K tl3J5" AKKERTJES Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. Kasteel „De Hooge Vuursche" te Baam door brand grootendeels verwoest. Schade geschat op minstens f 1.000.000—. de meest perfecte zuinige wagen 15K.M.ÖPÉÉNUTER Waarschuwing voor het verkeer. De exfra brandstoffen- bijslag. Man slaat een vrouw neer. 38 dooden bij de ramp van de „Biarritz". Schipbreukeling vertelt. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. 2 Vanochtend vroeg is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in het kasteel „De Hooge Vuursche" nabij Baarn. Ondanks het feit, dat de brand weren van Baarn en Hilversum den geheelen ochtend met man en macht gewerkt hebben om „De Hooge Vuursche" te behouden, zijn zij daarin niet geslaagd. Om acht uur vanmorgen stond vast, dat deze buitenplaats, welke als hotel ge ëxploiteerd werd, geheel een prooi der vlammen zou worden. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van dezen brand ver nemen wij, dat de directeur van het hotel, de heer J. P. Tolhuisen, vannacht omstreeks één uur een begin van brand in zijn slaap kamer heeft gehad. Daar hij zeer verkouden was, wilde hij, voordat hij ging slapen, inhalee- ren. Daarvoor gebruikte hij een electrisch keteltje, dat hij op zijn bed zette. Het schijnt, dat de heer T. in slaap is gevallen, waardoor het electrisch keteltje, dat onder stroom stond, brand in zijn bed veroorzaakte. Door dit begin van brand werd hij wakker. Hij heeft daarop met veel water het vuur gedoofd en toen hij er zeker van meende te zijn, dat er geen verder gevaar bestond aldus deelde hij ons vanmorgen mede be gaf hij zich in een ernaast gelegen kamer om daar te gaan slapen. Vanmorgen om tien minuten voor zes werd hij wakker door een brand lucht. Hij opende de deur van de kamer, waar hij in het begin van den nacht had gelegen en daar was, ondanks het feit dat hij alles goed met water had nat gemaakt, toch brand uitgebroken. Toen hij de deur opende, sloegen de vlam men hem tegemoet, zoodat er van blus- schen ter plaatse geen sprake kon zijn. De heer Tolhuisen wekte onmiddellijk het personeel, bestaande uit vijftien per sonen, die op dezelfde verdieping de brand was op de bovenste verdieping uit gebroken sliepen. Ook de zes gasten, die zich in het hotel bevonden en hun slaap kamers op de benedenverdieping hadden, werden onmiddellijk gewaarschuwd. De heer T. waarschuwde zelf onmiddellijk Ook de brandweer van Baarn. Zoowel de gasten als het personeel kon den ongedeerd het gebouw verlaten. Eerst- genoemden hadden nog tijd zich te kleeden en hun bezittingen bijeen te pakken, het per soneel moest gedeeltelijk in nachtgewaad naar beneden vluchten en kon van zijn be zittingen niets mee nemen. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Het vond gretig voedsel in het droge hout van de eiken betimmeringen, welke in het geheele gebouw waren aangebracht. Toen de brandweer van Baarn verscheen, sloegen de vlammen reeds naar alle kanten uit. Daar de slooten in de omgeving bevro ren waren, duurde het eenigen tijd voordat water gegeven kon worden. Het vuur kon intusschen zijn vernielend werk voortzetten. Weldra bleek, dat er meer materiaal noo- dig was. De tweede motorspuit uit Baarn werd gerequireerd en ook de Hilversumsche brandweer werd verzocht assistentie te ver- leenen. Beide waren in den kortst mogelij ken tijd aanwezig, zoodat toen rondom het kasteel water gegeven kon worden. Het vuur woedde het hevigst in het linker gedeelte, onder den toren, en vandaar breid de het zich uit over de geheele eerste ver dieping en tastte ook de tweede verdieping aan. Het gelijkvloersche gedeelte werd even min gespaard. Met alle macht werd het vuur .aangeval len, doch den eersten tijd was geen vermin dering merkbaar. Men had ongeveer drie kwartier water gegeven, voor men aan de achterzijde van het kasteel kon zien, dat daar de brand minder werd. Om half negen ongeveer was men het vuur meester. Vrijwel geheel uitgebrand. De geheele eerste verdieping is uitgebrand, evenals de daarboven gelegen verdieping en de toren. Van het gelijkvloersche gedeelte zijn een kamer en de keuken, die uitge bouwd waren, gespaard gebleven. De inrichting van het kasteel was zeer kostbaar en gedeeltelijk afkomstig van den vorigen bewoner, den heer J. A. L. van den Bosch. Op 20 December Was het kasteel als hotel in gebruik genomen, waarbij weliswaar de inboedel een zekere wijziging had onder gaan; het voornaamste deel was toch nog van vroeger afkomstig. Kostbare betimme ringen, tapijten, schilderijen en meubilair, wat bij de inrichting uit Frankrijk werd in gevoerd en door Fransche kunstschilders werd ontworpen, zijn verloren gegaan. Het kasteel dateert uit het jaar 1910, toen het oude gebouw geheel werd afgebroken en het nieuwe kasteel werd opgetrokken order architectuur van Ed. Cuypers. Het werd ongeveer acht jaar als kasteel be woond, toen vertrok de eigenaar naar het buitenland. Sedertdien was het slechts en kele maanden van het jaar bewoond en de laatste jaren in het geheel niet meer. Sinds 20 December werd het kasteel als hotel ge ëxploiteerd. De schade aan den inboedel wordt geraamd op anderhalve ton. Voor zoover den heer Tolhuisen bekend, is het gebouw verzekerd. De inrichting zou echter slechts voor een deel verzekerd zijn. De totale schade, welke deze brand heeft aangericht, is zéér groot en zal waarschijnlijk een mil- lioen gulden te boven gaan. DOOREEN Importeurs: NV hart nibbrig greeve °e" Gladde wegen te verwachten. Het K. N. M. I. deelt mede: Tengevolge van den lichten mot regen, welke vooral in het midden van het land wordt verwacht, zul len de wegen hier en daar opnieuw zéér glad worden. Verhooging v«?n 40 cent. De minister van sociale zaken heeft den gemeentebesturen een circulaire doen toe- ko, waarin hij mededeelt, dat in verband met het lang aanhoudende strenge weer besloten is, dat op den steun, berekend over de week van 22 t/m 27 Januari, een extra brandstof fenbij slag hetzij in geld, hetzij in natura wordt uitgekeerd ter waarde van 40 cent. Deze extra brandstoffenbijslag, welke dus komt boven den gewonen brand stoffenbijslag, staat los van de geldende maxima en mag derhalve worden verleend in elk geval waarin steunuitkeering plaats vindt. Ten aanzien van kastrekkers moet deze bijslag zoo berekend worden, dat zij, die uit de werkloozenkas trekken, hiervoor in aanmerking mogen komen, indien en voor zoover de kasuitkeering lager is dan het bedrag, hetwelk aan steun vermeerderd met genoemde 40 cent per geval zou mogen worden genoten. GEVAARLIJKE BRAND TE OSS. Gisteravond ontstond brand in de dis- tilleerinrichting van de N. V. „Organan" te Oss. Deze inrichting ligt midden in het be- drijfscomplex, naast het groote laborato rium en boven de alcoholbewaarplaats. De arbeiders, die den brand ontdekten, namen onmiddellijk de brandbluschmidde- len van het bedrijf ter hand om een ge vaarlijke uitbreiding te voorkomen. Met verscheidene stralen tastten zij het vuur aan. Later kregen zij assistentie van de ge meentelijke brandweer. Tal van militairen boden ook de helpende hand. Na één uur was men den brand meester. De omvang van de schade is nog niet bekend. Dader gearresteerd. Gisteravond werden de bewoners aan den Helpsrsoostsingel te Groningen opgeschrikt door het roepen van „moord"; welke geroep afkomstig bleek te zijn uit een perceel, be woond door den heer en mevrouw S. G. ZwartBruins. De recherche, die onmiddellijk was ge waarschuwd, stelde een onderzoek in. In de achterkamer vond zij de ongeveer vijftig jarige mevrouw Zwart op den grond liggen, terwijl in de voorkamen een onbekende man stond, die als een krankzinnige te keer ging. Bij onderzoek bleek, dat mevrouw Zwart al-een thuis was. Een zekere H. L., die on geveer veertig jaar is eri ongehuwd, en in een van de woningen van den 'heer Zwart woont, waar hij vijftienweken huurschuld heeft, is, op tot nu toe onbekende wijze, in den vooravond door de deur naar binnen ge komen. Hij was juist Woensdag uit het voorarrest ontslagen, nadat een diefstal zaak des ochtends voor -.de rechtbank te Groningen was behandeld, waarbij- hij ver minderd toerekeningsvatbaar was verklaard en op vrije moeten was gesteld- Aangenomen moet worden-, dat - de man plotseling een vlaag van krankzinnigheid heeft gekregen en toen, nadat hij in de wo ning van de familie Zwart was gekomen en den heer Zwart niet thuis had getroffen, met .wien hij waarschijnlijk over den huur schuld wilde spreken, mevrouw Zwart on middellijk te lijf is gegaan. Daarbij sloeg hij haar met de vuist tegen het hoofd, en achter volgde de vrouw, die naar de achterkamer vluchtte, haar voortdurend met zijn vuisten bewerkende. Tenslotte probeerde hij haar te wurgen; de man, die bij zijn arrestatie nog in hoogst opgewonden toestand verkeerde, legde, hoewel hij in zijn verklaringen zeer verward was, een volledige bekentenis af. Hij werd gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie te Groningen overge bracht. De toestand van het slachtoffer was hedenmorgen nog steeds- zeer ernstig. Haar neus is plat geslagen, terwijl zij voorts een kaakfractuur bekwam. HECHTENIS VAN DUITSCHEN JOURNALIST NIET VERLENGD. Thans passant in het Huis van Bewaring. De preventieve hechtenis, waarin de Duitsche journalist H. May zich bevond onder verdenking van deelneming aan han delingen voor anderen, welke .de neutrali teit van Nederland in gevaar zou kunnen brengen, is niet verlengd. Hij is thans pas sant in het huis van bewaring te Den Haag in afwachting van de beslissing, welke ten aanzien van hem als vreemdeling zal wor den genomen. 93. Als vader Eskimo in de hut komt met de drenke ling, heeft moeder Eskimo het vuur extra opgerakeld. Vlug wordt 't jongetje uitgekleed. Hij krijgt een trui, een broek en waterdichte schoenen van Akita aan. Alle Eskimo'tjes en Myra houden zich doodstil. Ineens wordt hij wakker en gaat rechtop zitten. Myra is dicht bij hem. „Dag, dag", zegt Akita, „ben je weer beter? Wie ben je en waar kom je vandaan?" 94. „Ik heet Peter en ik kom uit het Zuiden, Mijn va der, moeder en ik maakten een reis naar de midder- nachtszon, en op de terugweg, ja, wat is er toen ook alweer gebeurd? Waar ben ik eigenlijk? Waar is mijn moeder?" vraagt Peter verschrikt, als hij die vreemde kinderen om zich heen ziet. „Huil maar niet, Peter, je mag bij ons blijven, totdat je je ouders hebt terugge vonden". ,,'s Middags vraagt Myra hem of hij mee gaat naar de ijskabouters. Misschien weten die waar zijn ouders zijn. Met de vlag halfstok voer gister middag het Noorsche stoomschip „Borgholm" de middensluis van IJmuiden binnen. Het schip is ge tuige geweest van de jongste ramp die door een mijn of een torpedo in de nabijheid van onze kust is veroor zaakt. Een ramp, die vermoedelijk aan acht en dertig menschen het leven heeft gekost. Ditmaal is het slachtoffer het Noorsche stoomschip „Biarritz" groot 2388 ton, dat op weg was van Oslo naar Antwerpen, met een bemanning van 35 personen en 24 passa giers aan boord. Deze dienst wordt door de Biarritz reeds gedurende langen tijd onder houden en het schip is voor vele Nederland- sche touristen, die Noorwegen bezochten, geen onbekende. De geredde tweede stuurman vertelde, dat de ramp, in den nacht van Woensdag op Donderdag, te ongeveer twee uur gebeurde op 36 mijl van IJmuiden. De Biarritz en de Borgholm stoomden op dat oogenblik in eikaars nabijheid. De Borgholm voorop. Om twee uur werd de bemanning van laatstgenoemd schip opgeschrikt door een hevige ontploffing en al spoedig bleek, dat de Biarritz was getroffen. Zoo hevig was de ontplof fing, dat het schip in een paar minu ten zonk. Men had op de Biarritz nog juist den tijd een motorsloep over boord te zetten, waarin een-en-twintig man plaats namen. De-Borg- holm heeft dezen allen aan boord genomen en ook de sloep, die beschadigd was. Een en ander ging met veel moeilijkheden gepaard, daar het donker was en de zee tamelijk ruw. Verder werden nog drie lijken opgevischt. zoodat nog 36 personen vermist worden, die ongetwijfeld allen hun graf in de golven hebben gevonden. Onder de twintig geredden bevonden zich veertien passagiers en zeven leden van de bemanning, van welke laatsten een persoon is gewond. De geredden zullen voorloopig in eenige hotels te IJmuiden worden ondergebracht. De consul-generaa.l van Noorwegen te- Rotterdam heeft direct maatregelen geno men om de familie der geredden, die in hoofdzaak in Noorwgen woont, te kunnen telegrafeeren. De „Borgholm" is gisteren nog tot het aanbreken van den dag op de plaats van de ramp gebleven, maar het ongeval is zoo plotseling geschied, dat er verder niemand meer kon worden gered. Een passagier verteld. Een der geredde passagiers, ook een zee man, de Noor Otto Espedal, stuurman van een Noorsch tankschip, die naar Oslo ging met vacantie, vertelde in het kort enkele bizonderheden van den ondergang van het schip. Hij lag, aldus zeide hij, evenals bijna alle andere passagiers te kooi, toen om streeks 2 uur in den nacht een ontzettende explosie hem deed opschrikken. Tiid om over zijn pyama eenige kleedingstukken aan te schieten gunde hij zich niet, want toen hij zijn hut opende stroomde het water hem reeds tegemoet. En toen hij aan dek kwam, stond ook dit al vol water. Een sloep was reeds gestreken en er bleef hem niets anders over, dan in het ijskoude water te springen. Hij zwom naar de boot, waarin zich al meer geredden bevonden. Toen hij vlak bij de boot was, voelde hij iemand aan zijn beenen hangen. Met moeite kon men hem en den man, die zich aan hem had vastgeklampt, aan boord hijschen. Spoedig daarop ver dween de Biarritz in de diepte en nog eeni ge oogenblikken later sloot de zee zich over het schip, dat nog velen met zich meesleur de. De reddingboot bleef nog eenigen tijd rondvaren en heeft nog een aantal drenke lingen opgepikt. Ook een reddingboot van de Borgholm, die men in de haast gestreken had kwam nog naar de plaats, waar de Biarritz was verdwenen. Deze kon slechts een drietal slachtoffers oppikken, die al dood waren. Zoo goed mogelijk werden de schipbreu kelingen aan boord van de Borgholm ver zorgd en dat was dan ook wel noodig want velen hadden in het water gelegen. Twee der geredden waren licht gewond. Zij werden zoo spoedig mogelijk naar het Rcode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk over gebracht. Een van hen is een stewardess, die door de emotie een schok had gekregen. De tweede, de timmerman, is aan een der bee nen gewond. Vrij zeker kan worden aangenomen, dat niet minder dan 38 personen bij deze ramp het leven hebben verloren. Van de 24 pas sagiers werden er 14 gered, van de vermoe delijk 35 opvarenden slechts 7. ADVIES-COMMISSIE INZAKE OORLOGS- MOLESTRISICO. De regeeringspersdienst meldt: Bij beschikking van den minister van fi nanciën is, in overleg met zijn ambtgenoot van economische zaken ingesteld een com missie van advies met betrekking tot de vragen, of regelingen behooren te worden getroffen: a. Ten aanzien van de geldelijke risico's veroorzaakt door de gevaren, waaraan on roerende en roerende particuliere eigen dommen bloot staan bij den heerschenden oorlogstoestand' in -Europa en b. ten aanzien van de geldelijke risico's waaraan onroe rende en roerende particuliere eigendom men onderhevig zouden kunnen worden, indien een verscherping dier gevaren mocht intreden, waarbij in het bijzonder is ge dacht aan het geval, dat Nederland direct in den oorlog zou worden betrokken. Bij bevestigende beantwoording van de gestelde vragen zal deze commissie tevens voorstellen omtrent de regelingen, welke zouden behooren te worden getroffen for muleeren. Tot lid en voorzitter van deze commissie is benoemd mr. dr. J. Donner, lid van den hoogen raad der Nederlanden, oud-minister van justitie. DE FRAUDE DOOR GEMEENTEKASSIER TE LEIDEN. Verduisterde bedrag teruggestort. Naar wij vernemen, is door mr. J. de Vrieze, den raadsman van den kassier van den gemeenteontvanger te Leiden, die ver dacht wordt van fraude ten bedrage van 1715 gulden, het volledige bedrag namens zijn cliënt teruggestort in handen van den gemeenteontvanger te Leiden, zoodat de ge meente geen schade lijdt. De betrokken kassier is door de justitie aangehouden, in afwachting van de resultaten van het ac countantsonderzoek. Verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd, doch hij houdt vol, dat er geen andere fraude is ge pleegd dan die, in verband met de coupon verantwoording ten bedrage van 1715 gul den. Verdachte heeft 25 dienstjaren en is nooit eerder met de justitie in aanraking geweest. SCHOENFABRIEK TE ALPHEN AFGEBRAND. Woensdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de schoenfabriek van de firma Schrauwen aan den Baarlescheweg te Alphen (N.Br.). Daar er tengevolge van de vorst geen blusschingswnter was, kon men niet ver hinderen, dat de fabriek totaal afbrandde. De geheele inventaris, waaronder de machi nes, ging verloren. In de fabriek werkten ongeveer veertig arbeiders. Deze geraken voorloopig zonder werk. De fabriek is verzekerd tegen brand schade. Het woonhuis van den directeur der fabriek, dat op ongeveer drie meter afstand ligt, kon behouden blijven. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis vloog de Buizerd met ge zagvoerder Sillevis van Lydda naar Basra. Het vliegtuig wordt 28 Januari te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de Wielewaal met gezagvoerder Hondong te Napels, de Torenvalk met gezagvoerder van Dyk kwam te Basra aan. Dit vliegtuig wordt 27 dezer te Napels verwacht. De Emoe met gezagvoerder Schot bevindt zich nog te Akyab. kunt U het best tegengaan met een "AKKERTJE", want AKKERTJES verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKERTJES" een stimuleerende werking uit zoowel op gevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct veel prettiger, voelen. Eischt evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan 't AKKER-merk: Uw garantiet tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Boos: 13 stuks - 12stuivers; 2 stuks 2stuivers. Boterncteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is heden vast gesteld op 82 cent per kg. (onveranderd). Man door dieseltrein aangereden en ernstig gewond. - Woensdagavond is op de spoorlijn OldenzaalHengelo een man, zekere Haverkotte, die daar ter hoogte van het viaduct op den spoordijk liep, door den dieseltrein, welke om 17.49 uur te Olden zaal moet aankomen, aangereden en ernstig gewond. Het slachtoffer is naar een zieken huis te Oldenzaal overgebracht. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 25 Januari tot 1 Februari vastge steld op 80 cent per kg. (onveranderd). DE GOEDKOOPE MOF. Er was groote b< gen in de fraaie Kamer, toen minis rede ter beantwoori de begrooting van zou houden. Internationale be te midden van de v serveerde tribune was geheel bezet Engeland en Zuid- Bland en dr. H. D gezant van Zwits< van het corps dipli Pury; de Belgische ron Ruzette en ve gezanten te Kop Peking, resp. de h pard, dr. Visser en Steenwijk, die than ven. In diepe stilt ste aandacht w van minister gehoord, welke aangaat, een rede mag wor ontbeerde zij schittering. Haar strekkii toe dan die w< nister in Noven Kamer is gehc meer het accei positie temidde logvoerenden, g minister in 't dacht op de re< mogendheden dan nog op d het bijzonder. Gister heeft de van buitenlandsche pleit gevoerd en Nederlandsche richtte hij zich tot gendheden, in eerlij 't ware bezwerend vredesbesp rekin gen vervallen in de fout liever te spiegelen Weensch congres Frankrijk van den In voorzichtige ten duidelijkheid niets ten, reageerde min dus op voor de neut luiden, welke in de ker- en rechterzijde weerklonken en roepen. Be De minister hegor van dank voor de een korte schets standhouding tusscl gië welke zich in samenwerking kat Beide lande dezelfde gevar van het denkl gezamenlijk oi len moeten zie militair over bijzondere pol Ter zake van d< Wielingen zijn we tegemoet gekomen De minister roer vember-crisis aan ook in verband maatregelen van motieven voor ve vigheid en waakzaa nen worden blootgel ons volk er op vertr maatregelen niet nomen. Ham Wat de handha betreft achtte de oogenblik hoofdz; dezen zorgvollen buitenlandsche zake tane eenheid vertoi mag benijden, en van opvatting een kennen en de rijke ons nationale lever he teekenis geven. Zoodra er voldoe tweede oranjeboek nen; de minister opnieuw de indru dat de regeering verdediging van voegde daaraan t schending van or opgetreden in s met de eischen dat wij ons niet van len laten afbrengen Nederlandsche rege wende stem en prol band ook met de buitenland op de geleverd, zeide de het geen dankbare zijn burgers is onz Gelukkig neemt ding aan. „Een uitbr oorlog tot onz oorlog slechts nooit zal een sche mogendl kunnen duldc België in de tegenstander

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6