Maansteen VRAAG EN AANBOD Tuinbouwteoltvergunningen voor bloembollentelers. Geval van dijkval in Zee'and. Koortsig NeenAKKemt/E GEMENGD NIEUWS. Sneeuwdek veroorzaakt op veel plaatsen verkeers- staanatie. Goedkoope margarine en vet voor onder steunden. WOENSDAGS ZATERDAGS 35 cent per wijl regels, Seuiiletm TWEEDE BLAD. 2 TWEEDE 1 De minister van economische zaken deelt ten vervolge op de be antwoording van vragen van den heer Wijnkoop (c.p.n.) betreffeif- de het verleenen van tuinbouw teeltvergunningen en vergunnin gen voor het telen van zaaizaad aan telers van bloembollen, die op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, thans mede, dat een regeling' wordt voc be reid, waarbij aan telers van oh embollen, die m met dit produet te betelen oppervlakte met 50 pet hebben mosten ver» minderen, teeltvergunning voor bepaalde .uinbouw- of landbouw» gewassen zal worden verleend. Bij de toewivlng der vergunning zal rekening worden gehouden met den aard van het bedrijf er de met het oog op de voedselvoorziening meest gewenschte teelten. Dijk weggezakt over lengte van 208 m. Aan den Hoogenweg onder de gemeente Hoofdplaat (Z.) is gisteren dijkval gecon stateerd. Over een lengte van 208 meter en een breedte van 1.90 meter is de dijk weg gezakt. Op de oeverlijn kon men een diepte van vier meter peilen. Het gat in den dijk zelf kon men niet peilen. Men neemt aan, dat het zeer diep is, Voor den aehterliggenden polder bestaat op het oogenblik geen gevaar. Hoewel een der vaargeulen van de Westerschelde langs Hoofdplaat loopt, wordt deze dijkval aan den invloed van den stroom, welke op den dijk staat, toegeschreven. Op deze plaats kwam reeds eerder dijkval voor. HET RAADSELACHTIGE VOORVAL AAN DEN MOERDIJK. Naar wij vernemen, heeft het onderzoek, dat ingesteld is naar aanleiding van verkla ringen van den militairen chauffeur Groen over een verdacht lijkend voorval te Moer dijk, nog geen positieve resultaten opgele verd. Het onderzoek wordt voortgezet, doch schijnt er vooralsnog niet op te wijzen, dat zieh bij Moerdijk een ernstig feit heeft voor gedaan, SPOORWAGEN MET KAPOK IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag is brand uitgebroken in een goederenwagen op de lijn Amersfoort» Nijkerk, g* Iaden met balen kapok, ver moedelijk door vonken uit de locomotief. Het vuur vrat zich diep in de zeer brand bare kapok en met eigen bluschmiddelen kon het treinpersoneel hiertegen dan ook niet veel beginnen. Voorzichtig trok men den trein op naar het station Nijkerk, waar de brandenct wagen werd uitgerangeerd en op een vrij spoor van het emplacement gezet. Hier kwam de Nijkerksche brand weer te hulp Zij was genoodza ikt de heele lading met een haak van den wagen te halen en uiteen te plukken omdat kapok een van ie moeilijkst bluschfcare stoffen is, waarin het vuur zich aan elk pluisje vasthecht. Hoewel men den brand spoedig onder de knie had, was men laat op den avond nog aan he* blusschingswerk bezig. Het houtwerk van den wagen had intus- schen ook vlam gevat, zoodat de wagen vrij ernstige schade bekwam, BOERDERIJBRAND ONDER GEFFEN, Gistermiddag brak, vermoedelijk door 'n defect in den schoorsteen brand uit in de kapitale hofstede „De Branderij", toenehoo- rend aan en bewoond door den landbouwer G. Ploegmakers en gelegen te Vinkei onder de gemeente Geffen (N.B.) De bewoners konden zich tijdig in veilig heid stellen. Het vee kon eveneens worden gered, De inboedel, benevens de landbouw» inventaris, ging nagenoeg geheel in vlam men op. Een dichtbij gelegen schuur kon, dank zij de gunstige windrichting, behou den blijven. Men was slechts laag verzekerd BRAND BIJ HARTOGS FABRIEKEN TE OSS. Gisteravond omstreeks kwart voor elf werd brand ontdekt in de technische afdee- ling van de N.V. Hartogs fabrieken. Onmiddellijk kwam de bedrijfsbrandweer in actie, bijgestaan door die van de N.V. Zwanenberg. Op het geloei van de sirene kwam ook de gemeentelijke brandweer dra op het terrein van den brand. De brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien veroorzaakte een groo- ten vonkenregen en wanneer de daken van de omliggende fabrieksgebouwen niet met sneeuw waren bedekt geweest, zou het er bedenkelijk hebben uitgezien. Met vereende krachten slaagde men er thans in, het vuur in te sluiten, waardoor de brand tot de technische afdeeling be perkt bleef. De nabijgelegen machinekamers en het ketelhuis konden daardoor behouden v/orden. Na anderhalf uur was men den brand nagenoeg meester. VOLKENBONDSWERK IN HET HAAGSCHE VREDESPALEIS. Comitévergaderingen. De volgende week zullen in het-Vredes paleis te Den Haag de zittingen worden gehouden van twee comité's van den Volkenbond. Allereerst dient onderscheid gemaakt te worden tusschen de werkzaamheden van beide comité's. Het eerste comité begint zijn beraadsla gingen, die - naar men verwacht vier dagen zullen duren Woensoag 7 Febr Het bestaat uit vertegenwoordigers van tien staten, t.w, Australië België, het Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk, N e- d e r 1 a n d Noorwegen, Portugal, Zwit serland, Turkije en een Zuid-Amerikaan- sche staat. Nederland is in dit comité ver tegenwoordigd door den minister van staat, dr. H. Colijn. Het doel van de zit tingen van dit comité is de oprichting van een centraal-comité voor economische en sociale vraagstukken in den geest als vastgelegd in het rapport van het Bruce- comité, welk rapport aanvaard is door de Assemblee van den Volkenbond in Dec. j.l. Tot goed begrip van zaken dient het vol gende in herinnering te worden gebracht. Dit rapport ging er van uit, dat het oogenblik was gekomen, dat de Assemblée een hervorming zou invoeren van dé be staande organisatie op het gebied van. economisch en sociaal volkenbondswerk. De volgende beginselen lagen hieraan ten grondslag. In de eerste plaats werd het wensehelijk geacht het economisch en so ciale werk van den bond aan het toezicht te onderwerpen van een apart lichaam, dat beter dan tot nu toe, geëigend zou zijn een coördineerende taak te verrichtena Aan dit werk zouden staten, niet-leden van den bond, aandeel moeten nemen. Voor dit doel werd aanbevolen, dat de Assemblée een nieuwe organisatie zou oprichten on der den naam van „Het centrale comité voor economische en sociale vraagstukken." Dit centrale lichaam zou de leden van de verschillende technische commissies moeten benoemen en zou ook bevoegd zijn nieuwe eomité's in te stellen. Deze nieuwe organisatie zou in geenerlëi opzicht afbreuk mogen doen aan het werk van den raad en de Assemblée van den bond. Het centrale comité zou voor een deel moeten worden samengesteld uit niet-officieele leden die deskundig zijn in economische en sociale aangelegenheden. Het zou het geheele budget met betrekking tot economisch en sociaal volkenbondswerk moeten onder zoeken en goedkeuren voordat deze be grooting aan het oordeel van de zg. finan- cieele commissie en der Assemblée zou worden onderworpen. Het tweede comité, de zg. financieele commissie van den Volkenbond, die toe zicht heeft cp de begrooting var den bond, komt 9 Februaril a.s. in het Vredespaleis bijeen. De beraadslagingen van dit comité zullen vermoedelijk twee dagen duren. Gewoonlijk vergadert het te Genève, maar wegens reis-moeilijkheden is dit maal Den Haag als vergaderstad uitgeko zen. Dit is ook de reden,dat het eerste comité hier bijeen komt. VROUWENVEREENIGINGEN ORGANISEEREN INZAMELING VOOR FINLAND. Op initiatief van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Vrouwen belangen en gelijk Staatsburgerschap en in overleg met de Finsch-Ned-erlandsche Vereeniging heb ben een groot aantal Nederlandsche Vrou- wenvereenigingen een inzameling georga niseerd ten behoeve van de Finsche vrouwen. Aan deze actie wordt o.m, deelgenomen door den Nederlandschen bond van boer innen en andere plattelandsvrouwen, de ver. van vrouwen met academische oplei ding, den Nederlandsehen christen-vrou- werbond, den r.k. vrouwenbond, de natio nale unie der Nederlandsche soroptimist clubs, de vrouwelijke vrijwillige hulp te Rotterdam en den Nationalen vrouwen raad. Verspreid worden „witte schriftjes voor de vrouwen van Finland", waarin men als uitingen van sympathie, zijn naam kan, schrijver, en het bedrag vermelden, dat men aan de Finsche vrouwen wenscht te schenken. De schriftjes met het geld worden naar Finland gezonden. Ook kan men een brief of visitekaartje sturen naar het secretariaat der actie, Zeestraat 84, den Haag en rechtstreeks gireeren aan post giro 374253. Penningm.iesteresse actie „voor de vrouwen van Finland" te Am sterdam." STEUNT HET PRINSES BEATRIX FONDS. Gisteravond heeft de voorzitter van het Prinses Beatrix-fonds voor de beide om- roepzenders een rede uitgesproken over „het tweejarig bestaan van het Prinses Beatrix Fonds". Wij ontleenen er 't volgende aan: Het is nu juist twee jaar geleden dat, in samenwerking met het Prinses Juliana nood fonds van Simavi, het Prinses Beatrix Fonds werd gesticht. Tusschen de stichters werd overeengeko men, dat de giften uit de Indiën het Prinses Juliana noodfonds van Simavi zouden ten goede komen, terwijl in het moederland hulp zoude worden geboden uit hetgeen waar was bijeengebracht. Het. fonds zou hulp verleenen in die gezinnen,' waar door geboorte, ziekte of onvolwaardig heid van een kind bijzondere nood was ontstaan en zulks indien door een eenmalige gift redelijkerwijs opheffing .van de moeilijk heden zop kunnen worden verkregen, Hulp werd door het steunfonds b,v, ver leend aan jeugdige patiënten waarvan de ouderg niet kapitaalkrachtig gengeg waren om verpleging in een sanatorium mogelijk te maken, in vele gevallen werd voorkomen, dat door geldgebrek een studie ontijdig zou moeten worden afgebroken, bij geboorten van een tweeling, van een drieling, zelfs éénmaal van een vierling heeft het fonds steun kunnen verleenen, Het is vanzelf sprekend, dat hier slechts enkele grepen worden gedaan. Het mooie yan dezen arbeid is, dat ook deze steun stimuleerend heeft gewerkt, immers de ruim 10.000.welke het Prinses Beatrix Fonds heeft kunnen besteden is door samen werking met andere instellingen, diaeoniën enz. aangegroeid tot ruim 35.0Q0,— en met deze 35.000.— is aan 223 kinderen hulp ge» boden. Opdat het fonds zijn arbeid zal kun nen voortzetten verdient het aller steun. Het gironummer te Den Haag van het fonds is 75000. Mes in het oog gekregen. - De slager S-, wonende te Helmond, kwam Dinsdagavond achter zijn woning, toen hij op weg was om een stuk vleesch te halen en daarbij een mes in de hand droeg, te vallen. Bij den val sloeg het mes in het linkeroog, waardoor de man zwaar werd gewond, S. is nog den zelfden avond naar de oogheelkundige kli niek te Utrecht overgebracht. Hij zal het oog moeten missen. Vergadering Eerste Kamer. - De Eerste Kamer zal Dinsdag 6 Februari bijeenkomen ter behandeling o.a. van de begrooting van het departement van koloniën voor 1940 en van de verleden week aangehouden Sa-over eenkomst met de mijnbouwmij. Celebes. Woensdagochtend 7 Februari te elf uur zal de begrooting van sociale zaken voor 1940 aan de orde Ta! van wegen geheet onbegaanbaar. De sterke Noordoostenwind heeft in vele gevallen de sneeuw van het vlakke land op de wegen opgehoopt, tengevolge waarvan tal van wegen volkomen onbe gaanbaar zijn geworden. Sneeuwlasf in de Betuwe. De sterke wind heeft in de Betuwe veel ongerief veroorzaakt. De sneeuw, die dik in de weilanden ligt, wordt door den wind op den snel verkeersweg Utreehf-—Den Bosch en den snelweg Meteren—Gorin- chem gedeponeerd. Deze wegen zijn hier door onbegaanbaar geworden. Het gedeel te van den rijksweg Den BoschUtrecht van Enspijk tot Waardenburg is afgesloten voor het verkeer- Tal van sneeuw ruimers zijn aan het werk om de sneeuw- boopen van den weg te ruimen. In de voetakker te DeiJ reden door de hoogliggende sneeuw een paar auto's in de sloot. Andere wagens moesten worden uitgegraven. Sneeuw op den Afsluitdijk. De oostenwind heeft vat gekregen op de losse sneeuw en deponee-t deze van het talud raar den rijweg op den Afsluitdijk. Door de sneeuwhoopen is het verkeer in moeilijkheden gekomen. Autobussen en automobielen zijn in de sneeuwhoopen blijven steken. De A.T.O. heeft den dienst geheel moeten staken, Geïsoleerde plaatsen op Goeree- Overflakkee. Op het eiland Goeree-Overflakkee zijn tengevolge van den sneeuwval de onder linge verb.ndingen van verschillende plaatsen verbroken. Reeds sedert Zaterdag is het autoverkeer van Middelharnas met Ouddorp vrijwel geheel onmogelijk, terwijl 'ook thans de wegen tusschen Middelharnis en Ooltgensplaat met zoo een dikken sneeuwlaag bedekt zijn, dat autoverkeer hierover uitgesloten is, Ook het tramver keer is door den sneeuwval geheel gestag neerd. De tram, welk Maandagmiddag uit Ooltgensplaat is vertrokken, Is tusschen Nieuwe Tonge en Middelharnis bliiven steken en kon eerst vannacht met behulp van vier locomotieven Middelharnis be reiken. Verschillende plaatsen zooal: Ouddorp, Goedereede en Stellendam zijn geheel af gesloten. Ve'e auto's zijn gistermorgen onderweg in de cnet-uw vastgeraakt en konden nog niet worden bevrijd. Slechte wegen in W,-Noord brabant De toestand van de rijkswegen In Wes telijk Noordbrabant is op het oogenblik bijzonder slecht. Op de drie groote rijks wegen BredaTilburg, MoerdijkBreda en BredaBergen-op-Zoom, Hgt de sneeuwkorst thans een dm. dik op den weg. De diepe groeven, die door het verkeer in de sneeuwbrei zijn getrokken, zijn thans gehard, waardoor groote gedeelten van deze hoofdwegen niet te berliden zijn. De automobilisten zien zich genoodzaakt met een vaart van niet meer dan 10 A 15 km te rijden. Men ziet ook langs deze wegen veel wagens staan, met gebroken as of vee- ren. Ook zün er die van den weg af In de hrrde sneeuw van den wegberm zijn vast- geloopen. De toestand wordt dan ook eer erger dan beter, daar de wind nog voort durend nieuwe sneeuw afkomstig van de velden op de wegen stuift, waardoor de ijsklompen steeds aangroeien. Verkeersstagnatie in Friesland. Het verkeer in Friesland ondervindt tengevolge van den sneeuwval groote ver traging. Vooral de tramlijnen ondervinden zeer veel hinder. Op de lijn Heerenveen— Drachten bijv. wordt het verkeer door de sneeuwverstuiving geweldig bemoeilijkt, zoodat groot estagnatle ontstaat. Op de tramlijn LemmerJoure is gis teravond bij St. Nicolaasga een tram inge sneeuwd. Op de lijn Joure—Sneek was dit eveneens het geval. Op de weg Lemmer— Heerenveen zijn verscheidene vrachtauto's eveneens 't geval. Op den weg Lemmer—» Kuinre is het verkeet onmogelijk, De sneeuw ligt hier een meter hoog. De particuliere busdiensten rijden niet of met zeer veel vertraging. De A.T.O. heeft thans alle diensten over den Af sluitdijk stopgezet. De minister van sociale zaken heeft thans per circulaire de gemeentebesturen bericht gezonden aangaande het voorne men, in verband met de aanhoudende koude, aan de gezinnen der personen, wel ke voor goedkoope margarine en goedkoop bak- en braadvet in aanmerking komen, gedurende drie achtereenvolgende weken een extra hoeveelheid dezer producten tegen den geldenden prijs te verstrekken. Blijkens deze circulaire zal de verstrek king aanvangen met de week van 5 Febr. Verstrekt worden: aan alleen- wonenden: één pakje bak- en braadvet van 1/4 kg per week; aan de overige gezinnen: één pakje margarine van 1/4 kg en 1 pakje bak- en braadvet van 1/4 kg. per week. Alléén 2d* haadseh go*d*r*n- uitsluitend contant Dinsdags *n Vrijdags tnx*nd**é- Inkoop van jampotten 2 ct„ wijnfles» schen 2 ct. en V. E, flesschen 5 et, per stuk, lompen en metalen, de hoogste prijs, couranten belangrijke prijsver- hooging. Alles wordt van huis ge haald. RAMEN 2. Te koop: aardappelbak met vakken en lade, sterke toonbank en g'azen vitri nes gesch. v. gr. winkel, kl. Salaman der kacheltje, fornuizen enz. In- en verk. v. 2de handsch goederen, J. v. HOUTEN, Fnidsen 91, Alkmaar. Te koop: klein draaiorgel, geschikt voor broodwinning, enz. 8.50, prima veerenbed, koopje, closetstoelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Inkoop van inboedels, gramofoonplaten, enz. Aangeboden: een driewieler met open laadbak, In prima staat, 30. HERMAN DE GRAAF, Zijdam 8—9, Alkmaar. Te koop 1 soliede Friaia haard 175 kub. S. VISSER, Smederij Kooimeerlaan a. d. Kennemerstraatweg. Naaimachines te koop: prima hand- naaimachine, werkt voor- en achter uit m. gar. 15, Singer 16, Gritzner 15 enz. DEKKER, Spoorstraat 5. (Nergens zoo goedkoop). DOOR WILKIK COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 3) HOOFDSTUK II. Op een Woensdagmorgen, den 24en Mei 1848, werd ik voor een onderhoud in de zitkamer van mijn meesteres geroepen. „Gabriël", deelde zij mij mede, „ik heb nieuws voor je, waar je van zult opkijken. Franklin Blake is terug uit het buitenland. Hij heeft eenigen tijd bij zijn vader in Lon den vertoefd en komt morgen hier om tot de volgende maand te blijven en Rachels verjaardag mee te vieren". Dit was inderdaad groot nieuws voor mij. Ik had mijnheer Franklin, sedert hij als jongen bij ons in ditze'fde huis woonde nie< meer gezien en ik had hem altijd den aar- digsten jongen gevonden, die ooit een tol voortzweepte of een ruit inwierp. Dat hij al die jaren in het buitenland had doorge bracht, kwam doordat zijn vader het onge luk had de eerste erfgenaam te zijn van een hertogdom en de noodige bewijzen hiervoor miste. Deze Blake, gehuwd met de oudste zuster van mijn meesteres, was beroemd geworden door zijn rijkdom en de jaren lange rechtszaak, waarin hij zijn aanspraak op den titel trachtte te doen gelden. Nadat hij enorme bedragen besteed had aan zijn pogingen den bestaanden hertog te ontzet ten en inmiddels zijn vrouw en twee van zijn kinderen had verloren, was er geen rechtbank meer in het land, die zijn zaak in behandeling wilde nemen. Hierover ten zeerste verbolgen, besloot hij zijn land niet de eer aan te doen zijn zoon te mogen op voeden. De jonge Franklin was dus reeds jong naar het buitenland gegaan en had zijn op voeding op de scholen en universiteiten in Duitschland, Frankrijk en Italië voltooid. Door zijn regelmatige briefwisseling met zijn tante, Rachel en mij, waarin in hoofd zaak zijn chronisch geldgebrek tot uiting kwam, waren wij steeds op de hoogte ge bleven van zijn wederwaardigheden, zoodat het geen vreemde was, dien wij binnenkort verwachtten. De dag van zijn aankomst was een prachtige zomerdag en daar mijnheer Frank lin pas tegen etenstijd verwacht werd, wa ren mijn meesteres en juffrouw Rachel bij vrienden in de buurt gaan lunchen. Ik haalde mijn rieten stoel, om in den achtertuin te gaan zitten, toen mijn oor ge troffen werd door een geluid, alsof er zacht op een trommel werd geslagen, welk ge luid van het terras aan de voorzijde scheen te komen. Toen ik mij daarheen begeven had, zag ik drie Indiërs, gekleed in wit linnen broek en lange jas, die het huis aandachtig be keken. Zij droegen ieder een kleine Indische trommel aan een koord om hun nek. ter wijl een blond, zwak uitziend Engelsch jongetje, dat een tasch droeg, achter hen stond. Ik nam aan, dat het goochelaars wa ren en dat het ventje de benoodigdheden voor hun beroep in zijn tasch had. Eén der drie mannen, die uitstekend En gelsch sprak en "zeer beleefd was, deelde mij mede, dat mijn vermoeden juist was Hij vroeg mij vergunning, om voor de vrouw des huizes zijn goocheltoeren te ver- toonen, waarop ik hem mededeelde, dat de ze niet aanwezig was en hem verzocht met zijn kornuiten te vertrekken en niet terug te komen. Als eenig antwoord maakte hij een diepe buiging en verliet met de anderen het terras. Hierop keerde ik terug naar mijn stoel, waarin ik na eenigen tijd in slaap viel, om hierin ruw gestoord te worden door mijn dochter Penelope, die op mij toerende als of het huis in brand stond. Zij verlangde niet minder, dan dat de drie Indiërs onmid dellijk gearresteerd zouden worden, omdat zij blijkbaar wisten wiens bezoek wij uit Londen verwachtten en zij iets tegen Franklin Blake in het schild voerden. Het bleek, dat Penelope net van een be zoek aan de portierswoning terug kwam, waar zij een praatje had gemaakt met de dochter van onzen portier en waar de meis- ies de drie mannen, gevol«d door het jonge tje. het hek hadden zien uitgaan. Zij hadden eerst links en rechts den weg afgekeken om zich te vergewissen dat er niemand in aantocht was. Daarna hadden zij heftig in hun eigen taaltje gedisputeerd en tenslotte, toen zij niet tot een oplossing van hun probleem schenen te kunnen ko men, hadden zij zich tot het Engelsche jongetje gekeerd, alsof zij van hem hulD verwachtten. De leider van het groepje, de gene, die Engelsch sprak, zei daarop: Houd je hand op". Het ventje had aarzelend aan dit bevel voldaan, waarna de Indiër een fleschje uit zijn binnenzak te voorschijn had gehaald en daaruit een zwarte vloeistof, net inkt, op de palm van de hand had gegoten. De Indiër raakte vervolgens het voorhoofd van den jongen aan, beschreef eenige teekens in de lucht boven diens hoofd en zei toen: „Zie!" De jongen verstijfde en bleef als een standbeeld In de palm van zijn hand kij ken. De Indiërs keken nogmaals naar alle kanten, om zeker te zijn dat zij onbespied waren, waarna de leider weer het woord nam. „Zie je den Engelschen heer, die uit het buitenland is gekomen?" vroeg hij. „Ik zie hem", antwoordde de jongen. „Zal die heer vandaag langs dezen weg naar dit huis komen?" „Hij zal slechts langs dezen weg naar huis komen". Na een korte pauze stelde de Indiër weer een vraag. „Heeft de heer „het" bij zich?" Na eenige aarzeling antwoordde de jon gen: „Ja". „Zal de heer hier bij het vallen van den avond komen, zooals hij beloofd heeft?" „Dat kan ik niet zeggen", zei de jongen „Waarom niet?" vroeg de Indiër. „Ik ben moe", antwoordde het ventje. „De nevel stijgt op in mijn hoofd en ver wart mij. Ik kan vandaag niets meer zien" Hiermede eindigde de ondervraging. De leider besprak iets met de beide anderen, waarbij hij op den jongen duidde en in de richting van de stad wees, waar, zooals wij later ontdekten, zij hun intrek genomen hadden. Na weer eenige teekens over het hoofd van den jongen gemaakt te hebben, blies hij hem op het voorhoofd, waardoor hij met een schok uit zijn trance ontwaak te. Zij sloegen vervolgens den weg naar da stad in en dat was het laatste, wat de meis jes van hen zagen. „O, vader!" zei Penelope angstig. „Wat beteekent „het?" „Dat zullen we mijnheer Franklin vra gen, meisje", antwoordde ik, „als je ten minste zoolang geduld kunt hebben". Ik gaf haar een knipoogje, om te laten uitko men, dat ik de zaak als een grap beschouw de, doch Penelope nam het geval heel ern stig op, hetgeen mij nogal amuseerde. „Wat zou mijnheer Franklin hier nu van kunnen weten?" vroeg ik haar. „Vraagt u hem dat maar", antwoordde mijn dochter, „en kijk dan of hij het ook zoo grappig vindt". Na dit gezegd te hebben, verliet zij mij. HOOFDSTUK III. Voordat ik gelegenheid had mijn slaapje te hervatten, hoorde ik het gerammel van borden in de bediendenkamer, het teeken, dat het middageten klaar was. Daar lk mijn maaltijden in mijn zitkamer gebruikte, hoefde ik mij hier niets van aan te trekken, behalve dat het mijn gewoonte was, hun een smakelijk eten toe te wenschen en na dit ook nu gedaan te hebben, had ik mij weer in mijn stoel uitgestrekt, toen Nancy, de keukenmeid, naar buiten kwam. „Wat scheelt er aan, Nancy?" vroeg lk. „Waarom laat jij je eten koud worden?" (Wordt vervolgd) Gisteravond te in het Sportpaleis den tot het Duits Duitschland than van den oorlog 1 zonder van Enge ervaring in het Q want het heeft d reld gevoerd. Vo een nieuwe Eurc zal zijn van gen pening ook, over deze ontwapenig bloei beginnen, t cultuur tot bloei Met andere wo zal aanbreken, i wel reeds in 191( Evenwel werd den met het reel de volken Europ; te staten werder geslagen en natie loos waren gemae Men sprak ook n doch men bewaj werden niet lang lost, doch de bew; der oorlog en al] den zich niet ver geweld van de 1 geen economische zinnig systeem v; een economische de overwonnener winnaars zelf. Di op den achtergro herinnerde de Fi Duitschland in d toen het demoeri geefs bedelde en dezen tijd ontsto ache geweging, Ir geefs hopen heei de eenige hulp, staat, de eigen ki nenlandsebe aan' land was, heeft t anderen opgewe Duitschland wist, mobilisatie van d beurtenissen zijn algemeene dienst het Rijnland beze jarenplan, in 1938 het Sudetenland h gonnen met de tegen hen, die zi ontmaskerd. Vervolgens dikwijls heeft onderhandelin komen. Op de Duit handelen ove; slechts met land en Fr oogenblik van Duitschland t Wanneer ni opstaat als pi logsdoeleinder maakt, dan k eigen geschiei Volgens Uv voor God en in driehonder 40 millioen vi oppervlakte wilde ook nie doch het hee: genoodigd de> strijd, dat doe Hitier ging in werkelijkhi en hij noemd hun handel u landen te wir over diamanti Steeds waren Ook in den v De heer Churcl oude heer Chamt hoopt, n.l. de ver Ook de Franse! openlijk en dit is stelde hij het Du oogen. Zij weten, millioen Duitsche ten vormen zij et zij versplinterd zi. machteloos. Daaro

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6