)U 'orfs RTJIS 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Rusland wordt groot© opruiming gehouden art voet. y No. 11 Directeur: C. KRAK. Zaterdag 13 Januari 1940 142e Jaargang Franco wil medewerken met de vredes- actie van het Vaticaan. Het aftreden van het iapansche kabinet. Temperatuurstijging leidt in Fin'and tot grootere actie. Van alle zijden wordt hulp geboden. De a'gemeene toestand. Het Japansche kabinet gaai heen DE SLAG BIJ SUOMUSSALMI reet 'n "AKKERTJE", KKERTJES" zijn don >te waarde. Ze be> koorts en infectie. JES" verdrijven de men, door nun af werking. Bovendien en "AKKERTJES" het eren, onmisbaar bij Itreffend bestrijden koorts en griep. JES" stillen direct en en maken dat U dig gaat gevoelen. rijnen, "nare dagen" iiivers: 2 stuks - 2 stuiven. IN DE VEREENIGDE ITEN. kringen te New-York Engeland en Frankrijk om in de komende twee ;en in de Vereenigde 'gevoegd, dat de geel» omstreeks het midden uitsche vliegtuigproduc- S. „BAHIA BLANCA" GAAN? •iler „Hafstein" heeft 62 bemanning van het Blanca" (8.558 ton), dat, a een botsing met een IJsland is gezonken. is voor kerstmis met mineralen uit Rio de n de hoop door de blok- IN LITTAUEN. Littauen is thans lager vaardigen winter van. 41 graden heeft men in geregistreerd. De dorps- :brek aan brandstof. In is wordt het vee in de gedood. Bij Ruedninkai koopman aangevallen, ien steek moest laten en ivluchtte. eclame-plan: JAGBLAD-RECLAME! een eind van de gezichtje in de ze niet meer op haar te helpen, n Akita, die nog icht. We moeten haar i ik er aan denk, dat zit als een gevangene, nllig, dan word ik ziek rorden, maar op dat vel, of buiten op het rg alles in rep en roer p, liep naar het raam p tijd om Saxon Marsh stappen, die er direct d vandoor ging. op sprongen twee of lar een deel van zijn leren wagen, die den 1de. speelde zich in zoo iavid niet wist, wat hij op, dat ze de vlucht op. „Het zal mij be weer krijgen", d van Bloomer, die mkwam met een krant gezicht stond zeer op- zei hij. „Hij betaalde hem als een haas ge- :rop los gaan! En als u geloof ik wel, dat ik zoo haastig tusschen- ondkrant is net geko- „en dat maakt veel aar eens op de voorpa- (Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Berichten uit Kopenhagen maken melding van het ontslag van den Russi- sischen volkscommissaris voor den vliegtuigbouw en vele van zijn mede werkers. Er zouden in Rusland tal van executies plaats vinden van militaire leiders, die verantwoordelijk gesteld worden voor de nederlagen van de Russische troepen in Finland. Anderzijds wordt in Noorsche bladen bericht, dat vele Russische krijgsge vangenen er niets voor gevoelen ooit naar Rusland terug te keeren en dat opstandige soldaten de hen vergezellende politieke commissarissen hebben neergeschoten. In Moskou spreekt men de berichten tegen, dat Russische hoofdofficieren teruggeroepen en ter dood gebracht zijn. Er is, zegt men, geen enkele wijziging gekomen in het personeel van het Roode leger in Finland en wat dienaangaande uit de Scandinavische hoofdsteden gemeld wordt, zou onder den invloed der Britsch-Fransche oorlogshitsers geschied zijn. Generaal Franco heeft het Vaticaan laten weten, dat hij gaarne bereid is zijn medewerking te verleenen aan elke actie, welke den vrede kan her stellen en een eind kan maken aan het gevaar van de communistische expansie in Europa, omdat het communistische gevaar een bedreiging is van de Westersche beschaving. In Japan staat het Kabinet Abé op het punt om plaats te maken voor een zoogenaamd nationaal kabinet, dat waarschijnlijk naar een betere ver standhouding met Engeland en Amerika zal streven, een anti-Russische politiek zal volgen en den Japanschen invloed in China wil handhaven. Het Finsche legerberichi. Het gisteren uitgegeven Finsche commu niqué over den strijd tot 12 uur luidt: Met. uitzondering van optreden van pa trouilles en artillerie waren het einde van den dag van 11 Januari en de morgen van 12 Januari rustig. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: Door het slechte weer en de sneeuw stormen in het land was het optreden der vijandelijke luchtmacht zeer beperkt. Don derdag is echter een Russisch vliegtuig neer gehaald. Een luchtaanval op Helsinki. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben gis termiddag een aanval op Helsinki gedaan. Het aantal slachtoffers van Russische luchtaanvallen. De Finsche legatie heeft medegedeeld, dat sedert het begin van den oorlog tot 9 Januari tengevolge van Russische luchtaan vallen 234 personen gedood, 269 ernstig en 210 licht gewond zijn. Luchtaanval op Turku. Dertig Russische vliegtuigen hebben gis ter een aanval op Turku gedaan. Een aantal burgers is omgekomen. Ook te Lahti zijn bommen geworpen. De zender daar is be schadigd en zal gedurende drie of vier dagen niet functionneeren. De Finsche uitzendingen zullen echter niet gestaakt worden en in het bijzonder de kortegolfzendingen ondervinden geen hinder. Het Russische legerbericht. In het legerbericht van het hoofdkwartier ven iv Leningrad wordt gezegd: „Op 12 Januari bedrijvigheid van verkenners in de richtingen Ukhta en Repo- la. In de richting van Petrozavodsk botsingen tusschen afdeelingen infanterie. Op de Kare- lische landengte activiteit van verkenners en licht artillerievuur aan beide zijden. De Sovjet-luchtmacht heeft een verken ningsvlucht ondernomen. Do Belgische hulp aan Finland. Van verschillende zijden wordt in Belgié een hulp aan Finland georganiseerd. De „Vuurkruisen" hebben een inschrijving ge- open dom ambulance-materieel naar Finland te zenden. Het fonds van het comité tot hulp aan Finsche kinderen groeit snel, baron Louis Empain heeft 600.000 francs voor dit. fonds beschikbaar gesteld. Verder heeft de Belgische kathoCieke lig' .oor den vrede een dagorde aangenomer;. r?n r' - f-;e met de pinnen wordt betuigd en waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Belgische regeering snel en doeltreffend zal meewerken aan de hulp aan Finland overeenkomstig de aanbeveling van den Volkenbond. Het Spaansche blad „ABC" Russische actie. over de De „ABC" schrijft naar aanleiding van den Russischen aanval op Finland onder meer: „Het is zeer waarschijnlijk, dat het verschij nen van het Russische imperialisme op het Europeesche tooneel tot gevolg zal hebben, dat de wrijving tusschen de beide mogend- beden. die het- tot dusverre in de Middsl- landsche Zee niet eens waren, vermindert. De Italiaansche hulp aan Finland en de hou ding, weCke Italië openlijk ten aanzien van Rus1 and beeft aangenomen, beteekenen niet. dat. het Duitsch-Italiaansche bondgenoot schap verbroken of grondig gewijzigd is. Niettemin zijn het zenden van Italiaansche vrijwilligers naar Finland, waar ook En- gelsch en Fransch oorlogsmateriaal aankomt, de actieve diplomatieke arbeid van Italië in den Balkan, het openlijk toegegeven voor nemen, zich te keeren tegen het communis me, waar het zich ook vertoont, en de feite Italiaansche, perscampagne tegen de Sovjet- Unie aanwijzingen voor een mogelijke evo lutie in de Europeesche crisis". DE HULP AAN FINLAND. Uit Amerika. President Roosevelt heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat hij i den congres - leiders verzocht heeft het probleem van het verleenen van bijstand aan Finland te over wegen. De president dringt er op aan, dat de Russische aanval op 'Finland met het daar uit voortvloeiende gebrek voor groote aan tallen menschen en de noodzakelijkheid van handhaving der Finsche onafhankelijkheid geen kwestie van partijpolitiek zou worden voor de Vereenigde Staten. Roosevelt voegde hieraan toe, dat zijn besprekingen betref fende bijstand aan Finland nog geen beslui ten hebben opgeleverd. Uit Zuid-Afrika. Vele Zuid-Afrikaansche artsen en ver pleegsters hebben zich aangeboden als vrij willigers voor dienst in Finland. Zij hopen, dat het verbod der regeering tegen vertrek van artsen en verpleegsters uit Zuid-Afrika zal worden opgeheven. TWEE VX.IEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Uit San Diego wordt gemeld: Twee vlieg tuigen van de Amerikaansche marine zijn in de lucht tegen elkaar gebotst. Van de zes in zittenden wisten zich twee met hun para chute te redden. Omtrent het lot van de vier anderen is nog niets bekend De beide overlevenden hebben medegedeeld, dat zij him kameraden eveneens omlaag hebben zien springen. De streek, waar het ongeval is geschied, is zeer woest, zoodat het moge lijk is, dat zij verdwaald zijn. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Het Belgische ministerie van defensie deelt mede, dat gister vreemde vliegtuigen boven België en in het bijzonder boven de provinciën Limburg, Luik en Luxem burg hebben gevlogen. Afweergeschut en jachtvliegtuigen kwamen in actie om de toestellen van het rechtsgebied te ver drijven. NIEUWE PRESIDENT VAN ECUADOR. Dr. Carlos Arroyo Delrio, de candidaat der liberalen, is vandaag tot president van Ecuador gekozen. Te Guyaquil is het tot ernstige onge regeldheden gekomen en werd algemeen gestaakt. Zie verder Buitenland pag. 2. 2e blad. Het Japansche kabinet onder leiding van minister-president Abé zal niet lang meer bestaan, want de premier is van plan morgenochtend den keizer het ont slag van het geheele ministerie aan te bieden. Dat, is geen verrassend nieuws, want het was bekend, dat er sinds geruimen tijd een heftige oppositie tegen het beleid van dit kabinet werd gevoerd. Men had en kele weken geleden al een motie van wantrouwen opgesteld en was daarna begonnen met het verzamelen van hand- teekeningen van parlementsleden en het was duidelijk, dat minister Abé hoewel hij had verkondigd -niet te zullen wijken aan de steeds grooter wordende onte vredenheid over zijn beleid ten offer zou vallen. De premier was van plan zijn stand punt uitvoerig in den Landdag uiteen te zetten, maar hij is op dat besluit terugge komen met het oog op de ongunstige atmosfeer, welke er thans heerscht onder de oudere staatslieden in het leger en in de politieke kringen. Vandaag zou minister Abé met den con servatieven Geheime Raad 't protocol in zake een overeenkomst met Rusland over de visscherijkwestie behandelen en hij zou vervolgens vergaderen met de voor zitters van de groote politieke partijen over de oprichting van een nieuwe cen trale Chineesche regeering onder leiding van Wang Tsjing Wei, den vroegeren mi nister van Buitenlandsche Zaken van Tsjang Kai Sjek, eer. invloedrijken Chi nees, dien men aan het hoofd van een1 nieuwe Chineesche regeering wil zetten in de hoop het gezag van Tsjang Kai Sjek daardoor te ondermijnen De houding tegenover Rusland en het optreden tegenover China zijn al twee groote kwesties, die de meeningen van vooraanstaande personen in Tokio ver deeld hebben gehouden, maar er zijn er nog meer, o. a. de houding tegenover En geland en Amerika. In Engeland, dat in den loop van het vorig jaar op zoo nonchalante wijze door Japan werd behandeld, wil men den machtigen Oosterschen staat blijkbaar wel te vriend houden, waarschijnlijk om dat men anders vreest, dat het naar een al te gevaarlijke toenadering tot Rusland of Duitschland zal streven. En in Amerika weet men maar al te goed, dat de volgende week het met Japan gesloten handelsverdrag afloopt. Wanneer Amerika dat wil, kan het daarna den Japanschen handel een geweldigen strop bezorgen en men beseft in Tokio maar al te goed, dat men van Amerikaan sche zijde dan ook het stellen van ver schillende voorwaarden voor het weder- aanknoopen der handelsbetrekkingen heeft te verwachten. Het zijn allemaal kwesties, die het regeeren in Japan niet gemakkelijk ma ken. Japan zoekt, als iedere staat, naar den politieken weg, dien het 't meeste voordeel kan brengen en voornamelijk het zoo plotseling door Duitschland met Rusland gesloten non-agressiepact heeft den Japanschen staat, die voorbestemd was met Duitschland en Italië een anti- koniminternpact te sluiten, voor een zeer moeilijke beslissing geplaatst. Er zijn in Japan nog altijd vooraan staande politici, die de Sovjet-Unie te vriend willen houden, zooals Sjiratori, de vroegere Japansche ambassadeur in Italië, die in een vooraanstaand Japansch dagblad schrijft, dat een botsing met Rus- o RUSSISCHE DIVISIES FINSCHE ACTIE i FINSCHE STELLINGEN De kaartjes geven den lezer een goed duidelijk beeld van het verloop der veld slagen te Sala en Suomussalmi. Bij het eerste kaartje werd slag geleverd te Savukoski: een Russische divisie werd aldaar als het '.Vare in de pan gehakt. Na 18 dagen feilen strijd wisten de Finnen zich langs den oever van de Tennio-rivier staande te houden en Sala te heroveren. Salla werd door de Finnen als het ware met een ijzeren gordel omringd; nog liggen er drie Russische divisies voor deze plaats. De Russen aarzelen echter naar Kemijarvi op te rukken, omdat zij zich op hun rechtervleugel door de Finnen sterk bedreigd voelen. Het tweede kaartje geeft den slag bij Suomussalmi weer. De veldslag in Finland speelde zich af te Kiautajarvi op 30 December '39. Vier Russische divisies werden gedeeltelijk vernietigd, gevangen- genomen of over de grens gejaagd. De Finsche tactiek slaagde erin de divisies te splitsen en deze op beide flanken aan te vallen; onderlinge samenwerking der Russen werd verijdeld, zoodat geen der legerleiding iets afwist van wat er gebeurde. Het 163ste werd te Kiautajarvi verslagen, het 162ste te Juntusranta, het 9de en 44ste te Ra ate. De kaarten geven schematisch, het verloop hiervan: weer. land voor Japan veel ernstiger gevolgen zou hebben dan een conflict met Amerika, omdat Japan en Rusland een gemeen schappelijke grens hebben. Het is niet zeker, dat Rusland de hulpverleening aan de nog altijd niet door Japan over wonnen regeering van Tsjang Kai Sjek zal wijzigen, maar wanneer er een overeenkomst met de Sovjet-Unie wordt gesloten, zou Rusland zijn volle aandacht kunnen wijden aan de Europeesche kwes ties en met Duitschland kunnen samen werken aan den opbouw van een nieuwe orde in Europa. Dat is voor Japan natuurlijk van min der belang maar het houdt tevens in, dat men dan een lastigen dwarskijker kwijt is en Japan zich zelfstandig kan bezig houden met den opbouw van een nieuwe orde in het Verre Oosten. Ondanks de vele schijnregeeringen in verloop van tijd door Japan in China opgericht, is het nimmer gelukt China geheel aan de Japansche eischen te on derwerpen. Die strijd tegen het enorm groote China heeft Japan millioenen ge kost en het eenige wat men er mee be reikt heeft, is dat de werkelijke Chinee sche regeering, die van Tsjang Kai Sjek steeds dieper naar het binnenland ver plaatst werd. Daarom heeft men alle hoop op den invloedrijken Wang Tsjing Wei gesteld en de Japansche legerpartij, die een natio naal kabinet wenschte om Japans buiten landsche politiek ten opzichte van China vrij te doen blijven van de binnenlandsche politiek, schijnt thans door het aftreden van het kabinet-Abé het pleit'te hebben gewonnen. Dus blijft men in Japan een anti-Rus sische politiek voeren en blijft men tevens streven naar een onderwerping van China. Minister Abé heeft reeds bekend ge maakt dat Wang Tsjing Wei voor het aan vaarden van een nieuwe Chineesche rêgeeri'ng diverse voorwaarden had ge steld, welke door het legerbevel waren goedgekeurd. Japan zou dan twee jaren na het sluiten van den vrede zijn troepen uit China terugtrekken met uitzondering van eenige garnizoenen en er zou een economische samenwerking tot stand komen tusschen Japan en Noord-China, terwijl er tusschen Japan, Mandsjoekwo en het nieuwe China een anti-kommin- ternverdrag zou worden gesloten. Het ziet er naar uit dat Japan zijn anti- Russische politiek in overeenstemming zal brengen met die van Italië en Hongarije en van zoo vele andere landen, die Rusland op het oogenblik allesbehalve gezind zijn. Dat zou dus de nieuwe Japansche koers ten opzichte van Rusland en China zijn, maar daarnaast is er nog een ander be langrijk vraagstuk, namelijk de verhou ding tegenover Amerika, dat door het af- loopen van het handelsverdrag de krach tigste troeven in de hand houdt. Het is minister Abé geweest die steeds getracht heeft met Amerika en Engeland op goeden voet te komen en daarvoor de rivier de ..angtse en diverse havens in het bezette deel van China weer voor de buitenlanders open te stellen. In Amerika begrijpt men, dat dit een erkenning van het Japansche gezag in China beteekent en men zal van die zijne dan ook nog wel de noodige voorwaarden stellen. De minister van Buitenlandsche Zaken Nomoera schijnt thans de Amerikanen tot het sluiten van een soort overgangs verdrag te willen bewegen, maar het is de vraag of de thans te vormen nieuwe nationale regeering dien koers zal blijven volgen. De Vereenigde Staten vormen niet alleen met het oog op de handelsbetrekkingen, maar ook als sterke militaire mogendheid een factor waarmede men ten opzichte van de buitenlandsche politiek ernstig reke ning dient te houden. Zooals het Russisch-échec in Finland er ongetwijfeld toe bijgedragen heeft, dat men den anti-Russischen kant uitgaat, zoo zijn de nieuwe Amerikaansche vlootplan- nen van groote beteekenis voor de ver houding tusschen Tokio en Washington. Amerika wil de sterkte van zijn vloot met 25 vergrooten en Je grootere ver houding boven de Japansche marine hand haven. Japan heeft wel toegezegd de rivier de Jangtse tot Nanking weer voor 'ie Amerikanen open te stellen maar slag schepen van 52.000 ton, zooals men ze thans in Amerika wil bouwen, kunnen de rivier niet eens opvaren. Zoo was de verklaring van een der lei dende figuren van de Japansche admirali teit en hoewel het blijkbaar een grapje was, ligt er toch wel deze waarschuwing in opgesloten, dat een Amerika, dat in de toekomst een al te dreigende houding zou aannemen, er niet op behoeft te rekenen daarmede in Japan eenig succes te kunnen bereiken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1