KIORTH CTATE Honderden dooden bleven op het slagveld. JUi&licaties Spoct üilmnieuws Buitenland Amerika en de kwestie der vrijwilligers. Vragen over miltvuur. IJswedstrijden uit de omgeving. Schepen, die niet wederkeeren. TWEEDE BLAD 3 Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van gister luidt: Op de Karelische landengte heeft de vijand des ochtends getracht over de bevroren meren van Muolajaervi en de rivier de Taipale met betrekkelijk zwakke strijd krachten de Finsche linies aan te vallen. De aanvallen werden afgeslagen. Ten Noordoosten van het Ladogameer blijft de vijand voortdurend druk op de Finsche stellingen uitoefenen. Hij valt hier thans reeds vijf dagen vergeefs aan. Alle aanvallen zijn afgeslagen en de Finnen heb ben al hun posities behouden. Deze aanval len hebben den Russen zeer groote offers gekost: verscheidene compagnieën zijn vernietigd, honderden dooden bleven op het slagveld. De Finsche troepen hebben voorts verscheidene Russische colonnes, waarbij vierhonderd paarden, vernietigd. Aan het Oostelijk frontverder levendige activiteit van patrouilles. Aan den Oostelijken oever van het Lado gameer heeft de vijand, gesteund door artil lerie, ettelijke malen de versterkingen van Manssila aangevallen. Alle aanvallen zijn afgeslagen, de vijand liet voor de Finsche stellingen meer dan honderd dooden achter. Van andere punten wordt niets van betee- kenis gemeld. In de lucht: Niets te melden. De bedrijvigheid der Russische luchtmacht was vrij beperkt, waarschijnlijk in verband met de weersgesteldheid. Niettemin is een aantal plaatsen, vooral in het Oosten van Finland, gebombardeerd. Belangrijke schade is niet gemeld, doch opnieuw wordt ver klaard, dat de Russische vliegers met hun machinegeweren op de burgerbevolking hebben geschoten. Finsch schip beschoten. Een gister te Kristiansand binnengeloopen Finsch stoomschip heeft gemeld, dat het kort na het vertrek uit een Finsche haven door een Russisch vliegtuig met machine geweren was beschoten. Er waren echter geen slachtoffers gevallen. Zweedsche vlieger in Finland gesneuveld. De Zweedsche luitenant-vlieger Cjoeqvis, die als vrijwilliger dienst had genomen, is bij een gevecht tusschen een escadrille Zweedsche vliegtuigen en Russische jagers gesneuveld, zijn toestel is waarschijnlijk door Russische luchtdoelgeschut getroffen. Het gevecht was zeer hevig. De andere Zweedsche toestellen slaagden er in hun tegenstanders op de vlucht te drijven. Amerika en de vrijwilligers voor Finland. In de persconferentie heeft Roosevelt ver klaard, dat geen buitenlandsche natie op wettige gronden zou kunnen aanvoeren, dat in de Vereenigde Staten een wervingsdienst bestaat, doch iets geheel anders was het als Amerikanen slechts vroegen om inlichtingen, waar zij dienst zouden kunnen nemen. Fin land, aldus Roosevelt, was niet ingedeeld als oorlogvoerend land. Dit was een kwestie, c'ie hij nog niet onder de oogen had gezien. Roosevelt heeft verklaard, dat Ameri- kaansehe burgers, die in vreemden krijgs dienst gaan, niet hun nationaliteit verliezen, wanneer zij niet den eed van onderhoorig- heid aan een vreemde mogendheid afleggen. Wel maken zij zich evenwel schuldig aan overtreding van de Amerikaansche wet en kunnen zij hiervoor gestraft worden. Finsche uitzending in het Russisch. De Finsche radiostations, welke uitzendin gen den laatsten tijd werden gestoord, heb ben gister hun activiteit hervat en in de Russische taal uitgezonden. De Russische arbeiders werden gisteravond aangespoord de bolsjewistische machines te vernielen en van den grond af een nieuwen staat op te bouwen. „Weg met de dictatuur van de commissarissen, leve een vrij en onafhanke lijk Rusland", zoo besloot de Finsche spre ker zijn toespraak. Ook deze uitzending werd door de Rus sen gestoord, doch de stem van den Finschen spreker was duidelijk te hooren boven de fluittoon en het gebrom, dat zijn stem moest verstikken. De strijd ten Noorden van het Ladogameer. De verwoede gevechten, welke reeds de geheele week ten Noorden van het Ladoga meer aan den gang zijn, naderen, naar men gelooft, hun einde. De Finnen hebben ver beten gevochten om stand te kunnen houden en hoewel de Russische troepen er niet in geslaagd zijn door de Finsche linies te bre ken, shijnt het zeker, dat zij zich gered heb ben uit een netelige positie, waarin zijn eer der in de maand gelokt waren. De Finsche autoriteiten zijn voornemens binnenkort een tentoonstelling te houden van een col lectie oorlogsbuit. Russisch legerbericht. Het Russische legerbericht van gister luidt: „Op 26 Januari heeft niets van belang plaats gegrepen op het front". Hoogste Sovjet verleent onder' scheidingen. Het presidiur. van den hoogsten Sovjet der Urss heeft de orde van de roode vlag toegekend aan het 81ste regiment berginfan terie wegens voorbeeldig uitvoeren van de bevelen der bevelvoering en betoonde dap perheid en moed van de mannen bij den strijd tégen de Finsche witte garden. De titel „held der Sovjet-Unie" is ver leend aan zeven manschappen en bevel voerders, die tevens gedecoreerd zijn met de orde van Lenin en de medaille van de gouden ster. 891 Bevelvoerders en manschap pen van het roode leger, die zich bijzonder hebben onderscheiden in slagen tegen de Finsche witte garde, zijn met medailles onderscheiden. Het vraagstuk der evacuatie. De Finsche minister van sociale zaken Fagerholm is gister uit Stockholm te Kopen hagen aangekomen teneinde het vraagstuk der evacuatie van Finsche kinderen te be spreken, evenals hij dit in Zweden en Noor wegen gedaan heeft. Fagerholm verklaarde, dat geen enkele Finsche stad meer veilig is, met het oog op de Russische vliegtuigen, die zelfs des nachts bombardeeren, en dat de kinderen in Scan dinavië ondergebracht moeten worden voor den winter, de tijdelijke bondgenoot van Finland, ten einde is. De Berlingske Tidende meldt, dat Zweden en Noorwegen zich bereid verklaard heb ben, elk 100.000 kinderen op te nemen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis, dat van Maandag 29 Januari 1940 tot en met Zaterdag 10 Februari 1940 ten Stadhuize (eerste afdeeling) tijdens de gewone kan tooruren ter inzage ligt een voorstel van hun college aan den gemeenteraad tot het onttrekken van het Heilooërdijkpad aan het openbaar verkeer. Bezwaren tegèn het voorstel moeten uiter lijk op Maandag 12 Februari 1940 aan den gemeenteraad worden ingediend. Alkmaar, 27 Januari 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BAK- EN BRAADVET. De afgifte van bak- en braadvet aan win keliers zal plaats hebben op Maandag a.s., des middags tusschen 3 en 4 uur. Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar, VELTHUÏJS. Invoer van besmet beendermeel? Het lid der Tweede Kamer, de heer Bie- rema (lib.) heeft aan den minister van eco nomische zaken de volgende vragen ge steld: 1. Indien het waar is, dat de gevallen van miltvuur, die zich den laatsten tijd in ons land onder het rundvee hebben voorgedaan, veroorzaakt zijn door de vermenging van niet ontlijmd, met miltvuur besmet beender meel van buitenlandsche herkomst, hoe is het dan te verklaren, dat de invoer van dit beendermeel mogelijk is geweest? Moet, in dat geval, met name worden aangenomen, dat het besmette beendermeel in strijd met het Bepaalde in het K.B. van 11 Augustus 1932, Staatsblad no. 435, is toegelaten zonder certificaat? 2. Heeft kennisneming van hetgeen ter" zake door den veeartsenijkundigen dienst is verricht den minister geleid tot het oordeel, dat die dienst na het optreden van da miit- vuurgevallen sneller en op uitgebreider schaal de veehouders had moeten inlichten, wat zij bij optreden van de ziekte hebben te doen en te laten ten einde uitbreiding daar van zooveel mogelijk te voorkomen en met meer doelbewustheid had moeten trachten het besmette veevoeder te achterhalen? 3. Kan de minister mededeelen, welke maatregelen zijn genomen om een herhaling van het nu voorgevallene zooveel mogelijk te voorkomen? 4. Is de minister bereid, nu gevallen van miltvuur zich blijven voordoen, de veehou ders, die beschikken over eigen verbouwd krachtvoeder, in de gelegenheid te stellen uit eigen voorraad aan hun rundvee te voe deren, waardoor tevens tegemoet zou wor den gekomen aan de bezwaren, gevoeld tegen de trage afname van deze voorraden door de regeeringsbureaux en tegen den achterstand iri de aflevering van veevoeder? Ook het Tweede Kamerlid de heer Dieters (n.s.b.) heeft aan den minister van economi sche zaken gevraagd of het zeker is, dat hei thans heerschende miltvuur onder het vee veroorzaakt is door niet-ontlijmd beender meel. Voorts vraagt hij of de minister den invoer van alle bloed- en beendermeel wil verbieden, waarvan niet vaststaat, dat deze stoffen geen ziektekiemen bevatten en of de minister van plan is een vergoedings regeling in het leven te roepen voor vee houders, die tengevolge van het miltvuur schade lijden. STEUN AAN SLACHTOFFERS VAN VERVOLGINGEN. Gedurende het jaar 1939 is door het kunstenaarscentrum voor geestelijke weer baarheid, ten bate van de door het comité voor bijzondere joodsche belangen ge steunde slachtoffers van geloofs- en ras- vervolgingen, een inzameling van boeken gehouden. Ongeveer 110 Nederlandsche en bijna 100 buitenlandsche auteurs (Engel- sche, Fransche, Amerikaansche, Belgi sche, Duitsche en Scandinavische) hebben aan de oproep om een van hun werken voor dit doel af te staan, gevolg gegeven. Vrijwel alle boeken zijn voorzien /an een op de bovengenoemde "ervolgingen betrekking hebbend autogram. De inza meling is thans gesloten en de boeken zijn overgedragen aan het comité voor bijzon dere joodsche belangen, dat te zijner tijd tot het te gelde maken van dit bezit zal overgaan. BEGROOTING WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS 1940. De regeering heeft bij den Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het werkloosheids- subsidiefonds 1940 op een bedrag van 113.300.000. In tegenstelling met voorgaande jaren zijn in de begrooting van het fonds geen ramin gen opgenomen wegens bijzondere bijdragen aan de gemeenten, die tengevolge van uit gaven terzake van werkloosheidszorg of in perking van haar belastinggebied, geen slui tende begrooting kunnen verkrijgen. Voor het jaar 1940 zal op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken een beroep van 26 1/4 millioen voor dit doel beschikbaar worden gesteld. COMMISSIE VOORBEREIDING UITVOERINGSMAATREGELEN KINDERBIJSLAGWET. De dezer dagen ingestelde commissie voor de voorbereiding van de uitvoeringsmaat regelen der kinderbijslagwet is gister door den minister van sociale zaken geïnstal leerd. De commissie heeft haren arbeid be reids aangevangen. 1 M AMERICAN CIGARETTES] Schaatsenrijden DE ELFSTEDENTOCHT VASTGESTELD OP DINSDAG A.S. Op grond van ingekomen rapporten en de gisterochtend speciaal ingewonnen weerbe richten van de Bilt, welke tenminste nog een paar vorstdagen in uitzicht stellen, heeft het centraal bestuur van de Elfstedenver- eeniging besloten, den Elfstedentocht vast te stellen op Dinsdag 30 Januari a.s. Indien dan de Friesche Elfstedentocht doorgaat, zal de route niet over Oudkerk naar Dokkum behoeven te gaan. Het zal mogelijk zijn de Dokkumer Ee te volgen. De berichten, welke van de burgemeesters bin nenkomen bij het centraal bestuur der ver- eeniging, zijn over het algemeen gunstig. Op de meeste trajecten is het ijs betrouw baar en berijdbaar. Op enkele gedeelten is het ijs echter minder sterk, doch men ver trouwt thans op de berichten van het Iv.N. M.I., welke twee dagen, Zaterdag en Zon dag, vorst voorspellen. Omtrent de weers omstandigheden voor Maandag en Dinsdag is nog niets te zeggen, doch men hoopt, dat de tocht Dinsdag definitief door kan gaan. De route is zoo uitgestippeld, dat zij 204 K.M. lang is, men kan niet over de Lutz rij den, omdat deze vaart is dichtgesneeuwd, doch het traject zal over de meren worden uitgezet. De route van dezen Elfstedentocht is dezelfde als die van 1929. Vrijwel overal is het ijs prachtig. De start te Leeuwarden zal plaats vr 'en in drie gedeelten. De deelnemers aan den wedstrijd inschrijving voor deze catego rie is onherroepelijk gesloten vertrekken van de Harmonie, de tochtrijders starten bij het Beursgebouw, terwijl een derde groep, bestaande uit diegenen, die nog niet betaald hebben of nog willen inschrijven voor den tocht, van de Klandery af gaat. DE TOESTAND VAN HET IJS IN NOORDHOLLAND. Van de zijde van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier deelt men ons he4 volgen de mede: Niettegenstaande den dooi zijn de banen toch in orde. Gereden kan worden ten noor den van hst IJ van den Oostzaanschen Over toom en over den lip naar Ilpendam en Monnikendam. Het ijs is zeer goed. Van Monnikendam naar Marken en Vo- lendam en van Volendam naar Edam is het ijs goed. Van Edam naar Marken kan ook gereden worden, het ijs is berijdbaar. Van Nieuwendam kan over Broek in Water land naar Monnikendam gereden worden, het ijs is zeer goed. Ten Zuiden van het IJ hebben de clubs te Ouderkerk aan den Amstel en Abcoude in overleg met den IJ.H.N. besloten de ba nen van Ouderkerk naar Abcoude berijd baar te maken en ook op het Abcoudermeer banen aan te leggen. Het ijs is hier goed. HARDARREN TE HOORN. In het hartje van West-Friesland heeft men voor morgen (Zondag) een wedstrijd in hard-arren uitgeschreven. Het is be kend dat er in West-Friesland nog vele van deze mooie voertuigen zijn en onge twijfeld zal de deelname groot wezen. Het evenement van hard-arren komt in een menschenleven maar een enkelen keer voor; nu is de hoofdstraat van Hoorn, het Groote Noord, speciaal geëigend voor de zen wedstrijd. De groote breede winkel straat loopt van het hart der stad rechtuit zonder een enkele bocht naar de kaas markt, het mooie ouderwetsche plein waarop middenin het standbeeld van J. Pz. Coen prijkt en waar de mooie oude waag en het Westfriesch museum staan. Velen, ook uit de overige deelen van N.-H., zullen dezen wedstrijd willen bij wonen. Te de Rijp hardrijden. Morgen zullen op de baan van de Rijper ijsclub hardrijden kortebaan worden gehou den om prijzen van 40, 20, 10 en (event, ƒ5) worden gehouden. Bovendien zijn er premies voor de snelste ritten. Aan vang 2 uur. Aangifte tot half 2. IJswedstrijd te Schermerhorn. Onder buitengewoon groote belangstel ling werd Donderdagmiddag een koppel wedstrijd gehouden, waaraan door 18 kop pels werd deelgenomen. Prijzen werden behaald door: 1 B. Geluk, P. Rus, mevr. J. Breg—v. d. Hoek en mej. G. Kluft. 2 mevr. E. Willemse, J. Knibbe, G. Rus en W. Leegwater. Dammen DAMWEDSTRIJD W.D.O.-VOORWAARTS. Donderdagavond werd voor den Uiten- boogaardbeker de wedstrijd gespeeld tus schen de Alkmaarsche clubs W.D.O. en Voorwaarts. W.D.O., dat vijf spelers van het eerste tiental miste, verloor met 1420, volgens onderstaanden uitslag: W.D.O. Voorwaarts P. Veer—K. Oud 1—1 H. TimmermanK. Jakschtov 02 C. DammerP. J. Smolenaars 20 K. LindersA. Burgert 11 H. KruiderL. Ravensteijn 11 J. v. d. PavertG. Woonijk 2—0 C. BooijM. Hemels 02 C. FokH. Hagens 11 D. DavelaarJ. Schuijt 11 R. M. ZaadnoordijkH. J. Toepoel 02 C. JolC. Mazereeuw 20 B. LuitjesJ. Hemmelder 11 G. v. d. Kuit—Fr. Appel 0—2 J. Kaal—P. Wijn 0—2 J. OostenbroekTh Zijlstra 11 G. van BeekumD. Stam 02 A. J. SipsP. Bakkum 11 14—20 EEN BOODSCHAP VAN TSJANG KAI SJEK. In een boodschap gericht tot het Chinee- sche volk en de bevriende naties verklaart maarschalk Tsjang Kai Sjek, dat op 22 Jan. te Hongkong voor de eerste maal het ge heime accoord is gepubliceerd, dat Wang Tsjing Wei met de Japanneezen heeft geslo ten betreffende de „fundamenteele pünten" van een herziening der Chineesch-Japan- sche betrekkingen. Ofschoon, aldus de bood schap, dit accoord voor China natuurlijk niet de minste waarde heeft, vormt het een veelbeteekenend document. Het toont ons, dat Japan ondanks al zijn verzekeringen niet in staat is, zijn traditioneele verove ringspolitiek te wijzigen. De boodschap vervolgt dan: Wij strijden niet alleen voor onszelf, doch ook tegen de toenemende ambities van een natie, die alles wil veroveren en wij hopen, dat de mogend heden, die werkelijk vrienden van China zijn, na kennis genomen te hebben van de listige voorwaarden van dit accoord, posi tieve maatregelen zullen nemen om China te helpen en zullen nalaten, Japan de mid delen te verschaffen die het in staat zouden stellen, zijn veroveringen voort te zetten en zich zullen onthouden van ieder optreden, dat het verzet van China zou kunnen ver zwakken, een verzet, dat van het hoogste belang is voor de gemeenschappelijke hand having van de zaak der menschheid. DE AMERIKANEN IN ZWEDEN. Het Amerikaansch departement van bui tenlandsche zaken heeft van den gezant in Zweden een telegram ontvangen, waarin de diplomaat mededeelt den in Zweden ver- blijvenden Amerikanen te hebben aangera den het land te verlaten. In diplomatieke kringen te Washington is men van meening, dat de maatregel niet het gevolg van een speciale wijziging in den Europeeschen toestand is. LEDEN DER BEMANNING VAN DE COLUMBUS TE GENUA. Het Italiaansche mailschip Rex heeft 57 leden der bemanning van het Duitsche s.s. Columbus, dat de opvarenden tot zinken heeft gebracht, ontscheept. Men neemt aan, dat zij door de Britsche marine-vaar tuigen zijn doorgelaten, omdat zij hetzij onder, hetzij boven den militairen leeftijd waren. DE UITVAART VAN MÖTTA. Bij de bijzetting van het stoffelijk over schot van Motta heeft de president van het eedgenoodschap Pilet-Golaz, het woord ge voerd. Hij bracht hulde aan het leven en den arbeid van den overleden bondsraad. TIEN MAN VAN GUDVEID VERMIST. Van het Deensche s.s. Gudveid (1.300 ton) dat, naar gemeld werd, Donderdagavond in de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, worden tien opvarenden vermist. Zeven overlevenden zijn aan land gebracht. GUEULE D'MOUR (MADELEINE). Theater Harmonie. Met Gueule d'Amour (Madeleine) brengt het theater Harmonie deze week een der beste Fransche films van de laatste jaren, een film, waarmee de regisseur Jean Gré- millon triomfen heeft gevierd, dank zij het optreden daarin van Jean Gabin en Mireille Balin, die zich geheel gaven in dit roman tisch verhaal, dat een drama werd van een verterende passie, welke een jongen man bracht tot moord op de wreed met zijn ge voelens spelende vrouw. De soldaat Bourrache, behoorende tot het Fransche leger in Afrika, heet bij alle vrou wen in zijn garnizoensplaats „de mooie"en hij maakt de eene verovering na de andere. In Cannes, waarheen hij met een kort verlof was gegaan tot het in ontvangst nemen van een erfenis, ontmoet hij een nieuwe schoo- ne, jonge vrouw, die direct een grooten in druk op hem maakt. Zij had geld verloren aan de speeltafel en op zijn dringend aan bod speelt zij ook met de pas in ontvangst genomen erfenis, welke zij ook verliest. Dit deert hem niet, omdat hij al verheugd is dat zij iets van hem wou aannemem In de daarop volgende dagen, weken en maan den laat zij hem steeds wachten op ant woord op zijn brieven en telkens vindt hjj weer een verontschuldiging voor haar zwij gen. Na afloop van zijn dienstverband ver trekt hij naar Parijs, waar hij weer typo graaf wordt. Maar nog altijd wordt hij als verteerd door een groote liefde voor haar, Madeleine (Mireille Balin), en als hij haar dan weer ontmoet, begint zij haar spel op nieuw: Zij is voor hem de fatale vrouw, die hem om den vinger kan winden, terwijl zij liefde huichelt. Na heftige scènes, ook met haar moeder, in haar huis, gaat hij terug naar Cannes, waar hij eens gelukkig was, maar waar na korten tijd ook Madeleine weer verschijnt om het spelletje opnieuw te spelen. Dan wordt het hem te machtig, hij worgt de lichtzinnige vrouw, met wie zijn vriend dacht te gaan trouwen. De wijze, waarop deze film in steeds stij- Fransch schip getorpedeerd. Het Spaansche schip „Castillo de Mon- forte" is te Vigo aangekomen met 28 overlevenden van een Fransch schip, dat Donderdag bij het aanbreken van den dag getorpedeerd is. De 28 geredden waren gevonden, terwijl zij dicht opeen gepakt in een kleine sloep zaten: Zij hadden getracht de Portugeesche kust te bereiken. Zes hunner waren gewond. Men vreest, dat acht opvarenden van het Fransche schip zijn omgekomen. Noorsch schip gezonken. Het Noorsche vrachtschip Fayoeang heeft noodseinen uitgezonden. Het schip bevond zich toen ter hoogte van het eiland Hatsjijosima. Een later radio bericht vermeldde, dat het schip vol water was geloopen en snel zonk. De ge zagvoerder en de leden der bemanning hadden het schip met de reddingbooten verlaten. Het Japansche schip Eifoekoe Maroe heeft zich met spoed naar de plaats van het ongeluk begeven. De Fayoeang was met een lading fosfaat en erts van Ndur, een eiland in het zui delijk deel van den stillen oceaan op weg naar Yokhama. De Fayoeang meet 3399 ton, gende krachtige scènes wordt gespeeld, is merkwaardig te noemen, zoodat we stellig mogen verwachten, dat iedere filmliefheb ber deze week zijn schreden naar de Har monie zal richten. Het journaal, waarmee de voorstelling wordt geopend, geeft verschillende actueele foto's uit het rijk van Koning Winter en tal van andere. Voorts geeft het voorpro gramma een screen song en een serie onder water-opnamen van zwemmen en zelfs van gymnastische oefeningen. SWEETHEARTS. Victoria-theater. Een pracht van een kleurenfilm met een nieuw projectie-apparaat op het doek ge bracht, dat is al een attractie op zich zelf. Maar in de film een tweetal sterren als Jeanette Macdonald en Nelson Eddy, het tweetal dat zoo op elkaar ingesteld is en in Rose Marie al een keurig staaltje van hun perfect samenspel heeft gegeven en daarbij de prachtige samenzang en een beeld van datgene wat de groote New Yorksche theaters op show-gebied kunnen presteeren, het maakt alles te samen deze film van een zoo bijzondere bekoring, dat wij ons best- kunnen begrijpen; dat de directie van het Victoria-theater haar nog een week gepro longeerd heeft. Een lust voor het oog en een lust voor het oor is deze moderne film waarin alles wat in geluids- en beeldprojectie tot dusver bereikt werd tot uiting gebracht wordt. Men leeft eenige uren in het hart van New York, in de theater-wijk van Broadway en men krijgt een kijkje voor en achter de schermen van wat wereldberoemde theaters op het gebied van revue en décor, van zang en dans tot stand kunnen brengen. Dat door dat alles heen de menschelijke gevoelens, liefde, jalousie en haat tot uit drukking gebracht worden verhoogt slechts de spanning en maakt het geheel tot een nog grooter attractie. Wie Sweethearts nog niet gezien en ge hoord heeft, zal de gelegenheid daartoe deze week niet mogen verzuimen. Vooraf veel geïllustreerd nieuws en o.a. prachtige gekleurde opnamen uit Rhodesia met de beroemde Victoria-watervallen. HET HOOGE COMMANDO. City-Theater» Een ernstig, boeiend filmwerk vraagt deze week de aandacht der filmliefhebbers in het City-theater. De inleiding speelt in het jaar 1921 in Ierland. Tijdens de lersche troebelen schiet John Sangye, een begaafd Engelsch officier, in een opwelling van jaloezie, een medeminnaar neer. Hij rapporteert, dat Challoner is gevallen door de kogel van een Ierschen rebel. Maar zijn revolver en de kogel, die op het lijk wordt gevonden, wek ken de argwaan van den militairen dokter Carson, die echter zijn geheim bewaart. Pas 16 jaar later, als de beide mannen elkaar weer ontmoeten in een Britsche ne derzetting in Afrika en er een conflict tus schen hen ontstaat, maakt de dokter van hetgeen hij weet, gebruik, om den officier, die nu bevorderd is tot generaal-majoor en commandant van het fort Mamba, een sma delijke vernedering te doen ondergaan. Dit ontstaat in verband met zijn aangenomen dochter Belinda, die in Sangye slechts haar stiefvader ziet. Carson dreigt het geheim te onthullen, doch wordt vermoord. Generaal Sangye wil echter den naam van zijn doch ter onbevlekt laten en boet zelf zijn mis daad op een wijze, die voor Belinda de beste is. De hoofdrol van John Sangye wordt op meesterlijke wijze gespeeld door Lionel At- will, een sterk acteur, die voor velen geen onbekende zal zijn. Verder noemen wij gaarne Lucie Mannheim, als de vrouw, die gelijk met dr. Carson naar Afrika ging om haar man te ontmoeten, maar door Heverell, goed gespeeld door James Mason, van haar goede voornemens werd teruggehouden. Kathleen Gibson was zeer aantrekkelijk als de dochter Belinda, terwijl Leslie Perrins als dr. Carson en Tom Gill als de jonge lui tenant ook genoemd mogen worden. Een boeiende speelfilm in een prachtig opgeno men milieu. Het voorprogramma bracht naast een mooi journaal, een film over luchtgolven en radio en een komische eenacter, een zeer ge slaagde Barnstijn-film getiteld: Mobilisatie klanken waarin men op de meest prettige wijze kennis maakt in een militair milieu met Adolphe Engers als de kok, de vijf Vo cal Kings als uitmuntende zangers en de twee Hodlars als harmonica-virtuozen. Een film, die ten zeerste insloeg, mede door de populaire liederja,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7