ZUINIGSTE DRUK WERK DRUKWERK Een nieuw aanvalsplan van generaal Stem. Speet VRAAG EN AANBOD 'S WERELDS WAGEN! ÏB ucgeclifAe Stand Bii COSTER III! De verdediger heeft mitrailleurs, de aanvaller zware artillerie noodig. Schepen, die niet wederkeeren. Pluimveeteelt. Denkt U er aan Uw voor ZATERDAG op te geven? Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vijf regels, Dat is 'n ZUINIGE snelheid! GHmlachje. WENSCHT U BESTELT UW TWEEDE BLAD. A (Van onzen militairen medewerker). Na de vele mislukte pogingen der Russen om de Mannerheimlinie te doorbreken, heeft hun nieuwe bevelhebber, generaal Stern, een nieuw aanvalsplan opgezet, daarin bestaande, dat hij zal trachten met belangrijke krachten oostwaarts om het Ladogameer heen, over Soi-tavala (N. punt van het meeien Imstra, de Mannerheim linie in den rug te komen en zich zoo doende den weg naar Zuid-Finland vrij te maken. Tegelijkertijd moeten de Finsche troepen in de Karelische landengte gebonden worden door voortdurende aanvallen op de Mannerheimlinie, zocdat zij geen ht'p kunnen bieden ten oosten van het Ladoga meer. De aanval ten oosten van het meer heeft plaats door twee colonnes uit de richtingen Kolaanjoki en Aittojoki. Hoe wel de Russen gebruik maken van veel tanks en artillerie en zonder ophouden nu reeds zes dagen dag en nacht aanvallen, zijn zij nog niets opgeschoten en stuiten alle aanvallen, zoowel die ten oosten van het Ladogameer, als op de Karelische landengte, af op het taaie manhaftige ver zet der Finnen. Ons respect voor deze dap pere strijders groeit met den dag, want al hadden we eerst den indruk, dat hunne successen hoofdzakelijk het gevolg waren van misslagen der Russen, van het gebrek aan wegen en het barre klimaat van hun land, bij dezen zesdaagschen strijd is komen vast te staan, dat zij meer kunnen dan ski-ën en guerilla-oorlog voeren tegen den aanvoer en den rug hunner tegenstan ders. De Russen hebben alleen ten oosten van het meer in deze zes dagen al meer dan 100 tanks verloren en het aantal menschelijke slachtoffers loopt dagelijks in de duizenden. Zeer groote verliezen hebben de Russen o.a. geleden door Fin sche artillerie, welke is opgesteld op een eilandje in het meer, van waaruit zij den eenigen aanvoerweg langs de oostzijde van het meer bestrijken. De Russen zetten voortdurend met versche troepen hunne aanvallen voort om de zwakkere Finnen af te matten. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Een kalme dag aan het geheele front,. Aan weerszijden van den Rijn werd uit de kazematten geschoten. Het Fransche ochtendlegerbericht luidt: „Niets te melden". SPIONNEN TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Nancy (Fr.) voor 't 20ste district heeft op 30 Jan. Fr. Helmuth en baron Heinrich Franz, beiden van Duitsche nationaliteit, wegens spionnage ter dood ver oordeeld. Katharina Muller, de vrouw van den baron, werd wegens medeplichtigheid aan spionnage, tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. SCHADEVERGOEDING VOOR DEN ZOON VAN HAUPTMANN. De jury bij 't gerechth. te N. York heeft den 6-jarigen zoon van den eenige jaren geleden tei echtgestelden Hauptman een schadever goeding van ruim 23.000 dollar togekend, nadat hij bij een auto-ongeluk gewond was. Mevrouw Hauptmann kreeg een vergoeding van 2.000 dollar. DE LLANVERN BEHOUDEN IN HAVEN AANGEKOMEN. Het stoomschip Llanvern "(4966 ton), dat Maandag door een Duitsch vliegtuig was be schoten, en gebombardeerd, is gister in En geland in veilige haven aangekomen. De be manning noch schip hebben van den aanval t- lijden gehad. DE BRITSCHE REGEERINGSSTEUN AAN BUITENLANDSCHE VLUCHTE LINGEN. De minister van binnenlandsche zaken Sir John Anderson heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering be sloten heeft, financieelen steun te verleenen a, ;i buitenlandsche vluchtelingen, teneinde het werk, dat tot dusver voor vrijwillige or ganisaties is verricht, te steunen. De bij drage der regeering zal gelijk zijn aan de helft der door de vrijwillige organisaties ge raakte kosten nadat deze zijn goedge keurd met dien verstande, dat de totale bijdrage van den staat het gemiddelde be drag van 27,000 pond sterling per maand niet zal overschrijden. WEDER BEPERKTE VERLOVEN VOOR BRITSCHE EXPEDITIELEGER. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat Weder beperkte verloven zullen ingaan voor de leden van het Britsche expeditieleger, waarvan de eerste groepen op 3 Februari in Engeland zullen aankomen, mits de weers omstandigheden intusschen niet slechter worden. Vooralsnog zullen slechts zij met verlof gaan, die hun plaats van bestemming kun nen bereiken met de Southern Railways en öe Great Western Railway, met uitzonde ring van Wales. Zoodra echter de toestand op de lijnen naar het noorden en de mid lands normaler is, zullen de verloven weder algemeen worden verleend. ZUID-AFRIKA EN DE OORLOG. De Zuid-Afrikaansche Senaat heeft gister met 21 tegen 13 stemmen een door de regee- aing ingediende motie aangenomen, waarin de politiek ten aanzien van den oorlog wordt goedgekeurd. Met een gelijke stemmenverhouding werd een door Fourie, gewezen minister in de re- vering-Hertzog, ingediend, amendement, v wit in het sluiten van vrede met Duitsch- lanc v. "i geëischt, verworpen. Hoewel de Finnen ongeschokt vertrou wen blijven stellen in het behoud der Mannerheimlinie, voelen zij zeei zuiver het gevaar, dat dreigt voort te vloeien uit de omtrekking van het Ladogameer, waar mede de geheele linie zou vallen. Vandaar dan ook hun luider wordende beden om hulp, in den vorm van strijdbare mannen. Hopen we voor hen, dat deze hulp tijdig zal komen. Ook noordelijker zijn de Russen weer roeriger geworden en wordt door hen weer aangevallen bij Markajarvi (Salla- sector) en in den sector Suomussalmi. Naar aanleiding van voorgaande be schouwingen bereikte ons de viaag: Waar om verdediging zooveel sterker is dan aanval? Laten we trachten deze vraag te beantwoorden. Wanneer we een geweer- of karabijn- schutter in zijn loopgraaf gadeslaan, dan zien we hem geheel gedekt, door een schietgleuf op den aanvaller mikken, slechts een klein gedeelte van zijn hoofd kan getroffen worden door vijandelijke kogels. De aanvallende infanterist dekt zich door plat op den grond te gaan lig gen, om terrein te winnen springt hij op, rent een meter of dertig vooruit en werpt zich weer plat neer. Gedurende dezen „sprong" van 30 M. geeft hij zich bloot in zijn volle lengte en loopt dus bij eiken sprong kans neergeschoten te worden. Dit beeld van vóór den wereldoorlog eischt reeds overmacht in getal bij den aanvaller. Thans echter komt de mitrail leur des verdedigers een groot woord medespreken. F'ks compagnies-comman dant in de verdsdigingsstelling maakt zijn vuurplan _>p, hoe het hem toevertrouwde vak zóó met vuur zijner 12 lichte mitrail leurs te beleggen .dat de vijand nergens veilig is, vooral vóór c1- "-ontlijn der stel ling (op ongeveer 300 er voor) moet door kruising der mitrailleurbundels het vuur zoo dicht en ondoorschrijdbaar mo gelijk zijn. Daar legt men de hindernisseri van prikkeldraar zig-zag aan. elke zig-zag tak liggend in de richting van de vuur- richting van een der mitrailleurs De aan valler gestuit door de hindernis krijgt de volle laag en lijdt vele verliezen. Hinder nissen tegen tanks liggen in de schoots- richting van het anti-tank geschut. Het vuurplan van de compagniescommandan ten wordt aangevuld door den bataljons commandant met het vuur zijner 12 zware mitrailleurs. De regiments-commandant valt weer aan met zijn infanteriegeschut en vraagt aan den divisiecommandant ar- tilleriesteun op die plekken (achter heu vels, dijken, enz.) welke niet met het bestreken mitrailleurvuur te bereiken zijn. Om kort te gaan de aanvaller is nergens veilig, overal kan hij getroffen worden. De aanvallende infanterie kan geen vuur plan opmaken en schiet met mitrailleurs en geweren recht vooruit op de goed ge dekte verdedigers, die door dat vuur haast geen verliezen kunnen lijden. Als er dan ook geen artillerie den aanvaller ter be schikking stond, zou een aanval nooit kun nen plaats hebben. Reeds vóór de aanval losbreekt, begint de artillerie c es aanval lers een hevig vuur te ontketenen op de stelling des tegenstanders, vooral op de voorste strook steunpunten, hij hoopt daarmede te bereiken, dat de bedieningen i der mitrailleurs in hunne overdekte schuilplaatsen moeten wegkruipen en dus niet kunnen vuur geven. Dit hevige artil lerievuur moet de aanvaller volhouden tot zijn eigen infanterie de stelling zóó dicht genaderd is, dat zijn artillerievuur gevaarlijk zou worden voor zijn infante- I ri<_. Dan moet hij dat vuur voorwaarts ver- leggen, dus verder in de stelling. Nu wordt het hoog tijd voor den ver dediger, dat zijn eigen mitrailleurvuur losbreekt (z.g. stormvuur); er zullen som mige mitrailleurs vernield zijn, en tenge volge van de verschrikking der ondergane vuurhel zullen de bedieningen wel niet normaal goed richten en zoodoende zullen er wel enkele mazen in het vuurplan ont breken. Van dit vuur hangt het echter af of de aanval wordt afgeslagen dan wel ge- lukt en de stelling wordt binnengedron- gen. Vanzelf sprekend zal de artillerie des j verdedigers door hevig vuur op de artille- rie des aanvallers de uitwerking van haar vuur trachten te verminderen. We be schreven hier de aanval op veldverster- kingen. welke in 1 a 2 dagen te maken zijn. Op de bezetting eener permanente stelling met betondekkingen (kazematten) heeft het artillerievuur des aanvallers veel min der uitwerking en is 't vuurplan des ver dedigers veel beter verzekerd. In beide ge vallen kan de aanvaller kracht bijzetten door zijn infanterie te laten steunen door tanks. Slechts een groote overmacht van artillerie kan den aanvaller doen slagen. Is die overmacht niet aanwezig, dan kan zelfs een tienvoudige overmacht aan in fanterie toch nog falen. We komen dus tot de conclusie: .voor den verdediger is het mitrailleurvuur hoofdzaak, voor den aan valler echter de uitwerking van zijn ar tillerie. Een leger dat in hoofdzaak zich baseert op verdediging moet rijk voorzien zijn van mitrailleurs, een aanvallend leger steunt hoofdzakelijk op krachtige artille rie. Ook de. tank is een aanvalswapen. Schaatsenrijden VAN DER SCHEER WINT TE HOOFDDORP. De ijsclub „Haarlemmermeer" organiseer de nationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats, waarbij van der Scheer zege vierde door op de 3000 meter en de 1500 meter eerste te worden en op de 500 meter als tweede te eindigen. De uitslagen luiden: 3000 meter: 1. van der Scheer (Rotter dam) 6 min. 42.4 sec.; 2. de Jager (Wol- j phaartsdijk) 6 min. 42.6 sec.; 3. van Es (Am sterdam) 6 min. 45.2 sec.; 4. Blaisse (Am sterdam) 6 min. 49 sec.; 5. Bosson (Amster dam) 6 min. 52 sec. 500 meter: 1. de Jager 52.2 sec.; 2. van der Scheer 53.4 sec.; 3. Blaisse 54 sec.; 4. Kremer (Amsterdam) 54.6 sec.; 5. Bosson j 56.2 sec. 1500 meter: 1. van der Scheer 3 min. 0.6 sec.; 2. de Jager 3 min. 1.8 sec.; 3. Kremer 3 min. 8.2 sec.; 4. Bosson 3 min. 11 sec.; 5. Breed (Amsterdam) 23 min. 13 sec.; 6. van Es 3 min. 14.6 sec. Algemeene rangschikking: 1. van der Scheer: 2. de Jager; 3. Kremer; 4. Blaisse; 5. Bosson. GONNE DONKER SLAAT SIETSKE PASVEER. De met spanning verbeide wedstrijd tusschen Gonne Donker en iwee snelle Friesche rijdsters, Sietske Pasveer, kam pioene van Nederland op de korte baan en Metje Nier.huis, oud-kampioene van Drente, is geëindigd in een overwinning van mej. Donker, die op all<. afstanden over haar beide tegenstandsters zegevierde. Voor den wind noteerden mej. Donker en mej. Pasveer op de 140 meter beiden een tijd van 15.4 sec. en tegen den wind 16 sec. De einduitslag hing dus af van de 500 meter, waarin mej. Donker favoriet was. Mej. Donker maakte tegen mej. Pas veer een tijd van 55 sec. en tegen-mej. Nienhuis een tijd van 57 sec terwijl de Friesche rijdsters resp. 60 en 62 sec. voor den afstand noodig hadden. De uitslag luidt: 1. mej. Donker 15.713 punten; 2. mej. Pasveer 16.281 punten; 3 mej. Nienhuis 16.980 punten. De beide Friesche rijdsters deelden voor den aanvang mede, dat ook "ij niet om geldprijzen wilden rijden, doch als blijvend aandenken meer waarde hechtten aan een luxe voorwerp. Deensch schip op mijn geloopen en gezonken. Vijftien leden van de bemanning van het Deensche stoomschip Vidar, dat Woensdag op een mijn was geloopen en gisterochtend is gezonken, worden thans vermist. De vijf overige leden-der be manning zijn gered. De Vidar was van Engeland op weg naar Denemarken. Noorsch stoomschip na ontploffing gezonken. Het Noorsche stoomschip Fingal (2137 ton) is ter hoogte van Schotland gezon ken na een ontploffing in het ruim. Het schip was van Noorwegen op weg naar Eire. De geheele bemanning kon wor den gered. SCHEEPVAARTLIJNEN. Stoomvaart-Mij. Nederland. Christiaan Huygens thuisr. te Suez 1 Febr. Tosari J.P.L. van Batavia 30 Jan. Madoera J.P.L. van San Francisco 1 Febr. Rotterdamsche Lloyd. Kota Agoen thuis 31 Jan. van Belawan. Kota Nopan thuis 1 Febr. van Belawan. Blitar uitr. 1 Febr. 18 u. te Antwerpen. Kota Agoen thuisr. 2 Febr. 10 u. v. Sabang. Kota Nopan thuis 2 Febr. 10 u. v. Sabang. Tosari J.P.L 30 Jan. van Batavia. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's gesteld worden aan Dt'. D. J. C. te Hennepe, Heemraadsingel 111, Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. De beoordeeling der Broedeieren. Zooais ik den vorigen keer uitgelegd heb, geven de kleur van den dooier en het eiwit aanwijzingen omtrent het vitaminen ge halte van het ei. Bij consumptie-eieren wordt daar niet zoo op gelet, maar voor broed eieren komt 't er erg op aan, vooral tegen woordig nu geen broedei onnut bebroed moet worden. Een andere eigenschap van het eiwit is vooral voor het ei als handels artikel van belang en is ook van belang ge bleken voor de waarde als broedei. Het be treft n.l. de hoeveelheid dik en dun eiwit in het ei. Giet men een ei op een plat bord uit dan ziet men rondom den dooier een kring van dik, taai eiwit en daar-om heen een plasje weer dunner eiwit. Eieren met veel waterig eiwit zijn voor den handel niet ge- wenscht, daar zij slecht te transporteeren zijn. De dooier ligt dan los in het ei en ook de luchtkamer raakt gauw los. Men spreekt dan ook van waterige eieren, Zulke eieren zijn als broedeieren ook minder geschikt. Men verkieze dus eieren met vel dik, taai eiwit en daar de verdeeling van het eiwit in het ei op een erfelijke eigenschap der hen berust, doet men dus ook al weer het best hennen die waterige eieren leggen voor de fokkerij uit te sluiter De schaal van het ei moet glad zijn en zui ver schoon. Vuile eierschalen bevatten veel bacteriën, die tijdens 't broeden naar bin nen kunnen dringen en het ei doen beder ven. Probeeren we het vuil er op af te was- schen dan maken we het nog erger, want dan dringen de bacteriën door de met vocht opgevulde poriën der eischaal nog sneller naar binnen. Zorg daarom voor reine eieren en dus voor reine legnesten. Het is het bes te de broedeieren minstens tweemaal per dag te verzamelen. Daardoor hebben ze ook minder kans verontreinigd te worden. Bij vriezend weer moet men ze vaker verzame len bevroren eieren deugen niet meer als broedeieren, daar de schaal meestal gebars ten is. Daar moet men erg op letten, bij het vriezen ontstaat er meestal een barst in de lengterichting van het ei. Als het ei wat meer op temperatuur komt trekt deze barst weer dicht en wordt haast onzichtbaar. Bij 't, schouwen onderkent men de barsten di rect. Dit is trouwens toch noodig voor de broed eieren. Ze moeten alle nauwkeurig ge schouwd worden boven een lamp, voor men ze als broedeieren kan bestempelen. Bij het schouwen krijgen we direct een idee om trent de kwaliteit van de schaal van barst jes, kneusjes, enz. Verder letten we erop of de luchtkamer zich aan hei stompe einde van het ei bevindt omdat de kuikens, als de luchtkamer zich aan de spitse pool bevindt, meestal niet uitkomen. Verder krijgen we bij het schouwen al een voorloopig oordeel over den dooier, of deze los ligt of goed verankerd in het ei. Eieren met bloedringen van binnen of met twee dooiers moeten evenmin als broed eieren gebruikt worden. Ook eieren van ab- normalen vorm, te lang of te kort, evenals abnormaal groote eieren zijn als broedeieren af te keuren. De broedeieren moeten op een koele, doch vorstvrije plek bewaard/, worden, liefst bij ngeveer 10 a 12 graden Celsius, langer dan een week moet men ze niet bewaren. Ze kunnen nog wel uitkomen als men ze langer bewaart, doch het broedpercentage wordt dan toch te laag. Dit is een luxe die we ons tegenwoordig niet kunnen permiteeren. Gedurende de dagen dat men de eieren bewaart, moeten ze lederen dag een halven slag omgekeerd worden. De eieren moeten liggend bewaard worden. Ik heb er al een paar maal op gewezen, dat de waarde der broedeieiren afhangt van de fokwaarde der hennen en hanen maar voor een deel ook van het voedsel van den foktoom. Al zijn de hennen nog zoo goed, als het voer niet voldoende is dan kunnen ze niet de stoffen in de eieren deponeeren die voor den opbouw van een gezond, krach tig kuiken noodig zijn. Vandaar dan ook, dat foktoomvoer aan andere eischen moet voldoen als legmeel. Vooral de vitaminen en bepaalde mineralen zijn noodig. In het voor jaar als de natuur ontwaakt is, kan de los- loopende kip dergelijke stoffen voldoende halen uit het groen voer, de insecten, wor men enz. wat er te vinden is. Maar in den tijd dat het feitelijk nog winte ris moet de kip alles betrekken uit het voer dat wij haar geven. Om daar nu alle grondstoffen voor te krijgen valt niet mee we moeten roeien met de riemen, die wij hebben. Veel is er al te bereiken met groen voer, kool, gekiemde haver, gele mais, klavermeel en grasmeel. In den laatsten tijd is men er toe over gegaan, jong gras snel kunstmatig te drogen. Hierdoor blijven de waardevolle bestanddeelen beter in het gras bewaard en is dus de voedingswaarde, vooral voor de doeleinden waar het ons thans om te doen is, hoog. Biljarten NEDERLAND—BELGIE. De landenwedstrijd tusschen Nederland en België belooft zeer belangwekkend te worden. De vereeniging „K.R.A.S." heeft de organisatie in handen en naar wij verne men ligt het in de bedoéling de bruto- inkomsten van dit tornooi af te dragen aan O. en O., een loffelijk streven, dat veel waardeering zal ondervinden. Het staat vast, dat iri den vervolge een dergelijke landenwedstrijd elk jaar op het progriamma zal voorkomen. Mocht België in 1941 niet in de gelegenheid zijn de ontmoeting te orga- niseeren, dan zal „K.R.A.S." opnieuw gast heer zijn. De beide ploegen zijn door de respectieve biljartbonden samengesteld. Een ding is wel zeker: men zal op 8, 9, 10 en 11 Febr. de beste spelers van Nederland en België in de drie genres, 45/2, 71/2 en driebanden, aan het werk kunnen zien. In tegenstelling met wat de laatste jaren gewoonte was, zal slechts op één tafel worden gespeeld, zoodat de belangstelling van da toeschouwers op één partij kan worden geconcentreerd. uitsluitend a contant Levertraan, gedroogde gist, dohyphralolie zijn vitaminebronnen, die in normale tijden in groote hoeveelheden in foktoomvoer ge bruikt worden. We moeten t tot nu toe voor zoo ver aanwezig met kleinere hoeveelheden doen en afwachten hoe het loopen zal. Bij mooi weer de fokdieren in de buitenlucht laten loopen, vooral in de zon is straks veel waard, terwijl het dagrantsoen met onder- melk of meeiproducten ook belangrijk te verbeteren is. Wij hebben nu een en ander omtrent de foktcomen en de broedeieren besproken zooals we dat direct voor de praktijk noodig kunnen hebben. We kunnen nu even tijd be steden aan eenige nieuwe gezichtspunten hieromtrent die zich op het wereldpluim vee-congres in Cleveland voorgedaan heb ben. O.a. ontstaat de kwestie der oogafwij kingen, het fokken om de gevreesde verlam mingsziekte kwijt te raken enz. Daarover dus een volgenden keer. Thans nog even een opmerking omtrent de kuikenopiokhokken. Zoodra we over broeden spreken moeten we meteen zorgen dat de kuikenverblijven in orde komen. Deze moeten nog eens flink gereinigd en ontsmet worden, de rennen goed nagekeken worden. Verder de kunstmoeder-verwar- mings-installaties (kachel kachelpijpen, olie branders, electrische lampen enz.) nageke ken worden evenals de warmte regulateurs, thermometers, voer en drinkbakjes. Zorg al vast dat alle voer- en drinkbakjes op gras bodems komen te staan, dat is een belang rijke hygiënische maatregel die groote voor- deelen oplevert. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. DKW MEISTERKLASSE: 1395 Slechts één L op 15 KM. Maar uiterst hoog rijcomfortl Elegante, royaal gebouwde carrosserie. 4 Persoons DKW reeds vanaf f 1135 Spezialklasse f1295. Imp.: Hart Nibbrig Greeve N.V.t Parkstraat 91a Den Haag Agent voor Noordelijk Noordholland: Jan Moejes, Heer Hugowaard, Tel. 26. ALKMAAR. GEBOREN: Theresia M., d. van Pieter Huybers en A. G E. Ligthart. Maria, d. van Johannes Timmerman en W. Asma. ONDERTROUWD: Pieter H. Ruinard en Francina C. van den Bogaerde. Petrus W. Moesman en Con- stantia G. J. Bos. Johannes G. van Rave- sieijn en Martha Hessink. Simon Lodder en Cornelia M. van Leijen. OVERLEDEN: Afra A. M. Blankendaal 1 jaar. Jan Booy, wedr. van M. C. Krück 38 jaar. 70 K.M. per uur, dat is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en toch de benzine zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is. Hoe zuiniger wij zijn, des te langer wordt de benzine distributie uitgesteld, zooals de regeering heeft aangekondigd! Heb ik me geen mooie witte ski-uitrusting gebreid?

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8