DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Russische bommen op het Zweedsche stadje Pajala. r*4 ft No. 45 Directeur; C. KRAK. Donderdag 22 Februari 1940 142e Jaargang Waf doaf een Britseh eskader in de Noordelijke IJszee? Het Zweedsche parlement spreekt zijn vertrouwen in de regeering uit. Zw©deri ©n d© Duitsch© acts© t©r zee. D® neutraliteit wardt niet gesehanden door het oefenen van eritiek, 4 Uitgebreide spiorinage- affaire ontdekt. 6 Arrestaties in Groningen en N. Holland. Sleehts één vreemdeling. De algemeene toestand. De moeilijke positie van Zweden. VERGADERING VAN DE EERSTE KAMER IN ZWEDEN. TSCHE Vijandelijke g ter hoogte ind, Norfolk, Hen gedaan van Norfolk i een aange- ai Norfolk is bericht was ie kust sche- i Zuid-Essex >ord. In dit lakt, waarna ichuilplaatsen het signaal: [itsche lezing, deelt mede: re derom ver- aan de Brit- ierbij kwam ie, resp. in n. De bijzon- worden nog tegen de En- aan de Shet- enningsvluch- eggers en een >t zinken ge- *en keerden, erd naar hun 3TEST Arsene Henry n den onder zaken Tani regeering ge- te luchtaan- foenan. Reeds li een schrif- TUSSCHEN KA. Japansche de- e zaken mee- de ongeveer ren Japan en geregeld, ter- isschen de Ja- mtoriteiten in LNDELS- PARIJS. legatie, welke, lerhandelingen is naar Parijs ïgen met de Nederlandsche V GEBIED ;ens wordt het geteisterd door =n Geniz en jever getreden, ten zijn oevers le molens en verscheidene G VAN DEN AAT. den Turksehen Kiegedeeld, dat et tot beseher- ing is getreden, JFGETREDEN. De premier dd, is afgetre- /orming eener iding van den i Ali Gailani. CHE, KAMER. weedsche parie- t in de vergade- an afkeuring is president. Over- an de grondwet handigd aan de GEZANT r, we gezant van >n, te Moskou an gen door een Sovjet-Russische Zweedsche lega- LASNIK" /EER. •lad „Trovinski >r de dictatuur ikort weer ver- ■atisch, Fransch- vloed uitoefende iervië. 1 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voord am C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Men heeft zich in Zweden ongerust gemaakt over den onverwachten aanval van Russische bommenwerpers op het Zweedsche stadje Pajala, Jat dicht bij de Finsche grens is gelegen. Een groot aantal brandbommen is op het cen trum van de stad gevallen en verscheidene gebouwen zijn daardoor verloren gegaan, hoewel het bombardement geen slachtoffers geëischt heeft. Hoewel de grens met Finland hier zeer duidelijk afgebakend moet zijn, neemt men tot dusverre aan, dat het bombardement aan een vergissing van de Russische vliegers is te wijten. Er is eenïg opzien gewekt door de mededeeling, dat een Britseh eskader bij Petsamo in het Noorden van Finland is waargenomen. Van Britschc zijde is slechts de verklaring gegeven, dat de schepen op patrouille zijn voor de contrabandecontrole. In verband met de versterkte Britschc hulp aan Finland, waarvan thans bekend geworden is, welke aantallen vliegtuigen en moderne wapenen be schikbaar zijn gesteld, is het begrijpelijk, dat men het signaleeren van een Britseh eskader in het Noorden van Finland een bijzondere beteekenis toe kent. Het Zweedsche parlement heeft thans met groote meerderheid zijn ver trouwen uitgesproken in het buitenlandsch beleid der regeering ten opzichte van de hulpverleening aan Finland. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken, Guenther, heeft gister geant woord op een interpellatie, waarbij een overzicht werd gevraagd van de methoden der Duitsche oorlogsvoering ter zee tegen over de Zweedsche scheepvaart en inlich tingen werden verzocht over door de re- geering genomen of beraamde maatregelen. De minister deelde allereerst mede, dat 32 Zweedsche vrachtschepen met een in houd van 64.000 br. ton en eer verzeke- ringswaarde van 2414 millioen kronen sedert het begin van den oorlog zijn ge torpedeerd of op mijnen geloopen en ge zonken. Zeven schepen zijn zeer zeker door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Het verlies van 26.6 dezer tonnage is door duitcbooten veroorzaakt. Slechts een derde der door duikbooten tot zinken gebrachte tonnage was bestemd voor Engeland, terwijl de rest op weg was t.usschen Zweden en neutrale landen. In het geheel 53.2 der verloren ton nage was onderweg tusschen neutrale ha vens. Bij ons weten, aldus de minister, heeft geen enkel tot zinken gebracht schip in Engelsch of Fransch convooi gevaren. Aan de hand van cijfers illustreerde de minister dan de toespitsing van den zee oorlog. In October bedroeg de inhoud der tot zinken gebrachte schepen 3152 ton, in Januari 22.199 ton. Indien het voornaam ste doel van den toegespitsten zeeoorlog is de leveringen aan oorlogvoerenden te ver hinderen, kan men zeggen, dat dit doel slechts bereikt is voor wat aangaat een zesde van het aantal tot zinken gebrachte schepen. De rest was op weg naar Zweden of tusschen Zweden en andere neutrale landen. De rampen hebben derhalve Zwe den oneindig zwaarder getroffen dan de oorlogvoerenden. In den laatsten oorlog hebben de Scan dinavische landen reeds gezamenlijk ge protesteerd tegen het mijnenleggen in volle zee zonder rekening te houden met de vreedzame scheepvaart. In dezen oorlog werden mijnen gelegd zonder dat ook maar in eenige mate reke ning werd gehouden mei het legitieme belang der neutrale scheepvaart. De minister heeft herinnerd aan het in 1936 te Londen voor dén duikbootoorlog vastgestelde principe, waarmede alle lan den, die deel nemen aan den oorlog tus schen de groote mogendheden, hun in stemming hebben betuigd. In tegenstelling met deze beginselen zijn de schepen getorpedeerd, hoewel zij niet geweigerd hebben te stoppen, noch een onderzoek hebben verhinderd. De minister herinnerde er aan, dat de tegenwoordige zeeoorlog gekenmerkt wordt door een contrabande-controle der Westersche mogendheden, waardoor tal van Zweedsche schepen gedwongen wer den bijzonder gevaarlijke zones binnen te gaan wegens de uitgebreide contrabande lijsten. De Duitsche opvatting. Van Duitsche zijde verklaart men o.m., dat neutrale vrachtschepen, die zich bloot tellen aan gevaren in de oorlogszone in de Na een langdurig en uitgebreid onderzoek, dat door de Groningsche recherche werd ingesteld in samen werking met de rijksrecherche, is een spionnagegeval, dat zijn vertak kingen in het geheele land had, ontdekt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.I. kon de politie over gaan tot de arrestatie van een aantal verdachten, zoowel in het oosten van de provincie Groningen als in de provincie Noordholland. Een zes tal verdachten werd na deze gelijk tijdige arrestatie gevankelijk over gebracht naar Groningen en hier in het politiebureau opgesloten. Onder deze zes gearresteerden is slechts één vreemdeling. De zes ver dachten zijn hedenmorgen ter be schikking van den Groningschen officier van justitie gesteld. Onmiddellijke aanleiding tot dit ingrijpen van de politie was een poging tot ontvluchting van twee geïnterneerde buitenlandsche mili tairen, die in den nacht van Maan dag j.I. door de marechaussée op den Afsluitdijk werden aangehou den. De gearresteerden waren be trokken bij deze ontvluchtings poging. Noordzee en rond Engeland noodzakelij kerwijze een risico aanvaarden. Indien Zweden gevaarlijke zones zou vermijden, zou dat er toe leiden, dat het verplicht zou j zijn de scheepvaart op Engeland en Frankrijk te staken en in groote mate de handels- en scheepvaartbetrekkingen met neutrale landen te verbreken. Dat zou funeste gevolgen hebben voor landen, welke, gelijk Zweden, van den zeehandel afhankelijk zijn. Geconstateerd moet wor- di-n, dat de beide oorlogvoerende partijen methoden gebruiken en verdedigen met argumenten, welke Zweden noch- andere neutrale landen zouden kunnen toelaten. De mogelijke maatregelen voor neutrale landen de beginselen, gebaseerd op het in ternationale recht te verdedigen, zijn in hoofdzaak protesten. De Zweedsche regee ring laat niet na zich van deze mogelijk heid te bedienen. De minister maakt dan onderscheid tusschen de reacties van de neutrale staten tegen schendingen van neutraal gebied en schendingen op de vrije zee. In het eerste geval heeft een neutraal land alle reden zich met alle mogelijke maatregelen te verzetten, in het laatste geval zijn directe maatregelen nauwelijks mogelijk, daar zij tengevolge zouden heb ben, dat het neutrale land in den oorlog zou worden betrokken. Het hangt van de omstandigheden af "f maatregelen van in directe pressie tegen dergelijke schendin gen mogelijk zijn. Zweden heeft deze mo gelijkheden in overweging genomen bij handelsbesprekingen met de oorlogvoeren den. In samenwerking met andere neutrale landen, vooral de Scandinavische, is de Zweedsche regeering bereid al zijn aan dacht te wijden aan de verdediging van de eischen van menschlievendheid en de elementaire beginselen van het recht en de economische belangen. Het vraagstuk zal behandeld worden in de vergadering der ministers van buiten landsche zaken, welke einde van de week zal worden gehouden. De minister besloot met zich te kanten tegen de meening, dat het niet neutraal zou zijn duidelijke feiten met betrekking tot onwettig tot zinken brengen aan te voeren door eritiek te oefenen op de mogendheden, welke onjuist handelen. TEMPERATUURSSTIJGING VAN 36 GRADEN IN EEN DAG. De strenge koude der laatste dagen is in Noorwegen plotseling geweken, hetgeen ge leid heeft tot zwaren sneeuwval, in het bij zonder in Zuid-Noorwegen. Bijzonder sterk was de tempera tuursstij- ging te Roeros, ongeveer 100 k.m. ten Zuiden van Trondheim, waar de temperatuur Dins dag nog 40 graden onder nul, doch gister nog slechts 4 graden onder nul. SPAANSCH SCHIP GETORPEDEERD? Het Spaansche vrachtschip „Banderas" welkes ondergang werd gemeld, is, naar men gelooft, door een Duitsche duikboot ge torpedeerd. i Verklaring van Hansson Minister-president Hansson heeft in de Eerste Kamer van den Zweedschen Rijksdag verklaard, dat het tijdens het debat in de regeering. uitgesproken vertrouwen niet nieuw is, daar de politiek der regeering te dien aanzien sinds lang was vastgesteld. De wil der regeering Finland te helpen, werd niet zoozeer in woorden, doch voortdurend in daden getoond. De Finsche stap, waarbij doeltreffender hulp werd gevraagd in den vorm van interventie van geheele Zweed' sche militaire detachementen, was niet of ficieel, doch is besproken tijdens particu liere gesprekken tusschen individueele leden der beide regeeringen. Hansson wees er op, dat Zweden vastbe sloten is zijn politiek voort te zetten in de hoop, dat wat gedaan zal kunnen worden, nuttig voor Finland zal zijn. In zijn hoedanigheid van minister-presi dent van Zweden moet hij zich evenwel vooral de belangen van Zweden voor oogen houden. Verklaring van Unden. Unden, de gewezen minister van buiten landsche zaken, heeft in een groote redevoe ring, een algemeene solidariteit van alle Zweden met Finland geconstateerd. Het door Zweden ingenomen standpunt is vol gens spreker de eenig practische politiek onder de huidige omstandigheden. Zweedsch protest te Moskou in verband met bombardement van Pajala. Het Zweedsche telegraafagentschap ver neemt, dat het ministerie van buitenland sche zaken aan het Zweedsche gezantschap te Moskou instructie heeft gegeven, bij de Sovjet-regeering krachtig te protesteeren legen het bombardement van Pajala. i Met betrekking tot het bombardement van j Pajala wordt nog vernomen, dat de Russi sche vliegtuigen op een hoogte van 4000 tot 5000 meter over het dorp vlogen en onge veer 50 explosieve bommen en verscheidene honderden brandbommen uitwierpen. De bommen kwamen midden in het dorp terecht en veroorzaakten brand in drie hui zen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Verscheidene bommen kwamen bij de kerk terecht, waarvt.n enkele ruiten werden vernield. Een zagerij werd vernield, doch de arbeiders wisten zich in veiligheid te brengen. Het schijnt, dat er geen dooden of gewonden zijn gevallen. Na het bombardement verwijderden de vliegtuigen zich in de richting van Fin land. Zweedsche gezant bij Molotow. Gisteren heeft de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotow, den kor telings aangestelden Zweedschen gezant, As- sarsson, ontvangen. Bespreking over Finland. Tijdens de debatten over de begrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken is uitvoerig over Finland gesproken. Alle partijen, behalve de communisten, verklaar den het eens te zijn met de politiek van de regeering om zich te onthouden van militai re inmenging, doch Finland te steunen op zoo groot mogelijk^ wijze, voor zoover dit in overeenstemming is te brengen met de neu traliteit, Bij het begin van den grooten oorlog zal menigeen op de kaart van Europa wel eens naar de Scandinavische landen gekeken hebben, de broederlijk vereende staten, die in den zoogenaamden wereldoorlog van 1914 op veiligen afstand van het slagveld van Europa lagen en ook nu weer de meeste kans hadden buiten het groote conflict te blijven. Niemand kon toen nog vermoeden, dat de plotselinge vriendschap van Duitschland en Rusland deze noordelijke landen in een zoo moeilijke positie zou brengen, dat men daar de laatste dagen ernstig rekening met een noodgedwongen actieve rol in het Europee- sche drama begint te houden. Wij behoeven hier niet meer uiteen te zet ten hoe Rusland, na de kleine Baltische sta ten aan zijn wil te hebben onderworpen, tot het groote conflict met Finland is gekomen. Finland, met zijn enkele millioenen bewo ners, strijdt voor zijn leven tegen de Russi sche overmacht en als er iets is, dat bewon dering en eerbied afdwingt, dan is het de wijze waarop dat kleine maar dappere volk zijn land tot dusver tegen het binnendrin gen der roode legerscharen behoed heeft. Eén Finsch soldaat is meer waard dan vele Russen en het is alleen maar te betreu ren, dat het aantal goed gewapende Russen zoo ontzaglijk groot is, dat men helaas moet verwachten, dat de Finnen voor de over macht moeten wijken. Dat door de zeer zware Russische aanval len de voorste verdedigingswerken van de Mannerheimlinie reeds onder den druk dei- Russen zijn bezweken, teekent het mogelijk verloop van den strijd, al zullen de Fin nen, die van jong tot oud met den moed der wanhoop vechten, eiken duim gronds van hun vaderalnd duur verkoopen en al zullen zij, naar zij vurig hopen, nog tijdig de bui tenlandsche hulp krijgen waaraan htm uit geputte troepen zoozeer behoefte hebben. Evenwel, op dit moment staan de Finnen ondanks de plaatselijke successen ten Noorden van het Ladogameer in een moeilijke positie en het is daarom, dat zij zich met een dringende bede om hulp tot het Zweedsche broedervolk hebben ge wend. Nu stond men in Zweden voor een uiterst moeilijke beslissing. Het is volkomen te begrijpen, dat alle Zweden niets liever zouden doen dan de wapens opnemen en in dichte gelederen over de grens trekken om den uitgeputten Finschen broeder ter zijde te staan. En het is evenmin verwonderlijk, dat zeer velen in Zweden de meening verkondigden, dat Rus land na de verovering van Finland niet voor de Zweedsche grens zal halt houden en dat het daarom veel verstandiger is thans geza menlijk met de Finnen ten strijde te trek ken dan te wachten tot Finland onder den voet zal zijn geloopen om daarna alleen aan de diviesies van het machtige roode leger het hoofd te moeten bieden. •iS De vraag of men zich al dan niet tot directe hulp aan Finland bereid moest ver klaren, heeft het Zweedsche volk de laatste dagen in twee partijen verdeeld waarvan de activisten zeer scherp stelling nemen tegen de politiek van minister Hansson, die Zwe den officieel buiten het Russisch-Finsche conflict wenscht te houden. De premier had dit reeds in een kort communiqué kenbaar gemaakt, maar de in houd daarvan was zoo sober, dat men de motieven voor het standpunt der regeering niet voldoende kon waardeeren en de open lijke actie, om Finland niet in den steek te laten, nam zulke onrustbarende vormen aan, dat men reeds rekening hield met de mogelijkheid van de vervanging der regee ring door een nieuw kabinet, dat de buiten landsche politiek van Zweden in geheel an dere banen zou leiden. Toen, men mag wel zeggen op het kri tieke moment, heeft koning Gustaaf, de oude, populaire vorst en voorzichtige staatsman, persoonlijk ingegrepen zooals hij dat in het begin van den vorigen wereld oorlog gedaarj heeft, toen hij zich ten op zichte der landsverdediging aan de zijde der boeren schaarde en stelling nam tegen de toenmalige regeering. Maar ditmaal trad de koning op den voor grond om een waarschuwend woord tot zijn volk te richten en te doen uitkomen, dat hij zich met het standpunt van minister Hans son volkomen kan vereenigen. Hij heeft in een korte, maar duidelijke proclamatie laten uitkomen, dat hij zooveel mogelijk wil trachten zijn volk buiten het conflict te houden, dat thans een groot deel van de wereld in vuur en vlam gezet heeft. Zweden heeft de grootste bewondering voor de Finsche broeders en zal op vele ma nieren hulp blijven bieden, maar men moet van den Zweedschen staat geen dire eten militairen bijstand verwachten. Ware het anders, dan zou Zweden groot gevaar loo« pen niet alleen in een oorlog met Rusland, maar ook met de groote mogendheden ts worden betrokken en in die omstandigheden zou het voor Zweden zelfs onmogelijk kun nen worden Finland de hulp te blijven ver schaffen, welke het tot dusver heeft ont vangen. Met Gods hulp, aldus de oude vorst, hoop ik, dat wij op den weg waarop wij ons be geven hebben, alle ongelukken van een oor log kunnen vermijden. Het vaderland heeft mij steeds blijk van vertrouwen en toewij ding gegeven en het is mijn vurige hoop, dat ook in deze moeilijke situatie mijn volk mijn besluit zal begrijpen en billijken. Hoezeer men deze beslissing in Finland, moge betreuren, in Zweden zal men den ouden monarch dankbaar voor zijn ius» schenkomst kunnen zijn en nu reeds blijkt, dat de actie der ontevredenen over het re- geeringsbeleid daardoor tot stilstand ge bracht is. Men had in Zweden behoefte aan eenige verduidelijking van de sobere regeerings- verklaring. Dat zij, die achter de schermen kunnen kijken het standpunt der regeering volkomen deelden, was reeds gebleken uit het feit, dat de commissie voor buitenland sche zaken uit den Rijksdag algemeen met de politiek van minister Hansson instemde. Dat de koning openlijk de zijde van het kabinet heeft gekozen, zal al degenen, die, voornamelijk in de hoofdstad, met den oud minister Sandler voor directe militaire hulp aan Finland ijverden, doen begrijpen, dat Zweden in zijn beslissing niet alleen reke ning met Rusland maar ook met Duitsch land heeft te houden en het is teekenend voor den algemeenen toestand, dat de sociaal-democratische Rijksdagfractie thans met algemeene stemmen haar instemming met de politiek der regeering heeft geuit, omdat deze het best in staat is den toestand te beoordeelen en omdat de nationale een heid in een uur vol gevaren niet mag wor den geschaad. Waren er nog dezer dagen verschillende bladen die de regeering en voornamelijk den premier aanvielen, thans staat de Zweedsche pers volkomen achter de verklaring van den koning, al komt nog tot uiting, dat, wanneer niet meer vrijwilligers naar Finland worden gezonden, Zweden toch het gevaar blijft loo- pen in den oorlog te worden meegesleurd. Dat men in Helsinki tele gesteld is, laat zich begrijpen. Men weet daar, dat het Fin sche leger en een zeer groot deel der bevol king over de grens van Zweden zullen gaan als het roode leger Finland zal binnenstroo men en dat dus Zweden in dat geval even eens in een uiterst moeilijke positie zal ko men waarom hef, naar Finsche opvatting, voor geheel Scandinavië veel beter zou zijn, dat Zweden zich thans openlijk aan de zijde van Finland schaart. Men is in Finland verbitterd over het standpunt van de Zweedsche regeering, dat thans door den koning gedeeld wordt en van een volk in nood, dat zich als het war® één met het Zweedsche gevoelt, is dat te begrijpen. Maar Zweden heeft ook aan de noodza kelijkheid van eigen zelfstandig bestaan te denken. Uit de proclamatie van den koning blijkt, dat men nog niet zoozeer voor Rus land dan voor Duitschland beducht is. Duitschland heeft blijkbaar behoefte aan een Zweden, dat buiten de grpote conflicten blijft, dat niet vandaag of morgen in de po sitie kan komen, dat het den militairen steun der geallieerden behoeft, waardoor Duitschland uit het Noorden bedreigd kan worden en ook aan een Zweden, dat zijn in dezen tijd zoo kostbare ertsen onbedreigd aan Duitschland kan blijven leveren. Het is waarschijnlijk onder Duitschen in vloed, dat men in Zweden niet het gevaar wenscht te loopen actief aan den strijd tegen Rusland deel te nemen met de mogelijkheid, dat het land het slagveld van Europa zal kunnen worden. De positie van Zweden is uiterst moeilijk. Deelnemen aan de Finsche actie brengt de mogelijkheid van een conflict met Duitsch land. Niet deelnemen brengt de waarschijn lijkheid, dat het na Finland het slachtoffer der Russische agressie zal worden. Gister is een Zweedsch dorp door Russische vlieg tuigen gebombardeerd en al zal dat waar schijnlijk wel een vergissing blijken om dat het zeer onverstandig van Rusland zou zijn thans de Zweden te provoceeren toch wijzen dergelijke gebeurtenissen er maar al te duidelijk op, wat Zweden, wellicht bin nen afzienbaren tijd, van Rusland heeft te verwachten. Noorwegen moge dezer dagen door de Altmark-affaire zijn groote zorgen hebben, Zweden heeft ze in niet mindere mats.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1