rnqen ANBOD ENSOAfl en? ndsch goederen, ff regels, 1»/, I Stad en Omgeving Afscheid van Mr. E. H. Hijmans als officier van Justitie. Algeheele waardeering. Anatolië door nieuwe rampen getroffen. Na de aardbevingen en de overstraomingen woeden zware stormen in het gebied van de Zwarte Zee. Duizenden menschen slachtoffer der natuurrampen. Vergaan Cabo San Antonio. ALIO 1NUARI 1940. alleen geSfll passen, ljBKop (oral agpRvarni na <*Kiddellijk mt, hetgeen be- om planten al vater te doopen idigen, moeten lanten in den nd vertrek, we een plant oefte aan heeft, teeren aan de den pot. Uitste- in een warme 'ater behoeven jopen, en er dan erde mest aan n kan een plant lige is, dat een de zelfde ver een verdroogd jk heel logisch, ;n grond onmo- ;men, zoodat zij hebben in den n speciaal de ;ieten we dage en dagelijks op egrijpen, dat de is van de om- elang is in den eel eind op den RIDZERDA. a contant INEN. derland. g 30 Dec. Papan 30 Dec. w York 30 Dec. hu 31 Dec. Dec. :he pank n.v. naar, ari 1940. Vor.k. '-.45-3,00 83»/, 8II/4 861/, 8b 169 109 391/, 60 305 97 1301/, 401/, 241/, 61'/, 3Ufo 41 29//, 20% 18'/, 41/c 513/, 5%, 4063/, 253 342 1071/, 60 100 254 2681/, 29»/, 10 8%, 203 1661/, "23/4 123 011/, 105 4% 931/, 1143/4 1101/, lHl/4 122 V, 170 139 141/, 10'/, 11'/, 1416/,, 75 83% 81-3/, ll'/4 87 821/, 166* 1091/, 391/4-% 65 306 97 127 39% 23%, 61-V, 4 40»/, 29 i-s/w 20%, IS'/, 4'/, 49%, 5S/n 4001/,-I 1053/4-6 60 100 261 -2'/4 30W/Ifi 9'/,-10 8'A 20,3/4-3 166 112% 126 61'/, 4%s 93'/, 114 1091/, 108 1203/4 169 140 10% 10'/, 141%, x) ex-coupon id. It, heden 2''4 msterdam coers heden 1.87'/« 7.433/, 75.40 4.203/, 31.6214 42 14 36.25 44.70 42.67 In het Paleis van Justitie had Zaterdag morgen een plechtigheid plaats die getuig de van de hoogachting, welke de scheiden de officier van justitie mr. E. H. Hijmans zich in breeden kring had verworven. De voltallige rechtbank was n.l. in buitenge wone zitting bijeengekomen om officieel afscheid te nemen van den officier van justitie aan wien met ingang van 1 Jan. 1940 wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd onder dankzegging voor de vele ge wichtige diensten den lande bewezen, eer vol ontslag was verleend. Bijna alle leden van de Alkmaarsche balie en hun dames woonden de zitting bij, ter wijl eveneens aanwezig waren de kanton rechter mr. Boerrichter, de ambtenaar van het O.M. mr. Brucys Tack, de griffier van het kantongerecht mr. Hoekstra, de heer en mevr. v. Kinschot, mr. Koelma, de inspec teur van de directe belastingen de heer Hartkamp, de commissaris van politie de heer Walraven, dr. Mol, directeur van den keuringsdienst, dr. J. H. den Hartog, de heer S Hamburger, de commandant van de rijksveldwacht, de heer Verwegen, bene vens het griffie- en parketpersoneel en de manschappen van de. rijksveldwacht. Op verzoek van den president mr. A. M. Ledeboer, deed de griffier jhr. v. d. Brandeler voorlezing van het voor mr. Hijmans zoo belangrijke Kon. Besluit. Mr. Ledeboer, die hierna het woord nam, legde er den nadruk op, dat mr. Hijmans met voldoening kan terugzien op het vele gewichtige werk door hem verricht en waarvan de waardeering tot uitdrukking is gekomen door zijn benoeming door H.M. de koningin tot ridder in den Ned. Leeuw. An dere ministeries zijn nogal kwistig met het toekennen van deze onderscheiding, doch bij het departement van justitie is dit geenszins het geval en daardoor is die onderscheiding des te eervoller. Spr. gaf vervolgens een korte levensschets van den scheidenden officier, die 5 Sept. 1872 werd geboren, in Sept. 1892 als student aan de Universiteit m Leiden kwam, waai spr. hem reeds had lee- ren waardeeren als studievriend. Mr. Lede boer was het een vreugde, toen later zijn vriend tot subs, officier in Alkmaar werd benoemd. 29 Juni 1898 promoveerde u, zoo vervolgde hij, op stellingen, waarna gij als volontair werkzaam werd gesteld ten par- kette van den officier van justitie te Tiel, terwijl gij 29 Sept. 1905 benoemd werd tot kantonrechter-plaatsvervanger, eveneens te Tiel. I Nov. 1905 volgde reeds uw benoeming bij het O.M. te Schiedam, welke benoeming in 1918 werd opgevolgd door uw aanstelling tot subs, officier te Alkmaar, een gewichtig ambt, dat gij met zeer veel kunde hebt waargenomen. Spr. gaf hierna een opsom ming van belangrijke misdrijven, die de rechtbank had behandeld toen mr. Hijmans er subs, officier was. 18 Dec. 1926, zoo ver volgde hij, werd gij aangesteld tot officier van justitie te Winschoten, terwijl 18 Febr. 1931 het Kon. Besluti afkwam van uw be noeming tot officier van justitie te Alkmaar, welke functie gij tot op dit oogenblik be kleedt. Belangrijke zaken bracht gij tot stand. Spr. herinnerde aan de ontbinding van den Marinebond, die van u ontzaglijk voorbereidend voorwerk vorderde in een tijdgewricht dat zeer moeilijk was en dat van den rechterlijken ambtenaar groote ob jectiviteit eischte. Wij kunnen constateeren dat u met den meesten ijver dit ambt hebt uitgeoefend en onze collegialiteit is er een geweest van den meest prettigen aard. Voorts herinnerde spr. aan de benoeming van mr. Hijmans tot lid van het college van regenten van de strafgevangenis en het Huis van Bewaring, van welk college hij thans voorzitter is en aan zijn opvolging van mr. v. Lookeren Campagne als lid van het bestuur van de Ambachtschool. Ook op het gebied van de reclasseering hebt gij uw spo ren verdiend. Thans vervult gij nog het voorzitterschap van de reclasseeringsveree- niging in dit arrondissement. U heeft ook naar buiten gegeven wat een mensch geven kan en daarmee gevoelt de rechtbank zich gelukkig Ik spreek den wensch uit, dat gij met uw hier aanwezige echtgenoote nog vele gelukkige jaren in Alkmaar zult kun nen doorbrengen; dat gij u zult kunnen verdiepen in kwesties van recht en uw ver dere ambities kunt nastreven. Waardeerende woorden van den subs. officier. Het woord was hierop aan mr. v. d. Feen de Lille, den subs, officier van de Alkmaar sche rechtbank, die de ondergrond van deze bijeenkomst geen prettige vond, omdat het omstandigheden, onafhankelijk van den wil van mr. Hijmans waren, die zijn carrière thans afsloten. Voor ons allen is dit een teleurstelling, maar wij moeten ons bij de feiten neerleggen. Het is ons een voorrecht op deze plaats van onze dankbaarheid te kunnen spreken. De bureel-ambtenaren van het parket en ik zijn van groote erkente lijkheid vervuld jegens u. Het groote pu bliek, aldus spr., heeft er geen notie van wat een officeir van justitie eigenlijk is. De een zegt: het is een soort rechter en de an der meent, dat het zijn taak is om zooveel mogelijk menschen zoolang mogelijk in de gevangenis te krijgen. Ook gij ziji genoodzaakt geweest in be langrijke zaken vele jaren gevangenisstraf te vorderen, maar gij hebt dat niet gedaan, omdat gij dat prettig vond, maar uit hoofde van uw plicht, om een steentje bij te dragen in de richting van het meeleven met recht en wet en de maatschappij te beveiligen tegen onmaatschappelijke elementen. Ik ben ervan overtuigd, dat gij dit een onprettig onderdeel van uw taak hebt ge vonden. Het is wel merkwaardig, dat het publiek, wanneer het in moeilijkheden zit aan den officier van justitie schrijft, omdat earn advocaat seld kost en een advies van den officier misschien niets Gij hebt u nooit laten verleiden tot oneerlijke concurrentie met de balie en nimmer gratis adviezen verstrekt. Vaak zijt gij ingenieus geweest, wanneer het noodig was een afdoend ant woord te geven. In dit opzicht heb ik veel van u geleerd. Tegenover ons was u nooit de hoog-gezetelde, maar de mensch, zitten de op een gewone stoel, toegankelijk voor onze vragen en de vriend van wie met u samenwerkte. Daardoor heeft er aldoor een prettige sfeer op het parket geheerscht en daarom spijt het ons zoo verbazend, dat de wet u genoodzaakt heeft uw carrière te be ëindigen. Persoonlijk ben ik ten zeerste er kentelijk voor hetgeen ik van u mocht on dervinden. Gij hebt mij bekend gemaakt met de grepen op het pad van het misdrijf. Als subs, officier heb ik nimmer tevergeefs een beroep op u gedaan. Spr. hoopte, dat mr. Hijmans den band met het parket niet geheel zal verbreken en hij eindigde met den wensch, dat hij hem vele malen officieus op het parket zal kunnen begroeten. De landsadvocaat spreekt. Mr. Seylhouer, de rijksadvocaat, sloot zich namens den minister van justitie tij de vorige sprekers aan. Spr. verklaarde, dat de samenwerking van den rijksadvocaat met mr. Hijmans steeds een prettige was ge weest. Gij kunt terug zien op een eerlijke loopbaan, die door wettelijke bepalingen abrupt geëindigd moest worden. Gij brengt een pijnlijk offer, dat verzacht kan worden door de voldoening, dat daardoor een jon gere, naar arbeid hunkerende, aan den slag kan komen. Spr. wenschte mr. Hijma^ nogmaals ge> luk met zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, als erkenning voor de vele diensten, die hij het land en zijn rechts wezen heeft bewezen. De dank van den griffier. De griffier, jhr. mr. L. A. v. d. Brande ler, bracht mr. Hijmans hartelijk dank voor de ondervonden aangename samenwer king bij het toezicht, waartoe de officier v/ettelijk verplicht is op het bijhouden van de registers van den Burgerlijken Stand, een onderdeel van spr.s taak. De griffier verheugde zich over het voornemen van mr. Hijmans om in Alkmaar te blijven wonen, waardoor het ambtelijk afscheid niet door een persoonlijk moet worden gevolgd en hij eindigde met den wensch, dat het mr. Hij mans gegeven mogen zijn, dat hij nog jaren van een welverdiende rust zal kunnen ge nieten. Een woord namens de balie. De deken van de orde van advocaten mr. P. Langeveld, sprak hierna een woord van waardeering namens de Alkmaarsche balie en getuigde er van, dat de verhouding tusschen den officier en de balie steeds een goede is geweest. Een taak van den officier van justitie is geen gemakkelijke, want steeds vindt hij tegenover zich iemand, die het niet met hem eens is. En juist die tegen overgestelde taak wordt m het algemeen door de balie vervuld. Het is voor u een compliment dat de balie kan verklaren, dat desondanks de verhouding tusschen u en die balie steeds er een van groote waardee ring is geweest. Als feestredenaar waart gij in het particuliere leven altijd welkom en wij hopen, dat u in de beste gezondheid nog menigmaal als feestredenaar in ons mid den zal zijn. Mr. Hijmans dankt. Mr. Hijmans zeide in zijn dankwoord, dat terecht was opgemerkt dat zijn heengaan een gedwongen afscheid was. Wanneer ik tien jaar eerder was geboren, aldus spr., dan zou ik niet genoodzaakt zijn geweest mijn ambtelijke functie op 65-jarigen leef tijd te beëindigen. Pas in Juni van dit jaar besloot de ministerraad op instigatie van den minister van justitie vast te stellen, dat met ingang van 1 Jan. 1940 de leden der rechterlijke macht die 65 jaar werden zou den heengaan. Daardoor weet ik zeker, dat ik binnen enkele uren onherroepelijk offi cier van justitie-af ben. Het gevoel, dat dit geeft, vormt geen aanleiding tot scherts. Het is meer de lach van den boer, die kiespijn heeft. Maar aan den anderen kant gevoel ik, dat er gegronde redenen zijn voor een der gelijk besluit, want er zijn subs, officieren, die reeds den leeftijd van 58 jaar hebben bereikt en toch ook eens promotie moeten kunnen maken. Sedert 1897 ben ik werk zaam bij het O.M. Vroeger zag men een president van de rechtbank in het open baar niet anders dan in gekleede jas en met hoogen hoed. En met den officier was dit ook het geval. In dien tijd waren de voor schriften streng. Ik heb het zelfs meege maakt dat een president tot een procureur, die in ietwat licht-gekleurde kleeding ver scheen de opmerking maakte: Mijnheer, u bent niet gekleed! De voorschriften waren streng, een rech ter op een fiets was ondenkbaar. Wanneer de president of de officier naar een dineetje ging, dan reed hij een rijtuig met twee paar den ervoor. En een politie-agent ernaast. Ook de verhouding van officier tot publiek was een andere dan tegenwoordig. Vragen als: Is het den minister bekend, dat een offi cier van justitiein de Kamer warén toen onbekend. Wanneer een officier zijn oordeel had gegeven, dan was het uit. Men ging naar huis, voldaan of onvoldaan. Ook de verhouding met de balie is zeer veran derd. Spr. veronderstelde, dat dit het ge volg is van het feit, dat zoo langzamerhand de balie zich hetzelfde doel heeft gesteld als het parket. Destijds werd de balie door het publiek beschouwd als het lichaam dat moest trach ten de boef er uit te krijgen en men was van oordeel, dat het de taak van den offi cier was, den boef in de gevangenis te wer ken. Langzamerhand zijn beide organen naar elkander gegroeid en er op uit het mensch- dom van de misdadigheid te bevrijden. Er zouden reeds 45.000 dooden en gewonden zijn. Volgens schattingen zouden er 45.000 slachtoffers van de aardbevingen zijn, waar van ongeveer 30.000 dooden. Volgens de laatste mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, is de halve bevolking van Erzindjan, een district met 65.000 be woners, omgekomen, terwijl 20 procent der bevolking werd gewond. Eenige treinen zijn er in geslaagd Erzindjan te bereiken. Tal van treinen met gewonden kunnen niet ver trekken, daar eerst de sneeuw van de rails moet worden verwijderd. Een trein, waar in zich honderd ernstig gewonden bevonden, o.w. een generaal en vele officieren, heeft zich een weg door de sneeuw gebaand. Reizigers verhalen, dat heele dorpen zijn ingestort en daarna zijn ingesneeuwd, waar door het zelfs onmogelijk werd de geteisterde plekken te herkennen. De sneeuwstorm woedt voort en verhindert den vliegtuigen levensmiddelen en brandstoffen voor de slachtoffer uit te werpen. De sneeuwmodder maakt de wegen voor de auto's onbegaan baar en de spoorlijnen zijn op talrijke plaat sen vernield. Uit Istanboel zijn schepen vertrokken naar de havens van de Zwarte Zee in de buurt van de geteisterde gebieden. Er worden hulptreinen gevormd met mede werking van het Amerikaansche ziekenhuis te Istanboel. Britsche en Fransche financieele hulp. De Britsche regeering zal 25.000 pond ster ling en de Fransche regeering 5 millioen franken bijdragen voor de hulpverleening in de door de aardbeving in Turkije geteister de gebieden. Plasregens en overstroomingen. Na de heftige aardbevingen is thans Tur kije door nieuwe natuurrampen geteisterd. Sedert twee dagen woeden in het Westen des lands hevige plasregens en stormen ge woed. Groote gebieden staan onder water, talrijke dorpen zijn geheel geïsoleerd. Ver scheidene huizen zijn door de sterk gezwol len beken en rivieren weggeslagen, talrijke personen werden door den bliksem gedood. Vooral de provincies Bursal, Menemen, Izmir en Mahmissa. Reeds is een hulpactie georganiseerd voor de getroffen bevolking. President Ismet Inönu werd in het door de aardbeving geteisterde gebied verwacht. Reeds 150 slachtoffers. Niet-officieel wordt gemeld, dat tot dusver 150 slachtoffers bekend zijn geworden in de overstromingsgebieden in het Westen des lands. De vlakten van Kraajabey Kemal Pasja Manisa, aan de spoorlijn van Smyrna naar de Zee van Marmora, evenals het ge bied van de Ismid-golf, waar de Turksclie vlootbasis is gelegen, staan bijna geheel on der water. Op veie plaatsen staat het water twee meter hoog. De bevolking van twiniig dorpen heeft de wijk genomen naar de ber gen, maar 500 dorpelingen zijn door het water geïsoleerd. Gendarmes en afdeelingen militaire pioniers brengen met roeibooten de bewoners in veiligheid. De snelle was van 't water deed de dijken te Kemal Pasja bezwijken, waardoor enorme watermassa's over het land stroomden. Hui zen stortten in en bedolven de bewoners onder het puin, andere personen verdron ken. Men gelooft, dat de materieele schade aanzienlijk is. De laatste berichten melden, dat het overstroomingswater weer begonnen is langzaar terug te vloeien naar de rivier beddingen. De ongerustheid der bevolking is echter door het regenachtige weer gestegen. Stormen op de Zwarte zee. Na de aardbeving en ae overstroomin gen is Turnije gister door een derde na tuurramp getroif'en: vreeselijke stormen woeden op de Zwarte zee en men vreest, dat vele schepen verloren zijn. Het in Istanboel thuisbehoorend stoomschip „'i'urkan', groot 604 ton, is, naar gemeld In het Weekblad voor het Recht schreef spr. aan ook, dat z.i. zittingen niet meer noodig zijn, omdat de reclitoank zeker op gronu van de stukken kon oordeeien. Uit voerig schetste spr. de mindere gecompli ceerdheid van de samenleving van voor heen. Kinderwetten bestonden er met, de reclasseering was onbekend en spr. oor deelde, dat in den loop van al die jaren door de reclasseering niet die groote vooruit gang is gekomen, die men ervan verwacht heeit. Spr. gelooft, dat de eigenlijke mensch uit bepaalde milieus, die er wel altijd zul len blijven door eigen aanleg wel voortdu rend de prooi zal blijven van het wetboek van strafrecht. Spr. wil dan ook de hoog ste waarde hechten aan het belang van ae maatschappij bij het tegengaan van het doordringen der misdadigheid. Dank bracht spr. aan den president, met wien hij ruim 25 jaar heeft samengèwerkt, dank ook aan mr. v. d. Feen de Lille, met wien hij immer prettig van gedachte had gewisseld. Erkentelijk was hij den lands advocaat voor het door hem gesprokene, terwijl hij den griffier verzekerde, dat ook hij overtuigd was, dat de samenwerking tus schen hen beiden al die jaren een uitsteken de was geweest. Een speciaal woord van dank richtte spr. hierna tot de klerken van het parket, de ambtenaren van de griffie en tot de politie van het parket. Dankbaar was spr. ook den burgemeester en diens echtgenoote en de aanwezige dames voor hun tegenwoordigheid. Een vriendelijk woord richtte spr. tenslotte tot den deken van de orde van advocaten, waarna hij met een dankwoord aan alle aanwezigen ein digde. De president sloot hierop deze laatste zitting in het jaar met de bede, dat de vrede, die misschien in zicht is gekomen, spoedig werkelijkhed moge worden en dat wij het nieuwe jaar onder de zekerheid van de leiding van H._M. de koningin in vertrou wen op God zullen intreden. wordt, gezonken met een bemanning van 20 koppen en met de geheele lading. Ge weldige golven beuken op de Turksche kusten. President Inoenoe is gister uit Erzindjan vertrokken naar Sivas e- Tokat .waai hij het toezicht zal blijven houden op het hulpwerk. Het zachtere weer heeft de hoop gewekt, dat de dringendste hulp en het begraven der dooden binnen tien da gen voltooid kunnen worden. Volgens de laatste berichten zijn 300 personen omgekomen in de overstroomin gen in het Noordwesten van Turkije. Ook komen thans berichten over overstroomin gen in het gebied van Amass;a. in de aard bevingszónen en in het zuiden des lands aan de Middellandsche zee. Tot dusverre zijn ruim 40 lijken van verdronkenen geborgen door militairen. Militaire ingenieurs bouwen pontonbrug gen om personen in dorpen, 'ie geïsoleerd zijn, te redden. Aangezien het water op sommige plaatser. twee tot drie meter hoog staat, komen steeds meer menschen in gevaar. Vele duizenden door angst op gejaagde mannen, vrouwen en kinderen vluchten half gekleed voor het stijgende water. Zij hebben te lijden onder de bit tere koude. Men vreest ,dat de volle om vang der overstroomingen eersi over ver scheidene dagen bekend zal worden, wan neer reddingscolonnes overal in de over stroomde gebieden zullen zijn doorge drongen. Uit Teneriffa wordt vernomen, dat de „Cabo San Antonio" zich op 20 graden n.b. en 20 graden 7 minuten W.L. bevond toen de brand uitbrak. De gezagvoerder poogde eerst het vuur te blusschen met de midde len, waarover hij aan boord beschikte. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. Het radio-station moest in een van de booten worden gebracht, aangezien het aan boord van het schip niet meer function- neerde. Het eerst kwam een Fransche torpedo jager bij het schip aan en nam alle opvaren den aan boord. In verband met den oorlog gaf deze oorlogsbodem noch naam, noch bestemming op. Korten tijd later kwamen ook het Belgi sche schip „Bruges" en een Zuid-Slavisch schip bij de „Cabo San Antonio" aan. Het Fransche schip deelde gisteravond draad loos mede, dat alle geredden van het Spaan- sche schip gezond en wel waren. Nader wordt gemeld: Het Spaansche stoomschip Cabo San Antonio is op een dagreis afstand van Las Palmas gezonken. Het schip was op 500 mijl van de Cana- rische eilanden in brand geraakt. proclamatie van hitler tot het leger. Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft de Fiihrer en opperste bevelhebber van het leger een proclamatie gericht tot het leger, waarin hij zegt, dat 1939 reden tot trots geeft. De door het Duitsche volk aan het leger toevertrouwde wapenen zijn zegevierend gevierd. In achttien dagen is men er'n geslaagd in het oosten van het rijk de veiligheid te hersteilen, het onrecht van Versailles uit den weg te ruimen. Voor het komende jaar bidt de Führer om kracht en zegen voor hei, vervullen van den plicht, want een zware strijd om het zijn om niet zijn van het Duitsche volk moet worden gevoerd. Het geheele volk ziet met vertrouwen naar het leger, want het is overtuigd, dat het met zulke solda ten moet overwinnen. de internationale vrouwenbond voor vrede en vrijheid. De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, die, midden in den Wereldoorlog, in 1915, onder voorzitter schap van de Amerikaansche vrouw, Jane Addams werd gesticht, bevestigde in haar te Genève beëindigde internationale be stuursvergadering te Genève opnieuw, dat zij, ondanks den tegenwoordigen chaos voortgaat, aan de waarheid en 't verstand van de menschheid te gelooven, en er van overtuigd is, dat slechts redelijke middelen de politieke, economische en sociale con flicten kunnen oplossen en de menschen- rechten kunnen redden. duitschand hervat handels betrekkingen met finland. Volgens een bericht uit Finsche bron heeft Duitschland besloten de handelsbe trekkingen met Finland te hervatten. Toen de Russisch-Finsche oorlog uitbrak, brak de Duitsche regeering de onderhandelin gen met Helsinki af, terwijl alle uitvoer en de betaling van reeds ontvangen goederen gestaakt werden. Thans zijn de onderhan delingen hervat. De volgende week zal het handelsverkeer weder normaal zijn. de aankomst van canadeesche troepen. Nieuwe Canadeesche troepen, welke in Engeland zijn aangekomen, omvatten ar- tillerie-afdeelingen uit Winnipeg en Mon treal, genie uit Toronto en Halifax en een aantal Sehotsche infanterieregimenten, vergezeld van hun eigen corpsen pijpers. De overtocht werd beschermd door de Britsche en de Fransche marine. Omtrent de aankomst werd de grootste geheim houding in acht genomen. De troepen zijn in een haven aan de westkust aan land gezet. Minister Eden heeft de mannen verwel komd met een toespraak. bemanning van britsche treiler gered. De overlevende leden van de beman ning van den Britschen treiler ..Barbara Robertson", welke door een onderzeeër ten noorden van Schotland tot zinken is ge bracht, zijn te Fleetwood aangekomen. Een der opvarenden is omgekomen, de anderen zijn gered, nadat zij twaalf uur in een reddingboot hadden rondgedreven. Zij werden gezien door een vliegtuig van de marine. zoon van edison minister van marine in amerika. President Roosevelt heeft Charles Edison benoemd tot minister van marine. Hij is een zoon van Thomas Edison, den beroemden uitvinder. Sinds den dood van den vorigen minister, Claude Swanson, was Charles Edison plaatsvervangend mi nister van marine. italiaansche regeering ontbiedt ambassadeur uit moskou. De Italiaansche regeering heeft haar ambassadeur in Rusland uitgenoodigd met verlof naar Italië te komen, zulks in ver band met het terugroepen naar Moskou van den Sovjet-Russischen ambassadeur in Italië na de betoogingen in Rome in verband met den aanval op Finland. NACHTZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER EN SENAAT. Zoowel de Fransche Kamer als de Senaat hebben Zaterdagnacht vergaderd. De Kamer, onder voorzitterschap van Herriot, heeft eenstemmig de geheele begrooting goedge keurd, waarna Reynaud, de minister van financiën, het sluitingsdecreet voorlas van de tweede buitengewone zitting der Kamer in 1939. De zitting werd daarna opgeheven. De Senaat vergaderde onder voorzitter schap van Jeanneney. Ook hier werd de ont- werp-begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Reynaud dankte den Senaat voor zijn medewerking en in het bijzonder Caillaux en de financieele commissie. De Se naat ratificeerde een crediet van vijf mil lioen francs, dat reeds door de Kamer was goedgekeurd, tot hulpverleening aan Tur kije in verband met de aardbevingsramp. Reynaud las daarna 't sjuitingsdecreet voor. De zitting werd opgeheven. WINTER IN ZUIDSLAVIE. Het zware winterweer duurt in verschil lende streken van Zuid-Slavië onvermin derd voort. Uit de Bosnische en Zuid-Servi sche gebergten komen berichten over nieu wen sneeuwval, waardoor ieder verkeer tusschen de verschillende steden is verbro. ken deze steden zijn voor een deel sinds dagen zonder post en waardoor ook tal rijke herders den dood hebben gevonden en groote verliezen zijn geleden onder de kud den. In Zuid-Dalmatië is aan de Adriatische kust sinds 20 jaar voor het eerst weer sneeuw gevallen. Bij de jaarswisseling is de laagste temperatuur in Serajewo gere gistreerd. Daar vroor het 28 graden. WAT IS ER MET DE TACOMA GEBEURD? Uit Montevideo werd gister gemeld: Het Duitsche petroleumtankschip „Taco- ma" is uitgevaren en in de buitenhaven voor anker gegaan. De kapitein heeft verklaard, dat hij het schip tot zinken zal brengen. De havenautoriteten hebben een schip gezonden om te voorkomen, dat het schip tot zinken wordt gebracht op de plaats was de „Admi ral Graf Spee" tot zinken werd gebracht. De kruisers Ajax en Achilles van de Brit sche vloot surveilleeren buiten de territo riale wateren. Naar vernomen wordt hebben de marine autoriteiten het schip toegestaan tot Dins dag in de haven te blijven. De „Tacoma" geïnterneerd. Uit Buenos Aires wordt nader gemeld: Het Duitsche petroleumtankschip „Taco- ma" is voor den duur van den oorlog in Uruguay geïnterneerd. De kapitein werd voor de keus gesteld de haven te verlaten of te worden geïnterneerd. Hem stonden twee mogelijkheden open, de haven verlaten, n.l. te pogen de Britsche oorlogsschepen, welke voor de monding van de Plata-rivier op hem wachtten, te verschalken en de open zee probeeren te bereiken, of het schip buiten de territoriale wateren tot zinken te brengen, Eerst meende men, dat de „Tacoma" het voorbeeld van de „Admiral Graf Spee" zou volgen. Een later bericht uit Montevideo meldde: De autoriteiten van Urugay hebben nog geen bezit genomen van „Tacoma", doch vermoedelijk zullen zij dit binnen zeer kor ten tijd doen. Indien de „Tacoma" zou po gen de haven te verlaten zullen de oorlogs bodems van Urugay optreden om dit te ver hinderen. Heden werd uit Montevideo gemeld: De „Tacoma" is geïnterneerd na het ver strijken van den termijn van 24 uur, die ge geven was om de Urugueesche wateren te verlaten. Het schip is geïnterneerd op grond van het feit, dat het als hulpschip voor de „Graf Spee" was opgetreden. Urugeesche autoriteiten zijn aan boord gegaan om een proces verbaal op te maken. Zij hebben 20 zeelieden achtergelaten, belast met de bewa king.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9