1 PEN«jCLOECK BEURS Luchtaanvallen De Fransche vrouw in oorlogstijd. 1 lïieuws ngendijkj rwoude "heermugowaard Jlucgedtifke Stand Spoci 2 RAS IBRUG eerste blad :enl. HEILOO BERGEN NOORDSCHARWOUDE Tienduizenden zoeken verdiensten door werk in fabrieken en bedrijven. IJsberichten uit de omgevirid. Voor den Alkmoorschen politierechter. Zaken in verband met den mobilisatietijd. i vaart weer open. vaart naar de vei- dijk weer open ge it hakken vanaf d* angendijk, en vanaf hakkers kwamen Het ijs was wel dik. inwoner overleden. Zorg te Stolpen is 'ezetene, de heer P. i van 94 jaren ovet- Aanbesteding. oentencentrale heeft eed het bouwen van auto-laadterrein van inschrijving was te Sint Pancras. •iepen te Schermer- mning wordt nader D. Bakker t op de algemeene be- stoffelijk overschot r ter aarde besteld, ital belangstellenden, ingen der moderne de plechtigheid aan- het -woord gevoerd erbaan uit Broek op >p de groote tegen- oude van dezen af- en van den overle- len warmte is uitge- an het „Onze Vader" \beele, voorzitter van uurdersbond, namens de overledene een erbuld, hem danken- hierin voor de arbei- presteerd. overledene dankte >or de belangstelling, er den indruk, de be- AMSCHE BANK M.V. r Alkmaar, Januari ?94G. Vor.k. 2.45-3.C0 1938 84n/]( 1937 813/, verkL 13i/s 250 ik IENL. Bezit t t yon e V I 90 821U 167 109 39 6 .3/, 311 9(i/, 129 391% 403/, 2 17'/, 4"/i« 48'.',, 5»/, 401 243 245 1043/, 59 100 2513/, 206V, i03 10 8V. 20 33/, 15S'/s "I1/, 121V, <*0 106l/5 t 41/4 ïja 94 lijn 1141/, >ot. 108'/, 10»'/, .121 163 1401/, 843/16 82 1673/, IO91/3 383/, 64V, 320 973/, 128i/, 238/, 60 3^16 403/, Wh 49'/ie -i 403-4 ^42 233 1053/,-6 59 2671/, 10 9-8'/, 204'/4.6 163 112i/a 60 104 48/is 110-3/,.1 109'/, 1641/,-5 N. 105/16 106/i, 11'/, 14'/, 74'/, x) ex-coupon xdividend. koers 2'/», heden 2'/, RSËN AMSTERDAM PIClEEL. Vorige koers 1.87 7.38 75.20 4.18 31 44 H 42.12 36.25 44.72 M 42.65 heden 1.87"/,4 7.41 75.25 4.20 K 31.5214 42.11 36.25 44.75 42.65 Gladde wegen. no Bladheid van den weg veroorzaakte «eerdere kleine ongevallen Een vooreen Z'g' van^fegrekwam*te vallen doordat de heer Zuu moegt «houden, on bestuurder ppn gjede den weg kleine gespannen paard van den "en doord omdat kinderen mei een terwijl niet verder konden overstake e lR autQ naderde. V8L heer Weet die een paar jaar geleden 1? «.eds een val met een rijwiel maakte en v toen een been brak, kwam thans weder te vallen aan het eind van den Mo- l6mast een hoofdwond constateerde de ont boden geneesheer een hersenschudding, ter wijl hij overbrenging naar een ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk achtte. Tooneeluitvoering. De r.k. tooneelvereeniging heeft Zon dagavond voor een uitverkochte zaal gege ven Felix Timmerman's Vlaamsche Kerst mislegende „En als de Sterre bleef stille staan" in drie bedrijven. In dit stuk treden Pitje Vogel (J. Kaandorp Pzn.), Suskewiet, een schaapherder (J. Bolten) en Schrob- berbeeck, een bedelaar (A. Borst) op den voorgrond en stuk voor stuk hebben zij een volwaardig spel gegeven. Ook de andere heeren hebben meegewerkt om den avond te doen slagen. Alleen is het te betreuren, dat er geen dames meewerken, doch wat elders mogelijk is, lijkt hier wel uitgeslo ten. Nu moesten een tweetal damesrollen door heeren .worden vervuld en dat viel tegen. Een gezellig bal besloot den avond. DE W.A.C.O. HEEFT HAAR DIENSTEN STOPGEZET. De Westfriesche Autocar Onderneming (Waco) heeft gister in verband met de gladde wegen de autodiensten op Westfries land stop moeten zetten. Om half vijf ver trokken de laatste bussen van Hoorn. De diensten op Amsterdam waren reeds tegen den middag gestaakt. Op vele plaatsen in de route, welke de Waco-bussen volgen, waren auto's van den weg geraakt en op de dichtgevroren sloten en wateren terecht ge komen. Persoonlijke ongelukken, hebben zich hierbij, voor zoover bekend, niet voor gedaan. Beschermt IJ tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is aileen mogelijk als ieder zelf daadwer* kelijk meehelpt Tooneeluitvoering. Voor den Berger Kunstkring en O. en O. geeft Vrijdagavond a.s. de N.V. Ned. Tooneel, artistiek leider Cor v. d. Lugt Melsert, het bekende blijspel in 3 bedrijven van Priestley „Toen wij trouwden", dat in Londen en Parijs groote successen beleefde en de vori ge week in den Stadsschouwburg te Amster dam voor de vijftigste maal werd opgevoerd. De vrienden van het tooneel weten dat dit stuk van Priestley tot de goede dwaasheid behoort, die gegroeid is uit de waarachtig heid. Het stuk toont menschen van den zwak- sten en meest laohwekkenden kant. In dit stuk, waarin 15 personen voorkomen, zijn de rollen van de drie bruidsparen in handen van ras-artisten. Daarvoor behoeven wij slechts de namen te noemen van Louis van Gasteren, Mien Duymaer van Twist, Marie Faassen, Theo Frenkel, Anton Roemer en Hélène Berthé. Bergen wacht Vrijdag een zeer amusan- ten avond. IJsclub „Nut en Vermaak". Zaterdagavond vergaderde de ijsclub Nut en Vermaak in Concordia alhier. In het jaarverslag van den secretaris wer den de verrichtingen van de ijsclub in het vorige seizoen, met zijn strengen winter van korten duur, gememoreerd Speciaal werd melding gemaakt van de belangelooze mede werking van de burgerij, om de ijsbaan langs het dorp van sneeuw te ontdoen. Dit jaarverslag werd vastgesteld. De voorzitter heeft nog eenige opmerkin gen gemaakt over het afzetten van de wak ken. Er wordt wel eens verondersteld, dat het de plicht van de ijsclub is, het geheele gebied der gemeente te onderzoeken op wakken. Dit is echter niet mogelijk en kan moeilijk van de ijsclub worden verlangd. De uitgezette banen en routes zijn echter alle door de ijsclub nagegaan. Het was inmiddels acht uur geworden; het bericht van Jan Langedijk's kampioenschap van Nederland werd niet vreugde ontvan gen. De heer de Geus legde hierna rekening en verantwoording af van zijn gehouden be heer. In het afgeloopen vereenigingsjaar is de kas der vereeniging met 8.35 achter uitgegaan. De rekening werd aldus goedgekeurd en vastgesteld. De noodzakelijkheid werd naar voren ge bracht, dat het ledental wordt opgevoerd. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Sijpheer en Abr. de Geus, werden her kozen. Ten aanzien van de besprekingen met de vereen. Volharding te Oudkarspel over een samen te stichten ondergeloópen land- baan werden door den voorzitter verschil lende mededeelingen gedaan, Men is niet optimistisch gestemd. Men was van oordeel, dat te Noordschar- woude geen plaats was voor een behoorlijke wedstrijdbaan. De verdere besprekingen met Volharding zullen worden afgewacht. De heer P. Blokker'zeide, dat het ge- wenscht was, in de Ringvaart bij de sluis een overgang te maken, waarvan men ge bruik kan maken bij het per schaats naar het Waardje gaan. De voorzitter meende, dat daarvan zoo goed als geen gebruik zal worden gemaakt, temeer daar de Ringvaart niet betrouwbaar is. Breedvoerig werd gesproken over het houden van een prestatierit door het Geest- merambacht, over ongeveer 25 K.M. Men besloot Woensdag een dergelijke rit te or- ganiseeren. ALKMAAR. GEBOREN: Maria H. V., d. van Johannes Dingerdis en C. A. Mans. Maria, d. van Johannes A. C. Bruin en M. A. Groot. Cornelis, z. van Frederik J. Frederikse en J. Hoekstra. Elisabeth F., d. van Joannes L. W. H. Booten en W. Singeling. - Johan M. z. van Simon J. Ruiter en j. M. F. de Beer. Agatha, d. van Nicolaas Klarenbeek "en A. Schong. OVERLEDEN: Antoni C. Pruijssers, gehuwd met C. Arensman, 31 jaar. Hillegonda E. Ranzijn 1 jaar. Crelisje Water, wed. van C. Da vids, 81 jaar. Frans Witte, gehuwd mat H. J. C. Smit, 43 jaar. Jan Huiberts, wedr. van IJ. M. Janse, 77 jaar. Cornelis Frederikse, oud 1 dag. Trijntje Dam, gehuwd met J. J. Dolver, 78 jaar. (Van ónzen Parijschen correspondent.) De Fransche vrouw en de oorlog Het is een actueel onderwerp, waarbij tevens maar weinig correspondenten, hier te Parijs, in gebreke zijn gebleven een loflied te.zingen Want of de jour nalist nu Johnny Hawkins heet en uit Amerika komt, of dat het Watson is uit Londen, of Guiseppe van de Gazetta uit Milano, hierin stemmen toch allen overeen, dat zij vrijwel gewedijverd heb ben bij hun pogen, om de Fransche vrouw de hulde te betuigen die haar zoo zeer toekomt. Deze activiteit was spontaan, niet beroepshalve dus, omdat allen oprecht in bewondering hebben gestaan voor de kwaliteiten van de Frangaises in deze moeilijke tijden. Charme en zakelijkheid verklaren het wezen der Fransche vrouw voor een groot deel. De Frangaise is inderdaad zakelijk, doch haar zakelijkheid is niet koud of bere kenend, doch getuigt van werkelijkheidszin, en is derhalve een soort realisme; dit realis me wordt daarbij gedragen door een spon tane stuwkracht, terwijl haar charme er voor zorgt, dat alles wat Ze onderneemt gloed ert warmte afstraalt. Zakelijkheid en charme, welk een unieke combinatie; en toch, liggen deze eigenschap pen niet ten grondslag aan het karakter der natie in zijn geheel? De Franschman is zake lijk voorwaar, hij is reaiist, hij is waar schijnlijk meer realist dan de vertegenwoor diger van welke andere natie Ook; hij ziet scherp en nuchter de werkelijkheid der din gen, zonder overdrijving, zonder dramatiek, doch tevens daarbij draagt hij zijn realisti sche levensvisie naar buiten óp een wijze, die treft door gloed en tinteling, door dé charme Aanschouw de Fransche kunst door de eeuwen, in haar beste perioden, en ge krijgt een zelfde beeld; aanschouw haar meester werken van het tooneel en haar literatuur, of anders de films der laatste jaren; overal treft hetzelfde: realisme en charme. Waar deze waarden zoo ten grondslag liggen aan het Fransche karakter, spreekt het vanzelf, dat moeilijke tijden als deze ze nog slechts kunnen accentueéren. Met een kalme vastberadenheid is de Poilu naar het front gegaan, met innerlijk een walging van datgene wat hij beschouwt als barbarisme, als zijnde strijdig met rede lijkheid, intelligentie, 'mensehelijkheid; niettemin, uiterlijk, ook een beeld van nuch tere zakelijkheid, omdat de werkelijkheid nu eenmaal niet anders is la guerre, eh bien, c'est la guêrre En de Fransche vrouw bleef achter, bitter misschien en Völ zorg, doch niet gelaten en passief, maar bezield met den spontanen wensch het hare te kunnen doen, voor haar familie en voor haar vaderland. Groot, ontzaglijk groot, waren de moei lijkheden die de mobilisatie meebracht; ge heele streken en steden werden geëvacueerd, gezinnen uit elkaar geslagen, en in duizen den en duizenden families deed de misère haar intrede; want mèt het vertrek van den man, vertrok mede voor menig huisgezin een relatieve welvaart. Wel-i"s-waar geeft de Staat een kléine ondersteuning, doch Frank rijk is niet het kleine, in zoo menig opzicht gezegende Nederland; wat doet de Fransche soldaat inderdaad met enkele centen per dag soldij, en wat doet zijn vrouw, zelfs al heeft ze drie kinderen, met een gemiddelde van vijftig cents per dag? Toch wordt nergens geklaagd, doch accep teert men de consequenties van hetgeen Onvermijdelijk was, onderwijl al het moge lijke doende om het hoofd boven water te houden óf naar werk te zoeken. Be hoort men tot de beter gesitueerden, zoodat veel zwarigheden vervallen, dan is het Vl'ij- Wel regel zich te melden bij een der vele vrouwelijke hulporganisaties, die zich lang zamerhand op schier elk terreih hebben ont wikkeld. Natuurlijk stelt zich het probleem op het platteland anders dan in de steden. Nu vele boerendorpen half ontvolkt zijn, en vaak alle paarden en wagens werden gerequi- reerd, dragen de vrouwen er de verant woording voor dén verderen gang van zaken; ze besturen het huisgezin, beheeren het be drijf, en doen al het mogelijke de dingen op gang te houden. Er zijn gevallen bekend, van dorpjes, waar de militaire autoriteiten slechts één paard achterlieten; dit eene paard nu is ge- meenschapsbézit geworden en wordt om beurten gebruikt. Elders gaan de boeren vrouwen, söms ver in Oen omtrek, een wagen leenen, met, indien ze de kans krijgen, een man erbij Maar is de arme kerel, die nog nooit zoo in aanzien was, voor de rest van zijn leven al besproken, dan klimt de boe- rinrtê zelf óp den bok, hanteert de ploeg, be mest het lahd en regelt het bedrijf naar eigen inzichten; de kinderen zijn goed voor dé huishouding en zoo rolt het leven voort, zöo goed êh kwaad het gaat. ïn de steden echter zijn uiteraard de toe standen vaak veel moeilijker, want is hier d> man vertrokken, dan is de vrouw vrijwel baar broodwinning kwijt; het beetje steun kan haar en haar kinderen niét in lever, houden, en dus herinneren velen zich haar beroep van vóór het huwelijk, en probee- ren Het is echter de minderheid, die op deze wijze slaagt; de groote meerderheid heeft nooit beroepsarbeid verricht, en de'bevoor rechten worden bovendien nog danig belem merd bij hun streven, door eên onnoemelijk aantal vrouwen, die zich vrijwillig meldden, Zonder financieel hiertoe gedwongen te zijn, doch alleen met het doel zieh voor het land nuttig te maken. Er heerscnt derhalve, op dit terrein, nog eenige verwarring, en aleer organisatorisch de zaak beklonken is kan nog geruime tijd verstrijken. WARMENHUIZEN (December), Geboren: Mattheus Antonius, z. van Mattheus Nicolaas Quent en Anna Brin- genberg. Annie, d. van Nicolaas Kuiiper en Maartje Keete. Cornelis, z. v, Teunis Paarlberg en Klazina Johanna Dalenberg. Schaatsenrijden. WEDSTRIJD VAN DEN NOORDER IJSBOND. De „Noorder Usbond" heeft gisteren een prestatierit over een afstand van 144 km. en een toéristentocht over 72 km. georganiseerd, waarvoor in totaal zeshon derd deelnemers hadden ingeschreven. Het gladde wegdek was echter oorzaak, dat tweehonderd rijders niet op tijd gistermorgen om zéven uur aan den start te Winsum (Gr.) konden verschijnen. Aan den prestatietocht namen 120 rij ders deel, Het trajeqt liep van Winsum over Groningen Appingedam Onder- dendam Uithuizen Zoutkamp naar Winsum. Eerste werd G. Duiker te Groningen, die daarmede in het bezit kwam van de „gouden schaats", welke het gemeentebe stuur van Winsum beschikbaar had ge steld. Op hem volgden J. Vos te Garsthuizen en J. Korst te Bedum. Het trio legde den afstand af in 7 uur 41 minuten. Voor den toeristentocht verschenen 280 inschrijvers aan den start, ten deele moes ten zij het zelfde traject afleggen, n.l. Winsum Groningen Appingedam - Onderdendam - Winsum. R. F. Blauw uit Groningen werd eerste in den tijd van 4 uur 17 min., 2 ên 3 H. Lamberts te Sappemeer en K. Hommes te Overschild, beiden in denzelfden tijd als de winnaar. WEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.S.B. Het presidium van den Koninklijken Nè- derlandschen Schaatsenrijders Bond heeft de volgende wedstrijden.uitgeschreven Op Woensdag 10 Januari wedstrijden in het hardrijden voor amateurs op de banen van de ijsclub „Veendam" te Veendam over 500 en 1500 meter. Op Woensdag 10 Januari wedstrijden óm het kampioenschap van Groningen in het schoonrijden voor dames en heeren, geor ganiseerd door de ijsclub „Fivelgo" te Ap pingedam. Op Donderdag 11 Januari nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs te Warmenhuizen. De nationale wedstrijden in het hardrijden, die vandaag te Uithoorn zouden worden ge houden, zijn tot morgen (Woensdag 10 Jan.; uitgesteld. Te Zuidscharwoude. De ijsclub ,Ons Genoegen" hield Zater dagmiddag een wedstrijd voor de school kinderen. De uitslag was als volgt: Meis jes 6-—8 jaar: 1. Nellie Sehoorl, 2. Rien Kraakman; jongens ,6—8 jaar; 1. P. Klos, 2. C. Nart; meisjes 9—10 jaar; 1. Nellie Bakker, 2. Marie Engeringh Pd., 3. Willy Varenhout; Jongens 9=10 jaar: 1. J. Schrijver Jz., 2. Jac. de Geus, 3. Siem Goedhart: meisjes 11—13 jaar: 1. Marie Klomp. 2. Gurie Bekker, 3. Jo Brink; jongens 1113 jaar: 1. Arie Kramer Nz.. 2. Ce6S Btkker Hz., 3. Jac. van Kleef Dz. Er Waren in totaal 72 deel nemers. Enkele kinderen, van ouders, die geen li', waren van de ijsclub, maar daar toe financieel wel in. staat werden geacht, werden van dé wedstrijden uitgesloten. Te Warmenhuizen. De uitslag van de j.l. Zondag door de ijsclub S.I.S. gehouden wedstrijden hard rijden 500 M. voor jongens Van 14 tot en met 16 jaar is als Volgt: 1. K. Molenaar; 2. D .Sevênhuijsen en 3. J. Swan. Tevens hadden j.l. Zondag op de Gouwsloot nog wedstrijden plaats in hêt hardprikken. De uitslag was: 1 N. Pronk Tz., 2. C. Pronk Jnz., 3. Jo Pronk Tz., i. A. Groot Pz. Rechtszaken Misbruik gemaakt van een oiiicieele positie. (Zitting van Maandag 8 Januari 1940.) De politierechter was klaarblijkelijk van plan met zijn eerste Maandagsche zitting in het nieuwe jaar eens flink van wal te ste ken, want niet minder dan drie en twintig zaakjes zouden worden behandeld. Alles zou misschien goed gegaan zijn, als koning Win ter geen spaak in het wiel had gestoken door de wereld met een dun laagje ijs te bedek ken, waardoor menigeen verhinderd werd zich bij den politierechter te presenteeren, met het gevolg, dat de zitting een min of meer onvolledig karakter kreeg. Uit Nieuwe-Niedorp moesten een vader en een zoon komen om zich te verantwoorden wegens een knoeierij tje bij een inventarisa tie in het begin van den oorlog. Vader was vanwege de gladheid thuis gebleven, maar de zoon was er in geslaagd Alkmaar te be reiken. Het bleek, dat deze zóón de ergste bedrijver van het kwaad was geweest. Hij had de officieele functie van „teller" gehad bij de inventarisatie. Hij moest ook het be drijf van zijn vader tellen, maar misbruik makende van zijn positie telde hij met opzet den veestapel van papa verkeerd, om zoo doende eenig veevoer in de wacht te kun nen sleepen. Dit feit werd hem door den officier, mr. G. v. d. Feen de Lilie, erg kwalijk genomen. Gevorderd werden zes weken tegen den zoon en 14 dagen tegen den vader, die na tuurlijk ook in het complot was. De politierechter deed het wat milder en veroordeelde den zoon tot twee weken ge vangenisstraf en den vader tot 30 of 15 dagen. Schuldige slordigheid. Sommige menschen kunnen zoo slordig zijn, dat ze anderen tot wanhoop bréngen. Tot dat soort lieden behoorde ongetwijfeld ook de 20-jarige kleermakersknecht uit Bo- venkarspel, die bij een baas in Westwoud in dienst was en in diens kleermakerij op een kwaden dag een electrische strijkbout, die op het lichtnet was aangesloten, doodgemoe dereerd vergat. De bout deed haar plicht en veranderde de electrische energie keurig in warmte, maar omdat de energie zonder op houden werd aangevoerd, werd de bout hoe langer hoe heeter, om tenslotte gloeiend te worden, zoo gloeiend, dat de boel begon te branden. En omdat niemand er bij was om het gevaar in de kiem te smoren, brandde de heele kleermakerij, die in een apart ge bouwtje was gevestigd, volkomen uit, met het gevolg, dat de baas een schadepost van 2200 kreeg te incasseeren, welke schadepost echter wel aan een verzekeringsmaatschap pij zal zijn overgedaan. Vrouwe Justitia vond echter, dat een der gelijke slordigheid gerechtelijk moest wor den gecorrigeerd en zoodoende kwam de jonge kleermaker op het beruchte matje te staan. Omdat hij blijkbaar wijd geopende gevangenisdeuren achter de dagvaarding had zien oprijzen, had hij gezorgd, dat er een reclasseeringsrapport ter tafel kwam te lig gen. Dat „rapport" bleek echter niet erg deskundig in elkaar te zitten, want de offi cier had er heêl wat op te zeggen, Er deug de volgens dezen eigenlijk niets van. De gevangenis kwam er overigens nog niet direct aan te pas, want de eisch was 25 óf 25 dagen en het vonnis luidde f 25 of 10 dagen en 1 maand gevangenisstraf voorwaar delijk met 2 proefjaren. Het dure klosje garen. Een winkelier in Slootdorp zat in de eerste weken van den oorlog zonder klossen in zijn. winkel, doordat hij de 400, die hij in huis had, spoedig had verkocht en toen hii in Octo ber weer een bezending thuis kreeg, had hij er al gauw klantenvoor. Zoo kwam er ook een juffrouw bij hem om een klosje garen en die liet hij er dertig cent voor betalen. De klant vond dat veel, waarop de winke lier, volgens de klant, zei: Vindt u een dub beltje winst nu zoo erg veel? De klant, die het klosje toch maar mee nam, Omdat ze er verlegen om was, bleef toch vinden, dat ze afgezet werd en vertelde haar wedervaren aan haar man, die o on geluk veldwachter van beroep is. De veld wachter meende, dat er sprake was van prijsopdrijving en maakte, ondanks het feit, dat de winkelier, die lont scheen te ruiken, later zes centen terug kwam brengen, pro cesverbaal op. De winkelier beweerde nu, dat hij zich vergist had, Gewoonlijk bereken de hij 24 cent voor een klosje garen, waar voor hij 17)4 cent inkoop betaalde. Toen hij de nieuwe zending ontving, had hij verkeerd gerekend en gemeend, dat de inkoop een cent of vier was verhoogd geworden, hetgeen voor hem reden was den verkoopsprijs op drie dubbeltje te stellen. Achteraf bleek ech ter, dat de inkoopsprijs nog gelijk was aan dien van- vóór den oorlog. Jammer voor den man, maar hij werd niet geloofd vanwege zijn uitlating Over het dub beltje winst tegenover de klant. De officier vroeg 15 of 10 dagen tegen hem en veroordeelde hem tot 10 of 5 dagen. Onwetend? Toch gestraft. Er werden ook nog verschillende oliezaak jes behandeld, Eén er van was tegen een winkelier uit Breezand, die aan vier klanten omstreeks eind October elk een vat petro leum had geleverd, Inhoudende 200 liter, ge lijk hij gewoon was zoo'n paar keer in het jaar aan deze menschen te leveren. Van hamsteren was dus geen sprake, maar er was nu eenmaal bepaald, dat niet meer mocht worden geleverd, dan een klant in een week noodig had. De man zei niet geweten te hebben, dat hij in overtreding was, want hij las geen krant en luisterde niet naar de radio. De officier vond die onwetendheid gek, vooral, omdat het feit was gepleegd twee maanden na het uitvaardigen van het ver bod. Hij vorderde f 50 of 20 dagen. Het von nis was een tientje goedkoopér. Ook de vier klanten moesten naast elkaar op het matje komen, omdat ze te veel olie ineens hadden gekocht. Zij allen beriepen zich op hun onwetend heid. Ze luisterden niet of maar heel weinig naar de radio en lazen niet of nauwelijks eert krant, beweerden ze. Dit deed den rech ter opmerken, datfhet bij hun thuis dan wel heel rustig moest zijn. De officier verwonderde zich er steeds méér Over, dat in dezen tijd nog zoo veel menschen geen radio hebben en geen krant lezen. Hij geloofde daar niet zoo veel van en vroeg tegen elk der verdachten, twee mannen en twee vrouwen, 4 of 2 dagen. Het vonnis was conform. De vaten olie werden natuur lijk verbeurd verklaard. Te Noordscharwoude. Door de ijsclub „Nut en Vermaak" werden Zaterdagmiddag afvalwedstrijden gehouden in het hardrijden. De uitslagen waren als volgt: jongens van 14 tot en met 16 jaar: 1. Jb. Kos; 2. J. v. d. Meulen; 3. P. Smit Fz.; jongens van 17 jaar en ouder: 1. C. Gutter; 2. C. de Geus; 3. W. Bekker. N. Ligt nart Wz. te Krommenie. Naar wij vernemen heeft onze plaatsge noot N. Ligthart Wz. bij de proef wedstrij den te Krommenie op de .100 m. een eer sten prijs behaald in den tijd'van 59 sec. en op de 1500 m. in den tijd van 3.8 min. Onbetrouwbaar ijs. Het ijs bleek op Velé plaatsen in Heer- hugowaard onbetrouwbaar. Vermoedelijk vond dit mede zijn oorzaak in het feit, dat er na de eerste vorstperiode gemalen was en er z.g trekgaten waren ontstaan. We hoorden meerdere gevallen van per sonen die hun sportlust met een nat pak moesten fcekoopen. Ijsbaan Heiloo. Men deelt ons mede dat net ijs van deze ba&n op het oogenblik van uitstekende kwaliteit is, zeer hard en effen. De toegang wordt in orde gemaakt, zóo- dat vanaf heden, ook 's avonds bij de ver lichting, weer volop op deze baan zal kun- neh worden gereden. Ijsbaan Bergen weer geopend. De baan van de IJssportvereeniging te Bergen is sêdert vanmiddag één uur weer geopend. Het ijs is in prachtige conditie. Kolven. LANGENDIJKER KOLFBOND. In de kolfbaan van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude werd dé vierde wed strijd van den Laiigehdijker Kolf bond ge houden. De uitslag was als volgt: Korpsen eerste klasse: „Volharding" Oud- karspel: P. Langedijk 118 (404) ont.;P. Gel der 153 (407) pnt.; C. Vlug 140 (421) pnt. Totaal 411 (1232) punten. „Op Maat" Zuidscharwoude: P. Molenaar 142 (425) pntP. Goet n.g. (300) pnt.; J. J. Rèijnê 144 (319) pnt. Totaal 286 (1044) punten. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude: Th. Rijper Sr. 131 (423) pnt.; G. Mettês 157 (405) pnt.; Th. Rijper Jr. n.g. (230) pnt. Totaal 288 (1067) punten. „Vriendenkring" Noordscharwoude; C. Langedjjk Pzn. 136 (425) pnt.; G. Deutekom 137 (422) pnt.; G. Hop 125 (417) pnt. Totaal 398 (1264) punten. Tweede klasse: „Op Maat" Zuidschar woude: F. v d. Welle 139 (328) pnt.; K. Ruiter 135 (370) pnt.; J. Leeuwrik 147 (348) pnt. Totaal 421 (1046) punten. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude: F. Muileboom 123 (403) pnt.; K. Spaans 115 (352) pnt.; N Rijper 108 (362) pnt. Totaal 346 (1117) punten. „Vriendenkring" Noordscharwoude (1ste korps): L. Mallêkote 107 (391) pnt.; G. Lan- gediik Pzn. 97 (404) pnt.; G. Ens 77 (onv.). „Vriendenkring" Noordscharwoude (2de korps): L. Dekker 99 (321) pnt.; T. Koste lijk 141 (225) pnt.; M. Maars 98 (304) pnt. Totaal 338 (850) punten. „Ons Genoegen" NoordscharwoudeA. Moeijes 124 (340) pnt.; P. van Dam 130 (298) pnt.; P. Jes 97 (309) pnt. Totaal 351 (947) punten. Derde klasse: „Volharding" Oudkarspel: J. Deutekom 105 (350) pnt.; F. Moeijes 93 (327) pnt.; K. Dekker 101 (279) pnt. Totaal 299 (956) punten. „Óp Maat" Zuidscharwoude: P. Glas 106 (324) pnt.; P. Sehoorl 82 (274) pnt.; J. Kra mer 126 (241) pnt. Totaal 314 (839) punten. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude: W. Kuih 78 (361) pnt.; J. v. d. Ham 116 (359) pnt.; J. Buiter 134 (231) pnt. Totaal 328 (951) punten. „Óns Genoegen" Noordscharwoude: D. Bakker 107 (300) pnt.; F. Blaauw 116 (283) pnt.; C. Hopman 106 (330) pnt. Totaal 329 (913) punten. Tweede klasse: C. Plakman „Volharding" Oudkarspel 127 (324) punten; Joh. Enge ringh „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude 90 (369) punten. Derde klasse: Alb. Drost „Volharding" Oudkarspel 76 (233) punten; Jb. van Twuij- ver „Op Maat" Zuidscharwoude 111 (208) punten; Ant. Jonkers „Ons Genoegen" Noordscharwoude 55 (145) punten; Sj. Maa- kal „Ons Genoegen" Noordscharwoude 84 (328) punten; D. Plakman „Onder Vrien den" Oudkarspél 73 (233) puntert; C. Lange dijk „Vriendenkring" Noordscharwoude 126 (118) punten. Nog eenige uitslagen van vorige wed strijden: ïn de kolfbaan van den heer C. Vis: J. Kra mer „Op Maat" Zuidscharwoude 116 punten; J. Buiter „Gezellig Samenzijn" Zuidschar- woude 93 punten; Th. Rijper Jr. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude 149 punten. In de kolfbaan Van den heer Th. Rijper: K. Ruiter „Op Maat" Zuidscharwoude 145 punten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven het behaalde aantal punten in de vorige wedstrijden weer. 'WsÈfëÈËÉÊÊÊÈMÉm a

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3