DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De neutralen voelen niets voor Churchill's invitatie. De Finnen dringen de Russen in den SaHa-sector naar de grens terug. Amerika en Japan ontevreden over het optreden van Engeland. Fransche leyerberichten. TOONKUNSTCONCERT De algemeene toestand. f ILOVEN BEPERKT. :iel draadloos Duitsch rond zijn alle verloven oepen aan het front be ing, zoo verklaarde de zaakt door transport- volge van de felle kou- ar troepen in binnen- n zullen eveneens be- PANSCHE KABINET. rai, de „Stormvogel'* ir in geslaagd zijn 276 isleden een tegen de re solutie te doen onder- et kabinet-Abe aftrad, ig uitgegeven, waarin et kabinet Abe ineenge- van de nationale onte- n blunders, maar dat er niet in geslaagd is te erwachtingen der natie, dat de organisatie de kan begrijpen van den e verantwoordelijk is van admiraal Yonai als minister-presidentschap, lit, dat de organisatie streng critische houding standpunt te handhaven abinet dat samengesteld den status que, vooral nstige noodtoestand be- slken men niet te boven een drastische vernieu- lige structuur en een ten uitvoer te leggen. ETROFFEN DOOR VAR STAAL. iat is in een van de oogovens van Colom- jen houder gesmolten een groep arbeiders, n om het leven. JG TER ZEE. het Noorsche s.s. Notos ordelijke haven is aan leid, dat een duikboot Hilda is aangevallen, g werd gehoord en men c opstijgen van de duik- irdween. Men had den •zeeër wellicht gezonken is zijn 13 gewonden in en haven aan de west- echts twee hunner, bei eten er blijven. Eenige ig zijn tweemaal nadat n hadden, na de ver- ie, die zich had voorge- i teruggekeerd, de eerste :e bezittingen van boord ie maal om een kanarie levend in zijn kooi was :hen de brokstukken. 1 VAN GALICIE. van de „Times" te Boe- ijftig Amerikanen, die PoolschRoemeensche men, bevestigden, dat t zuidelijk gedeelte van ar de Russen bezette ge- binnengetrokken, van de „News Chroni- schrijft, dat Duitsche welke door het aan- Russen gecontroleerde naar Roemenië leidt, t de Duitsche geheime e zuidoosten van Galicië heeft. De correspon- k, dat een corridor van aan Duitschland wordt MOSKOU—BERLIJN. kouBerlijn via Minsk, bergen en Dantzig is den regelmatigen dienst VAN DE COLUMBUS. :ht uit Tokio zijn 22 le- van het Duitsche s.s. oals men weet in den door de bemanning as gebracht die zich :n van het Japansche ie gevangen genomen in door een Engelsch oor- d met dit bericht deelen immigratie autoriteiten iden der bemanning van dien vastgehouden wor- Het bureau der reederii verklaart: „Enkele Duit- aan boord hebben be- lilschip. Bijzonderheden medegedeeld. TUSSCHEN GAFENCO RKOWITSJ. edegedeeld, dat de Roe- Fafenco Zaterdagmorgen :ft gehad met den zuid van buitenlandsche za- nabij de Zuidslavische eensche stad Timisoara. te regelen van de bij" permanenten raad der in begin Februari in zal worden. arhoud wordt vernomen, geen in het officieele legedeeld, ook den alge- alen politieken toestand waarbij zij vooral hun an den toestand in het Balkan in het licht van n Csaky met Ciano en hZuidslvaische bond - litieke kringen gelooft ministers het op alle 'eworden. Gafenco za' :oning in audiëntie wor- r het uitbrengen van ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke rege| meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330 No. 19 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 23 Januari 1940 J. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. »_e s. aar gang In Vele neutrale staten is de uitnoodiging van minister Churchill om de zijde der geallieerden te kiezen minder gunstig ontvangen. Men deed van ver schillende zijden reeds uitkomen, dat men er niet de minste behoefte aan heeft in den oorlog betrokken te worden. De Finnen hebben een zeer gevaarlijken Russischen aanval afgeslagen aan de linie van den N. oever van het Ladogameer tot aan de Russische grens ten N. van Ilomanski. Daardoor is voorkomen dat de Mannerheim- Iinie in de flank kon worden aangevallen. Volgens de laatste berichten van Reuter-correspondenten dringen de Finnen de Russen naar de grens terug. De Finsche aanval op Kroonstad wordt bevestigd. Russische oorlogsschepen zouden daar ingevroren zijn en dus een vrij gemakkelijke prooi der Finsche vliegtuigen zijn geworden. In Amerika, waar men met de geallieerden sympathiseert, maar daarom als groote neutrale staat nog niet onder Britsche controle wil staan, heeft men dezer dagen al ernstig geprotesteerd tegen het controleeren van de Amerikaansche post. Thans hebben de Ver. Staten wederom in een protest aan Londen hun bezorgdheid uitgesproken over de behandeling van Amerikaansche schepen in de Middellandsche zee. Deze schepen zouden drie maal zoo lang in Gibraltar worden vastgehouden als de Italiaansche. Trouwens ook de Japanners zijn er allesbehalve over te spreken, dat een Britsch oorlogsschip Duitsche passagiers van het Japansche schip Asama Maru heeft gehaald en gevangen heeft genomen. Engeland moet wel tot de conclusie komen, dat het met de groote neutralen meer rekening heeft te houden dan met de kleine. DE DUITSCHERS OVERSCHRIJDEN DE SOVJET-RUSSISCHE GRENS IN OOST-GALICIE. Beide hierbij gepubliceerde kaartjes geven een goed beeld vari de bedoelingen der Duitschers, die momenteel de Sovjet-Russische grens in Zuid-Polen zijn over schreden. In Duitschland, zoowel als in Rusland blijkt er een nijpend gebrek aan petro leum te zijn. De Roemeensche leveringen aan Duitschland, die voornamelijk langs het spoor wegknooppunt Cernantie en via Lemberg Duitschland moeten bereiken, worden door de Russen opgehouden en herhaaldelijk in beslag genomen ten behoeve van hun eigen operaties tegen Finland. Zooals men weet hebben de Russen, direct na het vaststellen van de demarcatie lijn, den spoorweg van Lemberg af tot aan de grens bij Cernanti op 2 Meter-breedte gebracht, waardoor het rechtstreeksche vervoer naar Duitschland belemmerd werd. Duitschlands doel is momenteel, zelf de verbinding CernantiLemberg te con troleeren .vandaar de overschrijding van de Sovjet-Russische grens over de rivier de San. DUITSCHE TROEPEN IN DE LEMBERG- SCHE OLIEVELDEN AANGEKOMEN. Een factor van belarig voor Duitschland beteekenen de rijke, voormalige Poolsche, petroleumvelden, die gelegen zijn ten Zuiden van Lemberg (Lwow). Raad pleeg hiervoor het kleine kaartje. Gedeeltelijk zijn deze door de Polen in den jongsten oorlog verwoest; Duitsche technici zullen nu trachten deze bronnen weer in werking te krijgen. Uit Cernanti wordt intusschen gemeld, dat de Duitsche troepen de San hebben overschreden en een corridor van 40 km areedte zouden hebben bezet. Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Een dag zonder incident." Het Fransche ochtendlegerbericht luidt: „Ten westen van de Vogezen is een vijan delijke overval met verliezen van den vijand verijdeld." LIJKEN VAN NOORSCHE ZEELIEDEN BINNENGEBRACHT. De lijken van twee Noorsche zeelieden zijn Zondagavond in een Schotsche haven binnengebracht door een patrouillevaar tuig der marine. De mannen waren op een stuk wrakhout aangetroffen in de Noordzee. Zij waren aan de ontberingen bezweken. Men gelooft, dat het leden der beman ning van het Noorsche stoomschip Mau- rita zijn. NEGEN MAN VAN DE TEKLA VERMIST. Negen leden der bemanning van het Deensche s.s. Tekla, dat Zondag in de Noordzee is gezonken, zijn gister te Bergen aan land gebracht. Zij vertelden, dat hun schip getorpedeerd was door een Duitsche duikboot, die daarop draadloos om hulp voor de bemanning had verzocht. Negen opvarenden van de Tekla worden nog vermist. Harmonie 25 Januari 1940, des av. 8 uur. Toegangskaarten a 1.militairen en leerlingen M.O. f 0.50 bij Klooster Kiebèrt. MOTTA OVERLEDEN. Uit Bern wordt gemeld: In den afge- loopen nacht om vijf uur is de Zwitsersche staatsman Giuseppe Motta die reeds eenige dagen ernstig ziek was over leden. Motta was op 29 December 1871 in Airoio geboren. Zijn loopbaan begon hij als advocaat in zijn geboortestad en als lid van den Grooten Raad van Aessino, welke laatste functie hij van 1895 tot 1911 be kleedde. In 1899 werd hij bovendien lid van den Zwitserschen nationalen raad. In 1912 werd hij lid van den Bundesrat, waarin hij tot 19^9 het departement van financiën en na 1920 het departement van buitenlandsche zaken beheerde. In deze laatste functie vooral verwierf Motta groo te internationale bekendheid, temeer om dat hij als Zwitsersch gedelegeerde sinds 1929 herhaaldelijk in den Volkenbond zijn stem liet hooren. In 1924 presideerde hij zelfs den volkenbonds-assemblée. Vele malen is Motta bondspiesident van de Zwitsersche republiek geweest, zoo in de jaren 1915, 1920, 192 en 1932, evenals in 1937. Voorts was hij vice-president in 1914, 1919, 1926, 1931 en 1936. Als politicus was hij aangesloten bij de Katholieke Conservatieve Volkspartij. Van zijn publicaties kunnen genoemd worden de Testimonia Temporum, een bloemlezing uit zijn redevoeringen en geschriften waarvan een deel de jaren 1911 tot 1931 en het tweede deel de jaren 1932 tot 1936 beslaat. Ongewenschie belangstelling. DE ROEMEENSCHE OLIE-UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Men verwacht, dat binnenkort nieuwe onderhandelingen zullen aanvangen over den Roemeenschen petroleumuitvoer naar Duitschland. Neubacher, de voorzitter van het Weensche bureau voor uitbreiding van den Duitschen handel met Z.O. Europa, is te Boekarest aangekomen en zijn bezoek wordt in verband gebracht met den recen- ten terugkeer van Clódius Angelescy, de minister _van economische zaken, heeft tijdens het weekeinde bespre kingen gevoerd met de leidende figuren der voornaamste oliemaatschappijen en over de bepalingen van het kortgeleden gepubliceerde decreet, waarbij staatstoe zicht op den verkoop van petroleumpro- ducten wordt ingesteld. Hij gaf hun de verzekering, dat de regeering niet ze nuwachtig ïandelt. Ofschoon het decreet in buitenlandsche berichten wordt voorgesteld alf een over winning, die Duitschland op de door de geallieerden gecontroleerde oliemaatschap- 1 pijen heeft behaald, is de semi-officieele verklaring, dat de regeering hoofdzakelijk wenscht, de olievoorziening van eigen 'eger en luchtmacht te verzekeren. DE MOGELIJKHEID VAN VREDES ONDERHANDELINGEN. Uit Tsjoengking wordt gemeld: Een of ficieele woordvoerder van de Chineesche regeering heeft den correspondent van Reuter medegedeeld, dat de mogelijkheid voor vredesonderhandelingen tusschen Ja pan en de wettige regeering vast China thans geheel is verdwenen. De Chineesche regeering is vast besloten den oorlog voort i te zetten en deze vastberadenheid kan slechts worden aangewakkerd door de Japansche voorwaarden, welke door Wang Tsjing Wei zijn aangenomen. Deze voor- I waarden beteekenen een volledige over gave. Zie verdei Buitenland pag. 3, 2e blad. De radio-redevoëring van den Britschen minister van marine, den heer Churchill, blijkt in geheel Europa de aandacht te heb ben getrokken. Winston Churchill, die ook in den vorigen wereldoorlog al een machtig man was, is nu eenmaal niet een derde-rangs-figuur, die zich gerust mag verspreken zonder dat men er veel notitie van neemt. Hij is een van Engelands vooraanstaande mannen, een minister met zeer grooten invloed aan wiens agitatie waarschijnlijk ook de val van den oorlogsminister Hore Bclisha is te wij ten -en als hij voor de radio spreekt mag men aannemen, dat hij zijn rede op papier heeft en er dus geen sprake van een mis verstand door loslippigheid geweest is. Deze minister heeft nu na zijn gebrui kelijke verklaringen, dat Duitschland op het punt staat om militair en economisch in een te storten den neutralen in duidelijke bewoordingen verweten, dat zij zich niet openlijk bij de geallieerden aansluiten. Immers, zoo zegt hij, de goallieerden vech ten voor de vrijheid der kleine naties enz. en voor den opbouw van het ideale Europa. Helaas zal die opbouw niet kunnen beginnen voordat er eerst iets afgebroken is, wat na tuurlijk op Duitsch gebied zal/moeten ge beuren. Duitschland is dan in Churchill's oogen wel zoo goed als op den weg naar den ondergang, maar het gaat blijkbaar nog niet hard genoeg en daarom moeten de neutralen zoo verstandig zijn den geallieer den een handje te helpen. Want, zoo wordt betoogd, als het ideale Europa er straks is, dan zullen ook dg neu tralen daarvan profiteeren en het is dus niet meer dan billijk, dat zij voor die vrije en zorgelooze toekomst hunnerzijds een offer brengen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men in Engeland betoogde, dat een tweede -"Tede van Versailles uitgesloten was. Wanneer straks het tijdperk voor het opmaken "an nieuwe vredesvoorwaarden de opbouw van het verjongde en onbezorgde Europa gaat beginnen, zouden niet alleen de over winnaars maar ook de neutralen aan de conferentietafel zitten omdat ook zij belang bij de toekomst van Europa hebben. Dat was heel vriendelijk gezegd, maar het is eigenaardig, dat een Engelsch staatsman namelijk de parlementaire secretaris \an het ministerie van voorlichting, Zondag avond tijdens een diner van Fransche oor logscorrespondenten, eveneens over de po sitie der neutralen heeft gesproken en ver teld heeft, dat er in den kruistocht der ge allieerden geen neutralen meer moesten be staan. Alle r--'tralen zoo zeide hij zul len met ons zijn wanneer de overwinning van onze wapenen zal opdoemen, maar het moet vaststaan, dat de vrede slechts ge vormd zal worden volgens den wil derge nen, die met hun bloed zullen hebben over wonnen. Met andere woorden: al de neutralen niet meevechten, hebben ze ook niets te vertellen als de vrede gedicteerd en Europa omgebouwd wordt. Het allerergste van dergelijke redevoe ringen is, dat figuren als Churchill ook de aandacht van de geallieerde pers op de af- zijdige houding der neutralen gaan vestigen. De Engelsche bladen zijn het met hem eens en ook de Fransche vinden, dat hij niet heelemaal ongelijk heeft, l Er zit wel wat in die redeneering van Churchill, zegt de „Petit Parisien", die de meening lanceert, dat Churchill vooruitloopt op de gedachten van zijn landgenooten. Hij is, zegt het blad, de ziel der Britsche natie en men moet niets wat hij zegt onderschat ten. En de „Oeuvre" is eveneens van mee ning, lat Europa thans moet kiezen aan welke zijde men staan wil. De kleine lan den hebben slechts de keus tusschen de me dewerking aan den gemeenschappelijken arbeid of speelgoed te worden in de handen der dictatoren, zegt het blad, waarin eigen lijk de gedachte ligt besloten, dat wanneer de neutralen niet de zijde der geallieerden kiezen, Duitschland zal overwinnen. Het is begrijpelijk, dat neutrale waarne mers, min of meer verontrust, in Londen hun voelhoorns hebben uitgestoken en men heeft in gezaghebbende Londensche krin gen beweerd, dat Churchill een persoonlijke zienswijze op den loop van den oorlog had gegeven. Het was zoo maar een los „praatje bij den haard" geweest en dus geen mededeeling over de regeeringspolitiek zooals die in het Lagerhuis wordt gedaan. Met andere woorden dus: de neutralen moeten het maar niet zoo ernstig opvatten. Het was zoo maar een losse gedachte van meneer ChurchilL I Maarzoo vertelde men aan Reuter de opmerkingen van dezen minister over de neutralen hebben groot gezag. De geheele neutrale wereld profiteert van een overwin ning der geallieerden, de neutralen nebben millioenen uitgegeven om zich tegen de Duitsche agressie te beschermen en laten de geallieerden er tegen vechten. En wan neer deze gewonnen hebben zouden de neu tralen van een vrede ten koste van geal lieerd bloed en geld profiteeren in dezelfde mate als de geallieerden zelf. Waarmede eveneens gezegd wordt, dat de neutralen eigenlijk min of meer klap- loopers zijn. In Duitschland heeft men betoogd, dat de geallieerden eerst Nederland en België bang voor bijzondere Duitsche maatregelen heb ben gemaakt en enkele dagen daarna komen verkondigen, dat de neutralen verstandig zullen doen zich maar bij de geallieerden aan te sluiten. Dat wijst op het uitoefenen van dwang, op het bang maken van alle staten in Europa, die buiten den oorlog staan, terwijl Duitschland de neutralen noch 'lijk, noch verkapt bij dezen oor log w 'rekken. Die arme neutralen, zegt Churchill, moe ten zich maar noodgedwongen alles van Duitsche zijde laten welgevallen, zelfs dat hun schepen op Duitsche mijnen loopen en zonder eenige terughoudendheid door de Duitschers getorpedeerd worden. Die arme neutralen, zouden we daarbij kunnen voegen, moeten zich laten welge vallen, dat al hun schepen naar Engelsche havens moeten varen en er alles moeten lossen wat Engeland er uit wil halen, wat onzen handel belemmert en schatten e in geld en tijd kost. Zij voeden, zegt Churchill, den Duitschen alligator om hem maar zoet te houden. Maar zij voeden aan den anderen kant de Engelsche walvisch, ook om hem zoet te houden. Dat laatste heeft Churchill natuur lijk niet gezegd, maar is een opmerking van de redactie. En zij voederen nu eenmaal niet vrijwil lig maar zij ondergaan als kleine en zwak kere staten zij het dan ook onder protest het onrecht dat men zich van beide zij den te hunnen opzichte meent te kunnen permiteeren. Het schijnt, dat men in Engeland- eenigs- zins verbaasd is over de onhartelijke ont vangst van Churchill's .woorden in de neu trale staten. Men begint ze blijkbaar reeds te betreu ren en uit Londen wordt reeds spijt be tuigd, dat de minister zich heeft laten ver leiden tot een commentaar op de situatie, die door andere veranwoordelijke regee- ringsleiders niet onderschreven kan worden. Wat zou men er in Engeland van zeggen, als Duitsche staatslieden en de Duitsche pers morgen verklaren, dat alleen Duitsch land een deugdelijk Europa kan opbouwen en de neutralen dus wel zoo vriendelijk zullen zijn om te begrijpen, dat dit ideaal niet zonder hun hulp kan bereikt worden. Dat Duitschland, dat zeker is van de over winning, niet langer van plan is alleen de kastanjes uit het vuur te halen, maar er op rekent, dat de neutralen de Duitsche actie zullen steunen. De Engelsche couranten zouden te klein zijn om weer te geven hoe Duitschland op nieuw de zelfstandigheid der fiere kleine naties bedreigd had. Er is op dat alles slechts één antwoord te geven. Nederland heeft deze oorlog niet uitge lokt, het heeft niet om een ideaal Europa gevraagd en aan welken kant dan ook persoonlijke sympathieën en verwachtingen mogen staan het heeft met den grooten strijd niets te maken. Het betreurt slechts de ellende van dezen oorlog en de kosten, de verliezen aan schepen en de belemme ring van zijn handel. Het betreurt de offers aan menschen en goederen in geheel Euro pa, de vergrooting van de haat en de ver vreemding der volkeren. Wij hebben nimmer verkondigd hoe wij Europa willen opgebouwd 2ien en geen enkele partij heeft daarom het recht ons in haar strijd te betrekken. Het is niet duide lijk of de heer Churchill, zich alleen tot de kleine of zich ook tot de groote neutralen gericht heeft. De laatste zullen zich van zijn woorden weinig aantrekken, de eersten zijn ir een veel afhankelijker positie. België en de Scandinavische staten hebben reeds betoogd, dat zij niemand naar de oogen zien en bereid zijn hun gebied tegen iederen aanval te verdedigen. Wat Nederland betreft za1 onze regeering verstandig doen nogmaals openlijk te ver kondigen, dat wij ons zelf willen zijn en blijven en dat elke staat die ons tot partij kiezen wil dwingen zoodra hij onze grenzen schendt, zal ondervinden, dat wij ons land tegen elke aanranding tot het uiter ste zullen verdedigen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1