr van de match tusschen Euwe en Keres is door Euwe na 42 zetten gewonnen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7