Churchill over den oorlogstoestand. De neutralen moeten zich vereenigen. Honderderi vliegtuigen hebben Finland gebombardeerd. Een vreemdelingenlegioen gevormd. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JANUARI 1940. De eerste lord van de Britsche admira liteit Winston Churchill, heeft Zaterdag avond een radioredevoering gehouden over den oorlogstoestand, waarin hij o.a. het volgende zeide: „Iedereen vraagt zich met verbazing af wat er met den oorlog aan de hand is. Totdusver zijn het de kleme neutrale landen, die de spits van Duitsche kwaad aardigheid en Duitsche wreedheid moeten afbijten. Neutrale schepen worden naar willekeur tot zinken gebracht, niet alleen door mijnen, maar door koelbloedig over wogen en welbewust gerichte torpedo's. Alleen in Britsche en Fransche convooien kan veiligheid gevonden worden. Iedere week neemt onze handel toe. Iedere maand wordt onze organisatie ver teerd en versterkt. Eiken dag voelen wij 0ns vertrouwen toenemen en achten wij ons steeds meer bekwaam controle uit te oefenen op de zeeën en de oceanen en de zeewegen open te houden, krachtens welke wij leven en langs welke wij den weg naar de overwinning zullen viqden. Het schijnt thans vrijwel zeker te zijn, dat de helft van de duikbooten waarmede Duitschland den oorlog is begonnen, tot zinken is gebracht. En dat de nieuwe Duitsche aanbouw verre ten achter is ge bleven bij datgene, wat wij verwacht had den. De magnetische en andere mijnen vor men geen vraagstuk, dat voor ons onop losbaar is. Na bijna vijf maanden oorlog is de eer ste duikbootactie voorloopig volkomen ge broken, is de dreiging der mijnen onder goede controle, is onze scheepvaart feite lijk niet verminderd, en zijn alle oceanen der wereld bevrijd van aanvallers aan de oppervlakte. Ik voel mij in staat te ver klaren, dat de zaken, alles wel beschouwd, nog niet zoo slecht gaan. Wij streven er naar de zee in zoodanige mate te beveili gen, dat de handel van alle volkeren, welker schepen ons geleide aanvaarden, kan leven. Heel anders is het lot der onfortuinlijke neutrale landen. Zoowel op zee als te land zijn zij de slachtoffers, waarop Hitiers haat en kwaadaardigheid neerdaalt. De Nederlanders, wier dien sten aan de Europeesche vrijheid her innerd zullen worden lang nadat de smet van Hitier zal zijn weggevaagd van het pad der menschheid, staan langs hun dijken zooals zij dit deden tegen de tyrannen van weleer. Geheel Scandinavië staat onder de be dreiging van nazi's en bolsjewisten. De Finnen, die zich in den greep van het ge vaar bevinden, laten zien, waartoe vrije mannen in staat zijn. Elkeen kan zien, hoe het communisme de ziel van een land be derft. Geen treuriger schouwspel zou denk baar zjjn, dan dat dit schitterende Noord- sche volk tenslotte zou ten onder gaan en gebracht zou worden in dienstbaarheid erger dan de dood, door het brute geweld van een overweldigende meerderheid. Maar wat zou er gebeuren, indien alle neutrale landen in een spontaan gebaar hun plicht zouden doen over eenkomstig 't volkenbondshandvest en zich aaneen zouden sluiten met het Britsche en Fransche rijk tegen de agressie en tegen het kwaad? Op het oogenblik is hun toestand betreurens waardig en deze zal nog erger worden. Zij buigen nederig en vreesachtig voor het Duitsche gewelddreigement, zich troostende met de gedachte, dat En geland en Frankrijk den oorlog zullen winnen, dat zij alle wetten en over eenkomsten strict zullen nalven. Alleen hopen, dat de storm zal voorbij trek ken voordat het hun beurt is verslon den te worden. Maar ik vrees, dat de storm niet zal voorbijtrekken. Hij zal steeds luider en steeds verder woeden. Hij zal zich uitbreiden naar het zui den, hij zal zich uitbreiden naar het noorden. Er bestaat geen kans op een spoedig einde, behalve door een geza menlijke actie, en indien ooit Enge land en Frankrijk den strijd moede zouden worden en een schandelijken vrede zouden sluiten, zal er voor de kleine landen van Europa met hun scheepvaart en hun bezittingen niets anders overblijven dan verdeeld te worden tusschen de tegenovergestel de, doch gelijkstaande barbaarschhe- den van nationaal-socialisme en bolsjewisme. Getallen verontrusten ons niet. Maar wij hebben geen reden eraan te twijfelen, dat de snel toenemende kracht van het Britsche rijk zal worden opgevoerd tot daar waar zij wezen moet, en volkomen aangepast zal worden aan de prachtige inspanningen van de Fransche republiek. Wanneer wij achter de schermen het nationaal-socialisme kijken wij hebben vele manieren om dat te doen bemerken wij opvallende teekenen van psychologische en physische ontwrichting. Wij zien tekorten aan grondstoffen, waar door reeds de kwaliteit en de kwantiteit van hun oorlogsindustrie wordt belem merd. Wij bemerken aarzeling en twijfel waardoor diegenen aan het wankelen worden gebracht, die rekenen op geweld alleen. Laten de groote steden als Warschau, Praag en Weenen, zelfs temidden van hun ellende niet wanhopen. Hun bevrijding is zeker. De dag zal komen, waarop de vreug- deklokken weer door Europa zullen klin ken en waarop de overwinnende landen plannen zullen maken in gerechtigheid, in traditie en in vrijheid en uitvoering zullen geven aan het bouwen van een huis waarin plaats zal zijn voor iedereen. Commentaar op de rede, De parlementaire redacteur van Press Association brengt het volgende commen taar op de Zaterdagavond door Churchill gehouden radiorede. De oproep van Chur- Winston Churchill chill tot de neutrale landen, waarin hij deze uitnoodigt zich bij ons te scharen ten einde een eind te maken aan den oorlog, is belangwekkend, aldus de parlementaire redacteur, maar het is duidelijk, dat hierin geen wijziging gezien moet worden in de politiek van de Britsche regeering. Even min beteekent die oproep, dat er eenige wijziging is gekomen in de algemeene si tuatie voor zoover deze die landen betreft. De Britsche regeering heeft altijd gaarne gezien, dat vrije landen zich zouden ver eenigen in den strijd die dient om hun vrijheid te handhaven en die moet ver hinderen, dat zij geraken onder het juk der nazi-tirannie. Uit Italië. De Popoio di Roma publiceert de rede van Churchill onder den kop: „De eerste lord der admiraliteit tracht de neutralen te terroriseeren om ze ertoe te brengen aan den kant van Frankrijk en Engeland te gaan staan." De Regime Fascista zegt in een op schrift: „Churchill doet openlijk een be roep op de neutralen en belooft hun een paradijs op aarde." In Italiaansche politieke kringen ziet men in de rede een rechtvaardiging voor de veelvuldig in de Italiaansche bladen geuite beschuldigingen dat Engeland en Frankrijk al eenigen tijd hun uiterste best doen om het slagveld uit te breiden tot geheel Europa. Uit België. In een commentaar op de redevoering van Churchill zegt de Nation Beige: „Bel gië heeft nooit een vreemde stem noodig, zelfs niet een vriendschappelijke, die met de beste bedoelingen spreekt, om het tot zijn plicht te roepen. Neen, mijnheer Churchill, België geeft zich niet over aan vrees. België voedt geen krokodil, het is bereid zijn gebied te verdedigen tegen iederen buitenlandschen aanval.' Hoe men in Duitschland over de rede van Churchill denkt. De door Churchill gehouden radiorede woor door de Deutsche 'iplomatisch-poli- tische karrespondenz beoordeeld als „een ondubbelzinnige poging, de neutralen met alle middelen aan de zijde van Engeland in den oorlog te brengen." De Korresponden zschrijft o.a.: De Engelsche poging, nog andere landen voor zich in dezen oorlog te betrekken, is tot dusver nog nauwelijks met zoo groote duidelijkheid in het licht getreden als de laatste dagen. Eerst werden var Engelsche zijde, in nauwe samenwerking met Fran sche propagandabureaux, stelselmatig fan tastische berichten uitgestrooid, die tot doel hadden de buiten het conflict staande landen te verontrusten. Op dezen goed gemesten grond moest eenige dagen later de rede van Churchill haar vruchten dragen. Openlijk sprak hij uit, dat „alle neutrale landen spontaan met het Britsche en Fransche rijk in het teeken van den Volkenbond gemeene zaak zouden maken tegen de agressie." Terwijl Churchill zich niet schaamde in dezen strijd, waarbij een bedrogene reeds op de baar ligt, om de hulp van andere niet-deelhebbenden te bedelen, wist hij anderzijds, dat ook den anderen volkeren de zuiverheid van de Engelsche oorlogs doeleinden geenszins overtuigend voor komt. De suggestieve werking van de .canards" der vorige dagen achtte hij blijkbaar zoo sterk, dat hij aannam, dat sprookjes van de „verontruste Balkan- en Donauvolkeren en de vrees van het noor den voor een Duitschen aanval" door deze landen geloofd zou worden. Daar elkeen weet, dat Duitschland het tegendeel wenscht, nl. de neutralen noch openlijk noch verkapt bij dezen oorlog te betrek ken, kunnen de uiteenzettingen van Chur chill slechts beschouwd worden als teeken van naïviteit of verlegenheid, in elk ge val echte rals teeken van kwade voorne mens. Elkeen moet heden weten, dat het in de Engelsche politiek geen groote stap is tusschen praten over het goede en dwanguitoefening. Duitschland echter, daar kan de wereld zeker van zijn, zal heel zorgvuldig letten, reeds om redenen van eigen veiligheid, op dit weerzinwekkende spel, vreemden voor zijn doeleinden in het verderf t. storten. IN ALGEMEENE MOBILISATIE SLOWAKIJE? Naar in Bratislawa verluidt, zou in Februari de algemeene mobilisatie in Slowakije worden afgekondigd. De mobi lisatie zou onder leiding komen te staan van Duitsche officieren. Het Slowaaksche parlement heeft onlangs een nieuwe wet aangenomen op den militairen dienst plicht, welke door de Duitsche militaire autoriteiten was geëischt en de aanne ming van die wet schijnt het gerucht te bevestigen. Volgens te Londen ontvangen berichten is zeer bitter gestreden aan het front van Salla, waar de Russen twee divisies, be staande uit ongeveer 45.000 man uitgelezen troepen, tot hun beschikking hebben. Een van deze divisies zou door Finsche patrouilles in den val zijn gelokt en aan alle kanten zijn afgesneden. De Russen trekken terug naar versterkte linies, waar zij -zullen trachten hun troepen weer te verzamelen. In Stockholm gelooft men, dat een Finsche overwinning nog grooter dan de zege bij Suomussalmi, op handen is. Langs den grooten weg van Salla naar de Russische grens gaan de Sovjet- Russen voort terug te trekken in grootere haast dan verwacht kon worden. Rondom Maerkijaervi, ten Zuidwesten van Salla, zijn Oekrainsche regimenten in den strijd geweest. De gevechten daar zijn zeer ver woed geweest en. men verwacht spoedig de definitieve beslissing. In het gebied van Petsamo ligt de Finsche linie nog buiten Hojenjaervi. Er heerscht slechts geringe artilleriebedrijvigheid. Felle schermutselingen doen zich echter veelvul dig voor. Er wordt nog steeds nieuw mate riaal uit Moermansk gezonden naar de ijs vrije haven van Liinaharmari. In Kareüë is de Zaterdag bijzonder be wogen geweest. Schoten der Russische artil lerie gingen vooraf aan verscheidene tegen aanvallen tegen Finsche posten. Bij eenige aanvallen werd gebruik gemaakt van ge vechtswagens. Zonder moeilijkheden werden alle aanvallen afgeslagen. In hetzelfde gebied hebben 300 Russische vliegtuigen deelgenomen aan het bombarde ment van steden en dorpen. Verscheidene aanvallen geschiedden tegelijkertijd op ha vens en Aalandseilanden. Zeven Russische vliegtuigen werden omlaag geschoten. Toch kan de Finsche luchtmacht verscheiden ge slaagde bombardementen op haar actief stel len, hetgeen wijst op de aankomst van doel treffend materiaal. Vooral op de landings terreinen staande vliegtuigen werden aange vallen en gebombardeerd. Vijf slecht be schermde vliegtuigen werden op den grond vernietigd. Aan het front van Ladoga duren de ge vechten voort. Er zijn nog geen beslissingen gevallen. Het Russische legerbericht. Het communiqué van het militaire hoofd kwartier te Leningrad houdt in: Zaterdag heeft zich aan het front niets van beteekenis voorgedaan. In eenige gebieden heeft onze luchtmacht met succes bombardementen uitgevoerd. Bij luchtgevechten zijn 15 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Verscheidene malen luchtalarm te Helsinki. Zaterdag is in Helsinki verscheidene ma len luchtalarm gemaakt. Het was een mooie dag met een helderen hemel en koud weer, met tusschen twintig en drie-en-twintig graden vorst. Men hoorde vliegtuigen in de lucht, en ook trad het luchtdoelgeschut in actie. Andere bijzonderheden zijn niet be kend, en men heeft den indruk, dat de Rus sische vliegtuigen de hoofdstad niet konden bereiken. Gezien het gunstige weder zullen de Russische vliegtuigen waarschijnlijk in het binnenland van hun aanwezigheid hebben blijk gegeven. Zaterdag zijn boven Abo, de tweede ha venstad van Finland, 150 bommen van groote explosieve kracht en 75 brandbommen uit geworpen. De brandweer moest met al haar middelen optreden ter bestrijding van de ge volgen van dezen hevigsten luchtaanval, welke de stad tot nu toe te verduren heeft gehad.. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft Abo nu reeds 30 luchtaanvallen ondergaan. Het schijnt, dat de Russen met deze aanvallen de verbindingen met de zee willen afsnij den. Elf vliegtuigen hebben Zaterdag boven de stad gevlogen. Van meer dan 5000 meter hoogte werden de bommen geworpen. Tal van huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Een Russisch vliegtuig is omlaag geschoten. Een groot aantal personen is zonder onder dak bij een temperatuur van 48 gr. vorst. Verscheidene bommen zijn neergekomen op een kraaminrichting, daar zij zelfs door drongen tot de schuilkelders, waar zich jonge moeders met haar pasgeboren kindertjes be vonden. In de stad zijn 800 gebouwen onbewoon baar. Honderden vliegtuigen boven Finland. In den loop van Zaterdag hebben honder den Russische Vliegtuigen boven Finland ge vlogen. De steden Tampere, Abo, Pori, Labti en Kouvola werden gebombardeerd. De aan gerichte schade kon niet precies werden op gegeven. Een aantal Russische toestellen zou zijn neergehaald. Gisterochtend is te Hel sinki luchtalarm gemaakt en, naar vernomen wordt, zijn reeds weder verscheidene malen Russische vliegtuigen boven Finsch gebied verschenen. Volgens de laatste berichten was de Zater dag door de Russische luchtmacht ontplooi de bedrijvigheid de grootste sedert het begin van den oorlog. De Russische vliegers heb ben allerlei objectieven zonder eenig mili tair belang gebombardeerd en met mitrail leurs beschoten. In het Zuiden, het Zuidwes ten, het centrum en in verscheidene gebieden in het Noorden hebben zij de bevolking aan gevallen, en zelfs verscheidene ziekenhuizen. Het totaal aantal bommen, dat boven Finland is uitgeworpen, wordt op 3.000 geschat. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Bijna 200 huizen, waar voor het grootste deel kleine burgerlieden woonden, zijn verwoest. Ondanks de talrijke geworpen bommen zou den tot dusver slechts drie dooden en 35 gewonden gevallen zijn. De Zweedsche vrijwilligers in Finland. Het opperbevel van het corps der Zweed sche vrijwilligers in Finland deelt mede, dat formaties luchtstrijdkrachten, die tot het Zweedsche vrijwilligerscorps behooren, sedert 12 Januari de Finsche operaties te land steunen in het Noorden van het land. Zij ondernemen verkenningsvluchten en richten aanvallen op militaire doelen te land en in de lucht. Minstens zes vijandelijke vliegtuizen zijn tijdens deze operaties ver nield. Na aanvallen, die met succes waren bekroond, zijn twee Zweedsche toestellen achter de Russische linies, toen zij uitweken voor het vijandelijke vuur, met elkander in botsing gekomen. Een waarnemer slaagde er ir. de Finsche linies te bereiken na een avontuurlijken skitocht. De drie andere leden der bemanning der beide toestellen zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. De Engelsche hulp aan Finland. De conservatieve afgevaardigde Adams zal Donderdag a.s. in het Lagerhuis tot Chamberlain de vraag richten, of hij weet, dat voor een voortzetting van den weerstand de Finnen geholpen moeten worden door minstens 70.000 man en 400 jachtvliegtuigen. Eveneens zal hij vragen welke maatregelen bestudeerd worden in het belang van het in ternationale recht en de zaak der geallieer den om dringend deze hulp te verleenen Belgisch antwoord aan den Volken bond. België heeft geantwoord op den oproep van den Volkenbond inzake hulpverleening aan Finland. In het antwoord wordt gezegd, dat de Belgische regeering bereid is, den menschlievenden arbeid in Finland te steu nen. Het legerbericht van gister. Te Taipale (Karelische landengte) viel de vijand in den laten namiddag aan na een krachtige voorbereiding door de artillerie. Op een punt strandde de vijandelijke aanval op ons eigen artillerievuur. Op het tweede punt werd de vijand door een tegenaanval teruggedreven, hij leed daarbij zware ver liezen. Ten Noordoosten van het Ladogameer heb ben onze troepen hun positie verder ver beterd door een paar steunpunten van den vijand te veroveren. Naar schatting hebben gisteren verschei dene honderden vijandelijke vliegtuigen bo ven Finland geopereerd. Zoowel het binnen land als de oorlogszone werd gebombar deerd. In het binnenland werden Pori, Rau- ma, Marieham, Turku, Tamissaari, Katko, Papeenrenta, Pamperi en het Kemidal, in het Zuiden en Zuidwesten van Finland, ge bombardeerd. In Noord-Finland werden Ivalo en Murmes gebombardeerd, en voor de tweede maal een duidelijk door een Rood Kruis aangegeven hospitaal. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn bij de bombardementen op het binnenland twee burgers gedood en 22 gewond. Uit de mededeelingen van vijandelijke vliegers, die gisteren in onze handen zijn gevallen, blijkt, dat de in Estland gelegen luchtbases op zijn minst gebruikt worden voor luchtaanvallen op Zuidwest Finland. Onze luchtmacht heeft verkenningsvluch ten gemaakt en vijandelijke vliegtuigen ver dreven, alsook met goed gevolg bepaalde vijandelijke luchtbases gebombardeerd. Vol gens bevestigde rapporten hebben wij een observatieballon en elf vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Van drie bommen werpers, welks lot gisteren twijfelachtig was, zijn er twee gevonden, die neergescho ten waren. Finnen bombardeeren Kroonstad. Zondagavond laat is medegedeeld, dat de Finsche luchtmacht Kroonstad heeft gebom bardeerd. Voorts is officieel medegedeeld, dat de Fin nen eveneens Baltisport gebombardeerd hebben. Zooals men weet, bevindt zich hier, ten Zuiden van Tallinn, een Sovjet-Russi sche luchtbasis. De 44ste Sovjet-Russische divisie. Volgens in Tallinn ontvangen berichten zullen de officieren van de 44ste Russische divisie, die bij Suomussalmi gedecimeerd werd, voor zoover zij de nederlaag overleefd hebben, worden gefusilleerd, omdat zij den Finnen kostbaar oorlogsmateriaal achterge laten hebben. Voorts meldt men, dat de Russische auto riteiten Finsche krijgsgevangenen met uiterste gestrengheid behandelen. Zij worden niet beschouwd als krijgsgevangenen maar als „vijanden des volks, witgardisten en con- tra-revolutionnairen". Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad heeft een communiqué uitgegeven, luidende: Op 21 Januari heeft zich niets van belang aan het front voorgedaan. Verkenningsacti viteit in alle richtingen, op sommige plaat sen wederzijdsch artillerievuur. Sovjet-Rus. sische vliegtuigen hebben verkennlngs- gevechtsvluchten ondernomen. Vreemdeïingenlegicen in Finland, Het vreemdelingenlegioen, dat te Helsinki gevormd werd, is thans gereed om naar het front gezonden te worden. Voor het oogen blik bestaat het slechts uit één bataljon maar men hooot er spoedig nog drie te kun nen vormen. Onder de legioensoldaten be. vinden zich Letten, Litauers, Estlanders, Ita lianen, Hongaren, Roemenen, Franschen en Engelschen. Gister zijn nog dertig nieuwe vrijwilligers uit Estland aangekomen. Zij waren met een kleine boot, terwijl het 40 graden vroor, de Finsche Golf overgestoken Luchtaanvallen. Vierhonderd Russische vliegtuigen hebben gisteren deelgenomen aan de luchtaanvallen op verschillende Finsche steden. Gedurende den nacht woedden nog felle branden vooral in het zuiden en het zuidwesten van het land. Men heeft opgemerkt, dat de Rus sen meer en meer gebruik maken van bom men van 500 kilogram. Gevangen genomen Russische vliegers vertelden, dat de lucht bases zich in Estland bevinden. Zij zeide. dat het Sovjet-Russische leger steeds meer gebrek aan benzine krijgt. Uleaborg is door twintig vliegtuigen ge bombardeerd. Gedurende twee uur stond h treinverkeer stik Telefoon- en telegraafver bindingen leden veel schade. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. De felle koude ten spijt hebben de Russen op drie belangrijke punten in de omgeving van Taipale aan het Karelische front aan vallen ondernomen. Na voorbereidend geschutvuur deden de Finnen een tegenaanval, waarbij de Rus sen, die aanzienlijke verliezen leden, werden teruggeworpen. Ten noorden van het Ladogameer is hevig gevochten. De Finnen wisten hier hun stel lingen te verbeteren door een zeker aantal steunpunten te bezetten. Men gelooft, dat de Russen in dezen sector geen groote offensie ven zullen beginnen voor de lente. De Zweedsche vrijwilligers. De Finsche generale staf heeft uitdrukking gegeven aan zijn erkentelijkheid jegens de Zweedsche vrijwillige vliegers. Er bestaat een nauwe samenwerking tusschen de Zweedsche en de Finsche vliegers. De Zweedsche luchtstrijdkrachten hebben talrijke verkenningsvluchten ten uitvoer ge legd en Sovjet-Russische colonnes gebom bardeerd. Vooral is belangrijk, dat zij erin geslaagd zijn in een week tijds zes Russische vliegtuigen te vernielen. De Zweedsche vlie gers hebben den vijand spoedig groot res pect ingeboezemd. Herhaalde malen hebben Russische bombardementsvliegtuigen wan neer de Zweedsche jachttoestellen versche nen rechtsomkeer gemaakt, al konden zij uiteraard niet raden, dat zij tegenover Zweedsche vrijwilligers stonden. De Zweden beschikken over prachtig ingerichte kampen. Zij lijden geen ontberingen, zij krijgen uit stekende voeding en goed logies. Sommigen hebben in den eersten tijd te lijden gehad van het strenge klimaat, maar allen zijn er snel in geslaagd zich aan te passen. De organisatie der hulp aan de burgerbevolking. In een gister gepubliceerd rapport worden bijzonderheden gegeven over de orgainsatie van de hulp aan de Finsche burgerbevolking. De fondsen die door het buitenland worden gegeven, in hoofdzaak door tusschenkomst van Zweden en het comité van Hoover, heb ben het noodig gemaakt een speciale orga nisatie in het leven te roepen, die „Hulp aan Finland" genoemd wordt. Oud-minister Ka- jander is voorzitter van deze organisatie. Men onderscheidt drie groepen onder de be volking, die hulp noodig hebben. In de eer ste plaats de geëvacueerden, de gezinnen der reservisten en de slauhtoffers van bom bardementen. Finsche aanvallen op Russische Bases. Volgens de laatste berichten uit Hel sinki hebben gisteren 20 Finsche vlieg tuigen een aanval op Kroonstad gedaan. De aanval had goede resultaten, zegt men. Andere Finsche vliegers, bijgestaan door buitenlandsche vrijwilligers, hebben Bal- tiski, waar een Russische luchtbases ge vestigd is, en een tweede bases ten zuiden van Tallinn gebombardeerd. Alle Finsche toestellen zijn onbeschadigd naar hun bases teruggekeerd. TOESPRAAK VAN MUSSOLINI. Mussolini heeft ter gelegenheid van de prijsuitreiking voor den nationalen graan- wedstrijd een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat de slag voor de autar chie zal worden voortgezet met de harde energie, waarvan de bewijzen zijn gele verd in vredes- zoowel als in oorlogstijd, Om het Italiaansche volk brood en goede wapens te verschaffen. De duce deed uitkomen, dat de oogst van 1939 80 millioen quintalen beliep en hij wenschte, dat de volgende oogst even bevredigend zal zijn, ondanks of misschien wegens de stormachtige tijden die de menschheid beleeft. Want: een oogstte- kort zal overeenkomen met een verloren slag. De weersomstandigheden blijven gunstig. De oogst zal voldoende zijn voor de voeding van de 45 millioen bewoners van het schiereiland. De Italiaansche boeren geven een beeld van kalmte en discipline door te werken en aan hen, die in de koffiehuizen in de steden strategie beoefenen, de zorg over te laten militaire en diplomatieke plan nen voor te bereiden voor de verdeeling en wederoprichting van staten. De Itali aansche boeren houden van hun grond, die zij bevruchten met het zweet huns aanschijns en zij beoogen slechts dat de productie voor de geheele natie zal zijn. REDE VAN SIR EDWARS GRIGG. Voor de Fransche oorlogscorrespondenten, die op uitnoodiging van de Engelsche re geering een bezoek aan Engeland brengen, heeft de parlementaire secretaris van het ministerie voor de voorlichting Zondag avond aan een diner een redevoering uit gesproken, waarin hij o.m. zeide: Frankrijk en Engeland staan voor de tweede maal naast elkander in den strijd tegen Duitsch land. Hitler is Duitscldand zooals Frederik, Bismarck x Wilhelm II Duitschland waren. Duitschland, de oorzaak onzer zwakheden heeft zich fanatiek achter Hitier gesteld. Er moet een einde aan gemaakt worden, an ders zal er over twintig jaar weer een Hit- Ier komen en daar zou Europa- aan sterven. Wij zijn vastbesloten Duitschland te slaan. Dat is onze eerste taak. De tweede taak is kalm en verstandig de maoneuvres te ver dragen waarvan de neutralen het doelwit vormen. Er zouden geen neutralen moeten bestaan in den kruistocht die thans door ons ondernomen is voor de verdediging van de christelijke beschaving. Alle neutralen zul len met ons zijn wanneer de overwinning voor onze wapens zal opdoemen. Het moet echter vaststaan, dat de vrede gevormd zal worden volgens den wil van degenen die met hun bloed zullen hebben overwonnen. Generaal Lelong antwoordde op deze rede. met een toesnraak waarin hij o.m. zei de: Frankrijk en Engeland zijn thans één vaderland, vereenigd tegen Duitschland. POOLSCH GEZANTSCHAP IN MEXICO. De regieringen van Mexico en Polen hebben besloten haar wederzijdsche diplomatieke missies te verheffen tot ge zantschap.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9