4 De Finnen hebben stellingen bij Summa ontruimd. IBuiteuland Jietk ÓL Sxftaal Eerste Kamer, Leeningsontwerp goed gekeurd. Begrooting van Financiën aangenomen. Het is de vraag of d« Pussen voldoende reserves lebben. Schepen, die niet wederkeeren. 1 wij mee- do krijgen dering te int-kolonel generalen 3 nieuwen u staf van erdediging Voorst tot n. Hij werd 25 bij het wapen liep de subal- erd hij in Mei Aug. 1924 en ar) en werd 1 najoor. In 1934 Voorst in den benoemd tot ;nt wielrijders, enoeming volg- r cavalerie, te- brigade. Twee ang van gene- van Voorst tot van Oranje orde van Leo- j tevens drager kruis 2e kL 1886 geboren ijd als tweede artillerie. Drie luitenant en in kapitein. Zijn le in 1929, tot tot kolonel op ïls benoemd tot staf en verle- ïunctie de rang d. r in de Oranje- kruis van ver- i, officier in de *ië, ridder in de van Frankrijk, van het zwaard ft) ER WERD ;e Nederlander, :echt zijn 103den kwaardigen dag aard vele brie- ere blijken van GENERAAL zaak niet is. icht op, dat het skblad over de in het opperbe- de beantwoor- Tweede Kamer- ring immers ge il van meening, rage leidde, niet ïeden, welke zij der publieke ntwoorden van de kwestie der was aangevoerd, aomen, dat de den van valsche PEN VUUR. Vrouw in brand, heer P. C. V. in Amsterdam zijn iezig was, gillen, m, zag hij zijn en op den grond ik en een deken De vrouw werd naar het Zui- lar zij in hoogst omen. Het bleek, ien had opgeloo- in de keuken willen reinigen 1 vlam vatte. ik er vast van lite van Cuff, iets crijgen, vergeefs ste poging, nadat had en aanstal- avond. U kunt er Rosanna Spear- t zal blijven toe- looit ver brengen ekking en ik zou Laat ze daar weg j vrouw Yolland it bericht. Rosan- Laten, zonder zich f haar meesteres Cuff. „En wat t is treurig, maar ve u en mij, geen ouw Yolland. „Ze en na eenigen nroken te hebben, irief mocht schrij nt ze werd thuis n, dat ze er daar ad. Ik weet niet, het was een ver- irdeelen naar den ij sloeg mijn aan- toen ze, zonder len kwam, dus ik i. Ze is altijd nog- ïaar een vriend vertellen, en daar heen te gaan". Vordt vervolgd). TWEEDE BLAD. PER FIETS VAN AND IJK NAAR STAVOREN. 14 personen maken den tocht. Gistermiddag zijn in Stavoren veertien personen gearriveerd, die over het IJsel- meer waren komen fietsen. Van het West- Friesche kustplaatsje Andijk, dat zij om een uur verlaten hadden, keerden zij om half 4 per fiets naar Noordholland terug. Om 5 minuten voor half vier ging het gezelschap van Stavoren naar Andijk terug, waar het om 5 uur aankwam. Het ijs bleek over het algemeen betrouwbaar, hoewel op den te rugtocht eenige scheuren van ruim een voet breedte werden ontmoet. Voor schaatsenrij ders is de tocht niet aan te raden wegens de sneeuw, die op het ijs ligt. Ook op de fiets was de tocht tamelijk zwaar. Heen en terug AndijkStavoren is plm. 50 km., maar men kan beter 80 km op den gewo nen weg rijden. Men onderschatte den tocht niet. De groep was uitgerust met red- dingmaterieel, hetwelk men evenwel niet noodig heeft gehad. Op het stadhuis van Stavoren werd men zeer welwillend ont vangen. Het veertiental werd beloofd dat het later een oorkonde zou krijgen. DE NIEUWE LEENINGWET TREEDT IN WERKING. De gistermorgen in de Eerste Kamer aangenomen leeningwet, de „Leeningwet 1940", is in het gisteravond verschenen Staats blad 401 afgekondigd. De wet treedt heden in werking. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Gier te Rangoon, onder comman do van Scholte, wordt 18 Febr. te Bandoeng verwacht. Emoe te Alexandrië, onder com mando van Tepas, wordt 21 Februari te Bandoeng verwacht. Thuisreis: Nandoe te Alexandrië, onder commando van Moll, wordt 17 Februari te Napels verwacht. Wielewaal te Rangoon, onder commando van Frijns, wordt 29 Febr. te Naples verwacht. VRACHTRIJDER LIET AUTO ONVERLICHT OP DEN WEG ACHTER. Op den rijksweg te Overschie stond gistermiddag een vrachtauto van een vrachtdienst uit Amsterdam geparkeerd. Beide voorbanden waren lek en de be stuurder was niet aanwezig. Vermoedelijk had de man den wagen verlaten om hulp te halen. Hij had daarbij echter vergeten de lichten te ontsteken met het gevolg, dat een uit de richting 's Gravenhage na derende personenauto, bestuurd door den heer D. Smit uit VlaardingerAmbacht tegen den vrachtwagen botste. De perso nenauto werd zeer ernstig beschadigd. De bestuurder werd licht gewond. RAPPORT OVER REGISTRATIE VAN ARBEIDSKRACHTEN. Dezer dagen is het rapport inzake de registratie van arbeidskrachten uitge bracht door een daartoe door het hoofd bestuur van de Nederlandsche Maat schappij voor nijverheid en handel inge stelde commissie gepubliceerd. Dit rapport beoogt in de eerste plaats, dat voor doelmatige bestrijding van de werkloosheid, zoowel als voor leniging harer gevolgen, in de eerste plaats nauw keurige kennis noodig is van de feitelijke omstandigheden op de arbeidsmarkt. De commissie komt tot de slotsom, dat een behoorlijk overzicht van alle werke lijk voor arbeid in aanmerking komende krachten alleen te verkrijgen is door re gistratie, naar uniformen maatstaf over het geheele land en met zoo nauwkeurig mogelijke indeeling naar den aard van het werk, waarvoor ieder op grond van zijn antecedenten geschikt kan worden geacht. Zij stelt dan ook voor een wettelijk ver plichte registratie van alle werknemers wier loon beneden een zekere loongrens blijft, met invoering van een arbeids- boekje voor eiken arbeiders individueel. Daarvoor moet een centraal register wor den ingesteld voor het geheele land, onderverdeeld in districten. De ingeschreven arbeider krijgt een arbeidsboekje, waarin behalve zijn naam, woonplaats, geboortedatum, familie-om standigheden, opeiding en wat verder van belang kan zijn om zijn beroepsvorming en beroepsvaardigheid te beoordeelen, gere geld door den werkgever moet worden ingevuld de tijd van zijn tewerkstelling, de aard van het werk, dat hij verricht (dit aan de hand van een uniforme be roeps- en vaknomenclatuur) en het ver diende loon. Geen werkgever mag een arbeider te werk stellen, die niet in het bezit is van een geldig arbeidsboekje. Tij dens de tewerkstelling, onverschillig hoe kort of lang deze duurt, blijft het ar beidsboekje onder berusting van den werkgever. De arbeider heeft het zelf dus alleen in handen als en zoolang hij werk loos is. Deze registratie moet algemeen zijn: beperking tot de ingeschreven werkloozen is niet mogelijk. De registratie, zooals de commissie zich die voorstelt, zal in de eerste plaats de arbeidsbemiddeling in belangrijke mate ten goede komen. Zij maakt een scheiding mogelijk tusschen hen, die inderdaad als werkloos zijn te beschouwen en degenen, die in het geheel niet (of niet meer) voor tewerkstelling in het bedrijfsleven in aan merking komen, maar thans op grond van de steunbepalingen nog steeds onder de werkzoekenden worden meegerekend. Behalve voor arbeidsbemiddeling zullen de registerkaarten en arbeidsboekjes me de een grondslag vormen voor de steun- uitkeering aan werkloozen. Met behulp van deze registratie zal volgens het rap port de uitvoering van de steunregeling in belangrijke mate verbeterd en verge makkelijkt kunnen worden. Ook voor andere doeleinden zal het materiaal, dat de centrale registratie bijeenbrengt, met vrucht gebruikt kunnen worden. Het hoofdbestuur der maatschappij heeft zich met de algemeene strekking van het rapport kunnen vereenigen en het officieel aangeboden aan den minister van sociale zaken. Het debat, dat in de Eerste Kamer gis termorgen over de nieuwe 4 pets. lêening van 300 millioen gulden is gehouden, had weinig te beteekenen. Slechts de heer von Bönninghausen (n.s.b.) maakte nog eenige opmerkingen in aansluiting met dé rede van zijn „kameraad" ost van Tonningen aan de overzijde van het Binnenhof. Iets nieuws hebben we niet gehoord, of het mocht soms zijn, dat deze afgevaardigde den minister van financiën, mei veel om- haa van woorden, trachtte te bewegen ook in de bladen van de n.s.b. adver tenties ter opwekking tot inschrijving op deze itening te doen plaatsen. Minister De Geer kon daartoe geen aan leiding vinden. Onder hilariteit der Kamer voegde hij er aan toe: „Als de vorige lee ning ook in deze bladen was geadverteerd zou di'. nog geen waarborg '-oor het slagen zijn geweest'" Zonder hoofdelijke stemming vereenigde de Kamer zich met het wetsontwerp. Begrooting van financiën. Minister De Geer kon onmiddellijk daarop weer opstaan, want zijn begrooting werd verder behandeld en hij was daarbij aan 't woord. Op de vraag van mr. van Lanschot (r.k.) of hij niet dacht over de opstelling van een alge meen financieringsplan voor de mobilisatie-uitgaven, gaf hij tot besluit, dat zooiets niet moge lijk is. Evenals in den vorigen oorlog worden ook nu de mobilisatie-uitgaven buiten de gewone uitgaven gehouden. De oorlogs winstbelasting diende toen om de leening- bedragen te verminder. En 'vai men voor gevorderde auto's, paarden, enz. na de mo bilisatie, bij verkoop, terug zal krijgen valt evenmin vast te stellen. Op de opmerkingen van den heer von Bönninghausen (n.s.b.) kon de minister niet diep ingaan, omdat hij ze niet alle maal begrepen had. Op een enkele con crete vraag van hem kon hij mededeelen, dat de economische raad op het oogenblik de kwestie van het al of niet opheffen van het bankgeheim onderzocht. De heerer, van Lanschot en von Bön ninghausen hadden ook de wenschelijk- heid betoogd om nu eindelijk eens een beslissing te nemen over de financiering van de sociale verzekeringsfondsen. Minister De Geer nu vertelde naar aan leiding daarvan dat hij juist dezer dagen een rapport van de commissie, die deze zaak in onderzoek heeft, had ontvangen. Tot een eenparige conclusie was zij niet gekomen. De meeningen bleken zelfs zeer verdeeld te zijn. Er is een strooming voor handhaving van het bestaande stelsel, maar ook een voor de aanvaarding van het omslagstelsel, tusschen welke meeningen weer andere staan, zoodat men moeilijk zeggen kan: de commissie wil öf het. een óf het ander. Tegenover den heer de Zeeuw (s.d.) hield de minister vol, dat het Beleggings front wel degelijk een functie in het alge meen helang vervult en dat het werkelijk beoogt een ongemotiveerde stijging van de rente tegen te gaan. Op de geste van den Centralen Beleggingsraad, welke voor de belangen van de sociale verzekeringsfond sen waakt, kan de regeering slechts mo- reelen, geen dwingenden invloed uit oefenen. Wetswijziging zou voor ingrijpen van regeeringswege noodig zijn, maar de mi nister schijnt er weinig voor te voelen de fondsbesturen zooals hij 't noemde een deuk te geven. Jhr. de Geer is zelf ook overtuigd van de noodlottigheid dat zoovele kasteelen door de eigenaren moeten worden verla ten, doch meent, anderzijds, dat de invloed van de personeele belasting ten deze over dreven wordt. Er zijn nog tal van anaere factoren in het geding. Door de toepassing van de na- tuurschoonwet is al in belangrijke mate aan de ergste bezwaren tegemoet gekomen rn ook hebben niet alle eigenaren van land goederen de gelegenheid gebruikt om een lagere taxatie te krijgen voor het slechts ten deele bewonen van 'hun kasteel of buiten. De minister kon verschillende opmer kingen van den heer Fleskens (r.k.) over' de groote gezinnen volkomen onderschrij ven, echter niet al diens conclusies. De minister heeft zelf indertijd den kinderaf trek verhoogd en bij de volgende belas tingherziening valt over een verdere ver betering te praten. Waar de heer Fleskens niet over sprak, was het inkomen als draagkrachtsfactor, welke men naast de gezinssamenstelling eveneens in aanmer king moet nemen. En wat de indirecte be lastingen betreft, deze hebben voordeelen zooals minder perceptiekosten, minder ge vaar voor fraude en de psychologische factor dat men het gevoel heeft niet zoo veel naar den fiscus te moeten brengen De Kamer heeft de begrooting van finan ciën, na een korte repliek van den heer von Bönninghausen, z. h. s. goedgekeurd, waarna zij tijdig, om half één, naar huis kon gaan. DE FRANSCH—BRITSCHE SAMENWERKING OP HANDELSGEBIED. Officieel wordt medegedeeld, dat de overeenkomsten ter bevordering van een gunstige ontwikkeling van den Fransch Britschen handel, onlangs gesloten door de ministers van handel van Frankrijk en Engeland, ten uitvoer worden gelegd. De maatregelen zullen luiden tot een aanzien lijke verzachting der beperkende bepa lingen, welke bij het uitbreken van den oorlog werden afgekondigd. Bij de verwe zenlijking van hetzelfde doel met betrek king tot andere deelen van de Britsche en Fransche rijken zijn eveneens belangrijke vorderingen gemaakt. Tezelfdertijd zijn bei de mogendheden tot overeenstemming ge komen ten aanzien van maatregelen, die ten doel hebben zekere formaliteiten, voor al die, welke betrekking hebben op de con trole op den buitenlandschen handel, de gangen van particulieren en de post-, tele fonische en telegrafische verbindingen, zoo veel mogelijk te vereenvoudigen. FINSCHE OVEREENKOMST MET DE WESTELIJKE MOGENDHEDEN? Het sociaal-democratische „Folkets Dag blad" dat gisteren het eerst de Zweedsche weigering tot het verleenen van militairen steun aan Finland meldde, verneemt thans uit Helsinki, dat Finland vandaag met de westelijke mogendheden een overeenkomst betreffende militairen bijstand zou teekenen. BRAND IN EEN DUBBELE WONING TE WINSCHOTEN. Gisteravond heeft een felle brand gewoed in een dubbele woning aan den Gassingel te Winschoten. In een der woningen, bewoond door het gezin H. Korte, was de vrouw des huizes om zes uur bezig met het smelten van vet, toen de vlam in de pan sloeg. Het vuur tastte de omgeving aan en al spoedig stonden ook de aangrenzende vertrekken in brand en sloegen de vlammen naar bui ten. Ook de naast gelegen woning van het gezin S. de Jonge kreeg te lijden van den brand. Met vier stralen bond de brandweer den strijd tegen het vuur aan. Zij kon niet voorkomen, dat de woning van Korte met den inboedel tot den grond toe afbrandde De inboedel van de Jonge ging gedeeltelijk verloren. De luchtvaartplannen der K.L.M. - De plannen van de K-L.M. tot het instellen van een lucht verbinding tusschen Nederland en Portugal, van welke plannen reeds eenigen tijd geleden melding is gemaakt, bevinden zich nog steeds in het stadium van voorbe reiding. De onderhandelingen met buiten- landsche autoriteiten zijn nog niet geëin digd, doch in Den Haag acht men het niet uitgesloten, dat deze besprekingen binnen afzienbaren tijd resultaten zullen hebben. Ten aanzien van de te volgen route bestaat nog allerminst zekerheid, zoodat ook daar omtrent nog geen positieve mededeelinger, kunnen worden gedaan. Nederlandsche marine-missie naar Italië. - Naar wij vernemen, heeft een ma rlne-missie onder leiding van den gop. vice admiraal A. Vos zich naar Italië boeven ten einde aldaar eenige fahru'-pn en inrich tngen op het gebied van marlnematericel te bezoeken. OVER DE SCHEEPVAART DER NEUTRALEN. Het Noorsche dagblad „Aftenposten" (cons.) schrijft in een commentaar op den zeeoorlog: wij drijven op vreedzame wijze handel op Duitschland. Toch veronderstelt deze samenwerking een wederkeerigheid. Indien men ons wil verbieden handel te drijven met een der oorlogvoerenden of zelfs met de neutralen dan kunnen wij dat blijk baar niet met den ander. De huidige stand van zaken, waarbij bijna dagelijks Noorsche schepen, met hun be manningen, worden tot zinken gebracht, kan in geen geval voortduren. DEENSCHE STAP TE BERLIJN. In officieele Deensche kringen verneemt men, dat Denemarken te Berlijn een demarche heeft ondernomen naar aanlei ding van het torpedeeren van het Deen sche s.s. „Chastine Maersk". DUITSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar gisteravond te Londen werd mede gedeeld, is vandaag op de Noordzee een Duitsche duikboot door een Britsch vlieg- tig gebombardeerd en mogelijk vernietigd. Het vliegtuig bereikte de duikboot, juist toen de periscoop onder water verdween. Een bom viel vlak voor de periscoop en een andere weer daarvoor. Er verschenen daar op olievlekken en luchtbellen aan de op pervlakte. Hoewel 't vliegtuig geruimen tijd bleef uitkijken, werd van de duikboot geen spoor meer gezien. NOORSCHE PROTESTEN TE BERLIJN. Officieel wordt medegedeeld, dat Noor wegen onlangs tot drie keer toe te Berlijn heeft geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van Noorsche schepen. Het be houdt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen voor de verliezen van levens en eigendommen. Protest van Noorsche zeelieden. De bonden van Noorsche zeelieden heb ben een gemeenschappelijke resolutie over handigd aan den minister van buitenland- sche zaken, Koht, waarin wordt gedreigd de leden van de bonden te verzoeken te weige ren te varen op schepen, welke lading bren gen naar „dat land" dat tot trotsch doel stelt, weerlooze zeelieden te dooden". De bonden protesteeren met kracht tegen den huidigen vorm van oorlogvoering ter zee, waarbij wordt gewezen op een aantal Noor sche schepen, dat door Duitsche duikbooten tot zinken is gebracht. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van heden avond luidt: Activiteit van onze verken ningsdetachementen. Een van deze leed eenige verliezen bij het oversteken van een vijandelijk mijnenveld. VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS IN BELGIE. Onder patronaat van koningin Elisabeth heeft h t Roode Kruis een vrijwillige vrou- we|iik-> Hulpdienst georganiseerd. Een der >itd i ü'i en bestaat uit verpleegsters, welke evoutu'-el auto's moeten besturen. Koningin Elisabeth heeti gister een groep chauffeuses geschouwd, welke onder leiding stond van de gravin van Lantsheere, voormalig hof dame van wijlen koningin Astrid. De bedoeling van de Russen. Van de Finsoh-Zweedsche grens wordt vernomen, dat de Russen hun aanvallen aan het geheele front op de landengte van Karelië voorzetten, doch bovendien wordt gemeld, dat de Russen aanvallen bij Pitkaeranta, op den Noordoostelijken oever van het Ladogameer. De bedoeling van de Russen schijnt te zijn hier zooveel mogelijk Finsche troepen vast te houden, opdat geen versterking kan warden gezonden naar de Mannerheimlinie. Op de landengte van Karelië heeft de al gemeene aanval van de Russen het karak ter van een reeks, zeer krachtige plaatse lijke aanvallen. In het Zuiden wordt gestre den om het dorp Muurila aan de Finsche Golf, bij Summa wordt gevochten om het bezit van het dorp Oinola. Ten Oosten van het groote Muolameer zijn de Russische aanvallen vooral gericht op de landengte tusscljfn de meren Kirrko en Punnus. Op den linkervleugel wordt verwoed gestreden bij de Taipale. De indruk, welken men Krijgt na de laat ste twee weken van strijd, is, dat de Rus sen, niettegenstaande hun verwoede pogin gen, ar niet in zijn geslaagd het Finsche front, dat in de diepte is georganiseerd, te doorbreken en zij hebben zich slechts kun nen nestelen in enkele punten van de eerste verdedigingslinie. Zij schijnen zich thans erop toe te leggen een voor een de steun punten van de Finnen, welke voor hen het meest lastig zijn, te nemen. Bij de jongste aanvallen van het roode leger is gebruik gemaakt van nieuwe tanks van 70 ton. De Finsche jachtvliegtuigen worden steeds lastiger voor de Russen. In de laatste 48 uur zijn 34 Russische vliegtuigen omlaag ge haald. Dit wordt vooral verklaard door het gebruik van de jachtvliegtuigen, welke Fin land uit het buitenland heeft ontvangen, doch de Russen behouden nog een groote superioriteit in de lucht. Viborg is heftig gebombardeerd en in de stad, welke reels door vorige bombardementen is geteisterd, woeden vele branden. Russische aanvallen afgeslagen. Alle nieuwe Russische aanvallen werden Woensdag op de landengte van Karelië af- Naar men meldt, neemt de hevigheid van den Russischen aanval af. De Zweedsche hulpverleening. De Gothenburgsche predikant Been leidt persoonlijk een inzameling voor Finland. Hij heeft reeds zeven ziekenauto's bijeenge bracht en thans heeft hij gelden voor den aankoop van drie jachtvliegtuigen verza meld, een bedrag van meer dan een half millioen kroon. Hij is van meening, dat jachtvliegtuigen nog meer humanitaire be- teekenis dan ambulances hebben, omdat, al dus zegt hij, de Russen de ambulances noch de burgerbevolking sparen. Jachtvliegtui gen zijn daarom een werktuig tegen de ver schrikkingen van den oorlog. Het legerbericht. Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië duren de aanvallen van den vijand voort. Ten Oosten van de Summa en op twee punten op de landengte tusschen Muolajaervi en de Vuoksi, is de vijand er in geslaagd in de vooruitgeschoven stellingen van de Finnen door te dringen. Elders werden de aanval'en afgeslagen. Ten N.O. van het Ladogameer worden de aanvallen voortgezet, zoowel op de eilanden in het meer als langs de kust. De Finsche troepen hebben zich hier meester gemaakt van een steunpunt van den vijand. De verliezen van de Russen zijn aanzienlijk. Bij Kuhmo zijn verscheidene Russische detachementen omsingeld. De Finsche jachtvliegtuigen hebben met succes een aantal gevechten geleverd met Russische vliegtuigen, terwijl andere toestel len concentraties van den vijand in stations en op spoorwegen achter het front hebben gebombardeerd. De actie van de Sovjet- Russische luchtmacht was krachtiger boven de landengte van Karelië. Meer dan vijfhon derd Russische toestellen werden geteld. Volgens gecontroleerde berichten zfjn acht Sovjet-Russische vliegtuigen omlaag gescho ten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn neergeschoten. Nieuwe lichting opgeroepen. In de hoofdstad zijn nieuwe plakaten aangeplakt, waarin de mannen, die in 1896 geboren zijn, worden opgeroepen zich 23 Februari bij de recruteeringscentra te ver voegen. Verder heeft de regeering een commissie in het leven geroepen, welke het vraagstuk van de industrieele behoeften van het land moet bestudeeren. Canadeesche hulp aan Finland. In het parlement van de provincie To ronto hebben eenige leden gevraagd Finland te helpen. Kolonel Hunter stelde voor in de begrooting een belangrijk bedrag ter be schikking te stellen voor het opleiden en zenden van troepen naar Finland. Een mil lioen dollar zou volgens hem voldoende zijn om een divisie, welke reeds is opgeleid, naar Finland te zenden. Ook wilde hij het recruteeren van vrijwilligers voor Finland niet geheim houden. Op de Karelische landengte, zoo wordt nader gemeld, is de toestand ernstig. De Rus sische troepen zijn er in geslaagd zich in de eerste linie te nestelen, en wel in het Weste lijk gedeelte van den sector Summa en op twee punten tusschen Muolaasjaervi en Vuoksen. Tegelijkertijd hebben zij nieuwe aanvallen op het front tusschen Hatjalahden- jaervi en Mucksen ondernomen. In den Taipale-sector werd uiterst hevig gestreden. Het Russische offensief wordt onverminderd voortgezet, zoodat de Finsohe soldaten dag en nacht tegen een overweldigende over macht moeten vechten. Intusschen behoeft de bezetting der voor posten door de Russen niet als een ramp te worden beschouwd, omdat deze stellingen aan beide flanken onder het Finsche vuur liggen en de Russen daartegen geen vol doende bescherming hebben. In Finsche militaire kringen is men van meening, dat de Russen bij de krijgsverrich tingen in Finland twintig procent van de geheele hoeveelheid beschikbare tanks heb ben verloren.' Het Russische legerbericht. Het militaire district Leningrad deelt mede: „Op 16 Februari hebben de Sovjet troepen hun actie op de Karelische landengte met succes voortgezet. De vijand trachtte tegenaanvallen te onciernemen, doch werd in alle sectoren van het front met groote verliezen teruggeslagen. De Russische troe pen hebben de stations Lejpasulo en Ka mara bezet. Gedurende den 16en Februari hebben de Sovjet-troepen 22 vijandelijke versterkingen, waaronder twee kanonkaze matten, bezet. In de versterkingen, welke gedurende de zeven dagen van het Russische offensief genomen werden, verloor de vijand 420 machinegeweren en 170 kanonnen. De Sovjet luchtmacht heeft geslaagde aanvallen op vijandelijke troepen en mili taire objecten gedaan. Finsche vliegtuigen bombardeeren spoorlijn van Leningrad naar Kare lische landengte. Gemeld wordt, dat Finsche vliegtuigen den spoorweg, die Leningrad verbindt met de Karelische landengte, hebben gebombar deerd. Men zegt, dat verscheidene stations in brand staan. Twee Deensche schepen getorpedeerd. Gehield wordt, dat gisterochtend vroeg twee Deensche schepen voor de Oost kust van Engeland zijn getorpedeerd, men vreest, dat zij verloren zijn. Het zijn de ..Rhone" en de „Sleinner" Van de opvarenden van de „Rhone" zijn zes nersoren gered en van de opvarenden van de „Sleipner" vermoe delijk zes passagiers en z°s leden van de bemann'ng. Engelsch s.s. op de kust geloopen. Het s.s. Glendun, groot 633 ton, is Vrijdagochtend vroeg op le kust geloo pen. De tien opvarenden werden door een reddingboot naar land gebracht. Engelsch schip in den grond ge boord. Na 56 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt zijn 15 overlevenden van het Britsche s.s. Langleefcrd, groot 4622 ton, Vrijdagavond in Ierland in uit- geputten toestand aan land gekomen De Lr.ngleeford, die van Boston op weg was naar Engeland, is door den vijand Woensdagmorgen tot zinken gebracht. Een man overleed in de reddingboot. 'Een tweede boot met den kapitein en de de overige leden der bemanning wordt vermist. DE STRIJD TEGEN DE DUIK BOOTEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Britsche torpedojager, die de vorige week,op een dag twee Duitsche duikbooten tot zinken heeft gebracht, de „Aeasta" is. MET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van vanochtend luidt: „niets te melden". SUMNER WELLES EN MYRON TAYLOR NAAR EUROPA SCHEEPGEGAAN. Sumner Welles heeft zich heden inge scheept op het Italieansche mailschip „Rex". Ook Myron Taylor. Roosevelts persoonlijke vertegenwoordiger, bij het Vaticaan, reist niet dit schip naar Europa. Door notabelen der hervormde ge meente te Nieuwe-Niedorp is tot kerkvoogd benoemd de heer P. PI uister. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. BROEK OP LANGENDIJK, av. 7 uur, ds. v d. Heide. CASTRICUM, 10 uur, ds. Seulyn, tekst Matth. 16 21 „Heilig moeten', Lijdenspre- diking. HEERHUGOWAARD, nam. 2 uur, ds. v. d. Heide (verb, opgave). OBDAM, av. 7 uur, ds. Kastein (bevest.) UITGEEST, av 7 uur, ds. Hanneman. Evagnelisatiegehouw Sedeur, 10 uur de heer H. van Doorn; 11.40 uur Zondagsschool. SCHEEPVAARTLIJNEN. Rotterdamsche Lloyd. Kota Nopan thuisr. 15 Febr. te Suez. Modjokerto J.L.P 4 uur van Mombassa. Dempo uitr. 15 Febr van Aden. Kertosono uitr. 16 Febr 8 uur van Belawan. Weltevreden J.N.L. 15 Febr van Batavia. Stoomvaart-Mij. Nederland Sembilan uitr. te Batavia 15 Febr. Java J.N.L. te Belawan 15 Febr. Joh. van Oldenbarnevelt thuisr. van Batavia 17 Febr. Siantar J N.L. van New York 16 Febr. Tjikandi thuisr. van Batavia 16 Febr. Poelau Bras uitr. te Batavia 16 Febr. Breedijk 16 Febr. n.m. te New York.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7