De Pussen verspillen hun munitie. De toestand is voor de Finnen minder critiek. TWEEDE BLAD. Luchtalarm in Helsinki. Dinsdagavond van half twaalf tot tien mi nuten voor middernacht werd in de hoofd stad voor den zevenden keer luchtalarm ge maakt. Met het oog op den hevigen sneeuw storm, welke Dinsdagavond woedde en ook gisterochtend nog gaande was, kon geen enkel vliegtuig worden waargenomen. Gisterochtend is twee maal luchtalarm gemaakt, een keer van 8 uur 20 tot 8 uur 35 en een keer van 8 uur 45 tot 9 uur. De Russische luchtmacht is in het bin nenland zeer actief geweest. Boven vele plaatsen werden tal van bommen uitgewor pen. Er wordt niet gemeld, of er slachtoffers zijn. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron werden boven Finsch gebied 20 vlieg tuigen omlaag geschoten. j Finsche tegenspraak. De Finsche militaire autoriteiten spreken de bewering van het Russische legerbericht, als zouden de Russen Koivisto hebben ge nomen, officieel tegen. Het Finsche legerbericht. Het laatste Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand aanvallen gedaan tusschen de Fin sche Golf en het Muola-meer. De Russische aanvallen werden afgeslagen. Een groot aantal tanks werd vernield. Bij de Taipale hebben de Finnen een aanval, waaraan werd déelgenomen door twee Sovjet-Russische divisies, afgeslagen. De aanval werd ge steund door zwaar artillerievuur en door vliegtuigen. De strijd duurde tot laat in den nacht. Ten N.O. van het Ladogameer verliep de dag vrij kalm, in de richting van Kuhmo werden enkele punten van tegenstand van den vijand uit den weg geruimd. De Finnen hebben een poging van de Russen om hun troepen, welke in dit gebied omsingeld zijn, Versterking te zenden, verijdeld. Verscheidene kantonnementen van de Russen werden in den nacht gebombar deerd, overdag werden bommen geworpen op marcheerende vijandelijke afdeelingen. In het binnenland en boven de gevechts zone werden verscheidene luchtgevechten geleverd. De activiteit van de luchtmacht van den vijand boven de gevechtszone was heviger dan ooit. Verscheidene aanvallen werden gedaan gedurende den nacht op het achterland, in het bijzonder aan de kust en in het Z.W. des lands. Verscheidene aanval len werden afgeslagen en de Russische esca drilles werden verjaagd. Een personentrein werd met mitrailleurs beschoten en een huis, waarin een aantal kinderen was onder gebracht, werd beschadigd. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten, werden enkele burgers -gedood en eenige anderen gewond. Volgens tot nu toe gecontroleerde berich ten zijn 17 Russische vliegtuigen omlaag ge schoten, twee anderen heeft men brandend omlaag zien storten, bovendien zijn vermoe delijk nog zes andere toestellen verloren ge gaan. De strijd op de landengte van Karelië. Het schijnt, dat de toestand op de land engte van Karelië voor de Finnen niet zoo critiek is als de vorige week, niettegen staande de groote overmacht, waarover de Russen beschikken. Ten Noorden van de Taipale zijn de Finnen er in geslaagd de Russen te verjagen uit de stellingen, welke zij die week hebben bezet en alle pogingen van de Russen om vasten voet te krijgen aan de overzijde van de lijn, welke wordt gevormd door de meren tusschen het Vuoksi en Suvanto meer, zijn mislukt. Omtrent Koivisto verkeert men in het on zekere. Men moet onderscheid maken tus schen de plaats Koivisto en het eiland van dien zelfden naam. De Russen hebben blijk baar het plaatsje Koivisto bezet, doch zij zijn nog geen meester van het eiland, waar de Finnen kustbatterijen hebben liggen. Men verwacht, dat de druk van de Russen in de richting van Viipuri voorloopig nog niet zal worden hervat. Tot nu toe zijn de Russen nog niet in contact gekomen met de tweede verdedigingslinie van de Finnen. Naar schatting hebben de Russen voor het hervatten van het offensief 15 tot 20 dui zend ton munitie noodig en het transport hiervan brengt ernstige moeilijkheden mede voor de Russische generale staf. Ten N. van het Ladogameer hebben de Finnen een afdeeling Russische skitroepen vernield in een gevecht, dat 48 uur duurde. De Russische afdeeling bestond uit drie batalons en twee verkenningsafdeelingen, zij was goed uitgerust en bestond blijkbaar -uit uitgezochte manschappen. Het roode leger op 22 Februari niet in Viipuri. Men zegt, dat het de bedoeling was, dat het roode leger op zijn 22sten verjaardag Viipuri zou binnentrekken. De terugtocht der Finsche troepen had dezen Russischen hoop eenigszins versterkt, doch thans schijnt het, dat deze Finsche manoeuvre de kansen der aanvallers zelfs verminderd heeft. De Finnen hebben hun frontlijn verkort en hun tegenstanders gedwongen de strijdkrachten te hergroepeeren, willen zij zich bij de nieuwe terreinsomstandigheden kunnen aanpassen. De Russen hebben hun krachten niet alleen tegen Viipuri beproefd, maar ook tegen het Finsche front aan de Taipale. Zij wilden daar de positie van de Russische divisies, die in moeilijkheden verkeeren, verlichten. Na een ijverige artillerievoor bereiding werden twee Russische divisies in den strijd gebracht. De Finsche stellingen hier bieden echter buitengewoon veel be scherming en zijn vrijwel immuun' voor geschutvuur en luchtaanvallen. De aanval lende Russen werden ontvangen met een moordend vuur, dat zij niet verwacht had den. De deskundigen zijn het er over eens, dat de nieuwe Finsche stellingen voor Viipuri veel steviger zijn dan de ontruimde. Een Amerikaansche vrijwilliger, die het bombar dement op het plaatsje Riimaki heeft bijge woond, verklaarde, dat de Russen hier niet minder dan 1000 bommen hebben laten val len. Eén bewoner kwam om het leven, 20 kleine arbeidershuizen werden vernield. De Amerikaan zeide nog nooit een dergelijke verspilling te hebben aanschouwd. Het Russische legerbericht. Het gister uitgegeven Russische legerbe richt luidt als volgt: Op 21 Februari heef- zich niets van belang voorgedaan aan het front. Van 19 tot 21 Februari hebben de Sovjet-troepen langs het front, waarin het gebied van de sterkte Koivisto ligt, 176 vijandelijke verdedigings werken genomen met inbegrip van 37 stalen en betonnen artillerieforten. De Sovjet-luchtmacht is opgetreden tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. Zestien vijandelijke vliegtuigen werden tij dens luchtgevechten neergehaald. De Russische luchtbombardementen. Sovj et -Russische bombardementstoestel len, die hun bases hebben in Moermansk en Godsjaervi, hebben bombardementen ondernomen op Ivalo en Rovaniemi, aldus wordt uit Kyrkenaes gemeld aan het Noor- sche telegraafagentschap. Minstens 50 vlieg tuigen vlogen in Zuidelijke richting. Een groot aantal bommen werd op Ivalo gewor pen, waar aanzienlijke schade werd aange richt. Russische bommenwerpers, afkomstig van Moermansk en een andere Russische bases, hebben de Noord-Finsche steden Ivalo en Rovaniemi gebombardeerd. Minstens 50 vliegtuigen zag men in Zuidelijke richting vliegen. Te Ivalo zou aanzienlijke schade aangericht zijn. Bomaanval op Deensche ambulance in Finland. Volgens een bericht uit Helsinki is op de Deensche ambulance in Finland een bom aanval ondernomen. Er werd slechts gerin gen materieele schade aangericht en van de leden der ambulance is niemand gedeerd. Engeland zendt 144 vliegtuigen naar Finland. Engeland heeft in totaal 144 vliegtui gen ter beschikking van Finland ge steld, t.w. 120 gevechtsvliegtuigen en 24 bommenwerpers. Hiervan zijn er reeds 40 tot 50 in Finland aangekomen. Voorts worden door Engeland naar Fin land gezonden: 150 anti-tankkanonnen met munitie, 10.000 anti-tankmijnen, 50.000 hand granaten, 25 houwitzers, 100 machinegewe ren met munitie, een aanzienlijke hoeveel heid munitie voor kleine wapens, 24 lucht- afweerkanonnen met munitie, 30 veldkanon nen, 4 zes-tontanks, 12 zes duimskanonnen met munitie en 10 drie-duimsmortieren met munitie. Voorts zijn aanzienlijke hoeveelheden niet doodelijke militaire uitrustingen vrij Ge geven, o.a. gasmaskers, gas-ontsmettingsin- stallaties, tenten, kleeding, telefoons, enz. Vrijwilligers voor- Finland. De woordvoerder van de Finsche legatie heeft gister te Londen tegenover den cor respondent van Havas verklaard, dat het aantal vrijwilligers, dat zich sedert de vorige week te Londen heeft opgegeven, „hoogst bevredigend" is. Het zijn voor het meeren- deel Enge.'schen, doch er bevindt zich ook een aantal Ieren, Italianen, Canadeezeii) Australiërs en Scandinaviers onder. Naar de Paris-Soir meldt, is gistermiddag een duizendtal Hongaarsche vrijwilligers voor Finland door Frankrijk gereisd. De commandant van dit eerste' contingent ver klaarde, dat ziel thans 10.000 vrijwilligers hebben opgegeven, die zich gereed maken om uit Hongarije te vertrekken. De eerste groep van duizend zal heden scheep gaan naar Londen, vanwaar zij naar Finland zullen vertrekken. Generaal Badcux neg in België. De gepensionneerde generaal van het Bel gische leger, Emile Badoux, de technische raadsman van maarschalk Mannerheim, is nog niet naar Finland vertrokken. De parti culiere correspondent van de „Temps" te Brussel heeft een onderhoud met hem ge had, waarin de generaal mededeelde, dat hij in onderhandeling staat met de Finsche regeering en binnenkort naar Finland zal vertrekken. Ten aanzien van den toestand van h-et Fin sche leger op de landengte van Karelië zei- de hij, dat de Russen slechts een deel van de vooruitgeschoven stellingen van de Man- nerheim-linie hebben bezet en wel tusschen Maola en de Finsche Golf. De rest van de linie heeft volledig weerstand geboden, om dat hier slechts moderne verdedigingswer ken lagen. Het terrein is hier geheel in het voordeel van de verdedigers. Wat de tweede Mannerheimlinie betreft, zeide generaal Badoux, dat deze is gebouwd door generaal Sarmin, inspecteur-generaal van de Finsche genie, die aan de hoogere krijgsschool van Parijs gestudeerd heeft. Verder zeide hij, dat indien Wiborg (Vii puri) zou vallen, dit niet erg zou zijn, want de stad heeft geen militaire beteekenis. Hij vergeleek de positie van Wiborg met die van Dixmuiden en de IJzer. Indien Finland doel treffend wordt geholpen, vooral met verdra gend zwaar geschut en bombardements vliegtuigen, dan zou het Finsche leger het uit kunnen houden tot de dooi invalt in Maart en daarna zou Finland dan niet meer in het oorlogstooneel liggen. Een gift van Rockefeller voor Finland. John. D. Rockefeller heeft gisteren 100.000 dollar gegeven voor het Fin sche steuncomité. In een brief aan Her- bert Hoover, voorzitter van het comité, zegt Rockefeller, dat de fiere tegenstand, welke Finland biedt, ter bescherming van zijn leven en vrijheid, de wereld met bewondering heeft vervuld en aan de menschheid een nieuwen hooger. standaard heeft gegeven van moed en opoffering. Hoover heeft medegedeeld, dat de inzameling thans de twee mil- lioen dollar heeft overschreden, waar van reeds 1.200.000 dollar naar Finland is gezonden ter hulpverleening aan de burgerbevolking. AARDSCHOK EISCHT VEERTIG DOODEN. Tengevolge van een aardschok in het nabij Kayseri (Turkije) gelegen dorp Soysalli zijn veertig personen gedood en 20 gewond. Het D.N.B. meldt nog, dat de aardbeving bijna twee uur duurde en dat vier dorpen bijna geheel verwoest werden. Ook te Ankara en te Adana zijn lichte aardschok ken gevoeld. Uit Ankara wordt gemeld, dat de aard schokken vier dorpen geheel verwoest heb ben. Tachtig menschen zijn om het leven gekomen, 22 ernstig gewond. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de weermacht maakte gister bekend: In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Verkennings- en grenscontrole- vluchten van het luchtwapen leverden geen contact met den vijand op. In het kader van de verkenningsvluchten, welke onder nomen werden tegen de Oostkust van Enge land en Schotland tot aan de Shetland-eilan- den, werden 2 Britsche mijnenleggers door het uitwerpen van bommen tot zinken ge bracht, en werd een bewapend koopvaardij schip zoo zwaar getroffen,' dat te rekenen valt met verlies van dit vaartuig. Alle vlieg tuigen zijn ongedeerd op hun thuisbases geland. Na middernacht vlogen verscheidene vijandelijke vliegtuigen uit het Westen en Noordwesten onder schending van het N è- derlandsche territoriale gebied de Duitsche bocht binnen. Een van een langdurigen tocht terugge keerde duikboot heeft gerapporteerd 27.795 bruto registerton tot zinken te hebben ge bracht. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Plaatselijk activiteit van infanterie en artillerie. Hervatting van de activiteit in de lucht. Het Fransche legerbericht van vanoch tend luidt: „Een vijandelijke overval ten oosten van de Moezel is verijdeld. Een on zer patrouilles heeft twee Duitsche onder officieren gevangen genomen". BRIEVEN VAN LUTHER VERKOCHT. Gister zijn te Berlijn brieven van bekende historische personen geveild. De hoogste prijs werd betaald voor een brief van Luther aan zijn vriend Wilskamp in Herford. Deze bracht 2600 mark op. DUIKBOOT 110 METER ONDER ZEE. De nieuwe Italiaansche duikboot „Taren- tini" heeft in de Golf van Tarente bij duik proeven een diepte van 110 meter bereikt. BRITSCHE SCHEPEN BIJ PETSAMO. Het is onmogelijk in gezaghebbende krin gen te Londen een bevestiging of ontkenning te krijgen van de berichten, welke uit Ita liaansche bron stammen, dat zich Britsche oorlogsbodems ophouden in de omgeving van Petsamo. In Britsche vlootkringen wordt gezegd, dat indien zich Britsche oorlogsbo dems ophouden bij Petsamo, hier sprake is van eenheden, die de contrabande-controle op volle zee uitoefenen. DE DUITSCHE PERS NA DE REDE VAN CHAMBERLAIN. De gevolgen van den Engelschen overval op de Altmark houden de Duitsche pers zeer sterk bezig. Engeland heeft den piratenoor- log verklaard, schrijft de „L o k a 1-A n- z e i g e r". Het Britsche geweld moet regee- ren, waar het ook reikt. De beschaafde wereld staat voor een uitdaging, welke tot allen is gericht en allen bedreigt. Wij Duit- schers worden des te meer vastberaden. De dooden van de „Altmark" zullen niet voor niets gestorven zijn. Wat doen echter de an dere volkeren? Zullen zij ook tegenover de misdaad neutraal willen blijven? Een der gelijke neutraliteit eindigt onder de Engel - sche laars. De „Deutsche Allgemeine Z e i t u n g" schrijft: De zinsnede van Chamberlain over „actieve neutraliteit" stemt verdacht overeen met de zinsneden van de Fransche pers, 'welke gezegd heeft, dat een zuivere „passieve neutraliteit" van de kleine landen op den duur niet geduld kan worden. Het doel van Engeland en Frankrijk is de uitbreiding van den oorlog in het Noorden. Actieve neutraliteit, het woord is niet slecht, wanneer men daaron der de actieve poging der groote en kleine neutrale landen verstaat, hun' neutraliteit tegen overvallen van de Westelijke plutocra- tiën zelf te verdedigen. DE OORLOG TER ZEE. Het Zweedsch comité, dat de leiding heeft over de vereeniging van zeelieden, heeft een resolutie aangenomen, waarin het protesteert tegen den brutalen zee-oorlog en de regee ring verzoekt regelingen te treffen tot con- voyeering van de schepen, die op oorlog voerende landen varen en verder regelingen te treffen opdat schepen, die tusschen neu trale havens varen niet gedwongen - zullen worden controlehavens binnen te loopen, welke zeer blootgesteld zijn aan oorlogs gevaren. 156 OPVARENDEN VAN DARING VERMIST. De Britsche admiraliteit publiceert een lijst met de namen van 156 opvarenden van den op 19 Februari getorpedeerden torpedo jager Daring, die vermist worden en ver moedelijk verdronken zijn. DE RECEPTIE VAN MYRON TAYLOR WORDT GEFILMD. De plechtige receptie van den afgezant van president Roosevelt bij den paus, Myron Taylor, zal worden gefilmd. De paus heeft gebroken met de strenge voorschriften van zijn voorgangers en heeft niet alleen toe stemming gegeven, dat het overhandigen van de geloofsbrieven zal worden gefilmd, doch ook de redevoeringen, welke zullen worden uitgesproken, mogen op gramofoon- platen worden opgenomen. AMERIKA EN DE OORLOG. Op de door het instituut van Gallup ge stelde vraag, of men voorstander van deel neming der Ver. Staten aan den oorlog was, heeft 32 procent bevestigend geantwoord. In September luidde 44 procent der antwoor den op de zelfde vraag bevestigend. DE ZITTING VAN HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis is minister-president Chamberlain gevraagd waarom passages in een dagbladartikel van Hore Belisha over hulp aan Finland waren geschrapt door den. censor. De minister-president antwoordde dat zekere passages in genoemd artikel niet voor publicatie in aanmerking kwamen, niet omdat zij op zichzelf genomen verwerpelijk waren, doch omdat de schrijver nog kort ge leden zitting had in het oorlogskabinet en men in het buitenland zijn woorden als ge zaghebbend zou beschouwen. Lord Halifax heeft Hore Belisha ge vraagd de passages te veranderen, doch de schrijver gaf er de voorkeur aan ze te schrappen. Butler heeft in het Lagerhuis medegedeeld vernomen te hebben, dat de jongste ver klaring der Zweedsche regeering, volgens welke buitenlandsche troepen Zweedsch ge bied niet mogen passeeren, niet zal gelden voor vrijwilligers.naar Finland. Chamberlain heeft in antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag gezegd, dat de Britsche methoden om het hoofd te bieden aan luchtaanvallen op welke schaal dan ook voortdurend worden verbeterd en ontwik keld. Hij verklaarde met voldoening te kunnen zeggen, dat zelfs in geval van een spoedige verscherping van de luchtaanvallen de ko ninklijke strijdkrachten en ook de grond strijdkrachten -zich goed zullen weren. HET BELGISCHE OPTREDEN TEGEN COMMUNISTISCHE AGITATIE. De politie in Brussel heeft in Henegouwen communistische agitatoren gearresteerd. Tij dens huiszoekingen werden verschillende documenten in beslag genomen. EEN GRANAAT, DIE MENSCHENLEVENS REDDE. Een officier, die het bevel voert over een kustbatterij in de Firth of Forth, heeft gister een ongeladen honderd-pondsgranaat laten afschieten voor den boeg van een treiler, die men den wissen ondergang in een mijnen veld tegemoet zag varen. Dit sein deed den treiler stoppen, doch ongelukkig sprong de granaat bij het neerkomen op het water terug, scheerde over enkele daken, drong door het dak van een fabriek en sloeg daar na door twee kamers van een woonhuis, als gevolg waarvan een vrouw en een kind licht gewond werden. In een officieele verklaring wordt gezegd, dat het snelle optreden van den batterij commandant ongetwijfeld de bemanning van den treiler van den ondergang heeft gered. TURKSCHE COÖRDINATIECOMMISSIE INGESTELD. Er is een Turksche coördinatiecommissie gevormd onder voorzitterschap van den eersten minister en volgens de crisisdefen- siewet voor de bescherming der natie. Ver der zullen zitting hebben in de commissie de ministers van landsverdediging, finan ciën, economische zaken, landbouw, handel en transportwezen. IN DEN HAAG vond de installatie plaats van een Comité tot hulpverleening aan dieren in oorlogstijd, door Z. Exc. luitenant-generaal jhr. W. Röell. Tijdens de rede van .generaal Röe®, DE EDAMMER IJSCLUB ORGANISEERDE OP DE IJSBAAN ALDAAR EEN GOED GESLAAGDE ZIGEUNER-BRUILOFT.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5