VREEMDE VLIEGTUIGEN VLOGEN OVER ONS GRONDGEBIED. PE KENNER. ENGELSCHEN BOVEN ONS LAND, VERKLAART BERLIJN. Een Duitsch vliegtuig boven Oss. Het vuurde terug op Nederlandsch toestel. VREEMDE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. Fabrieksbrand te Delft. Loods met glaswol uitgebrand. DIJKDOORBRAAK BIJ VARSSEVELD. DRIE ARRESTATIES TE BELLINGWOLDE. 26 dooden bij de ramp van de „Den Haag". Diefstal van militaire goederen. Bij het spelen door het ijs gezakt. TWEEDE BLAD. 2 Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag opnieuw Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied hebben ge vlogen. „Zoo werd, zonder dat twijfel mogelijk is", aldus dit bericht, „vastge steld, dat te 22.00 uur een vliegtuig over het eiland Terschelling is gevlo gen in oostelijke richting, te 22.23 uur vloog een toestel bij Nieuwe Schans ten oosten van Groningen in zuidwestelijke richting. In de laatste drie gevallen was het zeer gemakkelijk te constsateeren, dat de toestellen over Nederlandsch gebied vlogen, aangezien de vliegweg boven Duitschland tot de grens nauw keurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Nederlandsch gebied gevlogen. In het bijzonder heb ben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territoir geschonden, toen zij met een aantal toestellen langs verschillende wegen dwars over Nederlandsch gebied naar de Duitsche grens vlogen" Een gezaghebbend commentaar. Van gezaghebbende zijde wordt hier bij opgemerkt: De door D. N. B. megedeelde over vliegingen door Britsche vliegtuigen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten dat zich onder de hier te lande gesignaleer de vreemde vliegtuigen waarvan de nationaliteit niet kon worden vastge steld, zich Britsche toestellen hebben bevonden. Wel zijn deze week een aantal schen dingen van het Nederlandsch rechtsge bied door Duitsche vliegtuigen vastge steld. In deze gevallen bestond er ontwijfel bare zekerheid, zooals o,m. bleek toen, bij een ontkenning van Duitsche zijde, de regeeringspersdienst het type van het in overtreding zijnde vliegtuig kon noemen, waarna de Duitsche tegen spraak niet is herhaald. Repliek van het D.N. B. Na de Duitsche vaststelling, dat over Holland verscheidene malen, volgens onaanvechtbare waarnemingen, Engel sche vliegtuigen vlogen" aldus het Düitsche Nieuwsbureau, "heeft hét Hol- landsche agentschap A. N. P. zich ge haast, harerzijds te verklaren, dat van zulke schendingen der Hollandsche neutraliteit dcor Engeland, van Hol landsche zijde niets bekend is. Tot het doen van deze mededeejing geloofde het agentschap genoopt te zijn, ofschoon het zelf toegeven moet, dat onder de vreemde vlietuigen, die over Holland gevlogen zijn en waarvan de natio naliteit niet vastgesteld kon worden „natuurlijk" Engelsche geweest kunnen zijn. In dezen samenhang haast het Hollandsche agentschap zich verder, trots het aanwezig zijnde Duitsche de- 's-Gravenhage, 25 Febr. De regeeringspersdienst meldt: Een Nederlandsch jachtvliegtuig heeft hedenochtend boven Oss een Duitsch Heinkel-honderdelf-K-vlieg- tuig op omtrent achtduizend meter hoogte aangetroffen. Het Duitsche vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg waar het werd aan gevallen, waarop het Duitsche toe stel terugvuurde. Het Duitsche vlieg tuig is bij Reusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Neder land -h rechtsgebied heeft geschon den doch bovendien de vermetel heid heeft gehad het vuur te openen op een Nederlandsch vliegtuig, dat in de rechtmatige uitoefening van zijn bewakingstaak optrad zal de Nederlandsche regeering te Berlijn ernstig protesteeren. Heden is in de omgeving van Wouden berg een Duitsch vliegtuig waargenomen waarvan de kenteekenen duidelijk zijn vast gesteld. Het vliegtuig bewoog zich van 't z.-o. naar het noord-westen. Het is van den grond af onder vuur genomen door luchtdoel-artil lerie waarop het terugkeerde in zuid-ooste lijke richting. Ook naar aanleiding van deze neutraliteitsschending zal de regeering stap pen te Berlijn ondernemen. menti te beweren, dat Duitsche vlieg tuigen gedurende de laatste week over Hollandsch gebied gev'ogen zijn. Het steunt deze bewering daarop, dat men in Holland gelooft, het type van zulk een Duitsch vliegtuig te hebben herkend en verder daarop, dat op deze, reeds één maal van Hollandsche zijde op het Duitsche démenti gemaakte opmerking, geen verdere Duitsche ontkenning volg de. Hierop moet nadrukkelijk onder de aandacht gebracht worden, dat aangif ten van zoogenaamde vluchten over vreemd gebied door Duitsche vliegtui gen, van Duitsche zijde alleen dan, ont kend worden, als deze aangiften on.aan vechtbaar als vergissing kunnen wor den vastgesteld. Wat de Hollandsche bewering betreft, dat een Duitsch vliegtuig van het type Heinkel Drie herkend is, moet er de aandacht op ge vestigd worden, dat bij de bevoegde Duitsche autoriteiten zulks een type heelemaal niet bekend is". (Zooals reeds gemeld, moet dit dan ook zijn het type Heinkel 111. Red). A.N.P.Niets toe te voegen, Het A. N. P. teekent hierbij aan, dat het aan zijn vorige mededeeling niets heeft toe te voegen. Niet-ontploite granaten richten schade aan. De regeeringspersdienst meldt, dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag in het centrum en het westen van het land op vliegtuigen van vreemde, doch onbekende nationali teit, door afdeelingen luchtafweer geschut is geschoten. Op het terrein van de cargadoorsfirma D. Burger en Zn. aan de IJselhaven te Rotter dam is een niet ontplofte granaat van het luchtafweergeschut neergekomen. Het pro jectiel drong diep in den grond. Er werd een militaire wacht bij geplaatst. Zaterdag morgen is het door militairen uitgegraven. Te Rijsoord is bij de familie Reedijk aan den Rijksstraatweg een projectiel door een dak geslagen, waarbij een ijzeren rolluik ernstig werd beschadigd. De bewoners slie pen in de kamer die achter het rolluik is gelegen, doch persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Op het terrein van Van Deventer's Glas fabrieken te Delft, waar eenige weken ge leden een loods door het vuur werd ver nield, is Zaterdagavond wedeiom brand ontstaan, ditmaal in een afdeeling van een grooter gebouw, waar een aanzienlijke hoe veelheid glaswol lag opgeslagen. Aangezien muren, vloeren en plafonds in dit gebouw van brandvrij materiaal zijn opgetrokken en het gebouw bovendien door branddeuren, welke zich bij brand automatisch sluiten in verschillende vak ken, kan worden verdeeld, slaagde de po litie-brandweer er zonder veel moeite in het vuur met behulp van vier stralen tot de opslagruimte te beperken. Wanneer het vuur de aangrenzende machine-afdeeling zou hebben bereikt, zou de schade veel grooter zijn geweest dan thans. Nu bleef deze begrensd door het verloren gaan van ongeveer 60 ton glaswol, ter waarde van J' 45.000. Verzekering dekt de schade. OP TWEE PLAATSEN GEBROKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het water van de Slingerbeek bij de Kieftebrug in den weg Varsseveld-Lichtenvoorde, gestegen tot den bovenkant van de kade, welke op twee plaatsen is doorgebroken. De weg tusschen de brug en Varsseveld en die van Varsseveld naar Aalten is voor een groot deel overstroomd. De huizen bleven echter voor het water gevrijwaard. De auto's welke ter plaatse passeeren, verdwijnen voor de helft onder water. De burgemeestser van Wisch, waartoe Varsseveld behoort, de heer J. J. G. Boot, was den geheelen nacht op den dijk aanwe zig. Hij verzocht onmiddellijk na de door braak militaire hulp. Er zijn toen ongeveer veertig militairen gekomen met materiaal om den dijk te dichten. De reeds voor de doorbraak aangevangen werkzaamheden om de Slingerbeek ijsvrij te maken, zijn gister den geheelen dag voortgezet. Hierbij werd van springstof ge bruik gemaakt. Nadat de genie de verschillende ijsdam- men welke in de Slingerbeek waren ont staan, had opgeblazen, kon het water snel ler afvjoeien. Ondergeloopen zijn de Aalten- sche weg en de Halsche' weg, beide over 'n afstand van ongeveer vijf honderd meter. De overstrooming bleef buiten het dorp Varsseveld. Wel staan de sporen van het tramstation der Geldersche tramweg maat schappij blank. Dit station ligt aan de lijn DoetinchemLichtenvoorde, welke uitslui tend voor goederenverkeer wordt gebruikt Het water staat dertig tot veertig centime ter hoog. Gevaar voor de omgeving bestaai er niet. Nieuwe gezant te Teheran. - De regee ringspersdienst meldt: De heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol is aange wezen o mte Teheran op te treden als Hare Maesteits buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de regeering van Iran. vraacit en rookt COCKTAIL UNITED CIGARETTE FACTORIES INC. In verband met ontdekte spionna jezaak. In aansluiting aan het bericht over de ont dekking van het geval van spionnage en de arrestaties in Groningen en Noordholland verneemt het Vbld. nog het volgende: Behalve de reeds eerder gemelde 3"arrestaties te Sint Paricras, werden in den nacht vanDinsdag op Woensdag drie arrestaties verricht te Bellingwolde (Gron.) Het betreft hier zekeren R. L. en N. A. en voorts een-Duitscher, wel ke laatste zich bij de arrestatie hevig heeft verzet. L. was kantoorhouder der Posterijen te Bellingwolde. Het was 'ons bekend, dat hij ongeveer drie maanden geleden is geschorst in deze functie. Het blijkt thans, dat de schorsing is geschied in verband met de vermoedens van spionnage, die tegen den betrokkene werden gekoesterd. De tweede arrestant A. vervulde de be trekking van bedrijfsleider bij een groot landbouwbedrijf in Duitschland, even over de grens gelegen en genoemd Kïoster Düne- brock. Ook worden de gearresteerden ervan ver dacht medeplichtig te zijn. aan de ontvluch tingspogingen van de twee geïnterneerde Duitsche vlieger-onderofficieren uit 't fort Spijkerboor bij de Rijp. Deze geïnterneerden -lïé&ben zich in een gehuurde taxi ontdaan van hun uniformen, waarna zij zich hebben voorzien van inmid dels door hen ontvangen burgerkleeding. Een anderen taxi-chauffeur hebben zij vervolgens opdracht gegeven- hen over den Afsluitdijk in de richting van hun vaderland te brengen, welke poging,, naar men weet, door ingrijpen van de politie is verijdeld. Geen hoop op redding meer. De reedei'ij van het op 15 Februari j.I. door een explosie gezonken motortank schip „Den Haag" heeft bericht ontvangen, dat Zaterdag te Sint Just" in Cornwall het lijk is aangespoeld van één der opvarenden van het verongelukte tankschip. Vermoe delijk is dit het stoffelijk overschot van den 22-jarigen marconist M. Stegenga uit Wolvega De thans leeg aangespoelde twee reddingbooten zijn door de ge redde leden der bemanning niet herkend als de boot waarin zij zich bevonden, alvorens zij aan boord werden genomen van een Engelsch schip. Daar bovendien de marconist niet in dezelfde reddingboot had plaats genomen als de bediende van der Horst wiens lijk gisteren is aangespoeld, moet worden aangenomen dat uit eindelijk 26 personen bij deze ramp het leven hebben gelaten. Zeven arrestaties te Woudenberg. De gemeente- en rijks veld wacht te Wou denburg (Utr.) is op het spoor gekomen van een groot aantal diefstallen van militaire goederen. Militairen hebben goederen van verschillenden aard haver, aardappelen, ubberlaarzen, dekens, enz. verkocht aan tal van inwoners te Woudenberg, aldus 't Vbld. Zaterdagmiddag kregen twee burgers on- eenigheid. Daarbij zijn woorden geuit, die den veldwachter aanleiding gaven tot het doen van een huiszoeking. Zaterdagavond waren reeds 2 militairen en 5 burgers ge arresteerd. Een der militairen, die bekend heeft, gaf de adressen van een groot aantal burgers, aan wie goederen werden verkocht. Ook daar worden huiszoekingen verricht. Meer arrestaties worden weldra verwacht. Twee jongens te Best verdronken. Gistermiddag zijn twee jongens, de elf jarige zoon van de familie Ronink en de twaalfjarige zoon van de familie Geenen, beiden uit Eindhoven, bij het spelen op het ijs van het Wilhelminakanaal te Best te wa ter geraakt en verdronken. De jongens sprongen van de eene schots op de andere. Op een noodlottig oogenblik vonden hun voeten niet voldoenden steun, waardoor beide knapen in het water vielen. Kort na het ongeluk ging de politie ter plaatse dreggen, doch gisteravond om 9 uur had men de lichamen nog met gevonden. EEN PROEFSTEMMING TE GOUDA. In Gouda heeft het Centraal Drankweer- comité een proefstemming georganiseerd over de al- of niet-toelatmg van vergun ningen in een bepaalde wijk der gemeente met ongever 7000 inwoners. Zaterdagmiddag is ten overstaan van de wethouders Koen.ans, Polet en Sanders, officieel de uitslag dezer stemming vast gesteld. Van de kiesgerechtigde bewoners waren 61% tegen toelating van vergun ningen, 15.88 voor bperkte en 4.15 f, vooi onbeperkte toelating van vergunnin gen. AUTO-ONGELUK OP DEN WAGENINGSCHEN BERG. Chauffeur gedood, Gistermorgen is te Wageningen op den Hij is in Ziekenzorg opgenomen, waar ook de heer P. werd verbonden. Wageningschenberg een auto bestuurd door den 25-jarigen G. Turken uit Am sterdam, waarin twee passagiers gezeten waren, in volle vaart tegen een boom ge reden. De auto werd vrijwel geheel ver nield. De chauffeur werd door den schok op slag gedood. T. bestuurde een auto, waarin behalve hijzelf nog twee inwoners var, de hoofd stad waren gezeten. Hij trachtte in snelle vaart een voor hem rijdende auto te pas seeren. Deze auto gaf evenwel een teeken om linksaf te slaan .waardoor T. genood zaakt was eveneens naar links uit te wij ken. Door deze manoeuvre botste de auto tegen een langs den weg staanden boom, waardoor hij vrijwel geheel werd ver nield. T. was op slag dood. De beide andere inzittenden, de 28-jarige T. A. Pruim en de heer Smit, werden beiden gewond. De heer Smit kreeg een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd en werd naar „Ziekenzorg" te Wageningen overge bracht. De heer Pruim werd aan de hand verwond. AMELAND ZIET WEER WATER AAN ZIJN KUST. Twee K.L.M.-vliegtuigen zijn Zaterdag middag op Ameland gedaald. Het eene bracht post en passagiers naar en van het eiland, het andere voerde brandstof voor de militairen aan. Het zal wel de laatste maal in dezen winter geweest zijn, dat uitsluitend per vliegtuig verbinding met den vasten wal werd onderhouden. Het landingsterrein was nauwelijks goed. Heden zal, naar men verwacht, het niet meer als zoodanig kun nen dienen. Westenwind en springtij bevorderen in hooge mate den dooi. Aan de noordkust van het eiland is de zee ijsvrij en volgens waarnemingen van de vliegers zijn er in de Waddenzee eveneens ijsvrije gedeelten. Bij aanhoudenden dooi zal de postboot een poging wagen den vasten wal te bereiken. Ameland hoopt nu spoedig uit. zijn isole ment, dat twee maanden duurde, bevrijd te zijn. TROUWBELOFTEN EN .GELD LEENEN. De recherche te Maastricht heeft aange houden den 39-jarigen H. C., die zich sinds eenige maanden te Maastricht heeft geves tigd en er een beroep van schijnt te heb ben gemaakt, jonge meisjes order trouw beloften te bewegen hem geld te leenen. De man was voor het examen van voet verzorger afgewezen. Hij heeft echter het door de commissie daarvoor afgegeven be wijs vervalscht en zich als zoodanig uit gegeven. C. is gehuwd en vader van drie kinderen. In Zuid-Limburg had hij kennis aange knoopt met meisjes. Eén van haar had hij reeds zoover het hoofd op hol gebracht, dat haar ouders hem eenige honderden guldens hebben geleend, terwijl hem ver der een flink bedrag voor hun huwelijks uitzet werd toevertrouwd. Deze gelden zijn verdwenen. Ook bij andere meisjes trachtte hij de zelfde praktijken toe te passen. Hij plaat ste huwelijksadvertenties en verscheidene, reflectanten dreigden eveneens het slacht offer te worden van deze handelingen. Tijdens het onderzoek van de politie bleek dat C. zich aan andere verduisterin gen heeft schuldig gemaakt en bovendien bij verschillende firma's te Maastricht en elders groote bestellingen heeft gedaan, zonder dat hij 'in staat was de goederen 'e betalen. De. verdachte wordt ter beschik king van de justitie gesteld. MET EEN ARRESTANT AAN DEN ZWIER. De arrestatie van den soldaat, die kort geleden, toen hij bij een vriend op de Gelderschekade te Amsterdam op bezoek was, den muntmeter lichtte, heeft nog een merkwaardigen nasleep gehad, aldus de Crt. Toen deze soldaat bij de politie had be kend, dat hij inderdaad in een oogenblik, waarin zijn vriend even ging stempelen; den meter had nagekeken, werd hij over geleverd aan de militaire politie. De man hoorde te Amersfoort thuis en zoo werd zijn commandant gewaarschuwd met het verzoek verdachte te doen afhalen en naar zijn garnizoen terug te brengen. Men zond uit Amersfoort een korporaal, die een zeer merkwaardige voorstelling van zijn plicht had, Inplaats van den arrestant terstond naar Amersfoort te brengen, ging hij met hem zooals men dat in Amsterdam pleegt te noemen „een grachie om" en deze wandeling zette hij voort door donker Amsterdam, waar de korporaal en zijn mindere verschillende café's bezochten en op bezoek gingen bij vrouwen. Een agent van het bureau War moesstraat, die zijn vroegeren arrestant herkende en het zonderling vond, dat hij nu met een korporaal aan den zwier was, nam den soldaat en ook den korporaal mee naar het politiebureau, waar beiden werden opgesloten. Vermoedelijk zal nu een sergeant moeten komen om beiden af te halen. Het is te hopen, dat de geschie denis zich dan niet herhalen zal. Minister Albarda naar Rijn en Lek. - De minister van waterstaat heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de rivieren de Lek en den Rijn, teneinde zich van den ijstoe stand, inzonderheid bij Amerongen en Rhe- nen, op de hoogte te stellen. ACTIE TOT VERLAGING VAN DE LEERLINGENSCHAAL. De commissie van samenwerking uit de hoofdbesturen van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, 't Katholieke Onder wijzers Verbond in Nederland, het Nederl. Onderwijzers Genootschap, de Unie v. Chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Vereenigirg van Hoofden van scholen in Nederland heeft in een uit voerig gemotiveerd adres aan den minister raad er op aangedrongen alsnog de noodige gelden beschikbaar te stellen en een wets ontwerp tot wijziging van artikel 28 der la ger onderwijswet 1920 bij de Staten-Gene- raal in te dienen, waardoor het mogelijk zal zijn met ingang van 1 Augustus 1940 tot ver betering der leerlingenschalen over te gaan. SCHIERMONNIKOOG IS NOG STEEDS GEÏSOLEERD. Zaterdag bleek de toestand van het lan dingsterrein voor vliegtuigen op het eiland Schiermonnikoog niet te voldoen aan de eischen, welke er aan gesteld moeten wor den, wil een D.C.2 toestel er kunnen lan den, zoodat het K.L.M.-vliegtuig, dat regel matig post- en passagiersvluchten naar het eiland onderneemt, niet op Schiermonnik oog is geland. Hierdoor waren negen perso nen, die van hét vliegtuig gebruik hadden willen maken om den vasten wal te berei ken, genoodzaakt op het eiland achter te blijven. De reddingboot „Insulinde" te Oostmahorn kon in verband met den ijsgang in de Wad denzee deze personen niet kon overbrengen. Hoewel het ijs in de Waddenzee in bewe ging is gekomen, is nog geen open water ontstaan. De veerboot „Brakzand" kan den sedert het inzetten van den vorst gestaakten dienst, dan ook nog niet heiwatten. Men hoopt echter dat over enkele dagen de si tuatie zich in dier voege heeft gewijzigd, dat de scheepvaartverbinding tusschen Schier monnikoog en de Frjesche kust kan worden hersteld. Op het eiland heerscht gebrek aan levens middelen, brandstof en veevoeder. DEENSCHE KOTTER IJMUIDEN BINNENGEVALLEN. Door Duitsche vliegtuig beschoten. De schipper van den gistermorgen in IJmuiden binnengekomen Deenschen kot ter „Olympia", E. 544, heeft^gerapporteerd, dat toen hij met zijn vangst op weg was naar een Engelsche haven, door een Duitsch vliegtuig is beschoten. Het vlieg tuig cirkelde eerst eenige malen rond den kotter, waarna het over het scheepje scheerde en het met een machinegeweer beschoot. De kotter kreeg een zestal tref fers op dek, maar niemand werd gewond. Toen de E. 544, den steven oostwaarts wendde, werd hij door den vlieger met rust gelaten. De kotter zal nu zijn uit 175 kisten be staande vangst, in IJmuiden lossen. VRACHTAUTO TE DOORNSPIJK TEGEN EEN BOOM. Bestuurder op slag gedood. Zaterdagavond is te Doornspijk een vrachtauto van de Lemmer 3oot-Maat- cnappij, welke van Amsterdam op weg was naar Groningen tegen aan den rech- er en vervo'gens tegen aan den linkerkant van den weg staande boomen gereden. De oorzaak zou liggen in oververmoeidheid van den bestuurder. Deze, 26 jaar oud, af komstig uit Groningen, werd op slag ge dood. Een mede-inzittende werd niet ern stig gewond. Hij is bij omwonenden bin nengedragen. De vrachtauto werd totaal vernield. De betsuurder was vader van, een kind. DE TRUC VAN DEN FOTOGRAAF.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6