DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rusland protesteert bij Zweden en Noorwegen. No. 12 Directeur: C. KRAK. Maandag IS Januari 1940 Finland heftig gebombardeerd. Rusland ontkent zware verliezen. Militaire maatregelen in diverse staten. Honderden bommen op Finland geworpen. D© Russen handhaven zich in den Salla-sector. Tijdelijk geen periodieke ■«verloven. Internationale toestand iets minder gunstig. De ahemeene toestand. pgave. (No. 2 der Ja- len 2 en 47 met elkaar of bij elkaar optellen, tkomst de twee zelfde r.dere volgorde, als uit- I. Zoo is het ook met de .1. 72 en 27. Nu is de gevallen kunt vinden ,die vermenigvuldigd en DRIE cijfers als uit- :acht de volgorde, j.) liefst zoo vroegtijdig erlijk tot Vrijdag 19 n den Puzzle-Redacteur he Courant. 121.20, Engeland 21.20 21.3522.20, Brussel ngeland 23.1524. .g 15 Januari. 5 en 414,4 M. (Alg. pro- 8.ANP-ber., gr.pl. ;enwijding. 10.20 Deel. 11.10 Deel. 11.30 Gr.pL zang. 12.45 ANP-ber., Ramblers. 2.3.Gro en solisten (opn.) 3.05 concert. 4.30 Voor de •.pl. 6.6.30 Orgelspel. 1-Star-orkest en solisten. Ier. 7.05 Gr.pl. 7.10 Le- aarheid van ons volk", t. 8.Herh. SOS- en .15 De Stem des Volks m het Utr. Sted. Orkest. :ht. 9.15 Rosian-orkest. VARA-orkest en soliste. 1.10 Orgelspel. 11.30 ,5 M. (NCRV-uitz.) 8.— riftlezing, meditatie. 8.20 Gelukwenschen). 10.30 Christ, lectuur. 11.30 12.15 Gr.pl .(12.30 ANP- ïble v. d. Horst en gr.pl. en. 2.35—2.55 Gr.pl. 3.— nerplanten. 3.40 Gr.pl. 4.45 Gr.pl. 5.15 Voor de atre-mains en gr.pl. 7. causerie. 7.45 Gr.pl. 8.— SOS-ber. 8.15 Nederl. i een vocaal ensemble, r.pl. en lezing over het ANP-ber., act. halfuur, •t. 11.Gr.pl. Ca. 11.50 ng. en 449 M. (Na 6.20 njn. BBC-Northern orkest, en zijn dansorkest. 1.20 uuziek. 1.50—2.20 Piano- !.20 Orgelspel. 3.40 BBC- 20 Ber. 4.35 Filmpr. 4.50 isorkest. 5.20 Kinder- L en piano. 6.20 Ber. 6.35 Variété 7.20 Mededee- 7.50 Intermezzo. 8. vue-progr. 9.20 Ber. 9.35 2-orkest. 10.25 Progr. ge- [ington (met gr.pl.) 11. "ariété. 11.45 Holst- 5012.35 Ber. >48 M. 12.05 Pianovoordr. Legrand en zijn jazz- rsoli. 1.35 Zang. 2.— Gr. ioolvoordr. 3.20 Orgel- causerie. 4.20 Radiotoo- 20 Chansons. 5.35 En- iviva". 6.35 Pianovoordr. k. 7.50 Radiotooneel. 9.05 soliste. 10.20 Zang. 11.05 15 Zang. 12.05—12.20 R. azzorkest. 5.50 L. Eysoldt's orkest. -9.50 Pianovoordr. 10.50 'saksenorkest en solisten, nspel. 1.35 Populair con- rogr. 4.50 Folkloristisch Folkwang-strijkkwartet. Dcbrindt's orkest. 7.35 9.50—12.20 Zie Deutsch- n 484 M. 322 M.: 12.20 1.) 12.50 en 1.30 Omroep- I, 5.15, 6.—, 6.50 en 7.20 :oldaten. 8.50 De Kon. Ion" van Berchem. 9.20 a solisten. 10.30—11.20 I.) 484 M.: 12.20 Gr.pl. )li. 1.05 en -1.30 Omroep- 2.20 Gr.pl. 5.20 Radio- ivoordracht. 6.15 Radio- 7 05 Orgelspel. 8.20 Voor )mroepsymph.-orkest en ihting). 10.05 Gr.pl. 10.30 msorkest en soliste. SENDER, 1571 M. 7.35 i Berlijnsch Philh. orkest, r.pl. 10.20 Politiek overz. enkleinorkest. 11.20 Ber. Nachtconcrrt. CE RADIODISTRIBXJT1E um. n. 8.8.20, Engeland 8.20 9.50, D.sender 9.50 .10—11.20, Keulen 11.20— 12.20—14.20, D.sender uien 16.20—16.30, Parijs 0, Danmarks Radio 17,10 Fr. 17.35—18.20, Bero- 5.35, Brussel Fr. 18.35 -19.20. Danmarks Radio mder 20.20—21.30. Bero- II.50, Boedapest 21.50- 5.2022.50. D.sender 22.50 sel VI. 8.—9.20, Engeland tarks Radio 11.2012.20, -13.50, Parijs R. 13.50— Radio 14 20—15.50. Enge- Boedanest 172017 50, -18.35, Pariis R. 18.35- Tr 19.05—19.20, Keulen mmarks Radio 20.35 5021 90. Engeland 21.20 VI. 21.35—23.20, Parijs Engeland 23.3024. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummei bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Men was den laatsten tijd min of meer verwonderd over de zwijgzaamheid der Russische regeering ten opzichte van het feit, dat tal van Europeesche en niet-Europeesche staten het tegen de Sovjet-Unie vechtende Finland met mannen en materiaal steunen. Dat moet toch in Russische oogen een openlijk partijkiezen en deelnemen aan den strijd tegen Rusland zijn. Het is te begrijpen, dat de Sovjet-Unie zich daarbij niet allereerst keert tegen staten als Engeland, Frankrijk en Italië, die zich van haar protesten in de gegeven omstandigheden niet veel zouden aantrekken, maar wel tegen Zweden en Noorwegen. Deze landen toch nemen door het uitzenden van groote groepen vrijwilligers reeds actief aan den strijd tegen Rusland deel en door hun houding zal het Engeland en waar schijnlijk nog andere staten, mogelijk bijken wapenzendingen aan Finand te doen toekomen. De regeering van Sovjet-Rusland heeft, naar eerst thans blijkt, reeds op 5 Januari te Stockholm en Oslo geprotesteerd, waarschijnlijk in de hoop, dat Zweden en Noorwegen nog vatbaar zijn voor een Russische bedreiging. Respectievelijk op 6 en 10 Januari hebben Noorwegen en Zweden geant woord, dat zij op de vriendschap van Rus'and prijs stellen, maar de kwestie der vrijwilligers niet in strijd met het volkenrecht achten. Van Russische zijde zou daarna zijn meegedeeld, dat beide staten onvoldoende weerstand bieden aan de pogingen van andere staten om hen in een oorlog met de Sovjet-Unie te verwikkelen. Uit de berichten van Fmsche zijden blijkt, dat in den Salla-sector nog hevig wordt gevochten. Honderden Russische vliegtuigen hebben de laatste dagen Finsch gebied gebombardeerd en ook de hoofdstad met bommen be strooid. Volgens Finsche berichten schijnt de schade nogal mee te vallen. Een uitvoerig communiqué uit Moskou wil den indruk wekken, dat het met de Russische verliezen in Finland nogal meevalt en dat de Finnen nergens de Russische grens hebben overschreden. In diverse staten zijn maatregelen tot stopzetting van verloven genomen. Wat daarvan de oorzaak is, is op het oegenblik niet heelemaal duidelijk. Een bericht uit Zwitserland meldt, dat aan de Zwitsersche grens geen concentra ties van Duitsche troepen zijn waargenomen. De strijd bij Salla. De officieele legerberichten zwijgen nog over de gevechten bij Salla, doch deze trek ken veel belangstelling in Zweden. Volgens sommige geruchten zouden de Finnen er bijna in zijn geslaagd een divisie Russen te omsingelen. De Russen zouden evenwel ver woed strijden om een tweede Suomussalmi te voorkomen. Volgens sommige Zweedsche correspon- ten zouden de Russen hier 40.000 man in den strijd hebben geworpen. De Finnen pogen hun beproefde methode voort te zetten en de Russen van hun bases af te snijden. De Russen verzorgen thans hun aanvoer van voorraden en versterking met vliegtuigen. Ook in den aether zijn de Russen actief en volgen® de Zweedsche kranten hebben de Russen een soort ultimatum gericht tot de Finnen, waarin werd gezegd, dat, wan neer zij niet binnen 48 uur de wapens zou den neerleggen, de Duitschers de Russen te hulp zouden komen om Finland te verplet teren. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van gister luidt: Op de Karelische landengte de gewone be drijvigheid van patrouilles en verontrus- tmgsvuur der artillerie. Aan het Oostelijk front heeft de vijand in de richting van llomats aanvallen ondernomen: hij is echter zijn uitgangsstellingen teruggeslagen. Overigens levendige activiteit van patrouil les en verkenningsafdeelingen en schermut selingen, waarbjj de vijand een aantal man nen en materiaal verloren heeft. Russische vliegtuigen bombardeeren Finland. De Russen hebben Zaterdag hun bombar dementen op het binnenland voortgezet. De Russische vliegtuigen vlogen tusschen 12.30 uur en 16.30 uur boven de wolken, op een hoogte van 3000 tot 5000 meter. De bombardementen waren gericht op het gebied tusschen Nystad en Kumo en op de omgeving van Abo, Tampere, Haubo en Lahti en de Finsche Golf. Zij hebben slacht offers onder de burgerbevolking gemaakt. Er zijn 15 dooden en 71 gewonden. Boven dien is een aantal huizen, dat uitsluitend door burgers bewoond werd, in brand ge raakt, Er werden 500 bommen geworpen. In den loop van den dag heeft de Finsche luchtmacht Russische schepen gebombar deerd. Verder zijn twee Russische vliegtui gen neergeschoten. Een Russisch bombarde mentstoestel, dat onlangs neergehaald was, is gevonden. Finsche escortevaartuig getorpedeerd. Gemeld wordt, dat het Finsche escorte- vaartuig „Aura", dat koopvaardijschepen convoyeerde, in de Bothnische Golf door een Russische duikboot is getorpedeerd. Het is nog niet bekend, hoeveel opvaren den het leven hebben verloren. Men weet slechts, dat een aantal matrozen vermist wordt. Russen bombardeerden houten huizen. De bladen publiceerden Zaterdagochtend foto's, waaruit blijkt, dat de Russen houten huizen hebben gebombardeerd, die tot den grond toe vernield zijn. Elders zijn gebou wen beschadigd, doch de Sovjets hebben geen enkel objectief van militair belang ge troffen. Helsinki gebombardeerd. Vcor het eerst in het nieuwe jaar zijn bommen op Helsinki geworpen. Zaterdag middag hebben Russische vliegtuigen de stad aangevallen. Om 13.45 loeiden de sirenes en terstond klonken geweldige explosies in het Z.W., vergezeld van hevig vuren der luchtdoelbatterijen. De chef van de verdedi ging der stad meende, dat er slechts lichte schade is aangericht. Om 15.45 werd gemeld, dat alles weer veilig was. Negen machines namen aan den aanval deel en lieten onge veer 50 bommen vallen. Twee personen wer den gedood en ongeveer 40 gewond. Een toe stel werd door het luchtdoelgeschut neerge haald. Een afzonderlijk Finsch gevechts vliegtuig zette de aanvallers achterna, toen zij zich terugtrokken. Volgens het politie rapport daalde drie -toestellen tot 500 voet en gebruikten zij de jmachinegeweren. Nader werd gemeld, dat negen vrouwen ernstig gewond zijn bij den luchtaanval van Zaterdag. Verscheidene andere Finsche ste den zijn gebombardeerd, de meeste schade werd aangericht in Hyvirkaa, het spoorweg knooppunt op 50 km. ten Noorden van Hel sinki. De spoorlijnen en de telegraafverbin dingen werden ernstig beschadigd. Er is verbitterd gestreden rondom Aitto- joki, ten N. van het Ladogameer, waar een nieuwe Russische aanval met zware verlie zen is afgeslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat drie personen gedood en minstens 20 gewond zijn .tij den luchtaanval op Helsinki. In Hyvin- kaa werd een pèrsoon gedood en terwijl tien gewonden vielen. Op deze plaats werden 100 bommen neergeworpen. Ook op Espoo, jp 25 .km. ten W. van Helsinki is een lucht aanval, gedaan. In deze plaats bevinden zich al'e buitenlandsche legaties. Zeventien bom men werden hiér neergeworpen. Er vielen echter geen slachtoffers en slechts weinig schade werd aangericht. Een tweede luchtaanval. Gistermiddag hebben de Russen een tweeden luchtaanval op Helsinki gedaan. Negen vliegtuigen wierpen bommen op de arbeiderswijken. Mén gelooft- niet, dat de schade groot is. Het gerucht, volgens hetwelk de villa van den Amerikaanschen gezant verwoest zou zijn. wordt niet bevestigd. Bij de aanvallen van Zaterdag heeft de Russische luchtmacht vrij aanzienlijke ver liezen geleden. Amerika en Finland. De in Washington verschijnende dagbladen gaven Zaterdagmiddag in krachtige termen uitdrukking aan de noodzakelijkheid onmid dellijk hulp te verleenen aan Finland. De republikeinsche „Evening Star" be sluit zijn 'artikel als volgt: „Het congres moet weten hoe het gevoelen is van de groote meerderheid der Amerikanen betreffende het gewettigde verzoek om bijstand aan Finland". De „Daily News", een liberaal blad, schrijft: „Men moet niet vergeten, dat Finland materiaal noodig heeft, wanneer het zijn strijd tegen de agressie wil voorzetten. Wat de Vereenigde Staten betreft, er zijn heel wat voorstellen aan het congres ge daan om Finland te helpen. President Roose velt heeft aanbevolen deze voorstellen te coördineeren en de belangen van binnen- landsche politiek ter zijde te stellen. Dat is verstandig. Er moet echter snel gehandeld worden en doeltreffender dan alleen maar met sympathiebetuigingen. Opgemerkt moet echter, worden, dat de meeste bladen, terwijl zij uitdrukking geven aan de verontwaardi ging, die in de Vereenigde Staten gevoeld worden tegen Rusland en aan sympathie voor het land, dat het slachtoffer van de agressie is geworden, er den nadruk op leg gen, dat de hulp der Vereenigde Staten aan Finland in geen geval met zich mede mag brengen, dat men de neutraliteit laat varen. Amerikaansclie comité zendt zesde cheque van 100.000 dollar. Het comité voor hulp aan Finland onder voorzitterschap van Herbert Hoover heeft opnieuw een chèque van 100.000 dollar aan Finland gezonden. Tot dusver heeft het comité thans 600.000 dollar gezonden. Zweedsche vrijwilligers in Finland. D«» bevelhebber over het corps Scandina vische vrijwilliger in Finland, generaal Lin- der, heeft Zaterdag zijn eerste dagorder uit gegeven. Daarin zegt hij o.m.: Ik neem thans ht commando op mij over het corps vrijwil ligers, dat van nu af aan in het Finsche leger zal zijn opgenomen onder de bevelen van maarschalk Mannerheim. Wij hebben een groote taak te verrichten: De verdediging der vrijheid van Finland en van alle Noord- sche landen. Ik ben ervan overtuigd, dat ieder van u zijn plicht zal doen. Er is in Zweden besloten tot vervaardi ging en verkoop tot den prijs van 1 kroon van een insigne, dat gedragen zal worden door al degenen, die daadwerkelijken steun aan het vrijwilligerscorps willen geven. De opbrengst .zal geheel bestemd worden voor het onderhoud van dit. corps. Prins van Bourbon Parma neemt dienst in Finsche leger. Prins Réné van Bourbon Parma is te Ko penhagen aangekomen. Hij zal zich over een paar dagen naar Finland begeven om daar als gewoon soldaat in het leger dienst te nemen. De 43-jarige prins, die gehuwd is met prin ses Margaretha van Denemarken, de doch ter van prins Waldemar, is een broer van ex-keizerin Zita van Oostenrijk en van prins Sixtus van Bourbon Parma. Ook Finsche communisten onder de Russische troepen. Onder de Russische troepen, die zich aan het Noordelijk front bevinden, komen ver tegenwoordigers voor van alle rassen: Kalmoeks, Tsjirkiezen, soldaten uit Siberië en den Kaukasus, alsmede Finsche commu- De regeeringspersdienst meldt ons: In verband niet eenige min gunstige symptomen in de inter nationale situatie, heeft de regee ring, teneinde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voorbe reid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Bij informatie te bevoegder plaatse vernemen wij, dat het besluit der re geering tijdelijk geen nieuwe perio dieke verloven te verleenen, geen betrekking heeft op zakenverloven (ook al worden zij periodiek geno ten), op weermachtsindustrieverlo- ven en op uitzonderingsverloven. nisten. De laatsten trachten tijdens de ge vechten de Finsche troepen om den tuin te leiden door hen in het Finsch aan te roepen. Wanneer zij daarentegen gevangen worden genomen, vermijden zij zorgvuldig Finsch te spreken, hoewel men zich er gemakkelijk van kan vergewissen, dat zij het verstaan. De correspondent van de „Messagero" te Tallinn meldt, dat volgens daar ontvangen inlichtingen de Russische volkscommissaris voor de luchtvaartindustrie, Kaganowitsj en een aantal militaire leiders, die voor den Russischen tegenspoed in Finland verant woordelijk geacht werden, na een kort proces terechtgesteld zijn. De „Messagero" noemt in het bijzonder Zdanof, vroeger militair gouverneur van Leningrad en een der voor naamste voorstanders .van den veldtocht tegen Finland, generaal Mereskof, comman dant van het garnizoen van Leningrad, wien rren verweet de campagne niet te hebben voorbereid en Demevianski, oud-gezant te Helsinki, die Moskou zeer slecht zou hebben ingelicht over de Finsche verdedigingsmoge lijkheden en de doeltreffendheid van de Mannerheim-linie. Het blad meldt voorts, dat Stalin dage lijks met de generaals aan het front telefo neert en zoo de operaties leidt. Er is een aan zienlijk aantal officieren en commissarissen naar het front gezonden. Een Russische tegenspraak. Men is tevreden in Moskou. Het Russische telegraafagentschap Tass publiceert een tegenspraak van het hoofd kwartier van het militaire district Le ningrad, waarin gezegd wordt, dat in de tw.eede periode van drie weken in Finland geen wijzigingen van belang voorgekomen zij aan het front. Terwijl in de eerste drie Militaire voorzor s- maatre&e'en Men verzekert van officieele zijde, zoo wel in België als in Nederland, herhaalde lijk, dat de oorlogvoerende landen plechtig beloofd hebben, dat zij de grenzen van deze kleine neutrale staten niet zullen schenden en dat er geen enkeel reden is waarom wij daarop niet zouden vertrouwen. Wij hebben tot dusver dat vertrouwen niet beschaamd gezien, maar, ondanks alle van regeeringszijde gegeven verzekeringen, is men zoowel in Den Haag als in Brussel op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid en komt zoo nu en dan eens tot uiting, dat men over den algemeenen toestand, wat deze kleine, maar uiterst gevaarlijk gelegen sta ten betreft, niet heelemaal gerust is. Wij hebben het kort geleden al eens mee gemaakt, dat plotseling op uitgebreide schaal militaire maatregelen werden geno men en dat de verschrikte bevolking pas twee dagen later uit den mond van den mi nister-president mocht vernemen, dat er geen enkele reden tot ongerustheid was en Nederland ten volle op het door de oorlog voerende staten gegeven woord kan ver trouwen. Het is thans de tweede maal, dat plotse ling, in verband met den internationalen toestand, diverse verloven worden stopgezet. Volgens de regeeringspersdienst is dit alleen geschied met het oog op eenige min der gunstige symptomen in de internatio nale situatie, die bijzondere voor zichtigheid noodig maken, maar de berich ten over den toestand in de oorlogvoerende landen, welke de laatste dagen gepubliceerd zijn, geven geen enkele aanleiding om in eenigen nabuurstaat een veranderde hou ding in de vriendschappelijke betrekkingen met ons land te veronderstellen. Waarom die verloven weer plotseling zijn stopgezet is niet duidelijk. Heeft men aan onze grens bijzondere troepenconcen traties opgemerkt? Zijn er waarschuwingen uit Londen of Parijs gekomen of is er wel licht uit Berlijn iets tot onze regeering doorgedrongen over Duitsche plannen om aan de gevechtsverstarring in het Westen een einde te maken door een doorbraak over neutraal gebied te forceeren? Er wordt niets van gemeld en juist dat is de oorzaak, dat men zich over de militaire maatregelen verwonderd en ongerust toont, een verontrusting, die ■waarschijnlijk door wat grootere openhartigheid van officieele zijde kon worden weggenomen. Er zijn den laatsten tijd menschen ge weest, die zich hebben afgevraagd of de be roemde Nederlandsche waterlinie nog eenig nut had als de vorst het water tot ijs maakte en het ijs zoo sterk werd, dat het manschap pen en kanonnen zou kunnen dragen. Het heeft wel eenigszins den schijn alsof men daarover ook van officieele zijde niet heelemaal gerust is geweest omdat, via de telex, in alle dagbladen een uitgebreide be schouwing is gegeven waaruit kan blijken, dat ook wanneer het water tot ijs wordt, Ot.ze waterlinie door de daarbij getroffen maatregelen evenzeer of wellicht in nog grootere mate een onoverkoombare hin dernis voor een binnenrukkend leger zou zijn. Men kan zich er sle-hts over verwonde ren, dat een dergelij' beschouwing, die blijkbaar niet alleen voor lezing en over peinzing in het binnenland, maar ook in het buitenland bestemd is, gegeven werd op een Pjdstip, dat de dooi was ingevallen en ze dus practisch geen waarde meer had. Wanneer men van Duitsche zijde werke lijk het plan had van het ijs in ons water gebied te profiteeren, zou men daarmee zeker niet gewacht hebben tot het tijdstip, dat dit ijs zelfs voor schaasenrijders niet meer betrouwbaar geacht wordt. Het eenige, dat men van Duitsche zijde op dit oogenblik op onze neutraliteit heeft aan te merken is, dat Britsche vlieg tuigen des nachts over ons gebied hebben gevlogen, waar wij niets aan doen kunnen, en dat een Nederlandsch vliegtuig de Duit sche grens zou hebben geschonden, wat vanuit Den Haag reeds ten krachtigste is tegengesproken. Een week geleden achtte de regeerings persdienst het noodzakelijk nog eens na drukkelijk te constateeren, dat Nederland zich tegen elke schending van zijn gebied ten krachtigste zal verzetten. Het is opmerkelijk, dat de onrust der laat ste dagen niet alleen in ons land, maar ook in België .tot uiting komt. Daar heeft men althans voor zooverre dat algemeen bekend is grootere reden tot ongerustheid omdat verscheidene Duit sche verkenners Zaterdag boven de ver sterkte stellingen van Luik en ook op an dere plaatsen boven Belgisch gebied nebben gevlogen en wel zoo laag, dat het duidelijk was, dat men zich van de Belgische verde diging op de hoogte wilde stellen. Dat behooren geen vliegtuigen te doen van een staat, die Belgisch gebied onschend baar heeft verklaard en het is vooral België, dat uit de historie geleerd heeft, dat plech tige verzekeringen niet altijd worden nage komen. r- Het is niet duidelijk, of deze Duitsche nieuwsgierigheid naar de Belgische stellin gen de eenige oorzaak van de blijkbare on gerustheid in Belgische regeeringskringen is geweest. Wel is opmerkelijk, dat men juist nu blijkbaar ook onverwacht tot versterking van het leger heeft besloten, door het oproepen van een aantal reservis ten en dat in België alle militaire ver loven zijn ingetrokken. Deze maatregelen schijnen in het buiten land, in het bijzonder in Parijs, reeds aan leiding te hebben gegeven tot alarmeeren- de berichten waarbij de schijn gewekt werd, dat Duitsche troepen Belgisch gebied zou den hebben geschonden en bepaalde ge- biedsdeelen in een alarmtoestand zouden verkeeren. Dat alles is niet juist, zoo betoogt nadruk kelijk de Belgische regeering. Er is g'een reden tot bijzondere ongerustheid en geen enkele gebeurtenis wordt voor het Belgische publiek verborgen gehouden. België blijft kalm, doch met het geweer aan den voet. Wanneer er ook in België geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid is, dan zal men zich daar, evenals hier te lande, toch wel afvragen waarom plotseling het leger versterkt wordt en de verloven wor den stopgezet en ook waarom deze laat ste maatregel gelijktijdig in België en in Nederland wordt genomen. Is de eene het gevolg van de andere of is men, na onderling overleg, tot gelijksoortige militaire voorzorgsmaatregelen gekomen? Het is op dit oogenblik nog allesbehalve duidelijk, maar het moet wel den indruk wekken alsof men in beide landen over de militaire plannen van een gezamenlijken buurstaat niet heelemaal gerust is. In Engeland heeft men de verloven van het Britsche expeditieleger in Frankrijk in getrokken, maar men blijkt daar in diplo matieke kringen min of meer verbaasd over de maatregelen van Nederland en België en meent, dat er geen speciael reden is een invasie in een van beide landen te ver wachten. Waar er voor zoover althans uit de oorlogsberichten is na t^ gaan geen voor nemen van een der oorlogvoerenden tot schending van neutraal gebied is, waar men in de betrokken staten zelf daartoe zeker geen enkele aanleiding heeft gegeven en waar de Europeesche actie tot localiseering van het groote conflict steeds meer aanhan gers vindt, lijkt het zeer onwaarschijnlijk, dat de neutraliteit van Nederland en België op dit oogenblik bijzonder gevaar zou loo- pen. Tenzij de autoriteiten in Den .Haag en Brussel over bijzondere informaties beschik ken, maar dan is het zeker gewenscht, dat in regeeringsverklaringen een duidelijker beeld van den toestand wordt gegeven om te voorkomen, dat er door publieke onwe tendheid een ongerustheid zou ontstaan, welke men door wat grootere mededeel zaamheid waarschijnlijk kan voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1