EN OMSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Rusland spaart mannen noch materiaal om Finland te vernietigen. De Finnen verwachten een grooten slag bij Salla. Het door natuurrampen geteisterd Turkije. De verhouding van Engeiand en Italië tot Rusland. Het roode legei^tracht tevergeefs door de Finsche linies te breken. De Russen sparen manschappen noch materiaal. De algemeerie toestand. COURANT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142© Jaargang ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 2 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 3 Januari 1940 Er is iets veranderd in de Russische gelederen, die tegen Finland optrekken. De or-'ere, slecht gevoede en nog slechter gekleede mannen, die tot dusver den 1 nnen als kanonnenvleesch hebben gediend, schijnen op de voornaam ste punten door jongere, goedgekleede en beter uitgeruste soldaten te zijn vervangen. Men ^eeft aan generaal Stern, den grooten man van de Russische successen in het Verre Oosten, de leiding van de expeditie tegen Finland opgedragen en de heeren in Moskou hebben bevel gegeven mannen noch materiaal te sparen om Finland te vernietigen. a Hoeveel slachtoffers de strijd aan Russische zijde ook gekost heeft, men wil in Moskou blijkbar niet den indruk wekken dat het Russische leger vrijwel waardeloos zou zijn. De strijd in het Noorden is door de felle koude van weinig beteekenis, maar biina een kwart millioen mannen zijn thans bij de Karelische land engte bijeen om te pogen een doorbraak te forceeren. Te Salla aan de Oostgrens zou een groote slag zijn begonnen waarbij de Russen wanhnn!»p, maar tot dusver mislukte, pogingen doen om door de Finsche linies te breken. Turkije heeft aan alle zijden sympathiebetuigingen ontvangen en in tal van landen worden acties gevoerd met het doel den door natuurrampen geteisterden staat zooveel mogelijk hulp te verleenen. De spanning tusschen Italië en Rusland wordt grooter. Engeland onder houdt ondanks zijn steun aan Finland nog normale betrekkingen met de Sovjet-Unie. De Russische gezant in Italië is onlangs plotseling vertrok ken en de Ita'iaansche gezant in Moskou heeft vanuit Rome den wenk ge kregen, dat hij wel eens vacantie kan nemen. Het zal de groote vraag zijn wanneer en of hij op zijn post zal terugkeeren. De strijd in het Noorden. In het Hooge Noorden van Finland is het zeer koud, de temperatuur is tot meer dan veertig graden onder het vriespunt gedaald en de gevechten zijn beperkt tot schermut selingen tusschen patrouilles. Bij Fetsamo is het front duidelijker afge- teekend dan bij Salla, bericht de correspon dent van de Helsinki Sanomat, de linker vleugel van het Finsche leger gaat tot de Noorsch-Finsche grens. Het meest actieve deel van dit front is de weg van Rovaniemi naar de IJszee, aangezien de Russen zich niet ver buiten de wegen wagen. Deze weg is evenwel door de Finnen zorgvuldig onder mijnd. De Finnen weten er dankbaar ge bruik van te maken om de Russen onver hoeds aan te vallen". Uit Helsinki wordt gemeld, dat ongeveer twee derde van de bevolking, welke oor spronkelijk 285.000 zielen telde, is geëva cueerd. Het blad Vaara geeft uiting aan de hoop, dat de bombardementen van de Finsche ste den aan de Bothnische Golf door de Sovjet- Russische vliegtuigen in Zweden zullen wor den gehoord en de solidariteit van de Scan dinavische landen in herinnering zullen brengen. Het landbouworgaan nka maakt met ge noegen melding van de sympathie van de katholieke kerk met Finland, terwijl het land toch weinig katholieken telt. Het blad wijst hierbij op de moreele macht van den paus. De Finsche soldaten blijven dapper strij den en gister is een dagorder van maarschalk Mannerheim gepubliceerd, waarin deze kolo nel Ekhokn vermeldt, die tesamen met de officieren van zijn staf, hun ordonnancen en schrijvers een aanval van een bataljon Rus sen op de commandopost met zware ver liezen heeft afgeslagen. De krijgsverrichtingen. De gevechten aan het front van Salla en van Petsamo in Noord-Finland zijn prac- tisch tot stilstand gekomen tengevolge van de intense koude, zoo meldt het in Helsin ki verschijnende dagblad Sanomat. De opera ties in het gebied van Petsamo, schrijft het blad, zijn beperkt tot activiteit van patrouil les in een temperatuur van 22 graden ondei nul. Het Finsche front strekt zich hier uit tot aan de Noorsche grens. De strategische groote weg van Rovaniemi naar de IJszee wordt zw=ar oT-4=rmijnd door de Finnen, terwjjl zij de terugtrekkende Russische strijdkrachten achtervolgen. Vele bekende skiloopers hebben vrijwillig dienst genomen en bevinden zich thans bij de strijdende troe pen, o.m. de Finsche skikampioen Vannimen. „Engeland en Frankrijk moeten Finland steunen". De diplomatieke redacteur van de Man chester Guardian schrijft: De geallieerden zijn ervan overtuigd, dat een nederlaag van Finland ernstig nadeel zou berokkenen aan hun eigen zaak, niet al leen op moreel gebied, dooh ook uit strate gisch oogpunt. De aanwezigheid van de Duitsch-Russische bondgenooten aan de Noord-Atlantische kust, te Petsamo aan de Varanger-Fjord en te Narvik, zou een gevaar oeteekenen voor de noordelijke maritieme verbindingswegen van Engeland. Zij zou om zoo te zeggen neerkomen op een over vleugelende beweging, waardoor de Duitsch- Russische coalitie een eind zou trachten te maken aan de impasse aan het Westelijk front en de maritieme kracht van Engeland in het Noord-Oosten te bedreigen. Het zijn gevaren van dezen aard, die de geallieerden noodzaken, de Finnen te steunen. Een Russische aanval. Een speciale correspondent van Reuter, die gister teruggekeerd is in Viipuri van een bezoek aan het front in de nabijheid van de Vuoksi aan de Oostzijde van de Karelische landengte, meldt, dat toen hij de frontloop graven bereikte er teekenen waren van een ochtendaanval der Russen. De aanval werd snel afgeslagen. Men kon tal van lijken van Russen zien liggen op het prikkeldraad voor de Finsche loopgraven. Een heldhaftige patrouille. De correspondent van Reuter vertelt ver der: Een voorbeeld van den moed en de be kwaamheid der Finsche troepen kan gegeven worden door het verhaal van een patrouille in den sector, dien ik bezocht. De patrouil'e bestond uit een officier en drie manschap pen. Zij drong door tot tien kilometer achter de Russische linies. Toen de mannen terug keerden, werden zij ontdekt door negen Rus sen. Nauwelijks hadden zij deze vijanden verslagen of nog zeven Russen, die de scho ten hadden gehoord, kwamen aan. Ook zij werden neergeschoten. De Finnen brachten de lijken van drie Russen mede, onder welke het stoffelijk overschot van een groepsleider. Op de lijken werden papieren gevonden, die waardevolle inlichtingen be helsden. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht meldt: „De eerste dagen van het jaar was het betrekkelijk rustig op de landengte, met uitzondering van schermutselingen tusschen patrouilles en afmattingsvuur der artillerie, dat van tijd tot tijd vrij hevig werd. Aan het Oostelijke front werden gevech ten geleverd op verschillende punten langs het front ten N. van het Ladogameer, ten gevolge waarvan onze troepen wederom hun stellingen verbeterden. In de richting van het meer Lavajaervi heeft de vijand den ge- heelen dag aangevallen, gesteund door tanks. Hij werd echter afgeslagen en een tar.k werd vernield. Te Altoojokki werd een der vijandelijke bases beurtelings door elk der beide partijen in den loop van den dag be zet. Toen onze troepen de basis innamen, maakten zij drie machinegeweren, een veld keuken, 400 overjassen en ander materiaal buit. Te Kuhmo deed de vijand een aanval in de richting van Rasti, doch hij werd afge slagen. Te Suomussahni werden de zuive- ringsoperaties voortgezet op het door onze troepen genomen terrein. De achtervolging van den vijand" in de richting van Juntus- ranta werd voorgezet. Elders bedrijvigheid van patrouilles en artillerie". De overwinning bij Suomussahni. De overwinning, die de Finnen behaald hebben bij Suomussahni, is het resultaat van een welvoorbereid plan der militaire auto riteiten in deze streek. Alvorens aan te vallen, wachtten de Finnen, tot de Russen zich in de impasse van Kantajaervi hadden begeven. Tevoren hadden zij de Sovjet-Rus sische voorhoede tot wanorde gebracht en de verbindingen tusschen de Russische deta chementen onderling verbroken. De Russi sche troepen streden drie dagen, den vierden dag overwonnen de Finnen. Verscheidene duizenden Russen vonden den dood en een groot aantal ging tc'oor in het woud, waar Finsche skipatrouilles de achtervolging op zich namen. Zweedsche hulp aan Finland. Het voorbeeld van vele andere takken van bedrijf volgend, heeft de Zweedsche schoen industrie besloten, dat op Driekoningen voor Finland gewerkt zal worden. Loonen en salarissen zullen op dien dag verdubbeld worden. Het Finsche ooriogstooneel. Terwijl verwoede plaatselijke gevechten geleverd worden, blijkt uit de laatste mili taire berichten, dat er nog geen systema tisch Russisch offensief tegen de Manner- heim-linie is ingezet. Russische krijgsge vangenen vertellen, dat een deel der reus- Turkije door natuur rampen geteisterd maar door veler vriendschap getroost. Turkije maakt moeilijke dagen door. Het wordt door aardbevingen, overstroomingen en stormen geteisterd, het ziet steden en dorpen in puinhopen veranderd en betreurt duizenden dooden, die van deze natuurram pen het slachtoffer zijn geworden. Wanneer het land in oorlog was, zouden velen daarin misschien een slecht voortee ken zien, maar Turkije is in den Balkan juist de staat, die zich aan alle zijden vrien den heeft gemaakt en daarom vol optimis me "de toekomst tegemoet gaat. De gevaarlijkste vriendschap is die van den grooten hebzuchtigen buurman. Men weet hoe de Sovjet-regeering den Turkschen minister Saradjogloe wekenlang in Moskou te gast heeft gehad en hoe de eindelooze besprekingen tusschen Rusland en Turkije tenslotte op niets zijn uitgeloo- pen omdat Turkije niet van plan was zijn onafhankelijkheid ook maar in het geringste prijs te geven. Het verkeerde daarna in dezelfde precaire positie als Finland en de toon in diverse Russische couranten, die op een mogelijke verplaatsing van het Europeesche gevechts terrein naar den Kaukasus zinspeelden, was allesbehalve geruststellend. V Maar meer dan tot onaangename voor spellingen is het tusschen Rusland en Tur kije niet gekomen. Het dreigende gerom mel in de verte is niet tot een onweer ge groeid. Turkije is althans tot dusver van Russische zijde nog altijd als vriend erkend en men hoopt in den Balkanstaat, dat, wanneer de vijandelijkheden tegen Fin land geëindigd zijn, de heeren in Rusland zich niet zullen herinneren, dat ook Tur kije niet bereid was aan de Russische ver langens tegemoet te komen. Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de Russische zaakgelastigde in Turkije een be zoek heeft gebracht aan Saradjogloe om de achtige reserves, welke onlangs aangekomen zijn, aan dit front reeds in het vuur ge bracht zijn. Dit schijnt te worden bevestigd door het feit, dat vele gesneuvelde of ge vangen genomen Russen veel jonger, beter gekleed en ook beter uitgerust waren. Naar gemeld wordt, worden op meer dan één punt de Russische soldaten gedwongen voor de tanks uit te loopen om den weg te effe nen en met het oog op de aanwezigheid van mijnen. In het Finsche legerbericht wordt verder gezegd: „Het vijandelijke slagschip „Octo ber Revolutie" heeft de forten van Kovisto zonder noemenswaard resultaat gebombar deerd, Afgezien van levendige bedrijvigheid in de lucht was het elders aan de kust rus tig. De vijandelijke luchtmacht heeft voor al Turku en Oulu gebombardeerd. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in beide plaatsen enkele burgers omgekomen of gewond. Er is ook schade aangericht. Op andere plaatsen zijn kleinere luchtaanvallen ondernomen, die voor zoover bekend, geen menschenlevens gekost hebben of schade veroorzaakt". Ten slotte meldt het communiqué, dat gedurende den dag de Finsche luchtmacht en het afweergeschut volgens bevestigde berichten zeven bombardementsvliegtuigen hebben neergeschoten. Groote slag aan de oostgrens van Finland. Volgens te Kopenhagen uit Helsinki ont vangen berichten wordt bij Salw aan de oostgrens van Finland verwoed gevochten. Wat Moskou van den strijd meldt. Het hoofdkwartier district Leningrad deeJt mede: op 2 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. Wegens het ongunstige weer heeft de Russsiche lucht macht slechts verkenningsvluchten gemaakt. Sneeuwstorm in Karelië. Een speciale correspondent van Reuter bij het Finsche leger heeft gisteravond uit Vii puri geseind: Een hevige sneeuwstorm heeft gevechtshandelingen in de landengte van Karelië bijna tot stilstand gebracht. Het Zondag door het Roode Leger tegen de Mannerheimlinie ingezette offensief is daar door verloooen. Het zicht boven het front was vanmiddag verdwenen. Alle doelen la gen achter een ondoordringbaar wit gordijn verscholen. Vrijwilligers naar Finland. Er zyn weer twee contingenten Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. De eene groep bestaat uit officieren van het Zweedsche leger, die ontslag hebben ge vraagd teneinde in het Finsche leger te kunnen strijden. De tweede groep bestaat uit arbeiders afkomstig uit alle deelen des lands. deelneming zijner regeering met de natuur rampen te betuigen en men mag zich in Turkije op het oogenblik dus nog altijd in de gevaarlijke vriendschap van de heeren in Moskou verheugen. Zoodra de Turksche minister na de mis lukte onderhandelingen weer in zijn eigen land terug was en zich daar heel wat prettiger zal hebben gevoeld heeft Tur kije de samenwerking met Engeland en Frankrijk wereldkundig gemaakt, waaruit men in Oost-Europa wel het begrepen, dat de Dardanellen wel eens voor de oorlogs schepen der niet-geallieerde staten konden worden gesloten. De overeenkomst met Engeland en Frank rijk zal den Russen opnieuw tot voorzich tigheid gemaand hebben en niet minder de groote belangstelling van Mussolini voor den Balkan, waar een Russische agressiepoging ongetwijfeld tot een conflict met Italië zou leiden, dat als militaire mogendheid veel meer schijnt te beteekenen, dan het zooge naamde overmachtige Rusland, welks ope raties in Finland tot dusver een groote mis lukking zijn gebleken. Natuurlijk hebben ook Engeland en Frankrijk sympathie met het droevige lot van den verren bondgenoot doen blijken. Chamberlain heeft een boodschap van persoonlijk rouwbeklag gezonden en Dala- dier heeft in den Franschen senaat de deel neming en sympathie der verbonden regee ringen uitgesproken. Engeland en Frankrijk zijn bereid mate- rieelen steun aan Turkije te verleenen, al kon Chamberlain dat niet in het Lagerhuis mededeelen, omdat dit op het oogenblik niet bijeen is. Het feit, dat de eene premier ook uit naam van den anderen spreekt, wordt op het oogenblik een opmerkelijk verschijnsel ge noemd. Zoo zegt men in Parijs zal een toe komstig Europa er nu moeten uitzien. Er zal een federatie van Europeesche sta ten moeten komen in de plaats van het stel sel, dat van zucht naar grootere levens ruimte getuigt en waarbij men een aantal zelfstandige mogendheden tot vazalstaten Geheele Russische divisie vernietigd. De bijzondere correspondent van de „Dai ly Telegraph" meldt, dat de Finsche over winning in den slag op het meer van Tolva voor de Russen een ware ramp beteekent. De correspondent raamt, dat een geheele Russische divisie ten getale van 15.000 tot 18.000 man practisch vernietigd is. De Rus sen verloren ook een enorme hoeveelheid materiaal, doch een feit was van nog veel grooter belang, n.l. dat de Russen niet de slecht gekleede en slecht geoefende prole tariërs waren, welke Moskou als kanonnen vleesch op de Karelische Landengte ge bruikt had. De honderden Russische lijken welke bij Tolva liggen, toonen aan, dat de ze Russen tot de goed gekleede en goed uit geruste stoottroepen behoorden. Versche troepen zullen waarschijnlijk noodig zijn om door da zware verliezen ontstane ga pingen aan te vullen. Groote slag bij Salla op komst. Telegrammen uit Stockholm en Kopen hagen stemmen daarin overeen, dat te Salla, aan de oostgrens van Finland, een groote slag op komst is. Volgens een bericht uit Kopenhagen zou de strijd reeds begonnen zijn. Het Roode leger zou wanhopige po gingen ondernemen door de Finsche linies te breken, doch tot dusver zonder resultaat. Het Finsche leger opereert aan dit front in kleine groepen, waarvan elk de Russische eenheden ten getale van duizenden be strijdt. Officieele personen te Helsinki zouden verklaard hebben: Hier zullen de Russen een nieuw Suomussalmi vinden". Russische soldaten die op de Karelische Landengte gevangen genomen zijn, zeggen dat een deel van de aangevoerde reserves reeds in den strijd geworpen is. Velen der gesneuvelden en der krijgsgevangenen zijn veel jonger en beter uitgerust dan tot dus ver. De omroeper van radio Roma heeft van morgen een telegram uit Stockholm weer gegeven, volgens hetwelk het Kremlin be vel zou gegeven hebben, manschappen noch materiaal te sparëh bij de poging om de Finnen te vernietigen. Reuter's bijzondere correspondent ver neemt uit gezaghebbenden bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden minstens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buitgemaakt en minstens 150 vliegtuigen neergehaald. Het zware Russische geschut, dat Viipuri heeft beschoten, zwijgt sinds 31 December en is wellicht door de Finsche artillerie ge troffen. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. maakt, welker economisch leven wordt in geschakeld in dat van den overweldiger. Tusschen alle landen zal er een vrijwil lige samenwerking moeten komen waarbij elk land zijn volledige onafhankelijkheid en individueel karakter kan behouden. En als bewijs, dat het dien kant opgaat wijst men op de Britsch-Zweedsche, de Fransch-Belgische handelsaccoorden en op de onderhandelingen welke op het oogenblik tusschen België en Engeland worden ge voerd. Dat, zoo zegt men, zijn de eerste teekenen van een evolutie, welke men in Londen en Parijs als de eenige oplossing van de pro blemen der Europeesche samenleving be schouwt. De economische samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland zal de kern moeten worden rond welke zich verschillende ele menten zouden vormen, die elkaar voor hun bloei een constant ruilverkeer noodig heb ben en waarvoor autarkie het doodvonnis zou beteekenen. Het is tot dusver alles nog theorie, want, met uitzondering van Engeland en Frank rijk, die volkomen op elkaar zijn aangewe zen en Turkije, dat onder den dreigenden schaduw van Rusland openlijk party heeft gekozen, zijn de neutraal gebleven Euro- peeschen staten nog lang niet zoo ver, dat zij openlijk sympathie met het streven der geallieerden betuigen, Er zijn er nog, die den wederopbouw van Europa liever op de door Duitschland aangegeven wijze zien ge schieden en vele andere, die met hun sym pathieën naar den anderen kant gaan, maar daarvan niet durven of willen getuigen. Intusschen heeft men van een der oorlog voerende zijden eens een tipje opgelicht van den sluier, die het ideale toekomstige Euro pa houdt verborgen. Wanneer Europa werkelijk een federatief verbond van elkaar vriendschappelijk ge zinde en tot wederzijdsche daden van hulp en - vriendschap bereide naties zal worden, dan zal er uit dezen oorlog nog iets goeds kunnen groeien. Maar niemand kan voorspellen wie ten slotte den sluier zal wegnemen en nog min der welk beeld van Europa er dan aan den volke zal getoond worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1