EN OMSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Verleent Engeland faciliteiten aan de Noorsche scheepvaart? Sumner Welles in Italië verwacht. Levendiger gevechtsactie aan het Franseh-Duitsehe front. Sneeuwstormen oorzaak van mindere actie. E©n nieuw Russisch offensief op komst? De „Tara" zonder waar schuwing getorpe deerd. De algemeene toestand. LANDVERRAAD COURANT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 1-5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Bock- en Handelsdrak= kerij v/b. KERMS. COSTER ZOON, Voordara C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 142e Jaargsag ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 4é Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Vrijdag 23 Fobrueri 1940 Ondanks de waarschuwingen en bedreigingen waaraan Noorwegen door de Altmark-affaire dezer dagen zoowel van de zijde van Engeland als die van Duitschlarid beeft blpot gestaan, blijkt wel, dat men van geen van beide zijden op een verbreking vari de vriendschappelijke betrekkingen aaanstuurt. Het heeft zelfs den schijn, dat de besprekingen tusschen Noorwegen en Duitschland over een handelsaccoord een vlot verloop hebben. Met Groot- Britannië wordt de tekst van een handelsverdrag opgesteld en volgens het blad Aftenposten zullen aan de Noorsche scheepvaart faciliteiten worden verleend ten einde het oorlogsgevaar te verminderen bij bet bezoeken van Britscbe controle-havens, Wanneer dit juist is, mag' yerwhclit worden, dat ook andere neutrale staten op beperking van het oorlogsrisico iri' de Britsche wateren zullen aandringen. De Amerikaansche vredesapostelen in den vorm van Sumner Welles en Myron Taylor naderen thans het Èuropeesche vasteland, waar zij met span ning verwacht worden.. Sumner Welles zal slechts twee dagen in Rome blijven en in dien tijd een onderhoud hebben met Mussolini, waarna hij reeds Dinsdag naar Berlijn gaat. Door de betere weersomstandigheden is er grootere militaire actie aan het Eransch-Duitsche front ontstaan. Duitsche cn Fransche patrouilles hebben gevechten geleverd. In Luxemburg heeft men gister gedurende den geheelen middag het gedreun van kanonnen gehoord. Het optredeii van de Russische luchtmacht. •De Russische luchtmacht heeft een aantal dorpen in het Noorden van Finland gebom bardeerd. Het zwaarste bombardement heeft evenwel het Zweedsche dorp Pajala getrof fen. De operaties ondervinden veel hinder van dén zwaren sneeuwval en men verwacht, dat deze sneeuwval nog voort zal duren. De correspondent van het blad „Helsingin Sanomat" te Riga verneemt, dat de Russen gaarne een overwinning zouden zien op den verjaardag van het roode leger op 23 Fe bruari, generaal Stern, die de troepen in het Verre Oosten heeft gecommandeerd, heeft dé Mannerheimlinie willen doorbreken. Moskou had hem hiertoe het bevel gegeven, doch de opzet is niet gelukt. Ook wordt ge meld, dat Molotcf een rede zou houden over den oorlog en dat Worosjilof een dagorder over de operaties uit zou vaardigen. Het Finsche blad „Uusi Suomi" verneemt, dat te Moskou ónderscheidingen zijn uitge reikt aan officieren en soldaten van de ■roode luchtmacht, welke zich i n Finland hebben onderscheiden. Onder de gedecoreer den bevonden zich 14 vrouwen. 'Ten aanzien van het bombardement van hét stadje Borgo, dat geen militaire waarde heeft, wordt vernomen, dat een Russisch vlieger, die gevangen genomen is, heeft ge zegd, dat deze aanval gericht was op de woonplaats van een beroemd Finsch dich ter, die de Finnen had aangespoord tot haat tegen de Sovjet. Hier is blijkbaar sprake van den Finschen dichter Runeberg, die in de vorige eeuw in Borgo heeft gewoond. Hij schreef in het Zweedsch. Finsche lichtingen 1894 en 1895 onder de wapenen geroepen. Gisterochtend werden in Helsinki op de muren en aanplakzuilen biljetten aange plakt, waarbij de in 1894 en 1895 geboren mannen zich op 28 Februari moeten aan melden voor den militairen dienst. Het laatste Finsche legerbericht. Op de landengte van Karelië heeft de vijand op 21 dezer aanvallen gedaan op het station Maemire tusschen het Muola-meer- en de Vuoksi, alsmede bij de Taipale. De aanvallen werden afgeslagen. De strijd duur de met groote heftigheid tot in den nacht door. Verscheidene vijandelijke tanks wer den. vernield, de vijand verloor meer dan tweeduizend man bij de Taipale. Ten Noord oosten van het Ladogameer hebben de Fin nen zich meester gemaakt van een vijande lijk steunpunt, driehonderd Russen hebben zich overgegeven. Bij de Pitkaranta eilanden werden ravitailleeringscolonnes van de Rus sen, in totaal tweehonderd wagens, ver nield. Op andere punten van het front acti viteit van patrouilles en storend artillerie vuur. De Finsche luchtmacht heeft met succes verkennings- en bombardementsvluchten uitgevoerd. Zoowel overdag als des nachts werden de vijandelijke troepen herhaaldelijk aangevallen. Verscheidene luchtgevechten werden geleverd boven het front en boven het binnenland. De Sovjet-Russische lucht macht blijft actief. Boven de landengte van Karelië heeft men verscheidene formaties van veertig tot vijftig vliegtuigen gezien. Willmanstrand, Kisholm, Hiitola en Elisen- vaara werden gebombardeerd. In het Noor den werden Rovaniemi en andere plaatsen gebombardeerd, in het binnenland werden enkele kleinere plaatsen bestookt. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn geen slachtoffers te betreuren. Volgens bevestigde inlichtingen zijn der tien Russische toestellen omlaag geschoten, bovendien heeft men nog kunnen vaststel len, dat eergisteren drie Russische vliegtui gen, waarvan het verlies als vermoedelijk werd aangegeven, werkelijk omlaag zijn ge schoten. Er zijn vermoedelijk nog drie toestellen niet gevonden. Van semi-officieele zijde wordt medege deeld, dat de Russische vliegtuigen in den loop van den nacht gepoogd hebben een trein te bombardeeren. Er zijn enkele bom men niet ver van de hoofdstad neergeko men, twee kerken en een ziekenhuis werden geraakt. Het district Ivalo gebombardeerd. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat hoewel aan de grens een sneeuwstorm woedt, Russische bombardementsvliegtui gen gistermorgen het district Ivalo in Fin land bestookt hebben. Het Russische legerbericht. Het gister uitgegeven Russische leger bericht luidt: Op 22 Februari heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. Op de Karelische landengte hebben de Sovjet-troepen met af slaan van den vijand 21 verdedigingswerken bezet, waaronder 15 stalen en betonnen artillerieforten. Door een sneeuwstorm bleef het optreden der luchtstrijdkrachten beperkt tot verkenningsvluchten. Nieuw Russisch offensief in Finland op komst. Uit de voorbereidingen, die getroffen worden, zou kunnen worden afgeleid, dat heden, op den verjaardag van het roode leger, een groot Russisch offensief zou kun nen worden ingezet. Tot dusver heeft het offensief van Wc- rosjilov aan het Karelische front het roode leger reeds 60.000 menschenlevens gekost. De Zweedsche avondbladen beschouwen den toestand op de landengte van Karelië met een zekere terughoudendheid. Het moge dan onjuist zijn, dat de Russen de batterijen op Bjorkö (het eiland Koi- visto) hebben veroverd, de Finnen hebben nog niet tegengesproken, dat de roode troe pen op 7 km. ten Z.W. van Wiborg zouden zijn aangekomen. In dit geval zouden de Russen erin geslaagd zijn, tot voorbij de door de batterijen ingenomen posities te komen. Gemeld wordt, dat de Finnen alle spoor wegen, welke van Wiborg naar het front leiden, hebben opgeblazen. Twee Deensch officieren in Finland gevallen. Uit Finland wordt gemeld, dat de Deen- sche luitenant-vlieger graaf Erhard Frijs, de eerste Deensche officier, die zich, als vrij williger voor Finland opgaf, tijdens een luchtgevecht is gevallen. Ook -de Deensche luitenant, Hans Fenger, is'op het slagveld in Finland gesneuveld. TAIPALE BLIJFT EEN HINDERPAAL VOOR DE RUSSEN. De Sovjets bereiden een nieuw groot of-, fensief voor, om het Oostelijke gedeelte van de Karelische landengte in handen te krij gen en zoodoende hun front in te korten. De Finsche versterkingen van Taipale en Sokkola, alsmede die van het eiland Kone- vitsa, blijven geweldige hinderpalen voor de Sovjets, Het is de Russen niet mogen gelukken vóór 3 Februari, de 22ste verjaardag van het roode leger, de Karelische landengte in bezit te krijgen. Sinds den strategischen terug tocht der Finnen op hun tweede verdedi gingslinie is de positie der Russen moeilijker geworden; hun front loopt zakvormig 10 km. ten Zuiden van Viipuri. Door dit lang gerekte front zijn zij niet meer gedekt in den rug; de Finnen, gelegen achter de Vuoksi en Su'vanto bestoken de Russen in hun nieuwe stellingen. Hét bijgaande kaartje'geeft den sector van Taipale weer, waar. de strijd momenteel het hevigst is. DR. SCHACHT NAAR DE BALKAN. De „Populo Di Roma" verneemt, dat de vroegere president van de Reichsbank, dr. Schacht, binnenkort een bezoek zal bren gen aan verscheidene hoofdsteden van de Balkan. DE JAPANSCHE WOORDVOERDER OVER DE SPOORLIJN VAN YOENNAN. De Nederlandsche slagkruisers. Omtrent de situatie op de veel besproken spoorlijn HaipongYoennan, welke herhaal delijk door Japansche vliegtuigen is aange vallen, verklaarde de woordvoerder van het departement van marine, dat de lijn op twee of drie plaatsen is verbroken, zoodat op kor te lijn heen en weer gaande treinen de ver binding onderhouden. De actie tegen de spoorlijn, aldus de woordvoerder, zal indien de strategische omstandigheden dit vereischen, worden her vat. Gevraagd naar de slagschepen van 45.000 ton, welke de Amerikaansche marine zou willen houwen, zeide de woordvoerder, dat dit het begin van een marine-wedloop beteekent. Op een vraag, of de Japansche marine aan dezen wedloop zal deelnemen, zeide de woordvoerder, dat de Japansche marine de ontwikkeling van de vlootsituatie met ernstige bezorgdheid gadeslaat. De po litiek van de Japansche marine vormt geen bedreiging en geen agressie, en daarom be schouwt de Japansche marine nooit eenige speciale vloot als haar vijand. De Amerikaansche correspondent, die bovenvermelde vragen aan den woordvoer der gesteld had, wees er vervolgens op, dat Nederland onlangs in beginsel beslo ten had tot het bouwen van drie slagkrui sers van 26.500 ton ter bescherming van zijn neutraliteit en ook voor politie-doeleinden. Hierop antwoordde de woordvoerder, niets te kunnen zeggen ten aanzien van den toe stand in Europa, doch niet te kunnen begrij pen waarom Nederland drie slag kruisers noodig heeft tot handhaving van zijn neutraliteit in het Verre Oosten, terwijl bo vendien slagkruisers van 26.500 ton voor politie-doeleinden te groot zijn. DUITSCH VLIEGTUIG O ^AAG GESCHOTEN. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat gister, kort na het middaguur, een Britsch gevechtsvliegtuig ter hoogte van de Noordoostkust een Duitsch vliegtuig omlaag heeft geschoten. ZEVENDE SLACHTOFFER VAN DE ALTMARK BEGRAVEN. Op het kerkhof van Sogndal is gister het zevende slachtoffer van de Altmark ter aarde besteld. De Noorsche marine had een eere-compagnie gezonden. Wij vernemen, dat by de directie van de maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam thans een telegram van den kapitein van het stoomschip is ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de „Tara" Woensdagochtend ter hoogte van Finisterre zonder waarschuwing is getorpedeerd. landsche zaken der Vereenigde Staten, Sumner Welles, wordt Zondagochtend te Napels verwacht. De afgezant van presi dent Roosevelt zal slechts twee dagen te Rome blijven. Hij zal gedurende dezen tijd een onderhoud hebben met den duee. Vermoedelijk zal de minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, hem aan het station ontvangen. Ook Myron Taylor, de persoonlijke ver tegenwoordiger ran Roosevelt bij het Vatikaan, wordt Zondag te Napels ver wacht. Maandag zal hij vermoedelijk in contact treden met den kardinaal-staats secretaris. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. militairen en burgers is gegeven en men kan er zeker van zijn, dat de autoriteiten voor die waarschuwing hun goede redenen gehad hebben. O' Kan er en wij kunnen daarbij ons eigen land ten voorbeeld nemen een goed va derlander zijn, die kan hopen of wenschen, dat Nederland in dezen afschuwelijken oor log wordt betrokken, dat ook van ons volk de jonge mannen aan de vernietigende kracht der moderne wapenen ten offer zul len vallen, dat ook hier verwoest wordt wat wij in een lange reeks van jaren van rust en vrede aan cultureelen arbeid hebben ge schapen? Kan er één zijn, die zich werkelijk Ne derlander durft noemen en die kan goed praten wat er op zee met onze schepen en met hun volkomen onschuldige bemannin gen gebeurt? Zoo ja, hij is den naam van landgenoot onwaardig geworden. ■k Het is treurig maar waar, dat blijkbaar elke neutrale staat het euvel van onbe trouwbare elementen in eigen volkskringen kent en het is en niet alleen door het Haagsche spionnagegeval wat ons land betreft, op overtuigende wijze gebleken. Na de toevallige ontdekking van de kof fers vol Nederlandsche uniformen, die door landgenooten naar een der oorlogvoerende staten werden gesmokkeld en waarbij men vanzelfsprekend mag aannemen, dat de betrokkenen zeer goed konden vermoeden, dat zij daarmede de buitenlandsche spion- nage in ons land vergemakkelijkten, blijkt uit het feit, dat geïnterneerde Duitsche vlie gers door Nederlanders bij hun ontvluch tingspogingen zijn geholpen, maar al te dui delijk, dat er altijd nog zoogenaamde vader landers zijn te vinden, die door hun on verantwoordelijk optreden de toch reeds zoo moeilijke handhaving onzer neutraliteit in gevaar brengen. Niemand zal het een Duitschei', een En- gelschman of een Franschman kwalijk ne men als hü poogt zijn eigen landgenooten in den vreemde, desnoods op onwettige wijze, hulp te verleenen, omdat men volko men begrijpen kan, dat zij elkaar in moei lijke omstandigheden trouw zullen blijven, Des te onbegrijpelijker is het als Neder landers hét gezag hunner eigen regeering ondermijnen en er toe medewerken, hun vaderland in een positie te brengen waaruit in dezen onberekenbaren tijd, het grootste onheil voor land en volk kan voortkomen. Wij hebben er eenigen tijd geleden -al eens op gewezen, dat in diverse staten maatregelen worden getroffen om- spion- nage en landverraad zoo krachtig mogelijk te kunnen bestrijden. Ieder begrijpt wel, dat in een oorlog als deze elke strijdvoerende staat groot belang kan hebben bij betrouwbare informaties uit een vijandelijk land of uit een neutralen staat, dat in de toekomst wellicht een vijand zal kunnen worden. Deze informaties zullen natuurlijk hoofd zakelijk militaire maatregelen en verdedi gingswerken betreffen, maar zij kunnen ook van anderen aard zijn en men mag veilig aannemen, dat vele schepen van oorlog voerende naties zoowel als van neutrale staten hun bestemming nimmer bereikt hebben, doordat men in oorlogvoerende sta ten van het juiste tijdstip van hun vertrek en van den aard van hun lading maar al te goed geïnformeerd is gebleken. s In Amerika is men kort geleden tot de ontdekking van een groote spionnage-trga- nisatie gekomen, in Finland is men minder bevreesd voor de aanvallende Russen dan voor de mannelijke en vrouwelijke spion nen die in Finsche kleeding in afgelegen gebied blijkbaar uit de lucht komen vallen daar zij met parachutes uit vliegtuigen worden neergelaten en uit vele landen komen herhaaldelijk berichten over de arrestaties van vreemdelingen en landge nooten, die bij organisaties aangesloten zijn welke in betrekking tot de een of andere buitenlandsche mogendheid staan. In Noorwegen heeft men van dergelijke spionnagediensten veel te lijden gehad en men heeft daar tijdens den oorlog reeds verscheidene arrestaties gedaan welke ver band hielden met het aan buitenlanders verstrekken van inlichtingen over de aan komst en het vertrek van Noorsche sche pen. Trouwens, in het geheele Scandinavische gebied schijnen wijdvertakte spionnen-orga nisaties te zijn waarvan Noorwegen wel in de ergste mate de dupe is geworden. Men krijgt daarvan eenig denkbeeld als men leest, dat volgens een officieele mede- deeling van het Noorsche departement van Defensie van 1 September tot 31 December niet minder dan 2700 instructies wegens landverraad zijn geopend, welk aantal later nog met talrijke andere gevallen is uitge breid en het is niet te verwonderen, dat de Noorsche pers vooral in den precairen toestand waarin hei land door het Altmark-incident verkeert van de regee ring verscherping der strafbepalingen eischt om het kwaad doeltreffender te kunnen be strijden, waarna de minister van justitie zich bereid heeft verklaard de controle maatregelen op vreemdelingen en anderen te verscherpen.' Men mag zich verbaasd afvragen hoe er Noren kunnen zijn die, met volkomen mis kenning van alle pogingen der regeering om het land buiten het groote conflict te houden en naar beide zijden de verzekering van de grootst mogelijke objectiviteit en de vol komen neutraliteit van den staat te geven desondanks hun eigen vaderland in een verdacht licht pogen te stellen. Het is zelfs noodig gebleken in het Noorsche parlement krachtige maatregelen te eischen tegen dag bladen, die propaganda voor buitenlandsche mogendheden maken en buiten de grenzen berichten verspreiden, welke een volkomen verkeerde voorstelling van de toestanden in Noorwegen geven. De regeering wenscht geen afbreuk te doen aan de fundamenteele rechten der Noorsche vrijheid, maar alles heeft zijn grenzen en het is volkomen begrijpelijk, dat de Noorsche regeering heeft toegezegd aan den spionnage- en propagandadienst de grootst mogelijke aandacht te zullen schen ken. Neutrale staten vormen nu eenmaal het gebied waar buitenlandsche spionnen onder de voor hen minst gevaarlijke omstandig heden-kunnen werken en men kan er zeker van zijn, dat wat in Noorwegen gebeurt, ook elders zij het wellicht niet zoo open lijk en niet op zoo groote schaal zal plaats vinden. In de oorlogvoerende staten zelf zijn de scherpst mogelijke maatregelen genomen om het toezicht op vreemdelingen b.v. door het spoorwegpersoneel zoo doeltref fend mogelijk te maken en de overheid on middellijk bij elk verdacht geval te waar schuwen. „De muren hebben ooren", is de waarschuwing welke in Engeland aan alle SUMNER WELLES ZONDAG A.S. VERWACHT. De onderstaatssecretaris van buiten-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1