Agenda HEERHUGOWAARD EGMOND AAN ZEE LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE ST. PANCRAS 't ZAND Alkmaarsche Politierechter Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. EERSTE BLAD. 3 Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Das Lied der Wüste (rom.-dram.)hoofdrollen Zarah Leander en Gustav Knuth. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Ge vangenen der vrijheid (sens.); hoofdrollen Barton Mc. Lane en Glenda Farrell. Toegang boven 18 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer De zee slag (rom.-sens.); hoofdrollen Merle Oberon, Charles Boyer en John Loder. Toegang bo ven 18 jaar. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer De twee straatjongens van Parijs (rom.- sens.); hoofdrollen Annie Ducaux, Dorville, Serge Grave en Marcel Seurin. Toegang bo ven 18 jaar. Donderdag geen voorstelling. Woensdag 21 Februari. 8 uur, zaal van Gijzen, jaarl. uitv. afd. Alkmaar Bond voor Staatsp.; optreden ge zelschap Wins. 8 uur, Wapen van Heemskerk, Volkszang- avond. Donderdag 22 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, jaarvergadering Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 8 uur, Harmonie, uitvoering chr. gymn.- vereen. Advendo. Vrijdag 23 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, vereen, voor paedagogiek; rede dr. Barnhoorn over mo. derne behandelingswijzen in psychiatrische inrichtingen. ren maar enkele partijen, die een iets hoogeren prijs opbrachten. De overige gin gen van de hand voor 4 tot 4.50 per 100 kg. Degenen, die er in slaagden, onbevroren uien aan de markt te brengen, hebben in de afgeloopen week goede prijzen voor hun product ontvangen. Aanvankelijk noteerden wij f 4.50 tot 5.50 per 100 kg., doch dit werd plotseling beduidend meer. De laatste dagen noteerden wij tot f 8, een enkelen dag zelfs 9 per 100 kg. Het andere „zak- goed", bieten en peen, noteerde ook goede prijzen. Over 't algemeen kan hiervan niet veel worden gepresenteerd. Werkverschaffing. Voor diverse reeds in 1939 goedgekeur de objecten van werkverruiming werd door den minister van sociale zaken verlenging verleend tot December 1940. Jkovindaai TUeums Subsidie werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken heeft een wijziging gebracht in de subsidieering der werkverschaffingsobjecten. Tot nu toe werd naast het loon voor subsidie in aanmerking gebracht de niet op de arbeiders verhaalde premie ingevolge de Ziektewet en het bedrag dat ingevolge de Invaliditeitswet geplakt moest worden. In plaats daarvan zal vanaf 1 Juni 1940 naast het loon voor subsidie in aanmerking gebracht worden een percen tage van het loon, naar het basisuurolon va- rieerende van 4 tot 6)4 Beschermde fazanten. Bij K.B. is bepaald, dat de fazanten zullen worden gerekend tot het wild, behalve in de gemeenten Egmond aan Zee, Egmond-Bin- nen en Castricum. In deze laatste gemeenten behooren de fazanten dus tot de beschermde vogels, waarop niet gejaagd mag worden, hetgeen voor degenen, die bouwland in de duinen hebben minder aangenaam is, omdat deze vogels nogal scchade aanrichten. School voeding en kleeding. De oudercommissie der openbare lagere school heeft zich met een adres tot den ge meenteraad gewend, waarin te kennen wordt gegeven, dat meerdere schoolgaande kinderen, vooral wat onderkleeding en schoeisel betreft, onvoldoende verzorgd zijn, hetgeen het onderwijs ongunstig beïnvloedt, Voorts wordt te kennen gegeven, dat steun trekkende ouders, mede door de lage steun- normen te Egmond aan Zee, onmogelijk hun kinderen behoorlijk kunnen kleeden en van versterkend voedsel voorzien. Daar sinds vele jaren in talrijke plaatsen bepaalde nor men aan schoolgaande kinderen kleeding, schoeisel en melk wordt verstrekt, verzoekt de oudercommissie den gemeenteraad ten spoedigste maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat schoolkleeding, schoeisel, melk enz. wordt verstrekt aan die school gaande kinderen, die, volgens maatstaven ook elders toegepast, daarvoor in aanmer king komen. Een nieuwe tooneelclub. Op initiatief van den Centralen Bond van Transportarbeiders is hier opgericht de tooneelclub „Eigen Kring". Het ging niet slecht. De Langendijker tuinbouwers kunnen over het verloop van den afzet der stapel producten tot nu toe niet klagen, wat betreft de prijzen, doch de afgeleverde hoeveelheden zouden zij gaarne iets grooter hebben ge zien. Er bestaat thans ongetwijfeld wel eenige mogelijkheid, om de producten te ver- koopen en het zal dan ook zijn reden hebben gehad, dat in het begin van de afgeloopen week de aanvoerregeling, welke voor de tuinbouwers een beperking beteekende van hun aanvoeren tot 30 van hun voorraad per 25 Januari, is opgeheven. De aanvoer was voor dien tijd te gering, zoodat met voldoende gekocht kon worden voor export naar Duitschland. Nu zijn tenminste alle tuinders, die iets willen afleveren, daartoe in de gelegenheid, ook al zouden zij hierdoor hun geheelen voorraad willen opruimen tegen de thans geldende prijzen. Er zijn er altijd, die het nog een tijdje willen aanzien en nog wat met hun product willen specu- leeren. Of dit verstandig is, is nu niet uit te maken, maar toch lijkt het niet kwaad, als men een gedeelte van zijn voorraad tegen de nu geldende prijzen van de hand doet. De moeilijkheden met het vervoer der producten zijn tengevolge van de gladheid der wegen nog steeds zeer groot. Dit geeft veel last, niet alleen wat het aanvoeren aan gaat, maar ook in de veiling ontstaan er wel eens moeilijkheden door, zooals wij dezer dagen nog gemeld hebben. Het is te hopen, dat de nu getroffen rege ling goed zal loopen. De prijzen van de roodekool zijn in de af geloopen week niet hooger geworden. Er werden maar enkele partijen verkocht tegen de prijzen van pl.m. f 8 per 100 kg. Men heef echter voor zoo goed als alle roodekool boven f 6 per 100 kg. kunnen maken. De Deensche wittekool is wel wat duurder geworden. Er is wat meer gelegenheid tot export gekomen, naar wij vernemen. De prijzen van deze koolsoort zijn hierdoor tot boven 4 per 100 kg. gestegen. Meestal werd niet hooger dan 4.50 betaald. Dc gelekool is het minst in trek. Er wa- Noordermarktbond. Dinsdag vergaderde het bestuur van de veilingsvereeniging Noordermarktbond. Voorzitter was de heer J. Kliffen. Hij deelde meó£ dat van verschillende be stuursleden bericht van verhindering was ontvangen Vegens ziekte. Medegedeeld werd, dat de omzet van de veiling in d> afgeloopen maand f 140.208 heeft bedrafgn. Aan contrbutie aan het Centraal Bureau v. d. Veilirgen in Nederland zal men 912.98 moeten betalen over 1939, aan de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordhollandf 629.24. Van de Proünicale Commissie uit de Vei lingen was ein brief ontvangen over de teelt van rooee koolplanten onder glas. De aanvragen hievoor (voor eigen gebruik) zullen moeten worden ingediend bij de Landbouw-Crisg Organisatie te Alkmaar. De Prov. Coim. deelde mede, dat de aan vragen, welke beds bij de Prov. Comm. zijn ingediend, door deze comm. aan de L. G. C. zullen worden 'oorgezonden. De betrokke nen behoeven n»t opnieuw aan te vragen. De vereenigin' De Koophandel zond een brief, waarin gedaagd wordt medewerking te willen verleeim om eenige kooplieden, die hierbij belanjhebben, in de gelegenheid te stellen een evenaansluiting op hun eigen toestel te vrkrijgen in het veilings gebouw. Over deze aanglegenheid zal binnenkort een vergadering virden gehouden. Van de commiss» voor de vaste lasten was een brief ontv.ngen, waarin werd me degedeeld, welke rsultaten zij heeft gehad in het afgeloopen halfjaar, tezamen tot een bedrag van ruii 20.000. De voorzitter sprgide hoop uit, dat deze bedrijven, na deze aneering, zouden kun nen worden voortge»t. Hij mérkte op, dat er niet veel animo brtaat voor de hulp der commissie. Vervolgens kwam bespreking de her stelling van de overkjping der veiling. In een vorige vergadering hiervoor een prijs opgave behandeld van e Nemabo, welke tot een bedrag van ongeve- 13000 de herstel ling zou willen uitvoert. Nu was een brief van deze maatschappij ntvangen, waarin werd aangedrongen, in >rband met moge lijke stijging der prijzen an de benoodigde materialen, spoedig een ieslissing te ne men. De voorzitter merktop, dat voor dit besluit eigenlijk een algemene vergadering van de vereeniging noodig?, aangezien in de statuten is opgenomen, ?t voor bedra gen aan onderhoud voor met dan f 5000 de goedkeuring der algemeen vergadering noodig is. Wanneer echter een algen>ne vergade ring moet worden bijeengeroen, zal dat nog heel wat tijd vorderen eidan is de prijsstijging er misschien al. ,»t is echter een noodzakelijke reparatie, relke toch moet gebeuren. Wanneer het sstuur nu unaniem achter het dagelijksch btuur staat zal de voorzitter het wel in dedgemeene vergadering durven verdedigen. Verscheidene heeren voerden over dit voorstel het woord. Met algemeene stemmen werötenslotte besloten, de opdracht tot de repar;e te ge ven. De heer K. van D ij k (Noords.arwou- de) besprak de werkzaamheden m de Uienfederatie. Hij zou het toejuicln, dat de provinciale commissie uit de veil gen in Noordholland zich bij deze uienfteratie aansloot. De voorzitter zeide hiervoor w iets te gevoelen. Nadat nog eenige besprengen waren gevoerd en de voordeelen va de aansluiting waren besproken, besloot aen, dat de voorzitter er t. z. t. in de Prov. om- missie over zal spreken. De heer A. Klaver informeerde naade beschikbaarstelling van Duitsche spoor-a* gons. De voo rzitter zeide, dat de besclil bare wagons worden verdeeld over vijf v>R lingen. De Langendijk krijgt het groots»! aandeel. De heer K o s t e lij k vroeg, of men tt vreden is over den gang van zaken en ovel het stopzetten van de aanvoerregeling. De veilingleider, de heer J. Kos ant woordde, dat de aanvoerregeling is stopge- De vaart blijft nog dicht. De vereeniging de „IJsboeier" hield Dinsdagavond een buitengewone ledenver gadering onder leiding van den heer Hoog land. De opkomst was groot. Het doel van deze vergadering was een uitspraak te krijgen over de vraag of al dan niet weder moet worden overgegaan tot openhakken der vaart. Een der leden zei, dat verschillende plek ken levensgevaarlijk zijn. De heer Biersteker was van oordeel dat het ijs in elk geval open moet, het is door elkaar genomen niet dik en de slechte plaatsen zijn met een schuit te bewerken. Vele sprekers voerden het woord over deze kwestie, waarbij de Vries opmerkte, dat het Zuideinde sabotage pleegde. En was overeengekomen dat de bewoners daar de vaart zouden openhakken, maar zij hebben het niet gedaan. Spr. stelde voor het dan zelf maar te doen. Dit voorstel werd ten slotte met 11 stemmen vóór en 28 tegen verwor pen. Het kanaal blijft dus nog dicht. IJswedstrijd. Bij een alhier gehouden wedstrijd op schaatsen ten behoeve van behoeftigen werden de prijzen gewonnen door de vol gende wedstrijddeelnemers: 1 P. Vader, G. Doedens, 3 M. J. Oosterkamp, 4 N. D. M. Dekker, 5 A. Broersen. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Alkmaar. Dinsdag werden ten overstaan van den notaris mr. J. W. van der Heide publiek bij inzet geveild onderstaande perceelen, alle gelegen in de gemeente Alkmaar: 1. Een huis en erf aan den Kennemer- singel no. 5, groot 268 M2. 7000. 2. Een huis en erf aan de Nieuwpoortslaan, no. 40, groot 1 are, 42 centiaren 2550. 3. Een huis en erf aan den Koningsweg no. 77, groot 1 are, 2 centiaren 1890.- 4. Een huis en erf aan de Bril- lesteeg, no. 5, groot 58 centiaren 2950.- 5. Een woon- en winkelhuis met erf aan de Sint Anna- straat, no. 15, groot 69 cen tiaren 2850. 6. Een huis en erf aan de Sint Annastraat no. 4, groot 34 centiaren1530.- 7. Een huis en erf aan het Dr. Schaepmanplein no. 2, gr. 1 are, 20 centiaren 4020.- De afslag blijft bepaald op Dinsdag 27 Februari 1940, des avonds 7 uur, in het café „Het Gulden Vlies". (Rechtszaken Zitting van Maandag 19 Februari. De slappeling en de borrel. Een broodbezorger uit Enkhuizen, die te vens het baantje had van bode van het al gemeen armbestuur en van de vereeniging Volksonderwijs, moest Maandagmiddag bij den Alkmaarschen politierechter zijn op wachting maken, omdat hij op zekeren dag het onderscheid was vergeten tusschen mijn en dijn. Die vergeetachtigheid had hij in zijn kwaliteit als bode gedemonstreerd. Voor het armbestuur moest hij geld brengen aan le veranciers, die voor rekening van dat be stuur artikelen hadden geleverd aan onder steunden, en van dat geld liield hij 37 voor zich zelf af. Voor Volksonderwijs moest hij kwitanties innen en van de 125 die hij zoo doende onder zich kreeg, hield hij 55 achter. De man, die volledig bekende, beriep zich op omstandigheden en toen de rechter om een nadere specificatie vroeg van die om standigheden, sprak hij van „achteruitgang en zoo". Hetgeen hij met deze vage bewering bedoelde te zeggen, klopte niet heelemaal met de werkelijkheid, want de man had als broodbezorger een inkomen van een paar tientjes per week en verdiende daar met zijn bijbaantjes wat bij, terwijl hij alleen maar voor zich zelf te zorgen had. Uit een voor lichtingsrapport bleek, dat de man vroeger een flinke zaak had, die hij, geen zakenman zijnde, kwijt raakte. Hij stond niet ongunstig bekend maar bezocht nogal graag de café's Wat hij genoemde instanties te kort had gedaan was inmiddels al weer, zij het niet geheel en al uit eigen beweging, weer aan gezuiverd. De directeur van de broodfabriek, waarbij verdachte werkzaam is, hield nu zoo'n beetje toezicht op hem. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, vond verdachte een slappe man, die op den ver keerden weg was geraakt door den alcohol en die zeker geen clementie verdiende, in dien zijn hooge leeftijd, vier en zestig jaar, en zijn blanco-strafregister, gevoegd bij de bestaande reclasseeringskansen geen facto ren waren, om het nog eens te probeeren. Met een angstig gevoel vroeg de officier 5 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie proefjaren en oplegging van bijzondere Voorwaarden. Het vonnis was vier maanden voorwaar- zet omdat men dacht, tengevolge van de re-|delijk en de rest conform, geling een te geringen aanvoer te krijgen, Verdiend geld niet opgegeven waardoor de beschikbare wagons niet benut i Voor M.H. zouden kunnen worden. Het verschijnen van een loswerkman uit De Noordermarktbond gevoelde niet veel Dln Helder maakte ook het verschijnen van voor de opheffing, maar heeft niet alleen acht getuigen, dames en heeren, noodig. Het de beslissing. Aan deze veiling zijn de tuin- leak, wel een moordzaak, maar het was ge- bouwers nog niet aan de 30 pet. toe. Op het lulJfcjg niet zoo erg. De los-werkman had oogenblik is het^ aanbod wel wat grooter trafiduleus steun getrokken. Hij had bij ver- dan de vraag. Wij zouden wel tevreden zijn, chalende menschen schoonmaakdiensten als de tegenwoordige prijzen gehandhaafd -cnicht en dat niet opgegeven aan Maat- konden worden en de aflevering niet zou >habpelijk Hulpbetoon, opstoppen. I Ha erkende dat volledig en toen de rech- De voorzitter voegde hier nog aan k tagen hem zei, dat hij toch vooraf had toe, dat door de veilingen is aangedrongen op verhooging van de prijzen. Eenige dagen geleden is de maximumfactuurprijs voor de roodekool naar Duitschland 8 en die voor let omdat zijn gezin te kort kwam. Hfj was Deensche wittekool 5.25 per 100 k.g. ge- I incjjijd uit de rijkssteunregeling gestooten, worden. I om... hij mjsbruik van drank had gemaakt, Na eenige besprekingen volgde sluiting. dan, zjj cje gj.ays rondjes van royale zee- bedenken op die manier leelijk in d' gaten te loopen zei hij dat wel te hebben s'yetên, maar zoo te hebben moeten hande- lieden. Dat zou een tijdelijke strafmaatregel zijn, maar die duurde nu al een paar jaar en hij kon niet in de rijksregeling terug komen, vooraleer hij zes weken vast werk had ge> had. Nu kreeg hij voor vrouw, drie kinderen en zich zelf 6.50 per week, hetgeen te veel was om dood te gaan en te weinig om er van in het leven te kunnen blijven. Zeven van de acht getuigen waarvan een juffrouw den rechter erg boos maakte, omdat ze begon te lachen toen ze den eed moest afleggen hadden slechts te beves tigen, dat de man bij hen had gewerkt en de achtste getuige was een gemeente-ambtenaar die de valschheid in geschrifte moest be vestigen en die bovendien zei, dat verdachte het er een beetje naar gemaakt had, dat hij kort werd gehouden. Overigens kreeg ver dachte buiten de 6.50 steun grooten- deels in natura ook nog de huishuur be taald. Verdachte, die zich uitermate correct ge droeg, doch de houding had van een gerecht vaardigde, scheen geen vriend van den amb tenaar, dien hij van onwaarachtigheid be schuldigde. Enfin, de omstandigheden van dit geval schenen den rechter niet onverschillig te la ten en in overeentsemming met de opinie van den officier werd door hem dan ook be sloten mijnheer Wiggers op te dragen een voorlichtingsrapport uit te brengen vóór 18 Maart. Een voorlichtingsrapport afgewacht. Zonderling, zielig en ergerlijk was de kleine tragedie, die zich had afgespeeld in Wieringen. Een zevr en zeventig jarige kluizenaar hield daar een veestapeltje, be staande uit drie koetjes en vijftien schapen, terwijl hij ergens ook nog een goed gevulde oude kous had. De man was echter dermate stumperig, dat hij niet meer in staat bleek zijn beesten, mitsgaders zich zelf, te verzor gen. Het gevolg was, dat de dieren in de vreeselijke maand Januari in de sneeuw stonden zonder voedsel, broodmager, met verwonde en vastgebonden pooten en ge deeltelijk erg ziek. Een buurman verdroot de erbarmelijke toestand, waarin de dieren verkeerden en hij maakte de politie attent op het geval. De politie maakte proces-ver baal op wegens dierenmishandeling, alar meerde de familie, die de zorg voor den ouden man op zich nam en drie koeien ver kocht, bracht de schapen bij een ander en liet een veearts een onderzoek instellen naar den gezondheidstoestand der schapen, die heel slecht bleek te zijn. De oude man moest thans voor den poli tierechter verschijnen, maar hij liet verstek gaan. Meestal heeft men met dierenmishan- delaars weinig consideratie, vooral als ze nog verstek laten gaan op den koop toe. Maar dit zielige geval kon niet op de gewo ne eenvoudige manier worden afgedaan en daarom werd besloten, dat de heer Wiggers ook in deze zaak een voorlichtingsrapport zal uitbrengen. Zitting van Dinsdag 20 Februari. Nog een kans. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 26-jarige N. B., van beroep tuinder en wonende te IJmui- den, die op 15 Augustus j.l. in Castricum een fiets had gestolen ten nadeele van P. Tromp aldaar en op 1 October j.L te Lim- men eveneens een fiets ten nadeele van J. Lute. De verdachte erkende het hem ten laste gelegde volkomen. Door den heer J. Wiggers, ambtenaar der reclasseering, werd een rapport uitge bracht over den jongeman. Deze kwam uit een groot en goed gezin, waarvan de vader nogal streng was. Verdachte had goed lee- ren werken, maar hij verkoos liever een vrij leventje als bloemenventer, niettegen staande hij opvolger in het aardige bedrijfje van zijn vader kon worden. Hij vorderde zelfs van zijn vader het erfdeel van zijn moeder, een bedrag van ongeveer 600, waardoor zijn vader in moeilijkheden ge raakte. Dit geld joeg verdachte er spoedig door. Hij had altijd heele plannen, maar er kwam zelden iets van terecht. De verhou ding met zijn meisje was ook niet in orde geweest. Niettegenstaande dit alles achtte de heer Wiggers reclasseeringskansen wel aanwezig, mits er goede leiding zou zijn en de jongeman een tijdje in een werkinrich ting werd geplaatst. Het opleggen van ge vangenisstraf ontried getuige stellig. De officier, mr. G. v. d. Feen de Lille, meende juist op grond van het reclassee- ringsrapport te mogen aannemen, dat het voor verdachte goed zou zijn, indien hij zeer streng zou worden aangepakt, teneinde hem zijn slappe levenshouding af te leeren. Spr. vorderde daarom 1 jaar gevangenis straf, waarvan 7 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. De verdediger, mr. de Lange, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling Een roekelooze chauffeur. In hooger beroep stond terecht de Haar- lemsche chauffeur S. V., 27 jaar oud, die door den kantonrechtei te Alkmaar was veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hech tenis, wegens het veroorzaken van een ver keersongeluk te Heiloo. V. reed in de kom van het dorp op den Kennemerstraatweg achter een groote vrachtauto aan. Hij wilde die auto inhalen, maar hij vergewiste zich daarbij niet van de situatie op den weg vóór de vrachtauto. Juist toen hij naast dezen wagen was, week deze uit -voor een langs den weg staand voertuig. V. kwam in den knel en botste in volle vaart tegen een langs den weg staan de bakfietss aan van C. Blaauboer. Laatst genoemde werd gewond en een fietser, die juist kwam aanrijden, kreeg de bakfiets ook nog tegen zich aan. Toen dat allemaal gebeurd was, reeds een auto, die achter den wagen van verdachte aankwam, nog tegen de laatste aan. V. was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. Dit motief wekte de verontwaardiging op van den president, mr. Ledeboer, die vond dat V. er schappe lijk was afgekomen in verhouding tot de beteekenis van de grove fout, die hij had gemaakt. V. maakte die verontwaardiging niet minder door een vrij groot gebrek aan inzicht in zijn fout te betoonen. De officier zag, vooral omdat de kanton rechter schriftelijk vonnis had gewezen, geen termen de straf te verlagen. Als ver dachte de boete niet kan betalen, moet hii maar gaan zitten. Uitspraak in beide zaken, Dinsdag a.s. Spoet Dammen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteravond is te Utrecht de partij RustenburgJurg uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland ge speeld. Na spannenden strijd wist Rusten burg te winnen. T sfoltBnii i s DE WEDSTRIJD HAARLEM-DEN HAAG. Competitieoverwinningen van Luto. De Luto-leden J. Brandse en J. de Lange hebben in het Haarlemsche team medege- speeld tegen den Haag. Den Haag won me 31. Zoowel Brandse als de Lange (die als invaller optrad) maakten een zeer goeden indruk door ieder één partij en ook de dubbel te winnen. In de return wedstrijd in den Haag zullen beide spelers weer van de partij zijn. Voor de competitie won Luto I van Shot I met 82. Ook Luto II won met 82 en wel van Shot III, terwijl het damesteam opnieuw een overwinning behaalde, nu op H.T.T.C. II. ïPMêlicaties DRANKWET (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van den heer TH. SLEGT, alhier, om EEN VERLOF B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel VOORMEER nr. 23 Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indie nen. Alkmaar, 21 Februari 1940. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, I'. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR bi'engei ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1691 en 1692 zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 22 December en 9 November 1939 waarbij zijn vastgesteld een Verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting in de Gemeente Alkmaar; een Verordening tot wijziging der Verordening inrichting gemeente politie. Deze verordeningen zijn heden afge kondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen beta ling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 21 Februari 1940. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 21 Februari tot en met Dins dag 27 Februari 1940, de volgende kleuren bons geldig zijn. Margarinebons bruine kleur. Vetbons rose kleur. Vleeschbons paars met roode streep. Alkmaar, 20 Febr. 1940. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. JnqjemtuLeH Stukken DE BOER EN ZIJN WERKKRACHTEN. Geachte Redactie. U zult het wel natuurlijk achten, dat on- dergeteekende plaatsruimte vraagt, om G. A. M.G. van antwoord te dienen op haar het is toch zeker een „haar" ingezonden stukje. Een zaak van beide zijden bezien, staat altijd bij mij voorop om verdachtmaking tegen te gaan. Ik vermoed, (jat we hier ook weer zoo ver zijn. Dat een boer soms als werkgever niet hoog staat aangeschreven bij een werklooze, zoodat deze zijn dochters niet voor huihoudelijk werk beschikbaar wil stellen, is mogelijk. Maar het is ook mo gelijk, dat zoo'n werklooze zelf niet hoog staat aangeschreven. Waar blijft G. A. M. G. met „positieve" bewijzen over een niet hoog aangeschreven boer die humeurig is? En hoe denkt zij over een werklooze, met tweede groote dochters, die niet wenscht mee te werken, als zijn dochters slechts tijdelijk voor noodhulp gevraagd worden, al is het dan bij een humeurigen boer? En wat verstaat G. A. M.G. onder een goeden naam? Bedoelt dit, dat men zelf zich zooveel mogelijk moet opofferen, terwijl de boer gemiddeld veel minder incasseert met den geheelen dag te arbeiden, dan de werk- loozen? Wil men dit als G. A. M.G. een maatschappelijke- en rechtsorde noemen? Als men voorts onder een nummer een of meer werkkrachten zoekt dan blijkt toch niet, dat het bij een heumeurigen boer is en toch wenschte niemand aan te pakken. Wan neer men hier geen werkkrachten kan krij gen gaat men, zoo noodig, werkkrachten uit Friesland of elders zoeken. Het voordeel van een plichtbetrachtend arbeider voor een boer komt temeer uit, als een ander dat niet is, of zich zelfs niet eens aanbiedt. Dat vele arbeiders 's winters aan den steun gaan en als zo mideren baas vin-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3