I 1 Pril. HAHkY SON BETTE DAVIS YPMA Een ïnh< JAN COUVÉE. jMtj&zoHdest Stukken Reparatie-inrichting voor alle merken radiotoestellen House tor gentlemen fxuuU en Uunfaxuw £uchtoaact Seuii Alkmaarsche Kamermuziek Vereeniging. met GEORGE BRENT en HUMPHREY BOGART. Een filmwerk, waaraan een groote roep vooruit gaat 1 Omdat het ieder iets meegeeft, en hij ieder iets achterlaat. SPAANDER CO. Ma De TWEEDE BLAD. OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Economische Zaken. TEELT VAN HAVER. Men deelt ons van officieele zij de mede, dat de Regeering zich genoodzaakt heeft gezien ten aan zien van het telen van haver de volgende nadere uitvoeringsmaat regelen te treffen: Het is verboden een grootere oppervlakte met havei voor den oogst 1940 te betelen dan door den betreffenden teler het vorig jaar met haver was bezaaid, met dien verstande, dat de met haver te betelen oppervlakte in geen ge val meer dan 1/5 gedeelte van den, den teler ter beschikking staanden, voor bouwland bestem den grond mag bedragen. Indien iemand een grootere oppervlakte dan de vorenomschrevene met haver wenscht te betelen, dient hij schriftelijk een vergunning aan te vragen bij de landbouw crisisorganisatie, binnen welker gebied het bedrijf is gelegen. Van de beslissing der land bouwcrisisorganisatie staat bin nen 14 dagen schriftelijk beroep open op den Minister van Econo mische Zaken. Het beroepschrift dient de bezwaren van den aan vrager tegen de beslissing van de landbouwcrisisorganisatie en de gronden, waarop die berusten, in te houden én vergezeld te zijn van genoemde beslissing. Indien uitsluitend in beroep wordt ge komen tegen de toewijzing van de oppervlakte, waarvoor vergun ning werd verleend, behoeft de vergunning niet met het beroep schrift te worden medegezonden. Indien vergunning wordt ver zocht voor het telen van haver op na 1 September 1939 gescheurd grasland, zal steeds vergunning worden verleend. Uiteraard dient niet in plaats van het gescheurde grasland ander nieuw grasland te zijn aangelegd, daar in dat geval deze bepaling niet toepasselijk is. Schouwburg „Harmonie' (Dancing.) Maandag 12 Februari 1940 Aanvang 8 uur precies (solo-cellist), Oud-Lid Budapester Strijkkwartet. Aan den vleugel Entrée-kaarten f 2.—) Scholier-kaarten f 0.60) Militairen beneden den rang van officier f 0.80 (plus bel.) Kaarten verkrijgb. v.a. Vrijdag 9 Februari bij den Heer K. TER BURG, Koorstraat 1. Aangifte Lidmaatschap f 3.bij Mej. A. C, GOUWE, Steyn- straat 92. HET BESTUUR. stra< JUR.Jj Aanvang der voorstelliingenlederen avond 730 precies. Plaatsbespreken: Zondagm. 2 u.4.15. Woensdagm. 2.30 u. Toegang boven 18 jaar. van 35 uur. HET KLEEDING- EN DEKKING- COMITE. Mijnheer de Redacteur, Met deze verzoek ik u beleefd onderstaand te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Met ergernis heb ik in het stadsnieuws van de Alkmaarsche Courant van Zaterdag 3 Febr. gelezen, het stuk van den secretaris van den Armenraad, betreffende het geven aan de deur van kleeren enz. Men kan z.i. dit beter doen door tusschenkomst van het Kleeding- en Dekkingcomité. Maar schrijver dezes geniet momenteel steun en moet zoodoende om aan kleeding te komen, zich bij voornoemd comité ver voegen, wat hij ook gedaan heeft, om daar echter tot de conclusie te komen, dat hij voor hetgeen het comité gratis van de inge zetenen ontvangt, hij denzelfden prijs moet betalen als in tweedehands winkels. Wat z.i. niet klopt, met wat het comité den ge vers voorstelt, namelijk menschen zoo mo gelijk van het hoognoodige te voorzien. Maar als het dan iets moet kosten, staan deze menschen er weer naast. Daarom is het m.i. beter, dat menschen die iets te missen hebben dit regelrecht aan de behoeftigen doen toekomen die het noodig hebben en niet eerst het K. en D.-comité nog een winstje laten maken. Met dank voor dé plaatsing. I. J. BERGSMA. Het is reeds meermalen gebleken, dat men over het werk van het Kleeding- en Dek kingcomité een geheel verkeerde voorstel ling heeft en wij hebben het bovenstaande dan ook ter kennisneming aan den voorzit ter gezonden, die ons daarop de volgende mededeeling heeft gezonden. U dankzeggend voor de geboden gelegen heid om het ingezonden stukje van I. J. Bergsma, betrekking hebbende op het Klee ding- en Dekking-comité, in te zien, zou ik het volgende graag in uw blad geplaatst willen zien. Inzender heeft zich geërgerd aan het arti keltje van de hand van den secretaris van den Armenraad geplaatst in de Alkm. Crt. van 3 Febr. 1.1. I Deze ergernis zou berusten op eene erva ring welke hij had opgedaan bij het Klee ding- en Dekking-comité. Hij zou willen dat hetgeen het comité gratis ontvangt, ook weer gratis zou afgegeven worden aan hen die de goederen noodig hebben. Maar dan zou het comité een bedeelings- instelling zijn en dat is de opzet niet. Het Kleeding- en Dekking-comité bedoelt te zijn: een goedkoope koopgelegenhcid voor hen die door de beoordeelingscommis- sie van het comité het recht wordt gegeven om daar te koopen. Door het comité worden in hoofdzaak nieuwe goederen verstrekt welke bij den Alkmaarschen middenstand worden ge kocht, omdat de gedragen en gebruikte goe deren die binnenkomen al zeer weinig zijn, maar ook, omdat het comité zich ten doel heeft gesteld zoo volledig mogelijk te hel pen. En dat zou nooit kunnen geschieden met alleen gebruikte en gedragen goederen. Vandaar dat het nieuwe goederen koopt, welke het tegen zeer veel verminderde prij zen weer verkoopt aan hen wien daartoe een kaart wordt verstrekt Van de verkoopprij zen en de kwaliteit dér goederen kan ieder belangstellende zich overtuigen. Wij zouden te veel ruimte vragen om dat hier allemaal uit te leggen. Het geld dat het comité min der ontvangt dan uitgeeft en dat enkele dui zenden guldens bedraagt, moet komen uit de zakken van 'anderen, om het maar eens plat uit te drukken. Dat geld komt dan bin nen (foor subsidies, donaties, collecten, gif ten plus de opbrengst der verkochte goede ren. De prijzen welke het comité vraagt moe ten uiterst laag zijn en door dat van ge bruikte en gedragen goederen ook een klei nigheid wordt betaald kunnen de prijzen der nieuwe goederen weer lager worden ge steld. De insinuatie van den inzender, dat het comité de gevers van gedragen en gebruik te goederen onjuist zou inlichten, zullen wij onbesproken laten. Uit vorenstaande moge het tegendeel voor de zooveelst.e maal blij ken. Wij meenen dat de secretaris van den Ar menraad toch wel bevoegd zal zijn om te beoordeelen of het Alkmaarsche Kleeding en Dekkingcomité zijne aanbeveling ver dient of niet. Het comité heeft hem heusch niet om het geplaatste op 3 Febr. gevraagd. Met onze clientèle kunnen wij het over 't algemeen heel best vinden en zoo'n inge zonden stukje brengt ons niet uit ons hu meur. Wij vragen van de menschen die, buiten hun schuld, wei gedwongen zijn om zich bij het A.K.D.C. te vervoegen, geen waarüee- ring van ons werk. Wat wij doen, dat doen wij uit eigen wil, doodeenvoudig uit overwegingen van men- schenplicht, zooals vele sociale werkers hun arbeid verrichten. En al die menschen we ten ook, dat ze kritiek kunnen verwachten. Maar zij die kritiek leveren moeten zich goed op de hoogte stellen van het hoe en waarom. Dat mogen wij toch zeker ook eischen. Niet vo.or ons zelf zoozeer, maar voor hen ten wier behoeve het werk wordt verricht. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, A. BERGSMA, Voorzitter A.K.D.C. HET OMWEIDINGSSYSTEEM. Mijnheer de Redacteur. Hoewel onderget. het zich niet tot een ge woonte maakt op ingezonden stukken te reageeren, wil het mij toch voorkomen, dat altijd zwijgen zonder meer wel eens ver keerd kan zijn. Met belangstelling heb ik het ingezonden stuk van een Boerenzoon gelezen en mij af gevraagd, waar we met een dergelijke rede neering heen moeten. In het kort komt het hierop neer: Vee houders voert het omweidingssysteem goed in, dan is de kostprijs van Uw melk pl.m. 4 cent en als gij dat heeft bereikt, dan heeft ge pas volkomen het recht bij de regeering aan te dringen op verbetering van Uw po sitie. Dit zou dan nog overbodig zijn, want vol gens inzender zou de veehouder, die dit een en ander 10 jaar geleden reeds had ingezien, zelfs kunnen spreken van een belang rijke verbetering van zijn financieelen weer stand. Hoewel ik zoo beknopt mogelijk wil blij ven, ga ik hier toch even verder op in. Wan neer men neemt een bedrijf van 20 H.A. en rekent daarvoor 22 melkkoeien, plus jong vee, dan is dit op de gewone wijze. Ik stel mij voor met omweiden enz., dat dit aantal melkkoeien op te voeren tot 30 stuks zeer goed mogelijk is. Maar nu gaan we nog een stap verder. Acht koeien a 250.per stuk is 2000.Een jonge werkkracht a 13. per week, in den winter behoorlijke inslag van fosforzuur, kali en stikstof. Dit moet alles worden betaald voor dat men aan het „halen" toe is. Daar komt nog bij de aan koop van veel palen en prikkeldraad en dan nog grassilo's. Het zal de vraag zijn of' ik hiermede volledig ben geweest. In de eerste plaats vraag ik mij af, waar haalt de veehouder, die zoozeer de crisissla gen heeft gevoeld, dit geld vandaan? En aangenomen, dat hij het heeft rekent U ons dan eens even voor bij behoorlijke rente en afschrijving van dit alles, hoe U dan een melkprijs benadert van pl.m. 4 cent? En tot slot hoe berekent inzender het loon voor den boer en en zijn arbeiders, waar van ik mag aannemen, dat men hen wil be- loonen overeenkomstig andere groepen van de bevolking. Laat ik even opmerken dat ik zelf ook omweid op mijn bedrijf, dus ik veroordeel het systeem als zoodanig niet, allerminst, maar als men schrijft „dan is de kostprijs van de melk pl.m. 4 cent", dan zeg ik, wilt U dit op goede gronden bewijzen? Dan wil ik nog gaarne iets zeggen over de eenheid die inzender propageert. Ik meen dat hij met dit artikel zonder meer afbraak heeft gepleegd. Hij meent dat zoo laag als het kan de kostprijs moet zijn. Ik zou willen opmerken, daarnaar streeft een ieder op zijn wijze, en de manier waarop de veehouder zijn bedrijf voert in het algemeen, is voor mij van dien aard, dat hij zich gerust op de borst kan slaan tegenover zijn buitenland- sche collega's. Uitzonderingen hierop zullen er altijd wel blijven. Maar als men zegt het kan nog minder, dan doet dit mij denken aan het volgend voorbeeld: Wanneer straks de ambtenaar steeds meer aandrang uitoelent op de regeering om sala- risverhooging, wegens verhoogde kosten van het levensor'ei houd, en een ambtenaar in de courant een stuk zou plaatsen en schrij ven: dit is verkeerd, als iemand die werke loos is rond kan komen van t 15.kunnen wij het ook. Eerst zoeken bij ons zelf en als wij er dan niet kunnen komen, dan kloppen we bij de regeering aan, want het kan nog veel minder. Als dit een georganiseerde ambtenaar zou zijn, kon het wel eens zijn dat hij werd ge- roijeerd. Inzender meent de eenheid te hebben be vorderd. Ik doe dit op mijn wijze, slechts dit zijn we gelukkig samen eens: Eendracht maakt macht. Tenslotte wil ik hem nog beleefd vragen, onderteeken Uw artikeltje met Uw vollen naam, misschien zien we elkander eens, het zal ongetwijfeld verhelderend zijn voor ons beiden. Mijnheer de Redacteur mijn epistel is nog OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Economische Zaken. VERBOUW VAN VLAS. Van officieele zijde wordt in aansluiting aan reeds vroeger verstrekte mededeelingen het volgende bekend gemaakt: Zij, die dit jaar vlas wenschen te verbouwen, op een bij de dis trictssecretarissen van de land bouwcrisisorganisaties verkrijg baar formulier, dienen vóór 22 Februari a.s. bij de landbouwcri sisorganisatie, binnen welker werkgebied hun bedrijf gelegen is, een vergunning aan te vragen. Een vergunning zal slechts wor den verleend aan georganiseerden bij de landbouwcrisisorganisaties onder voorwaarde, dat de georga niseerde zich verbindt de geheele hem toegewezen doch ten hoog ste de aangevraagde opper vlakte te zullen betelen. Men moet dus voor geen grooter opper vlakte vergunning aanvragen, dan werkelijk in het voornemen ligt te betelen. De mogelijkheid be staat immers, dat, indien de in totaal over het geheele land aan gevraagde oppervlakte een aeker areaal niet overtreft, aan eiken georganiseerde die tijdig op de vereischte wijze een aanvrage heeft ingediend, voor de geheele aangevraagde oppervlakte ver gunning zal worden verleend, in geval de aanvrager dan een kleiner oppervlakte bebouwt dan waar voor hem vergunning is verleend, is hij tuchtrechtelijk vervolgbaar. Mocht de in totaal over het gehee le land aangevraagde oppervlakte eei zeker areaaal overtreffen, dan zal volgens nader bij Minis- terieele beschikking vast te stellen regelen het voor de vlasteelt be schikbaar areaal onder de aan vragers worden verdeeld. Ook om die reden is het dus wenschelijk, dat een ieder zich in zijn aanvrage beperkt, om een dergelijke ver deeling zoo mogelijk te voor komen. Grootste en fijnste kleerma kerij ter plaatse. (Februari -aanbie dingen). omvangrijk geworden. (J zoudt mij zeer ver plichten bovenstaand op te nemen, waarvoor ik bij voorbaat U mijn erkentelijkheid be tuig. J. UITENTUIS Jr., Starnmeer. BEVROREN AARDAPPELEN EN BIETEN. De rijksvceteelt-consulent ir. L. de Vries schrijft ons: Men kan deze nog voor veevoeder gebrui ken, mits men ze zoo gauw mogelijk fijn maakt en inkuilt. Het fijnmaken kan ge schieden op z'n best met een bietensnijder, desnoods kan men ze ook zoo goed mogelijk fijn steken met een scherpe schop. Den kun kan men 1 a 2 m. breed maken en zoo diep als mogelijk is met het "oog op het grond water. De lengte van den kuil maakt men zoo lang als noodig is, in verband met de hoeveelheid, die ingekuild moet worden. Den bodem ervan dient men eerst te bedek ken, waarvoor karton zich goed leent. Het met den bietensnijder fijngemaakte pro duct komt laagsgewijze in den kuil. Het is noodzakelijk ook laagsgewijs goed aan te trappen. Men dient dan schoone klompen aan te hebben, waaronder men zeer geschikt kleine plankjes kan bevestigen. Men werkt zoo vlug mogelijk. Fijngemaakte aardappelen, bieten, pas- tinaken, koolrapen er.z. kunnen desge- wenscht zonder bezwaar dooreen gemengd worden. Het afdekken kan met karton ge schieden, waar men pl.m. 80 c.m. grond op gooit. De in te kuilen massa krimpt tot op de helft of nog meer. Na 4 a 6 weken is het product dan geschikt voor het vervoeren. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis: Torenvlak (gezagvoerder van Dijk) te Alexandrie, 11 Februari te Batavia verwacht; Wielemaal (gezagvoerder Frijns) te Bandoeng. Thuisreis: Buizerd (gezagvoerder Sillevis) te Jodhpur, 10 Februari te Napels verwacht. Het geld voor nuttig adverteeren, Dat blijkt geweldig te rendeeren! r DERDE BLAD Nadat gister den sector Summa van heim-linie verwoed men, dat de Russen frontlinie hebben ge op ongeveer 32 k.m men. Het is echter dat de Russen de urt| werken der Mannerh kunnen binnendringe na tien dagen verwoe van een groote hoeve menschenlevens, nog de eerste verdediging Den geheelen dag van Pitkaranta hier leverd tusschen Finsi blijfselen van de ach sie. De berichten wijze: sche opperbevel een heele Oostelijke fron ongetwijfeld om de terwijl de hoofdaanv linie voortduurt. Het Finsche legerb De vijand heeft op lië in het district va: en Summa de aanval zijn pogingen zijn van Summa heeft d gedaan, gesteund do Werden met groote v de poging van de Ri vallen de infanteriè pantserde sleden, vijandelijke tanks v ten gevecht gesteld. Bovendien is op di actief geweest. Aan de Oostgrens, gameer, hebben de F taljon vijandelijke sk vijand verloor meer twee tanks werden v Ook in de richting strijd voortgezet. In de vijand hier meer loren. Volgens de gecont heeft de vijand zes vli nemingsballon verlori was de activiteit van perkt, slechts enkele daan op de Finsche u land heeft de vijandel aanvallen gedaan. Volgens in Finsche ontvangen berichten Finland door de Sovje bestookt. In de week Februari hebben Rus, verschillende districte gebombardeerd. Bijn brandbommen werdei der de burgers vielen wonden. Onder de gebouwen werden gebombardeet de gevangenis, waar gevangenen was onde stonden nog tien gebo Het Ru Het Russische legei luidt: In den loop va heeft zich aan het fr voorgedaan. Het Sovj pen ondernam ver bombardementsaanval Volgens schattingen digen hebben de Russ van den oorlog 600 té fensief tegen Summa troepen meer dan 500 Finnen sneuvelden oi Een aantal Estlands over de Finsche golf bereikt. Russische vli derweg met machine; Aan het front in K; DOC NEDERLAN1 VAN A. A. I 1») Ik was mq aan het taak aan het diner, toi den binnenkwam en heb een nieuwtje voo Rachel heeft hem eer pen". „Wie is „hem?" vrc „De mijnheer van 1 der", verklaarde Penei gemeene vent, om mijnheer Franklins du rag ze gearmd den rc verstopte mij achter d hoe ze zouden terugko lijk en lachend gegaan stig en los van elkaa: wijl ze blijkbaar elka hetgeen maar voor lk ben nog nooit zoo Er is toch blijkbaar éf reld, die Godfrey Al staan, en wat mij bet: niet willen hebben, al: merking kwam".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8