DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De terugtocht der Russen bij het Ladogameer. BOMMEN OP FINLAND. No. 24 Maandag 29 Januari 1940 142e Jaargang Een nieuwe partij in Zuid-Afrika. De rede van Churchill. Finland heeft vliegtuigen nooaig. De algemeene toestand. envoudige beroepen, wisten ze toch goed ive. (No. 4 der Jan.*. :1de getal vinden? t is deelbaar door i 7 8 C 9 6 8. a er twee cijfers door fers, die verschillend oor het gêheéle getal t der deeling? liefst zoo vroegtijdig jk tot Vrijdag 2 Febr. de-Redacteur van de t. 29 Januari. en 414,4 M. (Alg. \NP-ber., gr.pl. 10.— 10.20 Deel. 10.40 lecl. 11.30 Gr.pl. 12.— ANP-ber., gr.pL 1.— 3.— Zang, viool 3.30 Strijkkwintet en Voor de kinderen, spel. 6.30 De Ram enden 7.05 Gr.pl. 7.10 VARA-orkest. 8.— NP-ber. 8.15 De Stem solisten en het Utr. :L 9.45 Rosian-orkest. .30 VARA-Harmonie- l. 11.10 Zang en orgel. W. (NCRV-uitz.) 8.— lezing, meditatie. 8.20 lukwenschen). 10.30 ihrist. lectuur. 11.30 ir. 12.30 ANP-ber.) sn gr.pl. 2.Voor de Gr.pL 3.Causerie .40 Gr.pL 3.45 Bijbel- 15 Voor de kinderen. 3er. 7.15 Gesprekken n moeilijkheden. 7.45 herh. SOS-bér. 8.15 solisten. 9.— Oranje 30 Pianovoordr. 10. 10.30 Amh. Orkest* Circa 11.50-12.-"* 449 51. (Na 6.20 nan. Pianoduetten. 12.35 en soliste. 1.20 Ber. 02.20 Koperorkest. .50 Sweet Rhythm* ïhanovoordr. 5.05 The erie. 5.20 Kinderhalf- Ber. 6.35 Radiötoo- ■t. 7.20 Mededeelin* The artist in the Wit- 20 Progr., gewijd aan Clydeside. 9.20 Ber. 1 Gev. progr. 11.—K, 11.45 Viola eh piano, (l. M. 12.05 Zang. 12.20 orkest. 1.05 Piano- - Gr.pl. 2.05 Vlooi en piano. 3.2Ö Orgel- ;L 4.50 Cellovoordr. arijsch instrumentaal Cello en harp. 7.20 0 Radiotooneel. 9.05 i5 Radiotooneel. 11.35 Raymond Legrand's 50 Hérto. Hagestedt's 1 Radiotooneel. 9.3Ö .50 Gr.pl. 11.20 Léo en solist. 1.15 Muz. 'opulair concert. 2.45 S.20 Omroeporkest en sch progr. 5.10 Viool, Gr.pl. 6.30 Krepela- ng: Zie Deutschland- 1 M. 322 M.: 12.20 Jmroeporkest. 1.50— Gr.pl. 7.20 Zang. 8.20 3 Gr.pl. 9.20 Het öm- n solist. 10.50—11.20 h.pl 12.50 en 1.30 st. 1.50—2.20, 5.20 en iotooneel. 7.30 Gr.pl. n. 8.50 „Dj'a m'Com- -11.20 Gr.pl. DER, 1571 M. 7.35 •lijnsch Philh. orkest, en. 9.50 H. Joachim 20 Politiek overzicht, art. 11.20 Ber., hierna t. ADIÖDISTRIBUTIE. 3.20, Parijs Radio 8.20 9.20, Diversen 9.20 -9.5Ö, D.sender 9.50 —11.20, Keulen 11.20 11.5012.Keulen 71. 12.20—14.20, D- Motala 16.20—16.50 Breslau 17.20—17.45 Boedapest 18.20 35—18.50, VI. 18.50— i21.20, Brussel VI. 23.20—23.30, D.sen- 1. 8.—9.20, Engeland ls Radio 11.2012.20, 1.20, Motala 14.20— i.2016.20, Diversen ld 16.35—17.05, Dan- 7.35, Brussel Fr. 17.35 5018.20, Beromün- ïgeland 19.03—10.20, 9.2020.30, Engeland ïünster 21.2021.50, 30, Brussel Fr. 22.20 12.3023.05, Engeland ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2-50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Een vooraanstaand correspondent van een Deensch dagblad heeft uit Hel sinki gemeld, dat de Russen aan het Ladoga-front blijkbaar den strjjd opgeven. De toevoer van voedsel en munitie schijnt totaal onvoldoende te zjjn en de Russen zouden hier en daar zelfs op chaotische wijze terug trekken. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zou de toestand eenigszins anders zijn en zouden de Russen bij het geheel toegevroren meer een „winteroffensief" zijn begonnen. Zij zouden bij Loimola en Kitelae eenige divisies in den strijd gebracht hebben om de troepen in de Mannerheimlinie in den rug te kunnen aanvallen. c Gisteravond is in Zuid-Afrika samenwerking besloten tusschen twee groote groepen in het parlement, namelijk die van generaal Hertzog en die van den leider der nationalistische partij Malan. In een communiqué wordt gezegd, dat een republikeinsche regeeringsvorm, afgescheiden van de Britsche kroon, het best overeenkomt met den aard van het Zuid-Afrikaan- sche volk en de eenige doeltreffende garantie geeft, dat Zuid-Afrika niet opnieuw zal worden meegesleept in een oorlog van Groot-Britannië. De Britsche minister van marine, Churchill, heeft in Manchester een groote rede gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de geallieerden steeds krachtiger worden, terwijl Duitschlands krachten geleidelijk afnemen. Hij heeft daarbij in schrille kleuren het lot der Tsjechen en Polen afgeschilderd om alle kleine neutrale staten te laten begrijpen wat hun te wachten staat als Hitier zou overwinnen. Merkwaardig was, dat hij thans geen beroep meer op de neutralen heeft gedaan om hun passieve rol voor een actieve te verwisselen. 5> Onze medewerkster in Finland, een Noor- sche vrouwelijke arts, werkzaam bij den ge neeskundigen hulpdienst in Finland, schrijft ons: Finland heeft vliegtuigen noodig en luchtafweergeschut om de Sovjetlucht macht te verhinderen de aanvallen voort te zetten op vrouwen en kinderen, op passagiers- en ambulancetreinen. Volkscommissaris Molotof verklaarde op den vooravond van den Russischen aanval, dat de Sovjet-Unie geen voor nemens koesterde om tegen Finland ge weld te gebruiken. Thans echter staat sinds 30 November een vreedzame en onbeschermde burgerbevolking bloot aan vrijwel ononderbroken luchtaan vallen door honderden vliegtuigen. Blijkbaar rekent het Kremlin er op, Finland op deze wijze te kunnen verslaan Ongetwijfeld lijdt de Finsche burger bevolking zeer veel, maar haar moreel is nog niet gebroken. Doch zoolang de Finnen geen lichte en snelle jachtvlieg tuigen hebben en zoolang zjj niet be schikken over voldoende luchtafweer geschut, zoolang zullen er veel te veel kostbare Finsche menschenlevens ver loren gaan, zoolang worden er veel te veel woningen en boerderijen waaraan de Finsche soldaten, burgers en boeren met geheel hun hart hangen, in rooken- de puinhoopen veranderd. Finland heeft vliegtuigen noodig. Terwijl ik dit schreef, werd er juist een alarm signaal gegeven. Ik ben met mijn schrijf machine in een schuilkelder gevlucht, want de situatie van het huis waar ik woon, is in tegenstelling met de meeste andere huizen in Helsinki zoo gunstig, dat wij onze werk zaamheden in uren van luchtaanvallen kun nen voortzetten. Anders kan wel een dag met 23 keer luchtaanval een ernstige tijd verspeling beteekenen. Maar vanzelfsprekend kan men toch niet zoo ongestoord werken, terwijl de Russische „gangsterbende" over onze huisdaken cir kelt, want zelfs, wanneer men nog zoo fata listisch ingesteld is, maken de geluiden van buiten indruk op je. Wanneer het motor geronk begint, spitst men onwillekeurig de ooren, wanneer het geluid langzamerhand afneemt en zelfs voor een poosje wegblijft, kan men weer probeeren zijn gedachten bij het werk te concentreeren. Maar dan hoor je misschien juist de dreunende basstem van de luchtverdediging of het geknetter van een machinegeweer van een wachtpost in de nabijheid. En nu! Juisi nu! Een geweldige ontploffing! Naar het ge luid te oordeelen was het tamelijk ver weg; misschien twee kilometer. Maar in elk geval was het een van de groote 1% of 2l/2 tons bommen. Laat ons hopen, dat het ook dezen keer voor niets was! In den grooten schuilkelder naast de onze zitten zij te praten over belevingen, die dezen en genen gehad hebben in den loop van deze zeven weken sinds den eersten luchtaanvaL Zeer zeker is de stad nu goed voorzien met schuilkelders en het alarm komt vroeg genoeg om je spullen bij elkaar te pakken. Maar het gebeurt, dat menschen in de buitenwijken van de stad soms meer dere minuten loopen moeten naar de dichst- bij gelegen schuilkelder en een vliegtuig in volle vaart kan meerdere kilometers per seconde gaan! Daar hoor ik een mannenstem daarbinnen vertellen van de luchtsprong die hij maak te, toen hij zich kort geleden ergens buiten Helsinki ophield; hij stond juist op een landweg te kijken naar een schuilplaats, toen hij plotseling de geheele eskadrille te voorschijn zag komen achter een wolken laag en naar beneden duiken. De voorste machine gaf het duiksignaal. Toen begreep de verteller, dat het er om ging zich ineens naar voren te gooien vóór zij hem in het oog kregen. Maar vóór hij zelf dit kon doen. hoorde hij een oorverdoovend gekraak en werd meerdere meters in de lucht gelicht en kwam terecht in een greppel. Eerst toen hij zoover bijgekomen was, dat hij er met oppervlakkige schrammen afge komen was, keek hij rond, waar de bom gevallen was. Het bleek een klein houten huisje te zijn, gelukkig onbewoond, dat een honderd meter verwijderd was van de plaats, waar hij door den luchtdruk weggeslingerd werd. Het was onbegrijpelijk, dat die lucht- held uit Moskou dat kleine, bescheiden hutje van militaire doeleinden verdacht. Maar omdat hij een van de grootste en duurste bommen er voor geofferd had, had hij zeker geloofd, dat er zich in de hut vrouwen, kin deren en andere weerloozen ophielden, die deze ridders van de „Sovjetster" met voor liefde bombardeeren! Het was de oude Finsche dichter Za- charias Topelius, die het Finsche volk ka rakteriseerde als ,,'s werelds beste soldaten volk". Dat hij gelijk had, bewijst nu het geheele Finsche volk: Het volksleger aan het front! Het overige volk in het geheele land! Dit ziet men ook in de schuilkelders, zoowel in de groote, bijna comfortabel ingerichte in de luxe straten als in de eenvoudige, in iedere huurkazerne in de buitenwijken van de stad. Waar men zich het meest over ver baast, is de nooit falende zelfdiscipline, van den morgen van den 30sten November af, toen de eerste groote verrassende luchtaan val plaats vond, tot heden toe. ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN BULGARIJE GEËINDIGD. De politiek der regeering Kiosseivanof, de meest strikte neutraliteit, heeft van daag deze regeering een toeneming der meerderheid bezorgd. Zondag is n.l. het vierde en laatste deel der algemeene ver kiezingen voor de 25ste nationale verga dering gehouden. De uitslag dezer verkie zingen werd met groote belangstelling verwacht in verband met de positie van Bulgarije op den Balkan. Het resultaat wordt hier beschouwd als een overweldi gend succes voor de politiek die koning Boris en de regeering hebben gevoerd, d. w. z. niet alleen handhaving van de meest strikte neutraliteit ten aanzien van het huidige conflict, maar tevens handha ving van de Bulgaarsche onafhankelijk heid buiten ieder blok. Door de verkiezin gen van gisteren heeft de oppositie wel iswaar zeven zetels gewonnen in de ge meente Sofia, maar in de meeste andere plaatsen der 44 kieskringen, waar ge stemd is, heeft de regeering de overhand behaald. Het Bulgaarsche Telegraafagentschap meldt, dat van de 160 afgevaardigden, die voor de Kamer gekozen zijn, 140 de poli tiek der regeeringKiosseiwanof voor staan. - De nieuwe Kamer komt op 24 Februari bijeen. De verkiezingen zijn overal zonder eenig incident verloopen. DE HANDELSBETREKKINGEN TUS SCHEN DE VER. STATEN EN JAPAN. Er zijn in Amerika berichten in omloop volgens welke staatssecretaris Huil niet formeel de leidende figuren in de wetge vende vergadering er van in kennis heeft gesteld, dat het sta^atsdepartement er de voorkeur aan zou geven, wanneer thans geen embargo werd gelegd op uitvoeren naar Japan. In deze berichten wordt Huil voorgesteld als gekant tegen een compli ceeren van den huidigen toestand, na het verstrijken van het handelsverdrag met Japan, aangezien het afloopen van dit verdrag automatisch de beteekenis had, dat Japan de rechten der Vereenigde Sta ten moet eerbiedigen, wanneer het wil voortgaan met handeldrijven. EEN NIEUW ANTI-COMINTERN- VERDRAG? De „Asahi" zegt uit Boedapest te verne men, dat Ciano bij een belangrijk onder houd met den Japanschen ambassadeur te Rome de vorming van een nieuw anti-ko- minternbloc met uitsluiting van Duitsch- land zou hebben voorgesteld. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN FRANCO EN HET V ATI KAAN. De onderhandelingen tusschen het Va- tikaan en generaal Franco over het slui ten van een nieuw concordaat zijn op een dood punt gekomen. De ambassadeur van Spanje bij den Heiligen Stoel, Jose Yan- guas Messia, is naar Madrid gegaan om mondeling verslag uit te brengen van zijn besprekingen en nieuwe instructies te halen. Hoewel de onderhandelingen in hartelijken geest verloopen, handhaven toch beide partijen hun standpunt. De moeilijkheid is de benoeming van de bis schoppen in Spanje. Franco eischt dit voorrecht voor de Spaansche regeering op, en wil het concordaat van 1851 her steld zien of een nieuw concordaat sluiten, waarin wordt erkend, dat de Spaansche regeering het recht heeft de bisschoppen te benoemen. Het Vatikaan daarentegen beschouwt het oude concordaat vernietigd door het ineenstorten van de Spaansche monarchie en het afschaffen van de be grooting voor eeredienst door de repu blikeinsche regeering. Bovendien wil het Vatikaan de benoeming van de bisschop pen in alle landen gelijk maken, zich hier bij beroepend op Benedictus XV, die bij het ineenstortdfc van de midden-Euro- peesche mogendheden in 1918 verklaarde, dat een radicale wijziging van het bewind in een staat de concordaten, met het vo rige bewind gesloten, vernietigt. Ook wijst het Vatikaan op de concordaten wel ke Pius XI tusschen 1922 en 1928 heeft gesloten, waarbij het recht bisschoppen te benoemen werd voorbehouden aan de kerk. Hoewel nog geen oplossing is gevonden, hoopt men te Rome toch, dat het mogelijk zal zijn een mogelijkheid te vinden, welke beide partijen voldoet. EEN NIEUW JAPANSCH PROTEST IN LONDEN? Naar in Tokio vernomen wordt zal Ja pan waarschijnlijk een nieuw protest tot Groot-Britannië richten wegens het geval met de Asama Maroe. Hierin zal, naar men gelooft, de wettigheid van het Britsche optreden betwist worden en zal uitleve ring geëischt worden van de 21 Duitschers. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft gisteravond een bespreking gehad met de oudere ambtenaren van zijn departement, waarin men tot de conclusie gekomen zou zijn, dat de Britsche regee ring niet voldoende aandacht aan het incident heeft besteed, en dat dientenge volge de betrekkingen tusschen Engeland en Japan zijn verscherpt. Uit Sjanghai wordt gemeld: de 21 Duit schers die van het Japansche s.s. Asama Maroe gehaald waren, zijn gister in Hong kong aan land gebracht. De Duitschers worden als krijgsgevangenen behandeld en staan onder Britsche militaire controle. TWEEHONDERD DOODEN BIJ SPOOR WEGONGELUK IN JAPAN. Bij een treinramp te Osaka zijn 200 men schen om het leven gekomen. Hun lijken waren verkoold. Een honderdtal reizigers is min of meer ernstig gewond. De meeste gewonden zijn arbeiders van een koperfabriek. Doordat een der achterste wagons van den trein, die op weg was naar Sakoeraisjima, ontspoorde, scheurde een benzinetank, waarna de benzine in brand vloog. De vlammen tastten ook de andere wagons aan. Het ontzettende spoorwegongeluk bjj Osaka is gebeurd met een door een benzi nemotor gedreven trein van een buurt spoorweg. Door nog niet bekende oorzaak ontspoorde de volle trein, waarna de wa gons omsloegen. Officieel wordt medegedeeld dat 221 passagiers, hoofdzakelijk arbeiders, zijn omgekomen. Verder heeft men 79 zwaargewonden uit de verwoesting bevrijd. Het is nog niet bekend, hoeveel lichtgewon den er zijn. DE CONFERENTIE TE TSINGTAO. In een bericht uit Tsingtao worden de punten opgesomd, waaromtrent in de thans geëindigde conferentie aldaar over eenstemming is bereikt. Deze punten om vatten o. a. de organisatie van een nieuwe centrale regeering in China als „wettige Kwomintang regeering", gunstige gezind heid jegens Japan, gemeenschappelijke verdediging tegen de Komintern en eco nomische samenwerking met Japan als basis van het nieuwe regime, verleening van autonomie van Binnen-Mongolië, dat de souvereiniteit van China erkent, een zoodanig politiek regime 'in Noord-China, dat dit in staat gesteld wordt nauw met Japan samen te werken op het gebied van de landsverdediging en op economisch gebied, een vredesformule tusschen Japan en China. Wang Tsjing Wei heeft naar het D. N. B. meldt, verklaard, dat de nieuwe cen trale regeering waarschijnlijk begin Maart zal worden gevormd. CENTRALISATIE VAN FINSCHE JEUGDVEREENIGINGEN. De Finsche jeugdorganisaties, waaron der de padvinders, de sportvereenigingen en de „jonge wacht" hebben gisteren een oproep gepubliceerd tot haar leden ten einde die verschillende vereenigingen te organiseeren en centraliseeren. Het initia tief tot deze centralisatie is uitgegaan van den generalen staf der Finsche troepen. In den oproep wordt o. a. gezegd, dat in deze oorlogsperiodede diensten der jon gelieden gebruikt kunnen worden bij de passieve verdediging, op bewakingsposten en voor hulp verleening aan gezinnen en uitgewekenen. De nieuwe gecentraliseer de organisatie zal alleen in oorlogstijd bestaan. Engeland en het vraag stuk der neutralen. Er is groote belangstelling geweest voor de rede, welke de Britsche minister van Marine, Churchill, Zaterdag te Manchester zou houden. Immers, het was de heer Churchill, die dezer dagen zoo'n dreigend geluid in de richting van de kleine neutrale staten liet hooren en niet meer of minder verkondigde, dan dat deze staten eigenlijk verplicht wa ren de geallieerden in den grooten strijd bij te staan. Als het om den vrede in een nieuw Europa gaat en bovenal om een toekomstige beveiliging van alle kleine staten tegen agressie, dan was het, zoo betoogde de heer Churchill, niet meer dan billijk, dat de klei ne staten, die nu nog zoo bang waren, dat zij zelfs niet eens hun sympathie durfden uiten, eens met elkaar tot overeenstemming over een gezamenlijk optreden tegen Duitschland en vóór de geallieerden zouden komen. Die rede zou weinig aandacht hebben ge trokken, of waarschijnlijk in Eugeland fel becritiseerd zijn, als zij niet afkomstig was van een van Engelands groote mannen, een van de vooraanstaande figuren uit het oor logskabinet, een man, die niet alleen mach tig, maar ook populair is en wiens gezag hebbend woord velen tot zijn volgelingen maakt. Inderdaad is gebleken, dat verscheidene Britsche en Fransche couranten de gedach te van den heer Churchill nog zoo dwaas niet vonden. Waarom zou Engeland voor de vrijheid en zelfstandigheid der kleine neutralen moeten strijden, terwijl deze zelf niet de minste moeite doen om het dien strijd te laten win nen? Niet alleen deze perscommentaren heb ben in de kleine staten een zekere beroering gewekt, maar nog veel meer de gedachte, dat wat Churchill had verkondigd ook de meening der Britsche regeering zou zijn, wat er op zou neerkomen, d-.t men een mid del zou kunnen vinden om den neutralen de verplichting tot medestrijden nog duide lijker aan het verstand te brengen. Men heeft, toen de eerste verontwaardig de protesten van de zijde der neutralen ver schenen, dadelijk in Engeland verkondigd, dat men de rede van den heer Churchill zoo nauw niet moest nemen. Het was maar een „praatje bij den haard" geweest, zoo maar eens een persoonlijke overpeinzing, maar tegelijkertijd liet men toch ook nog even doorschemeren, dat, wat de minister gezegd had, er toch eigenlijk niet heelemaal naast was geweest. Nu de reactie in de neutrale staten bekend is en nu met name België en Nederland nog eens uitdrukkelijk betoogd hebben, dat zij op het zoete gefluit van den vogelaar niet zullen reageeren, nu minister Van Kleffens voor ieder begrijpelijk de politiek van ons land uiteengezet heeft en het dus in Enge land 'duidelijk kan zijn, dat elk beroep op partijkiezen onsuccesvol zal blijken, heeft men daar blijkbaar besloten, het proefbal lonnetje maar weer in te halen. Een vooraanstaand blad als de Sunday Times heeft begrepen, dat de Duitsche reactie op Churchill's woorden, namelijk, dat Duitschland de neutralen ongemoeid zou laten, in de wereld een beteren indruk maakt dan de sombere invitatie van een staat, die voor de veiligheid van kleine na ties strijdt en die veiligheid zelf tot een be spotting dreigt te maken. Engeland, zoo zegt de Sunday Times, zou wel dom zijn neutralen als Nederland en België in den strijd te betrekken, ten eerste omdat het gevechtsfront daardoor veel lan ger zou worden wat intusschen niet zeggen wil, dat dit niet in Engelands voordeel zou zijn en ten tweede, dat het Engeiands principe is, dat kleine neutrale staten recht hebben op vrede en onafhankelijkheid en niet dienen te leven in de vrees voor agres sie hunner gewapende naburen. Deze agres sie zal dus ook niet van Engelsche zijde mogen komen. Het is bekend, dat dit blad over de op vattingen in regeeringskringen in den regel goed geïnformeerd is en men zou daaruit reeds mogen concludeeren, dat het Britsche kabinet er geen behoefte meer aan gevoelt de instemming, welke haar strijd in het tee- ken van recht en vrijheid voor allen heeft, door een verdere pressie op de kleine neu- tralen te verzwakken. Zekerheid over den koers der Britsche politiek zou men eerst krijgen door de rede van minister Churchill, die ditmaal dat was nadrukkelijk van te voren verkondigd zich niet meer tot persoonlijke meenin- gen zou bepalen, maar in den geest van de algemeene opvatting der regeering zou spreken. Hij, die bij uitstek de man was om in dit oogenblik de door hem begonnen campagne voort te zetten, heeft een zeer uitvoerige rede gehouden waarin hij nogmaals de groeiende kracht der geallieerden tegen over de steeds verminderende gevechts- waarde van Duitschland gesteld heeft en waarin hij de verschrikkingen schetste waaraan kleine, veroverde staten van de zijde van den Duitschen overwinnaar bloot staan. Maar met geen enkel woord heeft hij nog een toespeling op de mogelijkheid van hun actief deelnemen aan den strijd ge maakt en men mag daardoor als zeker aan nemen, dat het Britsche kabinet wel begre pen heeft, dat het de sympathie der wereld niet mag verliezen door nog verder dien ge vaarlijken kant uit te gaan. Thans zijn het alleen nog maar enkele labourleiders, die de neutrale staten tot partijkiezen trachten te bewegen. De kleine neutralen blijven voor de Brit sche regeering evenwel de staten, voor wier belangen Engeland ten strijde is getrokken en hebben blijkbaar vooreerst niet te vree zen, dat zij tot een actieve rol in dit oorlogs drama worden gedwongen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1