Schepen, die niet wederkeeren ONS INDISCH HOEKJE. Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. £cmd= en Juutêouw Rechtszaken Sijdschciften Kantongerecht te Alkmaar. TWEEDE BLAD. 4 Opvarenden van de president Quezon in Kobe. De leden der bemanning van het Phi- lippijnsche vaartuig president Quezon uitgezonderd de Amerikaansche kok, die, naar men gelooft, verdronken is, en de passagiers, dertien in getal, waaronder vier vrouwen en zes kinderen, zijn te Kobe aangekomen aan boord van het Japansche lijn vaartuig Ookisima Maroe, dat hen gered heeft. Naar vernomen wordt, is de president Quezon op een onderzeesch rif geloopen en binnen acht uur gezonken. Britsche treiler vergaan. De Britsche treiler Merisia is Zater dagnacht op de rotsen van het eiland Man geloopen. De uit twaalf leden be staande bemanning is verdronken. De bemanning had nog pas Donder dag honderd pond sterling ontvangen wegens de redding van Nederlanders, die in open booten op den Atlantischen Oceaan ronddreven. Zweedsch schip vermist. De Zweedsche reeders van het 2300 ton metende Zweedsche schip „Sylvia", dat op 9 Januari van Huil naar Gothen burg was vertrokken, hebben sedert dien niets meer van het schip vernomen. Een onderzoek langs de Noorsche kust heeft geen resultaat opgeleverd. De „Sylvia" had een bemanning van 26 kop pen. Men vreest, dat zij schipbreuk heeft ge leden. Een tweede Fransch schip getor pedeerd? Uit Madrid wordt gemeld: Overlevenden van net Fransche vrachtschip Tourny (2769 ton), dat Donderdag aan de Spaansche kust door een duikboot is getorpedeerd, vertellen, dat nog een ander Fransch vaartuig, de Alsacien (3819 ton) tezelfdertijd getor pedeerd werd. Zij weten echter niet wat er met de bemanning is geschied. SAMENWERKING TUSSCHEN HERTZOG EN MALAN. De motie van Hertzog, waarin gezegd werd, dat het oogenblik was gekomen om den oorlog tegen Duitschland te staken, is door het parlement der unie van Zuid Afrika verworpen met 81 tegen 59 stemmen. De parlementsfracties, die onder leiding staan van den oudpremier, Hertzog, en den leider der nationalistische partij, Malan, zijn tot een overeenkomst geko men over onderlinge samenwerking. Deze overeenkomst zal nog moeten worden goedgekeurd door de congressen van bei de groepen. Gisteravond is een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat beide partijen „ervan overtuigd zijn, dat de republikeinsche regeeringsvorm, ge scheiden van de Britsche kroon, het best past bij de tradities en het streven van het Zuid-Afrikaansche volk". Voortgaande zegt de verklaring, dat dit de eenige doeltreffende waarborg is, dat Zuid-Afrika niet weer „meegesleept zal worden in de oorlogen van Groot- Britannië". Het feit, dat de nationalistische partij vast hield aan 't republikeinsche idee heeft de beide groepen verdeeld gehouden bij de onderhandelingen, die sedert Novem ber j.l. hebben geduurd. De nieuwe partij (die den naam „hervereenigde nationalis tische" of „volkspartij" zal dragen) zal er naar streven alle hinderpalen uit den weg te ruimen, die de bereiking van dit doel het republikeinisme belemmeren De verklaring zegt nog, dat de republiek al leen bereikt kan worden op den breeden grondslag van den nationalen wil en met behoorlijk rekening houden met de gelijke taal- en cultureele rechten van beide dee- len der blanke bevolking. „Dit kan alleen tot stand gebracht worden als een speci aal, .bepaald mandaat van de kiezers en niet als resultaat van alleen maar een parlementaire meerderheid. Het lidmaat schap der partij zal niet ontzegd worden aan een nationaal gezinden Afrikaner, die bereid is de partijverplichtingen te onder schrijven, maar die niet overtuigd is van de wenschelijkheid der instelling van een republiek in de huidige omstandigheden". VERKIEZINGEN IN CANADA. De algemeene verkiezingen in Canada zullen 26 Maart a.s. worden gehouden. DE WINTER IN ZUID-SLAVIE. Uit geheel Zuid-Slavië komen berichten over afnemen der koude. In verschillende streken is het reeds gaan dooien. Hier en daar heeft dat tot groote overstroomingen geleid. Op de Donau en in de zijrivieren begint het ijs te scheuren en wast het wa ter gevaarlijk. In Dalmatië heerschen temperaturen tot 15 graden boven nul. Het spoorwegverkeer is op de meeste lij nen weer normaal. ZWARE REGENVAL VEROORZAAKT SCHADE IN TEL AVIV. Uit Jeruzalem wordt gemeld: wolk breukachtige regens, zooals men sinds vijftien jaar niet had gezien, hebben in Tel Aviv materieele schade van eenig belang aangericht. De straten zijn volko men overstroomd. Het verkeer is verbro ken. Door snelle hulp van de brandweer slaagde men er in te voorkomen, dat in de volkswijken menschenlevens verloren gingen. HET VREEMDELINGENVERKEER IN ZWITSERLAND. Hoewel gedurende den laatsten tijd eenige verbetering valt waar te nemen, ondervindt het vreemdelingenverkeer in Zwitserland toch in ernstige mate den invloed van den oorlog. Thans worden de cijfers over het vreemdelingenverkeer in de maand October bekend. Het aantal „aankomsten" was ongeveer 82.000 min der dan in dezelfde maand van het vorige jaar en bedroeg ongeveer 133.000. Het aantal logeernachten daalde met 287.000 tot 622.000. Het sterkst daalde naar verhouding het aantal bezoekers uit het Duitsche rijk. Voor de gasten uit Nederland en België werden nog goed de helft van het aantal overnachtingen van het vorige jaar ge boekt. Uit Engeland en Frankrijk daalde het verkeer nog niet geheel met een derde. Van elke 100 beschikbare bedden waren in geheel Zwitserland in October 19 bezet tegenover 25 in October 1938. Het geld voor nuttig Dat blijkt geweldig te adverteeren, rendeeren! DE STEUNUITKEERING AAN DEN TUINBOUW. De derde steunuitkeering 1939 heeft voor de Langendijker tuinbouwers weinig beteekenis. Voor roodekool wordt van 26 Juni tot 27 Augustus 0.50 per 100 kg uit gekeerd, savoyekool van 1 Mei tot 27 Augus tus 0,10 en voor wittekool van 26 Juni tot 13 Augustus 0,25 per 100 kg. Dit is wel wat, maar niet veel. Ook de uitkeering voor bospeen gedurende het tijdvak 12 Juni tot 27 Augustus is met 0.30 per 100 bos aan den lagen kant. De vroege aardappelen hebben toch nog voor de vroegste, zij het niet de allervroeg ste, een kleine uitkeering gekregen: 0,25 per 100 kg. De uitkeering voor het tijdvak 17 Juli31 Juli, welke slechts f 0,05 per 100 kg bedraagt, zal ook niet meevallen. Men had nog wel wat meer verwacht voor deze na het afloopen van de aardappelrege ling per 15 Juli geveilde aardappelen. Voor de tomatenbouwers is het eenige licht puntje, dat ook de CC weer in de steunrege ling zijn opgenomen. Vo:r A, B en C wordt van 12 Juni16 Juli nog 0,45 en van 17 Juli17 Sept. 1.80 per 100 kg uitgekeerd, terwijl de CC over deze tijdvakken resp. 1.95 en 5.80 krijgen uitbetaald. Van 18 Sept. tot 15 Oct. bedraagt de uitkeering voor A tot en met CC-tomaten 5.05 per 100 kg. MAGERE MELKPOEDER ALS VEEVOEDER. Het Noordhollandsch Veevoederbureau, gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar, schrijft ons: Volgens een instructie aan de Provin ciale Voedselcommissarissen kunnen de zuivelfabrieken, welke in den zomer 1939 ondermelk tot magere melkpoeder hebben verwerkt, met het doel dit in den winter aan hun leden af te leveren, thans toestemming krijgen hiertoe over te gaan. De hoeveelheid ondermelkpoeder, welke de veehouders van de fabrieken zullen ontvangen, zal evenwel in mindering van de krachtvoertoe wij zing worden gebracht, waarbij voor elke k.g. on dermelkpoeder, hetwelk de veehouder ont vangt, 1 k.g. mengvoer op de toewijzing in mindering worden gebracht. De hoeveelheid toegewezen krachtvoer in k.g. blijft dus gelijk, de te ontvangen voeder- waarde is echter wat hooger. Dit blijkt ook uit de onderstaande gehalten: 100 k.g. magere melkpoeder komt in voe dingswaarde ongeveer overeen met 125 k.g. gemengd veer voor rundvee. Wij meenen dan ook in het belang van de betrokkenen te handelen, door hen hier op te wijzen. Bij het voeren van magere melkpoeder aan melk koeien, kan men dus per k.g. hiervan pl.m. 1'/, k.g. gemengd voer vervangen, zoodat men dan iets meer voor andere doeleinden beschikbaar krijgt. Ook kan men dezelfde hoeveelheden handhaven, waardoor men dus iets royaler voert. Bij gebruik van magere melkpoeder aan varkens, alsmede aan kalveren, maakt men hier als regel weer ondermelk van, door 1 k.g. magere melkpoeder te mengen op 9 L. water, daardoor dan 10 L. ondermelk wordt verkregen. De Indonesische archipel is een museum van enormen omvang. Met zalen, gangen galerijen van groote afmetingen, gevuld niet met interessante voorwerpen, maar met het merkwaardigste dat onze aarde biedt: le vende menschen. Daar, in Indië, wonen de primitiefste jagersstammen, die nog geen vaste woonplaatsen kennen; hooger staande Dajaks, Bataks, Toradjas, enz. tot de zeer beschaafde Javanen toe. Het is niet wel mo gelijk een juist beeld te geven van de groo te verscheidenheid dier vele tientallen mil- lioenen bewoners. Het best illustreert men de verschillen, door op te merken, dat de In donesiërs een paar honderd (ik meen pl.m. 250) verschillende talen spreken! Talrijke Indonesiërs leefden vele eeuwen geisoleerd, hadden heel weinig aanraking met andere volken, zoodat ze op lagen trap van ontwikkeling bleven staan. Dit is b.v. het geval met de bewoners van een groep I eilanden ten Westen van Sumatra, de Men- tawei-eilanden Tot voor kort verbouwden j ze allen knollen en vruchten. Het is de zeer groote verdienste dei Zending geweest, die j hun het veel betere voedingsmiddel rijst I heeft leeren planten. In hét bestaan der j menschheid is goede voeding van groote be- j teekenis. Ze maakt het lichaam sterker in den strijd tegen ziekten, in Indië vooral te gen volksvijand No. 1, de malaria. Die ziek te put den mensch uit, maakt hem vatbaar voor andere kwalen, b.v. tuberculose. De Mentaweiers bouwden prauwtjes zie foto waarmee ze de rivieren en de kus ten bevoeren om te visschen Dierlijk voed sel als visch is voor de voeding van groote beteekenis. Maar zeevaarders werden ze niet. Met het betrekkelijk dichtbij gelegen „vaste land" (het uitgestrekte Sumatra) kwamen ze daardoor niet in aanraking, ze leerden niets van de daar wonende hooger ontwikkelde volken, ze bleven staan op la. gen trap van ontwikkeling. Ze hadden eigenaardige gewoonten, die in onze oogen getuigden van onbeschaafdheid. Op mijn eigen reizen ben ik herhaaldelijk in contact gekomen met volken en stammen, die in on ze oogen onbeschaafd zijn. Maar steeds heb ik mij afgevraagd: „hebben wij het recht die menschen onbeschaafd te noemen. En zijn w e beschaafd?" Zeer trof me dezer de» gen in verband hiermee het motto waarmee een werk werd aangekondigd, dat over be schaving handelt. Het luidt: „Les peuples leg plus civilisés sont aussi voisins de la bar- barie que le fer le plus poli l'est de le souille Les peuples comme les métaux n'ont de brillant que les surfaces". (De beschaafde volken staan even dicht bij barbaarschheid als het blank gepoetste ijzer bij roest. Vol» ken en metalen glimmen alléén aan de op pervlakte). Wie denkt bij deze woorden niet aan het barbaarsche heden? H. F. TILLEMA. De ondermelk is voor fok- zoowel als voor mestvarkens een prima voedermiddel. Het eiwit is van zeer hooge waarde, en van groot belang voor varkens, vooral jonge varkens. De huidige beschikbare meelmengsels dra gen de letters C (voor varkens van 2050 k.g., alsmede voor zeugen en beren), D (voor varkens van 5090 k.g.), en E (voor varkens zwaarder dan 90 k.g.). Per k.g. van deze meelmengsels kan men tot iy7 k.g. onder melk voeren (of minder). Varkenshouders die de beschikking hebben over aardappelen, welke voor mestvarkens .moeten worden ge kookt (kookwater weggooien) of gestoomd, verkrijgen in combinatie met ondermelk een' prima voeder methode. Men voere dan 1 k.g. mengvoer op 4 k.g. aardappelen en 3 a 4 L. ondermelk. De mengsels welke men dan naast aardappelen moet voeren, zijn ge merkt Cx, Dx, Ex. Bij den opfok van kalveren kan men ook uitstekend gebruik maken van magere melk poeder, resp. ondermelk. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 26 Januari 1940. Schriftelijke uitspraken: C. G. te Egmond aan Zee, overtreding van art. 461 en 435 van het Wetboek van Strafrecht, 6 en 12 boete of een en twee weken tuchtschool. Overtredingen van de Po litieverordeningen: A. v. d. B. te Wassenaar, teruggave aan de ouders zon der toepassing van straf. P. H. J. te Alk maar, 0.50 boete of 1 dag hechtenis, R. F. D. te Egmondbinnen, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. A. J. v. G. te Castricum, 2 boete of 1 week tuchtschool. J. M. te Alk maar, Th. O. te Alkmaar, B. H. te Am sterdam, J. de M. te Surhuisterveen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. J. K. te Alkmaar, 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Mo tor- en R ij w i e 1 w e t: H. H. te Cas tricum, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. T. M. M. te Warmen- huizen, 2 boete óf 1 dag hechtenis. J. T. te Amsterdam, 2 boete plus 1 boete of 2 maal een week tuchtschool. A. P. te Heiloo, C. C. S. te Sint-Pancras, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. de H. te Beverwijk, 3 boete of 3 da gen hechtenis. B. P. te Amsterdam, 4 boete of 4 dagen hechtenis. W. Z. te Schoorl, 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. B. te Egmond a. d. Hoef, 4 plus 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. A. B. M. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechte nis. H. G. te Sint-Pancras, 2 plus 8 boete of 1 plus 6 dagen hechtenis, F. C. L. te Heiloo, 7.50 boete of 5 dagen hechte nis. J. F. te Alkmaar, 15 boete of 10 da gen hechtenis. H. K. te Schagen, 20 boe te of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van het Rij- t ij d e n b e s 1 u i f: K. B. te Oterleek, A. N. te Alkmaar, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. A. te Bergen, J. K. te Egmond Binnen, ieder 3 boete of 2 da gen hechtenis. Overtredingen van het Cr i- sistuinbouwbesluit: J. G. S. te Alkmaar, 4 boete of 2 dagen hechtenis. C. G. S. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. G. S. te Alkmaar, 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Wo ningwet: J. K. te Schoorl, geen straf opgelegd. Overtredingen van de Ar beidswet: C. B. te Noordscharwoude, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. H. V. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. S. T. te Alkmaar, 9 maal 4 boete of ne gen maal vier dagen hechtenis. Overtredingen van de Leer plichtwet: A. J. D. te 't Zand, H. V. te Akersloot, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van het Hooi- be sluit: W. A. te Bergen, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. 97. Als ze de ijshoorntjes lekker opgesmuld hebben, zegt een ijskabouter: „Laten we nu eens bespreken hoe of wij Peter kunnen helpen. Weet je wat, wij zullen naar het vaste land gaan met onze bootjes. Daar horen wij dan wel of er reddingboten van 't verongelukte schip zijn aangekomen. Kom Peter, het is al donker geworden, wij moeten weer naar de hut". De ijskabou- ters brengen hun gasten tot een eind buiten hun hol en wuiven ze goedendag. 98. Tegen de nacht stappen drie ijskabouters in hun kleine schuitjes, die er precies uitzien als de kajaks van de eskimo's. Ze pagaaien naar het vaste land. Alles is daar in diepe rust. Er is geen mens te zien. „Wij zullen door de kieren van ramen en deuren moeten luisteren of ze nog wakker zijn. Misschien horen wij dan wel iemand spreken over dat verongelukte schip", roepen de kereltjes elkaar toe. Overtredingen van Artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht (loo- pen over verboden grond)T. Z. te Eg mond aan Zee, 4 boete of 4 dagen hech tenis. „Het Kind". „Het Kind", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, verschijnt dezen keer in dubbelen omvang. De nummers 1 en 2 zijn gecombineerd om voldoende ruimte te bieden aan al de vrienden en medewer kers, die ter gelegenheid van het feit, dat Het Kind 40 jaar lang zijn voorlichtend werk heeft vervuld, van hun sympathie blijk hebben willen geven. Het Kind 4C jaar. Maar desondanks niet: Het „grijze kind." Allerminst. De schrijfsters en schrijvers constateeren het onmiddellijk: steeds wist Het Kind actueel te blijven, steeds heeft het zich in de afge- loopen jaren eerst onder redactie van prof. dr. J. H. Gunning Wz., later onder die van den heer D. L. Daalder weten aan te passen aan de gewijzigde tijdsom standigheden. Mede hierdoor is het aan dit tijdschrift gelukt zich een belangrijke èn blijvende plaats onder de Nederlandsche paedagogische periodieken te veroveren. De waardeerende woorden van al de schrijvers in dit nummer leggen daar ge tuigenis van af. In de inleiding gaat de redacteur in 't kort den ontwikkelings gang van het tijdschrift na, hierop volgt dan het „jubileumgedeelte", terwijl voorts nog enkele andere bijdragen zijn opgeno men, o.a. over de middeleeuwsche „penne- konst" van de schooljeugd en d' muzikaal- rhythmische opvoeding in de moderne school. Bijgevoegd is het kinderbijblad „De Merel". Is de inhoud uitstekend het omslag lijkt mis minder geslaagd. Het J anuari-nummer van Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Januari-nummer van „De Wandelaar", geillustreerd maand blad gewijd aan natuurstudie, enz. Er zijn vele foto's van Binsbergen de bekenden vogelfotograar in dit nummer opgenomen. Hoe weinig weet de gemiddelde Nederlan der van het stukje vaderland beneden de Westerschelde, dat Zeeuwschvlaanderen heet? A. Cocquit, een schilder uit Biervliet, schreef een onderhoudenden tekst bij zijn vele schetsboekkrabbels en maakt op deze wijze aan deze onwetendheid een einde Onder den titel „Planeten op kometen- vangst" geeft dr. A. C. de Koek een be schrijving van de merkwaardige gedra gingen van sommige hemellichamen. Onder den titel „Hebben insecten verstand?" geeft J. Rolf verschillende waarnemingen uit het leven van mieren, kevers, wespen en andere insecten. Dr. A. L. Boer wijdt een artikel aan het kleine oude stadje Hinde- loopen aan het IJsselmeer. Foto's van J. Doescr brengen de oude dracht in beeld. D. van Deelen schrijft over Hoenderloo op de Veluwe en P. J. Schenk over vogelbe scherming. Verder zijn er nog eenige klei nere artikelen allen fraai geïllustreerd. Het geheel maakt wederom een uitstekenden indruk. Het cachet van de zaak kent men aan de courant, waarin zij adverteert.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8