Rvoeten KLQDSTERBALSEM 61/.O. VS' VRAAG EN AANBOD Een pU AKKER' S Üiimnieums worden weer modieus 36 emit per viff rafiia, Jet EEN VEIE VACANT k OER TWEEDE BLAD Hoe spoediger Ij er Kloosterbalsem op doet, hoe beter! winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stc ff en prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonös een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid. DE NOORDHOLLANDSCHE DORPEN- TOCHT. De Zondag door den Ijsbond Hollands Noorderkwartier uitgeschreven dorpentocht belooft een succes te worden. In verband met de mobilisatie is voor den tocht ook de deelname opengesteld voor militaire deta chementen. Met het oog op de verloven, maken deze den aangegeven tocht: Purmerend (start), Ilpendam, Monnikendam, Marken, Volen- dam, Edam, Oosthuizen, Hoorn, Avenhorn, Oudendijk, Oosthuizen, Purmerend (finisch) vandaag. Op Zondag starten de toeristen-deelne mers om 9 uur en de deelnemers wedstrijd- rijde^ om 8.30 uur. Het weer werkt tot nog toe in alle opzich ten mee. Er is geen sneeuw gevallen, zoodat men niet afhankelijk is van het al of niet vegen der banen. Het traject is bovendien zoo uitgezet, dat men nergens over vaarten gaat, die door motorschuiten en booten lang zijn opengehouden. Valpartijen, door on zichtbaar vastgevroren schotsen, zooals het vorig jaar, kunnen dus niet voorkomen. Het eenige tracé, waarvan wij verwachten dat 't minder prettig bereden kan worden i? dat van Monnikendam naar Marken. Als regel is dat tracé gï-chikto voor een auto- of ijsslee dan voor de schaats. Van verschil lende kanten verzekerde men ons echter, dat dit ijs thans, doordat het zonder wind is dichtgevroren, gemakkelijk berijdbaar is. Nu dit het geval is, kan de tocht, wanneer niet onverhoopt sneeuwvallen en wind als spel brekers optreden, niet meer dan een tocht worden, die met genoegen ook door de toeristen binnen vijf uur kan worden vol bracht. IJ.H.N. beschikte over een minimum tijd van voorbereiding, heeft bovendien uit de gemaakte fouten van het vorig jaar erva ring opgedaan en zorgt thans ook voor eeti post aan de finish en voor geheime controle posten. Smokkelaars krijgen dus ditmaal geen kans. Bedriegen wij ons niet dan staat Noordholland Zondag in het teeken van het ijstoerisme. Reeds thans weten wij, dat vele deelnemers aan den tocht 1939, ook voor dezen tocht inschreven. V- n heinde en verre zullen de echte Hollandsche schaatsenrij ders, die weten, dat het ijstoerisme nog heel wat andere genoegens geeft dan het z g. baantjesrijden, Zondag de het vorig jaar ge maakte kennismaking hernieuwen. Verwacht kan worden, dat het Zondag na afloop in Purmerend een gezellige boel wordt. De Doele, het eindpunt, biedt daar voor althans ruimte „enoeg. Dammen. HEILOOW.D.O. Gisteravond speelde de damclub „Hei- loo" een iamwedstrijd in de lunchroom van den heer Th. Bolten mor den Uiten- boogaardbeker tegen „W.D.O.'' uit Alk maar. De uitslag was als volgt: „Heiloo" „W.D.O," 1. H. BurggraafP. Veer 11 2. J. GeuzebroekJ. Amelsbeek 11 3. H. VerverG. Smit 02 4. A. KroonH. Timmerman 02 S. SchureC. Dammer, J. RosH. Linders J. SprenkelingC. Booy J. BurgeringC. Fok J. SpaansB. Luitjes C. AdrichemG. v. d. Kuyt 11. J. de KoekkoekP. Noom 12. P. BruinJ. Kaal P.. JethsG. v. Beekum H. v. d. PeetA. J. Lips P. Spaans 5. 6. 7. 8. 9. 1>0. 13. 14. 15. afgebr. 2—0 1—1 0—2 1—1 2—0 2—0 1—1 2—0 1—1 2—0 Resultaat 1612 Schaken. DE MATCH EUWE—KERES. De negende partij, gisteren te Rotter dam gespeeld, is op fraaie, wijze door Keres gewonnen. Na 34 zetten gaf Euwe, die met wit speelde, op. De stand is thans: Ker-es 5 p., dr. Euwe 4 p. Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzine-distributie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u. Wat er overbleef van den Koolhoven-verkenner, welke bij Pernis neerstortte. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indiëvliegtuigen was gister: Uitreis: Oehoe te Jodhpoer (wordt 8 Jan. te Bandoeng verwacht); Emoe te Alexandrië (wordt 10 Jan. te Bandoeng verwacht. Thuisreis: Pelikaan te Alexandrië (wordt 6 Jan. te Napels verwacht); Gier te Rangoon (wordt 9 Jan. te Napels verwacht). OUDKARSPEL (December). Geboren: Maarten, z. v Gerrit W. Verkroost en Trijntje Koorn. Freek, z. v. Cornelis Hink en Adriana H. L. van der Panne. Nicolaas, z. v. Nicolaas Ooye- vaar en Adriana Spaansen. Adrianus Gijsbertus, z. v. Cornelis A. Dudok en Cor nelia Smit. Overleden Antje de Mayer, oud 62 jaren, echtgenoote van Jacob de Wit. Hendrik Joman, oud 68 jaren, echtgenoot van Aaltje Dekker. JUAREZ. City-Theater. 1863. Het „Mexicaansch avontuur". De prestige-politiek van Napoleon III eischt een nieuw succes. Eén latijnsch-katholiek Mexico zal een tegenwicht moeten vormen tegen de protestantsch georiënteerde ideënwereld van het Noorden. Maar Frankrijks pogingen om den president Juarez, den bevrijder van Mexico, weg te vagen mislukken. Een nieuw plan wordt geboren: Maximiliaan van Habsburg en zijn jonge vrouw Char lotte zullen heerschen over het land, naar hun gezegd wordt, met den steun van de Fransche bezettingstroepen en met den wil van het volk. Maar bij de aankomst in Mexico blijken de feiten anders; een belang rijk deel van 't land op de hand van Juarez; 'n „volksstemming", die 'n volmaakt onjuis- ten indruk gegeven heeft van den gezind heid van de bevolking; een regeering, die tot eenig doel heeft het herstellen van het grootgrondbezit, dat onder Juarez' heer schappij over de bevolking was verdeeld. Maximiliaan is van goeden wil: een ver licht despoot. Alles vóór het volk, niets door het volk. Juarez is democraat: alles voor. maar óók door het volk, dat zijn eigen grondwet zal maken, zijn eigen regeerders zal kiezen. Twee principen, die volgens Maximi liaan, die met Juarez onderhandelt, slechts door één woord zijn gescheiden: het woord democratie. En we zien hem een pleidooi houden voor de ideeën uit een vroeger tijd perk, waarin het woord volksregeering een onbekende klank was. Een kloof, die on danks alles niet te overbruggen is, klaart Juarez, en hij verdedigt het recht van de democratie. .De beslissing, die moet komen, Frankrijk onthoudt Maximiliaan deren steun, diens lot is bezegeld; hij wordt gevangen genomen en gefusilleerd. Char lotte, die in Europa hulp was gaan zoeken, blijft achter Deze film is geen tendenz-film in dien zin, dat ze volstaat met een simplistische zwart-wit teekening. Ze laat vóór- én tégen- stander der democratie getuigen van zijn ideeën. Ze erkent de mogelijkheid, dat de persoonlijke bedoelingen van een Maximi liaan te goeder trouw konden zijn maar ze laat zien, dat despotie, óók al heet ze „ver licht", toch op den duur willekeur moet be- teekenen. Ze toont een oordeel uitspreken doet ze niet. In het licht van de feiten is dat ook niet noodig. De hoofdrolspelers in de eerste plaats Paul Muni en Bette Davis zijn erin ge slaagd overtuigend spel te leveren. Het korte voorprogramma omvat een tee kenfilm en journaals. ver goed valt: ver- De galons en tressen uit lang vervlogen dagen zijn weer terug gekomen. Ze zijn minder eentonig en worden met meer fantasie toe gepast. Vroeger naaide men donker blauwe galons op donkerblauw cheviot, nu echter worden de tressen gemaakt van het meest uiteenloopende materiaal. Zoo heeft men ze b.\. vervaar digd uit gelakt band en men moet daarbij niet denken aan het lak van zwarte lakschoenen, want dit band wordt in alle kleuren ge maakt ,tot porcelein-blauw toe. Dan is er ook band, dat meer in relief komt, van wollen angora- stof, dat haast op bont lijkt. En dan is er tenslotte nog het metaal band, dat een grappig effect maakt, b.v. op een korenblauw of op 'n zwart japonnetje. Dit band moet echter goed beschut worden tegen de inwerking van vocht, anders wordt 't dadelijk bruin. Zoo heeft men doffe en glim mende galons in zeer origineele weefsels en in alle kleuren van den regenboog. Op onze afbeelding geven we een paar eenvoudige voorbeelden hoe men galons kan toepassen: Allereerst een lange blouse of casaque (die weer modieus wor den) in rood met donkerroode banden. In 't midden een mantelpak, waarbij men kan zien, dat er veel afhangt van het opnaaien der banden. Hadden de galons op den rug doorgeloopen, dan had dat erg breed gemaakt. Tenslotte een mantel, waarbij de galons in bogen zijn opgezet. Ook manchetten en kr; ag kunnen dezelfde garneering hebben. Wordt het bont er dan tegen het voorjaar afgenomen, dan heeft men een zeer geschikten „tus- schen-mantel". Men kieze de galons liefst in dezelfde tint als de stof van de japon of mantel. Helkleurige, af stekende galons staan alleen op zomerjurken en moeten door jonge meisjes gedragen worden. MADELEINE. TROIKA. Victoria-Theater. Deze week vraagt een prachtige, Fran sche film uw aandacht in het Victoria- Theater. De titel Troika", de beroemde Russische slede met drie paarden, zegt reeds, dat de film speelt in het gebied der groote Oost-Europeesche sneeuwvlakten. De schitterende natuuropnamen zijn op zichzelf al een groote attractie. Maar de boeiende geschiedenis, die zich daar op de grens van Polen en Hongaiije afspeelt, maakt de film tot iets bijzonders. Chineesche opstandelingen stellen zeer veel belang in de nieuwste vinding der Polen op luchtvaartgebied, het model K. 65. Terwijl kolonel Zagloba het kerstfeest viert bij zijn dochter op een kasteel in de Karpaten, verspreidt de radio het bericht, dat de teekeningen van de K. 65 uit het bureau van den kolonel, het hoofd van de militaire luchtvaart, door een onbekende zijn gestolen. Kapitein Rjevsky, die de wacht had, heeft den dief betrapt, doch deze wist in het toestel, dat op hem wacht te, te ontkomen. Georgina, de dochter van den kolonel is getrouwd met Michael Stemberg. Zij heeft een zoontje uit haar eerste huwelijk, Sta- sik geheeten. Toevallig komt Georgina te weten, dat het haar man is, die de teeke ningen van de K. 65 heeft laten stelen, om ze aan de Chineezen te verkoopen. Zij wil alles bekend maken, doch Stemberg weet haar te overtuigen, dat zij een groote schande over haar vader en haar zoon zou brengen. Kapitein Rjevsky is bij de achter volging van den dief gedwongen geworden een noodlanding te maken en wel dicht bij het kasteel van Steinberg. Gewond wordt hij daar opgenomen. Al spoedig merkt hij dat zijn gastvrouw verdriet en zorgen heeft. Intusschen moet Stemberg zien de gestolen documenten over de grens te krijgen en hij weet zijn vrouw te dwingen dit voor hem te doen, als zij Rjevsky bij zijn vertrek zal vergezellen. Alleen als zij haar man de cheque in ruil terugbrengt, zal zij haar zoon terugkrijgen. En dit gaat alles, zooals is afgesproken. Maar de ver raders slapen niet. Stemberg moet trach ten te ontvluchten, doch wordt achter volgd door Rjevsky in de Troika, met als slot den dood van Steinberg, waarna Geor gina eindelijk kan verklaren, dat nu pas het leven voor haar zal beginnen en wel aan de zijde van den kapitein en met haar zoon. Prachtig is deze film gespeeld in het bijzonder door de drie hoofdpersonen. Schitterend was Charles Vanel als Stein berg, van groote dramatische kracht de vertolking van de rol van Georgina door Jany Holt. Jean Murat bleek opnieuw een uitnemend filmtalent en de overige ver tolkers hebben mede van het geheel een belangrijke film gemaakt, die men niet moet verzuimen te gaan zien. Het voor programma bracht eerst eerige zeer in teressante filmjournaals, vervolgens een aardige eenacter over kleuterverzorging, een mooie sportfilm over motorbooten en zeilen en tot slot het Hollandsch Nieuws met zeer geslaagde opnamen. HET DIERLIJKE IN DEN MENSCH. Theater Harmonie. Een van Zcla's meest bekende werken „La béte humaine" is door Jean Renoir tot een indrukwekkende Fransche film ge maakt. Het is de geschiedenis van Jacques Lan- tier (Jean Gabin), machinist bij de spoor wegen, wiens liefde uitgaat naar de mach tige locomotief van den passagierstrein, die hij dagelijks in pijlsnelle vaart naar Le Havre rijdt. Hij en de stoker Pecqueux zijn met de nukken en kuren van de machine be kend maar onder hun geoefende handen wordt het ijzeren monster een gehoorzaam dier, dat na 'n prachtigen tocht door tunnels en over bruggen percies op tijd het eind station arriveert. „Lison" heeft Lantier zijn locomotief ge noemd en hij wil ze niet ruilen voor een echte vrouw, omdat hij door een reeks van aan alcohol verslaafde voorvaderen zoo nu en dan buien van melancholie en waanzin nige woede heeft Wanneer de machine in reparatie is, gaat Lantier als passagier met een terugkeeren den trein en ziet, staande in de zijgang, twee menschen voorbij komen. Het is Roubaud (Ledoux), een onderchef van het station en diens vrouw Severine (Simone Simon). Bij aankomst v d. trein blijkt dat een passagier van de le klasse baron Grandmorin tijdens de reis vermoord is en Lantier begrijpt wie de dader geweest is. Het is Roubaud, die ontdekt heeft dat zijn vrouw als jong meisje noodgedwongen den maitresse van Grandmorin is geweest en die haar heeft gewroken. Het onderzoek levert het resultaat op, dat een vagebond als de dader gearresteerd wordt. Niemand kent den werkelijken dader behalve Lantier, die zwijgt terwille van Se verine, die hij lief krijgt. De vroeger zoo W0ENSDA65 n ZATEROAM. Alléén 2d» handscb go»d»r»n. dbldlwi eeataal (Mandag» Vrijdag» lnnnd»d Te koop: groote Mahoniehouten lin nenkast ook geschikt voor boekenkast, 1 penantkastje, ronde tafel, schilde rijen enz. TOUSSAINTSTRAAT 4. Te koop: Motorrijwiel D.K.W.-NZ- 250 cc. (1939) zoo goed als nieuw. Te bevr. FERD. BOLSTR. 20, Alkmaar. Te koop wegens overcompl.: crapauds en 4 stoelen. NICOLAAS BEETSKADE 74. twee Te koop een Miele stofzuiger 220 volt, bill, prijs. Te bevr. KOOLTUIN 9 A. Te koop: Origin. Hoekstra-schaatsen (schoonrijders). BRUINVISSTRAAT 14. Te koop: 5 paar Hoekstra schoonrij- schaatsen in prima staat, compleet met leerwerk a 4.50. KENNEMERSTRAATWEG 97. Te koop gevraagd Mod. Kinderwagen. BOVENWEG 207, Sint Pancras, C. BALDER. Te koop: 1 Salonpathefoon met 20 platen, prijs zeer billijk. Te bevr. SLEMPAD J 161, Heiloo. Tel. 3125. Te koop uit netten inboedel: prima. veerenbed (koopje), clotsetstoel, ge» makskoffer. 4 stoelen (rood pluche) 3, vlag 2.50. DEKKER, Spoor straat 5. Inkoop van inboedels, Naai machines enz. Te koop een paa- z. g, a. n. schoonrjj- dersschaatsen, midden heerenmaat, 4 en een paar z. g. a. n. Friesche dames- schaatsen 2.25. PRINS HENDRIKLAAN 19, Bergen. plichtsgetrouwe Roubaud verdrinkt de her innering aan den door hem gepleegden moord in de kroeg en Severine wordt de vriendin van Lantier. Hij dringt er op aan, dat zij met hem zal vluchten, maar zij durft Roubaud niet verlaten uit vrees, dat hij haar zal volgen. Dan groeit in haar de gedachte, dat zij zich vrij moet maken van den moordenaar en zij stelt de liefde van Lantier op een zware proef. Als hij Roubaud doodt en haar be vrijdt, zal zij z(jn vrouw worden. Lantier stemt toe, maar op het laatste oogenblik deinst hij voor de vreeselijke daad terug. Severine wendt zich van hem af en noemt hem een lafaard en opnieuw besluit- Lantier dan den chef te dooden. Samen wachten zij hem in zijn huis op, maar de spanning waarin hij verkeert is oorzaak dat Lantier een van zijn waanzinnige buien krijgt. Hij worgt Severine, zwerft langs de rails en beklimt voor de laatste maal zijn trcuwe „Lison". Als de locomotief haar snelste vaart heeft springt hij van de machine en wordt verplet terd aan den voet van een dijk gevonden. Prachtige opnamen geeft deze film van de ritten op de locomotief. Sober, maar uiterst facineerend, is het opel van de hoofdperso nen, van den sous- hef en van de raadsel achtige Severine wier demonische invloed zoo groot is, dat mannen voor haar bezit tot een moord bereid blijken. Het is een boeiende film, die met mede werking van de Fransche spoorwegen is opge nomen en waarbij men Zola's roman van 1880 in den tijd van luxe-treinen en auto's laat spelen. Vooraf: veel nieuws in beweegbaar geïl- lustreerden vorm, interessante sportopnamen en een alleraardigste gekleurde teekenfilm. TWEE NIEUWE NEDERLANDSCHE FILMS VAN FILMEX. Dr. Ludwig Berger maakt „Ergens in Nederland" en „Sarah Burgerhart". De NederLndsche filmproductieonderne ming Filmex, die in den loop van het vorige jaar heeft aangekonaigd, dat zij een produc tieprogram voor tenminste twee jaar zou uitvoeren, begint in den loop van deze maand met haar volgende film, onder lei ding van den bekenden filmregisseur dr. Lt.dwig Berger, die met zooveel succes de verfilming van Bernard Shaw's „Pyg malion" heeft geleid. Men heeft het gewaagd een greep te doen in eigen tijd en het onderwerp van de nieuwe film „Ergens in Nederland" zal een beeld geven van Nederland in mobilisatie tijd, die dus slechts den achtergrond van de film zal vormen. Met dankbaarheid maakte dr. Berger melding van de toegezegde mede werking van den marinestaf. Hij noemde het een groot geluk, dat hij bij de voorbereiding van deze film een jong Ne- derlandsch auteur heeft leeren kennen, die voor het schrijven van wat hij noodig had, geboren is. Het is e jonge roman- en too- neelschrij ver Jan de Hartog, van wien in het afgeloopen seizoen door het Nederlandsch Tooneel het zeesleepersdrama „De onder gang van de Vrijheid" ten tooneele is ge bracht. Tooneel- en filmboek blijven ook bij de knapste vertolking leeg wanneer er geen dichter achter staat en de Hartog had juist de stijl en het wezen, die voor een typisch Hollandsche film noodig zijn. In den loop van deze maand worden de diverse spelers geëngageerd en nog voor het einde van Januari zal in de Cinetone-studio's te Dui- vendrecht met het werk worden begonnen. In Mei a.s. zal de volgende film worden gemaakt, nl. Sarah Burgerhart. .Holta Wat dot Een uit de ro boomen waar de tegen de stamm< een arm uit, die lampen van mijl en zoo tot stopp schijnt het, doel klaarbaar genoej opgestelde milit ik er op de Belj van mijn winte nu al zoovele h< plant zich dan o het rempedaal o schietende auto gen. En zwaaiend sneeuw-gladden schuivende wie dende als een p stop ik nog wachthuisje van de zooveelste m en-antwoord-ges vraag van den r tité?" beginnen. Het portierraa als meegezogen sche koude, die dan opeens grot „boom" die mij scheidenlijk het kend, met damp hij naar mijn pa ren, wat ik ben dere indiscreties lantaarntje kijkt met mijn koude binnenzak heb c verblindend ovi aanschijn en dar kende en vreesd komen en me b te gaan presei dienstplichtige h ben ik als een s; Er helpt gee aan, en ik kruip daan. Het belee van het zaklanta «jen een paar st boerenhoeve op; moeten gaan uit mijn plezier dooi gen aan het to°i is niet makkelij] als men een net teuze kleur rood de koude aan krachteloosheid Mei corr Voor het tafel mandant, die in trek bij een wat impromptu, doel gloeiend potkach zijn dienstrappor heden echter we schoenen voor de en het is alles p kijkt eens in mi pijnlijke nauw' mijn uitheemsch formuliertje, dat zuiniging geslaas handigt mij het gebaar en het ve Ietwat hanepoo steeds „doode" dan is het rituëe vragen hoe ver 1 doel (hoe koud 1 goed) en de cot deelzaam tegen der. Ik heb zoo is dat iemand oJ vorm van aflei dat hieruit zijn heid ook wel ge een bereidwillig strekt tot het al de listig opgestel re versperringe neutrale nabuur lig heeft gemaak 42) HOOI Mo „Ze slaapt nog" Marguerite Fer: luxueus gemeube] deed de deur hei dicht, alsof ze ba ze zoojuist vanda de den grooten a Ze zag er, in d gelaat viel, niet g er waren wallen schoon ze flink e ze toch genoeg vi te zijn voor den zat. Er was iets sch me, koele, meed doen. Carlton Webbs haar aankeek en

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8