Kamer van Koophandel. EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag'. CREMATIE VAN DEN HEER M. KATER. Den tweeden werkdag van het nieuwe jaar was het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Kater, het zestiende, dat door crematie aan de eeuwigheid werd prijs ge geven. Een groot aantal belangstellenden woonde de plechtigheid bij, die in de nieuwe aula plaats vond. Onder de aanwezigen bevonden zich een deputatie van de Alkmaarsche Ontzetveree- niging, bestaande uit de heeren mr. C. J. de Lange, P. Termaat en H. Stikkel, het, met uitzondering van den heer Scheffel, die door ambtsbezigheden verhinderd was, vol tallige bestuur van de V.V.V. Alcmaria, en deputatie van de K.N.M.V. bestaande uit de heeren Hunse, Breeman en Borsten, luite nant Speyer, bemiddelend officier van O. en O., de commissaris van politie de heer Wal raven, de architect Elzas, de leden van „Doorwerken", de heeren de Wolf en Kos ter, de heer en mevr. Pauwels, de heer en mevr. Kockx uit Egmond aan Zee. de direc teur van de Gem. Reiniging, de heer Groo- tegoed, de heeren Lind en Frankenberg met hun dames, de heer Gorter van het Centraal Bureau voor Rijvaardigheid, vele oud-wer kende leden van het vroegere Bilderdijk en tal van vrienden. De burgemeester, jhr. mr. van Kinschot, was, naar hij ons mededeelde, door ambts bezigheden verhinderd, de plechtigheid bij te wonen. De heer B 1 e e k e r, rijksontvanger te Amsterdam en zwager van den overledene, sprak een kort woord, waarin hij erop wees. dat men op het punt was gekomen, waar men afscheid neemt van het stoffelijk over schot van den zorgzamen man, vader, broe^ der, oom, zwager en vriend. In menschelijk vertrouwen, aldus spr., geven wij hem thans over aan de eeuwigheid. Het zijn, zoo vervolgde spr., voor de weduwe en de kin deren zeer moeilijke dagen geweest, doch hun naaste verwanten en de vele vrienden hebben hen op alle mogelijke wijze bijge staan en voor zoover dit in het mensche' lijke vermogen ligt, getracht hen te troosten en te steunen. Het is de familie duidelijk geworden, in deze moeilijke uren, hoeveel vrienden de overledene had, ja, vrienden in den waren zin des woords. Hier op deze plaats kan ik, namens de familie, de verze kering geven, dat in de toekomst de we duwe en de kinderen nooit te vergeefs bij mij zullen aankloppen en dat ik gaarne de lasten met hen zal dragen. Namens de weduwe, de kinderen en de verdere familie zeg ik u dank voor de laat ste eer, aan den overledene bewezen en voor den steun en' hulp, die gij tijdens zijn ziekte hebt betoond. Uw medeleven in deze dagen wordt door de weduwe en de kinde ren op hoogen prijs gesteld. Zij zullen trachten, daarin steun te vinden, den nieu wen levensweg met moed verder te gaan, Daardoor eeren wij de nagedachtenis van hun lieven man en vader. Terwijl het orgel het ontroerende „D Heilige Stad" speelde, daalde langzaam de met een fraai bloemstuk van roode rozen bedekte kist en werd tenslotte voor het oog onzichtbaar. Marinus Kater is niet meer, maar zijn per soon en zijn geest zullen in Alkmaar nog vaak in een goede herinnering naar voren treden. BEGRAFENIS IR. A. J. VAN DER LAAN. Op de algemeene begraafplaats werd heden onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer A. J. van der Laan ten grave gedragen. Door de felle koude werd het gemis aan een behoorlijk wachtlokaal terdege gevoeld. Nu was men ook thans genoodzaakt om de stoet, die om 2 uur van het sterfhuis ver trok, buiten af te wachten. Men deed dit door in het winterzonnetje heen en weer te loopen. Een groot aantal belangstellenden, waaron der nagenoeg alle leeraren van de R.H.B.S., waren op de begraafplaats aanwezig om den heer van der Laan de laatste eer te bewij zen. Een veertiental bloemstukken dekte de baar. waaronder van de R.H.B.S., van Vokzos en van de A.R.Z.V. Ook tal van leerlingen en oud-leerlingen hadden zich om de groeve vereenigd. De directeur van de H.B.S. herdacht c!e over ledene als collega, docent en vrienu. Een broeder uit Utrecht dankte namens de familie voor de belangstelling. AUTOBOTSING. Hedenmorgen ongeveer half elf zijn op den Kennemersingel bij het Varnebroek twee auto's tegen elkaar gebotst. De be stuurder, R. ten B., van hier, wijdde een moment geen voldoende aandacht aan het stuur (hij interesseerde zich blijkbaar sterk voor het keuren van het ijs door de politie) en reed daardoor pardoes tegen den uit de richting Varnebroek komenden wagen, be stuurd door J. V. uit Beverwijk. Het gevolg der botsing was, dat beide wagens aan de linkerzijde werden beschadigd, die van den heer J. V. vrij erg. MAJOOR J. R. VAN DER MOER OVERLEDEN. Op 71-jarigen leeftijd is te Heemstede de majoor b.d. J. R. van der Moer Lzn. over leden. Van 1908 tot 1914 was de heer Van der Moer, die toen nog kapitein was, comman dant van de compagnie cadetten aan de Ca dettenschool te Alkmaar. In 1915 volgde zijn bevordering tot majoor. Tijdens de mo bilisatie van 19141918 was majoor Van der Moer, die als een zeer humaan chef bekend stond, depót-commandant te Assen en te Alkmaar. Hedenochtend heeft op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede de teraardebestelling plaats gevonden. NOTARIS DE BOER TE HOOGWOUD OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is te Hoogwoud op 75-jarigen leeftijd overleden de heer H. de Boer, sinds 1895 notaris aldaar. De overledene was vele jaren bestuurslid van den Nederlandschen Kolfbond en nam vroeger levendig deel aan het openbare leven van zijn streek en zijn dorp. Het notariaat werd reeds sinds eenigen tijd waargenomen door zijn zoon, mr. de Boer, cand.-notaris. NIET ONDER DEN INVLOED. De heer Pauw kwam ons hedenmorgen verzekeren, dat hij 30 Juni, toen hij als mo torrijder het ongeluk had, op den Frieschen- weg een paartje aan te rijden, niet onder den invloed van sterken drank had ver keerd. Hij had het toen niet dadelijk kun nen tegenspreken, omdat ook hij als slacht offer van het ongeval in het ziekenhuis ver pleegd was geworden. Nu in het Oudejaars avondnummer dit ongeval gereleveerd werd, stelde hij er prijs op, te verklaren, dat hij weliswaar door de Rechtbank we gens het veroorzaken van dit ongeval, tot 60 boete was veroordeeld, doch dat ook toen was komen vast te staan, dat er geen sprake was, van onder invloed van sterken drank verkeeren. Bovendien was hij van het vonnis in hooger beroep gegaan, omdat z.i. het ongeval was veroorzaakt, doordat het wandelend paar, zonder eenig teeken te geven, den weg was overgesto ken. VROEGE LENTE. Op de boerderij van den heer J. Govers aan de Noordervaart te Stompetoren klinkt reeds het eerste lentegeluid. Dinsdag wer den er twee-lammetjes geboren. RADIO VOOR ZIEKE MILITAIREN. Men schrijft ons van medische zijde: De chirurgische behandelde zieken der te Alkmaar gemobiliseerde troepen worden verpleegd in het kantonnementsziekenver blijf, gevestigd in een der scholen te dezer stede. Daar deze zieken van de mobilisatie ongetwfffeld weinig vroolijke kanten kunnen bezien, zou het te wenschen zijn, dat zij door middel van een radio in die vrij troostelooze dagen een opwekking en wat verstrooiing konden ondervinden. Daar de instelling O en O. in deze dingen niet kan voorzien, blijft er een beroep op het medegevoel der niet gemobiliseerde burgerij over. Dit is de aanleiding tot mijn vraag om medewerking, via uw dagblad, als spreek orgaan van Alkmaar, een verzoek te mogen richten tot hen, die in dezen kunnen helpen, om door het ter beschikking stellen van een radiotoestel de donkere dagen van ziekte voor vele gemo-biliseerden te verlichten. Wij meenen aan bovenstaande niets meer te moeten toevoegen, overtuigd als wij zijn, dat meevoelende stadgenooten hetzij een toestel hetzij geld voor de aanschaffing ervan zullen willen beschikbaar stellen. Ter zijner tijd zal het resultaat van dezen oproep wor den bekendgemaakt. HET IJSTOERISME. In onze beschouwing in het nummer van gister over ijstoerisme, staat abusievelijk, dat de vaart van Ursem naar Avenhorn niet stuk is gevaren. Dit moet zijn van Avenhorn naar Hoorn. Ook in de ringvaart van Ursem naar Avenhorn hebben motorschuiten het ijs in het midden stuk gevaren. Dit ijs is echter thans voldoende sterk en langs de kanten is er voldoende baan om geen hinder te heb ben van vastgevroren schotsen. De mooiste tocht die men vanuit Alkmaar kan maken is de volgende: Vanaf den Om val, langs de Noordervaart tot de Schermer ringvaart bij Schermerhorn. De Noorder vaart is prachtig, terwijl onder de bruggen gereden kan worden. Aan het einde van de Noordervaart volgt men rechts de ringvaart tot Grootschermer. Vandaar langs breede binnenwateren naar de Rijp, een aardig oud stadje waar men prettig kan toeren. Van de Rijp, eveneens langs breede binnenwateren, door prachtig oud-land (niet de ringvaart nemen, want deze is door motorschuiten stukgevaren) naar Schermerhorn en vandaar langs de ringvaart, bedekt met prachtig ijs (niet stuk gevaren) naar Ursem. Van Ursem langs de Hoornsche vaart naar Rustenburg. Door dit gedeelte van de vaart zijn motorschuiten gegaan, doch langs de kanten is er voldoen de baan, om geen hinder te hebben van vastgevroren schotsen. Van Rustenburg tot Oudorp is de Hoornsche vaart prachtig. Bij Oudorp stapt men over, op het nieuwe ka naal naar den Omval. Deze tocht is ongeveer 40 K.M. lang en biedt onvergetelijk ijsgenot. Wie nimmer op het water in het oude land achter de Rijp en Grootschermer heeft ge reden verzuime niet dit te doen. Men krijgt oud-Hollandsche winterlandschappen te zien een van Ostade waardig. Wij hebben dit tracée geïnspecteerd, zoo dat onze gegevens niet berusten op het be- studeeren van kaartjes. Het rijk van de „Duizend Eilanden" in Geestmerambacht is bereikbaar $anaf Huis waard. Des zomers, wanneer men langs de met kool beplante rechtlijnige akkers vaart met als eindpunt een bezoek aan de grootste N.H. groentenveiling te Broek op Langen- dijk, is dit bezoek ook zeker niet zonder be koring. Voor een tocht per schaats is dit gebied niet zoo geëigend. De mogelijkheid bestaat, want ook de wateren in dit gebied zijn niet stuk gevaren. GUNNINGEN ONDERHOUDSWERKEN WIERINGERMEER. De directie van de Wieringermeer te Alkmaar heeft onderstaande werken ge gund: Het onderhouden gedurende 1940 van rijkswerken in westelijk en noordelijk ge deelte Wieringermeer, alsmede gedeelte werken behoorende tot de Amstelmeerboe- zem aan den heer D. P. Kuiper te Petten voor f 38650. Het onderhouden gedurende 1940 van rijkswerken in oostelijk en zuidelijk ge deelte Wieringermeer, alsmede van enkele werken te Medemblik en te Andijk aan N. V. Daalder's' aanneembedrijf te Alk maar. Het onderhouden gedurende 1940 van den Wieringermeerdijk en den dijk van den proefpolder te Andijk aan den heer A. J. Verjaal te Dreischor (Zl.) voor i 17978. VERSLAG MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Heden verscheen het verslag van Maat schappelijk Hulpbetoon over het boekjaar 1938. Bij de behandeling van de gemeentebe- greoting kwam reeds tot uiting, dat het aanal inwoners van Alkmaar, dat steun be hoeft, ruim twee maal zoo groot is als in andere gemeenten met 'n gelijk aantal in woners. Dit aantal was vooral daarom zoo groot omdat het Departement van Sociale Zaken de afvoering van een groot aantal perso nen, die tot nog toe in de gesubsidieerde steunregeling liepen, vorderde, omdat deze niet als bona-fide, valide werkloozen waren te beschouwen. Gedurende 1938 werd aan wekelijkschen steun uitgekeerd 262.877.23 of gemiddeld 5055.35 per week. Aan cokes werd een bedrag van 10.871 uitgegeven. Voor verpleging van ouden van dagen, lichamelijk of geestelijk gebrekkigen, was een bedrag van 37.749.57 noodzakelijk. Voor ziekenhuisverpleging van armlasti gen werd aan het St. Elisabeth-ziekenhuis 26.281.57 en aan het Centraal Ziekenhuis 24.205.41 uitbetaald. Aan het A.A.Z.Ak. werd voor medicamen ten 5911.28 en voor premie-reductie 2274.39 betaald. Aan voorschotten werd verstrekt een be drag van 17.795.37. Hiervan werd terug ontvangen 15.372.61. Als oninbaar werd afgeschreven 2360.15. Op onderhoudsplichtige familieleden werd verhaald een bedrag van 14.217.10, tegen 139 in 1932. De personeelskosten bedroegen 16.890.86 die voor diverse ondersteuningen 27.439.83 In totaal bedroegen de uitgaven 425.433.20 Hiervan werd als subsidie der gemeente ontvangen 374.524.39. DORPENTOCHT IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Ruim 1400 schaatsenrijders uit geheel Ne derland startten tweeden Kerstdag 1938 te Alkmaar voor een 85 K.M. dorpentocht door Noordholland. Dit groote aantal deelnemers is voor den IJ.H.N. aanleiding geweest di jaar zoo spoedig mogelijk een nieuwen dor pentocht uit te schrijven door een ander gedeelte van de provincie. Uit de gegevens, welke de IJ.H.N. dagelijks kreeg van de ijsculbs, kon een interessante tocht worden samengesteld, waarbij ook Marken en Volendam bezocht worden. De commissie, bestaande uit de heeren J. Boot, Purmerend, J. Trouw te Abcoude en J. Werkman heeft voor Zondag 7 Januari den volgenden dorpentocht samengesteld: Purmerend (start), Ilpendam, Monniken dam, Marken, Volendam, Edam, Oosthui zen, Hoorn, Avenhorn, Oudendijk, Beets, Oosthuizen, Purmerend (finish). De afstand is ruim 70 K.M. Er zijn twee starttijden vastgesteld, t.w. voor wedstrijdrijders te 8.30 uur en voor toeristen te 9 uur. Start en finish zijn te Purmerend, hotel de Doelen, Koemarkt, al waar de uitgifte van startkaarten te 7.30 uur aanvangt. Elke deelnemer, die den tocht volbrengt, zal een herinneringsmedaille ont vangen, terwijl voor clubs en militaire deta chementen extra-prijzen beschikbaar zijn. Aangifte kan tot en met Zaterdagavond 24 uur schriftelijk of telefonisch geschieden bij vorengenoemde commissieleden en bij den A.N.W.B., Amsterdam, terwijl tot Zon dagmorgen 8 uur toeristen zich alsnog kun nen laten inschrijven. MORGEN IS DE LAATSTE DAG! Voor Kinderpostzegels. Morgen, Vrijdag 5 Januari, is voor alle ver waarloosde kinderen in Nederland een be langrijke dag. De laatste dag waarop wel dadigheidspostzegels Voor Het Kind worden verkocht. Tot dusver is de verkoop van deze post zegels en van de briefkaarten Voor Het Kind, nog iets onder het totaal van verleden jaar gebleven. En deze laatste dag zal de beslis sing moeten brengen! Het antwoord op de vraag: hoeveel misdeelde kinderen zal Ne derland, in de zes en dertig dagen van 1 Dec. 1939 tot en met 5 Januari 1940, door het koo- pen van kinderpostzegels geholpen hebben. Vijf Januari is de laatste dag in elf lange maanden! Voor wie aan het begin van de maand zijn postzegelvoorraad voor een geheele maand inslaat, is deze Vrijdag de laatste kans om een werkelijke goede daad te doen. En vöor ieder Nederlander is het de uiterste termijn om een duren plicht te ver vullen. Alleen het vervullen is niet duur de enkele centen van allen vormen de duizenden die het misdeelde kind in Neder land moeten helpen. Een heel jaar lang! VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand De cember 90 patiënten en legden 1262 bezoe ken af waarvan 370 betaalde, 812 voor 't Aza en 80 gratis. 1 keer werd de dokter geassisteerd en 5 keer de laatste hulp ver leend bij het afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 11 patiënten, legde 209 bezoeken af en heeft 4 maal den dokter geassisteerd. De gistermiddag ten stadhuize gehouden ledenvergadering van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier werd niet bij ge woond door de heeren Blaauboer, Lind Kramer en mr. Moens, allen met kennisge ving van verhindering. Installatie herkozen leden en gekozen lid. De voorzitter, de heer S. W. Arntz, opende deze eerste vergadering in 1940 met een welkomstwoord en deelde dan mede, dat bij de op 29 Nov. l.L gehouden verkie zing de heeren Coltof, Endel, Schmalz, Kuij per en Lind herkozen werden en dat geko zen was de heer F. H. Ringers in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van diens broeder, den heer J. Ringers. Er was één candidaat méér gesteld geweest dan er plaatsen te vervullen waren. De voorzitter sprak tot allen een hartelijk woord en wenschte hen geluk met dezen uitslag der verkiezingen. Zich speciaal tot den heer Ringers wendend, getuigde spr. van de verwachting, dat deze de voetsporen van zijn onvergetelijken broeder zal vol gen. Deze heeft tijdens zijn lidmaatschap van de Kamer gedurende 19221938 zeer belangrijk werk verricht voor de Kamer. Moge het werk onzer Kamer u voldoening schenken en goede vruchten afwerpen voor het bedrijfsleven in Hollands Noorderkwar tier, zei spr. (Applaus.) Hierna hield spr. zijn nieuwsjaarsrede, waarvan wij in ons no. van gister reeds een resumé gaven. Verkiezing voorzitters. Tot algemeen voorzitter der Kamer werd herkozen de heer Arntz en als voorzitters voor de afd. Grootbedrijf de heer Kolster en voor de afd. Kleinbedrijf de heer Schmalz. Samenstelling commissies. De commissies der Kamer werden in haar oude samenstelling gehandhaafd, met dien verstande, dat de commissie van verorde ningen wordt uitgebreid met den heer Rin gers en dat in de verkeerscommissie de heer Arntz plaats maakt voor den heer Ring -s. Wijlen de heer J. Ringers maakte ook reeds deel uit van deze commissie. BIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een wit hondje met zwarte oortjes en een witte hond met grijze ooren en lange haren, reu. Verder is ter beschikking een 1)^-jarige zwarte kater, zeer mak. Eigenaars of liefhebbers kunnen zioli ver voegen tusschen 6^-7% uur (voor buitén- menschcn den geheelen dag) bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Ingekomen stukken. Van de K. v. K. te Amsterdam was een afschrift ingekomen van een adres aan den minister van economische zaken, waarin om redenen van algemeen belang een stre ven bepleit werd naar opheffing van con- tingenteeringen. In afwachting hiervan mag volgens adressanten niets worden nagela ten om door soepeler contingenteeringsrege- lingen en soepele uitvoering dier regelingen aan de belangen van den invoer zoo min mogelijk belemmeringen in den weg te leg gen. Gewezen werd nog op de korte toe wijzingsperioden, vooral daar de buitenland- sche leveranciers in vele gevallen thans be taling vóór aflevering eischen. Bij de besprekingen over dit adres werd door den heer Kluitman gewezen op de noodzakelijkheid van samenkoppeling van in- en uitvoer; de heer Bonnet stel de den eisch van export voor onze agrari sche producten op den voorgrond; de heer Grondsma klaagde over het stopzetten van kaasuitvoer naar Frankrijk, Engeland er, Spanje; de voorzitter ging de oorza ken van dit laatste na en had goede hoop, dat Engeland wel spoedig weer kaas zal toelaten. Hij geloofde, dat in het algemee^ naar die landen, met welke wij een clearing onderhouden, de uitvoer van onze produc ten wel zal verbeteren. Tenslotte werd aangenomen een voorstel van den heer Bonnet om een adres van adhaesie te verzenden. Ten aanzien van een verzoek van den heer K. F. Oortgijsen te Den Helder om de elec- trificatie van de spoorlijn AlkmaarDen Helder te bevorderen, werd door den heer Kolster (lid van den Spoorwegraad) opgemerkt, dat dit een oude kwestie is, op welker oplossing in tal van colleges en ook bij de directie der spoorwegen reeds meer malen is aangedrongen. Intusschen ver klaarde spr. zich gaarne bereid er waar mo gelijk nog eens weer op te hameren. De voorzitter vond het in dit geval niet noodig weer een adres namens de Ka mer te doen uitgaan. Ten aanzien van de kosten merkte spr. nog op, dat die geschat zijn op 2 millioen gulden per kilometer. De Kamer ging accoord met het ad vies van den voorzitter. Rusttijdenbesluit voor handels reizigers. De voorzitter ontwikkelde eenige be zwaren tegen het voor-ontwerp „Rusttijden- besluit voor handelsreizigers", hetwelk bij den Hoogen Raad van Arbeid is ingediend. Dat een reiziger op Zaterdagmiddag na 1 uur niet meer werken mag, heeft tot gevolg dat Kij in vele gevallen reeds om elf uur moet eindigen, omdat het zich naar huis be geven wordt begrepen onder diensttijd. Voorts heeft de bepaling, dat niet mag worden gewerkt na 9 uur, tot gevolg, dat een reiziger, die met een afnemer niet an ders dan na diens dagtaak kan spreken, een bezoek geheel achterwege kan laten. In plaatsen, waar op Zaterdag markt wordt ge houden, komt het verbod van werken na één uur al zeer ongelegen, omdat het mee brengt, dat in de spitsuren der markt (tus schen 10 en 12) patroon en reiziger de afge loopen week zouden moeten bespreken, wat echter in den middag moet gebeuren, omdat op genoemden tijd daarvoor geen ge legenheid zal zijnen juist na den mid dag moet de reiziger thuis zijn. De heer Schmalz was overtuigd, dat de Zaterdag juist de beste dag is voor ver koop door den kleinhandel, dus zou het rust-voorschrift voor dien dag moeten ver vallen. De heer Endel wees nog op de exposi ties, welke door handelsreizigers vaak wor den gehouden in café's, waar de kleinhan del dan in den regel na sluitingstijd komt voor uitzoeken en bespreken. Dut zou voor taan onmogelijk zijn. Na nog eenige besprekingen werd be sloten een adres te richten aan den mi nister, waarin de boven aangegeven bezwaren yyorden omschreven. De overweg aan den Stetweg ie Castricum. De secretaris toonde een foto van den onbewaakten overweg te Castricum, waaruit het onoverzichtelijke van de spoor baan voor uit Bakkum komend verkeer duidelijk bleek. Besloten werd aan de directie der Spoorwegen te verzoeken het uitzicht beter te maken door het doen opruimen van de ter weerszijden van den over weg staande woningen en bovendien een flikkerlicht te plaatsen. Rondvraag. Bij de rondvraag sprak de secretaris van het voornemen van enkele bij het zo merseizoen belang hebbende K. v. K. om een bijeenkomst te houden ter bespreking van het o.a. door Horecaf gepropageerde idee tot verlenging van den tijd der zomer- vacanties door deze niet alle in Juli en ug. te doen plaats hebben. De bedoeling is om aan te sturen op een verdeeling, waarbij b.v. in het noorden des lands de vacanties zouden worden bepaald op Mei-Juni en voor het overige deel op Juli en Aug. Men hoopt daardoor te voorkomen, dat de pen sionhouders geen plaats meer zouden kun nen aanbieden; deze lieden hebben het bij den bestaanden toestand in den vacantie- tijd veel te druk en kunnen niet altijd aan alle aanvragen voldoen. Men ziet aanko men, dat in den komenden zomer heel wat méér menschen dan tot dusver hun vacan- tie in ons eigen land zullen doorbrengen, zoodat de pensions bij niet gewijzigde rege ling der vacanties nog drukker bezet zou den dreigen te worden. Na korte bespreking verklaarden alle heeren zich accoord met het streven, zoodat de vertegenwoordiger der Kamer in dien geest kan spreken. De heer Ringers dankte voor de vrien delijke woorden in den aanvang der verga dering door den voorzitter tot hem gespro ken, en verzekerde dat hij zal doen wat mogelijk is voor de Kamer, al zal men van hem niet zooveel mogen verwachten als wijlen zijn broer heeft verricht. De heer Valkering dankte het Bureau der Kamer voor de bemoeiingen inzake den regeeringssteun voor den bloembollenhan- del door het verzenden van een adres aan den minister om boven de reeds toegezegde 6 millioen nog de voor het surplusfonds noodige anderhalf millioen beschikbaar te stellen. Hierna sloot de voorzitter de open bare vergadering. DE VERLICHTE IJSBANEN. Nu de oostelijke depressie het van de noordelijke heeft gewonnen en de vorst voortduurt, zijn de ijsbanen die des avonds verlicht worden voor de liefhebbers van de ijssport een uitkomst. Na de vele Zondagen is het niet ieder van hen mogelijk voor deze gezonde Hollandsche sport een middag vrij te maken. De ijsbaan de Quint, die reeds van Nieuw jaarsdag af geopend is en des avonds ver licht, biedt een prachtige gelegenheid om daar des avonds de ijssport te beoefenen. De gezelligheid wordt daar nog verhoogd door de uitzending van gramofoonmuziek met behulp van geluidsversterkers. Hedenavond wordt er een wedstrijd in het ringrijden gehouden. Er is daar des avonds een gezellige sfeer. Dit was ook het geval op de ijsbaan te Heiloo, waarop even eens muziek wordt uitgezonden en op de ijs baan te Bergen, waar zeer druk gereden werd, eveneens begeleid door muziekuit- zending. Morgenmiddag worden er op deze ijsbaan wedstrijden voor kinderen gehouden, ter wijl daar Zondag de kampioenswedstrijden voor N.H. door den Kon. Ned. Schaatsenrij- dersbond, worden verreden. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Langestraat 85. Nieuwe aanwinsten 2e suppl. lijst 46. Wetenschappelijke werken over verschillende onderwerpen. 009S55 Scientia; handboek voor weten schap, kunst en godsdienst. 3 dln. 109D92 Durant. Van Socrates tot Bergson. 296A35 Antisemitisme en jodendom. 300F10 Faber. Naar wijder horizon. 327G95a Gunther. Azië in de branding. 335.6R21 Rauschning. De nihilistische re volutie. 337G67 Graajf, de. Handelspolitiek en prijsbeweging, (g.) 364W19 Wall, van de. Methodische toe passing der muziek bij de behandeling van ongewone personen, (g.) 366 W55 Wester. Goethe de vrijmetselaar, (g-) 370L95 Luning Prak. Menschen en moge lijkheden. 375M21.5 Mann, E. Tien millioen kinde ren. 396G20v Gedenkboek bij het 25-jarig be staan van de Ver. voor vrouwenkiesrecht, (g.) 396H90 Huldeblijk aan H. M. de Koningin van de Amsterdamsche vrouwen. 570.2B22 Barendrecht en Kruseman Jr. De glorie van ons polderland. 580T300p Thijsse. Omgang met planten. <g.) 607L95a Luning Prak. Aanleg en toe komst. 610J43 Jubileum album van het Neder- landsche Roode Kruis; 18671937 (g.) 610R68 Roode Kruis. Het Nederlandsche (g.) 640B66 Boek, Het, voor moeder. 649D446 Dijjelen, van. Speel je mee? 698V11 Vahrenkamp. Kleuren en kleu- renharmonie. 4 dln. (g.) 698Vllm Vahrenkamp. Moderne pastel kleuren voor het schildersambacht. 890D91 Duopo, Argènta; jubilea libro pri J. Baghy kaj K. Kalocsay. (g.) 914.8S65 Sleen, van der. Zweden en Lap land. 914.9B70 Bom, E. de. „Vlaanderen, o we lig huis". 930L91 Ludwig. E. Cleopatra. g is geschenk. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2