Opt i m is ti s ch? Natuurlij li- ik heb toch altijd nog mijn %DeerAerlcftl JUMLci £aatsie Ae Het electriciteitsproces. EERSTF BI,AD EERSTE BU Alkmaar, Woensdag. Wij hadden hedenmorgen met den burge meester een kort onderhoud over het door de Haarlemsehe rechtbank gewezen vonnis inzake het electriciteitsproces. Jhr. mr. van Kinschot verheugde zich uiteraard over het gewezen vonnis en noemde dit in ieder geval een moreele overwinning, aangezien daar door vaststond, dat een onpartijdig rechts college de zienswijze van Alkmaar deelde. Tijd om de vlag uit te hangen was het echter z.i. nog niet, aangezien wel verwacht kan worden, dat de provincie de beslissing van hoogere instanties zal uitlokken. De wethouder van de financiën, de heer G. van Slingerland, toonde zich evenzeer in genomen met het vonnis en wees ons er op, dat door de procesvoering in ieder geval Alkmaar in drie jaar nog een 500.000 winst uit het electriciteitsbedrijf kan trekken. De wethouder van de bedrijven, de heer V. Keijsper, was, begrijpelijk, evenzeer ver heugd. Ook hij was van oordeel, dat het be houd van het mooie gezonde bedrijf, waarin een millioen is gestoken, dat voor slechts 1 op de balans voorkomt, voor Alkmaar een levenskwestie is en verzekerde ons, dat ook hij, in dit opzicht, de door zijn voor ganger, den heer Bonsema, gevolgde be- drijfspolitiek met kracht hoopt voort te zetten. De directeur van de lichtbedrijven, de heer Hofman, die een belangrijke stuw kracht was geweest, deelde ons mede, dat men alom in den lande met voldoening van het Alkmaarsche proces kennis had geno men. Uit Hilversum, Bussum en andere ge meenten, die evenzeer door de overname bedreigd worden, bereikten hem reeds ge- lukwenschen, terwijl de heer van Lanschot, die rechtskundig adviseur is van de Veree- niging van Stroomdistributiebedrijven in Nederland, hem telefonisch van zijn instem ming getuigde. Voor den oud-wethouder, den heer Bonsema, aldus de heer Hofman, moet de dag van gister een dag van groote voldoening zijn geweest, want hij is het ge weest die in alle instanties op gezag heb bende wijze het goed recht van Alkmaar, dat thans door de Haarlemsehe rechtbank is erkent, heeft verdedigd. De heer Bonsema, met wien wij over den uitslag eveneens een onderhoud hadden, toonde zich eveneens ten zeerste verheugd. Hij verzekerde ons overtuigd te zijn, Jat het Provinciaal Electriciteitsbedrijf jaar lijks de groote winsten juist maakt uit de aangesloten stroomdistributiebedrijven. Hij laakte het, dat de verslagen van het F.E.N. zoo worden opgesteld, dat niet is na te gaan welke resultaten het bedrijf behaalt in de gemeenten waar het direct aan huis levert en hoe de resultaten zijn, welke behaald worden door de stroomlevering aan gemeen ten die zelf distribueeren. Wanneer dit kon worden vastgesteld, evenals dit in Gronin gen 't geval was, dan zou wel blijken, dat 't P.E.N. den stroom goedkooper aan de ge meenten kan leveren. Verhooging van den stroomprijs, wanneer de provincie het pro ces in hoogste instantie verliest, vreesde de heer Bonsema, die er zich zeer over ver heugde, dat zijn opvolger de door hem ge voerde bedrijfspolitielc zal volgen, niet. Zon der toestemming van de regeering mag het P.E.N. den stroomprijs voor de gemeenten niet verhoogen en het thans ingevoerde tarief-van Swaay is reeds rijkelijk aan den hoogen kant. De heer Bonsema hechtte groote waarde aan de door de Haarlemsehe rechtbank genomen beslissing, omdat moei lijk beweerd kan worden, dat deze zich door subjectieve overwegingen zou hebben laten leiden. Van groote beteekenis oordeelde de heer Bonsema het, dat de rechtbank bepaald heeft, dat het P.E.N., bij niet-nakoming van de opgelegde verplichting om aan Alkmaar stroom te blijven leveren, een dwang om, aan Alkmaar te betalen, van f 10.000 voor eiken dag is opgelegd. Daardoor was het z.i. uitgesloten, dat de provincie na de beslis sing in hoogste instantie, omdat het contract beëindigd is, tot stroomafsluiting zal over gaan. Voor den heer Bonsema stond het vast, dat ook in hoogere instantie beslist zou v/orden, dat Alkmaar in den zin van de con cessie als gegadigde van distributiestroom moet worden beschouwd. Nu de electriciteitswet er is, worden wij, aldus de heer Bonsema, ten aanzien van de electriciteitsvoorziening niet meer door Kon. Besluiten, die te zeer afhankelijk zijn van de inzichten van de betreffende ministers, geregeerd en daardoor stond z.i. wel vast, dat, hoe de afloop ook in hoogste instantie zou zijn, Alkmaar in hooge mate het ge meentebelang heeft gediend door niet te bukken voor den uitgeoefenden drang om het bedrijf over te doen. Onze kleine, pientere oud-wethouder toon de zich zoo verheugd alsof hij persoonlijk de honderdduizend had gewonnen. Voor hen die weten wat hij alzoo gedaan heeft om het in de door hem gewenschte richting te sturen, is dit volkomen begrijpelijk. DE BETEEKENIS VAN DE BERGREDE. Over dit onderwerp zal vanavond in de groote zaal van de geref. kerk (ingang Kweerenpad) voor Patrimonium optreden ds. R. J. van der Meiden, geref. predikant te Zaandam. Er zal gelegenheid worden ge geven tot het stellen van vragen. SCHILDERWERK GEGUND. Aan den heer H. B. Post te Amsterdam is door den directeur van gemeentewerken gegund het schilderen van het ijzerwerk van de tribune op het sportpark voor een bedrag van 489. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester om tegen Donderdag 25 Jan. 1940 een raadsvergadering te beleggen, des avonds te half acht. DE GLADDE WE«MN. Het is ons opgevallen, dat met het strooien van zand door de gemeente een te groote zuinigheid wordt betracht. Sleohts de wegen voor doorgaand verkeer, die door den rijks waterstaat worden verzorgd, zijn voldoende bestrooid. Reeds gistermiddag werden die flink onder handen genomen, hetgeen wel zeer noodig was, aangezien zich op de wegen een ijslaag had gevormd, die voor het ver keer groot gevaar opleverde. De burgers kun nen ook heel wat beter de door de verorde ning opgelegde verplichting om zand of aach op de trottoirs te strooien nakomen. Laat men toch begrijpen, dat men daardoor onge vallen van medeburgers kan voorkomen. In Bergen was ditmaal de activiteit im het zandstrooien niet zoo groot als wij daar ge woon zijn. Nu de Bergerweg zoo zeer ver breed is, is deze voor het verkeer niet meer zoo gevaarlijk als dit vroeger het geval was, toen dikwijls het geheele verkeer er op on mogelijk werd. Toch levert de ijslaag op de straatklinkers nog groot gevaar en dat men hedenmorgen om 10 uur nog met het zand strooien op den Bergerweg moest beginnen, moet zeker als een tekortkoming worden aangemerkt. In Bergen heeft men het zand dichtbij en voor het opscheppen, zoodat zuinigheid daarmede ongemotiveerd ie. Wan neer men bij de Franschman een grijper plaatste, dan zou het mogelijk zijn het dieper niet bevroren zand in de auto's te laden. Het viel ons thans op, dat op de auto's groote brokken bevroren zand lagen, die op de strooimachines moeilijk verwerkt kunnen worden. Verkeerszuil aangereden. Doordat de bestuurder van een militair motorrijtuig, genaamd P.P.M.B., bij het ne men van de bocht KerkpleinKoorstraat door de gladheid van den weg bij het af remmen weggleed, kwam hij in aanraking met de aldaar staande lichtzuil, die hierdoor werd beschadigd.Een en ander gebeurde gis terenmorgen ongeveer 10 uur. Persoonlijke ongelukkon kwamen niet voor. Aanrijding tusechen twee auto's. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur had op den Kennemerstraatweg alhier een aanrij ding plaats tusschen een personenauto, be stuurd door P.K. alhier en een vrachtauto, bestuurd door P.J.M. alhier. De bestuurder van de vrachtauto wilde ter plaatse rechtsaf de Emmastraat in rijden, doch bij het nemen van den draai slipten de voorwielen door het gladde wegdek naar links, waarop de be stuurder de vrachtauto tot stilstand bracht. Hierop had de daar achter rijdende bestuur der van een personenauto, P.K'. niet gere kend, zoodat hij met zijn rechtervoorspat- bord tegen de rechterachterzijde van de vrachtauto reed, waardoor dit spatbord werd vernield, benevens de daarin zittende koplamp. Er ontstonden geen persoonlijke ongelukken. Het gebeurde leverde geen strafbaar feit op. DE IJSSPORT. De hevige vorst die'gister intrad, heeft het ijs weer voldoende sterk gemaakt. De sneeuwlaag heeft het voor tochten ongeschikt gemaakt, tenzij de afdeelingen van den IJ.H. N. in actie komen om de verbindingsbanen in orde te maken. De Alkmaarsche IJsclub heeft op den Kennemersingel reeds een voldoend aantal baanvegers in actie gesteld en dank zij het feit, dal de gemeente-lichtbedrijven op het gedeelte van de Heilooërbrug tót de Kneppelbrug een electrische verlichting met groote booglampen heeft aangebracht, zal men daar reeds vanavond van de schaatsen- sport kunnen genieten. Ook de exploitanten van de „koek- en -zopies" maken zich op om de op het ijs onmisgare inrichtingen weer op te bouwen. De ijsbaan te Heiloo werd reeds heden opengesteld. In Bergen heeft men gisteravond, in de verwachting dat het des nachts zoo hevig zou vriezen, dat een voldoend sterke ijs laag ontstond en mede om van de sneeuw- proest af te komen, de geheele baan op nieuw onder water gezet. De nieuwe boven- ijslaag bleek hedenmorgen echter nog niet voldoende sterk om de baan reeds vandaag weer open te stellen. Vermoedelijk zal dit morgen het geval zijn en dan heeft men daar weer een prachtbaan, vooral ook voor den nog te organiseeren wedstrijd om den Kennemer wisselbeker. EEN PLEIDOOI VOOR MEERDEAE HULP AAN DE ARMEN. Een onzer lezereeeen zendt ons een uit voerig ingezonden stuk, dat op het voigemde neerkomt: Vele armlastige ingezetenen verkeeren op het oogenblik in zeer moeilijke omstandig heden. Gemeenten, die al jaren noodlijdend zijn, gaven 5 steunverhooging evenals voor de werkloozen geschiedt benevens extra kolenbonnen en 25 kersttoelage. In Alkmaar is hier en daar de steun ver laagd en voor veie gezinnen is de kersttoe lage tot 20 verminderd. Met een mud cokes kan men 3 a 4 dagen stoken en moet de rest van de week in de kou zitten, zoodat het voorbeeld van andere gemeenten moet worden gevolgd en men 3 mud in de 14 da gen moet verstrekken, terwijl steunverhoo ging nu alles duurder wordt, niet mag uit blijven. Vele mannen hebben thans steun noodig, die bij een vorigen oorlog hun mili tairen plicht hebben gedaan en op wie men zoo noodig ook nu zal kunnen rekenen. In tal van gezinnen is er een groot tekort aan kleeding en dekking. Velen krijgen iets extra's van kerkelijke instellingen, maar wie daartoe niet beflioort, zal toch in deze moei lijke dagen niet aan gebrek ten onder mo gen eaan. Voor 2öover de gemeente ondanks haar eigen benarden tosstand iets voor de meest behoeftigen doen kan, willen wij gaarne dit beroep op wat meerderen steun in deze moeilijke dagen ondersteunen. GESLAAGD. Bij de examens voor stenografie en ma- chineschrljven, gehouden op 16 Januari te Amsterdam, 'onder leiding van den ontwer per, den heer A. W. Groote, slaagden voor kantoorstenograaf de heer Th. W. Macdo- nald te Bergen; voor machineschrijven mej. G. v. Slingerland met 244 letteraansla- gen per minuut, mej. R. Greve met 209, mej. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Telefoon 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 straten maker, 2 stratenm. opperlieden, 1 stuc. opperman, 3 tegelzetters, 1 granietwerker, 1 fundeeringwerker, 1 uitvoerder, 8 beton- laan 11. M. Roosendaal, Ger.K., hulp in de huish., van Bergen naar St. Annastraat 38a. J. van Schaik, R.K., teekenaar, en zuster, van Bergen naar Krelagestr. 1. W. A. J. A. Maas, R.K., vertegenwoordiger, van Rotterdam naar Waerden-delstr. 1. H. Al- bus, N.H., boekhouder, en gezin, van 's-Gra- venhage naar Dr. Schaepmanplein 18. I. Park, geen, musicus, en echtg., van Rotter- N. Holmann met 193 en de heeren G. J. v. Ginkel met 226 en W. J. Burdorf met %21; deze geslaagden wonen allen te Alkmaar. Voor de Vereeniging van Leeraren slaag den voor boekhouden: mej. T. de Jong te Akersloot, mej. T. Wuurman en de heeren J. Vis en C. Joon, allen te Alkmaar; voor Engelsch: mej. N. Jansen en de heer W. Dortmund, beiden te Alkmaar; voor Duitsch: mej. T. Mensonides te Alkmaar; voor Nederlandsch: de heeren R. v. Vlieten C. Mollevanger, beiden te Alkmaar. Voor „Mercurius" slaagden: voor boek houden mej. T de Jong te Akersloot en mej. T. Wuurman en de heer J. Vis, beiden te Alkmaar. Voor „Liteh" slaagden voor Duitsch de dames: G. Madderom en Mensonides, bei den te' Alkmaar. Bij het op 16 Jan. j.I. te Amsterdam gehouden examen, slaagde ais kantoor-ste nograaf voor de Ned. taal (130 lettergrepen per minuut) de heer F. van Meene alhier. KIND VERDRONKEN TE SINT-PANCRAS. Maandagmiddag, juist toen het middag maal zou worden gebruikt, ging een 4-jarig dochtertje van den heer 3. den Hartigh zich even verwijderen naar de W.C., welke zich, zooals bij zoovelen hier ter plaatse, beven de sloot bevindt. Door het lange wegblijven der kleine ging de heer den Hartigh haar roepen, doch kreeg geen gehoor, hij begaf zich op het ijs en zag kleine klompjes in de vaar geul drijven, die den vorigen dag door de tuinders was opengehakt om hun produc ten te vervoeren. Het kind heeft zich ver moedelijk even op het ijs begeven er is te dicht bij het water gekomen en daarin ge vallen. Onmiddellijk werd gedregd en reeds den eersten keer dat de haak werd uitgeslagen, bleef deze haken in de kleer tjes. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast door Jb. de" Vries, lid van E.H.B.O., later overgenomen door dr. Destree. Hoewel eerst door den dokter eenige hoop werd gegeven, mocht het na twee uur toepassing toch niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. HET ONGELUK OP DEN HEMWEG. In verband met het ongeluk met een auto van de „Kennemer-Expres" op den Hemweg onder Amsterdam is nader gebleken, dat het ongeval uitsluitend te wijten is geweest aan het glad worden van den weg tijdens het rijden. Het gevolg hiervan was, dat de chauffeur van de auto, die met geen groo- tere snelheid reed dan een 40 K.M. per uur, op de gladheid van den weg ter plaatse niet verdacht geweest is, waardoor het ongeluk kon gebeuren. TUTMONDA JUNULAR-ORGANIZO. Maandag kwam te Limmen het bestuur van den esperanto-wereldjeugdbond „Tut- monda Junular-organizo" in vergadering bijeen. Ondanks de buitengewone tijdsomstandig heden is er geen reden tot ontevredenheid over de vorderingen van het vereenigings- werk, en kan met vertrouwen het esperanto- werk onder de wereldjeugd worden voort gezet. Besloten werd om de 3de internationale esperanto wereldjeugd-bijeenkomst, welke In Boulogne Sur Mer zou plaats vinden, maar door den in Frankrijk ingetreden oor logstoestand niet kan doorgaan, te organi seeren in Nederland. In de omgeving van Bilthoven in de maand Augustus. werkers, 7 voegers, 9 stucadoors, 25 op perlieden, 65 schilders, 35 metselaars, 132 grondwerkers, 88 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 4 bankwerkers, 2 blikslagers, 2 hoorders, 1 carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 6 electriciens, 2 fitters, 2 instrumentma kers, 3 kernmakers, 5 klinkers, 1 loodgie ter, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 1 ma- chineteekenaar, 3 metaaldraaiers, 1 me taalslijper, 4 monteurs, 3 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 2 scheepstimmerlieden, 9 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwerkers, 3 wagenma kers, 4 ijzer werkers, 1 zand'bereider, 4 zandvormers. Groep verkeei-swezen: 36 chauffeurs, 15 schippers, 5 koetsiers, 2 exped. knechten, 1 kapt. binnenvaart, 1 emballeur, 22 pak huisknechten, 20 magazijnbedienden, 4 loopknechten, 3 kellners. Groep voedings- en genotmiddelen: 43 sigarenmakers, 4 sorteerders, 1 tabaksbe werker, 1 slager, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, 4 zuivelbereiders, 8 bakkers. Groep houtbewerking: 12 meubelma kers, 1 stoffeerder, 4 mach. houtbewerkers, 1 kistenmaker,' 1 beeldhouwer. Groep handel: 19 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 2 colporteurs. Groep boekdrukkerijen: 1 letterzetter, 1 boekdrukker. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 18 tuinlieden, 28 landarbeiders, 7 bloemisten. Groep overigeberoepen: 3 boekbinders, 3 wasschers, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 3 port. huisknechten, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 2 papierbe werkers, 2 verz. agenten, 1 bedrijfsleider, 1 controleur, 1 reclameteekenaar, 1 ad ministrateur, 1 boekhouder, 5 kantoorbe dienden, 5 fabrieksopzichters, 1 magazijn meester, 255 losse en 35 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 4. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar: 17. Vrouwelijk personeel: 1 inpakster, 1 j. kantoorbediende, 1 leerl. verkoopster, 1 fabrieksarbeidster. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. DE WATERONTTREKKING AAN DEN BODEM. Men schrijft ons uit Beverwijk: Naar wij vernemen zal op Donderdag 25 Januari voormiddags 11 uur, in een open bare zitting van het gemeentebestuur van Beverwijk gelegenheid worden geboden tot het indienen van bezwaren, ingevolge de bepalingen van de Hinderwet tegen de aan vrage van het Provinciaal Waterleiding Net om in het provinciaal duinterrein on der deze gemeente pompen te mogen op slaan ten behoeve van te verrichten bo ringen. Het valt te voorzien, dat van de zijde der bloembollenkweekers en tuinders van deze gelegenheid om hun bezwaren kenbaar te maken, een druk gebruik zal worden ge maakt. Reeds jarenlang wordt een georganiseer de strijd gevoerd tegen de wateronttrekking aan den bodem, waardoor reeds menig stuk teelland, dat vroeger vruchtbaar was, totaal waardeloos werd. De uitdroging van de gronden in de duinstreek wordt voor het grootste deel toegeschreven aan het oppom pen van water uit den bodem ten behoeve van de waterwinning door het P. W. N. Wij brengen in herinnering, dat destijds ook te Castricum een verweer werd gevoerd op grond van de bepalingen van de Hinder wet. Aldaar werd nadien aan het P. W. N. een voorloopige vergunning verleend om nieuwe boringen te verrichten voor den tijd van zes jaar. In dien tijd zal worden on derzocht in hoeverre de aan de cultuurgron den toegebrachte nadeelen moeten worden toegeschreven aan het P. W. N. VERTROKKEN PERSONEN. M. Gouwens, Ger.K., 1.1. verpleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Krimpen aan de Lek. M. Moeijes, geen, dienstbode, van Leeuwenhoekstraat 6, naar Anna Paulowna. C. W. Nieuwboer, R.K., dienstbode, van Snaarmanslaan 78, naar Bovenkarspel. Sj. Prins, geen, winkelbediende, van Houttil 36, naar Hoorn. H. H. Andela, R.K., 1.1. verpleegster, van Everdingenstraat 18, naar 's-Gravenhage. G. M. Schouten, R.K., 1.1. verpleegster, van Everdingenstraat 18, naar 's-Gravenhage. M. Mink, Ger.K., werk ster, van Wilhelminalaan 11, naar Oudkar spel. M. H. Feld, R.K., dienstbode, van Luttik Oudorp 52, naar Castricum. G. Anepool, EvL., verpleegster, van Wilhelmi nalaan 11, naar 's-Gravenhage. W. B. van I Doorn, geen, en echtgenooie, en kind, brie venbesteller, van Varnebroek 23, naar Heemstede. A. J. E. Ravesteijn, geen, en echtgenoote, en kind, arbeider N.S., van Van Leeuwenhoekstraat 19, naar Zuilen. S. van Gorkum, Ger.K., grondwerker, van Friescheweg 8, naar Midwoud. M. M. A. Schouten, R.K., z.b., van Tesselschadestr. 4, n. Ukkel. (B.). G. Blauw, geen, en echt genoote, z.b., van KI. Nieuwland 9, naar Schagen. P. Pouw, R.K., kleermaker, van Schoutenstr. 12, n. Wervershoof. G. M. Vennik, geen, N.H., v. Rembrandstraat 30, naar Heiloo. M. E. G. Rijkenberg, N.H., bureelambt. P. T. T., van Kennemerpark 32, naar Arnhem. M. Schrooder, N.H., huishoudster, van Steijnstraat 19, naar Hensbroek. INGEKOMEN PERSONEN. J. M. G. Dekker, R.K., dienstbode, van Limmen naar Nassauplein 20. G. A. Hui- berts, R.K., echtg. v. J. Poland, van Opmeer naar Heiligland 45. N. de Geus, R.K., dienstbode, van Egmond aan Zee naar Lan- gestraat 2. C. W. Viset, R.K., bezorger „Veluwe", en gezin, van Hoorn naar Eikelen- bergstr. 68. A. C. van den Hoogen, R.K., onderwijzeres, van Baarn naar Oudegracht 204. J. C. van der Linde, geen, echtg. v. H. de Beus, z.b., van Schagen naar St. Anna straat 6. G. Worp, N.H., echtg. v. P. Lan- geberg, z.b., van Sohermerhorn naar Pr. Julianalaan 14. A. J. Gravemaker, geen, sergeant L.A., en gezin, van Amsterdam naar F. Bolstraat 24. C. van der Laan, N.H., ass. i. d. huish., van Utrecht naar Egmon- derstr. 16. E. Kampmeier, R.K., dienst bode, van Zaandam naar Van der Kaaijstr. 21. J. Martens, N.H., dienstbode, van Wie- ringerwaard naar Laat 158. N. Morsch, R.K., timmerman, en echtg., van Wieringer- meer naar Baansingel 21. W. Koole, geen, chauffeur, en gezin, van Oudorp naar J. S. Millstr. 1. M. M. Schouten, R.K., dienst bode, van Akersloot naar Van Everdingen straat 18. G. A. M. Holleberg, R.K., dienst bode, van Akersloot naar Van Everdingen straat 18. -J. Postma, H.A.Z.E.A., dienst bode, van Weststeliingwerf naar Wilhelmina- dam naar Stationsweg 35. F. Stuit, N.H., suikerwerker, en echtg., R.K., van Rotter dam naar Eikelenbergstraat 36. G. H. Ber- keljon, N.H., mag.juffr., van Heiloo naar Dr. Schaepmanplein 22. S. L. van Riet, geen, bedrijfsleider, en echtg., van Heiloo naar Dr. Schaepmanplein 22. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 28 DECEMBER TOT 16 JANUARI 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: Alfred Meijer, Helderscheweg 2, import- en exportagent. Heerhugowaard: J. M. Magielsen, Mid denweg D 85, Noord, broodbakkerij, enz. Den Helder: E. Jansen Zoon, Javastraat 115, expeditie, handel in bouwmaterialen. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Karei Bos N. V., Mient 7. Heerhugowaard: R. K. Ver. voor Zieken- huisverpl. „Onderlinge verzekering St. Servaas", Hensbroekerweg G 198. Den Helder: Coöp. Aankoopvereen. en graanmalerij „De Hoop" G.A., Koegras. De Rijp: De Maatschappij tot bev. van Nijverheid in de Rijp, uit het fonds van wijlen Jan Boon Jr. en van de fa. Aldert en Jan Boon N. V., Rechtestraat 33. Wijzigingen: Alkmaar: N. V. „Omnia", maatschappij tot vervaardiging en expl. v. melkproduc ten, Helderscheweg 2; verplaatst naar Am sterdam. M. Kater, Mient 24, opticien enz.; over gegaan aan de erven. „Firma Govers en Kuijper", Kanaaldijk 2, handel in fourage enz.; rechtsvorm gewij zigd. Noordscharwoude: Slot Frans N. V., Dorpsstraat A 25, handel in landbouwpro ducten enz.; statuten gewijzigd. Oudkarspel: P. J. Kat, Dorpsstraat 322, schuitenmakerij; overgegaan aan KI. Kat. De Rijp: N. V. Fabr. v. melkproducten „De Nieuwe Beemster", Tuingrdcht 403; benoeming gevolmachtigde en bestuurswij ziging. Texel: N. V. zuivelfabriek „de Onderne ming", Dijk, Den Hoorn; ontslag en benoe ming gevolm. boekhouder. Zijpe: Ver. voor ziekenhuisverpl. Noord- Zijpe en Callantsoog, Keinsmerweg I 76; statuten gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar: A. L. C. Biskanter, Achterstraat 30, autoverhuurinr. enz. J. Braaksma, Snaarmanslaan 47, timmer man. Garage Nieolaï, Westerweg 125, autoga rage. Bergen: Internationale handelsver. v./h. Jurgens en de Bruijn in liq., import en ex port van technische artikelen. Oudorp: A. J. Wagemaker, Ooievaarstraat 15, broodbakkerij enz. G. Schouten, Dorpsstraat A 41, koloniale waren en brandstoffen. Schagen: J. H. Schene, Laagzijde B 19, winkel in manufacturen enz. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Lichte vorst tot tem pel atuur om het vriespunt, zwaarbewolkt tot betrokken, nu en dan sneeuw, zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Voor het binnenland: Matige tot lichte vorst, des nachts in het zuidoosten strenge vorst, halfbewolkt tot betrokken, plaatselijk enkele sneeuwbuien, meest zwakke veran derlijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Een rug van hoogen druk, die zich snel zuidwaarts verplaatst, strekt zich thans over onze omgeving uit. In de avond en nacht klaarde over ons land de lucht op en kwam vooral in het binnenland weer strenge vorst voor. Maastricht en de Bilt meldden heden morgen -12 graden. Deze rug van 1 hoogen druk wordt gevolgd door een nieuwe de pressie van 1005 mbar, welke thans over zuid-Noorwegen is gelegen. Zij onderbreekt tijdelijk de koude arctische luchtstrooming uit het N.O. en doet de wind in Denemarken reeds weer naar westelijke richtingen om- loopen. De storingsfronten van dit minimum gaven op de Noorsche kust vrij veel sneeuw. Plaatselijk stegen de temperaturen daar tot boven het vriespunt. Over noord-Noorwegen wordt opnieuw koude lucht uit het oosten aangevoerd, terwijl de luchtdruk daar lang zaam stijgt. Het arctische maximum over Groenland van ongeveer 106C mbar veran dert slechts weinig. De voor van lagen druk, die gisteren over ons land was gelegen ver- eenigde zich met het lage drukgebied in de Middellandsche Zee. Hierdoor is over de Golf van Genua een nieuwe depressie ont staan van 992 mbar, die aan de zuidwestkust van Italië stormachtige wind veroorzaakt- De koude luchtmassa's drongen tot over Spanje door, waarbij op de noordkust zware regen viel en op de hoogvlakte hier en daar sneeuw. Over den oceaan liggen slech's vlakke storingen, welke op groote afstand blijven en op de Aznren regen veroorzaken. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.49 tot 7.30 uur licht op. Bioscop City-theater, haif 8, dachte sta op (rom.-sen lores del Rio en Douglas gang boven 18 jaar. Harmonie-theater, ha Vier mannen der duistei rollen Anna Lee, Hugh Jones Frank Lawton. jaar. Donderdagavond geen Victoria-theater, half J is een wonderlijke w hoofdrollen Claudette C< wart. Toegang boven 14 Woensdag 17 8 uur, de Unie, volksz. 8 uur, groote zaai gert d. Meulen over „De Bergrede". Donderdag 18 Wapen van Heemsker Georgians. 8 uur, theater Harmon glorie onzer tropen, voc teit. Vrijdag 19 J 8.15 uur, Harmonie, o Schaduw" voor Covoto. LEGGER VAN DE W1 GEMEENTE Al GEDEPUTEERDE STAT ja HOLLAND maken beker van DEN LEGGER DER GEMEENTE ALKMAAR werp van de wijzigingen, zich voorstelt daarin aan j 13 Januari 1940 tot den doelde zitting voor een ie Griffie, Dreef nr 3, te I ligt. Bezwaarschriften tegei wijzigingen worden bij Jten ingediend en bij de o J ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften ki W gelicht en bezwaren kur ingebracht in eene zittinj I van Gedeputeerde Staten hen uit hun midden ber Deze zitting zal op Vr B 1940, des voormiddags t( vinciehuize, Dreef nr. 3, vinden. (Ongecorrigi MIJN ONTPLOFT T j& Geen Vanochtend is bij den Breskens een mijn ont] zoover bekend is, geen gericht. Alleen de gele Ichtnet op den havenda Stukken van de mijn k 500 meter verder op de j Provincialen Stoomboot: Stoomtram Maatschappi. «echter eenige schade aan DE SCHEPEN IN HE' IJSELMEI Een der boo De drie schepen van de «Amsterdam, de „Frieslan de „Holland", die sinds IV het IJsselmeer in het ijs het niet gemakkelijk te 1 Vanmorgen om half ze\ der schepen een fakkel sein door den luchtwacht beantwoord. Ook hij gaf een fakkel. Gistermiddag reeds hac de schepen in het ijs opgei van den middag waren z sneeuw, welke van het 1 wind werd opgejaagd, ui raakt. Voor zoover de luchtwa nagaan, had dit schip het schijnt, dat het ijs in be weest en hoog tegen het was. De luchtwachter heeft ook de firma Koppe in Ai schuwd, die toen de slee; mina Goedkoop" en „Dan Amsterdam ter assistentie welke schepen thans zulle: vaartuigen terug te breni dam. Nader wordt gemeld, d een militair vliegtuig bo ,)heeft gecirkeld. Naar de p had de bemanning van e met groote letters op het i de boot een lek had gekre I aannemen, dat in verband Vroegte noodseinen werde j Urk af kon worden w twee der schepen nog ste Zijn. Het derde zat echter Ook werd door den kijkei bemanning de booten af en het ijs heen en weer loopt Naar de reederij Koppe er voor het schip, dat ev< stooten op het ijs een lek] gen, geen gevaar voor zin! HEVIGE AARDB GEREGISTRE - De seismograaf van het Stjtuut van Californië hee 1.42 uur Greenwichtijd ee: ving geregistreerd, welke van '9000 tot 10.000 k.m. 1 welke richting is evenwel Hieraan wordt toegevoa deze beving een bevolkt ge fen, de schade aan materii levens zeer groot geweest

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2