Gezonde voeten ijemeentecadett Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. JCeek 6. School en IDeteHAcfuip jHacktBecichten JUmnieuws TWEEDE BLAD Gezonde voeten met ST. PANCRAS NIEUWE NIEDORP lW. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Glimlachje. Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geefc I nieuwe veerkracht. BADZO - voetbaden openen de porien en verbeteren de bloed- circulatie. BADZO-voetbaden zijn een jweldaad voor hen, die last hebben van: wintervoeten koude voeten vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten. Een pak BADZO (a 20 cent) is voldoende voor 3 a 4 voetbaden. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 45 cts. 1 (Verkrtjgbaar bij apothekers en erkende drogisten). |N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO De raad in verzet tegen Ged. Stalen. De gistermiddag gehouden raadsvergade- ring werd niet bijgewoond door den heer C. Kloosterboer. Voorzitter was de burgemees- ter, de heer J. Kroonenburg. Naar aanleiding van de notulen maakte de heer J. Kloosterboer de opmerking, dat vergissing kan voorkomen tusschen zijn naam en dien van den heer C. Kloosterboer, eveneens raadslid Inderdaad heeft hij hier- in gelijk en ook voor de verslaggevers is het lastig. Ingekomen was van den minister van on- derwijs de mededeeling, dat over 1938 door de gemeente te weinig is ontvangen f 370.70 aan salarissen voor personeel van de open- bare school. Het tweede ingekomen stuk was een dankbetuiging van de heeren Kroonen burg en Scheepmaker, ambtenaren ter secre- tarie, voor de verhooging hunner jaarwed- den. Beide stukken werden voor kenms- geving aangenomen. Benoeming van een gemeente-ontvan- ger tegen den zin van Ged. Staten. In de vorige vergadering werd met alge- meene stemmen besloten op voorstel van den heer van Kampen de benoeming van een ontvanger een jaar op te schorten. Ged. Staten achtten dit in strijd met de bepalingen der gemeentewet. Zij meenden drarin niet te mogen berusten en noodigden den raad uit om binnen een maand te be- sluiten met in gang van 15 Jan. 1940 den ont vanger der gemeente Broek op Langendijk, den heer H. van Zuylen, in dezelfde functie te benoemen voor St. Pancras. Indien de raad daartoe niet zou overgaan, zouden Ged. Staten op grond van het 4e lid van art. 113 van de gemeentewet in deze'n zelf regelend optreden en die benoeming doen. De voorzitter had dit bericht wel verwacht, waarvooi hij den raad reeds had gewaarschuwd. Nu moet dus voor 6 Jan. de ontvanger der gemeente Broek op Langen dijk ook benoemd worden voor onze ge meente, zei spr. Het besluit van de vorige vergadering heeft niet geholpen. We kunnen nu of den heer van Zuylen benoemen of bij ons standpunt blijven en niet tot die benoeming meewerken, omdat wij die in strijd achten met het belang der gemeente. Spr. kon zich dergelijk standpunt wel be- giijpen, gezien den eed dien de raadsleden bij het zitting-nemen hebben afgelegd. Daar- tegenover staat, dat in hoogste instantie bij koninklijk besluit is bepaald, dat de betrek- king van ontvanger onzer gemeente is ge- combineerd met hetzelfde ambt in Broek op Langendijk. De stok achter de deur. Benoemen wij dus den heer van Zuylen niet, dan zullen Ged. Staten het doen. Een derde mogelijkheid zou zijn, dat de raad iemand uit onze gemeente benoemt, maar dergelijk besluit zal ontegenzeggelijk worden vernietigd. Spr. adviseerde, nu er toch niets aan te doen is, den heer van Zuy len te benoemen. Drie maal was spr. naar Haarlem en Den Haag geweest en in alle toonaarden had hij de benoeming van een eigen ontvanger voor St. Pancras verdedigd Toch is bepaald, dat de ontvanger van Broek ook die functie voor St. Pancras zal moeten bekleeden. Verder verzet is doelloos en daar- om ried spr. ernstig aan om zich bij het be sluit van hoogerhand neer te leggen. Geluk- kig, zei hij, gaat het niet tegen den heer van Zuylen, dien wij kennen als een hoog- staand man en uitstekend en plichtsgetrouw ambtenaar. De tijdeiijke ontvanger benoemd. Zonder verdere bespreking werd hierop tot de benoeming van een gemeente-ontvan- ger overgegaan. De uitslag was, dat vijf stem- men werden uitgebracht op den heer F. N. Spaan, tijdelijk ontvanger. De heer van Zuy len kreeg een stem. De voorzitter beschouwde deze be noeming als een protest tegen het combinee- ren van de beide functies. Zij zal ongetwij- feld aan de Kroon worden voorgedragen ter vemietiging. De heer vanKampen meende, dat men deze benoeming ook kan zien als een waardeering van het werk van den heer Spaan. De voorzitter onderschreef deze waardeering en zei, dat het zijn volledige instemming zou hebben gehad den heer Spaan te benoemen, indien de mogelijkheid daartoe had bestaan. De heer J. Kloosterboer gaf te kennen, dat inderdaad waardeering voor den heer Spaan geleid had tot deze benoe ming. Geen bezuiniging! De voorzitter wees er nog op, dat het combineeren van beide ambten beteekent een bezuiniging en het streve'n om een be- hoorlijke betrekking aan een ambtenaar te geven. Bezuiniging zag spr. echter niet voor deze gemeente, integendeel, wij missen de belasting en moeten bovendien nog zorgen voor een lokaal waar zitting kan worden ge houden. De heer van Zuylen zal zeer waar- schijnlijk beginnen met 80 van het maxi- mum-salaris, terwijl een ontvanger voor Sint-Pancras alleen zou zijn aangevangen met het minimum-salaris, dat ongeveer 150 lager is dan wat nu moet worden betaald. Ook in dezen zal dus geen bezuiniging wor den verkregen. Spr. deelde nog mede, dat in de vorige ver gadering van de vereeniging van Ned. Ge- meenten is besloten actie te voeren voor het afzien van de combinatie van de functie van ontvanger voor meer dan een gemeente. Jammer, dat dit besluit niet is gevallen voor onze actie, zei spr. In Noordholland kende spr. geen voorbeeld van een ontvanger voor twee of meer gemeenten. „Wij zijn dus proefkonijntje", zei een der heeren. De heer J. K loosterboer vroeg of een eventueel afstemmen van de combinatie nog zal kunnen leiden tot het niet doorgaan van de aanstelling van den heer van Zuylen voor de gemeente Sint-Pancras. De voorzitter ontnam hem deze illusie. Sluiting. In't afgeloopen jaar zoo zei de voorzitter bij het sluiten van de openbare vergadering is er veel voorgevallen en moesten tal van bijzondere maatregelen worden getroffen, waarvoor veel werk moest worden gedaan. Spr. dankte den raad voor de medewerking in dezen, de raadsleden hadden B. en W. in alle opziehten gesteund. De* oorlog greep erristig in in onze economische omstandig- heden, maar we zien in onze tuinbouwstreek thans een lichtpunt in de stijging van de prijzen der producten. Als we den gang van zaken nagaan, krijgen we een weinig moed. Van dit lichtpuntje hoopte spr., dat het zal worden een stralende zon voor de tuinbou- wers in deze gemeente en deze heele streek. Er is een behoorlijk beschot gemaakt en spr. hoopte, dat dit in vrede zich zal weerspie- gelen in den uitvoer tegen behoorlijke prijzen. Voor 1940 wenschte spr. den leden het allerbeste en hij hoopte, dat alien zulien willen blijven meewerken aan het beharti- gen van de belangen dezer gemeente. Ten aanzien ook van de vertegenwoor digers der pers gaf spr. zijn beste wenschen voor 1940 te kennen. Hij hoopte, dat zij alien zullen voortgaan op dezelfde objectieve wijze de raadsvergaderingen te verslaan als tot dusver. De heer vanK ampen dankte voor de goede wenschen van den voorzitter en wenschte hem namens den heelen raad voor 1940 het vermogen om de belangen der ge meente te blijven voorstaan zooals hij dat al zoo vele jaren heeft gedaan. Woensdagmorgen vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Pluister. Een paar ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De gemeente-secretaris gaat heen Verder was ingekomen een verzoek van den heer P. Haringhuizen Jr. om eervol ontslag, met ingang van 1 Januari 1940, uit de betrekkingen van secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand Het gevraagde ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend, met dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door den scheidenden functionnaris aan de gemeente en de gemeenschap bewezen. Sinds 1 Jan. 1905 was de heer Haring- huyzen ontvanger en vanaf 1 Juli 1916 se cretaris dezer gemeente. De voorzitter bracht woorden van dank voor de nauwge- zetheid en de strikte eerlijkheid waarmee hij al die jaren de gemeente Nieuwe Nie- dorp heeft gediend. Nieuwe secretaris benoemd Voorstel tot benoeming van een secre taris en van een ontvanger met ingang van 1 Jan. 1940, ter voorziening in de vacature welke ontstaat door dit eervol ontslag. Voor deze gecombineerde betrekking door B. en W. de volgende, niet-alphabeti- sche aanbeveling ingediend: 1 Mr. C. J. van der Molen, ambtenaar ter secretarie te Nieuwe' Niedorp. 2 J. Kwantes, ambtenaar ter secretarie te Oude Niedorp. Met algemeene stemmen werd benoemd mr. C. J. van der Molen, die, als waarne- mend-secretaris ter vergadering aanwezig, zijn benoemingen aanvaardde en daarna in handen van den voorzitter de vereisch- te eede aflegde. Ambtenaren burgerlijke gtand Besloten werd tot wijziging van de ver ordening, regelende de verdeeling van de werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand (le, 2e en 3e ambtenaar), en tot bevordering van den heer mr. C. J. van der Molen van 4e tot 3e ambtenaar van den burgerlijken stand. Eveneens werd besloten om Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde van den eersten ambtenaar van den burgerlijken stand te bepalen op 100. De 2q en 3e ambtenaar zullen onbezoldigd zijn. De leden der commissie van landschouw der gemeentebelangen werden herbenoemd, evenals de periodiek aftredende weesmees- ters. De heer P. Pluister werd herbenoemd als regent der algemeene armen-administratie Besloten werd tot heffing van 75 opcen- ten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1940-1941. Tegen stemde de heer de Haan. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot het onderhands verpachten voor on bepaalden tijd, overeenkomstig de bepa lingen van de Pachtwet van het gemeente- land en van de gemeenteboerderij. Alleen de heer ter Haar stemde tegen. Besloten werd met het oog op de veilig- heid de Vijv^rweg gesloten te verklaren voor motorrijtuigen met meer dan 2 wielen van welke bepaiing B. en W. voor bepaalde gevallen ontheffing kunnen verleenen. Verworpen werd het voorstel van den heer ter Haar tot aanvulling van het regiment van Orde voor de vergaderingen van den raad in dezen zin, dat bepaald wordt, dat de raad beslist over het al of niet toelaten van publiek, wanneer dit uit meer dan vijf personen bestaat. Op de vragen van den heer ter Haar in- zake Armbestuurszaken deelden B. en W. mede dat zij over deze aangelegenheid aan den Raad geen verantwoording schuldig zijn. Op een vraag omtrent hooivordering ant- woordde B. en W. dat de hooivordering ge- heel buiten het college om gaat. De motie van den heer ter Haar inzake verhooging der steunbedragen aan werk- loozen kwam niet in behandeling, omdat zij niet werd gesteund. 45. Ze zetten het op een lopen. Gelukkig staan ze gauw voor de beek en springen van de ene steen op de andere. Puntmuts springt het beste en is dan ook het eerste in het rijk van Koning Inktzwam. Wat zijn die stenen glibberig he!" roept hij Zwartvoet toe, die voorzichtig van de ene steen op de andere springt. En als ook hij aangokomen is, rennen ze vlug het bos in. 46. ,,Laten wij nu goed iedere holle boom bekijken, misschien is er wel een bij, die groot genoeg is voor ons tweeen, Puntmuts". „Ik zie er al een", roept deze. „Kijk maar, daar vlak bij die grote inktzwam". En als de wind zo vlug loopt hij er naar toe, gevolgd door Zwartvoet. Puntmuts kijkt in de holle ruimte en roept: „Ja hoor, deze heeft plaats genoeg voor twee". DS. OUWEKERK EN DE N. S. B. Men weet, dat er in de Kamer heftige critiek op de benoeming van ds. Ouwerkerk tot veldprediker is geoefend omdat deze in relatie zou staan tot de N. S. B., wat geble ken zou zijn toen hij een dienst in de Lu- thersche Kerk zou leiden en de N. S. B'ers werden opgewekt deze preek te gaan hoo ren. Nadien is de benoeming van ds Ouwerkerk ingetrokken. Het bestuur der Luthersche Kerk alhier verzoekt ons thans uit „De Wartburg", het Luthersche weekblad, het volgende inge- zpnden stukje van ds. Ouwerkerk over te nemen: „Korten tijd heb ik de twijfelachtige eer genoten zoo ongeveer de meest-besproken dominee in Nederland te zijn. Gehoord den toon, waarop dit gebeurde, kan ik dit voor- recht bezwaarlijk op prijs stellen en bo vendien is het weinig in overeenstemmine met het wel zeer bescheiden formaat van mi.in persoon. De Wartburg leent zich m.i. niet voor een uitvoerige uiteenzetting en verduidelijking mijnerzijds van hetgeen zich in de pers en Tweede Kamer rond mijn naam heeft afge- speeld, voornamelijk in verband met mijn benoeming te onzaliger ure tot reser ve-veldprediker, noch leent zich dit blad voor een blootleggen van de vele heel# en halve onwaarheden, die daartoe aanleiding zijn geweest resp. daarbij opgeld hebben gedaan. Waar ik evenwel veronderstellen moet dat velen in onze kringen door een en an der zijn verontrust en zich met bezorgdheid zullen hebben afgevraagd, wat voor een ge vaarlijke „staatsvijand no. zooveel" zich toch wel achter mij verbergen mag, gevoel ik mij gedrongen hier de volgende zeer korte verklaring af te leggen: Dat ik sinds geruimen tijd geen lid der N. S. B. meer ben zal intusschen wel algemeen bekend zijn. Ik sta echter buitendien in geen en- kele relatie tot deze beweging, noch moreel, noch financieel: noch openlijk, noch be- dekt; noch rechtstreeks, noch langs welken omweg dan ook. Dit alien publicaties en uitlatingen ten spijt van onvolledig of ver- keerd ingelichte instanties, dan wel schrij- vende of sprekende personen, die lijdende zijn aan de een of andere politieke obsessie Het is mij onmogelijk alle verdachtma- kingen en scheeve voorstellingen te achter- halen, waarvan ik het slachtoffer ben ge- worden. ,,De man, die Barbertje vermoord- de" moest hangen. Wel nu, hij hangt dan Maar het is beter onrecht te lijden dan on- recht te doen. Deze gedachte is in de moei- lijke dagen, die achter mij liggen, mijn troost en mijn kracht geweest. Voor het overige houd ik mij God en alien eerlijken lieden bevolen!" JAARVERSLAG STICHTING AMSTERDAMSCH CONSERVATORIUM. In druk verschenen is het 55e jaarver slag van bovengenoemde stichting. Voor be langstellenden bevat het diverse waarde- volle gegevens. SCHEEPVAARTLIJNEN. Scheepvaart-Mij. Nederland. Saparoea thuisr. 27 Dec. van Batavia. Tarakan S..T.P.L. 26 Dec. van Batavia. Rotterdamsche Lloyd. De stand luidt: Euwe 2 punten, Keres 1 p. Brastagi J.N.L. 24 Dec. te Batavia. Kedoe thuisr. 22 Dec. 16 u. te Perim. Kota Gedeh J.N.L. 23 Dec. te New York. Garoet uitr. 26 Dec. te Batavia. Sibajak uitr. 27 Dec. te Batavia. Japara J.N.L. 27 Dec. te Belaran. Ameland 26 Dec. 9 u te Genua (v. Batavia). H. A. L. Blommersdijk 24 Dec. n.m. te New York. ALKMAARj 27 Dec. 1939. Op de heden gehouden veiling werd tetaald voor: Andij- vie f 2.505.60, Bicemkool le s. 20 en Knolselderie 2.106.80 per 100 stuks; Appelen 26.50, Druiven 1820, Pe- ren f 1.505, Spruiten 4f 12 en Witlof le s. 7f 9, 2e s. 56 per 100 pond; Bloemendaler kool f 2.80, Boerenkool 1.50 4.90, Gele kool f 2.103, Groene kool 34.20, Prei f 811.40, Roode kool 2.30—f 5.40, Uien f 1—f 3, Wortelen 1.90f 3, Waschwortelen 710.50 per 100 kg; Peterselie 2.60f 3, Selderie f 1.60 3.20 per 100 bos. AMSTERDAM, 28 Dec. 1939. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 295000 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Dec. 1939. (Langendijker Groentenveiling). 106200 kg Roode kool 3.50—5.70; 140200 kg Gele kool f 2.404; CoOOO kg D. witte kool 2.40—/ 3.40; 2900 kg Savoye kool 2.20— 3.50; 4600 kg Uien 2.20, grove uien 2.10 2.20, drielingen 1; 2800 kg Peen 1.50 2.40. NOORDSCHARWOUDE, 28 Dec. 1939. (Noordermarktbond). 192500 kg Roode kool f 4.50—/ 5.70; 60100 kg Gele kool 2.50— 3.80; 10600 kg D. wite kool 2.303.20; 950 kg Groene kool 2.90; 10700 kg Uien 2.402.50, grove uien 2.803, drie- ling uien 11.20. WARMENHUIZEN, 27 Dec. 1939. 138900 kg Roode kool 4.50—/ 5.80; 7800 kg Gele kool 2.30—/ 3.50; 24200 kg D. witte kool 3.10—/ 3.60. PURMEREND, 27 Dec. 1939. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Blauwe aardappelen 34, Witlof 1020, Roode kool 2.405, Savoye kool 2.10 3.80, Spruitkool 1227, Boerekool 26, Andijvie 1017, Uien 1.70 2.50, Prei 47; Appels: Westlandsche Bellefleur 16, Brabantsche Bellefleur 28, Zoete Bellefleur 38, Bramley Seedling 26.50, Present van Engeland 316, Reinette, goud 315; Peren: Comtesse de Paris 1821, St. Germain peer 38, Gieser Wildeman 29, Winterlouwtje 27.50; Winterjan 2 8, alles per 100 kg. DRIE GEWIEKSTE SCHATJES WORDEN GROOTER (GEPROLONGEERD). City Theater. Het zal niemand verwonderen, dat de drie aardige meisjes, die in deze film flink opgegroeid zijn, nog geen afscheid van Alkmaar willen nemen, omdat ze in de afgeloopen week zoo'n druk bezoek hebben gehad. Een film met Deanna Durbin is altijd iets bijzonders en bovendien zijn haar filmzusters Nan Grey en Helen Par- rish, benevens Charles Winniger als de vader uitstekend op dreef in deze zeer vermakelijke geschiedenis uit het leven van drie rijke Amerikaansche meisjes. Wie dit drietal nog niet ging zien, doet het zeker in de komende week. FOEFJE. Harmonie Theater. De Hollandsche film Boefje oefent zoo'n groote aantrekkingskracht uit op het pu bliek, dat die film ook in de week, die ons van het oude jaar in het nieuwe brengt, de belangstelling blijft vragen En dat zal niet tevergeefs zijn, want de film spreekt tot iedereen door het menschelijke spel van de groote figuren uit Brusse's Boefje. ANDY HARDY IN HET WILDE WESTEN. Victoria-Theater. Het Victoria-Theater brengt deze week weer een van die bij zonder geslaagde films uit de z.g. Hardy-serie, de serie met voor- vallen uit het leven der familie Hardy, met Lewis Stone als rechter Hardy en Mickey Rooney als de zoon Andy. Ook Fay Holder als de sympathieke moeder en Cecilea Par ker als de dochter Marian vindt men in deze film terug. Om vrienden te helpen trekt de rechter met zijn geheele familie naar het verre Wes- ten en hoe het de familie daar bevalt en wat er al zoo voorvalt zal de toeschouwers doen genieten en veel vreugde geven. Eenige persbeoordeelingen mogen hier te vens nog volgen. Het Vaderland (Den Haag): Een uitste kend geslaagde film. Mickey Rooney en Lewis Stone spelen daarvoor te voortreffe- lijk. De schrijver zoowel als de regisseur zijn ditmaal weer eens bij zonder op dreef ge weest. Vooruit (Den Haag): Zeer gezellige en onderhoudende film. Mickey Rooney krijgt men op zijn best te zien. Mickey Rooney is het lachsucces van deze film, en zijn gedoe werkt zoo komisch dat het publiek van den eenen schaterlach in den anderen valt. Een aanbevelenswaardige film! Rotterdamsch Nieuwsblad: Het ware te wenschen dat het een gewoonte werd om gezamenlijk de films van de familie Hardy te gaan genieten. Mickey Rooney's „Andy Hardy" is een van de verrukkelijkste crea- ties van het laatst- jaar. De Maasbode: Het is juist de eenvoudige wijze waarop de familie Hardy leeft, die van al die gewone gebeurtenissen zulk een pret- tige en vlotte film maakt. De regie is uit stekend. Oudejaarsavond: Prosit papa en mama. Een ge lukkig nieuw jaar! En zullen we af- spreken, dat jullie in het nieuwe jaar niet weer over scheiding spreekt?

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8