Agenda AKKERTJES Tcovinciacd Tlietuus h BERGEN EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. H. W. FRESE In den ouderdom van 77 jaar is .gister ont slapen de heer H. W. Frese. Met hem is een in onze stad bekende figuur heengegaan, die zijn goede reputatie voornamelijk verworven heeft door de wijze waarop hij gedurende vele jaren het secretariaat der afd. Alkmaar van het Witte Kruis vervulde. Het Witte Kruis had in alle onder-afdeelingen zijn groote liefde en hij heeft zóó zeer gewerkt voor den bloei der plaatselijke af deelingen, dat deze behoort tot de grootste der Noord- hollandsche vereeniging. Met dr. Pameijer, den volijverigen voorzitter gedurende vele jaren, was hij de groote kracht der afdee- ling en het is voor een groot deel zijn werk geweest, dat zij zich tot nu toe steeds heeft kunnen bedruipen zonder gemeentelijk sub sidie. De heer Frese propageerde in zijn vorige woonplaats Venhuizen het Witte Kruis werk reeds voor heele streek tusschen Hoorn en Enkhuizen, zoodat de Alkmaarsche af- deeling, nadat hij zich in de kaas stad had gevestigd, wel wist wien zij in 1915 tot bestuurslid koos. Hij bleef daarvan on afgebroken deel uitmaken tot 1932. Eenige jaren was hij voorzitter, alle andere jaren was hij secretaris-penningmeester, terwijl hij diezelfde functies ook vervulde in de commissie van beheer over het badhuis. Tal van jaren (zeker wel een kwarteeuw) is de overledene ook lid geweest van het hoofdbestuur van het Witte Kruis, dat hem in 1934 bij zijn aftreden benoemde tot lid van verdienste. -V GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks 3 uur had de be stuurder van een vierwielig motorrijtuig, genaamd A. Sch.. wonende te Bergen zijn auto voor een perceel aan den Koningsweg, bewoond door v. d. P. geplaatst teneinde al daar eenige goederen te lossen. Vanaf de richting Paardenmarkt kwam de bestuur der W. H. P. P. met zijn vrachtauto aanrij den, die een weinig naar rechts moest uit wijken voor een in zijn rijbaan stilstaand motorrijtuig. Hierbij gleed P. door de glad heid van den weg te veel naar rechts en botste met zijn voertuig tegen de auto van Sch. aan, waardoor deze laatste tegen de pui van voormeld perceel terecht kwam. Het kozijn werd beschadigd, terwijl een winkel ruit werd vernield. Bovendien ging er een hoeveelheid melk verloren. Geen persoon lijke ongelukken Een en ander wordt nader door de politie onderzocht. DE KAASMARKT. Hoogere kaaspvijze». De geringe aanvoer in de laatste weken (de aanvoer bedroeg heden 25000 kg) mag een bedenkelijk symptoom genoemd worden. De slechte toestand der wegen zal ook wel niet zonder invloed zijn geweest, doch de groote factor is, volgens deskun digen, wel het feit, dat er wegens hooige- brek minder kaas gemaakt wordt. Met de verstrekking van het krachtvoer, men heeft dit kunnen lezen in het door ons Woensdag gepubliceerde onderhoud mst den voedselcommissaris, loopt het nog wel los, maar het hooigebrek, toch het hoofd- voedsel, laat zich thans wel sterk gevoelen. De aanvoer in dezelfde weken van 1939, 1938 en 1937 bedroeg 42000, 40.000 en 32000 kg. In vergelijking daarmede kan die van heden wel zeer laag worden ge noemd. De barre winter zal op de komen de kaasproductie ook stellig zijn nadeeligen invloed doen gelden. Ons weideland ligt nog met dikke sneeuwlagen bedekt. Eenige arbeid daarop is onmogelijk en noodwen dig zal het gevolg zijn, dat de koeien later in het land komen dan gewoonlijk. Wel is thans de dooi ingetreden, doch er bestaat groote kans, dat wij hierna weer in een vorstperiode terecht kernen. De handel beschikt nog wel over groote voorraden N.H. 40 -}- kaas, aangezien de af name door Frankrijk reeds lang Stop staat. Nu er kans is, dat de onderhandelingen NederlandFrankrijk tengevolge zullen hebben, dat onze kaas, die men in Frank rijk reeds lang mist, daar weer aftrek zal vinden, toonde het prijsverloop daarvan reeds den invloed te ondergaan. De prijs was heden n.l. 27 per 50 kg of 3 hooger dan de vorige week. De producenten hopen nu maar, dat de handel daarbij baat zal vinden, aangezien bij de verminderde productie een hoogere prijs hen zeer welkom is. ONBETROUWBAAR IJS. In verband met den ingevallen dooi deelt men ons ter waarschuwing mede, dat het ijs in het Noordholl. kanaal reeds thans zeer onbetrouwbaar is. In de omgeving van de Vlotbrug zijn al eenige gaten opgemerkt. DIERENBESCHERMING. Bij Vroom en Dreesmann is gisteravond een foxje (zwart-wit) aangetroffen, die waarschijnlijk door den eigenaar vergeten zal zijn. Het dier had een klein tuigje om. De eigenaar kan zich hedenavond tusschen 6 en 7 uur bij den inspecteur van Dierenbe scherming, den heer Verwer, in de Baan- straat vervoegen. Tevens is daar beschikbaar een ruigharige herder (wolfskleur) die zwervend te Oudorp is aangetroffen. DE MEENING VAN DEN HEER VAN DER WAL IS NIET DIE VAN HET P.A.S. In verband met het door ons gepubliceer de schrijven van den heer B. de Vries, ver zoekt het P.A.S.-bestuur ons mede te deelen, dat de heer Van der Wal geen voorzitter maar secretaris van het P.A.S. is en in zijn 1 ijdrage een persoonlijke meening heeft ge- geven. Het P.A.S.-bestuur zelf neemt het standpunt in, dat sneeuwruimen productief werk is en minstens met normaal loon moet worden betaald. JAARVERSLAG HUISVERZORGING. De secretaresse van de commissie voor hulsverzorging, onderafdeeling van „Het Witte Kruis", afdeeling Alkmaar, mevr. A. LindKeg, heeft over het jaar 1939 het volgende verslag uitgebracht: Met opgewektheid kunnen wij dit 27e jaarverslag opmaken. In het afgeloopen jaar toch mochten wij weer veel nuttig en zegen rijk werk doen voor de zieke huisvrouw van elke gezindte, die tijdelijk niet in staat was haar werk te doen. Daar de yereeniging geheel neutraal is, worden on- en minvermogenden van eiken godsdienst of richting geholpen. In zeer veel gevallen kan door onze hulp de vrouw thuis worden verzorgd en behoeft zij niet in een der ziekenhuizen te worden opgenomen. In 1939 werden geholpen 236 gezinnen (v.j. 290). Van deze gezinnen waren 91 prot., 102 r.k., 28 van gemengd geloof en behoor den 15 tot geen kerkgenootschap. De hulp bestond uit 2115 heele dagen (v.j. 4173), 1329 halve dagen (v.j. 1960) en 597 wasch- hulpen (v.j. 726). bovendien werd in 30 ge vallen een toeslag gegeven (v.j. 76). Aan de verzorgsters werd uitbetaald 2815.31 (v.j. 4654.58). De subsidie der gemeente bedroeg 1600, van het Witte Kruis 400, waarvan echter 200 reeds in voorschot was ontvangen in 1938 voor dekking van het tekort. Aan con tributie werd ontvangen 718.50, aan bij' dragen der gezinnen, giften en buitenge- woone inkomsten 734.32. De totale inkom sten beliepen 3252.82, do totale uitgaven waren 3134.35, zoodat er een batig saldo is van 118.47. Door overlijden verloren wij 6, door be danken 27 en door vertrek 4 leden; echter verwierven wij door gevoerde propaganda 66 nieuwe leden. Het aantal bedraagt thans 516. Als bestuurslid in plaats van mevr. DorbeckKortman, die in den loop van het jaar met het oog op haar hoogen leeftijd als werkend lid had bedankt, werd gekozen mevr. Ypmav. Struijk, terwijl het bestuurs lid mevr. KraakmanBots benoemd werd tot vice-presidente. In Juni nam afscheid onze trouwe mede werkster mej. v. d. Weele, die 20 jaar het aanvraagbureau had verzorgd. Mevr. Spaans- Saai was zoo bereidwillig nu deze taak op zich te nemen. Tot onzen spijt trok mevr. Goettschv. Hardeveld zich uit onze commissie terug; wij hebben altijd zeer aangenaam met haar samengewerkt en betreuren haar besluit. Door geldgebrek waren wij genoodzaakt in Juni, Juli en Augustus het werk stop te zetten. De meest noodzakelijke gevallen zijn toen zeer welwillend door Maatschappelijk Hulpbetoon waargenomen. In Januari en Februari werd door onze commissie voor Het Witte Kruis wederom een cursus georganiseerd in huiselijke zie kenverpleging die zich evenals vorige jaren in ruime belangstelling mocht verheugen: 47 dames namen met veel animo deel, ook voor 1940 heeft zich een groot aantal dames aangemeld. In October hielden wij een speldjesdag, die, niettegenstaande het zeer slechte weer, 285.58 netto opbracht. Vriendelijk dank brengen wij aan allen, die ons steunen, hetzij door financiëele, het zij door persoonlijke medewerking. DE EERSTE SPINAZIE. Aan de Alkmaarsche Exportveiling is heden aangevoerd de eerste spinazie door den heer de Vries te Bergen. TENTOONSTELLING VAN BOLBLOEMEN TE BEVERWIJK. Te Beverwijk wordt van 15 tot en met 19 Februari een tentoonstelling gehouden van bolbloemen, georganiseerd door de plaatse lijke vereenigingen van bloemen- en bollen- kweekers en handelaren. Deze expositie vraagt in het bijzonder de aandacht voor Mendeltulpen, een variëteit, die reeds in het begin van de maand Januari in bloei kan worden getrokken. Daarnaast werd in het vraagprogramma de mogelijkheid openge laten voor decoratieve opstelling van bolge wassen en bindwerk. Van deze mogelijkheid werd een gretig gebruik gemaakt, maar daardoor kan deze tentoonstelling dan ook in letterlijken zin een lust voor het oog worden genoemd. Ondanks de strenge vorst, die voor het behoud van de gewassen on noemelijk veel voorzorgsmaatregelen noodig maakte, is hier een prachtige collectie gefor ceerde bloemen bijeengebracht, waarin niet alleen de vakmenschen, maar ook het groote publiek zich kan verlustigen. Dr. Verhagen, de voorzitter van de Algem. Ned. Vereeniging voor Bloembollencultuur, noemde gister bij de opening het initiatief van de organisaties van groote beteekenis voor de vakgenooten. Aan de regeering, al dus dr. Verhagen, is steun gevraagd om het vak in stand te houden en hij hoopte, dai de regeering er van doordrongen zou zijn, dat het vak in een moeilijke positie ver keert. De jury, waarin o.a. zitting hadden de heeren J. W. Seignette te Limmen en E. Vogelenzang, rentmeester van het provin ciale landgoed te Bakkum, kende de voor naamste prijzen als volgt toe: groote gouden medaille Jac. Groen te Velsen voor bind werk; F. Roezen te Vogelenzang voor deco ratieve opstelling bolgewassen; A. Priester te Beverwijk voor collectieve Mendeltulpen in 12 soorten; kleine gouden medailje: fa Steyn en Co. te Beverwijk voor vrije in zending; F. Roozen voor vrije inzending; fa. Steyn en Co. voor tuinaanleg; R. W. A. Muijen te Heemskerk voor decoratieve op stelling bolgewassen; W. Hilbers te Bever wijk voor Mendeltulpen in 6 soorten; fa. Steyn en Co. voor inzending Amarilleo); verguld zilveren medaille; F. Roozen voor inzending Mendeltulpen „John Gay"; F. Roozen voor nieuwe gele bolbloem; bind werk: eerste en tweede prijs G. van der Wel te Beverwuk. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Das Lied der Wiiste (rom.-dram.); hoofdrollen Zarah Leander en Gustav Knuth. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Ge vangenen der vrijheid (sens.); hoofdrollen Barton Mc. Lane en Glenda Farrell. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 tot 6.30 uur, Casssidy Zegeviert (cowboy-film); hoofdrol William Boyd. Toegang 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer De zee slag (rom.-sens.); hoofdrollen Merle Oberon, .Charles Boyer en John Loder. Toegang bo ven 18 jaar. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer De twee straatjongens van Parijs (rom.- sens.); hoofdrollen Annie Ducaux, Dorville, Serge Grave en Marcel Seurin. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Vrijdag 16 Februari. 7.30 uur, de Unie, pianovoordraehtavond leerlingen Sim van Nieuwkuyk. 8 uur, dancing Harmonie, verg. afd. Alkmaar bond van werkverschaffings arbeiders; rede bondsvoorzitter. Zaterdag 17 Februari. 8 uur, Het wapen van Heemskerk, Breed- straat, vertooning film Kleur en glorie onzer tropen, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, 't Gulden Vlies, eerste soiree-avond geh.onth. zangvereeniging D.O.V. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR ALKMAAR. Morgen, Zaterdag, zal het voor Alkmaar een zeer belangrijke dag zijn. Dan zal Alkmaar een bijzondere taak, een moreele plicht hebben te vervullen. Het Roode Kruis vraagt uw hulp, vraagt een geldelijk offer, om, wanneer het ontzettende oorlogsmonster zijn klauwen naar onzen dierbaren geboortegrond zal uitstrekken, onschatbare diensten te kunnen bewijzen aan gewonden en zieken. Offert op royale wijze! Offert naar vermogen! Koopt enthousiast het Roode Kruis- speldje! Bedenkt, dat het voor eigen volk is! Laat iedereen voor het verlaten van zijn woning een zilverstukje gereed houden, want het bespaart u een ongewenscht opont houd in de koude. Talrijke collectebussen zult u op uw weg ontmoeten om uwe bij drage in ontvangst te nemen. Het parool luidt: „Geen mantel, geen $as, geen huis, Of het is gesierd met het Roode Kruis". DE ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJDEN. De opkoms der schutters op den vierden dag der wedstrijden was buitengewoon groot. Vele autoriteiten gaven acte de présence, alsmede vele officieren. De uitslagen zijn als volgt: Korpswedstrijd Alkmaar): 1 B. V. L. 282, 2 Burgerwacht 1 278, 3 Politiecorps II 268, 4 B. V. L. II 260, 5 Burgerwacht II 260; vaste baan officieren: 1 It. L. G. Bosma 164, 2 lt.-kol. Y. Baan 152, 3 J. Ottenbros (B. V. L.) 149, kapt. P. Snoeck 148; personeel A: 1 Th. v. d. Aakster 59-58, 2 J. Blauwhof 59-51, 3 C. Visse 58-58, 4 Drijgers 58-58, 5 C. N. Vrouwe 58-56, 6 G. Thesing 58-56, 7 v. d. Belt 58-54; personeel B: 1 J. Marbus 58, 2 v. d. Rovaart 57-60, 3 W. Hoyer 57-58, 4 P. Groot 57-56, 5 J. Scharloo 57-54; Vrije baan A: 1 Th. van Gijzen 144, 2 serg. Drijgers 144, 3 Th. v. d. Aakster 144, 4 L. v. d. Aakster 144, 5 J. Grootebug 144; Vrije baan B: - korp. W. Genefaas 138-33, 2 A. v. Dijk 138-32, 3 A. de Kort 136, 4 R. v. Mastrigt 135; Buwania-wisselbeker (Bur gerwachten): 1 Haarlem 378, 2, Bloemen- daal 377, 3 Amsterdam 325. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein, alhier en aldaar te bevragen op Woens- en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden ge deponeerd in het tijdvak van 1 tot en met 12 Februari: een jekker, touwtje met 2 sleu tels, zwarte rijwielpomp, kinderwantje, een overschoen, huissleutel aan veter, huissleu tel, rozenkrans, bruine handschoen, kinder handschoentje, hondenhalsband met pen ning, slinger van auto, fietspomp, huissleu tel, hondenpenning, nummerbord, sleutel van autodeur, paar Friesche schaatsen, y, duims bocht met wortel, L-sleutel, sigaret tendoos, schooltasch met schriften, wit schort, paar blauwe wanten. Aanwezig en te bevragen bij navolgende ingezetenen, de volgende voorwerpen, als gevonden aangegeven in het zelfde tijdvak: zwarte alpino-muts, B. Witteberns, Kanaal kade 54; gekleurde vulpen, P. de Jager, Westerweg 344; paar heerenschaatsen met schoenen, N. Bakker, Dorpsweg 118 te Ber gen; rentezegel van 0.50, B. v. d. Berg, Ly ceumstraat 40; 2 bankbiljetten van 25, Postkantoor; armband, elpenbeen met zil ver, G. Pijpefs, dpi. soldaat, Tesselschade- school; dekkleed van paard, van Houten, Limmerhoek 22; gouden ring, v. d. Klooster, Luttik-Oudorp 39a; verchroomd heerenpols horloge, Bruin, Westerweg 111; vulpotlood, de With, Wollebrand'"traat 11; pak nieuwe bruine sokken, H. Bakker, Tulpstraat 16a; eenige Unicum-loten, A. de Groot, Ged. Baansloot 18; leeren jekker, de Wildt, ijzer- magazijn, Handelskade; combinatie-tang, A. Disseldorp, Westerweg 284; portemonnaie m. inhoud, A. v. d. Velde, Gashouderstraat 3; asdop Ford V8, J. D. de Witte, Westerweg 326; 2 bankbiljetten van 10, juffr van Ber- kum, Snaarmanslaan 11; huissleutel, v. d. Velde, Gashouderstraat 3; verchroomde arm band, A. Rodenburg. Koornlaan 7; ver chroomd armbandhorloge, H. Hartevcld, Varnebroek 15; heerenpolshorloge, W. Jon- gejans, 2e Kanaalstr. 6; dubbele sleutel, J. Kaandorp, Stationsstr. 24; rozenkrans in étui, G. Vredeburg, St. Josephstraat 3; bank' biljet van 10, P. den Hartigh, Spoorstraat 59; rozenkrans in étui. Th. Bruin, Oude gracht 124; paar heerenhandschoenen, G. Kramer, Snaarmanslaan 113; grijze wollen handschoen, A. Winder, Geestersingel 42; N. L.-plaat, J. Struif, Popelmanslaan 12; porte monnaie met inh., J. de Beurs, Westerlicht; portemonnaie met inhoud, P Moejes, Uiten- boschstraat 82; zwart met geel vulpotlood, C. Huisman, 2e Tuindwarsstraat 2; kosteloos rijwielbelastïngmerk, Maatschappelijk Hulp betoon, Doelenstraat; bril, F Rempt, Oude gracht 83; blauw kinderschoentje, P. Scher mer, Nieuwesloot 129; zakmes, Haytema, Steijnstraat 41; rijwielbelastingmerk, wed. Bakker, Hoeverweg 22; koperen pondsge wicht, K. Ursem, Ged. Baansloot 11; geld beursje met inhoud, H. Burger, Boezemsin gel 9; blauwe mantelceintuur F. Bots, Ken- nemerpark 1; groen met zwart vulpen, J. Wonder, Zocherstraat 7; schaats-insigne, J. Stubenitsky, Lindenlaan 90; melkbus, J. Krab, Dijkgraaf straat 62; haakwerk, C. J. van Eijck, Groenelaantje; onafgewerkt stuk je draaiwerk, J. Zalm, Stuartstiaat 31; twee kaartjes wol, G. Schaasbergen, Luttik- Oudorp 5; hondenpenning, D J. Pol, Vlaan- derhof 3; schooltasch met schriften, E. Juckers, Bergerweg 9a; wit schort, G. Dolle, Nieuwesloot 27; paar blauwe wanten, van den Brink, Lindenlaan 125 B. INGEKOMEN PERSONEN. H. de Beus, N.H., smid-bankwerker, van Doesburg naar Korte Landstr. 24. H. F. M. Homborg, R.K., dienstbode, van Amster dam naar Korte Landstr. 5. H. P. de Lan gen, R.K., chauffeur, en gezin, van Zuid- en Noordschermer naar Bloemstr. 3. G. Schutz, OBisCl., z. b., van Zuid- en Noord schermer naar Bloemstr. 3. B. C. M. Nij- pels, R.K., manufacturier, van Zaandam naar Laat 151. A. Schot, N.H., z. b., van Bever wijk naar Anjelierstr. 7. R. D. R. Bos, N.H., kantoorbed., van Velsen naar Kin- heimstr. 22. E. Juckers, geen, betonwer ker, en gezin, van Leeuwarden naar Berger- weg 9a. D. A. van Weelderen, N.H., mach. gr.vrt., en echtg., van Amsterdam naar Wes terweg 114a. G. Dekker, R.K., dienst bode, van Heiloo naar Nieuwlandersingel 70. A. Imming, N.H., dienstbode, van Oterleek naar Voordam 7. C. Buts, R.K., melkslijter, en echtg., van Amsterdam naar Varnebroek 41. Z. Bakker, GerK,, l.L verpleegster, van Krommenie naar Wilhel- minalaan 11. M. G. Admiraal, R.K., boe renknecht, van Heerhugowaard naar Hoe verweg 7. J. van der Eng, N.H., arb.zeep- fabr., van Uitgeest naar Hoeverkade 13a. M. N. A. van Stokkum, R.K., l.l.verpl., van Rotterdam naar Wilhelminalaan 11. R. D. Houwing, N.H., dienstbode, van Amster dam naar Bergerweg 20. M. Koster, N.H., echtg. v. Gerrit Aaij, z.b., van Zuid- en Noordschermer naar Noorderkade 60. D. H. Duin, R.K., vertegenwoordigster, van Zaandam naar Luttik Oudorp 8. H. Kan- ters, N.H., l.l.verpl., van Rotterdam naar Wilhelminalaan 11. G. de Waard, N.H., z. b., van Den Helder naar Pr. Julianalaan 14. C. Barsingerhorn, N.H., z. b.,. van Bar- singerhorn naar Koningsweg 48. IJ. Sin ger, N.H., echtg. v. N, de Jong, z. b., van Andijk naar Ferd. Bolstraat 22. H. H. A. Groet, N.H., electr.mach.bankw., van Ber gen naar Snaarmanslaan 74. C. M. Meijs- sen, R.K., echtg. v. T. Hulskamp, z. b., van Amsterdam naar Houttil 13a. N. Klaver, R.K., wed. v. G. Schouten, z b., en kinderen, van Oudorp naar Landstraat 32. C. Put ter, R.K., 1.1. banketbakker, van Amsterdam naar Zeglis 7. L. Boontje, GerK., 1.1. ver pleegster, van Hellendoorn naar Wilhelmina laan 11. G. van Ernst., N.H., winkelbed., van Den Helder naar le Landdwarsstr. 9. W. A. Bödeker, geen, dienstbode, van Nieuwe Pekela naar Geestersingel 36. H. M. Diemei, R.K., dienstbode, van 's-Graven- hage naar Regulierslaan 24. C. D. van der Linde, geen, losarb., van Schagen naar Korte Landstr. 24. N. Bockweg, Ev.L., agent, ass., en gezin, geen, van Apeldoorn naar Spoorstraat 86. C. R. M. Koopman, R.K., echtg. v. S. J. Erkamp, z.b., van Velsen naar Reekerstraat 28. G. Gassman, geen, typo graaf, van Amsterdam naar Koningsweg 9. W. Eindhoven, geen, kaasknecht, en echtg., van Hoorn naar Laat 149. M. Meeuwig, geen, wed. v. G. Beuling, z. b., van Hoorn naar Laat 149. P. Buursema, N.H., modiste, van Leeuwarden naar Rem- brandtstr. 62. Jakobi, Ev.L., z. b., van Bloemendaal naar Scharloo 10. C. Kater, D.G., z. b., van Amsterdam naar Mient 24. C. Stam, dienstbode, van Opmeer naar Roemer Visscherstr. 4. J. Goudsblom, geen, van Amsterdam naar Heerenstraat 8. J. N. Jonker, R.K., landarbeider, van Wognum naar Geest 48. B. Germers, geen, visschersknecht, van Groningen naar Com- pagniestr. 6. A. J. Streuli, N.H., hulp i. d. huish., van Castricum naar Verdronken- oord 94. Jaarvergadering „Volksonderwijs". De voorzitter, de heer v. d. Meulen, van de afdeeling Bergen van Volksonderwijs, welke afdeeling gisteravond in hotel „Spoorzicht" haar jaarvergadering hield, betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomst (een tiental leden) en herdacht in waardeerende woorden het verscheiden van de leden Mon- nier en Boersma, dien hij dank bracht voor alles wat zij voor het volksonderwijs hadden gedaan. De kleuterschool was, tengevolge van de mobilisatie, in een huis aan den Midden Geestweg ondergebracht. De verschuldigde huur bedraagt thans het dubbele, waardoor de kas uitgeput raakt. Om hierin te voorzien zal 13 en 14 April een fancy-fair gehouden worden, waarvoor spr. aller medewerking inriep. Verblijdend waa, dat het hoofdbe stuur uit het fonds tot steun een bijdrage van 100 heeft toegezegd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Iloogervorst, die van den voorzit- zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helptU altijd snel, goed en zekerl Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, dio de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTjE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 18 stuks - 12 stuivers; 2stuks 2 stuivers; ter, als het verdienstelijkste bestuurslid een pluimpje in ontvangst had te nemen, bleek, dat van 155 leden en donateurs 192 was ontvangen, dat de loterij 195 had opge bracht en dat het boekjaar een nadeelig saldo van 368.13 had opgeleverd, waardoor de reserve tot 234.34 was gedaald. Wan neer in de huisvesting van de Kleuterschool geen verandering komt dan vordert 1940 daarvoor een uitgaaf van 1116.07 en zal dat jaar een tekort opleveren van 500. Dit tekort kan verminderd worden met 385 van de subsidie uit het fonds tot steun, de contributie en de loterij. Wanneer de fancy- fair niet voldoende oplevert komen wij aan den grond en zelfs als die slaagt stelde spr. de vraag of het niet dienstig was de Kleuter school tijdig op te heffen. Van den minister van defensie was voor de ontruiming der openbare school een audiëntie verzocht, die niet was verleend en schriftelijk was bericht, dat het niet moge lijk was in de bestaande regeling wijziging te brengen, in verband met de te verwachte versterking van het kantonnement. Bij B. en W. was er op aangedrongen wanneer 50 pCt. van de scholen vrij komt, de vrijkomende ruimte gelijkelijk tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs te verdeelen. De heer Schuil noemde het een schande zooals de schoolkinderen thans gehuisvest zijn. De heer Klomp oordeelde, dat het ook een volksbelang was, dat de gemobiliseer- den, die dag en nacht in de gebouwen ver blijven, in goed verwarmde lokalen waren ondergebracht en vond het minder erg, dat de kinderen vijf uur per dag in primitiever lokalen verblijven. Dat de Kleuterschool thans in een particulier huis was onderge bracht vond spr. niet erg. Niet in de haak is dat Volksonderwijs daarvoor de meerdere kosten moet betalen. Defensie betaalt voor het lokaal meer dan Volksonderwijs voor het huis. De gemeente ontvangt dit hoogere bedrag en dat komt Volksonderwijs toe, aan gezien de gemeente het lokaal aan Volks onderwijs had verhuurd. Spr. stelde voor het gemeentebestuur te verzoeken het be drag dat Volksonderwijs thans meer moet geven, aan Volksonderwijs te betalen. Dan kan de Kleuterschool gehandhaafd worden, zonder dat de gemeente schade lijdt. De heer Den Das onderstreepte dit voorstel en gaf in overweging om, wanneer men bij B. en W. geen succes heeft, daar voor een adres tot den raad te richten. Persoonlijk vond spr. het belangrijker, dat de verplichte leertijd tot 16 a 17 jaar wérd verhoogd en dat de kleuters tot hun 7e jaar thuis bleven. Als propaganda voor de open bare school aanvaardde spr. echter de Kleu terschool. Nadat het bestuur het voorstel hierop had overgenomen, rapporteerde de heer Den Das tot goedkeuring van de rekening, waartoe werd besloten. De heer Hoogervorst bracht hierop een uitvoerig verslag uit van de algemeene vergadering van Volksonderwijs. De aftredende bestuursleden, de heeren ten Bruggencate, Kaptein en v. d. Meulen werden bij acclamatie herkozen. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heeren v. Gulik en Kamermans: Van de rentelooze aandeelen van 5 wer den de nummers 21, 57. 79 en 80 uitgeloot. Op voorstel van den heer Pascha, z;egde het bestuur toe naar de kosten te willen in- formeeren van de revue „Let op Uw zaak", welke revue met succes op de algemeene vergadering te Rotterdam was opgevoerd. Het bestuur vreesde echter, dat de daaraan verbonden kosten te hoog zullen zijn. Op voorste] van den heer Schuil werd besloten adhesie te betuigen met het adres van de ouder-commissie van de Ulo-school, waarin verzocht wordt om, na de ontruiming door de militairen in deze school centrale verwarming aan te brengen. Een voorste] van den heer Schuit te verzoeken de Ulo-school te schilderen en daarin doches aan te brengen, werd inet tak- tisch geoordeled, omdat verondersteld wordt dat de gemeente, na de ontruiming ér Wel bij defenise op zal aandringen, dat de school geschilderd wordt. De heer Schuil gaf het bestuur in over weging om het gemeentebestuur te verzoe ken om in een geschriftje propaganda voor de openbare school te maken, evenals Rot terdam dit doet. Het bestuur zegde dit toe. De heer Schuil deelde nog mede, dat op de Ulo-school verschillende W C. ter water besparing zijn afgesloten, waardoor in de gang een onaangename lucht ontstaat. Ook wees hij op de hinder die de stoffige vloer in het gymnastieklokaal veroorzaakt, waar door het lokaal onbruikbaar is. Nadat de voor zit ter had toegezegd, dat het bestuur ook deze wenschen met het ge meentebestuur zal bespreken, werd de ver- gadring gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2