Haansteen akkertje SPORT EN WEDSTRIJDEN. 3Uxk éi Sjdv&ot JJidschciften Kou gevat Eindelijk weer voetbal, doch op een bescheiden schaal. Ai'een 6 eerstek as-wedstrijden. ORucqetÜihe. fuchtaaact ieuMet&H TWEEDE BLAD. 3 HANDELBESREKINGEN MET DUITSCHLAND. Te Den Haag is een Duitsche delegatie aangekomen voor het voeren van han delsbesprekingen met een Nederlandsche delegatie. Aan het hoofd van de Duitsche delega tie, die in hotel des Indes haar intrek heeft genomen, staat dr. A. Walter, ministerial- direktor van het Duitsche ministerie van landbouw. Aan het hoofd van de Nederlandsche de legatie staat dr. H. M. Hirschfeld, direc teur-generaal van handel en nijverheid van het ministerie van economische zaken. PROF. G. A. F. MOLENGRAAF 80 JAAR. A.s. Dinsdag', 27 Februari a.s., wordt de bekende Nederlandsche geleerde professor dr. G. A. F. Molengraaf 80 jaar. Hij was gedurende 18911897 buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam en maakte in dien tijd verschillende reizen en expedi- tieën, waarvan de voornaamste zijn naar West-Indië welker eerste gedeelte onder leiding van de professoren Martin en Su- ringar stond en zijn beroemde groote on derzoekin gsreis naar Centraal Borneo. In 1897 werd hij benoemd tot staats- geoloog van dc Zuid-Afrikaansche repu bliek. In 1899 bij het uitbreken van den boerenoorlog trad hij op als organisator en leider van het identiteitsdepartement. Dit bureau had spoedig, ook bij de Engels- schen, groote vermaardheid verworven door de snelle en nauwgezette wijze, waar op de inlichtingen over dooden en gewon den werden verstrekt. Na den boerenoor log heeft hij zich enkele jaren als consul ting geologist te Johannisburg gevestigd. Vervolgens was hij verbonden aan de hoogeschool te Delft, tijdens welke periode hij nog enkele expedities ondernam ter be- studeering van enkele geologische proble men, o.a. naar Timor en Transvaal. DE AMSTERDAMSCHE KERKERAAD EN DE VRIJZINNIGEN. Naar wij vernemen heeft de bijzondere kerkeraad der herv.- gemeente te Amster dam op voorstel van zijn onlangs ingestelde commissise voor contact met de vrijzinnige leden aan het bestuur der vrijzinnige her vormden aldaar een brief gezonden, waarin hij dezen voorstelt, bessprekingen over de verhouding tusschen den kerkeraad en de vrijzinnigen te openen. „Toeristenkampioen". De jongste „Toeristenkampioen" haalt her inneringen op aan den strengen winter van 1672 en geeft daarbij ile fraaie repro ducties van oude prentCrf De Waterlinie, die in het „rampjaar" tengevolge van de vorst toegevroren lag, bracht voor de be kwame militairen van den Zonnekoning heel wat moeilijkheden en toen tenslotte onverwacht de dooi inviel moest generaal Luxembourg zorgen, dat hij wegkwam. Had men van de zijde van de Staatschen geen verraad gepleegd, dan was een groote legermacht temidden van ijs en water ten onder gegaanJohan Paauw vertelt van de schoonheid van Houffalize, den parel van de Ardennen, G. Roekei schrijft over het oude stadje Buren. Voorts bevat het verzorgde nummer o.m. een aardige schets over het eiland Ameland. v Inhoud „Autokampioen" no. 8. De Autokampioen behandelt ditmaal uit voerig het vraagstuk „Hoe zit U achter het stuur" en geeft daarbij een groot aantal il lustraties, die aangeven hoe het moet en hoe het niet moet. Zeer lezenswaardig is voorts o.m. het artikel over energie verduis tering bij de auto, waaruit blijkt, dat drie kwart ervan nutteloos verdwijnt. Een op vallend goede foto-montage verlucht het geheel. Uit de groote reeks van bijdragen, die het nummer verder nog bevat noemen we „Speciale automobilisten service", „Hoe U personeele belasting terug kunt krijgen" en „Parkeeren behoort gratis te zijn". - Voetbal Zes eerste klas-wedstrijden werden giste ren gespeeld en wel met de volgende uit slagen: Afdeeling D Afd. A: H.B.S.Feijenoord 04 Xerxes—V.U.C. 2—3 Afdeeling IV Afd. A: M.V.V.—Helmond 5—0 LimburgiaJuliana 18 Willem IILonga 22 EindhovenNoad 0—1 H.B.S.Feijenoord 04. Eindelijk, na de ongewilde rust van wei- haast drie maanden is de voetbal vandaag weer aan het rollen gegaan. Op Houtrust in den Haag werd de wedstrijd tusschen H.B.S. en het Rotterdamsche Feijenoord ge speeld. Dat er voor dezen wedstrijd veel animo van de zijde van het publiek zou be staan, was te begrijpen. Van stijfgeworden spieren was, althans bij Feijenoord, niet veel te bespeuren. Het veld was goed be speelbaar, doch wel glibberig. De Rotter dammers waren over alle linies sterker dan H.B.S. Het spel was zoo nu en dan wel wat peuterig, doch daartegenover stonden snelle plotselinge doorbraken van de rood-witten, welke meestal doel troffen. De achterhoede van H.B.S. had het dan ook zwaar. Vooral doelman Pellikaan heeft menig doelpunt voorkomen. Toch konden de Hagenaars niet beletten, dat de Rotterdammers met een 4O-overwinning naar de Maasstad terug keerden. Na 20 minuten gaf de rechtsbuiten Zanen aan Vrauwdeunt een goede kans, die deze keurig benutte (0—1). Het plaatsen van H.B.S. was niet zuiver en bovendien strand den zij, indien een aanval werd opgebouwd, voortdurend op de hechte achterhoede van Feijenoord, Tot doelpunten kwam het voor rust echter niet meer. In de tweede helft kwam H.B.S. er iets beter in. Er waren en kele goede aanvallen, maar aan de afwer king ontbrak nog al iets. Feijenoord maakte zelfs even daarna een tweede doelpunt door Vrauwdeunt. Bij H.B.S. verwisselden Lan- gelaan en v. d. Vegt van plaats, doch ook dit. mocht niet baten. Vente maakte voor Feijenoord het derde en vierde doelpunt. Xerxes—V.U.C. 2—3. Het terrein van Xerxes aan den Wilgen- plas had de vorstperiode goed doorstaan, het was wel is waar nog zacht, maar stel lig behoorlijk bespeelbaar. Er waren onge veer 4000 toeschouwers. Xerxes miste den steun van Dijksman en Dubbelman, terwijl V.U.C. het zonder Bon der moest stellen. Xerxes begon uitstekend en het was Schut, die de thuisclub reeds na 5 minuten de leiding gaf (10). De vreugde van Xerxes was slechts van korten duur, want nauwelijks twee minuten later trok B. de Harder er tusschen uit om zijn ren met een schot te besluiten, waarbij de bal van den paal in het net sprong (11), Voor de rust was het verder een vrij aardige wedstrijd, waarin over het algemeen het spel gelijk opging. Stam schoot eens tegen de lat en aan den anderen kant deed Schut hetzelfde. Even voor de pauze slaagde Schut er in om Xerxes andermaal de leiding te geven (2—1). Na de hervatting kreeg de Xerxes-verde- diging het hard te verantwoorden. V.U.C. kreeg eenige hoekschoppen te nemen en bij een daarvan was het K. de Harder, die den bal in het net werkte (22). Een paar mi nuten daarna kreeg V.U.C. een vrijen schop te nemen, van Gelder plaatste den bal mooi voor den doelmond, de uitgeloopc Xerxes- doelman sloeg mis en toen had Erik weinig moeite om den bal in het verlaten doel te trappen (23). V.U.C. bleef iets sterker, maar wat in- den doelmond van Xerxes terecht kwam, belandde in de veilige han den van v. d. Peppel. Tegen het einde raakten de spelers ongeoefend na zulk een langdurige rust periode danig vermoeid, zoodat het laat ste kwartier niet veel meer was dan wat heen en weer getrap. Verandering in den stand kwam er niet meer, zoodat V.U.C. met 32 won. VERGADERING DER TWEEDE, DERDE EN VIERDE KLASSERS. Zaterdagmiddag is een algemeene verga dering der vereeniging van tweede, derde en vierde klassers gehouden in Krasnapols- ky. Het bestuur werd als volgt samenge steld: A Cassée, voorzitter, J. W. L. Scher- penhuizen, secretaris, H. P. J. Kolen, pen ningmeester, T. Bonsema, O. de Vries, G. Hohmann en H. B. Verbeek, commissaris sen. Tot leden voor de bondsvergadering wer den aangewezen: voor de tweede klasse J. Kruyver, H. Scheen en I. A. Galavazi; voor de derde klasse H. de Jong en G. Hohman en voor de vierde klasse J. A. W. Bergvelt. De heer A. ter Zee werd aangewezen als secrearis van het afdeelingsbestuur van den K.N.V.B., afd. I. Zwemmen INTERNATIONALE ZWEM WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Rie van Veen slaat Fernande Caroen. Metman verbetert Nederlandsch re cord 200 meter rugslag'. Tony Byland wint van Jo Waalberg. Onder zeer groote belangstelling zijn he denavond internationale wedstrijden in het oostelijk zwembad georganiseerd door de Rotterdamsche Dames Zwemclub. De ver richtingen der zwemmers en zwemsters stonden op een hoog peil. Op vrijwel alle nummers werden prachtige tijden geno teerd. In het centrum der belangstelling stond natuurlijk de strijd tusschen Rie van Veen en de Belgische zwemster Fernande Caroen op de 400 meter borstcrawl. Zestien maal moest de baan worden afgelegd, 15 maal tikten de beide zwemsters tegelijk aan. Bij het ingaan van de laatste 25 meter zette de Nederlandsche kampioene een spurt in en liep op haar tegenstandster uit en hoe „Caroentje" zich ook inspande, zij kon niet meer voorkomen, dat Rie van Veen met en kele meters voorsprong als eerste aantikte. De Nederlandsche noteerde een tijd van 5 min. 21 sec., terwijl Fernande Caroen er 1.5 sec. langer over deed. De tijd van de R.D.Z.- zwemster is de beste, welke zij ooit op dezen afstand heeft gemaakt. Zij bleef slechts 5 seconden boven het Nederlandsch record van Willy den Ouden, dat op 5 min. 16 sec. staatsedert 1934. Op de 200 meter schoolslag werd Tony Byland uit Hilversum met ruim vier secon den voorsprong eerste voor Jo Waalberg. Dit is de eerste maal, dat de A.D.Z.-zwemster de meerderheid heeft moeten erkennen van Tony Byland, die den zeer fraaien tijd van 2 min 59.9 sc. noteerde en dus voor den eersten keer onder de drie minuten bleef. Cor Kint zegevierde op de 100 meter rug slag in 1 min 14 sec. Irene van Feggelen werd tweede, zooals den laatsten tijd ge woonlijk het geval is geweest. Een spannende strijd ontwikkelde zich tusschen Alie Stijl, die weer eens cp de borstcrawl uitkwam, en Bep Groenendijk. De Meeuwenzwemster won, doch beide tijden toonen aan, dat er fel om de eerste plaats gekampt is. Met Rie van Veen en Bep van Schaik hebben wij dus op het oogen- blik vier crawlzwemsters, die allen goed zijn voor tijden tusschen de 1 min. 7 en 1 min. 8 sec. en de situatie is zoo, dat verbetering van de persoonlijke prestaties van dit viertal zeker niet uitgesloten mag worden geacht. Wat de heerennummers betreft, Piet Met man slaagde er in het Nederlandsch record op de 200 meter rugslag te verbeteren. Hij had in van Daalen geen ernstigen concur rent en dus was het een bijzonder fraaie prestatie het record van Stans Scheffer met 0.6 sec. te verbeteren. De voornaamste uitslagen waren: 400 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (R.D.Z.) 5 min. 21 sec., 2. Fernande Caroen (België) 5 min. 22.5 sec., 3. Bepaie van Schaik (Meeuwen) 5 min. 50.6 sec. 200 meter schoolslag di&nes: 1. Tony By land (Hilversumsche zwemclub) 2 min. 59.9 sec., 2. Jo Waalberg (A.D.Z.) 3 min. 4 sec., 3. Jo Koster (Vlaardingsche zwemclub) 3 min. 9.8 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Cor Kint (Z.C. Rotterdam) 1 min. 14 sec., 2. Irene van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 17.4 sec., 3. Dini Kerkmeester (Z.C.R.) 1 min. 18.4 s. 200 meter rugslag heeren: 1. Metman (IJ) 2 min. 34.4 sec. (nieuw Ned. record), 2. van Daalen (IJ) 2 min. 51 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Alie Stijl (Meeuwen) 1 min. 7.4 sec., 2. Bep Groenen dijk (R.D.Z.) 1 min. 7.8 sec., 2. Willj^Soete- kouw (R.D.Z.) 1 min. 14 sec. Kunstrijden WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Bij stralende zon en uitstekende ijscondi- tie zijn gisteren op de Amsterdamsche kunstijsbaan de eerste nationale wedstrij den in het kunstrijden verreden. De tweeduizend toeschouwers kregen bui tengewoon fraai rijden te zien. Door de toe passing van de zichtbare beoordeeling bleef het pubilek voortdurend van den stand op de hoogte. De verrichtingen van de rijders en paren stonden op een goed peil en de jury, be staande uit de Belgische arbiters, dr. Claes en Nicaisse en de Nederlander de Voogd, had geen gemakkelijke taak. De wedstrijden stonden onder de leiding van den internationalen scheidsrechter Witt. De president van de Internationale Eis- laufvereinigung de heer G. W. A. van Laer, die tijdens den wedstrijd op de baan aanwe zig was, sprak zich zeer waardeerend uit over de organisatie. Het bestuur van den K.N.S.B. was verte genwoordigd door den voorzitter mr. C. P. Eecen, die aan het einde van den wedstrijd in het restaurant der kunstijsbaan de prij zen uitreikte Mej. Lamping werd met meesterlijk ge reden verplichte figuren en een „keur" vol moeilijke figuren en variatie eerste der dames. De tweede plaats werd fel bestreden en het gelukte de in uitstekende houding rij dende mej. Meyer haar sterke tegenstand ster mej. Danby te verslaan doordat zij, of schoon met minder punten, betere plaats- cijfers kreeg. De 3e plaats kwam aan mej. Danby. Bij de heeren werd de Jong winnaar voor Bauer. Mej. Kennedy en Schweiger zegevierden met 1.1 punt voor mej. Danby en de Jong in den wedstrijd voor paren. Derde werd het paar mej. Wagter-Bauer. De uitslagen waren: heeren: 1. de Jong 212.3 p. (3); 2. Bauer 158.2 p. (6); dames: 1. mej. Lamping 235.5 p. (3); 2. mej. Meyer 200.2. p. (7); 3. mej. Danby 212.6 p. (9); 4. mej. Sprangers 182.7 p. (12); 5. mej. Kranenburg 180.2 p. (14); 6. mej. van Minden 168.6 p. (18); paren: 1. mej. KennedySchweiger 23.7 p. (4 <4); 2. mej. Danbyde Jong 22.6 p. (6); 3. mej. WagterBauer 22.5 p. (7)4): 4. mej. RolKlusman 20.3 p. (12). De cijfers tusschen haakjes geven het plaatscijfer aan, d.i. het totaal der plaatscij- fers van de drie juryleden. Dammen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Keiler remise tegen Dukel. De uitslagen van de Zaterdag te Rotter dam gespeelde partijen der achtste ronde van het tornooi om het kampioenschap van Nederland waren: SuykLigthart 11 KeilerDukel 11 Vos—Ham 1—1 BomJurg 11 Kalden wint van Keiler. Zondagmiddag is in het Parkhotel te Am sterdam de negende ronde van het tornooi jm het kampioenschap van Nederland ge speeld. Keiler moest het onderspit delven tegen Kalden. De uitslagen luiden: KaldenKeiler 20 HamRustenburg 11 BomSuyk 11 Vos—Dukel 1—1 LochtenbergLigthart 02 De stand is thans: Keiler 14-p. (9), Rustenburg en Suyk, beiden 12 p. (9), Bom en Dukel, beiden 10 p. (9), Ligthart 10 p. (10), Ham en Kalden beiden 8 p. (9), Jurg 8 p. (10), van Darte len, Vos en Locntenberg, allen 6 pt. (9). De tiende ronde wordt Zondag 3 Maart, even eens te Amsterdam in het Parkhotel ge speeld. Schaken KMOCH WINT DEN ACHTKAMP VAN HET V.A.S. In de laatste ronde van den achtkamp van het Vereenigd Amsterdamsch Schaak genootschap won Kmoch van Landau, waar door hij definitief de eerste plaats in het tornooi bezette. De uitslagen van de laatste ronde luiden: KmochLandau 10 SchelfhoutSwaneveld afgebroken Polak—Prins 01 Veerkampde Groot lA De eindstand luidt: 1. Kmoch 6 pt„ 2. de Groot 5 pt., 3. en 4. Landau en Prins 4 pt., 5. Veerkamp 3 pt„ 6. Swanenveld 2 pt plus 1 afgebroken partij, 7. Schelfhout VA pt. plus 1 afgebroken partij, 8. Polak 1 pt. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Zondag heeft Victrix haar lOden compe titiewedstrijd laten verrijden. De opkomst van publiek en renners was niet slecht. Ver schillende ritten waren zeer fraai en span nend. De uitslag was: A-klasse 2 maal 1 k.m.ï Blok 83, Ottenbros 83.4, Jb. Lute 84.1, Hiem- stra 87, Schipper 87.1, de Haan 90; C- klasse 2 maal 375 meter: P. Wante 40.4, Zon neveld 42, A. Lute 42.1, Smit 45.§; Junio ren 2 maal 300 meter: Pronk 38, Stroomberg 38.3, Ooijevaar 40.3, J. Wante 41.2, Horn 42.1, v. d. Aakster 43.3,- Blokker 43.4 min. Kolven, OM DEN KEIZERSTITEL. Zondag werd in de kolfbaan van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude de door de pers- en propaganda-commissie van den Nederlandschen kolfbond georganiseer de w.edstrijd om den keizerstitel van den Ned. kolfbond gespeeld. Hieraan kon wor den deelgenomen door de drie beste eerste- klasse-kolvers van de bij den Nederland schen kolfbond aangesloten clubs. Er waren 27 deelnemers. De eerste prijs werd gewonnen door den heer Th. Rijper (Gezellig Samenzijn, Zuid- scharwoude) met 215 punten; tweede prijs de heer G. Mettes, van dezelfde club, met 213 punten; derde prijs de heer P. Molenaar (Op Maat, Zuidscharwoude) 209 punten. De heer Rijper is dus keizer voor 1940. De uitslagen van de overige partijen wa ren als volgt: A. Berkhout te Zuidscharwoude 137 p.; C. Berkhout idem 145 p.; C. Langedijk Pz. te Noordscharwoude 147 p.; G. Deutekom idem 150 p.; G. Hop idem 135 p.; M. Schots te Krommenie 127 p.; P. Schaar te Zaandijk 122 p.; W. Teeling idem 124 p.; G. Teeling idem 124 p P. Langedijk te Oudkarspel 146 p.; P. Gelder idem 137p.; C. Vlug 125 p.; Th. Rijper Jr. te Zuidscharwoude 155 p.; J. Goet te Alkmaar 128 p.; C. de Vries idem 120 p.; D. de Smeth te Bovenlcarspel 114 p.; J. Klopper idem 124 p.; W. Ooteman idem 138 p.; K. de Vries te Hoogkarspel 124 p.; J. Beima idem 144 p.; J. Houter 129 p.; C. Goet te Nieuwe Niedorp 115 p.; J. Gelder idem 126 p.; J. Schrieken te Oudkarspel 128 p. Deze laatste uitslagen waren alle over drie partijen. De prijzen werden na afloop met een toe passelijk woord aan de winnaars uitgereikt. ALKMAAR. GEBOREN: Pieter W., z. van Gijsbert L. Hagenaar en J. C. Schorsij. Klaasje, d. van Jacob Balder en K. Jonker. Maria J., d. van Leonard Reinders en H. Groenen. Willem M. A., z. van Hermanus van Galen en I. J, Vleugel. Cornelis, z. van Theodorus Pep ping en A. Kraakman. Johannes, z. van Johannes Tabois en Th. J. Schlosser. OVERLEDEN: Theodora G. M. Pelgrim, gehuwd met P, J Th. Reijers, 71 jaar. Lutske Bron, ge huwd met C. Schotvanger, 63 jaar. Leen- dert Hagenaar, 64 jaar. Karei Botterman, gehuwd met J. W. van Embden, 71 jaar. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Uitreis: Reiger (gezagvoerder Both) te Bandoeng, Buizerd (gezagvoerder Verhoe ven) te Jodhpur, 28 Februari te Batavia verwacht. Thuisreis: Pelikaan (gezagvoerder Smirnoff) te Basra, 27 Februari te Napels verwacht. DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 25) Ik zond een boodschap naar de kassen, dat ik hem direct wilde spreken. „Aha", merkte hij op, „u heeft bericht van lady Verinder, zie ik. Gaat het mij ook aan, mijnheer Betteredge?" „Dat zult u direct hooren", antwoordde ik, waarop ik hem den brief voorlas, die als volgt luidde: „Beste Gabriel. Wees zoo goed mijn heer Cuff mede te deelen, dat ik mijn be lofte ben nagekomen. Het resultaat was, dat juffrouw Verinder mij plechtig verze kerd heeft, dat zij, zoolang Rosanna Spear man bij ons in huis is geweest, nooit een vertrouwelijk onderhoud met haar heeft ge had. In den nacht, ■'at de diamant ver dween, heeft zij haar zelfs niet gezien en zij heeft geenerlei contact met haar gehad se dert den Donderdagmorgen, waarop de steen vermist werd tot dezen Zaterdagmid dag, waarop zij het huis verliet. Dit is de eenige uitwerking, die het bericht van Ro sanna Spearman's zelfmoord op haar had". Op dit punt gekomen, keek ik op en vroeg Cuff wat hij hiervan dacht. „U zoudt zich gekwetst voelen, als ik mijn meening ten beste gaf", zei hij gela ten. „Leest u maar door". „Nadat ik haar had toegesproken op de manier, die mijnheer Cuff het meest ge- wenscht oordeelde, heb ik geprobeerd, op een andere wijze op haar gemoed te wer ken. Reeds tweemaal, voor zij ons verliet, had' ik er haar op gewezen, dat zij zich door haar gedrag aan een vernederende en ondragelijke verdenking blootstelde, en ik vertelde haar nu onomwonden, dat nu vast stond, dat mijn vrees op dit punt ge rechtvaardigd was. „Haar antwoord hierop was, dat' zij nie- man geld schuldig was en dat de diamant van het oogenblik af, dat zij den steen in de lade van het kastje deed, niet in haar bezit is geweest. „Meer wilde zij niet zeggen en wanneer ik haar vraag, of zij een verklaring weet voor de verdwijning van den stseen, be waart zij een hardnekkig zwijgen. „De dag komt wel, waarop ik u zal vertellen, waar om nu geen verdenking mij deert en waar om ik zelfs voor u moet zwijgen", zei zij met tranen in de oogen, toen ik aandrong om toch om mijnentwille openhartig te zijn. „Ik heb veel gedaan om uw medelijden te verdienen, maar niets waarvoor u zich hoeft te schamen". Dit zijn haar eigen woorden. „Na wat er tusschen mijnheer Cuff en mij is voorgevallen, vind ik, dat hij hoewel een vreemde dient te weten wat juf frouw Verinder heeft gezegd. Lees hem mijn brief voor en geef hem de chèque, die ik hierbij insluit. Ik zal geen verder ge bruik maken van zijn diensten, hoewel ik van zijn goede bedoelingen en kundighe den overtuigd ben. Ik ben er nu echter ze- keg van, dat hij zich in dit geval heeft ver gist". Hier eindigde de brief. Alvorens hem de chèque te overhandigen, vroeg ik Cuff of hij nog een opmerking had te maken. „Het behoort niet tot mijn werk, mijn heer Betteredge", antwoordde hij, „om op merkingen te maken over een zaak, waar mede ik heb afgedaan". Ik schoof hem de chèque toe. „Wat denkt u dan wel van dat deel van lady Verinder's brief?" vroeg ik verontwaardigd. Cuff bekeek de chèque en lichtte zijn wenkbrauwen op, blijkbaar verbaasd over lady Verinders vrijgevigheid. „Voor het oogenblik is de zaak hiermede afgehandeld", merkte hij op. „Maar dit fa milieschandaal behoort tot het soort, dat onverwacht weer opduikt. Er zal wel meer politiewerk aan te pas komen, voor we eenige maanden verder zijn. Kom kom", zei hij, toen hij mijn ernstige gezicht zag, „waarom beschouwt u het geval ook maar niet zooals lady Verinder en zegt u niet, dat de omstandigheden mij tot een verkeerde conclusie hebben geleid?" Dit leek mij inderdaad de juiste opvat ting, en een opinie omtrent juffjrouw Ra chel, die afweek van mijn beoordeeling van haar karakter, vond ik dwaas. Ik kon ech ter mijn gedachten niet van den Maan steen losmaken en bracht het gesprek weer terug op mijn laatste opmerking. „Ik ben weliswaar reeds overtuigd", zei ik, „maar ik zou toch graag uw motiveering willen hooren. Ubeweert dat juffrouw Rachel niet geloofd kan worden, niettegenstaande haar plechtige verklaring, en dat we nog niet het laatste over'den Maansteen heb ben gehoord. Licht u dat eens toe, mijnheer Cuff". Als antwoord greep Cuff mijn hand en schudde die zoo hevig, dat mijn vingers pijn deden. „Nu ik afscheid van u moet nemen, zal ik drie gebeurtenissen vermelden, die in de nabije toekomst zullen plaats hebben en die u ongetwijfeld zult gewaar worden, of u wilt of niet. „In de eerste plaats zult u iets van de Yollands hooren zoodra Rosanna's brief daar aanstaanden Maandag bezorgd wordt. „In de tweede plaats", vervolgde Cuff, „zult u weer van de drie Indiërs hooren. Ze zullen in de buurt blijven als juffrouw Ra chel hier of in Frisinghallblijft, maar als zij naar Londen gaat, zullen ze haar daar heen volgen". Daar ik geen belang meer in de drie goo chelaars stelde, liet deze voorspelling mi.j geheel onverschillig. „Dat zijn twee van de drie op handen zijnde gebeurtenissen", zei ik luchtig. „Wat is de laatste?" „Ten derde u zult vroeg of laat iets hooren over dien Londenschen geldschie ter, waar ik over heb gesproken. Geef mij uw notitieboekje, dan zal ik zijn naam en adres voor u opschrijven, zoodat u kunt con troleeren of mijn voorspelling juist is". Ik voldeed aan zijn verzoek en op een blanco pagina noteerde hij: „Septimus Lu- ker, Middlesex Place, Lambeth, Londen". „Dit", zei hij, op het adres wijzend, „zijn de laatste woorden, betrekking hebbend op den Maansteen, waarmee ik u voorloopig zal lastig vallen. De tijd zal uitmaken, of ik gelijk of ongelijk heb. Overigens heb ik een oprechte genegenheid voor u opgevat, en als wij elkaar niet meer mochten ont moeten, voor ik mijn pensioen krijg, dan hoop ik, dat u mij eens komt opzoeken in een klein huisje in de buurt van Londen, waar ik van plan ben mij terug te trekken". De rechercheur, schudde mij nogmaals de hand en haastte zich naar buiten. Nu, ik moet toegeven, dat ik hem toch graag mocht - al vond ik hem ook'n lamme kerel. Ik kan die tegenstrijdigheid niet verklaren, maar zoodra ik melding heb gemaakt van mijnheer Franklins vertrek en daarmede de gebeurtenissen van dien Zaterdag heb beschreven, rest mij nog slechts het ver melden van een vreemd voorval, dat de daarop volgende week gebeurde, waarna ik de pen kan overgeven aan dengene, die dit relaas moet vervolgen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7