De bescherming van de Belgische kust Maaltijden en oorlogspropaganda. lUROL tegen jeuk en zwelling eerste blad Beparel Uw tanden wieringerwaard KOEDIJK Een miniatuurvlootje om vooral strijd te voeren tegen de.... mijnen. ZUIDSCHARWOUDE Londensche brieven. Winterhanden 3 met een heldere glans I W O R L door ze te poetsen met I V i\ V/ I- Een goed examen. De her J Kol, eerste botermaker aan de coöp zuivelfabriek De Volharding alhier, heeft bij het examen, uitgaande van de F N Z het hoogst aantal punten behaald over' allé coöperatieve zuivelfabrieken in Noordholland. Landbouw en Maatschappij. Landbouw en Maatschappij had, in sa menwerking met de jeugdclub, een ver gadering belegd op Donderdagavond: On geveer 40 personen waren aanwezig. De heer de Lange was voor dezen avond uitgenoodigd om nog eens de doelstelling van L. en M. uiteen te zetten. Ditmaal is er niet veel over het doel en streven vah den bond gesproken, doch meerendeels over het liberalisme, commu nisme, unilever, de waarde van den mensch, enz. Zeer veel werd door spreker met voor beelden toegelicht. Er moet een herboren platteland Komen. In de pauze werden door den heer F. Rob, voorzitter van de jeugdclub die als militair is gemobiliseerd, een aantal lan taarnplaatjes vertoond van Terschelling, waar hij is ingekwartierd. Na de pauze werden door mevr. Spaans en de heeren Jimmink en Saai enkele inlichtingen ge vraagd over teeltregeling en ardere pun ten, welke door den spreker waren behan deld. Zeer breedvoerig werden allen be antwoord. Nieuwe richting in de voeding. Vrijdagavond hield de afd. Koedijk van den Nederl. Bond van boerinnen en andere platelandsvrouwen een vergadering. Bij de opening sprak de voorzitster, mevr. Kramer, woorden van welkom tot de spreek ster, mevr. Ooms, ambtenaresse van het zui- velbureau, die een causerie zou houden over de beste maaltijden in oorlogstijd. Spr. be toogde allereerst, dat in de nieuwe richting voor de voeding zal blijken, dat er in dezen oorlogstijd geen gebrek aan voedsel zal kun nen komen, daar er genoeg is van eiger. bodem. Onze voeding berust op het gevuld zijn van het lichaam. De deskundigen zeggen echter, dat het verzadigd zijn nog niet altijd beteekent, dat alles wat noodig is voor het instandhouden van het lichaam aanwezig is. Wat wij echter noodig hebben, groeit op eigen bodem, daarvoor zijn wij in tegenstel ling met andere staten in een gezegend land. Spr. noemde de zaadproducten, groenten in zeer groote verscheidenheid, waaronder ook de peulvruchten worden gerangschikt, zoodat wij in de ongunstigste periode toch minstens over 10 soorten kunnen beschikken. En, wat de eene groente een tekort biedt, vult de andere weer ruimschoots aan. Zoo (Van onzen correspondent). BRUSSEL, eind December. Wie thans een bezoek brengt aan het^ Belgische kustland ontwaart op den dijk,' in plaats van elegante dames en heeren, khaki-uniformen van schildwachten, die zich opgesteld hebben in allerlei plaatsen en die tot taak hebben de kust te bewaken. Onmiddellijk na den wereldoorlog trof het Belgische leger aan de kust tal van onder standen aan, die door de Duitschers langs de zee waren gebouwd om elke poging tot ontscheping van geallieerde troepen op de Vlaamsche kust te verhinderen. De Duit schers hadden daarvoor ernstige redenen en zij hadden er alle belang bij hun ver sterking op behoorlijke manier te bouwen. De' geest van vertrouwen na den wereldoor log was zoo groot dat spoedig krachtig werd gewerkt om de onderstanden te doen ver dwijnen. Sedert enkele jaren heeft men in gezien dat zulks een fout was en werd de vernieling, die nog niet heelemaal was vol trokken, stop gezet. Bovendien werden an dere onderstanden herbouwd.... Een ge heim is dit niet daar het feit herhaalde lijk werd besm-oken in de pers en overigens werd aangeklaagd. Iedereen die aan de kust vèrbleef kon dit overigens herhaaldelijk vaststellen. Een feit is het dat het gevaar niet uit het Westen komt. Maar de huidige omstandigheden stellen diegenen in het ge lijk die steeds hebben betreurd dat België, zónder daarom een belangrijke oorlogsvloot te willen bouwen, geen marinekorps bezit dat in staat is om op voldoende wijze de neutraliteit van de Belgische territoriale wateren te doen eerbiedigen. De persdienst van het ministerie van landsverdediging heeft enkele dagen gele den een aantal journalisten uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de kust. Het eigen journalistiek initiatief van sommige bladen was dit bezoek reeds voor geweest, geruimen tijd geleden, wat niet minder in teressant is, want de officieele waarheid zegt niet altijd alles. Deze confraters waren er op uitgegaan, onlangs, toen de - corres pondenten van de kustplaatsen voortdurend meldden dat zeemijnen aanspoelden en ont ploften. Men wou weten hoe en met welke middelen de autoriteiten den strijd tegen de mijnen voeren, want van een schending van de territoriale wateren door een oorlogs schip van de oorlogvoerende landen is er nog geen sprake geweest. De voornaamste taak van den wachtdienst aan de kust is dan ook de strijd tegen de mijnen, alhoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten dat, wan neer er een treffen plaats heeft in de Noord zee, de Belgische havens, zooals Zeebrugge en Oostende, als schuilhavens zouden wor den beschouwd, door vluchtende schenen. De strijd tegen de mijnen moet in Bel"ië, aan de kust, worden gevoerd zooals in Ne derland. Er bestaat kans dat er nog vele ja ren na het einde van den huidigen oorlog zeemijnen zullen aanspoelen op de kust, want na den wereldoorlog kwamen er nog miinen aangespoeld in 1P27. De oorlo" h'd een en ander geleerd en er werd een af- deeling torpiljeurs en zeesoldaten gevormd. Met de geringe uitrusting en de practische onbeduidendheid van de vloot trof men toen voortdurend sarcastische en ironische uitlatingen aan. Het initiatief tot vorming van een kleine oorlogsvloot was zoo weinig ernstig opgevat dat men aan hoogerhand het belachelijke van de situatie inzag en de vloot, of, de enkele schepen die de vloot moesten vormen, ondoekte. Sedertdien heeft België geen marine meer, behoudens de en kele vaartuigen die den dienst voor de scheepvaart moeten verzekeren op de kust, maar die geen enkel militair karakter heb- v.n u en c'e oorlog, de nieuwe oorlog, is uitgebroken werd onderzocht welke solda ten eigenlijk zeelieden waren. Zij werden verzameld en vormden spoedig het „mari nekorps dat met twee kustwachters en een observatieiacht de taak op zich heeft genomen, zooals eerder gezegd, de neurtra- hteit van de Belgische territoriale wateren te doen eerbiedigen en tevens de zeemij nen onschadelijk te maken. Zij hebben een uniform gekregen en peliiken sterk" on de Fransche fusilïéfs maar dra<*en een Wauwa „pompom" on de matrozenmuts, luist om hen van de Fransche mariniers te onder "■"•heiden, die een anderen „pompom" dragen ~>e officieren van het marincorps zijn reser ve-officieren die Ms burger een bevel voe ren bij de burgerlijke scheepvaart. De com mandant van het korps heeft den vorigen oorlog meegemaakt als infanterist. Tal van uitlatingen kunnen worden aan gehaald die aantoonen dat de taak van dit marinekorps gevaarlijk is en dat de offi cieren en manschappen zich met ware toe wijding en met een zekere doodsverachting van deze taak kwijten. Allen zijn Vla mingen, of nagenoeg allen. Toen de eerste mijn aanspoelde op de Bel gische kust moest zij worden vernield. Dit gaf aanleiding tot een incident, dat nie mand had verwacht, om allerlei rede nen, maar dat aantoont hoe over het alge meen alles wat met de marine verband houdt wel in zekere mate is verwaarloosd geworden in België, ook wanneer het dingen betrof die behoorden tot wat noodzakelijk moet worden gedaan in het raam van de landsverdediging zooals zij werd opgevat. De aangespoelde mijn moest bijgevolg onschadelijk gemaakt worden. Besloten werd het tuig stuk te schieten en de mijn diende dan ook op het strand van een der Vlaam sche badsteden, tot schijf voor een anti- tankkanon. Van op 300 meter afstand werd er geschoten. Twee officieren stonden naast het kanon toe te kijken. Het eerste schot trof doel maar de officieren werden opge tild door de luchtverplaatsing en lagen op den grond uitgestrekt aan de andere zijde van het kanon! Bovendien werden overal in de buurt ruiten verbrijzeld en daken be schadigd. Op verscheidene plaatsen zijn aangespoelde mijnen ontploft bij het aan spoelen. Zoo te Koksijde en te Bredene. De ze ontploffingen richtten groote schade aan en verwekten een zekere paniek. Sedert dien is het kalm geweest op zee en werd minder gehoord van aangespoelde mijnen Doch de laatste Zuidwesterstorm heeft niet minder dan een 40-tal mijnen naar de Bel gische kust gebracht. Het marinekorps vaart met zijn booten uit om geregeld te patrouil leeren en ook de mijnen op te zoeken wier aanwezigheid door de visschers wordt ge signaleerd. Ofwel wordt getracht de mijnen te treffen door een kanonschot of door ma chinegeweervuur, om ze aldus tot ontplof fing te brengen, ofwel, wanneer de mijn zou zinken in te ondiep water, zonder ont ploffing, wordt zij voortdurend bewaakt, tot wanneer zij dieper water heeft bereikt. De mijnen die werkelijk aanspoelen op het strand vormen het grootste gevaar en bij den jonasten storm heeft het niet veel gescheeld of de pier van Blankeiiberge was totaal vernield geworden, door een mijn die zich genesteM had tusschen het staketset. De officier die met de vernietiging van de aangespoelde miinen is belast wist haar on schadelijk te maken, met behulp van een matroos, zooals hij er reeds tientallen heeft weten los te schroeven, op gevaar voor ei"en leven, want bii dergelijke tui "en is 't gevaar tseeds aanwezig waar men het't minst verwacht. Doch de beperktheid van den dienst aan de kust tegen het mijngevaar, afgezien van de bezetting door infanterie, die grenzen beschermt zooals aan alle zij den van het land, heeft tot gevolg, dat, na een storm, ,de bevoegde personen niet tege lijkertijd overal aanwezig zijn en dat een aan"esuoelde miin soms eeruimen tijd kan en moet blijven liggen, alvorens zij onscha- del'ik is gemaakt en weggehaald. Een Kamerlid voor Oostende, van Gla- beeke heeft dan ook een verzoek tot inter pellatie ingediend in verband met dezen toestand, welke internellatie nog niet aan de beurt is gekomen. België heeft zich zeker ingespannen voor zjjn verdediging, buitengewoon en in benaalde omstandighe den is dit zeker van de grootste beteekenis is dit zeker te achten en de toestand op het gebied van de marine zal door den betrokken autoriteit ook wel kunnen verklaard wor den. Doch de interpellatie in de Kamer za' een gelegenheid zijn om te wlizen on wat de ervaring thans leert, eens te meer, en het is niet overdreven te achten wanneer verzekerd wordt dat deze neutraliteitstoe- stand van België de regeering er ook toe brengen zal voor de toekomst de vestiging van een benerkte vlöotmacht onder oo"en te zien, waarvan de opdracht steeds zeer heuerkt zal b'üven. maar d-e lp omstan digheden als de huidige van het grootste belang is te achten. vertelde spreekster, dat eens in de twee we ken een maal met boerenkool de levertraan vervangt. En dan de opbrengst van het weiland door middel van de zuivelproducten, benevens vleesch en vet. Voor het ontbijt beval spr. ernstig aan het gebruik van melkbruin- brood, dat een zeer hooge voedingswaarde bezit, zeer licht verteerbaar is en een veel kleiner kwantum tarwe vraagt dan ander brood, omdat de omhulsellagen niet voor vee voeder wel gaan, en toch kost het niet méér. Men drinke hierbij geen koffie of thee, maar ons nationale product, n.l. melk en karne melk, dit laatste vooral voor kinderen, al is het maar een theekopje per maaltijd. Als men er dan boter bij neemt vormt dit een volledig maal, waarin alle voedings stoffen die noodig zijn in voldoende mate voorkomen. Spr. ried aan veel aardappelen en groenten, deze laatste vooral een 1/4 kilo per dag en per persoon (thans is dat in ons land 70 gram per persoon per dag) en 's avonds de rest van het middagmaal bij den broodmaal tijd, 's zomers met toevoeging van van zure room of hangop te verwerken tot een sala deschotel. Inplaats van vleesch of visch kan men hierbij een kaasgerecht nemen, dat bevat alle noodige stoffen voor het lichaam, even als melk. Ook bij het avondeten een kopje melk, en als men meelkost gebruikt, dan een haver- of gerst-product, zooals haver mout en gort; dit groeit op eigen bodem. Dit zal ons buiten distributie kunnen hou den, daar wij bij deze leefwijze veel minder meelproducten uit het buitenland behoeven. Het gevolg zal zijn, dat voor producten van eigen bodem een meer stabiele binnenland- sche markt komt, wat aan de volkswelvaart ten goed komt. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van den Nederlandschen Landarbei- dersbond werd in de zaal van den heer P. Kramer, uitgaande van de federatie Alk maar van dien bond, een uitvoering gegeven van de revue .Veertig jaar van zessen klaar", door het Amsterdamsch cabaret gezelschap onder leiding van Jac. Presser. Na een kort openingswoord, waarin de voorzitter, de heer Buwalda, de zeer talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, werd, nadat het gezelschap de proloog „Ga je ook naar het Bondsfeest?" had uitgevoerd, een propagandarede uitgesproken door den heer Akkerman, bondspropagandist. In deze rede heeft de spreker een inzicht gegeven van de toestanden, welke 40 jaren geledon bestonden en welke aanleiding waren tot de oprichting van den bond. Verder schetste hij le werkzaamheden van den Bond en eindigde met de opwekking alt werk voort te zetten. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door het cabaret-gezelschap, dat het zeer uitgebreide programma op verdienste lijke wijze heeft vertolkt. yVeec&ecichl VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: In het zuidwesten: Meest zwakke zuidoos telijke tot zuidelijke wind, afwisselend be wolkt, temperatuur om het vriespunt, geen neerslag van beteekenis, kans op mist. Voor het overige deel van het land: Neve lig tot helder of lichtbewolkt, droog weer, des nachts strenge tot matige, overdag mati ge tot lichte vorst, meest zwakke zuidoos telijke tot oostelijke of noordoostelijke wind. BUITENLANBSCH WEEKOVERZICHT. Een smalle voor van lagen luchtdruk vormt thans de noordelijke begrenzing van het continentale gebied van hoogen lucht druk. De westelijke winden aan de zuidzij de hiervan houden in het Kattegat en het westelijk Oostzeegebied de temperatuur boven het vriespunt. Over de Baltische sta ten breidt zich van uit het noorden een nieuw gebied van hoogen luchtdruk uit met temperaturen beneden 20 graden. Het ge bied van continentale koude omvat weer de Ardennen en reikt vermoedelijk tot de Vo gezen. In Italië reikt het tot de Apennijnen. In Hongarije en de Balkanlanden is de vorst meest matig, plaatselijk echter zeer streng. Op den Oceaan ligt een zeer uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk langs welks oostrand zich een breede strooming van warme lucht over het geheele westen met matige snelheden naar het noorden beweegt en tot diep in de Poolzee indringt. In het Z. W. van IJsland steeg bij storm uit Z. O. de temperatuur tot plus 8 graden en viel bij de nadering van een depressiekern in den nacht 5 m.m. regen. Langs de Portugeesehe kust is de temperatuur 15 graden en vielen in den nacht hoeveelheden regen van meer dan 10 m.m. In den vroegen morgen pas seerde een depressie de Azoren gevolgd door een snelle luchtdrukstijging en gepaard gaande met zwaren regen. De warmere strooming reikt juist tot het westelijk deel van België en het zuidwestelijke deel van van ons land. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.32 tot 7.38 uur licht op. LONDEN, Dec. 1939. Uw correspondent krijgt een buikje De reden, vreemd genoeg, is de oorlog. Door dien oorlog zijn wij neutrale journa listen, die ons trouwens nooit over de gast vrijheid van onze gastheeren te beklagen hebben gehad, populairder dan ooit ge worden. Wij zijn voor de Engelsche auto riteiten potentieele propaganda-instru- menten,. die zij vanzelfsprekend en terecht niet ongebruikt laten. Vandaar de vele vriendelijke attenties, waarmee wij sinds het uitbreken van het conflict zijn over laden, en vandaar het buikje. De meeste dezer attenties nemen n.l. den vorm van een noenmaal aan. Vrijwel elke week ont vangen wij twee of drie fraai 'gegraveerde kaarten, waarop het ministerie van Dit en het ministerie van Dat den eerb;edigen wensch uitspreken, ons op een banket uit te noodigen. Of dat van hun standput be zien verstandig is, zou men zoo nu en dan een oogenblik kunnen betwijfelen. Het on middellijke resultaat van deze banketten is, althans in mijn geval meestal, dat ik mij bij thuiskomst onmiddellijk te bed leg en daar den tijd verslaap, dien ik anders gebruikt zou kunnen hebben oir vriende lijke dingen over mijn gastheeren te schrij ven! De officieele noenmaaltijden, die ons hier in den laatsten tijd in zoo grooten ge tale worden aangeboden, nemen n.l. nog steeds aanzienlijk veel tijd in beslag, ter wijl zij bovendien ook het noodige vergen van de spijsvertering. Weliswaar wordt er tegenwoordig bij de opstelling van de menu's, die wii moeten afwerken, een ge paste soberheid betracht, maar niettemin blijft deze vorm van officieele gastvrijheid een tijdroovende grap. Zij begint om 1 uur en men komt zelden voor half 4 weer op zijn kantoor terug. Het ligt voornamelijk aan de lange rede voeringen, waarmee deze noenmalen steeds worden besloten en waarom zij ook eigen lijk grootendeels zijn begonnen. Nog is de Bombe of the Peche Melba niet door de keel gegleden, of de toastmaster, een in een zwarte kniebroek en scharlaken of roode jas gekleede lakei, doet de tafelconversatie ver stommen met zijn rondgebazuinden kreet: „My Lords, Ladies and Gentlemen, pray si lence for ycur Chairman, the Right Honou rable Earl ofViscountDan staat de Chairman cp en spreekt de verlossende formule, waarop alle nicotine-slaven "in het gezelschap reeds van de scep af aan op heb ben zitten te wachten: „My Lords, Ladies and Gentlemen", zegt hij plechtig, „I give ycu the toast of the King", nipt aan een glas waar allang niets meer in zit en gaat dan zitten, terwijl de toastmaster het eeuwen oude ritueel besluit met de stentorische aan kondiging: „Gentlemen, you may now smoke". Voor het geval dat u met dit ritueel niet bekend bent, moge ik u in overweging ge ven, het goed in uw geheugen te prenten, om op deze wijze te voorkomen dat gij, zoo als zoovele buitenlanders reeds hebben ge daan, op een officieelen Engelschen maal tijd tegen de goede zeden zondigt door voor de toast of the King reeds een klapsigaar op te steken. Dat is in Engeland een enorme flater, die men met de sociale doodstraf moet bekoopen. Is er eenmaal op den Koning gedronken, dan begint eindelijk het trommelvuur van redevoeringen, waarvoor de maaltijd zelf slechts een voorbereiding is geweest. Het is een merkwaardige sport en tot op zekere hoogte een merkwaardige tijdverspilling. De regels var 't spel schijnen te eischen, dat de spreker begint met een paar enorm overdre ven complimenten aan het adres van enkele vooraanstaande tafelgenooten, die door het luisterende gezelschap met plichtmatige applausjes en „hear, heari'-koortjes worden ontvangen. Dan komt het gebruikelijke an derhalve grapje, dat gewoonlijk veel van zijn effect verliest door het feit, dat elke geoefende mee-eter het allang op het ge zicht van den spreker heeft zien aankomen. Heeft het gezelschap ook hierop een vrien delijk „ha, ha, ha" casu quo „ho, ho, ho" doen hooren, dan komt ten slotte de onver mijdelijke kanonnade van schreeuwende ge meenplaatsen „De geest van onze man schappen zal over alle obstakels triomfee ren" Engeland blijft zijn roemrijk ver leden trouw".Recht en billijkheid staan aan onze zijde" etc., etc. ad infini tum nauseamque Vaak heb ik mij bij het aanhooren van deze phrases afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat iemand ze kan uitspreken alsof zij werkelijk iets beteekenden. alsof hij zijn toehoorders daarmee werkelijk iets vertelde Niet, dat deze Engelschen slechte after-din ner sprekers zlin, integendeel, er zijn velen onder hen, die ik maar al te zeer benijd om hun welbesneden tong. Maar de kost, dien zij ons bij deze officieele gelegenheden kunnen voorzetten, is om voor de hand liggende re denen zoo conventioneel en zoo eindeloos herkauwd, dat de toehoorder zich in wan hoop afvraagt wat voor zin "het heeft, er tijd, geld, -stembanden en trommelvliezen aan te besteden. Wat voor zin het heeft? Ik zal het u haar fijn vertellen, want ik heb zelf zoo juist ont dekt, dat al deze dure gastvrijheid voor onze gastheeren toch wel degelijk zin en waarde heeft.' Neem mijn ervaringen van deze week ten voorbeelde. Ik heb Maandag in klein gezelschap geluncht met de leiders van de Labour Party, Attlee, Dalton, Greenwood en een aantal mindere sterren. Woensdag zat ik aan op een officieel noenmaal van Lord Chatfield, den minister voor de Co-or- dlnatie van de Defensie, in het illustere ge zelschap van tal van hooge militaire oomes. en Donderdag lunchte ik met zeker duizend anderen in een gezelschap waar Halifax en Eden de eeregasten waren. Bij elke gelegen heid zijn de bekende redevoeringen afge draaid, bij elke gelegenheid heb ik mij afge vraagd, wat het nu toch in 's hemels naam voor nut had, al dit geld uit te geven om dezelfde oude gemeenplaatsen te herkauwen, en steeds heb ik geen antwoord op deze vraag kunnen vinden, omdat officieele banketten nu eenmaal bij het staatsleven behooren. Totdat ik mij gisteren er op betrapte, na een van deze lunches tegen een Nederlandsch collega te zeggen: „dat het toch niet te ont kennen was, dat al deze Engelsche hooge Pieten een door en door fatsoenlijken in druk maakten". Ik had in de laatste maan den tientallen van hen hooren en zien spre ken en ik had daarbij telkens weer het ge voel gekregen, dat dit „menschen van onze eigen soort zijn", eerlijke lieden, misschien niet altijd even slim, misschien vaak geneigd tot hoogdravende phrases, maar eerlijk, fat soenlijk, beschaafd en menschen van wie men geen oogenblik kan gelooven, dat zij in staat zouden zijn de wreede dingen te doen, die hun door hun tegenpartij in de schoenen worden geschoven. Zeker, ik geef het graag toe, het is een in druk, die op niet veel meer berust dan een oppervlakkige waarneming, en toch is het een indruk (trouwens ook bevestigd door wat er van het publieke verleden van deze lieden bekend is), aan welks juistheid ik persoonlijk niet vermag te twijfelen. Zoo gezien hebben deze gelegenheden dus wel degelijk hun nut. Zij hebben een propagan distische waarde, juist omdat zij in eerste instantie niet als propaganda bedoeld zijn. Niet wat er op deze maaltijden gezegd wordt, niet de redevoeringen en de phrases doen hier het propagandawerk, maar het persoonlijke contact: de neutrale aanzitten de, die een Eden of Halifax hoort en ziet spreken, die op zijn intonaties en op zijn gebaren let en daarin, als hij eenige men- schenkennis bezit, toch wel 'n zekeren sleu tel tot zijn persoonlijkheid kan zien, ont komt niet aan de slechts halfbewuste over tuiging, dat hij hier met fatsoenlijke lieden te doen heeft. Wanneer hij op zijn weg terug naar huis in de krant leest, dat een Engel sche onderzeeboot de Bremen heeft gesigna leerd, maar haar ongemolesteerd heeft laten passeeren, omdat zij zich niet wilde schuldig maken aan een vergrijp tegen het zeerecht, dan is hij, met den persoonlijken indruk van Engeland's leiders nog versch in het geheugen, geneigd te gelooven, dat deze op het eerste gezicht zoo twijfelachtig schij nende verklaring, juist is. Hij heeft Enge- lands leiders gezien en gehoord en een nieuw houvast voor zijn vertrouwen gekre gen. Dat is wel een paar noenmalen waard. SCHEEPVAARTLIJNEN. Rotterdamsche Lloyd. Bantam J.N.L. 4 Jan. van Kaapstad. Tapanoeli J.N.L. 4 Jan. te New York. Stoomvaart-Mij. Nederland. Klipfontein S.J.P.L. 6 Jan. te Soerabaja. Bloemfontein uitr. 5 Jan. te Batavia. Tarakan S.J.P.L. 5 Jan. v. Balik Papan. Soemba J.N.L. 5 Jan. te Batavia. Singkep uitr. te Sabang 4 Jan. MS^ Wintervoeten, Winteroorert. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. jyuumvzuuiten DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 6 Jan. 1940. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 558 stuks van y kg en de prijs: groothandel 80 82 <4 cent en kleinhandel 8587 y. cent perK kg. Vaten 80. Handel matig. 9600 stuks kippeneieren (groothandel) 4 4.25 per 100 stuks. Handel matig. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 5 Jan. 1940. Op de heden ge houden veiling werd betaald voor: Andijvie f 715, Bloemendaler kool 3.60, Boeren kool 2—6, Gele kool 2.103.40, Groene kool 2.606, Prei 6.6014.80, Roode kool 35.40, Uien 13, Wor telen 2.603.30 en Waschwortelen 4 9 per 100 kg; Appelen 39, Peren 1.50—6, Spruiten f 5.50—11.50, Witlof le s. 67.50 en 2e s. 45 per 100 pond; Knolselderie 2.608.10 per 100 st.; Peterselie 2.40f 2.80 en Selderie 3.80 5.60 per 100 bos. AMSTERDAM, 6 Jan. 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 54000 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Jan. 1940. (Langendijker Groentenveiling) 17600 kg Roode kool 4.50f 5.40; 10900 kg Gele kool 3—3.40; 16200 kg D. witte kool 3— 3.20; 900 kg Savoye kool 2.50; 6600 kg Grove uien 3.203.40, drielingen 1 1.20; 4000 kg Peen 1.60—2.40; 2000 kg Bieten 3.30. NOORDSCHARWOUDE, 6 Januari 1940. (Noordermarktbond). 72300 kg Roode kool 4.40—5.30; 30800 kg Gele kool 3.30—4; 68100 kg D. witte kool 2.50—3.20; 13600 kg Uien 3'f 3.30, grove uien 2.602.90, drieling uien 11.50, nep 1.70; 900 kg Peen 2.50. PURMEREND, 5 Jan. 1940. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Tomaten A 16—26, Witlof 7.50—17, Roode kool 3—5.60, Savoye kool 2.403.40, Spruitkool 1028, Boerekool 26, Andijvie 14—17, Wortelen 1.502.80, Uien 1.50—2.60, Prei f 11—14, Appels: Westlandschc Bellefleur 16, Brabant- sche Bellefleur 310, Zoete Bellefleur 37.50, Bramley Seedling 38, Gro ninger Kroon 312, Luntersche Pippe ling 28, Notaris-appel 210, Pre sent van Engeland f 5f 20, Reinette, goud 516, Peren: Comtesse de Paris 6 16, Gieser Wildeman 39.50, Winter- louwtje f 28 en Winterjan 28, alles per 100 kg, WARMENHUIZEN. 5 Jan. 1940. 1800 kg Uien 3.103.30; 7Ó500 kg Roode kool 4.30—5.40; 11800 kg Gele kool 2.50— f 3.30; 20800 kg D. witte kool 2.20—3.20.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3