uiteMlcwd DE TOESPRAAK VAN CHAMBERLAIN. Arita over buitenlandsche politiek van Japan Gladde wegen in NooriioUand. Men mag in Finland geen wonderen verwachten. Geen enkel neutraal land acht zich door de Britsche macht bedreigd. Er kan geen wereldvrede komen eer de wortel van het kwaad gekend en uitgerukt is. TWEEDE BLAD. Bij den A.N.W.B. is gistermiddag be richt ontvangen, dat de weg Amsterdam Purmerend evenals de weg Amster damMonnikendam wel berijdbaar is, maar dat met groote vertraging rekening moet worden gehouden. De weg van Amsterdam naar Utrecht is in de richting komende uit Amster dam afgesloten. De weg Amsterdam den Haag is glad wegens ijzeL De weg AmsterdamAlkmaar is onbegaanbaar, zoodat de route via Haarlem moet wor den genomen. De weg Alkmaarden Helder, dus de verbinding naar den Afsluitdijk, is zeer glad. BREDA OVER DEN WEG HAAST NIET TE BEREIKEN. De toestand op de rijkswegen in West- Brabant is thans van dien aard, dat de A.T.O. vanmorgen bijna alle autobusdien sten geheel heeft moeten stopzetten. De toe stand op de wegen is van dien aard, dat de autobussen, die onderweg waren naar Bre da, deze plaats niet konden bereiken. De chauffeurs hebben telefonisch medegedeeld, dat zij de bussen langs den weg hebben moeten zetten. Alleen de A.T.O.-dienst op Tilburg wordt, zij het met groote vertraging, onderhouden. De vrachtdiensten van de A.T.O. zijn geheel stopgezet. Op den weg BredaMoerdijk zijn van morgen tal van particuliere auto's vastgeloo- pen bij pogingen om de brug bij Terheyden te passeerett. Er is drinqend behoefte aart hulp. i De Russische luchtaanvallen, De commandant der passieve Finsche ver dediging, generaal Aarne Sihvo, heeft de pers een rapport overhandigd. Hij zegt daar in, dat de Russen hebben getracht, met schending van alle wetten van mensche- lijkheid alle levende wezens te vernietigen en zelfs kerken en ziekenhuizen heeft aan gevallen. In het departement Nyland, waar van Helsinki de hoofdplaats is, zijn bij 167 bombardementen op 46 plaatsen 3541 bom men geworpen, in de departementen Abo en Bjorborg bij 417 aanvallen op 31 plaatsen 3174 bommen, in Viipuri bij 156 aanvallen op 46 plaatsen 3754 bommen, in Haeme bij 47 aanvallen op 16 plaatsen 2159 bommen, in St. Michel bij 7 aanvallen op 4 plaatsen 951 bommen, in Kuopio bij 23 aanvallen op 11 plaatsen 656 bommen, in Uleaborg en Lap land bij 116 aanvallen op 38 plaatsen 4963 bommen, op de Aalands-eilanden bij 8 bom bardementen op 4 plaatsen 172 bommen. Voor het geheele land bij 643 aanvallen op 207 plaatsen 20.337 bommen. Het rapport geeft vervolgens bijzonderheden over aan vallen op kerken, ziekenhuizen enz. Tot 29 Januari zijn tengevolge van de luchtaanval len 373 menschen omgekomen, 323 ernstig en 585 lichtgewond. Over het algemeen kan worden gezegd, dat aantal slachtoffers in verhouding tot het getal geworpen bommen niet groot is. Het beste middel tot het ver mijden van het verlies van menschenlevens is de verspreiding van de stadsbevolking over verafgelegen gebied gebleken. Optreden der Russische luchtmacht. Officieel wordt medegedeeld, dat Dinsdag de activiteit van de Sovjet-Russische lucht macht aanzienlijk minder was dan de vorige dagen. De actie was voornamelijk beperkt tot Noord-Finland, waar een aantal plaat sen zonder militair belang werden gebom bardeerd. Slechts materieele schade werd aangericht. De gevechten van gister. Op de landengte van Karelië hebben de Finnen een aanval der Russen op de rivier Taipale afgeslagen. Da Russen hebben zestig dooden op het slagveld achtergelaten. Ter. N. van het Ladogameer heeft de vijand opnieuw aanvallen gedaan op verscheidene punten der Finsche stellingen, doch deze aanvallen werden overal afgeslagen. Negen Russische strijdwagens werden vernietigd. In de andere sectoren de gewone beschietin gen door artillerie en activiteit van verken ners. De actie der Sovjet-luchtmacht was be perkt en voornamelijk geconcentreerd op het strijdtooneel. Boven het binnenland eenige op zichzelf staande vluchten. Het Russische legerbericht. Het agentschap Tass publiceert het Rus sische legerbericht en gisteravond net luidt: „Optreden van verkenners en ver kenningsvluchten van onze luchtmacht". Hulp dringend noodig. Aan een noenmaal van de Britsch-Ameri- kaansche persvereeniging te Parijs heeft de Finsche gezant, Harri Holma, verklaard, dat Finland dringend behoeft heeft aan hulp, i anders is het ter dood veroordeeld, er zijn wonderen gebeurd, doch men mag geen on afgebroken reeds wonderen verlangen. Een Finsche geneesheer, Tage Ellinger, heeft aan hetzelfde noenmaal medegedeeld, j dat binnenkort dank zij de gelden in Frank rijk bijeen gebracht, een veldhospitaal van 100 bedden naar Finland zal vertrekken. Een aantal ambulances zal volgen De Amerikaansche organisatie tot hulp aan Finland heeft 60.000 ampullen vaccine voor Finland besteld. Het instituut Pasteur te Parijs heeft hier zes weken werk aan. 287 Russische vliegtuigen verloren gegaan. De persdienst van het leger publiceert een rapport over de tweede oorlogsmaand, waar in onder meer gezegd wordt, dat gedurende Januari 136 Russische vliegtuigen zijn neer gehaald, waardoor het totale neergeschoten Sovjet-toestellen tot minstens 287 is geste gen. Minister-president Chamberlain heeft gistermiddag te Londen het woord gevoerd aan een noenmaal. Chamberlain begon zijn toespraak met te zeggen, er gelukkig mee te zijn, dat men het niet noodig had geacht voor het pu bliek tijd of plaats voor dit noenmaal te verbergen. Hij sprak over de onvermijde lijke grieven en klachten, welke voort vloeiden uit beperkingen in oorlogstijd bij afwezigheid van opwinding over oorlogs voorbereidingen op groote schaal. Het zou ongelukkig zijn indien het publiek in een stemming van somte.haid of depressie zou verkeeren, omdat -de feiten niet alleeft aantoonen, dat wondere inspanningen worden gedaan, doch dat wonderlijke re sultaten zijn bereikt. Alles bij elkaar hebben wij sedert Sep tember bestellingen geplaatst voor kanon nen, kleine wapens, munitie, ontploffings middelen, voertuigen, machinerieën en andere behoeften ter waarde van bijna 200 millioen pond sterling. Chamberlain verklaarde, dat Groot- Britannië in het binnenland en overzee meer dan 1.250.000 man onder de wapenen heeft. Deze troepen, aldus de premier, veroor loven ons zonder vrees voor onderbreking in-het binnenland voort te gaan met de uitbreiding en uitrusting van onze strijd macht. Chamberlain deelde mede, dat de duikboot, die Dinsdag een convooi heeft aangevallen, door gezamenlijk optreden van marine en luchtmacht, is vernietigd. Er wordt onafgebroken gepatrouilleerd in een zeegebied van 1000 mijlen tusschen Noord-Schotland en Groenland en de Britsche marine heeft daarbij een toene mend succes. De Britsche n.arine kan de convooien met 'n zoodanig succes beschermen, dat de neutralen er steeds meer gebruik van maken. Na indrukwekkende cijfers te heb ben gegeven over de Britsche inspanningen op het gebied der oorlogvoering zeide Chamberlain, dat er „niet één niet-oor- lögvoerend land is, dat zich door deze enorme toeneming van macht bedreigd ge voelt". Natuurlijk, zeide hij, betwisten wij geen oogenblik het recht der neutra len te beslissen of zij in het conflict zullen geraken of dat zij verkiezen er buiten te blijven, op welke wijze zij de neutraliteit zullen gebruiken, wel ke zij hebben verkozen. Doch wij mogen hun vragen en wij vragen, of zij klein en zwak zijn of groot en machtig, er rekening mede te willen houden, dat hoewel wij bij de uit- oeiening van ons onbetwist recht van oorlogvoerenden zouden kunnen op treden op een wijze, welke hen onge makken of zelfs verliezen bezorgt, wij in geen geval oo'.t neutrale sche pen hebben tot zinken gebracht en nimmer bewust een enkel neutraal leven in gevaar hebben gebracht. Aan den anderen kant bedreigt onze vij and 't bestaan van staten, die te klein of te zwak of te dichtbij zijn om hen te trotseeren en hij gaat voort een bijna ITALIAANSCHE STEMMEN NA DE REDE VAN HITLER. In Roemeensche politieke kringen hecht men groote beteekenis aan de woorden van Hitier betreffende de Duitsche mili taire maatregelen der laatste maanden, en meent men dientengevolge, dat de ontke tening van den totalen oorlog tegen Enge land en Frankrijk niet lang meer op zich zal laten wachten. Uit de woorden van Hitier zou men moeten afleiden, dat de Duitsche militaire voorbereidingen gereed zijn om een algemeen offensief te begin nen. Hitiers mededeelingen betreffende de tusschen Duitschland en Italië bestaande gemeenschap zijn in de leidende Italiaan- sche kringen uiteraard met voldoening ontvangen. Havas meldt verder, dat de rede van Hitier door de Italiaansche ochtendbladen zonder commentaar wordt weergegeven. Een opvallende plaats wordt gegeven aan Hitiers uiteenzettingen over de voltooiing der militaire voorbereidingen van Duitsch land en aan alles wat betrekking heeft op de vriendschap van Duitschland met Italië en de Sovjet-Unie. De rede van Hitler in de Duitsche pers. De door Hitier uitgesproken rede vormt het hoofdonderwerp van de Duitsche pers. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Het Duitsche volk is vastbesloten zoodanig schoon schip te maken, dat deze strijd om zijn recht in geen omstandigheid binnen enkele jaren opnieuw kan ontbranden. Elk woord in de rede van Hitler was gedragen en doordrongen van het rotsvaste vertrou wen in de Duitsche overwinning. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: Deze strijd kent geen compromis, omdat niet Duitschland het Westen heeft aangeval len en omdat het Duitsche oorlogsdoel, zonder het Westen te benadeelen, recht vaardig is. Een accoord tusschen Duitsch land en de Westelijke mogendheden zal in de toekomst slechts mogelijk zijn, wanneer op alle punten volkomen genoegdoening verschaft is aan het recht van het Duit sche volk. De Duitsche eischen moeten vervuld worden, opdat niet over vijf jaar een nieuwe oorlog nUbreekt. F'ansche nerss'emmen. De „Petit Parisien" schrijft, dat Hitier een buitengewoon heftige rede heeft ge houden. Het was, aldus het blad, een on afgebroken uitbarsting van grove belee- digingen, vooral aan het adres van Enge land en zijn staatsmannen. De rede getuig- Chamberlain volledige onverschilligheid te betoo- nen niet alleen voer hun belangen, doch voor gewone gebruiken van de r -rschheid. Voor ons schijnen deze overwegingen voor een groot deel ernstiger dan eenige tijdelijke versto ring van den handel. Tezelfder tijd erkennen wij ten volle, dat een ver storing van den handel der neutralen ernstig voor hen kan zijn. Sprekende over de vredesdoeleinden zei de Chamberlain: „Wij moeten een einde maken aan de vicieuze politiek van econo mische nationalisatie en autarchie, welke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omver te werpen. Tenslotte bracht Chamberlain het jong ste nieident „tusschen Engeland en de neu trale vriendschappelijk gezinde regeering van Japan" ter sprake. Wij zijn genoopt alle maatregelen te nemen, welke voor ons open staan om de machinaties van den machtigen en volkomen meedoogenloozen vijand te fnuiken, doch zeer zeker is het laatste, dat wij zouden willen doen, het zelfrespect van een vriendschappelijke na tie, waarmede wij in vrede wenschen te leven, te trotseeren." Chamberlain voegde hieraan toe, er van overtuigd te zijn, dat de gevoelens der neutralen en ook hun uiteindelijke belan gen „aan de zijde moeten zijn van hen, die trachten de rechten te beschermen van naties en alles individuën om hun levens te leven vrij van vrees voor agressies of vervolging." Chamberlain besloot met dt verwijzing naar een gelijke positie van Groot-Bri- tannië, thans honderd jaar geleden." Vandaag is die vijand van honderd jaar geleden onze innigste en meest getrouwe vriend en bondgenoot. (Applaus). Zij zijn niet minder dan wijzelf vast besloten deze zaak door te zetten, totdat ons doel zal zijn bereikt. Zijde aan zijde zullen wij vechten, totdat de vrijheid, welke is aan gerand, zal zijn hersteld, totdat vriend en vijand bijeen zullen kunnen zitten om een gelukkige en veilige wereld op te bouwen." Arita de van een groote geprikkeldheid, onge twijfeld veroorzaakt door het succes der geallieerde blokkade in het besef van het gevaar, dat Duitschland steeds meer loopt door de machtige militaire voorbereidin gen van Engeland en Frankrijk. De „Journal" schrijft uit Zürich „het was een jammerlijke vertooning, waarbij tienduizend mannen in bruin hemd, die te Berlijn worden gehouden om de bevolking te bewaken en te terroriseeren, applaudi- seerden. Al te veel werd gesproken over Chamberlain en zijn bijbel. Het was de rede van een man, die weet, dat hij het spel reeds verloren heeft en die voelt, dat het Duitsche volk begint zich van hem af te wenden. Om zijn misdaden t. doen ver- I geten beschuldigt hij zijn tegenstanders op lage wijze." I De „Excelsior" zegt „In zijn peroratie heeft Hitier verklaard, dat Duitschland, als het moet, zal ondergaan, doch zich nooit zal overgeven. Derhalve zal Hitier voor geen slachting terugdeinzen. Wij zijn ge waarschuwd. Hij moet weten, dat ook de geallieerden niet slapen." De „Oeuvre" schrijft: „Indien de rede door iemand anders zou zijn uitgesproken, zou zij een rede aan den vooravond van een offensief kunnen zijn. Men blijft Hit- Iers rede beschouwen als een nieuwe chantage aan den vooravond van de con ferentie der Balkan-entente". Engelsche persstemmen. De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft, dat de rede van Hitier nauwelijks commentaar waard is. Hitier, aldus vervolgt hij, heeft het record aan holle frazen en leugenachtige verklaringen geslagen. Hij heeft gebruik gemaakt van zijn repertoire verouderde argumenten. Hij heeft opnieuw beweerd, dat de geallieer den Duitschland den oorlog hebben opge legd, doch hij vergat wederom te zeggen, waarom de geallieerden Duitschland niet hebben aangevallen, voordat de Duitsche wapening der perfectie waarop Hitier prat gaat, had bereikt. Men zou zich zeer ver gissen, als men geloofde, dat Hitiers aan hangers thans een lauwheid jegens hem laten blijken. Te oordeelen naar de redactie van zijn toehoo ders is hij nog steeds de i leider en de onweersproken profeet van het Duitsche volk. In zijn omgeving be staat ongetwijfeld verschil var. meening ten aanzien van het verbond met Rusland, doch d< absolute gehoorzaamheid aan den Führer, de grondslag der nationaal-socia- listische beweging, is over het algemeen nog intact. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Arita heeft gistermiddag in den Land dag een rede gehouden. Onze politiek, aldus Arita, beoogt de samenvoeging van onze krachten en die van het nieuwe China, dat bevrijd zal worden van allen anti-Japanschen en pro-Komintern invloed, met het gemeenschappelijke doel, een nieuwe orde in Oost-Azië te scheppen en te geraken tot vriendschappelijke nabuur betrekkingen, gemeenschappelijke verdedi ging tegen de Komintern en volledige eco nomische samenwerking. Wat betreft onze houding jegens de nieu we Chineesche regeering, die binnenkort onder leiding van Wang Tsjing Wei tot stand zal komen, zijn wij voornemens, de politiek van het vorige kabinet voort te zet ten, d.w.z. wij zullen al het mogelijke doen om mede te werken aan haar totstandko ming en haar activiteit, want haar doelstel lingen zijn de onze. Wat betreft de nieuwe orde in Oost-Azië zou ik voorts willen zeggen, dat, ofschoon sommigen Japan ervan verdenken, de rech ten en belangen van derden in China te willen uitschakelen, de Japansche regee ring, zooals meermalen is herhaald, geens zins zulk een uitschakeling wenscht. In verband met het voortduren van de militaire operaties, zullen er in het begin noodgedwongen beperkingen van diversen aard zijn, die afgeschaft of gewijzigd zullen v/orden, zoodra de plaatselijke toestanden weder normaal worden. De Japansche regeering heeft steeds her ziening der betrekkingen met de Sovjet- Unie gewenscht om aldus bij te dragen tot versteviging van den vrede in Oost-Azië in het algemeen. De onlangs geboekte verbe tering in de betrekkingen tusschen de beide landen heeft er toe geleid, dat wij over kun nen gaan tot het zoeken naar practische en concrete oplossingen voor de kwesties, die zich op het oogenblik voordoen. Arita sprak de hoop uit, dat de Sovjet-regeering haar medewerking zal verleenen teneinde deze kwesties op te lossen, dat zij haar poli tiek van steun aan het anti-Japansche be wind in China zal wijzigen en mede zal wer ken voor het totstandkomen van den alge- meenen vrede in Oost-Azië. Sedert de totstandkoming van het anti- Kominternpact zijn de betrekkingen tus schen Japan, Italië en Duitschland steeds hartelijker geworden. Onze politiek van af weer tegen de Komintern blijft ongewij zigd. Bovendien zullen wij onze politiek van nauwe betrekkingen met alle mogendheden die het anti-Kominternpact onderteekend hebben, voortzetten. Sedert het begin van de Chineesche kwes tie heeft de Japansche regeering alles ge daan wat in haar vermogen was om de Britsche regeering te brengen tot een juiste waardeering van den werkelijken toestand. Het is te betreuren, dat op 21 Januari een Britsch oorlogsschip een Japansch schip, de Asama Maroe, doorzocht en 21 Duitsche pas sagiers van boord gehaald heeft. Op het oogenblik zijn onderhandelingen gaande met de Britsche autoriteiten en wij doen al het mogelijke teneinde tot een bevredigende regeling te geraken. Verleden jaar heeft de Amerikaansche re geering kennis gegeven van haar voorne men, het handels- en scheepvaartverdrag, dat dertig jaar lang een vriendschapsver bintenis tusschen Japan en Amerika is ge weest, te beëindigen. Wij hebben getracht, een nieuw verdrag te sluiten, of tenminsie aan den toestand tegemoet te komen, en de Amerikaansche regeering tot in bijzonderhe den in kennis gesteld van het standpunt en de bedoelingen van Japan. Ondanks het ontbreken van een verdrag, zijn de handels betrekkingen practisch ongewijzigd. Het is onvermijdelijk, dat de handel en andere economische werkzaamheden van derden in China soms door militaire opera ties op groote schaal in het gedrang komen. Ik geloof vast en zeker, dat Amerika zich door de totstandkoming en ontwikkeling van de nieuwe orde tenslotte erdoor zal laten overtuigen, dat wij geenszins het plan heb ben, op economisch en handelsgebied een monopolie te vormen. De verdragslooze toestand, die den handel en de stabiliteit belemmert, leidt over het algemeen tot moeilijkheden in de betrek kingen, hetgeen noch voor Japan, noch voor Amerika gewenscht is. Wat de Zuidzeegebieden betreft wenscht de Japansche regeering betrekkingen te on derhouden van gemeenschappelijk bestaan en gemeenschappelijken voorspoed door economische samenwerking en samenwer king voor de ontwikkeling van de natuur lijke hulpbronnen. Onder de huidige omstandigheden moet Japan zijn uiterste best doen om zijn uit voerhandel te vermeerderen en zich te ver zekeren van de noodige grondstoffenhoe- veelheden. Wij hebben met verscheidene landen handelsbesprekingen geopend. Sedert het begin van den oorlog in Europa heeft men kunnen vaststellen, dat de economische politiek, welke de oorlogvoerenden gevolgd hebben, niet slechts belemmerend werkt op onzen uitvoerhandel of onzen invoer van on ontbeerlijke grondstoffen, doch som tijds ook het recht der belligerenten, zooals dit in de internationale regels is vastgesteld, te boven gaat en leidt tot vernietiging van de handelsvrijheid en de vrijheid ter zee. De regeering heeft daarom bij de betreffende mogendhe den krachtige proteststappen gedaan en zij is bezig, andere maatregelen te ne men voor de bescherming van onze handelsrechten. Bij het begin van den oorlog heeft de Ja pansche regeering het voornemen te kennen gegeven, zich niet in het conflict te laten betrekken, doch haar pogingen te eoncen- treeren op regeling van de Chineesche kwestie, de regeering heeft daarop strikt een politiek van non-belligerentie gevolgd. De oorlog moet echter noodzakelijk leiden tot drastische wijzigingen in den algemee- nen toestand in Europa, onafhankelijk van de wijze waarop hij zal eindigen, en derhal ve zal de terugwerking ervan op de Chinee sche kwestie en de stabilisatie in Oost-Azië vrijwel zeker verschrikkelijk zijn. Men kan niet verwachten, dat een wer kelijke wereldvrede gebaseerd op recht vaardigheid, het kan winnen, tenzij en niet voordat de wortel van het kwaad gekend en uitgerukt is. Pas dan zullen alle landen de juiste plaats in het gezin der naties kunnen vinden. Thans, nu in Europa het verlangen naar een nieuwe orde met nadruk gefor muleerd wordt en in Oost-Azië vorderingen worden gemaakt op den weg naar dezelfde nieuwe orde, komt het ons voor, dat de menschheid een zeldzc -e gelegenheid wordt geboden om de toestanden opnieuw onder de oogen te zien. DE TOESTAND IN TIENTSIN. Uit Tientsin wordt aan Reuter gemeld: De Britsche consul generaal, Oswald White, heeft gister met Japansche autoriteiten on derhandelingen geopend ter verkrijging van een verzachting der beperkingen, die opge legd zjjn aan de grenzen der Britsche con cessie en waardoor de prijzen der levens middelen aanzienlijk zijn gestegen. De be sprekingen zouden een bevredigend verloop hebben. Hoewel de Japansche militaire woordvoerder ontkend heeft dat 'n verscher ping der blokkade beschouwd moet wor den als een represaille voor het incident van de Asama Maroe, herinnert de toestand van thans aan dien van den zomer van 1930 toen de blokkade het hevigst was. DE BALKAN-ENTENTE. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, is gisterochtend te Athene aangekomen en wordt heden te Belgrado verwacht. De conferentie van de Balkan-entente duurt drie dagen. De besprekingen worden gehouden van 's ochtends 10 tot 's middag» 12 en van 's middags 5 tot 's avonds 7 uur. Meer dan 100 buitenlandsche journalisten bevinden zich te Belgrado. Zij zullen Zon dagmiddag omstreeks 6 uur bijeen worden geroepen voor een persconferentie op het ministerie van buitenlandsche zaken. Hen zal dan het slotcommuniqué worden voor gelezen. SPIONNEN VEROORDEELD. De rechtbank van Brussel heeft gister drie medeplichtigen van luitenant Dombret, die eenige maanden geleden wegens spionnage werd verdordeeid, veroordeeld tot straffen, welke varieeren tusschen twee en vier jaar gevangenis. PRINS STARHEMBERG NEEMT DIENST IN HET FRANSCHE LEGER. Prins Starhemberg, de gewezen viee- bondskanselier van Oostenrijk, heeft dienst genomen in het Fransche leger. 1 EEN VOORSTEL VAN GRAMMENS. De Belgische Kamer heeft geweigerd een voorstel van Grammens in behande ling te nemen. Dit voorstel hield in om, teneinde de neutraliteit te bewaren, op Belgisch gebied de verspreiding van alle buitenlandsche geschriften boeken, dagbladen, weekbladen, tijdschriften, enz. te verbieden. DE CARNAVALVIERING IN BELGIE. 't Belgische staatsblad zal een circulaire pu- bliceeren, die de minister van binnenland- sche zaken gezonden heeft aan de burge meesters, houdende instructies voor het a.s. viering van het carnaval. In alle gemeenten zal het verboden zijn, in het openbaar mas kers te dragen. Ook zullen de burgemees ters er in het bijzonder voor dienen te wa ken, dat het carnaval niet wordt gebruikt voor handelingen, die de neutraliteit en de belangen des lands zouden kunnen schaden. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN BRITSCH SCHIP. Er heeft een ontploff-'ng plaats gehad aan boord van het Britsche schip „Abey", dat in de haven van Limmi op het eiland Euboa mineralen, bestemd voor Engeland, laadde. De materieele schade is aanzienlijk en met bijna bovenmenschelijke pogingen slaagde de bemanning erin het schip drijvende te houden. Twee reddingbooten zijn uit Piraeus vertrokken om het schip bij te staan. De ontploffing heeft zich voorgedaan in het ruim en men veronderstelt, dat een tijd bom was aangebracht. COMMENTS C De rede van met voldoening kringen, in het in de Engelsche belangen van Men eonstateeri wijzigingen bre kern der Britse: gezet is door C bij herhaalde er den wensch j te voeren met c bare wereldmee dat deze rede i: den te doen v( tijd zijn opgeko trole op de post rikaansche sehe DE SENA7 BUITEN1 De commissie van den senaat van de credietei voor het vraags Japan. Senator verdedigd, waar is uitgebroken t Finland, de neu' moet worden to geen beslissing j Een subcomm wetsontwerp va deeren, waarin i bestaat tusschen Senator Pittm commissie, heeft pers verklaard, embargo op zek Japan, af te kot deld. Het zal ee: een besluit zal z stel-Gilette. •De Amerikaan buitenlandsche uiteenzetting vai van de bank var Jones gaf te k Finland niet met teit in strijd zou In de wandeli heeft men den i nog geen besluit uiteenzetting vr geen wijziging I misise van buitei Moore, van het d sche zaken, spre van dit departer leening aan Fin] senaat hebben het voorstel van land een lceninj zal uitschrijven, methode zien ec gen voor het w< leening. Talrijke tegen officieele 1 dat een preceder hetwelk later al kunnen dienen v en Frankrijk. GEMENGDE WERI De gemengde t keurige afbakenir Mongoolsche voll wo in het gebied conflict heeft vo Moskou wordt gi meenschappelijke In den loop vai sie, gehouden var Tsjita en van 7 t< bin is duidelijk gi van de Sovjet-M< pansch-Mandsjoel nauwkeurige afbi komen tegengeste volkomen verschi partijen heeft de zitting op dertig terschap van der Japansche regeeri werkzaamheden r DUITS CHTURE Dinsdag is te tusschen Turkije waarbij Duitsche huizen van de Tu vrijgegeven. Bov uitvoervergunning goederen naar Du drag, dat bij deze ken, bedraagt 7 y2 BARON VON X Dr. von Wiesnei tische beweging ir overleden. Wiesne van Oostenrijk m teerd en later wei Gedurende de m leider van het z.g ministerie van bu geheele persbedrij schikt. VLOOTCOMMISf BEKORTE VLO* De vlootcommisi gevaardigden in d het bekorte vlootp Dit programma oorlogsschepen, 22 uitbreiding van d 4.500 toestellen. D voor de komende 655 millioen dollar De voorzitter de in dit verband ve wat de Vereenigde rien bouwen. Baby in bran ontstond een scho ning aan den Aw< door de familie J. staande wieg vatti volge waarvan de ernstige brandwoi zorgwekkenden to bet Diaconessenhu den loop van den

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6