Agenda 7ïededand Ooeczee RIJDT ZUINIG! Jjj gezonden Stukken TVeec&edcfit EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. JHR. HERPERT VAN FOREEST t. Tengevolge van een hartkwaal waar aan hij lijdende was is Zaterdagavond te Heiloo op 57-jarigen leeftijd plotseling over leden Jhr. Herpert van Foreest, directeur van de Kon. Zwavelzuurfabriek v.h. Ketjen N.V. te Amsterdam, en de bewoner van Huize Nijenburg. Heiloo in de allereerste plaats verliest daardoor een van de leden van het oude ge slacht der van Foreesten, wier lief en leed zoo nauw bij dat der gemeente is betrokken geweest. Jhr. Herpert, de tegenwoordige be woner van Nijenburg, was een man, die in breeden kring alleen maar vrienden had en op wiens daadwerkelijken steun vrijwel nimmer door vereenigingen of particulieren tevergeefs een beroep werd gedaan. In dit verband zij medegedeeld, dat hij regent was van verschillende hofjes te Alkmaar. Jhr. H. van Foreest, geboren 15 Maart 1882, was commissaris van het Noordhol- landsch Grondcrediet en van de N.V. Noord- hollandsch Landbouwcrediet en werd na overname van deze instelling tot commis saris van de Amsterdamsche Bank gekozen. De overledene, een man van liberale be ginselen (als gesproten uit het oude ge slacht van Foreest), was voorzitter van de liberale kiesvereeniging in zijn woonplaats en was sedert kort voorzitter van de ver- eeniging „Oud Alkmaar", welke zich in 't bijzonder de studie der historie van onze gemeente ten doel stelt. Omstreeks 1918 zijn door zijn bemiddeling de diverse blokhuizen in het Heilooërbosch gebouwd. Jhr. H. v. Foreest was vice-voorzitter van van het hoofdbestuur van den K.N.S.B. en voorzitter van de Ijsbaan Heiloo, waar zijn plotseling overlijden dat tijdens het hou den van de wedstrijden bekend werd grooten indruk maakte, zoodat dadelijk aan de muziek en de feestelijke stemming een einde werd gemaakt. Heiloo verliest door zijn dood een zijner meest verdienstelijke burgers. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. plaats vinden op de Nieuwe Begraafplaats te Heiloo, waarbij de stoet om 2 uur van Nijenburg zal vertrekken. ONS NIEUWE FEUILLETON. Wij beginnen in dit nummer een nieuw feuilleton, namelijk „De Maansteen" door Wilkie Collins in de Nederlandsche bewer king van A .A. Humme Jr. Het is een avontuurlijk verhaal om een geheimzinnigen diamant. Het beschrijft op boeiende wijze de lotge vallen van hen, wier leven door de aanwe zigheid van den heiligen diamant op wonder lijke wijze schijnt te worden beinvloed. Het verhaal speelt in het midden van de vorige eeuw, in een entourage, die zoozeer van het jachtige leven van tegenwoordig verschilt, doch die aan het hier beschreven mysterie een bijzonder relief geeft. Dat alles maakt, dat wij er niet aan twijfelen, of de lezer zal met' stijgende belangstelling kennis ne men van alle avonturen, die zich afspelen om dat kostbare juweel, dat reeds in over oude tijden bekend stond als „De Maan steen". GEEN VERBINDING VAN TEXEL MET DEN VASTEN WAL. Gister heeft men van Texel voor het eerst van dezen winter geen verbinding met den vasten wal kunnen krijgen. Wel is des ochtends omstreeks half acht, zoo wel van Texel als van Den Helder, een boot vertrokken, teneinde elkaar tegemoet te varen en de post over te hevelen, doch ondanks den korten afstand, welke de beide schepen scheidde, hebben zij door de groote ijsvorming elkander niet kun nen bereiken. Zij keerden onverrichter- zake terug, waarna de boot uit Den Hel der andermaal uitvoer om te trachten aan het Horntje (de zuidelijke punt van Texel) aan te leggen, doch ook deze po ging werd niet met succes bekroond. De sterke oostenwind had Zaterdag den waterstand in de Waddenzee en in het bijzonder in het Marsdiep reeds op een zeer laag peil gebracht. Mede door den sterken ijsgang was het daardoor niet mogelijk om meer dan één boot van Den Helder naar Oudeschild v. v. te laten varen. Wel is later nog de boot van het vlieg kamp de Mok het Marsdiep overgestoken, doch dit schip had voor den kleinen af stand den tijd van drie uur noodig. EEN BEEN GEBROKEN. Gistermiddag heeft de 11-jarige Cor de Jong bij het sleeën op de Vest bij het kruithuis je doordat hij ongelukkig terecht kwam, een been gebroken. Op de slee is de jongen vervolgens door een tweetal soldaten naar huis gebracht. Deze werd nog geregeld opgevoerd door het cabaret voorheen Pisuisse uit Amsterdam en de heeren M. G. Grondsma (met imitaties) P. Kroon en G. L. v. d. Post (met West- friesche voordrachten) en H. Caarls (prof. Kaaki als goochelaar), die allen groot suc ces boekten, alsmede de Swing Charmes (die onder leiding van den heer Brouwer zorgde voor de dansmuziek) met een lady-crooner om te stelen. De conferencier Sikko Meijer bleek bijzonder goed voor zijn taak be rekend. De verloting, waarvoor leden en vrienden van D.A.W. tal van aanlokkelijke prijzen beschikbaar hadden gesteld, was al mede een succes. Inderdaad mag het bestuur der ver eeniging voldaan zijn over den feestavond. HET FEEST VAN DE WATERRATTEN. Het Zaterdagavond gehouden feest van de Waterratten door het bestuur den leden, donateurs en genoodigden aangeboden in het Wapen van Heemskerk, is een groot succes geworden, dank zij veler medewer king, zoowel voor aankleeding van de zaal als voor de uitvoering van het cabaret-pro gramma. Reeds bij het binnenkomen van de zaal trof het den bezoekers hoe één der wanden van de zaal door den voorzitter, den heer de Roover, geheel in het teeken van de zwemsport was gezet. Daar was b.v. een levensgroote zwemmer, een springplank en daar waren ook vele prijzen opgesteld, welke de vereeniging en hare individueele leden successievelijk hebben behaald. En dan was in de zaal opgehangen de vlag van D.A.W., er hing dundoek langs de wanden, er waren honderden tulpen overal geplaatst kortom de zaal was echt feestelijk inge richt, zoodat er aanstonds „stemming" was. SPEELTUINVEREENIGING „D. E. S.". De speeltuinvereeniging D. E. S. heeft Zaterdagavond haar tweeden feestavond gehouden voor haar leden. Evenals den Zaterdag te voren sprak de voorzitter, de heer Schouten, een openingswoord, waar in hij de mobilisatie en ziekte de oorzaken noemde van de afwezigheid van verschil lende leden. Wijzende op de verschrikkingen van den oorlog, hoopte spr. hartgrondig dat ons land daarvoor moge worden gespaard, opdat het cultureele werk, waaraan ook D. E. S. haar krachten geeft, kan door gaan. Medewerkenden aan den avond waren weer de leden van de tooneelveredniging Vriendenkring, die weder met groot suc ces (vooral voor de gebr. A. en J. Kesse- laar) onder regie van eerstgenoemden op voerden het blijspel „Mijnheer de senator". Aan het slot was er weder een verloting met het bal onder leiding van den heer van Daalen bij muziek van de VictriX' band. HET SNEEUWRUIMEN. Wij hebben hedenifforgen eenige sneeuwruimers op ons bureau gehad, die gesteunden van Maatschappelijk Hulp betoon zijn en de vorige week een extra verdienste hebben gehad mei sneeuw ruimen. Zij beklaagden zich, dat zij plotseling waren ontslagen en anderen deze week hun werk hebben overgenomen, hoewel zij er van overtuigd waren goed werk te hebben geleverd. Daarbij kwam aldus deze mannen dat zij wel iets verdiend hadden, maar daardoor niet alleen de vorige week geen steun ontvingen, maar dien ook deze week niet zouden krijgen. Doordat zij maar één week gewerkt hadden was de extra ver dienste minder geweest dan de steunuit- keering welke zij deze week moeten mis sen en al zal M. H. het tekort dan wel bijpassen, dan bleef daarnaast toch het feit, dat zij nu hun kolen- en hun boter bon missen en van het sneeuwruimen dus meer nadeel dan voordeel hadden onder vonden. Wij hebben ons in verband met deze klacht tot den directeur van M. H. ge wend, die ons het volgende mededeelde: de vorige week hebben een kleine 30 werkloozen, waaronder eenige door M. H. gesteunden, een goed weekgeld met sneeuwruimen verdiend. De post daar voor op de begrooting is evenwel zoo klein, dat hij spoedig overschreden wordt en men meer zal moeten uitgeven dan er werd uitgetrokken. Men kan dit weer goed maken door Ged. Staten er, zoo noodig, op te wijzen, dat de gemeente naar de grootst mogelijke bezuiniging streefde door het werk na de eerste week uitslui tend door gesteunden van M. H. te laten verrichten. Immers deze komen geheel voor rekening der gemeente en van dat gene wat zij met sneeuwruimen verdie nen, kan dan de wekelijksche uitkeering worden afgetrokken. Het is dus in het financieel belang der gemeente, dat niet gesteunde werkloozen maar diegenen die onder M. H. vallen het werk verrichten. Wanneer zij minder zouden verdienen dan hun steun, zou dat natuurlijk worden bij gepast. Wanneer zij meer verdienen krij gen zij in de werkweek niets van M. H. en ook geen kolen- of boterbon wanneer het meer verdiende grooter dan pl.m. J/s van hun ondersteuning is. Dat zij daarna dus in de week dat zij niet meer wer ken van steun zouden zijn uitgesloten en dan dus van het meer verdiende door hun arbeid moeten leven, ontkende de directeur. Zoodra zij niet meer werken vallen zij automatisch weer onder den steun van M. H. met de daaraan verbon den bons. Waar het bij het vervangen van den sneeuwploeg onbillijk zou zijn de meeste mannen niet en slechts enkelen wel aan het werk te houden, zijn allen thans ver vangen en komt er nu een nieuwe cate gorie gesteunden van M. H. aan het werk, zoodat ook deze een kans op wat meerdere verdiensten zullen krijgen. HET POST- EN TELEGRAAFKANTOOR OP 31 JANUARI. De directeur van het post- en telegraaf kantoor maakt bekend, dat op 31 Januari (den verjaardag van prinses Beatrix) het kantoor als op gewone werkdagen voor het publiek blijft opengesteld. De aandacht wordt erop gevestigd, dat girostortingen van dien dag op het Centrale girokantoor tevens in behandeling worden genomen tegelijk met die van den volgenden dag. Girostortingen met spoedbehandeling wor den door het Centrale girokantoor op ge noemden dag alleen behandeld voorzoover ze vóór elf uur aldaar aanwezig zijn. De 2e briefpostbestelling wordt niet uitgevoerd. In de buitenwijken zal slechts één maal worden besteld en wel des och tends. Postkwitanties zullen worden geïnd, doch niet na 12 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Sweetheards (rom. revue- en zangfilm): hoofdrollen Jeanette Macdonald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftijd. (Gepro longeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer Het hooge commando (rom.); hoofdrollen Lionel Atwill en Lucie Manheim; vooraf Mobili satieklanken. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Gueule d'Amour (Madeleine) (rom.); hoofd rollen Jean Gabin en Mirielle Balin. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 29 Januari. 8 uur, bij v. Gijzen, Breedstraat, simul taanseance Schaakclub V.V.V. Woensdag 31 Januari. 8 uur, dancing Harmonie, derde voor drachtavond Nut, mevr. Siegers uit Eind hoven. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 stratenma ker, 2 stratenmakers-opperlieden, 1 stuc. opperman, 3 tegezlzetters, 1 granietwerker, 1 fundeeringwerker, 1 uitvoerder, 8 beton- vlechters, 7 voegers, 10 stucadoors, 25 op perlieden, 67 schilders, 36 metselaars, 130 grondwerkers, 98 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 5 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 boorders, 1 carrosseriebouwers, 2 constructiewerkers, 6 electriciens, 2 fitters, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 5 klinkers, 1 loodgieter, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 1 machineteeke naar, 3 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 4 monteurs, 3 plaatwerkers, 3 rijwielherstel lers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 2 schepstimmerlieden, 9 smeden, 10 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwer kers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 3 zandvormers. Groep houtbewerking: 12 meubelmakers, 1 stoffeerder, 4 mach. houtbewerkers, 1 kis tenmaker, 1 beeldhouwer. Groep handel: 19 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 2 colporteurs. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 2 boekdrukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 20 tuinlieden, 30 landarbeiders, 7 bloemisten. Groep verkeerswezen: 36 chauffeurs, 15 schippers, 4 koetsiers, 1 exped. knecht, 1 kapt. binnenvaart, 1 emballeur, 25 pakhuis knechten, 22 magazijnbedienden, 4 loop knechten, 4 kellners. Groep voedings- en genotmiddelen: 44 si garenmakers, 3 sorteerders, 1 tabaksbewer ker, 1 slager, 1 koffiestroopbrander, 7 cho coladebewerkers, 3 zuivelbereiders, 10 bak kers. Overige beroepen: 3 boekbinders, 3 was- schers, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, - 3 port. huiskn., 1 verfbereider, 2 kalkbran ders, 1 huidenzouter, 2 papierbewerkers 2 verzekeringsagenten, 1 incasseerder, 1 be drijfsleider, 1 controleur, V reclameteeke- naar, 1 administrateur, 1 boekhouder, 2 kantoorbedienden, 5 fabrieksopzichters, 1 magazijnmeester, 255 los- en 35 transport arbeiders. Gedeeltelijk werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 17. Vrouwelijk personeel: 1 kantoorbediende, 1 inpakster, 1 fabr. arbeidster, 11 verkoop sters, 2 werksters. Alkmaar, 27 Januari 1940. De directeur, v. d. HEUVEL. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP JAVA. Vier gewonden. Gistermorgen is een vrij ernstig auto-on geluk voorgevallen nabij Soekaboemi (Ja va). Hierbij zijn gewond professor J. Zeyle- maker, hoogleeraar aan de rechtshooge- school te Batavia, zijn echtgenoote mevr. Zeylemaker, alsmede mr. J. Zeylemaker, referendaris van het boschwezen te Buiten zorg en J. Zeylemaker, leeraar aan de Car- pentier Alting-stichting te Batavia. Alle vier gewonden zijn in hbt Sint Lydwina- ziekenhuis te Soekaboemi opgenomen. Het bleek daar dat prof. Zeylemaker acht ribben, een sleutelbeen en een arm had gebroken. De overigen zijn minder ern stig gewond. De Inheemsche chauffeur bleef ongedeerd. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt door te hard rijden in een bocht, waar het uitzicht minder goed was. Hierdoor slipte de auto op den, van regen doorweekten, weg, en sloeg over den kop. Bij het stijgen van uw snelheid gaat het benzineverbruik met sprongen omhoog! Denkt daar aan, vóórdat u het „gas op de plank trapt". Rijdt niet sneller dan 70 K.M. per uur, een landsbelang I) HOE KOMEN WIJ VAN ONZE STAPELPRODUCTEN AF? Geachte Redactie, Mag ik voor onderstaande regels eenige plaatsruimte van U vragen? Bij voorbaat mijn dank. De groote vraag, die de koolbouwers aan de Langendijk en omgeving dagelijks bezig houdt is m.i. deze: Hoe komen we in dit sei zoen van onze stapelproducten af? En ik ge loof M. de R. dat hier alle reden voor is, ja zelfs dat de tuinders, die over het algemeen nog met groote voorraden zitten er recht op hebben, dat deze vraag door de hoofdbe stuurders van de organisaties of desnoods door de regeeringscommissaris eindelijk eens klaar en duidelijk beantwoord wordt. Er heerscht een zekere geheimzinnigheid over deze zaak waar alle tuinders zoo nauw bij betrokken zijn. Men leest vage berichten in de kranten over aanvoerregeling en in ventarisatie. Men hoort vage geruchten over: Fr is een klein gedeelte voor een re delijke prijs aan Duitschland verkocht. Het gemiddelde van datgene wat Duitschland de laatste vijf jaren van ons betrokken heeft. Men beweert, dat dit land dat altijd onze grootste afnemer is geweest, thans ook weer meer groenten uit ons land wil be trekken, maar dat dit in verband met onze neutraliteit niet toegestaan wordt. De regeeringscommissaris Valstar heeft dit in zijn laatst gehouden rede in Alkmaar ook laten doorschemeren. Is dit niet een zonderlinge opvatting van neutraliteit? Indien men zich op het stand punt plaatst dat wij als Nederlanders ons neutraal houden in het huidige oorlogscon flict, ligt het dan niet eerder oor de hand, dat wij onze producten leveren aan alle landen, die ze koopen willen, onverschillig of deze landen in oorlog zijn of met wie? Als wij, precieser gezegd, onze uitvoer naar Duitschland vrijwillig beperken, iets dat wij niet zouden hebben gedaan als er geen oorlog was geweest tusschen Duitsch land en Engeland, krijgt dit dan niet de schijn alsof wij aan de blokkade van dit eerste land door het tweede zijdelings deel nemen? Wat voor belang hebben de tuinders daar bij? En dan, in de tweede plaats, rijst de vraag waarom men het gemiddelde van de laatste vijf jaren heeft genomen? Dit waren im mers crisisjaren, terwijl voor de crisis de uitvoer van onze producten naar Duitsch land belangrijk hooger was. Zou het niet meer voor de hand hebben gelegen, gesteld dat men een gemiddelde wenscht, om daarbij ook de uitvoer in de beste, evengoed als in de slechtste jaren als grondslag te ne men? Er wordt door de organisaties geroepen om exportverruiming. Wanneer er nu wer kelijk is, dan moet daaraan worden voldaan, het is een levensbelang voor de tuinders in het bijzonder en het Nederlandsche volk in het algemeen. Tuinders, er moet klaarheid komen in deze zaak. Onze belangen staan op het spel. Alles wordt duurder, arbeiders vragen hoo ger loon en terecht, ook wij moeten aan spraak maken op een beter bestaan. De tijd is er nu voor aangebroken, stellen wij den eisch om opheldering in deze' materie. Het gaat over onze arbeid en wij moeten daar in allereerste plaats over beslissen. Met dank voor de opname, C. BORST. Oudkarspel. SNEEUWMISERE. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik dit stukje in uw veel ge lezen blad geplaatst zien. Waar er steeds geklaagd wordt over sneeuw-opruimen, zou het dan niet wensche- lijk zijn, dat men van gemeentewege ver plicht werd, dat elke bewoner zijn eigen stukje straat voor zijn deur schoon hield. Zoowel in de binnen- als de buitenwijken. Het is toch ook strafbaar, wanneer men geen zand strooit bij gladheid. De burgers zouden er gauwer af zijn en er zelf mee gebaat zijn. Zij, die dit dan niet zelf doen, zouden dit dan kunen laten doen door menschen, die daar een boterham aan zouden kunnen ver dienen. De hoofdwegen zouden dan voor rekening van de gemeente kunnen worden opgeruimd. Met dank voor de opname. Een abonné. VAN DROOM TOT WERKELIJK HEID. Mijnheer de Redacteur, Waarom kan de droom van den inzender van het ingezonden stuk, voorkomende in de Alkm. Courant, geen werkelijkheid wor den? Omdat het grootste gedeelte van de werk loozen niet werken wil? Och kom, hoe kunnen de menschen dat denken. Zij willen even goed werken als ieder ander werker. Maar zij willen loon ontvangen voor hun arbeid, evengoed als ieder ander werkt om loon te ontvangen. Dat wil zeggen, een loon waar ze fatsoenlijk mede rond kunnen ko men en niet met 13 tot 14 per week naar huis gestuurd worden, zooals in de Tele graaf werd medegedeeld. In een artikel: „Straf op werken" werd onder andere ge schreven. „Een man heeft drie dagen sneeuw geruimd. Vrijwillig, Behalve zijn bijsteun (hij heeft eenige verdienende kinderen) krijgt hij diverse bons. De steun bedraagt 13.50. Hij heeft drie dagen sneeuw ge ruimd. Opbrengst f 13.50. Dus, zeg de steun: nu krijgt u van ons niets meer. Dat is een tegenvaller, zegt de sneeuwruimende ge steunde. Maar enfin, ik kom er tóch wel. En ik heb door mijn werk mijn steun ver diend. Maarde bons van goedkoope levensmiddelen schiet hij er bij in". Ik ge loof niet dat er een werker zou zijn, die op die voorwaarde sneeuw zou gaan ruimen en zal men het den werklooze wel niet kwalijk n.emeri, dat hij op die voorwaarde er ook voor bedankt. Maar is er dan geen andere oplossing voor te vinden? VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Matige tot lichte vorst, halfbewolkt tot be trokken, plaatselijk eenige lichte sneeuw, meest matige, oostelijke tot noordoostelijken wind. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië is sinds Zaterdag nog in betee- kenis toegenomen, zoodat thans in de kern barometerstanden van 1040 mbar zijn be reikt. De stijgingen van den luchtdruk zijn in Scandinavië m vrijwel tot staan geko men, maar het hoogedrukgebied breidt zich thans oostwaarts over de Randstaten uit. Uit deze omgeving wordt overal matige tot strenge en plaatselijk zeer strenge vorst ge meld, alleen aan het noordelijk gedeelte van de Noorsche kust is de temperatuur boven het vriespunt. In de Randstaten is hier en daar nog een weinig sneeuw gevallen. Ons land blijft onder invloed van den kouden oostelijken luchtstroom. De min.-temperatu- ren van den afgeloopen nacht zijn over het algemeen weer iets lager dan dit in de vo rige dagen het geval was. Schiphol had -11, de Bilt -9 graden. Over noord-Duitschland ligt een minimum, dat zich naar het westen schijnt te bewegen. Onder invloed hiervan komt in de Oostzee stormachtige noord oostenwind voor, gepaard met sneeuw. De depressie-activiteit op den oceaan is niet groot. Voortdurend stroomen maritieme luchtmassa's in noordelijke richting. Deze veroorzaken vrij hooge temperaturen op IJs land en tot binnen den Poolcirkel. Het hooge drukgebied over het Iberisch schier eiland neemt in beteekenis af. Ten westen van de Golf van Biscaye schijnt een depres sie te liggen, die in Portugal nog al wat regen veroorzaakte. In het oostelijk Middel- landsche Zee-gebied ligt een depressie van 998 mbar. Aan de westkust van de Zwarte Zee valt sneeuw bij lichte tot matige vorst. In den Balkan en Hongarije vriest het matig, LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.09 tot 7.16 uur licht op. Zeker! De gemeente of het rijk zou kun nen zeggen: Wie sneeuw ruimen wil die kan hetzelfde verdienen als met de werkver schaffing". Velen zouden zich melden voor sneeuwruimen en binnen enkele dagen zou den de stadsstraten schoon zijn. Maar he laas, noch de stad, noch het rijk zegt dat. Want daar is geen geld voor. Zij zeggen ook niet: „Zij die sneeuw willen ruimen, kunnen één, twee of drie gulden per week meer ontvangen". Dan zouden er ook nog vele sneeuwruimers komen opdagen. Maar ook dat wordt hun niet a'ngeboden. Ook omdat er geen geld voor is? Misschien niet, maar dat zal niet de hoofdoorzaak zijn. Er is nog een sociale wetgeving en die verbiedt dat zooiets gebeurt. De werkloozen mogen niet aan het werk gezet worden beneden een vastgesteld uurloon en dat vastgestelde uur loon kan niet betaald worden door de stad en de werkloozen worden gesteund door het rijk, en dat kan zich niet bemoeien met het sneeuwruimen in de steden. De rijkswegen worden wel met zout ea zand bestrooid en geploegd. Dus dank zij onze sociale wetge ving blijft de sneeuw in de straten liggen en kunnen de ingezetenen martelen en ploe teren om er door te komen en de werkloo zen by de halfverwarmde kachel zitten luieren en verkleumen. Heerlijk toch, zoo'n sociale wetgeving, zullen c.e bakkers, krui deniers en melkboeren en allen die dage lijks de Alkmaarsche straten door moeten, 't zij loopend, fietsend of autorijdend, roepen. We hebben hier geen nationaal-sócialisme of communisme en zitten met onze sociale wetgeving. Moet men daarom de sneeuw maar in de straten laten liggen? Ik geloof, dat de schrijver van den droom er wel een paar gulden voor over heeft om zijn droom te zien verwerkelijken en velen met hem die dagelijks door die vuilnishoo- pen moeten worstelen. Het zal hun nu wel meer kosten. En vele werkloozen zullen er met mij zijn, die voor een paar gulden extra, daar daadwerkelijk mede willen hel pen de stad van een modderpoel in enkele dagen te veranderen in een lustoord. Hierin ligt een sociale taak voor hetge meentelijk bureau voor sociale zaken, om de guldens van de goedwillenden te innen en te verdeelen onder de werklooze sneeuw ruimers. Werkloozen, doet uw plicht en helpt mede uw stad weer begaanbaar te maken. Met dank voor de opname. H. MADDEROM. BEROEPSRIJDERS. Geachte Redactie. Gaarne had ik een bescheiden plaatsje in Uw blad voor onderstaande. Zaterdagmiddag werd een ledenwedstrijd gehouden op de Heiloërbaan voor lange af standen. Op aanraden van een goede kennis wenschte ook ik daaraan eens mede te doen. De formaliteiten van lidmaatschap en inleg- geld leverden al heel weinig bezwaren op. Hoe groot was evenwel mijn verbazing toen door den speaker werd bekend gemaakt dat mijn aanwezigheid in de bestuurkamer werd verzocht. Daar werd mij medegedeeld, dat ik niet mocht starten, omdat ik beroeps- rijder!!! was Deze onthulling werd ge daan door den heer Jonger,, die blijkbaar eigenaardige begrippen heeft betreffende „beroepsrijders". Enfin, de zaak was beslist, ik mocht niet starten. Het mooiste komt evenwel nog. Onze be-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2