DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koning Gustaaf wenscht Zweden buiten den oorlog te houden. ieren DE FINNEN VERNIETIGEN DE 18e RUSSISCHE DIVISIE. I De 18e Russische divisie in de pan gehaki. Het Altmark-incident. De Russen vallen de tweede versterkte lijn oer Mannerheimlinie aan. Een verklaring van koning Gustaaf. De algemeerie toestand. eeft groote af- n van geschut, ezonden. De li- imma bezet hou itruimde stel- volgt een groot elijk van de zijn. ■uari 140 Rus- sten. legerbericht» t van Zondag offensief op de net succes ont- van onze troe- trekken. Onze ken oever be- »n noorden van jben onze troe- genomen, met etonnen artille- 1SSCHEPEN !N. roering gewekt Japansche vis- 3at meldde, dat Maru (130 ton) :veer zestig kop- >rlogsschip van hoogte van de 1 van den der- ehouden. Man hip hebben zich ishin Maru be- epen heeft men lillende omstan- het oorlogsschip Staten is. AART IN te Parijs is door ischen minister den Poolschen een accoord ge- pricthing van 'n inkrijk. Dit ac- it aan van vier in de leiders der e oprichting van ijk. BRITSCHE r. ie, dat alle Brit- ;enige havens in erlaten, moeten irmings-middelen ieel, dat bloot- rar van vijande- IN BRAND? el de stad Nan- k knooppunt van Cwangsi verbindt nning was kort- le Japanneezen. romstig zijn uit Tsjoengking, zeg- brand staat. AR EUROPA EN ;h heden xnge- „Rex" om naar ras vergezeld van nten. persoonlijke am- >ij het Vaticaan, i. L HOARE. tingham heeft de amuel Hoare het niet handhaven, rliezen. Dit zijn altijd in het oog dat het mogelijk i kracht te hand- than del zelfs nog laarin te, slagen l met de arbeids- isproducten. Voor is het noodig: te enlandsche mark- in, de belasting te roer te beperken, el te produceeren nres te bebouwen. itgen in brand, gemeld: lip Tietgen is a gevolge van aakt. Daar de as, was redding na aanvaring ge- ,eld: apen Greystoke Sheldale (4.218 ernacht met el- De Cheldale an. Zestien op- kapitein, wor- negentien, die aan hadden, wtjager jen. 157 getor- opva- ,ondcn medege- oipedobootjager en gezonken i 148 minderen vreest, dat zij ifficier en 4 an- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeeie Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. M@. 43 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 20 Februari 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Nu de openbare meening in Zweden zich vóór en tegen directe hulpver leening aan Finland uitte en men zelfs rekening hield met de mogelijkheid van het aftreden der regeering, die de neutraliteit wilde handhaven, heeft koning Gustaaf zich openlijk aan de zijder der regeering gesteld. In een proclamatie heeft hij er op gewezen, dat het zijn plicht is Zweden zoo lang mogelijk buiten den oorlog te houden. Niemand kan twijfelen aan de groote sympathie van Zweden voor Finland, maar de koning is er van overtuigd, dat, wanneer Zweden zich openlijk aan de zijde van dat land zou scharen, de mogelijkheid zou bestaan, dat Zweden niet alleen in den oorlog tegen Rusland, maar ook in den strijd der groote mogendheden zou worden betrokken. Deze verklaring heeft op de Zweedsche bevolking die pen indruk gemaakt. De Finnen hebben ten N.O. van het Ladogameer een schitterend succes behaald door de vernietiging van de 18e Russische divisie, waarbij een groote oorlogsbuit in hun handen is gevallen. Hierdoor is de bedreiging van een omtrekkende Russische beweging achter de Mannerheimlinie voorloopig geweken. In deze machtige versterking zijn de Finnen in de tweede linie teruggedrongen en hierop richt zich thans de nieuwe Russische aanval ,al is de actie nog niet zoo sterk. Blijkbaar trachten de Russen zich een doortocht naar de voor hen belangrijke stad Vibórg te banen. Het Altmark-incident heeft geleid tot een verklaring van de Noorsche regeering, waarna het Storting met algemcene stemmen het regeerings- beleid goedgekeurd heeft. Het incident wordt in de buitenlandsche pers uitvoerig besproken. Uit Helsinki werd gistermiddag gemeld; Het Finsche legerbericht van vandaag maakt melding van een groote Finsche overwinning ten Noordoosten van het Ladoga meer, waar de achttiende Russische divisie bij Syskijaervi geheel in de pan werd gehakt. 18.000 Russen werden gedood of gevangen genomen. Al het oorlogs materiaal is den Finnen in handen gevallen. De vernietiging der achttiende Russische divisie. Nader wordt uit Helsinki gemeld: Eenige der Russische divisies, die zich nog ten N.O. van het Ladogameer bevinden, verkeeren is uiterst neteiigen toestand en lijden aanzien lijke verliezen. Een dezer divisies verkeert in een toestand, die in zekere mate herin nert aan dien van de achttiende, welke ge heel vernietigd is,, de verbindingen met de bases zijn afgesneden en de bevoorrading geschiedt door de lucht. _De moeilijkheden dezer eenheid kan men zich voorstellen, wanneer men bedenkt, dat de temperatuur in dit verlaten gebied nog steeds dertig graden onder nul bedraagt. De vernietiging van .de achttiende divisie is te opmerkelijker, daar numeriek de Fin sche troepen zeer bescheiden waren en tegenover iederen Fin minstens zeven! g Russen stonden. De Finnen hebben over wonnen dank zij hun terreinkennis, hun moed en het optreden van hun ski-eenheden. In den sector van Taipale hebben de Rus sen hun hevige, aanvallen weer ingezet. Wat de luchtaanvallen betreft, raamt men het aantal Russische vliegtuigen, dat boven Finland gevlogen heeft, op 600, waarvan er naar schatting twintig werden neergehaald. Het Finsche legerbericht. hl het Finsche legerbericht wordt mede gedeeld: Op de landengte van Karelië heeft de vijand gisteren plaatselijke aanvallen ge daan op de nieuwe stellingen van de Finnen tusschen de Finsche Golf en de Vuoksi. De aanvallen werden afgeslagen. Ten Zuidoosten van Salemkaita hebben Finsche troepen een vijandelijke colonne verstrooid. Bij Taipale werd een aanval van den vijand, welke tegen den middag begon, voortgezet. Ten Noordoosten van het Ladoga meer hebben de Finsche troepen een groote overwinning behaald. Zij maakten zich meester van een belangrijk punt, dat door een sterke vijandelijke macht was bezet. Twintig tanks, 36 stukken geschut van ver schillend kaliber, zeventien tractoren, 32 veldkeukens, 25 automobielen, 260 wagens on nog meer materieel vielen in handen van de Finnen. Na dit hardnekkig gevecht heb ben de Finsche troepen de achttiende divisie van den vijand geheel vernietigd. Deze divi sie was omsingeld, nadat zij via Uoma tot Syskyjaervi was doorgedrongen. Vóór de omsingeling had de divisie aanzienlijke ver sterking ontvangen, ongeveer 18.000 man zijn gesneuveld of gevangen genomen en al hgt materieel is buitgemaakt. De Finsche luchtmacht heeft gisteren met succes verscheidene verkenningsvluchten uitgevoerd en bommen geworpen op en ach ter de linies van den vijand. In verschei dene luchtgevechten boekten de Finnen successen. Boven de gevechtszone was de activiteit van de vijandelijke luchtmacht zeer groot. Het aantal vliegtuigen, dat boven Finland heeft gevlogen, wordt geschat het grootste te zijn, dat nu tot toe is geteld. Volgens be vestigde mededeelingen zijn twintig Russi sche vliegtuigen omlaag geschoten. De Finsche overwinning. De Finsche overwinning ten Noorden vap het Ladogameer is het resultaat van geduld en volharding. Gedurende een week hebben de Finsche troepen, die niet sterk genoeg waren om de Russen rechtstreeks aan te vallen, met skipatrouilles rond de Russen gecirkeld en de ravitailleering onderschept. Convooien van vijftig tot honderd wagens werden vernietigd. De overwinning is be haald zonder grooten slag en vooral door het goed gebruik maken van het terrein en het geduld en de volharding van de Finnen. Zij hebben geen groote verliezen aan man schappen geleden, hetgeen voor het Finsche leger van groot belang is. Men moet evenwel niet geloaven, dat thans alle Russische troepen tén Noorden van het Ladogameer zijn verdwenen, nog steeds bevinden zich hier ongeveeT twee Russische divisies. Ook moet men niet vergeten, dat de aan vallen van de Russen op de landengte van Karelië voortduren met aanzienlijk méér manschappen dan waarover de Finnen be schikken. De Russen voelen het verlies van een divisie nauwelijks. Het Russische legerbericht. Het militaire district Leningrad deelt mede: Op 19 Februari heeft zich het offensief der Sovjet-Russische troepen op de Kareh- sche landengte gunstig ontwikkeld. In andere sectoren geen belangrijke wij zigingen. De Russische luchtmacht heeft aanvallen op vijandelijke troepen gedaan en militaire objecten gebombardeerd. Bij lucht gevechten zijn 14 vijandelijke toestellen neergeschoten. Successen van de Finsche luchtmacht Volgens verslagen van den Finschen staf hebben de Finnen sinds 1 Februari minstens 160 Russische vliegtuigen omlaaggeschoten. Sedert den aanvang der vijandelijkheden hebben de Finnen in het geheel 412 Russi sche vliegtuigen neergehaald. Amerikaansche inzamelingen thans ook voor militaire behoeften van Finland. Het Amerikaansche comité tot steunver lening aan Finland, waarvan Hoover voor zitter is, heeft besloten een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben de fondsen te verdeelen tusschen de burgerlijke en Zweden moet neutraal blijven. Koning Gustaaf heeft gister een ver klaring uitgegeven, waarin hij het op treden der Zweedsche regeering door het afwijzen van het Finsche beroep op militairen bijstand onderschrijft. „Ik beschouw het als mijn absoluten plicht zoo veel mogelijk te trachten mijn volk buiten het fatale conflict te hou den, dat thans in de wereld woedt". Na zijn „grootste bewondering" te hebben uitgesproken voor „den strijd, welke door onze broeders in Finland wordt gestreden tegen een overweldi gende macht" verklaarde de koning, dat Zweden probeert op vele manieren hulp te bieden, doch van het begin af aan duidelijk heeft gemaakt, dat Fin land geen directen militairen bijstand kon -verwachten. Met zorg in het hart heb ik, na het probleem te hebben bestudeerd, beslist, dat wij deze houding moeten aanne men. Anders zou Zweden het grootste gevaar loopen niet alleen in een oorlog met Rusland, doch ook -met- de groote mogendheden, té worden betrokken. militaire instellingen van Finland. Tot dus verre 'was het geld slechts voor civiele doel einden bestemd. Alle jonge krachten worden in landbouwbedrijf ingeschakeld. Naar de radio van Helsinki mededeelde, zal Finland alle jongelieden van negen tot achttien jaar mobiliseeren voor het verrich ten van landbouwwerkzaamheden. Zij zul len te werk worden gesteld op de boerde rijen, waar thans als gevolg van het onder de wapenen roepen van de mannen slecht vrouwen en bejaarde mannen werken. Een dergelijke verantwoordelijkheid kan ik niet op mij nemen. Indien dat zou gebeuren, zou het voor Zweden on mogelijk kunnen worden de hulp te verschaffen, welke Finland thans ont vangt. De verklaring verwekte sensatie. De verklaring van koning Gustaaf, waar in het standpunt van den premier inzake hulpverleening aan Finland steunt, heeft in Stockholm nog al sensatie verwekt. De ver- klarig is een graadmeter voor de controver se, die de kwestie-Finland onder het Zweed sche volk heeft teweeg gebracht. De koning heeft thans op opvallende wijze de leiding genomen van hen, die den premier steunen. Het standpunt der regeering ontving gis teren ook krachtigen steun van de sociaal democratische partij. Tot deze partij be hoort bijna de helft der leden van den rijks dag. DE BELGISCHE KABINETSRAAD BIJEEN. In den gistermiddag gehouden Belgi schen kabinetsraad is besproken, welke maatregelen met spoed dienden te worden genomen om alle ondergrondsche propa ganda onmogelijk te maken. Voorts is na gegaan, welke wettelijke maatregelen ge nomen zouden kunnen worden voor hei organiseeren van de verdediging der na tionale instellingen tegen activiteit van iederen aard, die de vernietiging er van beoogt. De regeering zal binnenkort in het parlement wetsontwerpen te dezer zake indienen. De minister van buitenlandsche zaken, heeft den raad een uiteenzetting gegeven van de resultaten der onderhandelingen, betrekking hebbende op de grondstoffen- voorziening van België. Ook gaf hij een overzicht van de onderhandelingen, die met verschillende landen gevoerd zijn en welke de normalisatie van het economische leven van België beoogden, zoowel uit een oogpunt van uitvoer als van invoer. De resultaten der onderhandelingen zijn be vredigend. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het legerbericht van gisteravond luidt: „Ten Westen van de Saar heeft een vijan delijke afdeeling getracht zich van een on zer posten meester te maken. Zij werd met verliezen teruggedreven. Opnieuw schieten der kazematten op de Rijnoevers". DUITSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN, Een vliegtuig met Duitsche kenteekenen heeft Maandagmiddag tegen één uur in Zuid- Jutland boven Deensch gebied gevlogen. Deensche batterijen hebben de machine be schoten. Het toestel werd niet geraakt. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De geallieerden en de strijd te^en Rusland. In Italië staat men tegenover de gebeur tenissen in Finland in een eenigszins moei lijke positie. Hoe sfinxachtig de politiek van Italië ook zijn moge en welke gedachten Mussolini verborgen houdt als hij het volk tot werken en zwijgen aanspoort, er is één voornemen, dat men nimmer onduidelijk heeft gelaten, namelijk, dat Italië waai en onder welke omstandigheden dan ook ten krachtigste tegen het naar het Westen voortdringen van het verderfelijke commu nisme zal strijden. Het was daarom dat het met Duitsch- land, dat mede het anti-Kominternpact on- derteekende duizenden goed bewapende soldaten naar Spanje gestuurd heeft, aan welke krachtige hulp het zeker te danken is geweest, dat aan de communistische terreur een einde kon worden gemaakt. Duitschland moge op zelfbehoud be dacht den vijand van nog maar kort ge leden broederlijk in de armen sluiten, in Italië denkt men er niet over zich met de Sovjets te encanailleeren. Integendeel, met argusoogen beziet Mussolini den toestand op den Balkan en, door de kracht van het Ita- liaansche leger gerugsteund, dringt hij er bij Hongarije en Bulgarije op aan in dezen gevaarlijken tijd alle gebiedseischen ten opzichte van Roemenië tot later uit te stel len om te voorkomen, dat de Donau- en Balkanlanden door onderlinge oneenigheid een gemakkelijke prooi van de Russische agressie zou kunnen worden. Italië is geen lid van den Volkenbond en heeft daar dus niet meegewerkt aan de uit stooting van Rusland, dat als overweldiger van een kleinen en zwakken staat niet lan ger in de rij der zoogenaamde beschaafde mogendheden kon geduld worden. Men kan er zeker van zijn, dat dit besluit in Italië met groote instemming is verno men en het was Italië, dat, hoewel door geen afspraak in Genève gebonden, dadelijk belangrijke partijen wapens naar Finland heeft gezonden, waarbij het door de Duit sche tegenwerking. niet de hulp heeft kunnen bieden waarop men in Finland blijkbaar bad gerekend. Nu het lang voorziene oogenblik is aan gebroken, dat de Finnen voor den druk der overmachtige Russische troepen beginnen te wijken al is dat, nu er weer een geheele Russische divisie met duizenden mannen vernietigd is, dan ook nog geenszins het be wijs, dat de Russen van een vrijen doortocht verzekerd kunnen zijn is het alweer Italië dat zich het eerst ongerust maakt en daad werkelijk blijk geeft zij het dan niet offi cieel de dappere Finnen zoo krachtig mo gelijk te steunen. De zoogenaamde Garibaldianen hebben een beroep gedaan op alle in het buitenland wonende Italianen om een legermacht van tienduizend man te vormen, omdat zij naar zij verklaren niet kunnen toestaan, dat een vrij trotsch, doch zwak volk ge wurgd zal worden door een vijftig maal zoo sterken tegenstander. En de president der Garibaldianen, Marabini, heeft daarbij ver klaard, dat men daardoor aan een oude traditie gehoorzaamt zonder te handelen in tegenstelling met de Italiaansche regee ring, van wie men dus mag aannemen, dat de vorming van dit groote vrijwilligerscorps haar volle instemming heeft. Natuurlijk zit Italië nog altijd eenigszins moeilijk met den grooten asgenoot Duitsch land, dat immers met het Rusland waarte gen men strijden wil, steeds meer frère com pagnon gaat spelen. Wat dat betreft concludeert men in Italië, dat het dan ook veel eenvoudiger en logi scher zou zijn als de hulp voor Finland, van Engelsche en Fransche zijde kwam en men verwijt deze staten, dat zij veel te lang ge wacht hebben met Finland doeltreffende hulp te verleenen en daardoor te voorko men, dat de agressie van communistische zijde zich via Finland over de Scandinavi sche staten naar het Westen kan uitbreiden. De democratische pers, zoo schrijft o.a. de diplomatieke redacteur van Stefani uit Rome, spreekt over de verplichtingen, welke de Scandinavische landen op zich hebben genomen als leden van den Volkenbond, doch men kan opmerken-, dat de groote Wes telijke mogendheden ook deze verplichtin gen op zich namen en toch nog diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhou den Het is, zoo vervolgt het artikei, wel eigenaardig dat men. uit naam van den Vol kenbond van de kleine staten opofferingen eischt, welke de groote mogendheden weige ren te brengen onder voorwendsel, dat zij zorg moeten dragen voor het onmiddellijk verdedigen van hun eigen belangen. In tusschen blijkt steeds meer, dat Frank rijk zulke drastische maatregelen tegen de communisten in eigen land neemt, dat er van vriendschappelijke betrekkingen nau welijks sprake kan zijn en dat men ook in Engeland al heeft men dan de diploma tieke betrekkingen nog niet verbroken blijkbaar geen kans meer ziet Rusland van Duitschland te scheiden of met den Sovjet staat zulke belangrijke handelsbetrekkingen te onderhouden, dat andere belangen daar voor moeten wijken. Integendeel, het ziet er steeds meer naar uit, dat men aan de zijde der geallieerden inziet, dat het groote conflict noodzakelijk ook tot een botsing met Rusland zal moeten leiden en vandaar dan ook, dat er plotse ling schot in de hulp der geallieerden aan Finland schijnt te komen. Londen en Parijshebben bekend ge maakt, dat zij besloten hebben de zendin gen van aanzienlijke wapenvoorraden te versnellen en (Jp vliegtuigen zullen dus niet meer in een hoeveelheid van twintig per week, per schip worden verzonden, maar rechtstreeks naar de plaats van bestem ming vliegen, wat natuurlijk al veel eerder had kunnen gebeuren. Men gaat zelfs in zijn verklaringen nog verder en spreekt openlijk uit, dat de vraag mag worden gesteld of, ingeval deze hulp onvoldoende mocht blijken, de toestand ernstig genoeg is om een reehtstreeksche actie in een of anderen vorm tegen Rusland te rechtvaardigen, waarbij men dan het Duitsch-Russische samengaan als één geheel zou beschouwen. Bovendien wordt nog ge meld, dat, alhoewel er nog geen beslissing is genomen, de Engelsche en Fransche lei ders de vraag niet ontkennend hebben be antwoord en de kwestie door Parijs en Lon den met de militaire specialisten zeer nauwkeurig onderzocht wordt. Dat men, hoewel een beslissing nog geens zins is genomen, de mogelijkheid van een dergelijk voornemen publiceert, geeft den indruk, dat men er in principe reeds toe be sloten zou hebben. De groote vraag is dan hoe en waar de aanval op Rusland zal plaats vinden. Zal dat de taak van generaal Wey- gand in den Kaukasus zijn of zal men de Scandinavische staten tot het doorlaten van geallieerde troepen noodzaken? Het is wel opmerkelijk, dat de vermel ding van de mogelijke actie tegen Rusland onmiddellijk gevolgd wordt door een scham pere opmerking over de Noorsche neutrali teit in verband met het Altmark-incident en daarbij wordt medegedeeld, dat de tweede phase bereikt is in de ontwikkeling der houding tegen de neutralen en de geallieer den thans niet veel langer kunnen toestaan, dat op eenigerlei wijze de eerbied welke zij steeds voor de rechten der neutralen ge toond hebben door Duitschland geëxploi teerd zal worden. Het is mogelijk, zoo laat men uitkomen, dat de geallieerden zich niet langer onthou den van iedere pressie op een kleinen staat, waarmede men tot dusver vriendschappe lijke betrekkingen onderhield en uit derge lijke opmerkingen mag men wel concludee- ren, dat Noorwegen binnen afzienbaren tijd wellicht door de geallieerden voor een zeer moeilijke beslissing zal gesteld worden. De Scandinavische landen, die !n den vo- rigen wereldoorlog door l.un geografische ligging weinig gevaar liepen, zijn door de Russische agressie momenteel in een zeer moeilijke situatie gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1