Lagerhuisdebat over de economische politiek. Groote krachtsinspanning der Russen. Haar de Finnen houden stand. De Balkan-entente. Seyss-lnquart over den toestand in Polen. MacDonald wil een krachtiger houding tegenover de neutralen. TWEEDE BLAD. rSCHLAND. ran de Duit- egeering zijn 'handelingen i getroffen, arbeid door beide sta- overeenge- he arbeiders 1939 en Jan. ing der ver- ran deviezen en die hun igebied weer eischte toe- i. JJMERS, veld rijn uit ipruimen van on ze wisten, e werkzaem- vorden ver- ordt door de van Nëder- i Boerinnen- d, dat ze de- een warmen hebben vér- i de vereeni- itreeks kwart n Utrecht— uwkapel een de richting r eenige wa- te staan. Het i is daardoor opruimings- ring vertrok- l gewerkt om vrij te krij- uur kon het weer worden rekkelijk ge- srentrein van e ontsporin, en slag. Zi stand van een elen van den op nauwe- le wachtpost, ontsnapt. De iet huisje ge schade aan te bij den over- traatweg zijn iental meters n van de sei- ■der van de rernield. [T HET VERLOF? redacteur van fensie hebben n dienst ver voor de mo» 1 in een der - wanneer zij geven eer- rarlof gesteld is terugreizen buitenlands, egorie dienst- honderd man het periodiek iche moeilijk- regel reeds in De luchtaanvallen in Finland. De Russische luchtmacht heeft haar aan vallen geconcentreerd op het front in het Noorden van Finland, waar vooral Ro- vanieri te lijden had. Hier lieten 27 toestel len 150 bommen vallen. Vijftien menschen onder wie zeven kinderen en twee ver pleegsters, kwamen om het leven. In het ziekenhuis werden vijf slachtoffers gemaakt. Er waren 60 gewonden, onder wie veie vrouwen. Dienst voor Finland. In St. Paul's Cathedral te Londen is gis ter een nationale biddienst voor Finland ge houden. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Lang, zeide het zeer waarschijnlijk te achten, dat de strijd tusschen recht en on recht in Mei beslist zal worden. Hij deed een beroep op de Britsche regeering haast te maken bij de hulpverleening aan Finland. De dienst werd per radio uitgezonden naar Finland en de Scandinavische landen. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht vermeldt: Niets nieuws op de landengte van Karelië. Ten N.O. van het Ladogameer heeft de vijand gisteren verscheidene aanvallen on dernomen tegen steden in de buurt van het meer. Overal werden deze aanvallen afge slagen. De verliezen van den vijand zijn zeer aanzienlijk. In Lapland hebben de Finnen alle vijan delijke aanvallen op Salla en in de richting van Petsamo afgeslagen. Aan de andere fronten is een levendige activiteit van verkenners. Russische vliegtuigen hebben Rovaniemi gebombardeerd en boven eenige andere plaatsen vluchten gemaakt. Volgens tot nu toe verkregen inlichtingen werden eenige tientallen burgers gedood en veertig ge wond. Twee Russische vliegtuigen werden omlaag geschoten. Grooter bedrijvigheid der Russische vliegtuigen. De bedrijvigheid der Russische vliegtui gen is gister weer grooter geweest. In Noora- Finland werden o.m. gebombardeerd Rona niemi en omgeving. Eenige huizen vlogen in brand. In het Zuiden werden ook de streken van Ancor en Kotka bestookt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten vielen er geen slachtoffers en is de schade vrij ge ring. Over het Woensdag op Rovaniemi ge richte bombardement heeft men slechts wei nig berichten ontvangen. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van den staf van het militaire district Leningrad luidt: „De Sov jet-Russische luchtmacht heeft verken ningsvluchten ondernomen en militaire ob jecten gebombardeerd. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten". Russisch offensief ingezet. De correspondent van de „Stockholm Tidningen" aan het front in Karelië meldt, dat het Russische offensief, het welk men verwachtte, aan dit deel var, het front is ingezet. Gedurende zes uur bereidde de Russische artillerie den aanval voor. Daarna golfden de infanteriemassa's naar de Finsche linies. Generaal Stern, de Russische bevelhebber, maakte daarbij van een geheel nieuwe strijd- methode gebruik. Sleden, die drie meter lang en twee meter breed waren en die door tanks waren getrokken, werden naar voren gezonden. De Russen waren zoo volkomen tegen het Finsche machinegeweervuur be schermd, zoodat slechts de artillerie en het tankafweergeschut den aanval, welke met een onverwachte snelheid werd onderno men, konden beantwoorden. Tegelijkertijd vielen 170 bombardementsvliegtuigen en jagers de Finsche linies aan. Er werden bommen geworpen, terwijl de jagers de op stelling der Finsche batterijen moesten ont dekken en de eigen artillerie en bombar dementsvliegtuigen daarvan op de hoogte moesten stellen. Van het begin van den aanval af concen treerden de Russen hun geschutvuur op de omgeving van Summa; hierheen zonden de Finnen dan ook in allerijl de onontbeerlijke versterkingen. Een gepantserd Russisch detachement stuit op uiterst heftigen tegenstand. Niettemin ondervonden de Finnen groote moeilijk- De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 1 tot 8 Februari vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). Industriëele handelsmissie weer in ons land. - De Nederlandsche missie, die onder leiding van generaal-majoor Hasselmas, op verzoek van de Italiaansche regeering een bezoek heeft gebracht aan Italië, is thans voor het grootste gedeelte in Nederland teruggekeerd. Deze missie zou de mogelijk heid tot uitbreiding van den industrieelen handel tusschen Italië en Nederland ter plaatse bestudeeren. Generaal-majoor Hasselman deelde mee zich over de eventueele resultaten niet posi tief te kunnen uitlaten, daar eerst een rap port aan den minister van defensie dient te worden uitgebracht. Hij achtte echter een positief resultaat als gevolg van deze studie reis voorshands niet uitgesloten. Post naar door Duitschland bezet Polen. - Naar het geheele door Duitschland bezette Poolsche gebied kan thans weder briefpost worden verzonden. Voor zoover dit betreft de gebieden, welke vóór den oorlog 1914/18 tot het Duitsche rijk behoorden, zijn toege laten gewone briefpost, briefpakjes en aan- geteekende stukken op risico van den af zender. Voor de andere, door Duitschland bezette Poolsche gebieden worden uitslui tend toegelaten briefkaarten, alsmede brie ven in open omslag, niet zwaarder dan 250 gram wegende. Deze brieven en briefkaar ten moeten in de Duitsche of Poolsche taal geschreven zijn. heden bij het concentreeren van hun vuur, doordat de Russische tanks achter een rook gordijn naar voren kwamen. Het nieuwe offensief is zeker het hevigste, dat tot dus verre op het front in Karelië ten uitvoer is gelegd. Urenlang duurde de verwoede strijd. Doordat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden geconcentreerd, zagen de Finnen zich gedwongen steeds meer af- deelingen in den strijd te werpen. Zelfs ge durende den nacht duurden de gevechten voort. Het Russische geschut staakte zijn vuur niet, om de aankomst van Finsche ver sterkingen te verhinderen, terwijl wel nieuwe Russische troepen in het vuur wer den gebracht. Ondanks de groote krachtinspanning der Russen mislukte het offensief. De Finnen, die op een gegeven oogenbiik in moeilijken tosstand verkeerden, zegevierden tenslotte over de nieuwe Russische tactiek. De Rus sen bereikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het „Niemandsland" gevoerd. De Finsche artillerie kon een Russische colonne met 70 paarden en vijf stukken veldgeschut vernietigen. Zeven tanks en ver scheidene auto's werden onbruikbaar ge maakt. Het Finsche geschut heeft vijftien Russische batterijen gebombardeerd. Rede van Kallio bij heropening der Kamerzitting. De president van Finland, Kallio, heeft gister bij de heropening der zitting van het parlement een rede gehouden, waarin hij begon met een overzicht te geven van de gebeurtenissen der laatste maanden. Kallio herinnerde eraan,- dat in verband met den oorlogstoestand eenige wetsdecre- ten moesten worden uitgevaardigd, die na tuurlijk ingetrokken moeten worden zoodra de omstandigheden zulks veroorloven. Met vreugde constateerde de president, dat in alle groote kwesties, die de Kamer op te lossen had, een volledige eensgezindheid tusschen Kamer en regeering aan den dag trad. Reeds twee maanden lang strijden wij tegen er vijand die verscheidene malen talrijker is dan wij. Hij heeft bij zijn aan vallen verscheidene zijner beste div'sies verloren. Onze troepen hebben reeds een deel der Sovjettroepen achter onze Ooste lijke grens teruggedrongen. De Sovjets dwingen ons menschen te dooden, die niet verantwoordelijk zijn voor den oorlog, en die wij als vertegenwoordigers van een an dere natie niet behoeven te haten. De president sprak zijn erkentelijkheid uit voor de bewijzen van medeleven die hij uit andere landen had ontvangen. Hij noem de in dit verband speciaal Zweden. Wij heb ben, zeide hij, dringend hulp van het bui tenland noodig. Kallio verklaarde tenslotte te hopen, dat de menschlievende hulp, die aan het Finsche volk wordt gegeven, ook middelen zal om vatten voor de verdediging van de burger bevolking in het binnenland tegen het on- menschelijk gebruik dat de vijand'van zijn luchtstrijdkrachten maakt. Na de plechtigheid riepen de afgevaar digden: „Leve het vrije en onafhankelijke Finland". Het optreden van de Russische Luchtstrijdkrachten. Het Zweedsche Roode Kruis heeft beslo ten om het Internationale Roode Kruis Comité te vragen een onderzoek in te stellen naar de daden der Russische militaire luchtmacht, gepleegd tegen de Finsche bur gerbevolking, naar de duidelijke schendin gen van het teeken van het Roode Kruis en van de conventie van Genève, waaraan de Russen zich schuldig zouden hebben ge maakt, zulks met het doel deze schendingen aan de kaak te stellen. Het Zweedsche Roode Kruis heeft eveneens besloten de mogelijkheid te bestudeeren van het uit zenden van Roode Kruis gedelegeerden naar de Finsche krijgsgevangenenkampen en naar het Russische, teneinde het lot te verzachten van de gevangenen. Voorts werd besloten tot medewerking aan hettranpsort naar Zweden van oorlogsinvalieden en ernstig gewonde personen. DE JAPANSCHE PREMIER SPREEKT IN HET HOOGERHUIS. De Japansche ministerpresident, Yonai, heeft het woord gevoerd in het Hoogerhuis. Herinnerend aan het feit, dat keizer Jimmoe 26 eeuwen geleden het Japansche rijk stichtte, betoogde hij, dat het thans meer dan ooit noodig is de nationale politiek nauwkeurig te omlijnen en het nationale zelfbewustzijn van het volk te verhoogen. De regeering, aldus Yonai, is vastbesloten de Chineesche kwestie te regelen. In een nabije toekomst zal in China een nieuwe centrale regeering onder leiding van Wang Tsjing Wei gevormd worden, Het is niet ge makkelijk te voorspellen hoe dit conflict zal afloopen. De Japansche regeering heeft reeds eerder verklaard, buiten het conflict te willen blijven en zich te concentreeren op de regeling van de Chineesche kwestie. Wij zullen aan deze politiek in de toekomst streng vasthouden. Het ligt in ons voorne men onze betrekkingen met de andere mo gendheden te regelen en ons onafhankelijk standpunt onwrikbaar te handhaven. Ten- einde onze taak tot het vestigen van een nieuwe orde in Qost-Azië te volbrengen, moeten wij de geheele kracht van het land concentreeren en onze nationale verdedi ging zoeken te versterken. Teneinde onze economische kracht te ontwikkelen, moeten wij onze productiecapaciteit en onzen bui- tenlandschen handel trachten uit te breiden en tevens een doelmatige volkshuishouding voeren, welke geldt voor Japan, Mandsjoe- kwo en China. AANLEG VAN SCHUILLOOPGRAVEN. De voorloopige plannen tot het aanleggen van sehuilloopgraven in Groot-Kopenhagen betreffen in totaal 204 open en overdekte schuilplaatsen, die tezamen aan 90.000 per sonen veiligheid kunnen bieden. De totale kosten worden op 500.000 kronen geraamd. De Turksche minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, heeft tegenover een correspondent van Politika, die de Turksche delegatie tot de grens tegemoet was gereisd, verklaard: „De conferentie van morgen is een zeer belangrijke ge beurtenis voor het leven der Balkan entente. Het belang dezer conferentie blijkt eensdeels uit het feit, dat zeer ernstige gebeurtenissen zich afspelen op den aardbol, anderdeels uit de omstan digheid, dat zij de gelegenheid zal bieden tot bestudeering der betrekkingen tus schen de Balkanlanden. Ook is deze conferentie zeer belangrijk, omdat zij een nieuwe phase zal openen in het leven van den Balkanbond. Ik bedoel daarmee, dat tijdens de conferentie de Balkanbond automatisch vernieuwd zal worden". In dit verband zij er aan herinnerd, dat de entente voor zeven jaar was gesloten en dat, wanneer een der leden wilde uit treden, hij zijn lidmaatschap moest op zeggen tijdens de conferentie, die morgen begint. Op een vraag omtrent zijn onderhoud met den Bulgaarschen premier, Kiossei- wanoff, verklaarde Saradjogloe o. m.: „Kiosseiwanoff en geheel Bulgarije zijn het eens met de landen van den Balkan bond over de handhaving van den vrede op den Balkan. Kiosseiwanoff, die zich in het gezel schap van Saradjogloe bevond,verklaar de tegenover den journalist: „Ik ben vol daan over dit onderhoud, want dat is gehouden in een geest van streven naar behoud van den vrede en de neutraliteit op den Balkan". De Turksche minister van buitenland- sche zaken en zijn Grieksche collega zijn gisteravond in Belgrado aangekomen. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken, Cafenco, wordt Vrijdagmor gen verwacht. VERLENGING VAN BALKAN ENTENTE. De permanente raad van de Balkan entente, die heden bijeenkomt, zal alvo rens uiteen te gaan, er acte van nemen, dat, aangezien geen verklaring van het tegendeel is afgelegd, het op 9 Februari 1940 afloopende pact der Balkan-entente voor een tijdvak van zeven jaar is verlengd. Rijksminister Seyss-lnquart heeft over de toestanden in Polen en het Duitsche opbouw- uerk aldaar, verklaard, dat het niet waar is, dat 16.000 Polen zijn doodgeschoten. Evenmin is juist, dat 13.000 Poolsche stu denten zijn terechtgesteld. In totaal telt Polen slechts 9000 studenten. Ten aanzien van de kerkelijke toestanden zeide hij, dat geen enkele kerk gesloten is, noch wordt eenige priester belemmerd in het uitoefenen van zijn ambt. Het kerkelijk leven wordt niet gestoord. Te Tsjenstochau wordt vereering van de „Zwarte Madonna" voortgezet en in de Krongingkapel in de burcht van Krakau wordt iederen dag een H. Mis gelezen. Verder merkte de minister op, dat aan de internationale hulporganisaties niets in den weg wordt gelegd. In bepaalde Poolsche kringen pogen Brit sche agenten nog aan te sporen tot daden van geweld, waarbij rekening moet worden gehouden met een vijandige houding van een deel der bevolking, vooral van de intel- lectueelen. Duitschland kan zich niet laten storen in zijn opbouwend werk. Op de eerste plaats moet worden gezorgd voor veiligheid en orde en op de tweede plaats moeten alle krachten tot ontwikkeling worden gebracht, niet alleen in verband met de behoeften, welke voortvloeien uit de Britsche blok kade, doch ook tot het welzijn van het ge heele Poolsche volk, dat onder de vroegere leiders een ellendig en armoedig bestaan had. Hoewel de oorlog in Polen kort heeft geduurd, is toch groote verwoesting aange richt, de Polen zelf hebben talrijke bruggen en waterwerken, telefoonleidingen en elec- trische centrales vernield Talrijke voor raadschuren met graan zijn in brand ge stoken en de veestapel is tot de helft terug gebracht. De Polen zelf werken hard mede aan het opbouwend werk, 200.000 arbeiders hebben werk gevonden, ook bestaat een Poolsche spoorwegpolitie en verder zijn maatregelen genomen tegen het opdrijven van prijzen; de salarissen en pensioenen van de Poolsche ambtenaren worden doorbetaald. In enkele uitzonderingsgevallen moest worden opge treden tegen priesters, die ophitsende rede voeringen hielden. In geen geval hebben terechtstellingen plaats gehad zonder vonnis. Het onderwijs is wederom geregeld, op de lagere scholen wordt wederom op de ge bruikelijke wijze onderwijs gegeven, terwijl vakscholen worden opgericht. Tenslotte behandelde de minister in het kort het joodsche vraagstuk. Men kan niet toelaten, zoo zeide hij, dat de Ghetto's op den duur blijven bestaan, want zij zijn een gevaar voor de cultuur van het land. Een oplossing zou zijn de Joden in de omgeving van Lublin bijeen te brengen onder een soort zelfbestuur. Reeds nu bestaat in de Ghetto's een zelfbestuur in den vorm van de zoogenaamde „Jodenraden". Ook is een eigen Joodsch hulpwerk in het leven ge roepen. RUSSISCH PROTEST TE WASHINGTON? De „New-York Times" schrijft, dat de Russische ambassadeur, Oemansky, tijdens zijn bezoek aan minister Huil zou hebben geprotesteerd tegen een rede, onlangs door den onderstaatssecretaris van oorlog, John son, gehouden. Johnson had gezegd, dat de Finsche tegenstand de waarheid van het spreekwoord „een vrij man is minstens een dozijn slaven waard" had bewezen. Oemansky zou zich verder beklaagd hebben ever het moreele embargo op den uitvoer van vliegtuigen en raffinage-installaties, bestemd voor Rusland. Na het onderhoud weigerden Huil en Osmrnsky een verklaring af te leggen, In het Lagerhuis heeft Herbert Morrison (labour) een debat over de economische po litiek der regeering ingeleid door het in dienen van een motie, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid, in het „oorlogskabi net" een minister op te nemen, belast met de behandeling van alle economische kwes ties. Vervolgens wees ook sir Archibald Sin clair (liberale oppositie) op de noodzakelijk heid van een specialen minister voor de coördinatie. In zijn antwoord verklaarde Chamberlain niet in te kunnen zien, hoe de minister, wiens benoeming wordt aanbevolen, op eenigerlei wijze de snelheid zou kunnen ver- grooten, waarmede eiken dag besluiten wor den genomen. Indien ik, aldus de minister president, zou meenen, dat de voorgestelde benoeming van een minister zou kunnen helpen bij het winnen van den oorlog, of deze maar eenigszins zou kunnen verkorten, zou ik de zaak met een ander oog bezien. Niets van hetgeen gezegd is toont aan, dat dit voorstel een verbetering zou zijn, en ik ben dan ook tot de slotsom gekomen, dat het niet het juiste oogenbiik is voor een veran dering van dezen aard. Nadat Chamberlain het woord had ge voerd, spraken nog verscheidene leden van het Lagerhuis, o.m. Georges Macdo- nald, Labour, die de meening uitte, dat Engeland een kraentiger houding moest aannemen tegenover de neutralen, die zich met onwil onderwerpen aan de contrabande-controle, terwijl zij de Duit- schers niet durven mishagen. Verscheidene andere sprekers traden nog op, waarna Attlee nog een laatste uiteenzet ting gaf van de argumenten van de labour- partij. Hij beschuldigde de regeering ervan geen enkel plan te hebben voorbereid voor het voeren van den economischen oorlog. Voorts wees hij er op, dat Chamberlain niet geantwoord had op de argumenten van Mo- risson, volgens welke er geen commissie of groep bestond, die een besluit kon nemen. Sir John Simon antwoordde namens de regeering. Hij verklaarde, dat de leden der regeering, dank zij hun groote ervaring, in staat zjjn de breedste denkbeelden te ver dedigen ten opzichte van de problemen, welke opkomen door den oorlog. Zij worden geenszins gedreven door departementale overwegingen. Spreker weerlegde een aantal argumenten die door de oppositie naar voren waren ge bracht en zeide, dat het een dwaling zou zijn een super-minister te benoemen. Hij be sloot als volgt: „in een oorlog als den huidi- gen veroorlooft de democratie ons openbare debatten van dezen aard te houden, ons goed humeur te bewaren en daarbij geen onder linge critiek uit. te oefenen. Niemand zal in een concentratiekamp opgesloten worden voor hetgeen hij vandaag gezegd heeft. Dat is het ware verschil tusschen de democrati sche regeering, die wij verdedigen en het systeem, dat wij trachten omver te werpen. Dit debat heeft getoond, dat wij een ingewik keld probleem van constitutioneele structuur kunnen bespreken in een geest van bijdra gen tot de gemeene zaak. MIJNSTAKING IN BELGIE. Gister is een staking afgekondigd in de steenkolenmijn van Beeringen, zulks in ver band met de toepassing van de nieuwe ar beidswetten in de mijnen. Ongeveer 900 mijnwerkers van de 1000, die in dienst zijn bij deze onderneming, legden het werk neer. In den loop van den morgen werd een conferentie belegd in het kabinet van het ministerie van arbeid, met het doel alle noo- dige regelingen te treffen opdat de sta kingsbeweging zich niet zal uitbreiden. BRAND IN KRANKZINNIGENGESTICHT. In een krankzinnigengesticht bij Stock holm is een brand ontstaan, i^aarbij min stens drie personen geheel verkoold werden. Tien personen bekwamen verwondingen. SPOORWEGONGELUK TEN GEVOLGE VAN VERKEERDEN WISSEL STAND. Ten gevolge van een verkeerden wissel stand is de railsauto op net traject Straats burgSaverne in den afgeloopen nacht te gen een goederentrein gebotst, welke op het station Bettwiller stilstond. Er zijn drie dooden en zeven gewonden. DE VERHOUDING JAPAN—GROOT BRIT ANNIE. Het Japansche antwoord op de Britsche nota van 27 Januari in verband met het in cident met de Asama Maroe, is gister te To kio door den onderminister van buitenland- sche zaken Tani aan den Britschen ambas sadeur overhandigd. De beide nota's zullen gelijktijdig worden gepubliceerd, zoodra de Britsche regeering gelegenheid zal hebben gehad de Japansche nota te bestudeeren. ENGELSCHE BATAILLONS VOOR DIENSTEN OVERZEE. Het Britsche min. van oorlog heeft bekend gemaakt, dat zekere bataillons voor de ver dediging overzee, spoedig naar het buiten land zullen gaan Deze bataillons bestaan uit mannen van 35 tot 60 jaar, voor het meeren- deel oud-strijders, die zich hebben opgege ven als vrijwilligers voqr den dienst over zee. Hun taak zal zjjn de bewaking van spoorbruggen, eleetrisehe centrales, fabrie ken enz. Op deze wijze zullen zij jongere troepen vrijmaken voor de frontlinies. ZESJARENPLAN TOT VERSTERKING DER WEERMACHT. Het Japansche ministerie van oorlog en het ministerie van marine hebben een zes jarenplan tot versterking van leger en vloot gepubliceerd, waarvan de totale kosten op elf milliard yen worden geraamd. De helft zal worden besteed voor het bouwen van nieuwe oorlogsschepen, moderniseeren van oorlogsschepen, verbeteringen van havens en uitbreiding van de marineluchtmacht. De andere helft zal worden besteed voor ver betering van de bewapening en uitbreiding van de luchtmacht. PATROUILLE ALPENJAGERS DOOR EEN LAWINE OVERVALLEN. Bij het afdalen van de 2700 meter hooge top van de Anterselva ten Noorden van Bruneck in het bovendal van de Adige is een patrouille Alpenjagers door een lawine overvallen. Eenige mannen, die de sneeuw wisten te ontwijken, zijn er in geslaagd een aantal van hun kameraden nog tijdig uit te graven. Vier man zijn evenwel gestikt. DE VERDEDIGING VAN LICHTSCHEPEN. De Eng. Bond van arb. in het transport bedrijf heeft in verband met de aanvallen, waaraan de lichtschepen en de ravitaillee ring van vuurtorens blootstaan, den minis ter van marine gevraagd de bemanning van deze schepen het middel te verstrekken, zich te verdedigen. MERKWAARDIG NATUUR VERSCHIJNSEL. Nabij Harstad (Noord-Noorwegen) heeft zich een eigenaardig natuurverschijnsel voorgedaan. Een voor het plaatsje liggende zandbank ter lengte van 400 meter en ter breedte van 100 meter, is des nachts bij een hooge zee verdwenen, zonder dat iets van aardverschuivingen of andere trillingen te bemerken was. Aan de diepteverhoudingen in de fjord is echter niets veranderd. AARDSCHOK BIJ DEN OLYMPUS. Men vreest, dat menschenlevens te be treuren zijn als gevolg van een aardschok, welke zich gisterochtend heeft voorgedaan in de buurt van Ekaterini aan den voet van den Olympus. In de omgeving van Katerini aan de Golf van Saloniki zijn gister een vijftal aard schokken gevoeld, waardoor vijf huizen zijn ingestort en twintig ernstig beschadigd. Da bewoners werden door een paniek bevangen, een persoon werd waanzinnig. Later op den dag zijn nog aardschokken gevoeld. REDE VAN DEN JAPANSCHEN MINISTER VAN FINANCIEN. De Japansche minister van financiën, Yoekio Sakoerautsji, heeft in het parle ment een redevoering uitgesproken oven de financieele politiek van de regeering Yonai. De invloed van de ontwikkeling van den oorlog op den internationalen toestandi kan in geen geval gering zijn en daarom is het noodzakelijk nauwkeurig na te gaan hoe deze toestand zich ontwikkelt ten einde de noodige doeltreffende maat regelen te nemen om er het hoofd aan te bieden. De financieele en economische politiek van Japan onder deze omstandig heden moet voornamelijk gericht zijn op de uitbreiding van de landsverdediging en op een bevordering van de fundamenteele nationale macht. Ook is het noodig sta biliteit te verzekeren in de levensomstan digheden van het volk en tegelijk te streven naar een opheffen van hinderpalen op den weg naar uitvoering der nationale plichten achter het front. Voor de uitvoe ring van deze fundamenteele politiek ia het noodig er bij de natie op aan te drin gen, dat zij haar kracht ontplooit tot ver sterking van het systeem voor oorlogstijd; verschillende maatregelen aanvaardt voor de uitbreiding van het nationale produc tievermogen en voor de bevordering van den exporthandel, dat zij de noodige maat regelen neemt in verband met vraag en aanbod van goederen, prijzen der goede renen verder, dat zij hecht een synthetisch economisch plan vestigt, dat toegepast kan worden op Japan, Mandsjoekwo en China, opdat gezonde economische omstandig heden tot ontwikkeling kunnen komen. AAN LAND GEKOMEN. Twintig overlevenden van het Grieksche Eleni'Statathos, dat door een Duitschen on derzeeër op den Atlantischen Oceaan ver scheidene dagen geleden tot zinken was ge bracht, zijn gister aan de lersche kust aan gekomen. Zes hunner, onder wie de kapi tein, moesten in uiterst verzwakten toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Het sehip was Zondag getorpedeerd. De 32 leden der bemanning hadden zich in de reddingbooten begeven, welke met touwen aan elkander wkaren vastgebonden. Het was zoo koud, dat dertien man omkwamen. Men moest hun lijken in zee werpen. „Wij wa ren zoo uitgeput", vertelde een der gered den, „dat zelfs toen wij de lersche kust za gen, wij niet voldoende kracht hadden om de riemen te bewegen". HET BARRE JAARGETIJDE. In Zuid-Servië en Bosnië zijn niet slechts tal van dorpen doch ook verscheidene steden, volkomen van de buitenwereld afgesneden. Het spoor- en autobusverkeer is of wel ge heel gestaakt of loop zeer onregelmatig. In Belgrado zijn door de gladde wegen en Straten talrijks ongelukken gebeurd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7