PUROL JOZO NEZO Jxuitteim EEN VEELBEWOGEN VACANTIE Schietpartij ie Hoeven. Vreemde vliegtuigen boven ons land. De N Z.H.R M. in 1939. Ernstige vechtpartij te Schiindel. Zijn broer neergeschoten. Zout uit eigen bodem! 8 ct. per pondspak De dader pleegt zehmoord. Zondagavond heeft zich aan het Moleneind te Hoeden (N.Br.) een drama afgespeeld, dat twee personen het leven heeft gekost. Ter plaatse staan drie landarbeiders woningen naast elkaar. In een daarvan woont de 52-iarige« A. S, rentier, met zijn twee zusters. In een der andere huizen woont de 38-jarige gehuwde landarbeider C. Jongmans, vader van vijf kinderen. Toen Jongmans gisteravond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Even later binnengekomen viel hij dood neer. Hij was in de hartstreek getroffen. Een overbuurman, die het schot gehoord had en zich op het gehuil van kinderen naar de woning van J. begeven had, waar- schuwde onmiddellijk een dokter en den majoor van de rijksveldwacht. Terwijl ge meente- en rijkspolitie met 'n poBMe^ond zich bij de woning van J. bevonden, werd men gewaarschuwd dat er een tweede schot was gelost en wel voor de circa 800 meter verder aan dezelfde straat gelegen woning van C. van O. waarbij het boven licht van de deur was stukgeschoten. Inmiddels was ook de officier van justitie uit Breda met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidde van de woning van Jongmans via een zijweg, waar het vuurwapen waarschijnlijk opnieuw geladen werd, naar de woning van V. O. en vervolgens naar een weg, welke naar de spoorbaan Zwaluwe-Roosendaal leidt. Op ruim acht kilometer afstand van de plaats, waar het eerste schot viel, vond men het verminkte lijk van den rentenier A S. Bij hem werd een eenloc ps jachtge weer gevonden. Omtrent de aanleiding van den moord tast men volkomen in het duister. Het vermoeden bestaat echter, dat de dader zich bij het eerste schwt in de persoon heeft vergist. Waarschijnlijk heeft hij later zijn vergissing ontdekt en zich toen op de spoorbaan voor een trein ge worpen. Het onderzoex is gisteren voortgezet. Omtrent het drama te Hoeven vernemen wij nader het volgende: Men neemt aan, dat de rentenier A. Simons genaamd, naar wiens lijk het door den politiehond gevolgde spoor leidde, het doodelijke schot heeft gelost. S., die zijn geheele leven te Hoeven gewoond heeft, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak des nachts op uit om te stroopen waarmede hij een zekere vermaardheid had verworven. De aanslag schijnt gemunt geweest te zijn op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had gepacht en die, alhoewel hij de pachtsom steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou hebben bebouwd. S. moet den man, dien hij uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien komen waarop hij zich met zijn geweer achter zijn woning opstelde om den ander op te wachten. De verdachte kwam even wel niet voorbij, wel Jongmar.s, dien hij, naar men aanneemt niet heeft herkend, zoodat deze J. nu het slachtoffer var den moordaanslag is Oeworden. Na zijn daad heeft S. zich ui+ de voeten gemaakt en verwijderde zich via de lande rijen, welke zich achter het Moleneind uit strekken. Tijdens de vlucht moet hij blij kens het spoor, ook het schot voor de wo ning van van O. hebben gelost, waardoor een ruit boven de voordeur werd verbrij zeld. Het schijnt dat hij ook tegen van O. een veete had, welke met het stroopen verband hield. Het lijk van S. werd met verbrijzelden ■schedel langs de spoorbaan gevonden. DE MOORD IN DE VIJZET STRAAT TE AMSTERDAM. De expediteur, die Donderdagochtend in een winkel in de Vijzelstraat te Amster dam een dienstbode, waarmede hij vroeger verloofd was, met een mes neerstak, ten gevolge waarvan zij overleed, 'v thans op zijn aanvankelijke bekentenis terugge komen. Hij verklaart thans, dat hij niet de bedoeling had om haar te dooden, maar dat hij in een vlaag van woede heeft ge handeld. Als zijn verdediger za1 optreden mr. Francois Pauwels. Door luchtdoelgeschut beschoten. De Regeeringspersdienst meldt: In den avond van 31 December hebben verscheidene vliegtuigen van onbekende nationaliteit zich bewogen over Noord-Friesland en de Wadden-eilanden. Zij zijn door aldaar opgestelde luchtdoelartillerie beschoten, waarna zij ons rechtsgebied in algemeen noordelijke en weste lijke richting hebben verlaten. Reddingbooten voeren 43 maal uit. Gedurende het jaar 1939 is 43 maal een beroep gedaan op de diensten van red dingboot der N.Z.H.R.M., in de 4 „oor logsmaanden"' alleen, niet minder dan 25 maal. Vijf keer voeren reddingbooten uit naar aanleiding van het op een mijn loo- pen van een schip. 22 tochten werden ge maakt' naar Nederlandsche schepen, 6 naar Duitsche schepen en vliegtuigen, 3 naar Finsche en 2 naar Zweedsche sche pen, welke in moeilijkheden verkeerden In totaal werden 51 schipbreukelingen gered, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. steeg tot 6091. Personeel en materieel der maatschappij heeft ook in 1939 aan hooge eischen voldaan. De langste tocht maakte de M.R.B. jlnsulinde", welke gedurende een etmaal in de nabijheid bleef van het Duitsche s.s. „Gerrit Fritzen", dat beoos ten Schiermonnikoog strandde en door de branding werd vernield. De moeilijkste reddingen waren die van de M.R.B. „Do- rus Rijkers" (station Den Helder) op 8 Maart 1939 toen de Uk. 44 van een wissen onderg? .g werd gered en van de motor- strandreddingboot „Nicolaas Marius", die 13 November 1939 de 19 opvarenden en de scheepshond redde van het Finsche hout schip Elsie", dat op de Noordergronden van Terschelling was gestrand. Een ernstig gewonde. Gisternacht heeft zich in het gehucht Boschweg te Schijndel een ernstige vecht partij voorgedaan, waarbij een 19-jarige jongen ernstig werd gewond. Nadat verschillende jongelui enkele café's haaden bezocht, en zich huiswaarts begaven, ontstond tuschen den 19-jarigen W. Rijkers uit het gehucht Lieseind te Schijndel en den 19-jarigen W. van der A. een woordenwisseling. Deze liep zoo hoog, dat van der A. zijn mes trok en Rijkers verschillende steken in rug en achterhoofd toebracht. Hevig bloedend brachten enkele vrienden R. naar zijn huis, waar onmiddel lijk dr. Verstraeten uit Schijndel ontboden werd. Deze achtte den toestand van het slacht offer zoo ernstig, dat hij onmiddellijke overbrenging naar het groot ziekengast- huis te Den Bosch gelastte. Gisternacht nog heeft de gemeentepolitie uit Schij del, v. d. A„ die onmiddellijk na het ge beurde naar huis was gegaan, ""an zijn bed gelicht. Na een scherp verhoor legde hij een volledige bekentenis af, waarna hij is ingesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Gisterochtend was de toestand van Rijkers nog zorgwekkend. VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Naar wij vernemen heeft de inzameling door de Finsch-Nederlandsche vereeniging met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van het Finsche Roode Kruis georganiseerd, gereeden voortgang. Inmiddels is een bedrag van 75.000 ter beschikking van het Finsche Roode Kruis gesteld. Uiteraard blijft me dewerking van alle belanghebbenden hier te lande noodzakelijkheid, zal Nederland, wat zijn steun voor dit humanitaire doel betreft, niet bij andere naties achterblij ven. Bijdragen kunnen gelijk bekend worden gestort bij de Rotterdamsche Bankvereeniging N. V., póstrekening 3016, ten gunste van de Finsch-Nederlandsche vereeniging. Noodlottige schietpartij té Jaarsveld. Vannacht heeft de .30-jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27-jarigen broer J. M. den O. met ee geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op bezoek. In de woning is het omstreeks half één tot de schietpartij gekomen, waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelijk te Lopik ge- vestigden arts Hertzberger gewend om "--skundige Li.lp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overleden. De dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. EEN PLEIT VOOR EEN NEDER- LANDSCHEN WERELDOMROEP. In een nieuwjaarstoespraak heeft gister- midda0 mr. A. J. Guepir. voor den Phohi- microfoon gepleit voor het tot stand komen van een Nederlandschen wereldomroep. Eind 19T'5, reeds vier jaar geleden, al dus mr. Guepin, heeft de Phohi op de vver.sclelijkheid ervan gewezen en de tot standkoming van een Nederlandschen -we reldomroep betoogd. Talloos waren en zijn nog steeds de publicaties in de Nederland sche en Nederlandsch-Indische pers, doch ook in die van b.v. Zuid-Afrika, waarin gewezen wordt op den aanmerkelijken achterstand, dien Nederland ten deze heeft in te halen. Inderdaad, de tijd dringt. Anderen zijn ons thans ver vooruit. Thans is het „nze plicht erop te wijzen, dat de dag niet ver meer is, of de verwezen lijking van een Nederlandschen wereld omroep, die een hem waardige plaats zal innemen temidden van die der andere landen, behoort tot de onmogelijkheden en zal in de practijk niet meer uitvoerbaar blijken. Men oehoudt niet door niets te doen de beschikking over golflengten, die mede bestemd zijn voor een wereldomroep. Onzerzijds zoo eindigde spr. heb- bij wij onze plicht gedaan. Ondanks de on zekerheid omtrent de toekomst, ondanks de onzekerheid omtrent inkomsten ter dek king der uitgaven, ondanks tallooze moei lijkheden hebben wij gestadig gewerkt aan de verbetering der technische apparatuur, en de gestadige verbetering van de ont vangst van het gesproken woord. Duizen den uren zijn wij in de lucht geweest, ton nen gouds werden uitgegeven. Thans is het woord echter aan onze regeering." Uw winkelier heeft ze: de drie fijne zoutproducten, die de Kon. Ned. Zout-industrie voor U uit eigen bodem wint! Hygiënische, bederfwerende verpakking, dus... lang houdbaar! 1 3 ct. per kilopak TAFELZOUT bus van 340 gram 15 ct. bus van 200 gram 10 ct. Gevulde glazen strooier: 10 ct. N.V. KON. NED.ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO F. VAN DER WALLE NEEMT AFSCHEID VAN HET N.V.V.. In een drukbezochte bijeenkomst in de groote zaal van Krasnapolsky te Amster dam heeft Zaterdagmiddag de moderne vakbeweging afscheid genomen van den heer F. van den Walle, die wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd aftreedt als lid van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, waarin hij verschillende functies heeft bekleed. Tot de aanwezigen behoor den de minister van sociale zaken en oud secretaris van het N .V. V., dr. J. van den Tempel, vertegenwoordigers van S.D.A P. en soc. dem. Tweede Kamerfractie, het ka tholieke en het christelijke nationaal vak verbond en vele anderen. Het woord voerden o.a. de heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., dr. v. d. Tem pel, K. Vorrink namens het partijbestuur der S. D. A. P., dr. Wiardi Beekman, de vertegenwoordigers der confessioneele vak organisaties en de Belgische vakbeweging en ds. G. Melchers, gedelegeerde van de Centrale Arb. Verzekeringsbank. Zij allen uitten woorden van waardeering voor het werk, dat de heer v. d. Walle in het belang van de vakbeweging en de werkloosheidszorg heeft gedaan. De minister van sociale zaken wees op het feit, dat zijn werk ook in officieels kringen groote waardeering heeft gehad, welke tot uitdrukking komt in het feit, dat (Je heer v. d. Walle is benoemd tot ridder in de orde van oranje-nassau. PROEFTOCHT VAN DE „JOSIF STALIN". Schip tijdens proefvaart nog niet overgenomen. Zaterdag heeft de „Josif Stalin" een van de beide Turbineschepen, die door de Ne derlandsche scheepsbouw maatschappij zijn gebouwd, in opdracht van de Machino Im port, het Russische staatslichaam voor aan bouw en bestellingen en wel voor de afdee- ling „Sovtor Flot" te Leningrad, zijn proeftocht gemaakt. Niet zooals dat ge woonlijk gebeurt bij een proefvaart, koos het schip het ruime sop. In verband met het risico, dat nog gedragen wordt door de scheepsbouwmaatschappij, werd tusschen Amsterdam en IJmuiden en in de Amster- damsche haven heen en weer gevaren. Het schip is speciaal gebouwd om te va ren in koude streken. In verband met de temperatuur, die soms tot 35 graden onder nul kan dalen zijn zoowel de buitenwanden als de binnenverblijven voorzien van een isolatielaag, bestaande uit 44 m m. kwik en 6 m.m. triplex, waartusschen een isoleeren den luchtlaag en dwarsschotten om trek te voorkomen. De lengte van het schip is 135 m. De bemanning zal bestaan uit 106 personen. Het merkwaardige van deze proeftocht is geweest, dat het tenslotte tijdens de vaart door de vertegenwoordigers van de Russi sche Sovjet niet overgenomen is, daar de overneming op formeele bezwaren berust te. Hierover is tijdens de proeftocht met de overnemingscommissie urenlang van ge dachten gewisseld. Bij afloop van de tocht was men nog niet tot overeenstemming ge komen. De vlag van de scheepsbouw maat schappij was niet verwisseld voor de vlag met hamer en sikkel, welk symbool reeds op den scheepswand geschilderd staat. Thans zal de overneming Woensdag geschie den. Ingevolge contractueele bepalingen is 55 procent van de bouwkosten reeds betaald Een zusterschip van de „Josif Stalin", de „Molotov" ligt bijna voltooid aan de werf van de Ned. scheepsbouw maatschappij. GOEDE VANGST DER NIJMEEGSCHE POLITIE. Vrijdag 1.1. werd op last van den com missaris van politie in een der logementen van Oud-Nijmegen aangehouden een ze keren van Sch. uit Capelle aan den IJsel. De man werd door de politie gezocht, verdacht van brandstichting en diefstal. Toen de rechercheur Schraven hem in het logement had aangehouden er. hem langs de Priemstraat naar het hoofdbu eau wilde brengen, trachtte van Sch. te ont snappen wat hem gelukte. De rechercheur viel, met het noodlottig gevolg, dat deze inwendige kneuzingen opliep en denzelf den dag nog aan de gevolgen overleed. De verdachte heeft evenwel slechts kort van zijn vrijheid genoten en werd nog Zater,- dag door twee rechercheurs gepakt en in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal naar apelle worden overgebracht. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen boos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. DE TWEEDE AFRIKA-VLUCHT VAN DE „REIGER". Bemanning definitief aangewezen. De bemanning van het K. L. M.-vlieg- tuig „Reiger", dat over veertien dagen een tweede vlucht gaat maken naar Zuid- Afrika, is thans definitief samengesteld. De reeds aangewezen gezagvoerder Blaak zal worden geassisteerd door zijn collega, gezagvoerder Hulsebos, die de vlucht als tweede bestuurder meemaakt. Radio-tele grafist is Siemer, terwijl de bemanning wordt gecompleteerd door Buitenhuis, boordwerktuigkundige en de Visser, ste ward. Reeds negen passagiers hebben voor de vlucht geboekt. Zij vertrekken 11 Januari per trein via Frankrijk naar Napels, waar de vlucht 15 Januari begint. 19 Januari zal het toestel in Johannes burg aankomen. Tot het gezelschap, dat deze tweede Afrika-vlucht meemaakt, behoort een in Indië wonende Nederlander, die met Oer lof naar Europa komt en en passant een uitstapje naar Johannesburg maakt. Deze passagier vliegt eerst met een thuisvlie- gend Indiëtoestel van Batavia naar Alex- andrië, stapt dan in Caïro over in de „Reiger" en is op deze wijze in rond acht dagen van Batavia in Johannesburg. 3 Februari zal de Reiger weer uit Jo hannesburg naar Napels vertrekken. De totale lengte van het vlieegtraject is 9000 km. FRANKEERING VAN POSTSTUKKEN VAN EN AAN MILITAIREN. Waar het blijkt dat nog grootelijks mis bruik gemaakt wordt met militaire cor respondentie, door het ongefrankeerd verzenden van visitekaartjes en niet als briefkaart beschreven prentbriefkaarten, wat aan de post veel extra werk bezorgt en ook voor de geadresseerden van deze cor respondentie, die nu strafport moeten be talen, onaangenaam is, vestigen de poste rijen nogmaals de aandacht op het feit, dat alleen aan of door militairen bene den den rang van officier verzonden brief kaarten en nieuwsbladen tot en met een gewicht van 100 gram postvrij zijn. Alle overige stukken, dus ook brieven, prent briefkaarten en kaartjes dienen steeds ge woon te worden gefrankeerd. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE BE STELT ZES ONDERZEEBOOTJAGERS. Het departement van defensie heeft zes onderzeebootjagers besteld. Drie daarvan zullen worden gebouwd door de Neder landsche Dokmaatschappij. N. V. en drie door J. en K. Smits Scheepswerven te Kinderdijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardigd door de N. V. Machi nefabriek Stork en Co. te Hengelo, doch worden geïnstalleerd door de scheeps bouwers. VILLA OP DE VELUWE AFGEBRAND. Zaterdag is villa „Immenkamp", gele gen tusschen Ede en Otterlo, op circa 5 km. van beide plaatsen, een prooi der vlammen geworden, doordat vermoedelijk vonken uit den schoorsteen het rieten dak in vuur hebben gezet. Ondanks krachtige pogingen van de Edesche brandweer die evenwel zeer werd gehandicapt door de afwezigheid van water brandde de geheele villa, eigendom van en bewoond door den heer Vorkink uit Amsterdam, uit. Een groot gedeelte van den inboedel kon worden gered. KOOPT THANS NOG KINDER ZEGELS! Men schrijft ons: De opbrengst der kinderzegels kan nog in de laatste 4 dagen op het peil van ver leden jaar komen, wanneer een ieder wer kelijk nog naar vermogen een voorraad kinderzegels inslaat. Vier dagen, die be slissen over het lot van ettelijke kinderen die om verzorging vragen! Op 2, 3, 4 en 5 Januari staat geheel Nederland op de bres voor de Nederland sche misdeelde jeugd; dan wordt het re cord van 1939 geslagen. Naar 't Engelscb Van Maxwell March. 38) Na een paar aanmoedigingen deed juf frouw Dartle wat er van haar verlangd werd. „Ik zei: „Gunst mijnheer, wat laat u mij schrikken met die kap op", en hij zei: „Dat spijt me. Ik ben juist even aan het dansen geweest in het Arcadian hotel. Herkent u me niet? Ik heb kamer nummer vijftig" Toen zei ik: „O, mijnheer Birch, is het niet?" en hij zei: „Ja, kunt u mij ook de kamer van majoor Deane wijzen' Hij is een oude vriend van me". En ik zei weer: „Het is even verderop nummer drie en zeven tig, mijnheer". En dat is alles, wat ik mij herinneren kan. O lieve hemel, ik heb toch niets verkeerd gedaan?" Een paar minuten later, toen brigadier Tï'Cabe de huilende juffrouw Dartle naar beneden gebracht had, wendde Winn zich tot "ifty. „Tk "eronderstel, dat je me vertellen wilt, dat de man, die bij Deane in de ka- ner was verkleed was" zei hij. „Hij droeg een lang zwart geval over zijn avondkleeren", zei Nifty. „Dat heet geloof ik een domino, is het niet? Van die dingen, die gedragen worden door men- schen, die wel mee willen doen, maar die niet sportief genoeg zijn, om bij voorbeeld als kerstmannetje te verschijnen". Inspecteur Winn schudde het hoofd. „Het is niet voldoende, Martin", zei hij. „Alles wat je verteld hebt is wel belangrijk, maar het zijn geen bewijzen, zie je". „Mij goed. Zoek het dan maar zelf uit". Weer nam Nifty zijn hoed en weer moest de inspecteur hem bewegen om nog wat te blijven. „Wacht nog eens even", zei hij. „Ik wil het juist eens controleeren. Jij zegt, dat je er een eed op zou durven doen, dat Lionel Birch in zijn kamer was, terwijl Deane op hetzelfde tijdstip in zijn eigen kamer in ge sprek was, met iemand anders?" „Zoo is het". Nifty scheen zeker van zijn zaak. „En denk er wel aan, dat ik niet al leen sta. Er is nog een getuige, mijn hospi ta, die heeft ook uit het raaam gekeken en dus ook alles gezien". Winn legde zijn potlood neer en keek den ander doordringend aan. „Kom, Martin", zei hij, „laten we nu eens over de brug komen. Wat heeft je er toe gebracht om vanavond hier te komen? Ik veronderstel, dat je me nu zult gaan vertellen, dat je een van die consientieuze burgers bent, die er op staan dat het recht zijn loop moet hebben, maar ik ben bang, dat dat niet steekhoudend zal blijken te zijn. Je hebt zeker een wrok tegen den een of ander en daarom zal je wel hier zijn. Nu, hoe zit het, zeg eens wat". Nifty lachte. „Op mijn woord, u bent bij!" zei hij spottend. „Wat bent u link. De man met oogen als X-stralen". Winn werd rood. Het viel niet mee, om je dat alles te laten welgevallen, in het bij zijn van je personeel. Maar Nifty moest ontzien worden en dat wist de kleine man heel goed. „Neen hoor, u bent ernaast", zei hij. „Ik ben hier niet uit wraakgevoelens gekomen. Maar Johnny was een vriend van mij en u kunt het gelooven of niet, maar ik houd er niet van, dat iemand er tusschenuit zou draaien, alleen maar omdat hij rijk is en een titel voor zijn naam heeft. Daarom ben ik hier naartoe gekomen. En niet omdat er misschien een belooning te verdienen valt, want die zou ik niet eens aannemen", voegde hij er een beetje haastig aan toe. „Waar heb je het nu over?" zei Winn, die weer wat nieuwsgieriger werd. „Je kunt vrijuit spreken, maar denk eraan, dat valsche beschuldigingen op je eigen hoofd neer kunnen komen". Nifty ging wat naar voren zitten. „Johnny was hier om een vertrouwelijk zaakje voor een rijken, ouden heer op te knappen. Het was geen gewoon gevalletje, maar heel geheimzinnig. Johnny wilde niet te veel loslaten, maar ik weet, dat er een luchtje aan zat en dat het gevaarlijk was. Gisteren ging hij naar zijn lastgever en ver telde den ouden baas, dat hij hem in den steek zou laten tenminste, ik veronder stel, dat hij dat vertelde; ik wist dat hij het van plan was. Ik weet niet, wat u ervan denkt, inspecteur, maar vindt u het ook niet verdacht, dat toen hij van dat gesprek terugkwam, hij blijkbaar door iemand ge volgd werd, die hem op zijn hotelkamer heeft doodgeschoten?" Winn gaf niet direct antwoord op de vraag. In plaats daarvan stelde hij een an dere vraag. Nifty aarzelde. „Veronderstel dat ik u zijn naam noem", zei hij, „wat dan?" „Je kunt erop rekenen, dat de belooning voor jou zal zijn". „Zooveel te beter", zei Nifty. „Daar ik toch al A heb gezegd, zal ik ook maar B zeggen". En zich voorover buigende, noemde hij duidelijk en onmiskenbaar den laatsten naam, dien inspecteur Winn verwacht had te zullen hooren. „Sir Leo Thyn?" Winn wilde het niet ge looven. „Je bent niet goed bij het hoofd". Nifty wachtte tot de storm wat bedaard was. Toen haalde hij een verfrommeld stukje papier uit zijn zak. „Kijk daar dan eens naar", zei hij. De inspecteur keek vol verwondering naar het gekrabbelde episteltje. „Waarde Majoor Deane. Op het oogenblik logeer ik in het Arcadian hotel. Het zal mij genoegen doen, als u mij daar even voor vijf uur wilt ko men opzoeken. Leo Thyn". „Dat kreeg Johnny gisteren", zei Nifty „Hij gooide het weg en ik raapte het op, bovendien", zei hij, terwijl zijn toegekne pen oogen boosaardig glinsterden, „als u mij niet gelooft, waarom praat u dan niet even met Sir Leo Thyn? Hij is op het oogenblik nog in zijn hotel. Bel hem op" Inspecteur Winn scheen zijn voorstel niet gehoord te hebben, maar, na een paar mi nuten te hebben nagedacht, trok hij de te lefoon naar zich toe en sprak een paar woorden met M-Cabe, die nog beneden was. Toen hij, na zijn instructies gegeven te hebben, den hoorn ophing, keerde hij zich weer tot Nifty „Zoo, dat is dat, mijn jongen", zei hij. ,.En als je probeert ons erin te laten loopen, dan weet je wat er boven je hoofd hangt". Nauwelijks tien minuten later kwam M'Cabe gehaast het bureau binnen. Hij fluis terde zijn chef een paar woorden in en Nifty had de voldoening, dat het gezicht van den inspecteur verbazing weergaf. „Vertrokken?" zei Winn. „Vertrokken? Wat bedoel je weg?" „Ja, hij is den dans ontsprongen, mijn heer. Hij heeft overhaast het hotel verla ten. Misschien kunnen wij hem in Dover nog te pakken krijgen. Zal ik het probeeren?" Inspecteur Winn gaf niet dadelijk ant woord. Ongeloof, verwondering en ontzet ting waren op zijn gezicht te lezen. „Maar waarom is die Lionel Birch hem dan gesmeerd!" dacht hij hardop. „En waarom was zijn kamer zoo in wanorde en waar zit hij nu in 's hemels naam?" Er was een lange pauze, terwijl Nifty on- dertusschen de grootste oret scheen te heb ben en glimlachend naar de punten van zijn onmogelijke schoenen keek. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6