JCetk Suchool TüeeeAedcfU SpotA EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Vrijdag. JAN SMIT JZN. f Dinsdag overleed zeer onverwacht te zijnen huize te Grootschermer de heer Jan Smit Jzn., dijkgraaf van het heemraadschap De Eilandspolder. Zijn verscheiden beteekent voor dit water schap een groot verlies, aangezien de heer Smit sedert tal van jaren een zeer vooraan staande plaats in het bestuur mocht in nemen. Als hoofdingeland maakte hij zijn entree in het polderbestuur op 25 Mei 1910, waarna hij op 24 November 1915 werd ge kozen tot heemraad, lid van het college van dagelij ksch bestuur, van welke functie hij op 31 December 1930 afstand deed in verband met zijn benoeming tot dijkgraaf van den Eilandspolder, als opvolger van wijlen den heer C. de Boer De heer Smit had als waterschapsbestuur- der een goeden naam en men kon hem als zoodanig dan ook gerust onder de deskun digen rekenen. Hij genoot als dijkgraaf het algemeen vertrouwen, zoowel in den boezem van het bestuur als daarbuiten. Zijn dagelijksche streven stond in het teeken van dienen en het behartigen der be langen van den polder; geen moeite en zor gen waren hem daarvoor teveel. Hij was een zelfstandige persoonlijkheid, welke hoe danigheid ook tot uiting kwam in de uit oefening van zijn door hem zoo geliefd ambt als dijkgraaf. Zijn bestuur en zijn beleid kenmerkten zich door een zuinig en sober beheer, door vastberadenheid en stiptheid, alles gedreven door zijn groote liefde, welke hij voor zijn polder gevoelde. Als zoon van een vroegeren Eilandspolder-dijk graaf en door zijn geheele leven binnen dit gebied verblijf gehouden hebbende, zijn be kendheid daardoor met het gansche gebied en zijn lust om op dit terrein van zijn be stuurskwaliteiten te doen blijken, al met al maakte hem den rechten man op de rechte plaats. Vele belangrijke polderaangelegenheden, o.a. verbetering bedijking, vernieuwing be maling, vereeniging der banbesturen e.a. heeft hij mede helpen bevorderen, terwijl hij nog betrekkelijk kort geleden het initiatief nam tot een intusschen tot stand gekomen belangrijke wegverbetering binnen den eilandspolder, n.l. de vernieuwing met asfalteering van den Koren- en Kopdammer- dijk tusschen Grootschermer en Driehuizen, een werk, dat wel zeer kostbaar was, doch in lengte van jaren toch een financieel voor deel zal beteekenen, waarbij niet vergeten mag worden, dat hierdoor een verbetering voor de weggebruikers is bevorderd, welke van groote en blijvende beteekenis is. De overledene had voorheen ook tal van jaren zitting in het gemeentebestuur zijner woonplaats, als raadslid en als wethouder, op welk terrein hij eveneens een vooraan staande dorps-figuur is geweest. Onder groote belangstelling vond zijn ter aardebestelling plaats en ook daarbij kwam tot uiting met welk een achting in breeden kring men den overledene als waterschaps- bestuurder omringde. Het voltallige polderbestuur, zoomede de ambtenaren en het personeel, waren daarbij aanwezig om met vele anderen van hun be langstelling blijk te geven. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den secretaris van den Eilandspolder, burgemeester van Staveren van Graft en De Rijp, die namens het bestuur op waar- deerende wijze den overledene schetste, hem dank en hulde bracht voor zijn bestuursbe leid, waarbij spr. tevens namens het ambte- narenpersoneel dank uitsprak voor de aan gename en prettige wijze, waarop de over ledene met het personeel wist om te gaan en voor de steeds van hem ondervonden steun. Spreker besloot zijn indrukwekkende rede met een persoonlijk afscheidswoord, waaruit viel op te maken, welk een goede ambtelijke verhouding er ook steeds tus schen dijkgraaf en secretaris heeft bestaan. Dijkgraaf Jan Smit heeft een welbesteed ambtelijk leven achter den rug en als zoo danig zal hij nog lang bij zeer velen in dank bare herinnering blijven. SPIEGELGLADDE WEGEN IN HEERHUGOWAARD. De gladheid van den weg veroorzaakte ook heden weer veel ongemak te Heerhugó- waard. Aan het Noordeind kwam de wagen van den vrachtrijder Bleeker in botsing met een bus van den dagelijkschen Habo-dienst, De vrachtrijder viel hierdoor van den bok en bekwam zoodanig inwendige verwondin gen, dat geneeskundige behandeling nood zakelijk bleek. Minder fortuinlijk verliep het een bus van denzelfden dienst die op het Zuideinde van den Middenweg nabij de boerderij van de wed. Kieft aan het slingeren raakte en zoo danig tegen de boomen aan den kant van den weg terecht kwam, dat de zijkant werd opengereten. Geneeskundige hulp werd voor één der passagiers ingeroepen. Door de ver sperring raakten een luxe auto van den garagehouder De Groot en een vrachtauto eveneens aan het glijden en tegen, de boo men. Hier was alleen materieele schade. JUBILEUMFUIF „EVERYBODY" OP 3 FEBRUARI A.S. Door de slechte weersomstandigheden en wat dies meer zij, is het bestuur van bovengenoemde vereeniging niet in de ge legenheid een ieder persoonlijk voor haar fuif uit te noodigen. Om dengenen, die gaarne een gezellige fuif willen mede maken, in de gelegenheid te stellen deze fuif te bezoeken, houdt het bestuur enkele malen zitting in gebouw de Harmonie. Wij kunnen hun, die van goede jazz muziek en gezellig dansen houden, aan raden, deze fuif, waarop wederom Every body's succes, de dans- en jazz-wedstrij- den, gehouden zullen worden, te bezoeken. DE BRAND BIJ KAREL BOS N.V. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het blusschingswerk voor den brand bij Karei Bos N.V. onder leiding stond van den heer J. Lind Az. als commandant van dienst. BENOEMD. Burgemeester en Wethouders hebben tot verificateur der gemeentefinanciën benoemd den heer J. Haringsma, controleur der ge meentefinanciën le klasse bij den gemeente lijken accountantsdienst te Dordrecht. BEDANKT ALS PRESIDENTE. Mevrouw A. A. C. StokreefBomers heeft bedankt als presidente van de afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond alhier. DE EERSTE RABARBER. Door hedenmorgen reeds rabarber aan te voeren aan de Alkm. Exportveiling heeft de heer P. Vogelaar te Warmen- huizen de rij van eerstelingen geopend. BEVOLKING. Onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden ter ge meente-secretarie, afd. Bevolking: Frederik Hartman, kapper, geboren 3 Nov. 1917, gekomen van Oud-Vossemeer; Hendrina Weijl, dienstbode, geboren 6 Nov. 1916, gekomen van Bergen (NH). HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Vijf trawlers uitgevaren. Werknemers en werkgevers in het vis- scherijbedrijf zijn nog niet tot overeen stemming gekomen inzake het nieuwe col lectieve contract voor 1940. Zooals bekend eischten de werknemers, naast de verhoo ging der vaste gage met 50 pet., eveneens verhooging van het procentengeld of aan deel in de besomming met 50 pet., terwijl de reeders bereid waren dit laatste slechts met 10 pet. te verhoogen. Het is tot heden niet gelukt in dezen een compromis te vinden. Het stil liggen van de vloot was intusschen voor beide partijen nadeelig. Daarom is thans overeengekomen, dat de trawlers weder naar zee zullen gaan en wel voorloopig voor een maand op de door de reeders voorgestelde voorwaarden. Inmiddels hoopt men dan tot een voor bei de partijen bevredigende oplossing te ko men. Direct na het tot stand komen van dit voorloopig compromis voeren de volgende trawlers uit: de Uiver, de Haarlem, de Cor nells, de Norma Marie en de Prinses Beatrix FEESTAVOND VAN D. A. W. De Alkmaarsche Waterratten hebben een feestavond georganiseerd, welke Zaterdag a.s. in de schouwburg van den heer Van Gijzen zal worden gehouden. Introducties zijn zooals elders in dit blad bekend wordt gemaakt slechts op naam verkrijgbaar, zoodat het karakter van een besloten avond daardoor niet ver loren zal gaan. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! NEDERLAND—FRANKRIJK. Woensdag 24 Jan. mocht de afd. Alk maar van het Genootschap Nederland Frankrijk wederom een Amsterdamschen oud-hoogleeraar in haar midden welkom heeten; Prof. K. R. Gallas hield een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: Les inspirations plastiques de Baudelaire. Hoewel in Holland weinig bekend, is Baudelaire een der grootste Fransche dichters uit de 19e eeuw. Zijn leven speelt zich af tusschen de jaren 1821 en 1867. Hij is een jonge man van goede, gefortu neerde familie, voortgekomen uit een mi lieu van hooge beschaving en kunstzin, die aanvankelijk niet weet of hij schilder dan wel dichter zal zijn. In 1846 ontdekt hij een groot dichter en prozaschrijver, Edgar Allen Poe, in wien hij zichzelf her kent, zijn eigen ik terugvindt. In 1857 publiceert hij „Les Fleurs du Mal", die gerechtelijk vervolgd worden fn hetzelfde jaar waarin dit ook met „Ma dame Bovary" van Flaubert het geval was. Hij vertaalt Poe. Zijn prozagedich ten, „Les petits Poèmes en Prose", vormen een datum in de Fransche litteratuurge schiedenis. Hij schept hiermede een nieuw genre, dat zich sindsdien ontwikkeld heeft. In 1861 stelt hij zich candidaat voor de Académie Francaise, omdat hij de zui vere dichtkunst, la poésie pure, vertegen woordigt, maar hij krijgt geen enkele stem. Langzaam put hij zich uit. Na het ver lies van zijn fortuin houdt hij lezingen in België, die echter niet het minste succes hebben, daar niemand er iets van begrijpt. Zijn einde is tragisch; hij sterft tenge volge van een beroerte, in een toestand, waarin hij zich niet meer kan uitdrukken. Er heeft zich bij hem een kunstideaal gevormd, dat tegelijk vurig en triest is. Na deze uitwijding over het leven van den dichter kwam spr. tot zijn eigenlijke onderwerp: de onderzoekingen over de inspiratiebronnen van Baudelaire, ont leend aan beeldhouw- en schilderkunst. Twee schilders hebben vooral zijn aan dacht: Eugène Delacroix, aan wien hij zich verwant voelt en een onbekende, C^nstantin Guis, schilder van het moder ne leven. Spr. liet daarop een groot aantal schil der- en beeldhouwwerken zien, die Bau delaire tot gedichten geïnspireerd hebben en waarvan hier slechts enkele genoemd kunnen worden. Zeer interessant was de groep: „La première familie humaine", waar men Caïn en Abel terstond herkent als de opstandige en de volgzame en die het aanzijn heeft gegeven aan het gedicht „Révolte", waarin de dichter het Caïns- en Abelsras tegenover elkaar stelt en zijn verachting voor het laatste te kennen geeft; het eindigt met een kreet van op standigheid, die zeer Baudelairiaansch is. Het standbeeld van Ernest Christophe „La Douleur" inspireert hem tot „Le Mas que, een plaat van Goltzins tot ,,L'Amour et le Crane" geschreven door den man die voelt, dat hij zich in de liefde lichamelijk en geestelijk uitput. In het gedicht „Les Phares", waarmee hij de groote meesters der Toekomst be doelt, behandelt hij diegenen onder de belangrijke schilders en beeldhouwers, die hij als de grootste beschouwd: Dela croix, Goya, Rembrandt, Michel Angelo, Puget. Spr. eindigde zijn belangwekkende voordracht, waaraan een zeer minutieus onderzoekingswerk ten grondslag ligt, met de hoop uit te spreken, dat deze onder zoekingen er toe zullen hebben bijgedra gen, Baudelaire beter te doen kennen en begrijpen. Adr. B. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Langestraat 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 1. Nederl. letterkunde. 809V55 Vestdijk. Lier en lancet. 818046 Overdiep. Onze Renaissance, bloeml. Nederl. romans. B92.8v BruynOuwehand. De vrijbuiter terug. Verv. op: De Rhijnmonders. F41 Forest. Senussi. J42 mu Jong, A. Af. de. Mustapha; of, De tragedie van het geweten. K27.9d Kelk. De dans van jonge voeten. R48.51i Riesen, van. Een liefdeshistorie uit het oude Friesland. R71.5v Roothaert. Die verkeerde wee- reldt. S31zt Schendel, van. De zeven tuinen. S52.3 Schuurmans. Van de oude garde en een jong predikant. (Overijsselsche schet sen) g. S58.5w Servaes. Wie volgt. S83.6 Steen, van. Meneer Bandjes, kan toorbediende. V98.31h Vuyk. Het laatste huis van de wereld. W48.5v Werfhorst, van de. Volcmar de Ommelandvaarder. In het Nederl. vert. romans. A18.3 Ackermann. Vlucht met Elisabeth. D29.5b Deledda, Berusting, (g) D72.2z Douglas. Zooals het vroeger thuis was. F13.3 Falkberget. Christianus Sextus. Dl. 2. Naar Bergstad. H94.5 Huxley. De wateren werden stil. P16.5 Panzini. De baasben ik! (g). R80.5 Ruck. In andermans schoenen. S61.3m Sïllanpad. Menschen in den zo- fnernacht. V10.5 Vachel. Quinney Co. (g). Vlaamsche romans. 819.3B99v Buysse. Het volle leven, (g) 819.3S93n Streuvels. Najaar. 2dln. (g). is hist. g is geschenk. VOORDRACHTAVOND „BELLAMY". De voorzitter der afd. Alkmaar, de heer H. Jansen, opende Woensdagavond deze bij eenkomst met een hartelijk woord van wel kom. Het verheugde hem, dat, in verband met de moeilijke begaanbaarheid der wegen de opkomst nog zoo groot was. Hij memo reerde het doel der I. V. B., een samenle ving te propageeren, zooals Edward Bella my in zijn beide boeken had omschreven, als een samenleving waarin vrede en welvaart is voor alle menschen en stelde daartegen over het vernietigen van groenten, e.d., ter wijl duizenden gebrek lijden. Is dan armoede geen schande, het is toch wel een schande, dat er bij overvloed armoede is. Hierna gaf spr. het woord aan mej. E. Brandon uit Amsterdam, die begon met te wijzen op de noodzakelijkheid van schuil kelders. Het ergste is niet, dat die er zijn, doch wel dat zij noodig zijn, niet om ons tegen natuurrampen, doch tegen menschen te beschermen, waaraan economische be langen niet vreemd zijn. Spr. was overtuigd dat de menschen inderdaad zoo slecht niet zijn, doch, zei spr., het systeem van onze samenleving leert dat „de een zijn dood de ander zijn brood is". Zoo is de stimulans tot oorlogvoeren gelegen in de economische belangen, het gaat niet om den grond, doch om hetgeen die bevat en hetgeen er op groeit. De Int. Vereen. Bellamy, afgekort I. V. B., propageert de belangen en tegen stellingen te doen plaats maken voor gelijke koopkracht voor allen. Immers de aarde is rijk genoeg, voedsel, dekking, kleeding, schoeisel, kortom alles wat er noodig is, kan er geproduceerd worden. Spr. toonde aan dat Bellamy in zijn beide boeken „het Jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen" de toestanden, welke als gevolgen van 't winstsysteem moesten komen, reeds 50 jaar geleden heeft voorzien. Aan de hand van uitspraken van verschil lende professoren en vooraanstaande geleer den, toonde zij aan, dat ook in die kringen de Bellamy-gedachte groeiende is. Het gaat aldus spr., om twee punten van belang: ten eerste: de bodemproductie-middelen behoo- ren aan de gemeenschap en ten tweede: ge lijke koopkracht voor alle menschen. Dan eerst kan het goede in den mensch tot volle uiting komen. Het verreweg grootste deel der vermogens-delicten zijn een gevolg van het huidige bestel. Al zijn de Bellamyanen, aldus spr., er van overtuigd dat geldzorgen in de door hen ge propageerde samenleving niet meer zullen bestaan, toch zal er direct, nog geen heilstaat zijn, omdat er dan eerst met succes veel aan den mensch zelf verbeterd kan worden. De I.V.B. ziet den overgang naar de betere samenleving geweldloos, zonder bloedver gieten, door elkaar begrijpen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Eén ervan luidde of de mensch goed genoeg zou zijn om in den Staat, zooals Bellamy zich dien voorstelt, te kun nen leven. Zouden afgunst en luiheid het niet onmogelijk maken? Mej. Brandes zei hierop dat men door luiheid zich zelve te kort zou doen en daar de koopkracht voor ieder dezelfde is, zal cr voor afgunst geen plaats zijn, ieder geeft zijn krachten, naar zijn beste kunnen. Op de vraag waarom de door spr. in haar rede bedoelde professoren de Bellamy- gedachte nog niet propageeren, antwoordde de spreekster, dat dit lag in de gelijke koop kracht voor alle menschen. Zij kon zich dit wel voorstellen, omdat zij zelf dit ook als een bezwaar had gezien. Zij wees er echter op, dat de I.V.B. vele intelluctueelen, zooals doctoren en ingenieurs onder haar leden telt. Nog eenige vragen werden uitvoerig be antwoord, waarbij zij aantoonde, dat de Bellamy-gemeenschap inderdaad te verwe zenlijken is, terwijl in „naastenliefde" en in bet „gun uw naasten even veel als u zelf" de gelijke koopkracht ligt opgesloten. Met een hartelijk woord van dank aan de spreekster voor haar rede en een dankwoord aan het publiek voor het aandachtig gehoor sloot de voorzitter met eenige toepasselijke dichtregels deze goed geslaagde bijeenkomst. EEN GEMEENTE-AVOND. Men schrijft ons: De Evang. gemeente alhier hield giste ren een goedgeslaagden gemeenteavond Er was, ondanks het ongunstige weder, groote belangstelling. Ds. Ruys sprak over Psalm 116: „Wat zal ik den Heere vergelden voor Zijn weldaden aan mij be wezen". Hij noemde het een groot voor recht, dat men hier als broeders en zus ters in liefelijke eendracht aanwezig was. te meer, waar we in een bangen tijd leven. Ook in de kerk staan de partijen helaas fel tegenover elkaar. Spr. verwacht daar om weinig verbetering van conferenties, mooie politieke leuzen enz. Deze hebben alle gefaald. Als 't hart door Gods Geest is aangeraakt, krijgen we den vrede van binnen naar buiten, met waarborgen voor de toekomst. Verscheidene aanwezigen leverden op bouwende bijdragen in woord en lied. Er werd gemeenschappelijk gezongen. Het comité voor dezen avond had eer van zijn werk. De heer F. Helsdingen bood namens een 30-tal leden en belangstellenden aan Ds, Ruys uit waardeering voor zijn gemeen- tearbeid en Evangelisatiewerk met een mooie toespraak een geschenk onder couvert aan, benevens een fraaie schaal met vruchten en een kistje sigaren. Een tweetal personen uit deze stad gaven elk een stoffelijk bewijs van meeleven. Onder 't genot van versnaperingen bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 JANUARI 1940. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. H. S. J. Kalf van Renswoude; 5 uur, ds. Warners; 7 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold: „De gemeente en de jeugd". Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. v. d. Wou de (extra coll. syn. fonds verb, predtrdet.) 5 uur, mej. da. v. d. Bosch van Amster dam. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper (koor en soliste). Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. D. Broer van Koog-Zaandijk. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en I uur en Woensdagav. 8 uur, dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", afd. Mkmaar, morgenwijding door den heer H. r. Kort uit Haarlem, onderwerp: „Pluk den lag", helderziende waarnemingen mevr, Remmers v. d. Lans eveneens uit Haarlem. Vrije evang. gem., in de Unie, 10.15 7 uur ds. Ruys, onderwerp: voorm., „Twij fel", 's av.: „De maaltijd der liefde"; Dins dagav. 7 uur jeugdbijeenkomst (ook voor militairen), Brouwerstraat 31. Ned. Chr. Gemeenscharisbond in Waakt en Bidt, 3 uur jor.geliedensamenkomst; Vrijdag (2 Febr.) 's av. 8 uur evangelisatie samenkomst, de heer van Oostveen; Dins- dagav. 8 uur naaikrans Houtweg 8; Woens dagav. 8 uur bijbelbespreking vrouwen Oudegracht 208; Zaterdagav. 8 uur bidstond Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagav. 8 uur openluchtmeeting op de Steenenbrug; Zon dag 7.30 uur v.m. bidstond, 10 uur heili- gingsdienst, 3.30 uur n.m. verblijdingssa- menkomst, 8 uur openbare verlossings samenkomst; deze diensten worden geleid door adjudant Donker van Amsterdam; Maandag 2.30 uur gezinsbond, Dinsdagav. 8 uur soldatensamenkomst, Donderdagav. 8 uur heiligingsdienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdingsdienst, 5 uur kinderbijeenkomst, 8 uur heilsbijeenkomst; Dinsdagav. 8 uur sa menkomst; Woensdagav. 8 uur vrouwen bond; Donderdagav. 8 uur mannenbond; Vrijdagav. 8 uur samenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem (Jeiigd-Zondag). BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. H. Bakker van Amsterdam. BARSINGERHORN, 10 uur, ds. v. Biemen BURGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. CASTRICUM, 10 uur, ds. Seulijn (tekst Hebr. 11 27, „Onderlinge verbondenheid", jeugddag. DRIEHUIZEN, geen dienst. DIRKSHORN, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.30 uur, ds. Rasch. EENTGENBURG, 10 uur, ds. v. Beek. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMHER, 9.30 uur, ds. Brin kerink. HEILOO, 10 uur, ds. de Regt van Bergen. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d Kerklaan, 10 uur, ds. J. C. Aalders van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, n.m. 2 uur, ds. Nell. KOEDIJK, zie Zuidscharwoude. LiMMEN, 9.30 uur, ds. Rasch. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Des nachts strenge tot matige vorst, overdag lichte vorst tot om het vriespunt, nevelig tot helder of halfbewolkt, tijdelijk betrokken, overwegend droog, zwakke tot matigen wind uit zuidelijke tot oostelijke richtingen. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Duitschland is afgenomen daarentegen neemt het maximum over midden-Scan- dinavië verder in beteekenis toe. De depres sie voor de westkust van Denemarken ver plaatste zich nog iets in zuidelijke richting, daar verder opvullend. In Jutland gaf zij nog aanleiding tot sneeuw. Haar storings front was hedenmorgen over het midden en noordoosten van ons land gelegen en ver oorzaakte plaatselijk lichten regen of mot regen. Na de frontpassage klaarde het in de noordelijke provincies op, waarbij de tem peratuur in den nanacht door uitstraling al daar weer tot -5 graden daalde. Op den oceaan is de depressie-activiteit toegenomen. Over IJsland zijn de barometers sterk ge daald en ook het arctische maximum over Groenland wordt aangetast. Bij de Azoren is de luchtdruk eveneens belangrijk lager ge worden. Op het weer ten onzent hebben de oceaandepressies echter nog geen directen invloed. Op het Iberische schiereiland ligt een gebied van hoogen luchtdruk, waarin de barometers nog stijgen. Het minimum in de Middellandsche Zee nabij Sicilië is thans weinig actief meer. Heldere nachten met uit straling doen de temperatuur in de Po-vlakte en den Balkan nog onder het nulpunt blij ven. In Hongarije vriest het nog over groote gebieden matig tot streng. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.02 tot 7.21 uur licht op. NIEUWE NIEDORP, av. 7 uur, ds. de Leeuw. NIEUWE NIEDORP, doopsgezinde gem., 10 uur, ds. Haars (vertoeving). OUDESLUIS, geen dienst. OBDAM, av. 7 uur, ds. v. d. Kreeke. OOSTGRAFTDIJK, dienst te West-Graft- dijk. OPMEER, av. 7 uur, ds. Buiskool. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Nell. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, geref. kerk, 9.30 en 5 uur, cand. Wamsteeker, hulpprediker. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SCHOORL, 10 uur, ds. Boeke, jeugd- Zondag; 11.15 uur Zondagsschool. SINT PANCRAS, geen opgaaf ontvangen. STOMPETOREN, geen dienst wegens ziekte. Evangelisatie, 10 uur, de heer A. van Gin- kel van Bloemendaal. SCHAGEN, 10 uur, ds. P. H. Kapteijn, jeugddag (collecte). ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGERBRUG, av. 7 uur, ds. Witkop. URSEM, geen dienst. WARMENHUIZEN, geen dienst. WFSTORAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen. WINKEL 10 uur, ds. de Leeuw. WARMENHUIZEN, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur, de heer Korndörffer. ZUIDSCHERMER, geen dienst. Schaatsenrijden ZONDAG WEER EEN MOLENTOCHT. De Zaansche vereeniging voor vreemde lingenverkeer deelt mede, dat zij voor Zon dag a.s. weer haar bekenden molentocht heeft uitgeschreven. Het ijs in de Zaanstreek verkeert in goede conditie. Met man en macht wordt thans het sneeuwdek van het 50 K.M. par cours gehaald, waarmee men morgen gereed hoopt te komen. IJSBAAN DE QUINT. Wedstrijden. Gisteravond werd op de ijsbaan de Quint een wedstrijd hardrijden gehouden voor jongens van 12 tot 15 jaar. Er waren 16 deel nemers. De prijzen bestonden uit nuttige voorwerpen. Om 7 uur werd begonnen. Er werd met veel animo gekampt. De -uitslag was: 1. J. Steenhuis, 2. J. Koopmans, 3. P. Blankendaal. De overige deelnemers ontvingen een troostprijs. De wedstrijd hardprikken voor alle leef tijden bracht om kwart over 8 niet minder dan 38 deelnemers aan den start. De ijsclub Omval blijkt dus wel over belangstellende leden te beschikken, maar het aantal kon nog veel grooter zijn. Onder gezellige stem ming werd na tal van ritten de wedstrijd beëindigd. De uitslag was: 1. L. Verhagen, 2. Jo Groen, 3. S. Paarlberg, 4. G. Koop- mans, 5. K. Koeman. In het clubgebouw bij de warme kachel werden de prijzen uitgereikt. De wedstrij den hebben een goeden indruk achtergela ten. De banen zijn goed verlicht en muziek verhoogt de gezelligheid. Het bestuur is steeds actief. Zaterdagmiddag is er op de Quint een wedstrijd voor kinderen van 8 tpt 12 jaar terwijl Zondagmiddag personen van eiken leeftijd kunnen deelnemen aan een wed strijd in tonkruien op het ijs. De aanvang is bepaald op 2 uur.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2