Haansteen 6BJ0DEER0 KEUKENZOUTm SiewMeUm Ongewenscht buitenlandsch toezicht op Nederlandsche ondernemingen. Auto oo overweg vcjst- oeraokt. Ijzelvorming en outo- verkper. Trein Hoorn—Amsterdam ingesneeuwd. Extra brandstoffentoeslag met een week verlengd. TWEEDE BLAD. 2 Wettelijke maatregelen Ier voorkoming. Ingediend is een wetsontwerp houdende aanvulling van de wet medewerking verde- digingsvoorbereiding 1939. De toelichting van de ministers van eco nomische zaken, van defensie en van finan ciën luidt als volgt: Het is de regeering gebleken, dat door vreemde mogendheden in verband met de economische oorlogvoering in verschillende gevallen verklaringen worden geëischt waarbij zij, die deze verklaringen afleggen, zich verbinden, zich te onderwerpen aan een zeker toezicht op hun bedrijf vanwege vertegenwoordigers van die vreemde mo gendheden. De regeering !s van meening, dat een dergelijk toezicht veelal door Nederlandsche ondernemingen, zij het noode, wordt aanvaard ten einde de totstandkoming van transacties te bevorderen Heeft, individueel ge zien, het afleggen van zoodanige verklaringen wellicht een dergelijk gevolg, het komt den ministers voor, dat de verdediving van de alge- meene econorrrsche belangen van Nederland door verklaringen van bovenbedoeld' strekking zou kun nen worden geschaad en dat het daarom gewenscht kan zi n, maat regelen te treffen, als gevolg waar van tot het afievgen van dergelijke verklaringen niet verder wordt overgegaan. De regeering meent met het oog hierop, dat zij over de wettelijke bevoegdheid tot het treffen van zoodanige maatregelen de oeschikking dient te hebben. Aangezien de noodzaak van die bevoegdheid gebruik te maken zich mei name zal voordoen, wanneer naar het oordeel der regeering dit aanvaar den door het Nederlandsch bedrijfsleven van buitenlandsch toez:cht de voorziening in de behoeften van de Nederlandsche volks huishouding In haar geheel zou schaden, zijn Je genoemde ministers van oordeel, dat deze bevoegdheid bij voorkeur zou moeten wor den neergelegd in een van de vigeorende wetten, welke speciaal met het oog op de herziening in de behoeften der volkshuis houding in het leven zijn geroepen. De wet medewerking verdedigin^svoorbereiding '39 scheen daartoe hot meest geëigend. Het ontwerp van wet, dat thans aan de staten generaal is aangeboden, heeft de strekking een wijziging in dien zin van de genoemde wet tot stand te brongen. In artikel 1 van het ontwerp wordt voor gesteld aan de opgave, geroemd in art. 5 van de medewerking aafi verdedigingsvoorbe reiding, waarin de bedoelde medewerking uitsluitend kan bestaan, toe te voegen: „Het niet afleggen van verklaringen, waar bij personen of lichamen zich verbinden of op eenigerlei wijze pereid verklaren zich te onderwerpen aan toezicht door of vanwege personen optredende ten behoeve van een vreemde mogendheid". Electrisehe trein reed er op en ontspoorde. Gisteravond passeerde eenige minuten voor zes dr. van Spaendonck uit Vught met zijn auto den onbewaakten overweg in de spoorlijn Boxtel's Hertogenbosch ter hoog te van het gehucht Baarsen. Midden op den overweg sliote de auto, waardoor zij tusschen de rails terecht kwam Dr. van Spaendonck verliet den wagen en zag in de verte de lichten van den uit Eind hoven naderenden voortrein van trein 658 Hij lien den trein nog tegemoet ten einde de aandacht van den wagenbestuurder te trekken, doch te vergeefs. Met volle vaart ramde de trein de auto, sleurde haar mee en wierp haar ten slotte, geheel vernield, op ^t andere sooor. Door den schok ge raakte het eerste rijtuig met de wielen van de voorste as buiten de rails. Eenige hon derden meters verder kwam de trein tot sti'stand. De uit 's Hertogtr.bosch komende electri sehe trein zag ziin weg versperd door het wrak van de auto. Toen dit verwüderd was kon de dienst voorloopig over enkel snoor worden onder houden. NA DE M»TN EXPLOSIE TE HUIS DUINEN. Hotel-Paviljoen Zeebad weer in be drijf gesteld. Hotel-Paviljoen van de N.V Zeebad Huis duinen, dat tengevolge van de twee mijn explosies op 30 December en 18 Januari een ruïne geworden was, is thans in zooverre hersteld, dat het weei in bedrijf kan worden genomen. Het hotel-pension was reeds, zoo goed en zoo kwaad als het ging in bedrijf gebleven, ai moesten de gaster, hiervoor wel eenig comfort missen. Thans zijn ook restau rant en paviljoen weer gereed de gasten te ontvangen. Er zijn intusschen maatregelen genomen, voor het geval, dat nogmaals een mijn-explosie de bewoners komt verrassen. De tijdelijke raam betimmeringen zijn tot vaste luiken gemaakt, die als er gevaar dreigt, wanneer de wind op de kust staat, de ramen blindeeren. Een groot aantal spie gelruiten werd echter uit voorzorg nog niet aangebracht, slechts, daar waar de gasten een uitzicht op zee en het dorp geboden kan worden, zijn de ruiten weer gezet. Enke'e wenken van de X.N.fi.C. Met het oog op den abnormalen weers toestand, welke de even zeldzame als ver raderlijke combinatie van re"en en vorst vertoont, heeft de K. N. A. C. de volgende nuttige wenken voor den automobolist sa mengesteld: 1. Een bevroren ruit maakt men schoon met een mengsel van glycerine en zout, daarna late men een laagje van dit mengsel achter, waardoor bevrie zen wordt tegengegaan. 2. Zoolang de wa^en stilstaat, bescherme men de voorruit door kranten, welke onder de ruiterw'sschers kunnen wor den vastgezet, het is ook mogelijk een plaid over de ruit te hangen. 3. In noodgevallen d. w. z, a's men niet over een voorruitwarmer beschikt kan men gebruik maken van eenige brandende knarsen, welke op de bo- venlijst Van 't instrumentenbord wór den geplaatst. Dit hulpmiddel is uiteraard des avo-ds uitgesloten. 4. Bij hét keeren of op andere wijze manoeuvreeren on besneeuwde wegen zorge men er voor de driifwielen steeds op het midden te houden, en uits'uitend de andere wielen in de be sneeuwde bermen te steken. 5. Wanneer de drijfwie'en be"innen te slippen is het zaak niet véél gas te geven, waardoor de wielen gaan door razen, doch voorzichtig te probeeren den waven te laten wegtrekken met matig motortoerental en zoo noodig afwisselend de eerste versnelling en de achteruit te gebruiken. Eventueel kan een plaid, vloermat of iets der gelijks vóór de wielen goeden diensten bewijzen. 6. Houdt rekening met de moeilijkheden, waarmede ook andere weggebruikers te kampen hebben. Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de «'""b'ad-'P-laitno is krachtig en afdoende. Lijn Hoorn—Purmerend geblokkeerd. lederen dag opnieuw plaatst het winter weer ons voor onaangename verrassingen. Nu eens maakt de gladheid van de wegen ieder verkeer vrijwel onmogelijk, dan weer sneeuwt het zoo hard, dat voertuigen in de opgewaaide sneeuwhoopen blijven steken. De spoorwegen moeten uiteraard alle krachten in het geweer roepen om de onver mijdelijke vertragingen zoo klein mogelijk te maken. Tot nu toe was men daarin zoo goed mogelijk geslaagd: de treinen kwamen altijd, zij het soms met wat vertraging, op de stations van bestemming aan. De sneeuwval van den afgeloopen nacht en den vroegen morgen heeft nieuwe moei lijkheden veroorzaakt. Op sommige plaatsen in het Noordon van ons land is zooveel sneeuw gevallen, dat de eerste treinen de grootste moeite hadden zich een weg door dt witte massa te banen. De eerste trein uit Hoorn, die om 6.23 uur via Purmerend en Zaandam naar Amsterdam vertrekt, heeft den strijd tegen de sneeuw tusschen Ooothuizen c-n Mïddelie moeten sta ken. De loccfnetief trek de wagens moeizaam tct vlak voor het station Oosthuizen, doch daar werd de druk van de sneeuw zoo sterk, dat de trein onmogelijk verder kon. Hulp uit Hoorn. De chef van het station Hoorn liet on middellijk een losse locomotief uit Hoorn komen, teneinde den trein op te duwen. Inderdaad slaagde deze manoeuvre aanvankelijk, doch ongeveer een kilometer vorder kwam de trein tus schen de stations Oosthuizen en Middelie opnieuw tot stilstand. De locomotief kon noch voor, noch achteruit en gaf de pogingen om Purmerend te bereiken voorloopig op. Om 6.46 moest deze trein volgens de dienstregeling in Purmerend zijn, doch om 9 uur stonden de wagens nog ergens op de baan, welke geheel voor het verkeer ge stremd is. De stationschef in Zaandam nam dadelijk de noodige maatregelcjp Reizigers voor Purmerend worden op de normale wijze vervoerd, doch reizigers voor Hoorn worden over Alkmaar naar de plaats van bestem ming gebracht. Ook het treinverkeer van Hcom naar de hoofdstad wordt over Alk maar geleid. Uit Hoorn en uit Zaandam vertrokken losse locomotieven en werkploegen ten einde te trachten den. trein uit de sneeuw te bevrijden. Ook de reizigers moesten in veiligheid worden gebracht na hun gevan genschap van enkele uren in het Noordhol- landsche landschap. Waarschijnlijk zullen zij naar Hoorn terugkeëren om vandaar over Alkmaar naar Amsterdam -te reizen. Het blokkeere.n van dë lijn Zaandam Hoorn veroorzaakte gröótê drukte op station Zaandam. hét WERKLOOZEN EN HET SNEEUW RUIMEN. Beilens raadricht zich tot den minister. In een spoedeischende vergadering heeft de gemeenteraad van Beilen gisteravond met aigemeene stemmen besloten een drin gend verzoek te richten tot Jen minister van sociale zaken om de rijkssteunregeling zoo danig te herzien, dat de werlcloozen, die vrij willig willen medemerken aan het herstel len van de door sneeuwval verbroken ver bindingen, boven hun steunbedrag een toe slag uit de gemeentekas mag worden ver leend. Dr. Winckel naar Stockholm. - Zooals bekend, heeft het Nederlandsche Roode Kruis een ambulance voor Finland beschik baar gesteld. Ter voorbereiding van de uit zending deze ambulance is dr. Ch, W. F. Winckel hedenmorgen om half negen, met de Zweedsche machine van Schiphol naar Stockholm vertrokken. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat de termijn, gedu rende welke de extra brandstoffen- toeslag aan gesteunden wordt ver strekt met een week wordt ver lengd. DE OFFICIERSOPLEIDING VOOR ONDERWIJZERS MET HOOFDACTE. Schriftelijke vragen. De heer van Sleen (s.d.a.p.) heeft aan den minister van defensie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat ook gedurende de mo bilisatie slechts die gegadigden voor de of ficiersopleiding voor plaatsing in aanmer king kunnen komen, die de eerste oefening nog niet hebben volbracht? 2. Is het den minister bekend, dat door deze voorwaarde de toezegging, voorkomen de op bl. 35 van de memorie van antwoord op hoofdstuk VII der rijksbegrooting. voor 1940 (Tweede Kamer der Staten Generaal), in den volgenden zin: „Hoewel de hoofdacte niet is gelijk te stellen met de eind-examens H. B. S. of Gymnasium of met de daarmede gelijkge stelde staatsexamens, ziet de ondergetee- kende er geen bezwaar in, dat'voor de op leiding tot reserve-officier ook gezocht wordt onder de bezitter van de hoofdacte, omdat onder dezen zeer zeker goede candi- daten zullen schuilen", bijna volkomen waardeloos wordt gemaakt, daar het exa men voor de hoofdacte in het algemeen wordt afgelegd on een leeftijd, dat men zijn eersten oefenplicht reeds achter den rug heeft? 3. Vindt de minister in een en ander geen aanleiding om den hoofdacte-eisch te doen vervallen, en derhalve de opleiding tot on derwijzer, met betrekking tot plaatsing bij de officiersople'ding. gelijk te stellen met die aan de H. B. S.? 4. Is de minister bereid daarnaast niet al te strikt vast te houden aan de voorwaarde dat de eerste oefening nog niet is volbracht? OUDE VROUW GING HULP HALEN VOOR HAAR MAN. In den winternacht verdwaald. Een melkrijder trof gisteren in de buurt schap Deldenerbroek (gem. Delden) ergens op een binnenweg een oude vrouw in totaal verkleumden en vrijwel bewusteloozen toe stand aan, aldus de Crt. Hij nam haar mee naar zijn woning en toen zij eenigszins in staat was te spreken, bleek, dat de vrouw, die zeer slecht van gezicht is, den geheelen nacht in de bittere koude had rondgedoold om hulp voor haar man te zoeken. Deze, de landbouwer Vorgers, was Woensdagavond laat door een gat in den zoldervloer geval len. Beiden ruim zeventigjarige oudjes wo nen alleen in een loshoes" in een eenzame omgeving. Toen haar man gevallen was en bewusteloos op de deel was blijven liggen, had zij hem toegedekt en was veryolgens naar buiten gegaan, om de hulp van de vrij ver afwonende buren in te roepen. Zij is aan het dolen geraakt en heeft den geheelen nacht rondgedwaald. Zoodra de melkrijder wist wat er aan de hand was, werd dokters hulp ingeroepen. Het bleek echter dat de oude boer, die bij zijn val zwaar gewond was, reeds was gestorven. Zijn vrouw be vindt zich ten ge vol "e van de doorgestane ellende in een deerniswekkenden toestand. GAGES EN GEVARENTOESLAGEN VOOR DE ZEEVARENDEN. Met ingang van 1 Febr. zijn de gages van koopvaardjj-officieren en scheepsgezellen met 5 pCt. verhoogd. De contact-commissie van organisaties van werknemers ter koop vaardij heeft de reeders-organisatie verzocht, vóór 15 Februari met haar tot overeenstem ming te komen omtrent ingediende voor stellen voor verhooging van toeslagen voor oorlogsgevaar. Verder wordt onderhandeld over het treffen van een wachtgeldregeling in geval schepen, wegens de oologsomstan- digheden, moeten worden opgelegd. DOOR W1LKIK COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 5) HOOFDSTUK IV. Nadat wij alleen op het atrand waren achtergebleven, deed ik wederom een po ging om op te staan, doch werd hierin door mijnheer Frankün verhinderd. „Deze lugubere plaata heeft één voor del", zei hij. „Wij zullen geen last hebben van andere bezoekers. Blijf zitten, Bettered- ge, ik moet eens met je praten". Ik had hem intusschen eens opgenomen en in den man naast mij vergeefs den jongen, dien ik my zoo goed herinnerde, teruggezocht. De vervlogen jaren hadden alle sporen hiervan uitgewischt en alleen de openhartige oogopslag was dezelfde ge bleven. „Welkom in uw oude verblijfplaats, mijn heer Franklin", zei ik. „Het is een verras sing, u eenige uren, voor wij uw komst ver wachtten, reeds hier te zien". „Daar is een reden voor, Betteredge" antwoordde hij. „Ik vermoed, dat ik de laatste drie of vier dagen van mijn verblijf in Londen, voortdurend gevolgd ben en ik ben met den ochtend- inplaats van den mid dagtrein gekomen, omdat ik een zeker don- kergetint individu het spoor bijster wilde doen worden". Ik was hoogst verbaasd over deze mede- deeling, die mij onmiddellijk deed denken aan de drie Indische goochelaars. „Wie bespiedt u, mijnher en om welke reden?" vroeg ik. „Vertel eens van die drie Indiërs, die vandaag een bezoek aan het huis hebben gebracht", zei mijnheer Franklin, die deed of hij mijn vraag niet gehoord had. „Het is heel goed mogelijk, dat mijn achtervol gers en jouw goochelaars schakels van den zelfden keten vormen". „Hoe komt het, dat u iets van die goo chelaars afweet, mijnheer?" vroeg ik. „Ik heb Penelope al gesproken en zij heeft zooiets verteld". Ik was een beetje boos op mijn dochter, doordat ik nu genoodzaakt was, haar dwa ze verhaal te herhalen, doch ik kon mij hier niet aan onttrekken. Terwijl ik hem vertelde, hoe alles zich, volgens haar had toegedragen, zag ik, hoe zijn ge zicht betrok en zijn vingers met zijn baard speelden- Toen ik aan het slot van mijn re laas gekomen was, herhaalde hij twee der vragen, die de leider van het drietal aan den kleinen jongen gesteld had, blijkbaar met het doel zich die goed in het geheugen te prenten. „Zal die heer vandaag langs dezen weg naar dit huls komen?" „Heeft de heer „hei" bij zich?" „Ik denk", zei mijnheer Frank lin, terwijl hij een verzegeld pakje uit zijn zak haalde, „dat „het" wel „dit" zal betee- kenen en „dit", Betteredge, beteekent de be roemde diamant van mijn oom Herncastle". „Goede hemel, mijnheer!" riep ik uit. „Hoe komt de diamant van dien beruohten kolonel in uw bezit?" „In zijn testament heeft hij den steen als een verjaardagsgeschenk aan mijn nicht Rachel vermaakt", legde mijnheer Franklin uit „En mijn vader, als executeur-testa mentair, heeft mij opdracht gegeven, hem hier af te leveren". „De kolonel heeft den diamant aan juf frouw Rachel nagelaten?" vroeg ik in uiter ste verbazing. „En uw vader executeur van zijn nalatenschap! Dat had ik nooit ver wacht. Ik had zelfs wel een weddenschap willen aangaan, dat uw vader den kolonel nog met geen stok zou hebben Willen aan raken!" „Dat is wel wat sterk uitgedrukt, Better edge! Wat was er op den kolonel aan te merken? Hij was nog uit jouw tijd; niet den mijne. Vertel maar eens wat je van hem weet, dan zal ik vertellen, hoe het komt, dat mijn vader executeur-testamen tair is en nog eenige andere bijzonderhe den. Toen ik in Londen was, heb ik een en ander over hem en dezen diamant uitge vonden, wat hem niet bepaald tot eer strekt en ik wilde graag, dat jij mij de waarheid hiervan bevestigde. Je noemde hem daarnet de „beruchte kolonel". Frisch je geheugen eens op en vertel me dan waarom je hem dien naam gaf". Daar ik zag, dat hij in vollen ernst sprak, vertelde ik hem wat ik wist. Ik ging eerst terug tot het tijd stip, waarop ik bij den ouden lord Hern castle in dienst trad. Hij had in het geheel vijf kinderen. Eerst kwamen er twee jongens; geruimen tijd daarna schonk zijn vrouw, kort na elkaar, het leven aan drie meisjes, die ik reeds heb vermeld. De oud ste zoon, Arthur, erfde den titel en de lan derijen, terwijl een tweede, Johan, door een familielid een groot fortuin ten deel viel en officier werd, Naar mijn meening was hij een van de grootste schelmen, waar ik ooit over heb hooren spreken en hij was nog geen twee en twintig, toen hij genoodzaakt werd zijn ontslag bij de garde in te dienen. Hij ver trok daarop naar Engelseh-Indië, in de ver wachting, dat ze daar niet zoo nauw zou den kijken en ook om eens actieven dienst mee te maken. Toen hij daar vandaan terugkwam, was dat met een reputatie, die zelfs zijn naaste familieleden deed besluiten, hem niet meer te ontvangen, tot welken stap mijn mees teres, die toen juist getrouwd was, het voorbeeld gaf. Het was om meer dan één reden, dat de kolonel door zijn familie ge meden werd, doch de smet, die op hem ge worpen was door den roof van den diamant, behoeft slechts hier vermeld te worden, Er werd gezegd dat, boe dapper hij ove rigens was, hij niet durfde te vertellen, on der welke omstandigheden hij in het bezit van den steen was geraakt. Hij heeft nim mer een poging gedaan hem té verkoopen, daar hij nooit in geldgebrek verkeerde, en hij liet zelfs den steen aan niemand zien. Som migen zeiden, dat hij bang was er door in moeilijkheden te zullen geraken met de mi litaire autoriteiten, anderen, die blijkbaar zijn aard niet kenden, beweerden, dat hij voor zijn leven vreesde. Dit laatste gerucht bevatte misschien een kern van waarheid, Hoewel het niet juist was te zeggen, dat hij bang was vermoord te zullen worden, was er gedurende zijn DE GRENSARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De regeeringspersdienst meldt: Tusschen vertegenwoordigers van de Duit- sche en van de Nederlandsche regeering zijn te 's-Gravenhage opnieuw onderhandelingen gevoerd en zijn overeenkomsten getroffen, die het verder verrichten van arbeid door de wederzijdsche onderdanen in beide sta ten mogelijk maken. O.a. werd overeenge komen, dat aan de Nederlandsche arbeiders en bedienden, die in December 1939 en Jan. 1940 tengevolge van de opheffing der ver gunning tot het medenemen van deviezen den arbeid moesten neerleggen en die hun vroegeren arbeid in het grensgebied weer wenschen op te nemen, de vereigehte toe stemming moet worden verleend. PREMIERE „T SAL WAERACHTIG WEL GAEN". Gisteravond werd in het City-theater te Den Haag de eerste vertooning gegeven van de film ,,'t Sal waerachtig wel gaen", die met medewerking van de koninklijke marine in Nederlandsch-Indië door den heer M- Franken is vervaardigd. Van hun belangstelling getuigden o.m. door hun aanwezigheid prins Bernhard, de ministers Dijxhoorn en Weiter, de ministers van staat Beelaerts van Blokland, Colijn, Feek en van Karnebeek- de opperbevelheb ber generaal Reijnders, de chef van den marinestaf vice-admiraal J. Th. Furstner en de militaire attaché's van de Amerikaansche, Britsche, Duitsche, Fransche en Japansche legatie. VRIJWILLIGE SNEEUWRUIMERS, Vele werkloozen te Varsseveld zijn uit eigen beweging begonnen met opruimen van de sneeuw. Ze deden dit, ofschoon ze wisten, dat hun steungelden door deze werkzaam heden niet zouden kunnen worden ver hoogd. Deze handelwijze wordt door de afdeeling van de vereeniging van Neder landsche huisvrouwen en den Boerinnen- bond op zóó hoogen prijs gesteld, dat ze de zen werkloozen des middags een warmen maaltijd in de landbouwschool hebben ver schaft, welke door de leden van de vereeni- gingen werden bereid. GOEDERENTREIN NABU UTRECHT ONTSPOORD. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart voor twee is op de spoorlijn Utrecht— Amersfoort, nabij de halte Blauwkapel een goederentrein, komende uit de richting Amersfoort ontspoord, waardoor eenige wa gens buiten de rails kwamen te staan. Het spoorwegverkeer over deze ljjn is daardoor gestremd. Van Utrecht uit is de oprulmings- plöeg naar de plaats van ontsporing vertrok ken. Met man en macht werd gewerkt om dit spoor zoo spoedig mogelijk vrij te krij gen. Hedenmorgen omstreeks elf uur kon het treinverkeer over deze lijn weer worden hervat. De aangerichte schade is betrekkelijk ge ring. Eén wagen van de goederentrein van 40 wagons werd vernield. De ontsporin, ging gepaard met een geweldigen slag. Z: geschiedde op enkele meters afstand vaneen wachtershuisje. De assen en wielen van den totaal vernielden wagon liggen op nauwe lijks vier meter afstand van de wachtpost, die dus aan een groot gevaar is ontsnapt. De wagen is toen rakelings langs het huisje ge sleurd, zonder hier evenwel schade aan te richten. Ook de spoorboomen bij den over wegen aan de Hilversumschestraatweg zijn ergoed afgekomen, doch een tiental meters verder zijn de bedieningsdraden van de sei nen en wissels, welke toeb verder van de spoorrails afliggen, volkomen vernield. DIENSTPLICHTIGEN UIT HET BUITENLAND MET GROOT VERLOF? Volgens den parlementairen redacteur van de Tel. zou de minister van defensie hebben beslist, dat de nu in werkelijken dienst ver blijvende dienstplichtigen, die voor de mo» bilisatie hun domicilie hadden in een der thans oorlogvoerende landen wanneer zij den wensch hiertoe te kennen geven eer lang in het genot van groot verlof gesteld kunnen worden. Zij kunnen dus terugreizen naar hun vroegere woonplaats buitenlands. Ten aanzien van deze categorie dienst plichtigen, welke een paar honderd man omvat, was reeds gebleken, dat het periodiek genieten van verlof op practische moeilijk heden stuitte. Waarschijnlijk zou deze maatregel reeds in Maart in werking treden. il—"s— verblijf in Indië tweemaal een aanslag op zijn leven gepleegd en men nam aan, dat de beweegreden hiervoor het bezit van den Maansteen was; toen hij in Engeland terugwam en iedereen hem den rug toe keerde, werd hiervoor dezelfde reden aan genomen. Menigeen, in deze omstandigheden, zou getracht hebben zich in het aanzien der wereld te herstellen, doch ongelijk te be kennen, zou te veel van hem gevergd zijn. Om het bezit van den diamant had hij in Indië moordaanslagen getrotseerd; nu haal de hij met even groote verachting zijn schouders op voor de publieke opinie in Engeland. Hiermede is in een paar trekken het onbuigzame karakter van den man aan gegeven, die, hoewel knap, er uit zag of hij door den duivel bezeten was. Ongeveer twee jaar voor den tijd, waar over ik nu schrijf en anderhalf jaar voor zijn dood, bracht de kolonel een onver wacht bezoek aan het huia van zijn jong ste zuster. Het was op den avond van juf frouw Rachels verjaardag en er waren verschillende gasten genoodlgd, De huis knecht kwam mli melden, dat een heer mli wilde spreken. Ik begaf mij naar de vesti bule en zag daar, tot mijn verbazing, den kolonel staan, oud en mager, maar even kort aangebonden als vroeger, „Ga naar mijn zuster", zei hij, „en zeg haar, dat ik gekomen ben om mijn nichtje met haar verjaardag geluk te wenschen". Hij had meer dan eens schriftelijk po gingen aangewend, zich met mijn meestem te verzoenen, met geen ander doel, daar ben ik zeker van, dan om haar te ergeren. Maar dit was de eerste maal, dat hij aan huis kwam, (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6