Aqmda Trouwen? AMSTERD Weer een mijn ontploft bij Den Helder. Beperkte schade. Bestelt nu reeds uw kleeding! SPAANDER *Co. (Coupe met goud bekroond). SPEELKAARTEN IN P.O.A. n.v. PAYGLOP 18. Pluimveeteelt. 3te - EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. Zaterdagavond om half acht is een mijn, welke door den westenwind en den vloed naar de kust was gedreven, bij den dijk te den Helder, ongeveer ter hoogte van het postkantoor, tot ontploffing gekomen. Een geweldige knal deed zich over de geheele marinestad hooren en de talloozen, die zich op straat bevonden, spoedden zich naar den dijk, om te zien, wat er gebeurd was. In het pikdonker veil echter niet waar te nemen, welke schade de mijn had veroorzaakt. In de omgeving viel de schade nog al mee, hetgeen te danken is aan de omstan digheid, dat in tegenstelling tot Huisdui nen, waar de huizen op den dijk staan hier de huizen achter den dijk zijn gelegen. De kruin, van den dijk ligt hier ongeveer gelijk met de daken der huizen. Van enkele huizen in de Achterstraat en van het postkantoor braken eenige ruiten en van een meubelmagazijn aan den Ka- r, aal weg ging een halve centimeter dikke spiegelruit in diggelen. Vele honderden inwoners van den Helder, die, afgaande op het geluid, dat de mijnont- ploffing Zaterdagavond veroorzaakte, er vast van overtuigd waren, dat de mijn tegen den dijk nabij de binnenstad ontploft moest zijn, maakten gistermorgen een wan deling naar den dijk, waar zij echter tever geefs zochten naar een gat, dat door de mijn in den dijk zou zijn geslagen. Aangenomen moet worden, dat de mijn niet tegen den dijk is ontploft. Over de vraag, waar zij dan wèl ontploft is, zijn de meeningen verdeeld. Sommigen zijn van meening, dat de ontploffing tegen het uit einde van een der pieren plaats had, anderen gelooven, dat de mijn tusschen drijvende ijsschotsen is bekneld geraakt, dicht onder de kust. Er zijn er echter ook, die verkla ren, dat de mijn tegen een der pieren aan den Zuidkant van Texel moet zijn ontploft. In die richting heeft de kustwacht n.l. op het moment van de ontploffing de bekende vuurzuil waargenomen, waarmede een mijn explosie gepaard gaat. Wat de aangerichte schade betreft, deze schijnt nogal beperkt. Wel bleek, dat op meer plaatsen dan Zaterdagavond geconstateerd kon worden, ruiten waren gesprongen. Van perceelen op den Dijkweg, in den „ouden" Helder en ook in de binnenstad moesten ver schillende ruiten het ontgelden, o.a. twee groote spiegelruiten van het modemagazijn Godschalk in de Koningstraat. Ook in de Hoogstraat en Stationsdwarsstraat sprongen ruiten. Persoonlijke ongelukken hebben zich, voor zoover kon worden nagegaan, niet voorgedaan. COMITÉ STEUN AAN FINLAND. Het comité moet tot zijn spijt con- stateeren, dat het aantal dames, dat zich heeft opgegeven om met intee- kenlijsten te willen loopen, zeer klein is. Het doet nogmaals een dringend beroep op de Alkmaarsche dames, om zich alsnog te melden. Dit kan nu geschieden heden avond 2G Februari om 8 uur ten Stadhuize. Ook de dames, die zich reeds op gaven, worden aldaar verwacht. Alle inlichtingen bij den secretaris M. G. Grondsma, Nic. Beetskade 47, tel. no. 2-8-5-9. WATERSCHAP DE SCHERMEER. Vanmorgen werd ten stadhuize een ver gadering gehouden van hoofdingelanden van het waterschap De Schermeer. Behal ve het dagelijksch bestuur waren aan wezig 18 hoofdingelanden. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten met goedkeuring van het besluit tot verkoop van het zoogenaamde Haventje te Ursem. De dijkgraaf, de heer C. Kramer Glijnis, deelde mede, dat bij K. B. de heer Jb. Slooten is herbenoemd en de heer C. J. Baltus benoemd is tot heemraad. Laatst genoemde heeft inmiddels zitting genomen. Op voorstel van den dijkgraaf werd het dagelijksch bestuur toegestaan den pen ningmeester te machtigen tijdelijk kas gelden op te nemen tot een totaal van ten hoogste 50.000, entende hoogstens één procent boven het promessedisconto van de Ned. Bank. Eveneens werd machtiging verleend tot het uitvoeren van werken in eigen beheer en tot onderhandschen verkoop van losse goederen, waaronder tevens te begrijpen molens voor slooping. Door den dijkgraaf werd een mededee- Ting gedaan over de kosten van het stroomgebruik in de laatste 10 jaren. Over het afgeloopen jaar was het f 16024.07 en in 1938 12001.57. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN TE URSEM. Zondagmiddag circa 2 'A uur waagden eenige jongens zich op het ijs in de nabij heid van de boerderij van den heer K. Spaan te Ursem, toen plotseling één hun ner, de 11-jarige Tjeerd Smink, door het ijs zakte. Niettegenstaande spoedig hulp aanwezig was en dr. Heringa van Stompe- toren met een zuurstofappara it kunstma tige ademhaling toepaste, bleken de le vensgeesten geweken. Kort na het ongeval waren gemeente- en rijkspolitie ter plaat se .die nog geruimen tijd den geneesheer assisteerden bij zijn helaas vergeefsche (.ogingen. EEN JUBILEUM. Op 1 Maart a.s. hoopt onze stadgenoot de heer N. P. Hendrikse, thans rijksklerk le klasse op het Parket van den Procureur- Generaal te Amsterdam, zijn 25-jarig jubi leum te herdenken. In 1916 is hij benoemd tot schrijver bij de rechtbank te Alkmaar en later hij die te Rotterdam tot rijksklerk 2e klasse, waarna hij werd overgeplaatst naar het Gerechtshof te Amsterdam. FIETSER TEGEN DEN MUUR. Zaterdagmorgen te omstreeks 10,30 uur reed Th. T., wonende te Uitgeest als be stuurder van een rijwiel over de Turfmarkt- brug alhier. Toen T. in de nabijheid van het kruispunt LimmerhoekVerdronkenoord was gekomen werd hij zenuwachtig omdat vanaf de Bierkade een auto kwam aanrij den. T. begon met zijn rijwiel te slingeren en reed tegen den muur van de op den hoek Verdronkenoord staande woning. Hij kwam hierbij met zijn achterhoofd tegen den muur, waardoor dit lichaamsdeel bloedend verwond werd. T. is door den G. G. D. over gebracht naar het Centraal ziekenhuis, waar bij onderzoek bleek dat de verwonding niet van ernstigen aard was. Hij kon na behan deling wederom naar zijn woning vertrek ken. Een strafbaar feit is niet geconstateerd. GESIGNALEERDE AANGEHOUDEN. Een persoon I. J. B. alhier, die nog iets met de justitie te vereffenen had en In het algemeen politieblad gesignaleerd stond is alhier aangehouden en overgebracht naar het Huis van bewaring alhier. EEN JUBILEUM VAN „NAZORG". De vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor Buiten gewoon L.O. te Alkmaar", kortweg meestal de „Nazorg" genoemd, zal op Donderdag 7 Maart haar 12 -jarig bestaan feestelijk herdenken door het houden van een propa- ganda-avond in de „Harmonie". Aanvankelijk opgericht met 25 leden, is dit aantal gestegen tot meer dan 350. In den loop der jaren zijn 65 zwakke kinderen uit gezonden naar een speciaal koloniehuis „Zonneoord" te Ede, hetgeen 'n bedrag van meer dan 3500 uit de vereenigingskas ge vergd heeft. Al spoedig bleek de noodzakelijkheid om het arbeidsterrein der vereeniging uit te breiden. Het avondonderwijs voor de oud leerlingen werd in 1928 georganiseerd. Het gemeentebestuur verleende hiertoe een jaarlijksche subsidie. Met ingang van 1 Oc tober 1936 werd deze subsidie wegens ingrij pende bezuiniging ingetrokken en de cur sus vervolgonderwijs opgeheven. In de jaren van zijn bestaan hebben vele oud-leerlingen van dit onderwijs geprofiteerd. Het aantal cursisten was gemiddeld 20. In 1931 werd de Nazorg-Arbeidsinrichting geopend. Zoo groeide het werk der vereeni ging steeds meer uit tot een noodzakelijken bovenbouw van de school voor Buitenge woon L.O. Het gemeentebestuur verleende krachtigen steun, het ledental groeide gesta dig en daardoor kon de vereeniging haar belangrijk maatschappelijk werk voortzet ten en uitbreiden. Het bestuur brengt hulde en dank aan het gemeentebestuur van Alk maar, aan de talrijke trouwe leden, die uit zuivere menschlievendheid hun jaarlijksche bijdrage geven en aan de vele belangstel lenden, die de arbeidsproducten van de „Nazorg" koopen. Het bestuur hoopt, dat vele leden en be langstellenden op den jubileum-avond aan wezig zullen zijn. BENOEMING ONDERWIJZERS. Ter vervulling van, de vacatures van on derwijzer aan de School voor Centraal 7e en 8e leerjaar en de Tesselschadeschool, ont staan door het aan de heeren J. Koelman en D. Gerritsma op hun verzoek eervol ontslag, bieden B. en W. de navolgende voordrach ten aan: School voor Centraal 7e en 8 leerjaar: 1. J. Schekkerman te Landsmeer; 2. H. Hessen te Almelo; 3. A. Tjallema te Wieringer- waard. Tesselschadeschool: 1. H. Hessen te Al melo; 2. J. H. Marwitz te Haarlem; 3. A. Tjallema te Wieringerwaard. B. en W. wenschen het bepalen van den datum der infunctietreding aan hun college te zien overgelaten. GESLAAGD. Voor het op 22 Februari te Alkmaar ge houden examen van de Ver. v. Leeraren in stenografie en machineschrijven slaagden: voor kantoortyp. in de Nederl. taal: de dames T. J. Kieft en G. M. F. Landman te Alkmaar en P. C. Jonker te Oudkarspel, alsmede de heeren M. den Herder te Hei- loo, P. Overdijk, L. Riemersma en J. de Haas allen te Alkmaar; voor handelstyp. in de Nederl. taal: mej. T. Greeuw te Oud karspel en de heeren W. J. Popma en B. J. Oortmeyer te Alkmaar; voor kantoorste nograaf in de Nederj. taal: mej. G. C. M. Kloet te Alkmaar; voor kantoorstenograaf in de Engelsche taal mej. A. Hollenberg te Alkmaar. Bioscopen. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Mid- dernacht-taxi (rom.-sens.); hoofdrollen Brian Donlevy en Frances Drake. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer Kouwe drukte (amus.); hoofdrol George Formby. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Moeder (dram.); hoofdrollen Kathe Dorsch, Paul Hörbiger, Wolf Albach-Retty. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Spionnage in de Maginot-linie (rom.-sens.- militair); hoofdrollen Victor Francen en Vera Korène. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Maandag 26 Februari. 8.30 uur, Groote kerk, verg. leden en be gunstigers afd. Alkmaar Ned. Bijbelgenoot schap. Dinsdag 27 Februari. 7.15 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, spreker de heer A. Evers voor den Nat. bond Landbouw en Maatschappij. 8.15 uur (en niet half 9 zooals is aange kondigd in een adv.), in het Oranjehotel te Bergen, rede van den heer Deggeller voor de afd. Bergen en Schoorl van de Vereen, v. fac. Lijkverbranding. Woensdag 28 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, lezing L. Wel ling, hoofdinspecteur l.o„ over Tweede ge deelte leidraad l.o. MILITAIR VLIEGTUIG MAAKT OP TEXEL EEN NOODLANDING. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie heeft een op Texel gestationneerd mi litair Focke Wulff-vliegtuig een noodlan ding moeten maken, nabij het vliegveld „Vlijt". Het ongeval geschiedde kort na den start. De noodlanding verliep vlot, doch werd gemaakt op een stuk bouw land ,dat door den dooi en den regen zeer drassig was geworden. Het vliegtuig zakte in den grond weg, zoodat geen poging om weer op te stijgen kon worden onderno men. De oorzaak van de noodlanding is niet bekend. De beide inzittenden bekwa men geen letsel. Daar de plaats, waar het ongeval Is ge beurd, niet aan den weg ligt, zal het niet eenvoudig zijn, het materiaal, noodig om het vliegtuig uit den drassigen grond te halen, spoedig ter plaatse te brengen. LEZING OVER „ONDERWIJSVERNIEUWING". Wanneer de heer L. Welling, hoofd inspecteur van het lager onderwijs en voorzitter van de vereeniging voor paeda- gogiek, die Woensdagavond in de dancing van de Harmonie een lezing zal houden over het tweede gedeelte van den „Leidraad voor het L. O.", dit opschrift zou lezen, zou hij waarschijnlijk zeggen: „Men spreekt allerwege in het land over „onderwijsvernieuwing", maar ik heb niet de pretentie iets nieuws te brengen". Wanneer men de paedagogische ge schriften van de laatste twee honderd jaar bestudeert, zal men steeds weer dezelfde denkbeelden ontmoeten. De hoofdinspectie van den heer Welling heeft getracht uit den chaos van denk beelden het goede te zoeken en dit in concreten vorm te gieten. Dit immers is noodzakelijk, want een van de redenen, waarom de nieuwe denkbeelden dikwijls geen ingang hebben gevonden is, dat zij slechts algemeen zijn gegeven en men zich niet gewaagd heeft aan een concrete uitwerking. Het is zeker een groote ver dienste van den heer Welling, dat hij zijn denkbeelden heeft uitgewerkt in een „Leidraad". Toen hij het vorige jaar een lezing voor het N. O. G. hield over het eerste gedeelte, was de belangstelling buitengewoon groot en we verwachten, dat velen ook de rede over het tweede gedeelte niet graag willen missen. TWEE HONDEN DIE HUN BAAS MISSEN. Aan het bureau van politie zijn inlichtin gen te bekomen omtrent twee kleine hon den, w.o. een dwergpinchertje, die met an dere personen waren meegeloopen. VLEESCH INVOEREN ZONDER STEMFELMERK. Terzake het in deze gemeente invoeren van een hoeveelheid rundvleesch zonder dat dit voorzien was van de vereischte stem- pelmerken is de slager J. B. te Heerhugo- waard bekeurd. De hoeveelheid vleesch is in beslag genomen en naar het Gemeente lijk Slachthuis overgebracht. BOND VAN IJSCLUBS IN NOORD HOLLAND. Voorafgegaan door een bestuursvergade ring, hield bovengenoemde bond Zaterdag middag een algemeene vergadering in pa viljoen Kinheim alhier. De heer H. G. Rijs, secretaris van den bond, sprak een hartelijk openingswoord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette den heer van Riesen, be stuurslid van den Frieschen bond van IJs clubs, en den voorzitter van den K.N.S.B. mr. Eecen van Oudkarspel. Spr. betreurde het, dat niet meerderen waren gekomen naar deze vergadering Na vaststelling der notulen werd namens het bestuur medege deeld, dat besprekingen waren gevoerd tus schen den K.N.S.B., den Ijsbond H.N. en den Bond van IJsclubs in Noordholland over sa menwerking. Goedkeuring was gehecht aan het plan, dat de IJ.H.N. en de bond van IJsclubs zou den samenwerken en gèzamenlijk de wed strijden zouden regelen. Zij zouden als het ware een organisatie vormen met bestuurs leden van beide bonden. Verdere besprekin- kingen zouden hierover nog gevoerd wor den en mede in verband hiermee werd de verkiezing van twee bestuursleden aange- hckiden. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd onder algemeene in stemming goedgekeurd. De rondvraag lever de geen bij zonderheden, waarna sluiting volgde. PUZZLE-RUBRIEK. Zooals vele inzenders van goede oplos singen reeds gemerkt hadden bestaat de deeler in onze opgave uit vier cijfers nl. x x 9 x. grote verscheidenheid EEN WOONSCHIP GEZONKEN. Een woonschip, bewoond door J. J. K. al hier en liggende in het water bij de Com pagniestraat is Zondagmiddag ten gevolge van lekkage gezonken. Dit zinken ging zoo snel in zijn werk dat de bewoners nauwe lijks tijd hadden eenige goederen daaruit in veiligheid te brengen. Door gemeentewer ken worden maatregelen genomen om het schip te lichten. DIERENBESCHERMING. Zaterdagavond is nabij het politiebureau zwervend aangetroffen een klein bruin hondje van het vrouwelijk geslacht, niet ge coupeerd. De eigenaar wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door onze abonné's gesteld worden aan dr. B. J. C. te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. Broedresultaten afhankelijk van de schaaldikte der eieren. Bij de beschrijving van de eischen waar aan broedeieren moeten voldoen, noemde ik ook de kwaliteit der schaal. Eieren met ab normale ruwe schalen of zeer dunne licht breekbare schalen moet men niet nemen. Een Canadeesche specialist prof. Munro te Ottawa heeft nu het verband bestudeerd tusschen de hoedanigheid der schaal en de broedbaarheid der eieren. Hij had opge merkt, dat dunschalige eieren minder goe de broedresultaten gaven dan eieren met sterke schaal en heeft nu bij een groot aan tal eieren metingen verricht teneinde ver band te vinden tusschen de hoedanigheid van de schaal en de broedresultaten. De sterkte der schaal hangt voor een groot deel af van de dikte, dus van het ge wicht. Daarmede hangt ook weer samen het soortelijk gewicht der eieren en dit kan met bepalen door het ei in zoutoplossingen van bekende concentratie te dompelen. In een zeer slappe zoutoplossing zakt een versch ei naar beneden, maar in een sterke zoutoplossing blijft het drijven. Munro maakte nu in het broedseizoen van 1939 een aantal zoutoplossingen en bepaalde daar mede van eenige duizenden broedeieren het soortelijk gewicht der eieren en dit kan men ei de broedresultaten nagegaan. Hij onderzocht eieren van Plymouth Rocks (het nationale ras in Canada) en van Wit Leghorns en kreeg de volgende resul taten. Van 2255 Plymouth Rocks eieren was het gemiddelde percentage broeduitkomst van de bevruchte eieren 82.3 pCt„ dus tamelijk mooi. Deze eieren schommelden wat hun soortelijk gewicht betreft tusschen 1.098 en 1.054. De eieren met het hooge soortelijk gewicht gaven veel betere broedresultaten dan die met het lage soortelijk gewicht. Een praktische grens lag bij 1.074. Boven dit cijfer waren 1915 eieren en deze gaven een gemiddeld resultaat van 87.3 pCt. De 340 eieren die er beneden lagen, kwa men slechts tot 55.7 pCt. Als men dien bij deze 2255 eieren het soortelijk gewicht be paald had, had men direct ongeveer een derde gedeelte voor het broeden kunnen af keuren en als consumptie-eieren kunnen verkoopen. Van de 2549 Wit Leghorn eieren lagen er 2478 boven de 1.074 en slechts 71 daar beneden. De eieren hadden dus in verhouding een veel zwaardere schaal dan de Plymouth Rocks. De eieren boven de 1.074 hadden een gemiddeld broedresultaat van 85.9 pCt. en die er beneden van 50.9 pCt. Ook hier weer belangrijke verschillen derhalve. Tevens bleek bij dit onderzoek het eigenaardige feit, dat de eieren van een zelfde hen ook onderling nog verschilden in soortelijk gewicht. Dit is iets wat men niet zou verwachten aangezien de eieren van eenzelfde hen meestal tamelijk constant zijn van samenstelling van allerlei onder deden. Nu kan men in de praktijk' natuur lijk niet gaan werken met een heele serie zoutoplossingen, doch dit is ook niet noodig. Als men er een maakt van ongeveer 1.073 is dat voldoende. Eieren die dan in deze vloeistof zinken zouden als broedeieren ge bruikt kunnen worden. Eieren die er in drijven kan men beter direct verkoopen voor de consumptie. De eieren moeten na tuurlijk versch onderzocht worden, in elk geval binnen 24 uren na het leggen, anders gaat de luchtkamer een beslissende rol spe len bij deze proef omtrent het soortelijk ge wicht. Ook moet de zoutoplossing op een con stante temperatuur van 70 graden F. zijn om betrouwbare resultaten te kunnen geven. Daardoor wordt het dus ai moeilijk voor de praktijk om nauwkeurige metingen te doen. Trouwens, we hebben hier te doen met een enkele proef met bepaalde kippen en ik vermoed dat overeenkomstige proeven in andere landen met andere kippen wel weer heel andere uitkomsten zouden geven. Zoo zullen Barnevelder eieren veel zwaarder zijn wat soortelijk gewicht betreft dan Wit Leghorn eieren en ook eieren van Rhode Island zullen weer anders zijn. Behalve deze rasverschillen zullen er ook stamverschillen zijn. Fokkers die al jaren lang op sterke eieren fokken zullen waar schijnlijk betere resultaten boeken dan zij die minder op de dikte der eischaal gelet hebben. Ook de voeding der hennen zal van be lang zijn. Het is immers bekend, dat bij kalkarme voedering of bij een tekort aan vitamine D al heel gauw dunschalige eieren gelegd worden De methode van Munro lijkt mij dan ook nog lang niet geschikt voor de praktijk, maar zij lokt uit tot voortgezet on derzoek en de voorloopige resultaten zijn zeer zeker merkwaardig genoeg. Interessant is dat de natuur er ook bij de vorming van eischaal naar streeft het ei zoo goed mogelijk te vormen, zelfs ten koste van het lichaam der hen Als n.l. het voer geen kalk genoeg bevat zal het lichaam eerst probeeren de noodige kalk uit het £aatste iedcfUea Ongecorrigeerd.) ERNSTIGE STEEKPARTIJ OP BOERDERIJ TE RENSWOUDE. Twee ernstig wonden. en twee licht ge- Gisteravond heeft in een boerderij te Renswoude een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij twee personen ernstig en twee licht werden gewond. De 26-jarige mejuffrouw O. uit Ederveen had sedert geruimen tijd verkeering met den even ouden landbouwerszoon H. uit Veenendaal, hetgeen tegen den zin van de ouders van het meisje was. Gisteravond waren H. en juffrouw O. op hezoek bij een zwager van het meisje, den landbouwer B. te Renswoude. De twee broers van juffrouw O., die eveneens bezwaren tegen deze verkeering' hadden, drongen toen opeens de woning van B. binnen. Er ontstond een hevige vechtpartij tusschen H. en de Broers O. H. trok uit angst zijn mes en stak in het wilde weg, waarbij hij o.a. zijn meisje ver wondde. Intusschen was de hulp van de politie en een dokter ingeroepen. De 37- jarige G. O. bloedde hevig uit hoofd en handen en lag bewusteloos op den grond. Na verbonden te zijn werd hij naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Zijn jongere broer, de 19-jarige T. O., had ver wondingen aan de handen, o.m. was een pees doorgesneden. De verwondnigen wa ren echter niet van ernstigen aard. Deze jongeman werd verbonden en naar het politiebureau overgebracht, waar hij werd opgesloten. Ernstiger was het met H. gesteld. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij niet ver voerd mocht worden. De dokter constateer de o.a. een zware hersenschudding. Zijn toestand is hopeloos. De verwondingen van mej. O. zijn van1 weinig beteekenis. De landbouwer B. bleef ongedeerd. Zijn vrouw ,die in het kraam bed ligt, kreeg door het gebeurde een zenuwtoeval. VADER EN ZOON VERDRONKEN. Gistermiddag is te Haalderen, onder de gemeente Bemmel, de zestienjarige de Bruyn bij het schaatsenrijden in 'n wak ge reden. De vader zag het ongeluk en wilde zijn zoon te hulp komen. Beiden verdwenen in de diepte. De drenkelingen werden spoe dig op het droge gebracht. De jongen was reeds overleden. De vader gaf nog eenig teeken van leven. Kunstmatige ademhaling heeft hem echter niet kunnen redden. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gisteren is de 25-jarige wielrijder W. B. uit Hellendoorn op den rijksweg Zwolle Almelo in de buurtsrhap Haarle door een auto afkomstig uit Enschedé aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. DOOR ZAND BEDOLVEN EN OMGEKOMEN. Terwijl de landbouwer J. M. de B. le Bathmen bezig was mangelwortelen uit te graven, stortte de wal van de kuil plotseling in, met het gevolg, dat de man onder het zand werd bedolven en door verstikking om het leven kwam. SUMNER WELLES BIJ CIANO. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, is te 10 uur door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, ontvan gen. Later deelde hij den journalisten mede, dat het onderhoud zeer hartelijk was ge weest. SDut ko-ii frand&n! Nou en óf II Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. beenderstelsel te trekken. Dat wil dus zeg gen dat de beenderen in 't lichaam min of meer uitgeloosd worden ten bate van de ei schalen Heel lang kan dit proces natuurlijk niet duren want dan worden de beenderen te week en legt het lichaam het af. Toch is deze wisselwerking tusschen beenderstelsel en bloed bij kippen heel sterk en kan men zelfs het beenderstelsel min of meer be schouwen als een voortdurend wisselend kalkreservoir. De beenderen zijn dus aller minst zooals men vaak denkt een doode harde massa, zooals wij die uit het skelet kennen, maar zijn levende deelen van het lichaam waarin voortdurend zeer voorname scheikundige omzettingen plaats vinden, vooral bij leggende kippen. Lost er te veel van de kalk uit de been deren op ten behoeve van de eischalen dan treedt spoedig beenverweking op een aandoening die wij in het voorjaar nog al eens aantreffen. De beenderen worden dun en week, breken gauw, zijn gemakkelijk te buigen en de kippen leggen plat tegen den grond onmachtig te loopen. Velen verwarren dit met verlamming, waarmede deze aandoening echter totaal niets te ma ken heeft. De volgende keer zal ik over moderne onderzoekingen omtrent de kalk- vorming der eischaal nog een en ander ver melden. Nadruk verboden. DR. B. J. C. TE HENNEPE. (OPGAVE AUKS' Bi. van Mai STAATSLEENIN 3-3 'A Ner* 3 Ned.-lndie 5'A Duitscb BANK-1NSTELLI Amsterd Baak Handel Mij. Koloniale Be Ned Ind. H 1NDUSTR. ON Alg. Kunstzijde Calvé Delft Nederl Ford Lever Bros Philips Gloei! INDUSTR. OND Am. Smelting Anaconda Betkleh. Steel Cities Service General Motor Kennecott Cop North America Republic Steel Standard Bran Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MA A H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suik Verg. Vorstenl MIJNBOUW. Alg. Explor. Redjang Lebot PETROLEUM. Dordtschc Pet Kom Petr. Phillips Oil. Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubl Deli Bat. Rub! Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Ta; Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTI HollandAmer JavaChinaJ Kon. Ned. Stc Scheepvaart TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORV Atchison lop Illinois Central Southern Paci Southern Railu Union Pacific Can. Pac. Prolongatie vor gNoteering per i'Exclaim. Nil WISSELKC New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belf Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo RAAD VOO De Boli Op 18 Nover werd Nederla grootste scheep dezen oorlog or 8300 ton groot Bolivar" van d sche Stoombool Engelsche kust op weg van A en vervoerde manning van er regelmatig pen van de Eng vaarders alle pc om de opvaren* ploffing was zo maal een over de ramp hadde 86 personen bi komen: de kap 67 passagiers ning. Gister werd voor de scheep verhooren blee rol is gehoude deuren, die in mogelijk dicht stonden. De m; heid de deuren rol kon door 1 's avonds niet volgenden dag den. Thans wc sloepenrol gehc nooit. De kapi gedood, werd gezagvoerder. De inspecteu vaart ,de heer de, dat de ladi geen aanleidin dat de, ontplof schied. Onmog „Simon'Böliva een mijn-ramp Van de magne kend om daar zeggen. Doch zijn geweest da Spr. meende de route gems voorzoover bei deze ramp ligl commissie van voerig heeft b maatregelen zi

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2