DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De conferentie van de Scandinavische ministers. E#n Duitsche geveehtsvlieger schiet op Nederlandsch jachtvliegtuig. Viborg ernstig door de Russen bedreigd. Hsfler spreekt op den 20sten verjaard van de N.S.D.A.P. De nieuwe Noorsche nota aan Londen. De algemeen© teesfand. Summer Welles kotni eten en pralen ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hei geheele Rijk 2.30. Losse nummers 3 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTÏEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N, V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. M@» 4S Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Maandag 26 februari 1940 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, 142e Jaergaag In Kopenhagen is gistermiddag de reeds aangekondigde conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken van Zweden, Noorwegen en Denemarken gehouden en men heeft tijdens die conferentie allerlei problemen besproken, welke voor deze buurstaten van bijzonder belang zijn. Zij hebben allen hun hoop op een spoedigen vrede uitgesproken, zij zijn eensgezind over de tot dusver gevolgde neutraliteitspolitiek, zij handhaven hun onschendbaarheid, zullen blijven protesteeren tegen de oorlogvoering ter zee in zijn huldigen vorm en elkaar daarbij steunen en zij zullen verheugd zijn over alle pogingen om tot een compromis tusschèn de oorlogvoerenden te komen. Bij de vele de laatste dagen over ons land komende vreemde vlieg tuigen waarvan de nationaliteit zeer moeilijk is vast te stellen, is gistermid dag een Duitsch gevechtsvliegtuig boven Oss geconstateerd, dat door onze luchtmacht werd aangevallen en daarbij terugvuurde zoodat een Neder- Iandsch jachtvliegtuig daardoor werd getroffen. Het Duitsche vliegtuig wist over de Belgische grens te oi ttkomen. Vanzelfsprekend zal de Nederlandschc regeering tegen een dergelijk optreden ten krachtigste protesteeren. Ondanks de geweldige verliezen welke de Kussen in Finland de laatste dagen hebben geleden, blijkt, dat zij nog maar op 6 tot 10 K.M. van de stad Viborg (Viipuri) staan, zoodat met het prijs geven daarvan moet worden rekening gehouden. De Finnen handhaven zich thans in de stellingen dei- tweede linie, die even sterk worden genoemd als die, welke zij moesten prijs geven. h| B© wernld is nïef dleer» veer de Engelschen geschapen. Ter gelegenheid van de viering van den twintigsten verjaardag van de stichting van de nationaal-socialisti- sche Duitsche arbeiderspartij, heeft Zaterdagavond de Führer te Mün- chen een rede gehouden op dezelfde plaats, waar hij 20 jaar geleden ook zijn eerste aanhangers heeft toege sproken. Gouwleider Wagner begroette de oude partijleden, vooral hen, die in hun mili taire pniform van den Westwall naar München waren gekomen. Hitier begon zijn rede met te herinneren aan de oprichting van de partij, waarbij hij de vraag stelde, hoeveel politici er in de democratische staten zouden zijn, die evenals hij, na twintig jaar nog tot hun eerste aanhangers konden spreken. Hij zette vervolgens uiteen, wat hem twintig jaar geleden naar deze plaats heeft ge voerd, dat was zijn protest tegen een tijd, welke men wel die van de diepste verne dering van Duitschland kan noemen. Het Duits-he volk is toen bedrogen. De ge dachte van de rijkseenheid moest uit de handen van de vroegere vertegenwoordi gers genomen worden en in handen van het trouwe Duitsche volk gelegd worden. Een volksstaat moest worden geschapen. Toen de N. S. D. A. P. aan de macht kwam, wilde zij niet bewapenen, doch zij zag, dat de oude ophitsers tot den oorlog zich gereed maakten tot den aanval en derhalve is een bewapening tot stand ge bracht, welke nog nooit in de Duitsche geschiedenis is gezien. Over zijn tegenstanders zeide de Führer, dat hij steeds het ongeluk heeft gehad tegen louter nullen te moeten .strijden, zoowel in het binnenland als in het bui tenland. Deze lieden zijn niet eens in staat in hun eigen land de werkloosheid te be strijden. Spreker noemde den strijd, welken hij toen moest voeren, een strijd tegen het beginsel en de. geestelijke opvatting, welke was neergelegd in het verdrag van Ver sailles. Ook thans ziet hij een uiting van dezen geest. De heer Chamberlain komt op een oogenblik, waarop geheel Indië en geheel Arabië tegen hem protesteeren en verklaart, dat hij met geweld moet optre den tegen een poging van Duitschland de wereld met geweld te beheerschen. De strijd was van het begin af aan gericht tegen de opvatting, dat in de wereld twee groepen van staten bestaan, een groep, welke bezit en een groep, welke niets be zit. God heeft de wereld niet alleen voor de Engelschen geschapen. Hij heeft niet bepaald, dat driekwart van de aarde door enkele volken wordt onderdrukt en hon ger lijdt Ten aanzien van de Britsche propa ganda zeide de Führer, dat deze geen uitwerking heeft. Een nieuw volk is op gekomen en dit zal den strijd doorstaan totdat de terreur zal zijn geweken. Duitschland heeft de financieele hyena's in eigen land verdreven en het zal zich ook door hen van buiten af het leven niet laten verbitteren. Het Duitsche volk heeft evenveel recht te leven als elk ander. De Führer wees er hierbij op, dat de tegenstanders van Duitschland niet meer het groote overwicht in getalsterkte heb ben als vroeger. Uit het slot van de rede bleek duidelijk het vertrouwen van spreker op de Voor zienigheid. Tot nu toe is zijn werk zicht baar gezegend geworden, want zonder de zegen van God kon het groote werk van den wederopbouw van Duitschland niet tot stand gebracht zijn. Ook de komende vraagstukken zullen worden opgelost. Deze vraagstukken zijn de verzekering van de vrijheid en de levensruimte van het Duitsche volk. „Ik geloof in een hoogere en eeuwige gerechtigheid. Hij, die zich harer waardig toont, zal haar verwerven. Voor twintig jaar ben ik dezen strijd begonnen. In 1933 werd ik eerste volkskanselier van het Duitsche rijk en een jaar later leider van het geheele volk en thans heb ik zeven jaar gestreden voor mijn Duitsche volk. Het kan niet zijn lot zijn een volk van slaven te worden. Ook thans geloof ik dit en wel met nog meer recht. Het kan niet anders: wij moeten overwinnen en zullen ook overwinnen". De Führer besloot zijn rede met de woorden van Luther: „Al was de wereld vol duivels, toch zal het ons gelukken". Geen Britsch commentaar. In officiëele kringen te Londen wordt de rede van Adolf Hitler beschouwd als een, waarop het niet noodig is commen taar te leveren. Officieel wordt medegedeeld dat op 20 Februari de Britsche gezant den mi nister van buitenlandsche zaken, Koht, een gedetailleerde mededeeling heeft overhandigd over de verklaringen van Halifax aan den Noorschen gezant op 17 Februari betreffende het Noorsche pro test in de Altmark-affaire. Na een nieuw onderzoek heeft de Noorsche regeering haar gezantschap te Londen opdracht gegeven den Engelschen minister van buitenlandsche zaken het een en ander te verduidelijken. De Noorsche regeering legt er in het bijzonder den nadruk op, dat de Altmark niet binnengeloopen is in Bergen of eeni- ge andere Noorsche haven, zooals de Britsche minister van buitenlandsche zaken naar het schijnt geloofde en dat bij gevolg de kwestie van de 24-uurs limiet zich niet voordeed. Noch de Haagsche conventie van 1907, noch de Noorsche neutraliteitsregels van 1938 behelzen be palingen welke een tijdslimiet invoeren voor de doorvaart. Aangezien de Altmark geen Noorsche haven was binnengeloopen, had de Noor sche regeering geen aanleiding om de kwestie te overwegen wat met het schip moest worden gedaan, of met gevangenen, in een dergelijk geval. In het algemeen kan de Noorsche regeering slechts ant woorden, dat in een dergelijk geval zij er naar zou hebben gestreefd alle internatio nale verplichtingen na te komen. De Britsche regeering heeft zelve krachtig het recht op doorvaart voor oorlogssche pen gehandhaafd. Zij deed dit in een schrijven van 23 Mei 1939 ten aanzien van de Noorsche neutraliteitsregels. De Noorsche regeering houdt staande, dat het in dit geval haar plicht was cor rect de regels van het internationale recht te volgen naar beide kanten en er kan geen twijfel bestaan ten opzichte van die regels. Wanneer er de nadruk op is gelegd, dat de gevangenen slecht behan deld werden en dat Noorwegen hiermede rekening had moeten houden op grond van menschlievende overwegingen, voegt de Noorsche regeering hier slechts aan toe, dat zij de Britsche gevoelens kan be grijpen, doch dat een neutrale staat zijn optreden tegen oorlogvoerenden of in ge schillen tusschen oorlogvoerenden uit sluitend moet baseeren op positieve be palingen in verdragen of in het interna tionaal recht. Wanneer de Britsche regeering haar standpunt handhaaft, zal de Noorsche regeering voorstellen het meeningsverschil tusschen de beide regeeringen te onderwerpen aan ar bitrage, welker methoden geregeld zouden worden door een overeen komst tusschen de beide regeeringen. Zal Engeland het arbitrage-voorste' afwijzen? De diplomatieke redacteur van de „Daily Telegraph" schrijft: „Ik verneem, dat het Noorsche voorstel, de Altmark-affaire aan internationale arbitrage te onderwerpen, bij de Britsche regeering niet in den smaak valt, aangezien zij vasthoudt aan de opvat ting, dat men hier niet heeft te doen met een aangelegenheid, welke niet door direete onderhandelingen kan worden geregeld". De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft: „Het is onwaarschijnlijk, dat de be sprekingen verandering zullen brengen ia de Britsche opvatting, dat het optreden van de „Altmark" zeker niet de „Passage Simple" was, waarvan de Haagsche conventie spreekt. Het was niet het misbruik maken van de schuilplaats, welke de neutrale wateren bie den voor het ten uitvoer leggen van een krijgsoperatie, waarin het schip anders niet kon verwachten te slagen". De Londensche bladen wijden veel ruimte aan de berichten over de Noorsche confe rentie. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad. Hitier De verlangens van Duitschland waren zeer- bescheiden, n.l. de verzekering van de Duitsche levensruimte. Verder heeft Duitschland zijn koloniën terug verlangd, Duitsch eigendom, dat de wereld der plu tocratieën zonder nut voor hun eigen volken roofden. Dit waren bescheiden eischen, doch spoedig traden wederom de oude tegen standers uit den wereldoorlog op het too- neel, doch thans staat tegenover hen de Duitsche frontsoldaat, die zijn voorberei dingen heeft getroffen. Spreker verklaar de er trots op te zijn, dat zijn tegenstan ders hem haten. Hij is vast besloten Duitschland weer vrij "te maken. Zijn tegenstanders kunnen zich geen denk beeld vormen van het huidige Duitsch land. Het eerste bewijs hiervoor is, dat de Britten hopen een tweede 1918 lot stand te kunnen brengen. In verband hiermede wees de Führer op den internationalen toestand, welke geheel anders is dan in 1914. Duitschland is bevriend met Italië, de hoop een oorlog te ontketenen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is mis lukt; die staat thans niet aan de zijde van de tegenstanders van Duitschland, doch is nauw bevriend met Duitschland. Ook is de Duitsche weermacht krachti ger dan die van 1914. Dat dit geen holle phrase is, heeft de veldtocht in Polen be wezen, welke sneller is verloopen dan men te Londen of Parijs heeft verwacht. Ook in de toekomst zal dit nog blijken. Vervolgens wees de Führer op de ge weldige economische voorbereiding van Duitschland. Het land is thans niet te treffen door een blokkade. Ook de leiding in Duitschland is gewijzigd. Op alle gebied zijn de leiders uitgezocht. Als de groote staten van Europa onderling aan het vechten zijn, dan bestaat het toe schouwende deel van de wereld uit groote en kleine neutrale landen. De kleinen leven voortdurend in vrees, dat zij op de een of andere wijze bij den oorlog betrokken zullen worden en vangen intus- schen in ruime mate de klappen op, die niet voor hen bestemd zijn endegrooten kunnen het verloop van den strijd meer op hun ge mak bekijken, aangezien geen der oorlog voerende groepen er aan denkt hen in den oorlog te betrekken. De kleine staten laten zich over hun sym pathieën voorzichtigheidshalve liever niet uit, de groote zijn mulder gereserveerd, maar bij het evenwicht der militaire krach ten blijkbaar toch bevreesd te spoedig partij te zullen kiezen. Rusland heeft zich niet lang bedacht en de Russische beer snuffelt op eigen gelegen heid een beetje in Europa rond op zoek naar vette en door de tijdsomstandigheden onbe waakte kluifjes. Italië kent zijn tijd en Japan staat nog altijd voor de moeilijke keuze, maar geeft in tusschen blijk, dat het 't antikomintempact trouwer zal blijven dan zijn Duitsche vriend dat gedaan heeft. En aan den overkant van het groote water woont de machtige democratische republiek met haar Britsche sympathieën en haar ver standige politici, die besloten hebben Europa zijn eigen boontjes te laten doppen en zich er althans daadwerkelijk niet mee te bemoeien. Maar omdat de brand in Europa een der grootste en gevaarlijkste is, welke ooit op dat werelddeel gewoed hebben en omdat men van te voren nooit weet of er van zoo'n geweldigen brand niet eens vonken naar eigen gebied kunnen overwaaien, is presi dent op een scyscraper geklommen en heeft vandaar met een grooten verrekij ker naar het Oosten getuurd. Hij heeft niet meer ontdekt dan een geweldige rookmassa en omdat Amerika er belang bij heeft pre cies den omvang van de ramp te kennen en ook te weten waar men desnoods het beste met blusschen zal kunnen beginnen, heeft hij den heer Sumner Welles verzocht eens even over den oceaan over te steken en zich met eigen oogen van den algemeenen toe stand te overtuigen. En in Europa, waar men wel degelijk be seft, dat, wanneer er één staat ter wereld is, die machtig en invloedrijk genoeg is om pressie op de oorlogvoerende partijen uit te I oefenen, het dan zeker Amerika zal zijn, in Europa ziet men in den heer Welles niet alleen een belangstellend toeschouwer, maar ook den man, wiens oordeel na zijn terug komst als gezaghebbend erkend zal worden en wellicht zelfs den man, die den president zal adviseeren zich persoonlijk met. de Euro- peesche kwesties te gaan bemoeien. ■s Zooals men in eiken oorlogvoerenden staat overtuigd is voor recht en rechtvaardigheid te strijden, zoo is men blijkbaar ook van plan den heer Sumner Welles van dat goed recht te overtuigen. En omdat er een spreekwoord is, dat zegt, dat de weg naar de genegenheid van den man door zijn maag' gaat, is men blijkbaar overal bezig groote maaltijden voor te be reiden waaraan de belangrijkste politieke en militaire figuren zullen aanzitten en waar de eereplaats voor den overal welkomen gast Sumner Welles zal ingeruimd worden. Men heeft de laatste dagen verkondigd, dat de heer Welles een beetje tegen zijn moeilijke taak opzag en zich niet heelemaal lekker gevoelde en als men leest wat hem in de eerstvolgende dagen te wachten staat, zal men dat volkomen kunnen begrijpen. Hij is thans in Napels aangekomen en zal morgen te Rome de eeregast zijn op een diner in de Amerikaansche ambassade waar c.ok de gezanten van Frankrijk en Engeland zullen aanzitten. Hij zal een beleefdheids bezoek aan graaf Ciano en aan Mussolini brengen, maar zijn eigenlijke besprekingen met den duce schijnt hij pas te zullen hou den nadat hij in het hol, of beter gezegd, in de verschillende holen van de leeuwen is geweest en van zijn bezoeken aan Berlijn, Londen en Parijs teruggekeerd zal zijn. Er is dezer dagen gemeld, dat de Ameri kaansche zaakgelastigde in Duitschland een persoonlijk onderhoud tusschen Sumner Welles en Hitier voorbereidde en wie er nog aan twijfelen mocht of Hitier er prijs op stelt den Amerikaan te ontmoeten en een goeden indruk van Duitschland mee te ge ven, zal gerustgesteld zijn als hij leest, dat er m Berlijn, als besluit van de politieke be sprekingen met den Führer en met de groote mannen der nationaal-socialistische regee ring, 'n monumentaal galadiner zal worden gegeven waaraan de meest vooraanstaande figuren van Duitschland zullen deelnemen. Wanneer de heer Welles daarna in Londen en Parijs verschijnt, zal hij wel niet erg hongerig zijn, maar hij kan er zeker van wezen, dat hem ook daar de noodige eere maaltijden en de daarbij behoorende toe spraken zullen wachten en men mag hopen, dat er behalve voor eten ook nog tijd en gelegenheid voor praten althans voor rustig overleg in kleinen kring zal over blijven. Het schijnt, dat de reis van den heer Sumner Welles een beetje voorbereid is en het is te begrijpen, dat wanneer hij in alle hoofdsteden zou moeten beginnen met de vraag wat er nu eigenlijk aan de hand is en hoe men er zelf over denkt, hij zeker drie maal zooveel tijd noodig zou hebben dan hij blijkbaar tot zijn beschikking heeft gekre gen. De heer Welles zou, naai' sommige berich ten luiden, zelfs nu al volkomen met de diverse standpunten op de hoogte zijn en men mag zich in dat geval terecht de vraag stellen wat hij dan eigenlijk komt doen en of hij niet veel verstandiger thuis had kun nen blijven. Het versterkt in allen gevalle de gedach te, dat hij niet alleen komt luisteren, maar ook min of meer komt adviseeren, dat hij dus als het ware een soort vredesapostel is, die van den eenen staat naar den anderen reist en overal eens het een en ander op heldert en een pleidooi voor wat meer ver draagzaamheid en elkaar beter begrijpen zal houden, al zal hij dat, als voorzichtig staats man, wel niet zoo duidelijk doen, dat men hem van pro of contra sympathieën zal kun nen verdenken. Misschien zijn voor zijn informatie ook de groote redevoeringen bestemd, welke de heeren Chamberlain en Hitier aan den voor avond van zijn komst in Engeland en Duitschland hebben gehouden en waaruit men kan conclüdeeren, dat er in hun stand punten nog niets is veranderd en dat zij geen van beiden van plan zijn om de wape nen neer te leggen eer de uiteindelijke over winning, waarvan beide partijen zeker zeg- zen te zijn, is bevochten. Als de heer Welles in den trein van Rome naar Berlijn gelegenheid heeft die redevoe ringen nog eens aandachtig over te lezen, zal hij waarschijnlijk tot de conclusie komen, dat het allerverstandigste wat hij kan doen is een kaartje voor de eerstvol gende boot naar Amerika te koopen en aan den president te vertellen, dat het in Europa nog niets gedaan is en dat er met goede woorden en practische raadgevingen niets te bereiken zal zijn. Wanneer de heer Welles dat niet doet en, ondanks alles wat hij nu weet en wat hij intusschen heeft begrepen, toch naar Ber lijn, naar Londen en naar Parijs gaat om er daarna nog eens met Mussolini over te pra ten, dan is dat een verheugend teeken, want dan wijst dat er op, dat er in dezen tijd toch nog verstandige menschen zijn, die aan den kalmeerenden invloed van een groote neu trale mogendheid gelooven. En zoolang Amerika de mogelijkheid van een compromis nog niet heeft opgegeven, mogen alle neutrale staten in de hoop leven, dat er inderdaad nog een wonder kan ge beuren en dat er een Europa van vrede en vriendschap zal worden opgebouwd waarin de traditioneele leeuw en het lam vreed zaam uit denzelfden voerbak zullen eten, waarbij dan nader kan worden vastgesteld of men den bak met vleeseh of met gras zal moeten vullen»

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1