KEELPIJN Enge!< Schepen, die niétwederkeeren DAM PO DE STRIJD WORDT MOEILIJKER VOOR DE FINNEN. Spoet JJidsdiciften Een verld I „Solveig's De Japansche buitenlandsche politiek. De vergadering van het Lagerhuis. BUITENLANDSCHE HULP. No. 15 TWEEDE BLAD Engeland erkent verliet van drie duikbooten. De admiraliteit deelt mede „de duik booten Seahorse, Undine en Starfish zijn niet op haar bases teruggekeerd en hebben evenmin bericht gezonden. Deze drie vaartuigen zijn gebezigd voor bijzonder gevaarlijke diensten en de admiraliteit vreest, dat zij thans als verloren moeten worden beschouwd. Aan de verklaring wordt toegevoegd: „De Duitsche radio heeft medegedeeld dat de bemanningen van de Undine en de Starfish gedeeltelijk zijn 'gered". Van de drie verloren gegane duik booten was de Undine voltooid in 1938. De bemanning bestond uit 27 koppen. De Starfish was een betrekkelijk kleine duikboot van 640 ton, die in 1933 te wa ter werd gelaten, Aan boord bevonden zich 40 man. De bemanning van de Sea- Horse, die ook in 1933 werd voltooid en waarvan de waterverplaatsing 640 ton bedroeg, bestond eveneens uit 40 officie ren en manschappen. Britsch passagiersschip op koraal rif geloopen. Het Britsche passagiersschip Merkur (5.952 ton) dat op weg was van Melbour ne naar Singapore is voor de Australi sche kust op een koraalrif geloopen. Voor de opvarenden van het schip, dat negentig passagiers aan boord heeft, be staat geen gevaar. Een schip is op weg naar de Merkur om hulp te bieden. De brand aan boord van een tank schip. Geen overlevenden ge vonden. Over den brand aan boord van een petroleumtankschip wordt nader gemeld, dat de kustwacht heeft gezien, hoe het schip plotseling in vlammen gehuld was. Drie reddingbooten kozen zee. Een pa trouilleboot en andere vaartuigen, die zich in nabijheid bevonden, haastten zich eveneens hulp te verleenen. Toe schouwers aan de kust vertelden, dat het schip, waarvan een dichte rook opsteeg,' in tweeën brak: een der deelen leek naar de kust te drijven. De bemanning van een der readingbooten, die terugge keerd was, verklaarde geen overleven den te hebben kunnen vinden. Het schip was gezonken en het water was met brandende olie bedekt. De mannen hadden den naam vap het schip niet kunnen lezen, doch zij geloofden, dat het 8.000 tot 10.000 ton groot was. Een ooggetuige aan den wal vertelde, dat hij bij het schip niets had gezien, dat hij voor een duikboot hield. Even later stond de tankboot in brand. Bemanning van tankschip gered. De bemanning van een der redding booten heeft medegedeeld, dat de be manning van het petroleumtankschip door het patrouille-vaartuig aan boord genomen is. Dit vaartuig begaf zich naar een haven aan de westkust. De minister van buitenlandsche zaken in het nieuwe Japansche kabinet, Arita, heeft gister een verklarmg afgelegd, waarin hij de buitenlandsche politiek van de regeering Yonai heeft uiteengezet. De regeering, zoo zeide Arita, heeft twee doeleinden, n.l. van de Chineesche kwestie en een nieuwe regeling van de betrekkingen met derde mogenheden. Arita verklaarde te hopen, dat er spoedig een verbetering zou komen in de betrekkingen tusschen Japan en Groot-Britannië als gevolg van „een nieuwen geest in Groot-Britannië". De regeering zal trachten de hangende kwesties met de vereenigde staten te rege len en zal betrekkingen van vriendschap onderhouden met de Sovjet-Unie, onafhan kelijk van het anti-kominternpact. Wij zul len pogen alle hangende vraagstukken tus schen beide landen tot oplossing te brengen. De kwestie van de grensincidenten met Mandsjoekwo leverden moeilijkheden op, doch indien deze kwestie met succes geregeld zou kunnen worden, zou zij stellig leiden tot de totstandkoming van een vriendschap- pelijken geest tusschen Japan en de Sovjet- Unie, welke veel grootere resultaten zou hebben dan de totstandkoming van een niet- aanvalspact." Met betrekking tot Duitschland en Italië zeide Arita: „Er is geen verandering geko men ip de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan, Duitschland en Italië, aan gezien het drievoudige anti-kominternpact nog steeds bestaat. Ik verwacht van mijn kant, dat de banden van vriendschap met Duitschland en Italië nauwer zullen worden aangehaald. Arita merkte op, dat de meeninig, dat toe nadering tot de Vereenigde Staten en de Sov jet-Unie van nadeeligen invloed zou kunnen zijn op de vriendschappelijke betrekkingen met Italië en Duitschland, getuigde van een ge' rek aan begrip voor de onafhankelijke positie van Japan. In de verklaring, die minister-president Yonai na afloop van de eerste zitting van het kabinet heeft afgelegd, noemde hij de si tu tie, waarvoor Japan zich geplaatst ziet, „b-itengewoon ernstig". De taak van het nieuwe Japansche kabinet. In financieele en economische kringen te Tokio noemt men als belangrijkste taken van het kabinet Yonai: een voort schrijden der inflationistische neigingen te verhinderen en het levenspeil van het volk te stabiliseeren. De regeering moet daar om de enorme begrooting voor het ko mende jaar verlagen. In persoonlijk opzicht zijn de voorwaar den voor ingrijpende sociale, economische en financieele hervormingen aanwezig, daar in het kabinet een aantal uitstekende vaklieden is opgenomen. De JapanschAmerikaansche han delsbetrekkingen. Volgens het bij het bureau voor den bui tenlandsche handel te Osaka ingekomen be richt, hebben de kamers van koophandel aan de Westkust van Amerika, nu de datum na dert, waarop het handels- en scheepsvaart- verdra"* van 1911 afloopt, besloten een dele gatie naar de Amerikaansche regeering te zenden voor het handhaven van den nor malen handel. Niettegenstaande het feit, dat de Ameri kaansche regeering einde 1939 uitdrukking heeft gegeven aan haar bedoeling een discri- mineerende behandeling van Japan te zullen vermijden na het afloopen van het verdrag van 1911, zijn verschillende Amerikaansche kringen voor een aantal anti-Japansche embargovoorstellen. Onder deze omstandigheden heerscht aan den anderen kant van den Stillen Oceaan de vrees, dat de JapanschAmerikaansche han delsbetrekkingen op een onstabiele basis zullen komen te rusten en overgeleverd zul len zijn aan de genade der Amerikaansche regeering. Teneinde een mogelijke verbreking van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen te voorkomen, wordt de actie tegen een ver dragslot1. ">n toestand aan de westkust van Amerika hoe langer hoe levendiger. Hore Belisha legt een verklaring af. Het Lagerhuis is gistermiddag voor het eerst sedert het Kerstreces bijeengekomen. De afgetreden minister van oorlog, Hore Belisha, legde een persoonlijke verklaring af, waarin hij o.m. zeide, dat zich geen ge schillen hadden voorgedaan, afgezien van hetgeen zich voor moet doen bij iedere sa menwerking van menschen, die dringende taken van meer dan voorbijgaande betee- kenis hebben te vervullen. Wat de democratiseering van het leger betreft, zeide hij: Ik heb het altijd als ideaal beschouwd, dat het leger een deel der natie zou vormen. Voor zoover ik weet, aldus Hore Belisha, is er met geen van mijn collega's in de regeering verschil van meening of politiek geweest, ten aanzien van eenig punt betref fende mijn departement of anderszins. Ik heb, aldus Belisha, de portefeuille van handel geweigerd, omdat ik niet de zeker heid kon voelen, dat de overweging, welke den minister-president ertoe gebracht had, een wijziging aan te brengen, een krachtige vervulling, in het nationale belang, van het andere ambt mogelijk zou maken. De verklaring van Chamberlain. In de daarop volgende verklaring van Chamberlain, zeide de premier, dat als ge volg van de wisseling der portefeuille van oorlog geen verandering in de legerpolitiek moest worden verwacht. Er is tusschen de hooge officieren en Hore Belisha geen ver schil van meening over het promotiestelsel geweest. Het verhaal over den druk, die het leger op den minister-president zou hebben uitgeoefend, was een zuiver verzinsel. Ik had, zeide Chamberlain, o.m. moeilijk heden geconstateerd, voortvloeiende uit zeer groote kwaliteiten. Indien de minister-presi dent al zijn redenen voor het aanbrengen van wijzigingen publiek zou moeten maken, zou het onmogelijk zijn, een wijziging aan te brengen en daarom wil ik het Huis, geen bijzonderheden over mijn redenen geven. Ik constateer de moeilijkheden. Ik zou ze wel licht aldus kunnen omschrijven, dat zij voortvloeien uit de zeer groote kwaliteiten van Hore Belisha, die het naar mijn mee ning wenschelijk maakten, dat er verande ring zou komen. De premier voegde hier nog aan toe, dat persoonlijke overwegingen geen gewicht in de schaal mochten leggen tegenover de overweging van het winnen van den oorlog. Chamberlain ging er vervolgens toe over, een overzicht te geven van den oorlogstoe stand. Hij deelde o.a. mede, dat uitvoerver gunningen worden verleend voor oorlogs materiaal voor Finland, voor aanzienlijke bedragen. Spr. gewaagde van de „nieuwe bezorgd heid over Duitsche plannen tegen België en Nederland" en verklaarde: Wij kunnen de kalme en moedige houding van de beide regeeringen en volken slechts bewonderen. Chamberlain besloot te verklaren, dat, als de oorlog thans in een acuter stadium zou komen, „wij er gereed voor zijn". Na de rede van Chamberlain verklaarde Attlee, dat de vervanging van Hore Belisha een aangelegenheid was, waarin de premier de verantwoordelijkheid op zich moest nemen. Sinclair zeide, dat het eenige waar het op aankwam een krachtige voortzetting van den oorlog was. VOLMACHTEN VOOR DE TURKSCHE REGEERING. In de Turksche nationale vergadering is een voorstel ingediend om speciale vol machten te verleenen aan de Turksche regeering. teneinde de nationale verdedi ging te versterken en de nationale econo mie te beschermen. BRAND IN EEN KAZERNE TE BRUSSEL. Gisternacht is brand uitgebroken in een kazerne te Brussel, welke bezet was met een eenheid van Ardensche jagers en van de genie in de streek van Vielsalm (pro vincie Luxemburg). Twee barakken zijn een prooi der vlammen geworden. Er zijn vier dooden te betreuren. Vijftien militairen zijn gewond. De oor zaak van den brand is niet bekend. Het pijnlijk slikken verdwijnt en U bent weer spoedig beter, zoo U Uw keel inwrijft met Pot 50 ct Doos 30 cf. Bi/ Apotk. t o Drogisten. I ZWARE STORM AAN ZWEEDSCHE WESTKUST. Een zware storm heeft Maandag aan de Zweedsche westkust groote schade aange richt. Voor Gotenburg raakte het Zweed sche s.s. Mongolia aan den grond. Nog twee stoomschepen, onder welke een Deenseh schip, kregen averij. Een bër- gingsvaartuig, dat ter assistentie uitliep, moest van zijn tocht afzien, aangezien de bebakening in het ijs vastgevroren was. Er zou echter geen onmiddellijk gevaar bestaan voor de gehavende schepen, aan gezien de storm inmiddels zwakker werd. Verscheidene visschersschepen worden vermist. Het is nog niet zeker of zij een noodhaven hebben kunnen bereiken. Ten noorden van Helsingborg is het Noorsche s.s. Kong Halsdan, groot 1456 ton, ge strand. In Westzweden is ook het spoor wegverkeer door den sneeuwstorm tijdelijk geheel stopgezet. CONFERENTIE OP HET BELGISCHE MINISTERIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Na den Maandag gehouden kabinetsraad is op het Belgisch ministerie van buiten landsche zaken een belangrijke conferentie gehouden, waaraan behalve door minister Spaak werd deelgenomen door den secreta ris-generaal van Het departement van Langhove, den directeur-generaal van de politieke afdeeling van Zuylen, den secre taris des konings, graaf Capelle, en den adjudant des konings, generaal van Overstraaten. GRANATEN OF LUXEMBURGSCH GEBIED. Toen Maandagavond de Fransche artil lerie het station van Perl onder vuur nam, zijn ongeveer twaalf granaten op Luxem- buigsch gebied neergekomen, waarvan 10 in de wijngaarden op de Markusbsrg in de onmiddellijke omgeving van de huizen van Schengen. Twee andere granaten kwamen in het dorp zelf terecht. Ver scheidene scherven sloegen door de deu ren en ruiten, gelukkig werd alleen mate- rieele schade aangericht. De nacht en de ochtend zijn kalm ge bleven. Bomscherven vielen in Schengen. De „Luxemburger Zeitung" schrijft: Het plaatsje Schengen kan maar niet tot rust komen. Nadat Zondagmorgen drie bommen schade hadden toegebracht aan huizen gelegen op der. Luxemburgschen oever van de Moezel, is gistermiddag een zwaar artillerievuur losgebarsten, toen de Franschen ditmaal het station van Perl tot hun doelwit gekozen hadden. Het vuren was zoo hevig, dat een ware regen van granaatscherven neerdaalde op de daken van Schengen. De meeste be woners van dit Luxemburgsche stadje namen de vlucht. Tegen 6 uur des avonds was het de beurt aan de Duitschers om (Van onzen militairen medewerker). Nauwelijks is de temperatuur gestegen of de oorlogstoestand heeft in Finland een ander beeld geschapen. De Russen schijnen geen geduld te willen oefenen tot het voor jaar, doch zijn blijkbaar van zins hunne dappere tegenstanders met hunne over macht te verpletteren, laten zich niet door aanvankelijke tegenslagen afhouden van het gestelde doel. Na een kleine schoon maak in cie hoogere rangen gehouden te ^hebben, hebben de nieuwe bevelhebbers op zeer korten termijn opnieuw voorbe reidingen getroffen voor den verderen opmarsch en zijn door de centrale Russi sche legerleiding versche troepen en transportmiddelen te hunner beschikking gesteld. Volgens berichten uit Helsinki hebben de Russen, na zich verschanst te hebben -tegenover de Mannerheimlinie, thans minstens een een leger van 400.060 man met 2060 stukken geschut samenge trokken op de Karelische landengte. Wat nog erger is, dit zouden goed geoefende troepen zijn! Thans komen berichten uit Kopenhagen binnen, welke vermelden, dat langs den weg Pitkaranta en Sortavala (aan de noordoostzijde van het Ladoga- meer) de Russen met sterke krachten aan vallen. Volgens Finsche opvatting bedoe len zij hiermede verlichting te brengen in den benarden toestand, waarin een Russi sche divisie bij Suojarvi verkeert, zij zou den de F'nsch-e troepen aldaar dus met af snijding bedreigen, doch het kan evengoed bedoeld zijn als omtrekking der Manner heimlinie noordwaarts langs het Ladoga- I meer. Het is alweer een geluk voor de 1 Finnen, dat het Russische spoorwegnet geen vluggere troepenverplaatsingen mo gelijk maakt en dat er met hei, samentrek ken van groote legers op die wijze veel tijd gemoeid is. Van het üallafront komen zeer ernstige berichten. De Russen hebben aldaar niet alleen stand we(|n te houden, doch zij zijn blijkbaar zuidelijk langs den Finschen rechtervleugel voortgerukt en hebben een Finsche stelling bij Joetsijarvi (ongeveer 26 km ten oosten van Kemijarvi) aange pakt. Gelukt het hun deze stelling te over winnen en Kemijarvi te nemen, dan be schikken zij over den spoorweg naar Rovaniemi en de kust der Botnische Golf. Gebrek aan toevoerwegen is tot dusverre den Russen noodlottig geweest, zijn zij eenmaal in Kemijarvi (waar zij thans nog slechts 20 km van af zijn) dan hebben zij de beschikking over spoor- en straatwe gen. De Russen die aan den lijve ervaren hebben, wat het gemis van goede aanvoer- wegen beteekent, hebben alle maatregelen genomen om daar verbetering in te bren gen. De spoorweg LeningradMoermansk is hersteld en wordt beter bewaakt, de weg Kandalakscha (aan den spoorweg) Apach under vuur te nemen. Men ver- j naar Salla is erbeterd en ter weerszijden moedt, dat opnieuw granaten terecht zijn gekomen op Luxemburgsch grondgebied, doch daarvan zal men zich pas heden nauwkeurig op de hoogte kunnen stellen. De bewoners van Schengen ve klaren een stemmig, dat zij sinds het uitbreken van den oorlog nog geen rustig uur beleefd hebben. worden de bosschen over een breedte van 1 km omgehaakt, waardoor de ski-pa trouilles der Finnen niet meer ongemerkt kunnen naderen en den aanvoer overrom pelen. Uit alles blijkt, dat Moskou besloten heeft met man en macht de schande der geleden nederlagen uit te wisschen en wel zoo spoedig mogelijk. Ook de luchtmacht der Russen is zeer actief, zij zouden echter meer in hun eigen voordeel handelen, als zij het minder op steden dan wel op spoorwegen en stations voorzien zouden hebben. Helaas moeten we alweer besluiten met zeer sombere voorgevoelens voor de dap pere Finnen. Tot onzen spijt moeten we nogmaals te rugkomen op het strategische plan de ge allieerden Finland te hulp te laten komen door eene landing bij Petsemo of wel via de candinavische landen. We doen dit om dat niet minder dan de militaire mede werker der Temps" thans op dit thema borduurt. Hij wil deze operatie doen sa mengaan met eene vlootactie in de Zwarte Zee. We wagen het onze meening er tegen over te blijven volhouden omdat: le. De geallieerden niet voldoende overmacht op de Duitschers en Riussen samen bezitten om zich deze expeditie te kunnen veroorloven. Vanzelfsprekend zou de Duitsche generalen staf de leiding ne men in de gezamenlijke oorlogvoering en alsdan zou er van het goed bewapende Russische leger nog heel wat te maken zijn, wat naderhand op het Westfront te vens zijn invloed kon doen gelden, want alsdan waren Rusland en Duitschland samen in oorlog tegen de geallieerden. 2e. Petsamo noch de noordelijke stre ken van Zweden en Noorwegen leenen zich als operatiebasis voor zulk eene grootsch opgezette onderneming door te weinig capaciteit der aanvoerwegen. 3e. Rusland en Duitschland zouden opereeren op de binnenlijnen, wat, gezien het uitstekende spoor- en straatwegennet in Duitschland, van niet te schatten voor deel zou zijn. e4. De aanvoer over zee vanuit Enge land en Frankrijk naar de operatiebasis is op de Noordzee veel te onveilig tegen marineondernemingen uit Duitsche havens. We zullen het bij deze voornaamste re denen laten, hoewel er meer zijn. Men zou echter geneigd zijn te vragen: Hoe krijgt iemand het in zijn hoofd, door eigen opzet, Duitschland en Rusland aan elkaar te smeden? Het is voor West-Europa niet te hopen, dat het ooit gebeurt. We lezen uit het Tempsartikel echter meer een soort wanl.oopsgeest, gevolg van, de vraag: Zoo (in het westen gaat het niet, wat kunnen we dan doen? Antwoord: vre de sluiten, alles is beter dan zulke onge kookte denkbeelden. Zou de bevolking in de geallieerde landen misschien ongedul dig worden? De laatste speech vf.n Cham berlain beloofde ook al spoedige meerdere actie. We zouden willen aanraden: vooral niet het geduld te verliezen in dezen ze nuwenoorlog, want dan verliest men den oorlog tegen een tegenstander, die geen rekening behoeft te houden met stemming voor het publiek. DE STRIJD TER ZEE. Uit Londen wordt gemeld: In de week, welke is geëindigd op 13 Januari heeft de Britsche koopvaardijvloot 12 schepen., verloren en de neutrale han delsvloot 4. Tot en met 16 Januari hebben 6363 Britsche, geallieerde en neutrale schepen in Britsch convooi gevaren, hiervan zijn twaalf door de actie van den vijand ver loren gegaan. Ten aanzien van de mededeeling in de Duitsche radio, volgens wexke 26 Britsche tankschepen verloren zouden zijn gegaan, wordt van betrouwbare zijde medegedeeld, dat het aantal verloren tankschepen nog niet de helft van het genoemde aantal bedraagt. Men is verder verontwaardigd over den Duitschen aanval op lichtschip no. 87 op 11 Januari. Van Duitsche zijde werd ver klaard, dat het lichtschip inlichtingen ver strekte. Van Britsche zijde wordt evenwel verklaard, dat de lichtschepen hun radio slechts gebruiken om melding te maken van ongeval en de gewone routinege- sprekken. De uitzendingen geschieden nooit in code. Geen enkel lichtschip is be wapend en zij hebben alleen ten doel levens te redden, niet te vernietigen. DE DUITSCHE JAARMARKTEN GEHANDHAAFD. Deelneming aan de jaarbeurs te Utrecht. Van bevoegde zijde wordt uit Berlijn medegedeeld, dat alle groote jaarmarkten van internationale beteekenis Leipzig, Weenen, Praag, Keulen, Breslau en Ko ningsbergen ook dit jaar gehouden zullen, worden. Bovendien zal Duitschland deel nemen aan een aantal buitenlandsche jaar markten, in de eerste plaats aan de Voor jaarsbeurzen te Utrecht, Brussel, Zagreb en Belgrado. DUITSCH SCHIP UIT HAVEN VAN RIO VERTROKKEN. De Argentijnsohe bladen publiceeren een bericht uit Rio de Janeiro, waarin wordt medegedeeld, dat het Duitsche s.s. Santos met een lading ijzer en koffie is uitgevaren. Glimlachje. Ik geloof lieveling dat we iets aan je oogen moeten doen, als 't verduisteringsoefening wordt. ITALIAANSCH STOOMSCHIP IN BOTSING GEKOMEN MET LICHTSCHIP. Een Italiaansch stoomschip is in botsing gekomen met een lichtschip welks beman ning gisteravond laat met het oog op het be staande gevaar voor het zinken van het lichtschip met twee reddingbooten is van boord gehaald. CHAMERBLAIN OVER DEN TOESTAND IN POLEN. Chamberlain heeft in het Engelsche La gerhuis op een desbetreffende vraag ver klaard, dat de berichten over terechtstel ling van Polen in het door de Duitschers bezette gedeelte van Polen tot zijn leed wezen over het algemeen bevestigd werden door het beschikbare bewijsmateriaal. Het scheen duidelijk, dat het aantal slacht offers aanzienlijk was. Chamberlain voegde hieraan toe, dat in de bij Duitschland ingelijfde deelen van Polen de Duitsche autoriteiten volgens be richten van betrouwbare zijde een politiek van weloverwogen ontvolking moerden en dat, naar het scheen, onder de intellectu- eele leiders opruiming werd gehouden. De Poolsche regeering heeft zich voorgesteld, hieromtrent een witboek uit te geven. GEEN ENGELSCH GARANTIEVOOR- STEL AAN ZWEDEN EN NOORWEGEN. Het Zweedsche ministerie van buiten landsche zaken spreekt het door de Ameri kaansche pers gepubliceerde bericht tegen, volgehs hetwelk Engeland zou hebben voorgesteld, een garantie aan Zweden te geven. De Britsche minister van buitenlandsche zaken spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk Engeland met Noorwegen bespre kingen zou voeren over waarborging van de integriteit van het Noorsche grondge bied. GANNETT REPUBLIKEISCH CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. Uit New York wordt gemeld: Frank E. Gannett, de bekende journalist en publicist, die langen tijd critiek heeft geoefend op de New Deal, heeft medegedeeld, candidaat te zijn van de republikeinen bij de a.s. ver kiezingen voor het presidentschap. ENGELAND WIL JACHTVLIEGTUIGEN KOOPEN. Te New York wordt vernomen, dat on derhandelingen aangaande zijnde tusschen Engeland en de Brewster Aeronautical Cor poration over een bestelling van jacht vliegtuigen tot een bedrag van 8 millioen dollar. Tafeltennis OVERWINNINGEN VAN L.U.T.O. Luto zette de tweede helft van de com petitie goed in door twee mooie overwin ningen. Het eerste team versloeg Barna I met niet minder dan 10-0, terwijl het tweede team met 91 won van Barna III. Van het eerste team wist Lamar zijn drie partijen te winnen. Reuling Jr., een debutant, deed eensgelijks bij het tweede team. Het P. T. T.-NieuM Het P. T. T.-Nieuws was tot nu toe in de eerste plaats van belang voor P. T. T.-per- soneel, maar ook onder het publiek bleek belangstelling te bestaan voor dit maand- I blad. Men wilde het ook als informatie bron raadplegen. Dit is aanleiding geweest tot het omwerken van het orgaan en het bijzonder ten dienste van handels- en be drijfsleven. Met het thans verschenen Januari-num- mer heeft het orgaan in den nieuwen vorm zijn intrede gedaan, en ieder, die met den dienst van het P. T. T. in aanraking komt. kan zich thans voor een rijksdaalder Per jaar abonneeren. Het nieuwe nummer er keurig verzorgd uit ook in technisch op' zicht en bevat tevens aardige foto's. De Engelsche huis een uitv der neutraler lieden vaak 1 Engeland een geland wil i daarnaast gei nen. Engelam Duitsche com leerd kunnen hebben. De minister maand in so als in twee ja In den Zweel deeld, dat het is hun neutra heeft groote s helpen en dar beschouwd wi buitenlandsch Ten Noorden Kitela opgeg verliezen hel aanvallen gro Langu Onze med schrijft ons ov< sische vliegtui; Finland, waart volgende: „Zei kennis gemaak gemeensten vc ring", een luct den trein met en kinderen. N met' opzet schii gers juist op duidelijk herke Kruis-teeken o wagons. Dezen keer, zoo s een geluk bij een alarmsignaal gegêvt trein door eeri bo, Onder de honderd 8 moeders met kle: oudjes, die moeilijk zieke, die naar het worden. Het was de tend, dat het alarms alle haast een schui moesten zoeken. De ons, vooral onze .,K Lotta's, hadden al di digheid gekregen on tijd deze soort van brengen. Want wij wisten, dood voor ons allen neer de Russen ben- eigen risico op een a meter op ons neer knetterende machir geen van ons levend wij de prikkeldraad de spoorlijn en het b den, zou zeker veel Wij vonden ook di plaats en moesten er languit in de sneeuw 25 graden vorst. Wij nen. Het eischt van senen al veel van o gen, dus dat kleine k menschen dit kunne onbegrijpelijk. Maar deze keer w uur voorbij gegaan, weging kwam in de troepje, ja wij hcorde met blijde uitroepen motorgeronk van de verdwenen, maar de oogenblik (erug kom gezegd, dat het lang veiligheidssignaal ge begonnen wij voorzie richting van deze ver Natuurlijk waren de

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8