Ruwe, pijnlijke lippen Akkertje Schepen, die nietwederkeeren Churchill Koude en sneeuw in vele landen van Europa. PUROL EEN VEELBEWOGEN VACANTIE Zenuwachtig Neem 'n thuitletw De nei I TWEEDE BLAD. DERDE BLAD. Kolven KOLFWEDSTRIJDEN LANGENDIJKER KOLFBOND. De vijfde ronde van de wedstrijden van den Langendijker kolf bond werd Zondag in de kolfbaan van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude gespeeld. De uitslagen luiden: Korpswedstrijd, eer ste klase: Volharding te Oudkarspel: P. Lan- gedijk Cz. (522) 154 pt.; P. Gelder (560) 157 pt.; C. Vlug (561) 139 pt.; totaal (1673) 450 punten. Op Maat te Zuidscharwoude: P. Molenaar (567) 155 pt.; P. Goet (300) 139 pt.; J. J. Reijne (463) 122 pt.; totaal (1330) 416 pt. Gezellig Samenzijn te Zuidscharwoude: Th. Rijper Sr. (554) n.g. pt.; G. Mettes (562) 160 pt.; Th. Rijper rj. (388) 114 pt.; totaal (1504) 274 pt. Vriendenkring te Noordscharwoude: C. Langedijk Pz. (561) 148 pt.; G. Deutekom (559) 147 pt.; G. Hop (542) 145 pt.; totaal (1662) 440 pt. Tweede klasse: Op Maat te Zuidscharwou de: P. v. d. Welle (467) 138 pt.; K. Ruiter (507) 135 pt.; J. Leeuwrik (495) 143 pt; to taal (1467) 416 pt. Gezellig Samenzijn te Zuidscharwoude: F. Muileboom (526) 137 pt.; K. Spaans (467) 91 pt.; N. Rijper (470) 166 pt.; totaal (1463) 394 pt. Vriendenkring te Noordscharwoude (le korps): L. Mallekote (498) 127 pt.; G. Lan gedijk (501) 128 pt.; G. Ens (onv.) 77 pt. Vriendenkring te Noordscharwoude (2e korps): L. Dekker (420) 130 pt.; T. Kostelijk (506) 156 pt.; M. Maars (402) 127 pt.; totaal (1328) 418 pt. Derde klasse: Volharding te Oudkarspel: J. Deutekom (455) 138 pt.; F. Moeijes (420) 84 pt.; K. Dekker (380) 113 pt.; totaal (1255) 335 pt. Op Maat te Zuidscharwoude: P. Glas (430) 124 pt.; P. Schoorl (356) pt.; J. Kramer (483) 76 pt.; totaal (1269) 200 pt. Gezellig Samenzijn te Zuidscharwoude: W. Kuin (439) 115 pt; J. v. d. Ham (475) 120 pt.; J. Buiter (458) 133 pt.; totaal (1372) 368 punten. Persoonlijke wedstrijd: Tweede klasse: C. Plakman, Volharding te Oudkarspel (451) ng. pt.; Joh. Engeringh, Gezellig Samenzijn te Zuidscharwoude (459) n.g. pt. Derde klasse: Alb. Drost, Volharding te Oudkarspel (299) 88 pt.; Jb. v. Twuyver, Op Maat te Zuidscharwoude (309) 101 pt.; Ant. Jonkers, Ons Genoegen te Noordscharwou de (412) ng. pt.; D. Plakman, Onder Vrien den te Oudkarspel (356) 129 pt.; C. Lange dijk, Vriendenkring te Noordscharwoude (onv.) 131 pt. Biljarten DOMMERING—VAN DER POL. Zaterdag is te Arnhem georganiseerd door de biljartvereeniging „Arnhem" een wed strijd over 1000 punten, gespeeld tusscher, Dommering en van der Pol. Zoowel des middags als des avonds werd een partij van 500 caramboles cadre 45/2 gespeeld. Beide partijen werden door Dommering gewon nen. De eerste partij met 500 tegen 403 en de tweede met 500 tegen 368. In de eerste partij maakte van der Pol een serie van 133, Dommering één van 100 in de tweede partij. Gemiddelden van Dom mering resp. 12.50 en 21.74. SLIKKER KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Hoofdklasse klein biljart. Dit kampioenschap is gewonnen door Slikker uit Oudesluis, lid van de vereeni- ging de Driesprong te Sint Pancras. Slikker verloor in dit tornooi geen enkele partij. Hij speelde gelijk tegèn Beekhof. De eindstand van dit tornooi was als volgt: 1. Slikker 7 6)4 13 2800 238 90 11.76 2. Beekhof 7 4)4 9 2623 204 90 12.85 3. Koehler 7 4 8 2508 217 98 11.55 4. Penning 7 3 6 2462 213 65 11.55 5. Velgersdijk 7 3 6 2334 227 105 10.28 6. Saes 7 3 6 2040 226 91 9.02 7. Mulders 7 2 4 2392 196 124 12.20 8. Haberer 7 2 4 2110 197 82 10.71 Geen der deelnemers degradeert. Zooals men weet, kon de kampioen H. Hoogland uit Alkmaar aan dit tornooi wegens mili taire plichten niet deelnemen. Britsche torpedojager gezonken. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat de Britsche torpedojager Grensville in de Noordzee is gezonken doordat hij op een mijn geloopen of ge torpedeerd is. Van de opvarenden zijn 118 officieren en minderen aan land gebracht. Van acht man weet men, dat zij om het leven zijn en 73 man worden vermist. Men neemt aan, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Van de overlevenden zijn verschei- denen ernstig gewond. De Grensville was een flotieljeleider van 1.485 ton, die in 1935 te water was gelaten. De bemanning bestond uit 175 officieren en minderen. Deensch schip gezonken. Het Deensche s.s. Tekla (1.215 ton) is gister voor de N.O. kust van Scotland gezonken, naar men gelooft, tengevolge van het loopen op een mijn. Negen opvarenden zijn gered door 'n Noorsch stoomschip. Negen anderen worden vermist. Canadeesch schip getorpedeerd. Een Spaansche treiler heeft in La Co- runa 26 opvarenden aan land gezet van het Canadeesche vrachtschip Refeer, die opgepikt werden ter hoogte van Kaap Finistere. Volgens de verklaringen der schipbreukelingen kwam de Refeer van Haifa. Het schip was op weg naar Glas gow. In den Atlantischen Oceaan werd het aangehouden door een Duitschen onderzeeër en werd de lading onderzocht. De bemanning en de passagiers kregen bevel het schip te verlaten, dat onmid- delijk daarna tot zinken werd gebracht. Alle schipbreukelingen zijn Denen, behalve een Braziliaan en een Engelsch- man. Britsch schip gezonken. Het Britsche tankschip Caroni River (7.807 ton), dat na vernieuwd te zijn een proeftocht maakt, is Zaterdag voor de Z.W. kust tengevolge van een ont ploffing gezonken. De opvarenden kon den allen door een kustvaartuig aan boord worden genomen. Sommigen hun ner zijn echter gewond. Britsch vaartuig na aanvaring ge zonken. Overlevenden van het in Londen thuisbehoorende stoomschip Mile End (859 ton) zijn in een haven aan de noordoost kust aan land gebracht. Zij waren opgepik. door een treiler en later aan boord van een torpedojager geno men. Zij verklaarden, dat hun schip in bosting was gekomen met een treiler en binnen enkele minuten was gezonken. Vijf leden der bemanning worden ver mist. Deensch vaartuig door brand ver nield. Het in Thorshaven op de Faröer thuis- hoorende stoomschip Isafold (871 ton) is volgens te Kopenhagen ontvangen be richt, Vrijdag in een Schotsche haven door brand vernield. De bemanning wist zich aan land in veiligheid te brengen. Op een mijn geloopen en gezonken. Het in Aberdeen thuisbehoorende 1086 ton metende stoomschip Ferryhill is op een mijn geloopen en binnen enkele mi nuten buiten de Engelsche noordoost kust gezonken. De ontploffing kon aan de kust gehoord worden. Men gelooft, dat twaalf leden der bemanning verlo ren zijn. Twee overlevenden zijn aan land gebracht. De eenige twee overlevenden van de Ferryhill zijn in een ziekenhuis opgeno men. De Ferryhill bevond zich op een half uur afstand van de haven toen het schip op een mijn liep. Een kustwachter verklaarde: „Het schip leek onmiddellijk na de ontploffing te breken. Het zonk zoo vlug, dat de bemanning geen tijd had in de booten te gaan." Het Zweedsche schip „Foxen" ge zonken. Een van Haugesund komend Noosch stoomschip heeft een opvarende van het Zweedsche schip „Foxen" (1304 ton), dat op de Noordzee is gezon ken, aan boord genomen. De kapitein van het Noorsche schip heeft geseind, dat hem niet bekend is, waar de „Foxen" is gezonken en wat het lot van de rest der bemanning is. Engelsch s.s. op mijn geloopen. Het Engelsche s.s Protesilaus, groot 9577 ton, is gister buiten de westkust op een mijn geloopen. De uit 60 koppen bestaande bemanning aan land ge bracht. Dertig hunner, voor het meerendeel Chineezen, hebben verwondingen be komen. Estlandsch schip gezonken. Zaterdag is de Nautic, een Estlandsch schip buiten de Shetlandeilanden gezon ken. De bemanning is opgepikt door een onbekend stoomschip. Schaken SPANGEN—H.C.S.V. 4—4 EN TWEE AFGEBROKEN PARTIJEN. De wedstrijd SpangenH.C.S.V., die gis teren voor de eerste klasse B-competitie van den Kon. Ned. Schaakbond is gespeeld, ein digde met den voorloopigen uitslag van 44, doordat twee partijen (die aan het eerste en tiende bord) afgebroken werden en ter arbitrage opgezonden. Athletiek A. J. G. STRENGHOLT TREEDT AF ALS K.N.A.U.-VOORZITTER. G. E. van der Werff Jr. candidaat. Naar wij vernemen heeft in de jongste vergadering van het bestuur der Kon. Ned. Athletiek Unie de heer A. J. G. Strengholt medegedeeld, ondanks het feit, dat zijn man daat nog tot 1941 loopt, Linnenkort te zullen aftreden als voorzitter der Unie. Op de algemeene vergadering, welke 10 Maart a.s. te Amsterdam wordt gehouden, moet dus een opvolger worden benoemd in de plaats van den heer Strengholt, die juist tien jaar in het hoofdbestuur der K.N.A.U. heeft gezeten, na de Unie reeds vele jaren daarvoor in onderscheidene andere functies te hebben gediend. Wielrennen A. S. V. VICTRIX. Zondag hield bovengenoemde vereeniging weer wedstrijden op de rollen. Door het slechte weer waren er niet veel renners op gekomen en bleef ook het publiek achter wege. De uitslagen luiden: A-klasse; 2 maal 2250 m.: 1. Lute, tijd 3.34 sec.; B-klasse, 2 maal 2000 meter: 1. Mulder 3 min. 13.2 sec., 2, de Haan 3 min. 13.4 sec.; C-klasse, 2 maal 500 meter: 1. P. Wante 56.4 sec.; 2. H. Smit 60.3 sec.; A-junioren, 2 maal 400 meter: 1. Th. Pronk 50.2 sec.; B-junioren, 2 x 400 meter: J. Wante 55 sec.; 2. Horn 56 sec., 3. v. d. Aakster 56.4 sec. Schaken UTRKCHT—STAUNTON 2)4—7)4. Gistermiddag is te Utrecht de wedstrijd UtrechtStaunton voor de eerste klasse b van den K.N.S.B. gespeeld, welke ontmoe ting met 7)42)4 door de Stichtenaren werd gewonnen. Aan het eerste bord won de Gro ninger J. N. A. de Wind van mr. Ed. Span jaard. SCHEEPVAARTI fJNEN. Stoomvaart-Mij. Nederland. Salabangka J.N.L. te Palembang 21 Jan. Bennekom J.N.L. van Sabang 20 Jan. Tawali J.N.L. te Boston 19 Jan. Jagersfontein J.P.L. van Honolulu 19 Jan. Chris. Huygens thuisr. van Sabang 21 Jan. Rotterdamsche Lloyd. Bantam J.N.L. 02 Jan. 8 uur te Belawan. Kedoe 19 Jan. 22 uur te Rotterdam. Weltevreden J.N.L. 20 Jan. te Batavia. Kota Gede J.N.L. 19 Jan. van New York. Blitar 20 Jan. 8 uur verw. te Rotterdam. Slamat uitr. 20 Jan. van Aden. Kota Radja J.N.L. 20 Jan. van Kaapstad. Sitoebondo thuis 21 Jan v.m. te Suez. Blitar thuis 20 Jan. 19 uur te Rotterdam. Marken uitr. 22 Jan. v.m. van Suez. Uit tal van staten komen berichten van felle koude en grooten sneeuwval, die in oorlogvoerende staten het krijgsbedrijf belemmert en in de neu trale staten het verkeer ernstig stagneert. Hoe koud ,.et overal is en welke on gemakken men daarvan ondervindt blijkt wel uit de volgende berichten. IN ZUID-SLA VIE. De sneeuwstormen, die boven het land woeden, hebben ontzettende schade aange richt. In het geheele land zijn op tal van plaatsen de telefoonverbindingen onderbro ken. Tal van plaatsen zijn van de buiten wereld afgesneden. Men vreest, dat zich on overwinnelijke moeilijkheden zullen voor doen bij de ravitailleering der gebieden, die het meest te lijden hebben gehad. Bos nië, het zuidelijke deel van Servië en eeni ge andere streken hebben last van een wol- venplaag. Troepen wolven houden zich op in de buurt van dorpen, waar zij mensch en dier in gevaar brengen. In eenige plaat sen hebben de boeren reeds gewapende troepen gevormd, die zullen probeeren de wolven te verdrijven. Uit vele streken ko men belichten binnen over slachtoffers van de koude. IN ALBANIA. De koudegolf, welke over noord-Amerika trekt, treft thans ook de zuidelijke staten. Van overal komen berichten binnen over ongelukken en groote branden. In Albania zijn temperaturen geregistrerd, die lager zijn dan in Alaska. Het spoorwegverkeer is vele plaatsen gestagneerd. Het autobusver- keer in het midden-westen moest hier en daar geheel worden gestaakt. In Florida en Texas is vrijwel de geheele zuidvruchten- oogst bevroren. De haveningangen aan de oostkust zijn wegens het ijs veelal niet be vaarbaar. Verscheiden kleine schepen zijn verloren gegaan. De Hudson is tot vlak bij New York bevroren. IJsschoten drijven in de haven van New York en hinderen het verkeer. De Nigarawaterval is bijna geheel bevroren. Daarom moest dynamiet worden gebruikt, ten einde de electrische centrale in bedrijf te kunnen houden. WINTER IN DE OOSTZEE. Alle vuurtorens in de bocht van Riga tot Kaap Domesnaes zijn gedoofd. De bladen melden, dat dit in verband staat met den ijstoestand. Aangezien de Rigasche bocht ge heel is toegevroren is ook ieder scheepvaart verkeer met de haven van Riga onmogelijk. Door de aanhoudende koude zijn voorts tal rijke telefoon- en telegraaf-verbindingen verbroken. 150 MENSCHEN IN AMERIKA DOOR KOUDE OMGEKOMEN. Het aantal menschen dat tijdens den koudegolf van de vorige week om het leven is gekomen, bedraagt volgens de jongste berichten 150. De ongewoon scherpe vorst heeft aan de boomgaarden in de zuidelijke staten groote schade be rokkend. 22 GRADEN VORST IN BELGIE. In Brussel is de laagste temperatuur geregistreerd sedert het begin van den winter. "In sommige plaatsen is de ther mometer gedaald tot 22 graden beneden het nulpunt. VREES VOOR OMSLAAN VAN HET WEER. Uit verscheidene plaatsen in Zuid- Slavië wordt gemeld, dat menschen zijn doodgevroren. In talrijke steden en dorpen zijn verder de waterleidingen bevroren, zoo is bij voorbeeld in Kroatië de oude garnizoen- stad Karlsbad zonder water. Het groote vraagstuk is evenwel hoe deze geweldige sneeuw- en ijsmassa weg geruimd moet worden. Een plotseling om slaan van het weer zou een geweldige ramp kunnen veroorzaken. IN ZWEDEN. Zware sneeuwstormen hebben gister gewoed in Zuid-Zweden. Vooral het eiland Geland is hevig getroffen. In Zuid- Zweden leidde de sneeuwstorm gedeelte lijk tot een volkomen stopzetten van het verkeer. Door de felle koude zijn ook groote belemmeringen voor de scheep vaart opgetreden. Het verkeer tusschen Malmö en Kopenhagen is stopgezet. Ook in de scheren van Stockholm zijn ernstige moeilijkheden door ijs opgetreden. De koude begon gister iets af te nemen. IN HONGARIJE. In geheel Hongarije heeft de ongewoon zware sneeuwval en de groote koude der laatste dagen geleid tot ernstige storingen in het verkeer en tot moeilijkheden in de levensmiddelen- en brandstoffenvoorzie- ning voor de bevolking. Vooral in de steenkoolvoorziening van de hoofdstad is de laatste tien dagen een zorgwekkende storing opgetreden. In de steenkoolzaken is sinds het begin van de felle koude en de sneeuwstormen nauwelijks meer brand stof te krijgen. In groote huurhuizen met centrale verwarming wordt df warmwa tervoorziening alleen des morgens ver» zorgd. Verscheidene scholen in Boedapest zijn eer.ige dagen wegens gebrek aan steenkool gesloten. De Staatsspoorwegen hebben kortelings belangrijke beperkingen in het treinver keer moeten invoeren. Ook in de voorziening der hoofdstad van melk en groenten doen zich moeilijkheden voor, aangezien door den op ge waaiden sneeuw het grootste deel der landwegen onbegaanbaar is. In Boedapest zijn bijna 8000 arbeiders bezig met sneeuwruimen. Op de straten der hoofdstad ligt 2)4 mil- lioen M3 sneeuw. IN ZUID-SLA VIE. In geheel Zuid-Slavië blijft overvloedig sneeuw vallen. In het zuiden van Servië en Montenegro heeft de sneeuwlaag een dikte van een meter bereikt. Op sommige plaatsen ligt zelfs drie meter sneeuw. De verkeerswegen zijn verbroken en de trei nen zijn met belangrijke vertragingen binnen gekomen. Ook de telefoon- en te» legraafverbindingen ondervinden belem meringen door de weersomstandigheden. In het Sandjak zijn verscheidene dorpen onder de sneeuw bedolven. In Zuid-Servië zijn 6 personen door de koude bevangen en overleden. De Donau is geheel dichtge vroren. IN DENEMARKEN. Sneeuw en zandstormen richtten ver woestingen aan op de Deensche eilanden Laaland en Falster, waar een trein gedu rende twaalf uren geblokkeerd was, aldus een bericht van de Zweedsche radio. Nabij den vuurtoren op het eiland Falster heeft men twee mannen kunnen waarnemen op een ijsschots, zonder dat het mogelijk wis hun ter hulp te komen. De verbindingen van het eiland Saltholm met het vaste land zijn verbroken. Per vliegtuig worden levensmiddelen derwaarts gebracht. Twee duizend zwanen zijn in het ijs vastgevro ren. Waarschijnlijk zal men hen moeten slachten. Psr radio is gisteravond een mededeeling van de marine bekend gemaakt volgens welke de loodsdienst in den Grooten en den Kleinen Belt, bij Gjedser en de Oere sund gestaakt is. 95 PERSONEN DOODGEVROREN. Te New-York zijn twee personen dood gevroren. Het aantal slachtoffers in de Vereenigde Staten bedraagt tot nu toe 95. Bij de Zondag gehouden verkiezing van notabelen bij. de herv. gemeente te Noordscharwoude werden herkozen de hee- ren S. Groot en K. Opperdoes en gekozen de heeren A. Bouwens en K. de Vries. In korten tijd weer zacht en soepel door Naai 't Engelsch van Maxwell March. 55) HOOFDSTUK XX. De laatste zet. „Er is geen enkel licht in dat verwenschte huis". Bloomer liet zijn stem dalen toen hij sprak. „Dat lijkt mij verdacht, vindt u niet, in specteur?" De twee mannen stonden samen in het dichte struikgewas van den weg, die om het huis heen liep. Het was schemerdonker en het tijdstip, dat Lionel Birch als het meest geschikte voor hun poging had uitgekozen. Een vreeselijke angst maakte zich van David meester. Hij gaf geen antwoord en liet het aan Bloomer over om hun beider gedachte uit te spreken. „Ik hoop maar, dat we nog niet te laat zijn". De adem van David stokte en er kwam een harde trek om zijn mond. Vlak bij hen was een zacht geruisch in de boschjes te hooren en Lionel Birch voegde zich heel voorzichtig bij hen. „Alle deuren zijn gesloten", fluisterde hij. „Het lijkt wel of er niemand meer is". Het had iets angstwekkends, zooals de mannen daar in de snel invallende duister nis stonden. De boomen om hen heen ruisch- ten zachtjes in den wind, maar geen van de drie mannen, die daar zoo geheimzinnig in de schaduw teruggetrokken stonden, schonk daar eenige aandacht aan. Ze waren te veel in hun plannen verdiept en luisterden ge spannen toe, om door een mogelijk gerucht achter de verblijfplaats van het meisje te komen. Lionel had veel van een lenigen ouden panter, zooals hij door het struikgewas voortsloop. David kon bijna niet meer van de spanning en zelfs Bloomer gaf teekenen van zijn ongerustheid. „We moeten er in zien te komen", zei David norsch. Al zijn voorzichtigheid was verdwenen. Hij dacht alleen maar aan Judy. „Aan dezen kant is een muur. Ik zal er overheen zien te komen en een van de ramen aan den tuinkant probeeren". „Wees voorzichtig, inspecteur", waar schuwde Bloomer. „Het zou best een truc kunnen zijn". David lachte grimmig. „Ik zou bijna wil len, dat het waar was. Ik wilde, dat ik een paar van die schurken in mijn handen kon krijgen". Zij volgden hem over het pad heen, hun voeten zoo voorzichtig mogelijk neerzetten de. Bij den muur aangekomen, sprong Da vid er tegen op en op die manier kon hij den bovenkant te pakken krijgen. Even bleef hij hangen, voordat hij er zich over heen kon werken. De beide anderen volg den zijn voorbeeld. Binnen in huis bleef alles doodstil en bij Bloomer stond het al haast vast, dat de vo gels gevlogen waren. Toen David den tuin door sloop, met de beide anderen op zijn hielen, wachtte hem een verrassing. De deur was niet op slot en de ramen waren wijd open. Met getrokken revolgers gingen zij het huis binnen en toen zij alles grondig on derzocht hadden, wisten zij geen van drieën meer was zij er van denken moesten. In de keuken brandde nog vuur en zoowel in de eetkamer als in de bediendenkamer stond een koude maaltijd gereed, zoodat het dui delijk was, niet alleen dat zij nog niet zoo heel lang geleden weggegaan waren, maar ook dat zij binnen afzienbaren tijd weer terug zouden komen. Zij ontdekten Judy's kamer, maar die was ook leeg, alleen haar kleeren waren er nog. Al haar hoeden en hantels hingen in de kast. „Het lijkt er veel op, alsof ze haar hier hebben achtergelaten", zei David verbaasd. „Tenzij De woorden stierven op zijn lippen. Htf kon er niet toe komen, de vree selijke gedachte, die bij hem was opgeko men, uit te spreken. Het zien van al die bekende dingen van zijn dochter scheen voor Birch bijna te veel te worden. „Wat kunnen zij toch in hemelsnaam met haar uitgevoerd hebben? Mijn arme kind!" Hij had die woorden niet meer in kunnen houden en Bloomer keek hem medelijdend aan. David scheen niets gehoord te hebben. Zijn gezicht was bleek en strak. Hij ging naar het raam toe en keek eens in den donkeren tuin. Hij kon de laan on derscheiden en zag den witten bovenkant van de op het strandje omkrullende golfjes. De maan scheen niet en het water zag er grijs en onheilspellend uit. Opeens werd zijn aandacht door iets ge trokken en een onderdrukte uitroep deed de beide anderen naar hem toe snellen. „Bloomer", zei hij, „wat denk je daar van?" De ex-brigadier keek in de aangewezen richting en liet een zacht gefluit hooren. „Dat heeft veel van een signaal weg", zei hij. David staarde naar het licht voor het bo venste venster van het huis aan den over kant van de baai. „Ik geloof het zeker, inspecteur". Bloo mer trilde van opwinding. „Ik ben er heel goed bekend. Ik ben er al eens eerder ge weest. Zoover als ik weet, woont er nie mand aan den overkant. Het ligt er heel eenzaam. De stad ligt verderop aan de ri vier. Ik geloof het zeker. Het is vast een teeken voor den een of ander. Ik ben be nieuwd David was de kamer al uit en rende de trap af. Ze gingen hem na, de laan door en vonden hem, toen hij het licht van zijn zaklantaarn in het bootenhuis liet schijnen. Het tij was weer aan het afloopen en de vieze, glibberige bodem werd weer zicht baar. „Zij is hier geweest. Die is van Judy. Ik heb hem zelf voor haar gekocht". Bij het licht van een lucifer bekeek Lionel-Birch aandachtig een blauwe shawl, die hij een beetje verderop opgeraapt had. Judy had hem in den tuin om gehad en had hem zeker in haast om bij de boot te komen, verloren. David maakte een trechter van zijn han den en begon te roepen. „Judy! Judy! Judy!" Er kwam geen antwoord, alleen hoorden zij in de verte het gekrijsch van een opge schrikte zeemeeuw. Hij probeerde het nog I eens en zijn heldere stem klonk nogmaals 1 in de nachtelijke stilte. „Judy!" In zijn hart scheen het hem een onmoge lijkheid, dat ze daar zou zijn, maar hij had een flauw vermoeden, dat ze door dé een of andere schurkenstreeken in den val was ge loopen. „Judy!" herhaalde hij nog eens, zijn longen tot het uiterste inspannende en zijn ontzet tende angst klonk duidelijk in zijn stem. Even was het stil en dan kwam er van heel in de verte een antwoord, maar zoo zwakjes, dat zij eerst dachten, dat het maat verbeelding was. Zij luisterden aandachtig en kregen nu zekerheid. „Help! Help!" hoorden ze nu duidelijk. Lionel Birch schreeuwde opgewonden te rug en Bloomer fluisterde David in het oor. „De hemel weet wat er gebeurd is, inspec teur. Ik ken die baai die is berucht. Er zijn twee of drie tegenstroomingen, die de rivier tot een maalstroom maken. Wat moe ten we nu beginnen?" David gooide zijn jas en schoen uit. „Ik zwem erheen", zei hij. „Er is geen andere boot. Bloomer, ga jij telefoneeren en en probeer hulp te krijgen. En u, mijnheer Birch, moet zien haar aan het roepen ,c houden. Op die manier krijg ik een kans o"1 mijn richting te bepalen en haar zoodoen de te vinden. Den hemel zij dank, dat 't nie mistig is". (Wordt vervolgd' De eerste lord van d liteit, Winston Churchi avond een radioredevoe den oorlogstoestand, w volgende zeide: „Iedere verbazing af wat er m de hand is. Totdusver zijn het d landen, die de spits va: aardigheid en Duitsche afbijten. Neutrale sche willekeur tot zinken ge door mijnen, maar dooi wogen en welbewust g Alleen in Britsche en i kan veiligheid gevonde: Iedere week neemt Iedere maand wordt on beterd en versterkt. Ell ons vertrouwen toenem ons steeds meer bekwa oefenen op de zeeën e de zeewegen open te 1 welke wij leven en lai weg naar de overwinnii Het schijnt thans vri dat de helft van de dui Duitschland den oorlog zinken is gebracht. En Duitsche aanbouw verr< bleven bij datgene, wat den. De magnetische en a men geen vraagstuk, d losbaar is. Na bijna vijf maande ste duikbootactie voorlo broken, is de dreiging goede controle, is onze lijk niet verminderd, ei der wereld bevrijd van oppervlakte. Ik voel m klaren, dat de zaken, al nog niet zoo slecht gaai naar de zee in zoodanij gen, dat de handel va welker schepen ons ge kan leven. Heel anders is het lo! neutrale landen. Zoowe zijn zij de slachtoffers haat en kwaadaardighe De Nederlam sten aan de Europe innerd zullen wore smet van Hitier ze van het pad der i langs hun dijken z tegen de tyrannen Geheel Scandinavië dreiging van nazi's er Finnen, die zich in den vaar bevinden, laten zi mannen in staat zijn. Ei het communisme de zie derft. Geen treuriger scl baar zijn, dan dat dit s sche volk tenslotte zou gebracht zou worden erger dan de dood, doo van een overweldigend Maar wat zou e -alle neutrale lande gebaar hun plicht eenkomstig 't volke zich atuieen zoudei Britsche en Franse agressie en tegen 1 oogenblik is hun tc waardig en deze zal Zij buigen nederig het Duitsche gewe troostende met de geland en Frankrij! winnen, dat zij all eenkomsten strict zi hopen, dat de stori ken voordat het hu den te worden. Ma storm niet zal vooi steeds luider en ste Hij zal zich uitbre den, hij zal zich ui noorden. Er bestaat spoedig einde, beha menlijke actie, en land en Frankrijk zouden worden en vrede zouden sluitc kleine landen van scheepvaart en hui anders overblijven worden tusschen d de, doch gelijkstaa: den van nationa bolsjewisme. Getallen verontruster wij hebben geen reden dat de snel toenemend) Britsche rijk zal word daar waar zij wezen n aangepast zal worden a inspanningen van de F Wanneer wij achter - het nationaal-socialism« hebben vele manieren bemerken wij opvallenc psychologische en physi Wij zien tekorten aan g door reeds de kwaliteit van hun oorlogsindustr merd. Wij bemerken a waardoor diegenen at worden gebracht, die r alleen. Laten de groote stedi Praag en Weenen, zelfs ellende niet wanhopen, zeker. De dag zal komen deklokken weer door E kén en waarop de ovei plannen zullen maken ii traditie en in vrijheid ei geven aan het bouwen waarin plaats zal zijn v Commi De parlementaire ree Association brengt het 1 taar op de Zaterdagavo gehouden radiorede. De

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8