De tweede Finsche linie biedt krachtig weerstand. Chamberlain spreekt in Birmingham. NORTH QTATE De Russen hebben in totaal al 300.000 man aan dooden en gewonden verloren. Frankrijk en Engeland willen het nieuwe Europa niet alleen opbouwen. Schepen, die niet wederkeeren. Sumner Welles te Napels. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 FEBRUARI 1940. Op de Karelische landengte hebben Zater dag de Finsche troepen de Russische aan vallen tussehen de Finsche Golf en Muola- jaervi afgeslagen. De verliezen van de Sov jets waren zeer belangrijk. Ten Oosten van Muolajaervi hebben de Finnen twee Rus sische detachementen, die in hun linies wa ren binnengedrongen, volkomen vernietigd. De Russische troepen, die aanvielen te Sal- menkaita werden afgeslagen en verloren ruim duizend dooden. In Taipale werden verscheidene Russische aanvallen door tegenaanvallen afgeslagen. Ten N.O. van het Ladogameer werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. De Russen verloren duizend manschappen en vijftien aanvalswagens werden vernield. In de richting van Salla sloegen de Finnen een aanval der Sovjets af. Gister werd gemeld: Zaterdag is geken merkt door plaatselijke aanvallen van den vijand, die met zware verliezen werd terug gedreven. De Finsche artillerie was zeer actief en verspreidde verscheidene vijande lijke afdeelingen. Ten N.O. van het Ladoga meer hebben de Finsche troepen met succes gestreden en den vijand teruggedreven en hem zware verliezen toegebracht. Te Ait- tojoki heeft het Finsche artillerievuur een Sovjet-aanval tot staan gebracht. Te Suo- mussalmi is een Russische afdeeling, die de grens over was gekomen, naar Sovjet-gebied teruggedrongen. In de richting van Petsamo is een Finsche patrouille van tien man erin geslaagd, een afdeeling bestaande uit 180 vijandelijke skiloopers, terug te dringen. Later werd deze afdeeling omsingeld. De activiteit van de vijandelijke lucht macht was Zaterdag vooral gericht tegen Noord-Finland, waar enkele plaatsen wer den gebombardeerd. De aanvallen richtten slechts onbeteekenende materieele schade aan. De Russen op 11 km. van Wiborg. Van de Zweedsch-Finsche grens wordt gemeld: Door den krachtigen druk op den rechtervleugel van het Finsche front op de landengte van Karelië zijn de Russen thans tot ongeveer 11 km. van Wiborg genaderd, "zoodat de versterkingen op de eilanden in de Finsche Golf thans in den strijd betrok ken zijn. De Russen hebben den opmarsch duur betaald, want de Finnen hebben het terrem krachtig verdedigd en hebben met ver woede kracht gestreden vóór zij zich terug trokken op de nieuwe linie, welke sterker is dan die, welke werd opgegeven. De eilan den zijn krachtig versterkt en vormen een waardevolle flankdekking voor het Finsche front. Niettegenstaande de heftige bombarde menten zijn de batterijen van Björkö in tact gebleven. Vrijdag hebben de Russen een heftigen aanval ontketend op de versterkte eilanden tussehen Björkö en Kaiskahti, terwijl zij tegelijk poogden de Finnen terug te dringen bij Somme, Cayjarvi en Kaemaere. De Fin nen verzetten zich met kracht en de Rus sen leden zware verliezen, zes tanks werden volkomen vernield. Aan het front op de landengte van Karelië is thans een zekere stabiliteit ingetreden en aan buitenlandsche journalisten is toege staan enkele deelen van het front op de landengte te bezoeken. Hevige aanvallen in de buurt van Taipale. Van Taipale tot de fjord van Viipuri zet ten de Russen him bijzonder heftige aanval len voort in de buurt van Taipale, Kae- maerae en Uuras. De aanvallen zijn tot nog toe bijna overal teruggeslagen en met name bij Uuras. Be vestigd wordt, dat de Finnen Björkö en Koi- visto hebben ontruimd. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het opperbevel van het militaire district Leningrad luidt: Op 24 Februari hebben hevige sneeuwval en mist de operaties der Sovjet-troepen op de land engte van Karelië belemmerd. De Sovjet troepen hebben aan het front 28 vijandelijke verdedigingswerken bezet, waarvan 19 artil lerieforten van gewapend beton. Bij de ge vechten hebben de Sovjet-troepen de eilan den Koivisto (Björkö), Tiurinsaari en Piisaari, welke krachtige betonnen verster kingen hebben, bezet. 22 Kanonnen, waarbij twaalf zware scheepskanonnen, en een groot aantal zware machinegeweren werden op deze eilanden buitgemaakt. In verband met het ongunstige weer heeft de luchtmacht slechts verkenningen uitgevoerd. Russische biljetten boven Finsche linies. Ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van het roode leger hebben Rus sische vliegtuigen de Finsche linies gebom bardeerd met biljetten, waarin zij de Finnen aansporen te capituleeren, aangezien de strijd volkomen nutteloos zou zijn gewor den. De Russen beweren hierin, dat de Man- nerheim-linie definitief doorbroken is, dat de weg naar Viipuri openstaat, dat Finland uitgehongerd is en dat de regeering Kuusi- nen den vrede en het geluk van het land zal waarborgen. Een dergelijke propaganda, zoo schrijft de oorrespondent van Stockholms Tidningen, lokt slechts een schouderophalen uit. De waarheid is, dat elke Finsche soldaat weet, dat de Russen aan dooden en gewonden reeds meer dan 300.000 man verloren heb ben, waarbij de dooden talrijker zijn dan de gewonden. Bovendien zijn ruim duizend ge vechtswagens vernield en 500 vliegtuigen neergehaald. De ernst van deze opsomming blijkt wel hieruit, wanneer men weet, dat het keizerlijke Russische leger van Novem ber 1914 tot April 1915 500.000 verloren had. De strijd om Viijpuri. Gemeld wordt, dat de Russen gisteravond hun pogingen verdubbelden om Viipurite nemen, de sleutelstad in de Mannerhef.pi- linie. Naar verluidt, worden, zonder rel.ye- V- ning te houden met verliezen, stroomen nieuwe troelen, geschut en tanks in den strijd gezonden, die op de landengte woedt tussehen Muolajaervi en de Finsche Golf. De Russen bombardeeren Viipuri voortdurend. De stad is vrijwel geheel door de bevolking ontruimd. In den afgeloopen nacht hebben de Russen gepoogd talrijke parachutisten in de streek van Viipuri achter de Mannerheimlinie neer te laten. Zij werden gevangen genomen. Er is overigens weinig niets ontvangen in Helsinki over Viipuri. Terwijl het zeker is, dat de stad nog in Finsche handen is, wor den in Helsinki veel veronderstellingen uit gesproken over het waarschijnlijk lot der stad. Men is van meening, dat de verovering van Viipuri weinig strategisch voordeel zou bren gen aan de Russen, terwijl ieder moreel prestige, dat daarbij zou kunnen worden ver kregen, voor een groot deel verminderd zou worden door den langen tijd, dien de opera tie gekost heeft en de groote verliezen aan menschen en materiaal. Het denkbeeld wordt geopperd, dat het noodig zou kunnen zijn een wijziging te brengen in het huidige Finsche front in de baai van Viipuri, waar men verscheidene eilanden waarschijnlijk zou moeten verlaten in verband met hun moeilijke positie. Fin sche militaire kringen echter verklaren, dat die eilanden niet langer van groot belang zijn. Het is ook mogelijk, dat de kustbatte- rijen op het eiland Koivisto spoedig zullen moeten worden teruggetrokken tengevolge van de onzekere conditie van het ijs, dat wellicht niet veel langer het gewicht der zware artillerie zal kunnen dragen. Het Russische legerbericht. De generale staf van het militaire district Leningrad heeft een communqué uitge geven van den volgenden inhoud: Sedert 18 Februari is ons offensief op de Karelische landengte met succes gevorderd. Onze troepen hebben de rivier Salmenkajta bereikt, tussehen het meer Vuoksi en het meer Jauranaan. Zij hebben het versterkte punt en het dorp Mualo bezet, een station aan den spoorweg naar zee op 6 km. ten Zuiden van Viipuri, de stad Luannes en het station Maksalahti aan den spoorweg naar zee. Na de Westelijke kust van de Finsche Golf en het eiland Bjorke te hebben op 17 en 18 Februari, hebben onze troepen 313 ver sterkingselementen van den vijand bezet. Hiervan waren 21 betonnen artillerie-- forten. Van 11 tot 18 Februari hebben onze troepen 475 vijandelijke versterkingen bezet, waarvan 92 betonnen artillerieforten. In de andere sectoren van het front gee nerlei wijziging van belang. Het Russische legerbericht van gisteravond luidt: Op 25 Februari hebben de Sovjet-troepen, na een doorbraak door de versterkte zones van den vijand, 28 verdedigingswerken be zet, waarbij acht artillerieforten van gewa pend beton. De vijand trachtte herhaaldelijk tegenaanvallen te doen, maar werd met zware verliezen afgeslagen. Receptie naar aanleiding van den verjaardag van het roode leger. Ter gelegenheid van den 22sten verjaardag van het roode leger heeft Zaterdag in de Sovjet-ambassade te Berlijn een receptie plaats gevonden, waarop van Duitsche zijde de generaals von Brauchitsch, Keitel en Udet en admiraal Witzel aanwezig waren. De Sovjet-ambassadeur Sjkwartzew en generaal von Brauchitsch hielden toespra ken. De laatste wees hierbij o.a. op de groote beteekenis van het Sovjet-Russische leger voor den opbouw der Sovjet-Unie. Deensch schip gezonken. vijf tien vermisten. Naar te Kopenhagen wordt medege deeld, is het Deensche stoomschip Aase (1206 ton) op een reis van Spanje naar Engeland gezonken. Een lid van de be manning werd gedood, een werd gered, en vijftien andere opvarenden worden vermist. Estlandsch schip gezonken. Het Estlandsche schip „Borgpild", metende 959 ton, is na een ontploffing gezonken. Britsche schip tot zinken gebracht. Het Britsche s.s. Jevington Court (4.544 ton) is op de Noordzee tot zinken gebracht. De bemanning is in een Engel- sche haven aan land gebracht. Britsche marinetreiler op een mijn geloopen. De admiraliteit heeft medegedeeld, dat de marinetreiler „Benvolio" op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest dat de commandant én negen niinderen zijn omgekomen. Britsch schip op een mijn ge loopen. Het Britsche s.s. „Royal Archer" is Za terdagmiddag voor de Schotsche kust gezonken. Gemeld wordt, dat het vaar tuig op mijn geloopen is. Het verging toen het door twee sleepbooten werd weggesleept. De geheelebemanning is aan land gebracht, hoewel 14 opvaren den gewond zijn. Deensche kotter vergaan. De Deensche vischkotter „Ejjam" is volgens in Esbjerg ontvangen berichten nabij de Doggersbank vergaan. Bijzon derheden over de oorzaak ontbreken nog. De lijken van de kapitein-eigenaar en van zijn zoon zijn gevonden. Twee andere opvarenden worden nog ver mist. Sumner Welles, de Amerikaansche onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, is met de „Rex" te Napels aangekomen. Hij werd verwelkomd door den particulieren secretaris van Ciano en door den Amerikaan- schen ambassadeur. Myron Taylor, de persoonlijke afgezant van Roosevelt, die met het zelfde schip is aangekomen, werd door Mgr. Hurley, den vertegenwoordiger van het staatssecreta riaat, ontvangen. Sumner Welles verklaarde slechts tegen over de talrijke journalisten, dat hij zijn taak snel en goed hoopte te vervullen. De Amerikaansche diplomaat zal tezamen met Myron Taylor per spoor naar Rome doorreizen. Hij zal Dinsdag de eeregast zijn op een diner in de Amerikaansche ambas sade, waaraan ook de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland zullen aanzitten. Naar in Amerikaansche kringen te Rome verluidt, zal Sumner Welles Maandag wel is waar den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken graaf Ciano een beleefd heidsbezoek brengen en zal hij waarschijn lijk ook door Mussolini worden ontvangen, doch te Rome pas politieke besprekingen voeren 'na zijn bezoeken aan Berlijn, Londen en Parijs. Nader wordt uit Rome gemeld: Sumner Welles zal hedenochtend Ciano en 's middags Mussolini bezoeken. Zoo mogelijk zal hij Woensdag, den dag van zijn vertrek naar Berlijn, nog door den paus ontvangen wor den. HET FRANS CHE LEGERBERICHT. Het legerbericht van gisteravond luidt: Na een voorbereiding door mijnenwerpers heeft de vijand een uitval tegen een onzer posten tussehen den Rijn en de Vogezen ondernomen. Hij werd evenwel met verlie zen teruggedreven. Het Fransche legerbericht van vanoch tend luidt: ,,Op verscheidene punten van het front tussehen Moezel en Saar groote bedrijvig heid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn." HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het W. gering plaatselijk artillerie vuur alsmede van beide zijden activiteit van verkenners in de lucht." Onze con- trolevluchten aan het westelijk front en boven de Duitsche bocht leverden geen contact met den vijand op. Een Fransch vliegtuig van het type Potez 63 werd in de Eifel door luchtdoelartillerie neerge- schoten. Een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Herbert Schultze is van een langdurige reis teruggekeerd en heeft het tot zinken brengen gerappor teerd van 34.130 bruto registerton. Daarmede heeft deze duikboot in totaal zestien schepen met een inhoud van 114.510 bruto registerton tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Tussehen Moezel en Pfafzer Wald plaatselijk activiteit van artil lerie en verkenners. In de lucht geringe activiteit van verken ners en jachtvliegtuigen boven de Duitsch- Fransche grens en boven de Duitsche bocht. Een Fransch en een Britsch vliegtuig wer den omlaag geschoten. Aan Duitsche zijde geen verliezen. Door het inzetten van maritieme middelen zijn in de eerste vijf maanden van den oor log (tot 20 Februari 1940) 496 vijandelijke en met contrabande voor Engeland varende neutrale koopvaardijschepen, met een in houd van 1.810.315 br. reg.ton, tot zinken gebracht. BELGISCH VISSCHERSVAARTUIG UIT VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. De treiler „H. 48" uit Heyst, die tot Woens dag op zee zou blijven, is te Zeebrugge teruggekeerd. De kapitein vertelde, dat, toen het vaartuig zich 60 mijl benoorden Zee- brugge bevond, twee grijze vliegtuigen, welker nationaliteit niet kon worden vast gesteld, verschenen, die den treiter nader den. Daar hij het ergste vreesde, ging de kapitein naar beneden om een Belgische vlag te haten, hoewel zijn vaartuig duidelijke identiteitskenteekenen droeg. Nauwelijks had hij de brug verlaten, of de beide vlieg tuigen vlogen op tien meter hoogte over den treiter en operden het vuur, waardoor de brug, de cabine en de motor werden be schadigd. De opvarenden hadden zich on verwijld plat op den grond geworpen en bleven ongedeerd. Het Belgische visschersvaartuig Z 2 is in de haven van Oostende teruggekeerd, na op de Noordzee door vliegtuigen van onbeken de nationaliteit uit machinegeweren te zijn beschoten. Twee andere te Zeebrugge thuis behoorende treiters zijn verdwenen. Men veronderstelt, dat zij op mijnen zijn geloo pen of opgebracht. Belgische treilers werden gewaar schuwd. Verscheidene treilers zijn naar de haven van Zeebrugge teruggekeerd en deelden mede, dat de kapitein van een onderzeeboot hun had aangeraden terug te gaan. De na tionaliteit van de duikboot was niet bekend. Wellicht dat de aanwezigheid van een mij nenveld dezen maatregel rechtvaardigde. BUITENLANDSCHE DEVIEZEN- BEPALINGEN IN ZWEDEN. Ter beveiliging van de buitenlandsche wis selportefeuille van Zweden heeft de regee ring voorgesteld met ingang van 25 Februari buitenlandsche deviezenbepalingen in - te voeren. Het doel hiervan is te bezuinigen op den bestaanden buitenlandschen deviezen voorraad teneinde den Zweedschen invoer van vitale goederen te waarborgen. Rijksdag keurt monetaire maat regelen goed. De rijksdag heeft in de gister gehouden buitengewone bijeenkomst de maatregelen inzake deviezencontrole goedgekeurd. Een onderzoek naar de positie der neutrale landen in Europa en de vol ledigste officieele mededeelingen over de oorlogsdoeleinden der geallieerden welke hij tot dusver verstrekt heeft, waren de kenmerkende trekken van een redevoering, welke Chamberlain Zaterdagmiddag te Birmingham heeft uitgesproken, en en waarmede hij de reeks van redevoeringen door de leden van het oorlogskabinet besloot. Chamberlain Chamberlain begon met te herinneren aan zijn vorige rede in dezelfde zaal kort nadat Hitier Bohemen en Moravië had ge annexeerd. Dit was een zwarte dag voor mij, die er zoo hard naar gestreefd had den vrede te bewaren. Door dit feit, in Maart van het vorige jaar, beschaamde Hitier voor altijd het vertrouwen dat nog in zijn woord gesteld werd en onthulde hij zijn begeeren om de wereld met geweld te overheerschen. Op Tsjecho-Slowakije volgde Polen en hiermede was de teerling geworpen en de uitdaging aanvaard, waar aan het geheele Britsche rijk zijn goedkeu ring hechtte. Het slechte voorbeeld werd gevolgd. De veroveringen schenen zoo ge makkelijk, dat een leerjongen dacht een dergelijke poging met Finland te kunnen ondernemen. Maar hoewel de Russische leerling van zijn meester niets te leeren heeft in onmenschelijkheid, is hij hem niet de baas in sluwheid en geweld, zoodat de geheele wereld thans in diepe bewondering opblikt naar den heldhaftigen strijd van het kleine Finland tegen zijn reuachtigen, maar loggen tegenstander. Met den dag wordt het duidelijker, dat het stelsel, hetwelk de beschaafde volke ren hebben opgebouwd op het spel staat, en dat het slechts behouden kan blijven door een overwinning van de geallieerden. Dat is een waarheid, welke thans duidelijk moet zijn aan vele landen, die in voort- durenden vrees leven, dat, zelfs al bewaren zij hun neutraliteit, zij niettemin den Eu- ropeeschen bullebak een voorwendsel zullen geven om hun hetzelfde lot te doen deelen als aan vorige slachtoffers is over komen. Zoo weinig houden de nazi's reke ning met belangen der neutralen, dat neutrale schepen niet langer veilig zijn voor hun aanvallen, zelfs niet wanneer zij varen tussehen neutrale havens. Koopvaardijschepen (worden zonder waarschuwing tot zinken ge bracht, ladingen worden vernietigd, weerlooze bemanningen worden aan wind en golven overgeleverd om te verdrinken of van ontberingen om te komen. En het neutraie land mag niet klagen, hoewel de nazi's zich uitputten in hysterische uitroepen van veront waardiging, wanneer Engeland een 1^1 BIENOED «JciGAPFTT£S[_ BRITSCHE VLIEGTUIGEN OPNIEUW NAAR DE DUITSCHE BOCHT. Vliegtuigen der koninklijke luchtstrijd krachten hebben Zaterdag opnieuw gevlogen boven de Duitsche bocht en Noordwest Duitschland. Officieele mededeeling. In een mededeeling van het ministerie van luchtvaart wordt gezegd, dat de Britsche vliegers behouden zijn teruggekeerd, na zes aanvallen te hebben afgeslagen. Een toestel der koninklijke luchtstrijd krachten werd door vijf Messerschmidts aangevallen. Nader wordt gezegd, dat het Zaterdag de derde opeenvolgende dag is geweest van vliegtochten op groote schaal boven Duitsch grondgebied. Donderdag hebben Britsche vliegers boven Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije gevlogen. Vrijdag hebben zij boven Praag, Pilsen en Brno pamfletten en lichtkogels uitgeworpen en ook bezoeken gebracht boven Kiel, Ham burg en Bremen. In Praag zijn 100.000 pam fletten uitgeworpen. BRITSCH VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Een vliegtuig is in een straat van Wal- lington in het graafschap Surrey, omlaag ge stort, waardoor drie huizen in brand zijn gevlogen. De inzittenden van het vliegtuig zijn omgekomen. Een vrouw en haar dochter, die gewond waren bij het verongelukken van het vlieg tuig te Wellington, zijn in een ziekenhuis overleden. Nader wordt gemeld, dat de vlieger om het teven is gekomen en dat viér' leden van een gezin, dat in een van de getroffen huizen woond, ernstig zijn gewond. Ook zijn een aantal auto's verbrand. Het vliegtuig is neergestort enkele minuten nadat het van Croydon was opgestegen. zuiver technische neutraiiteitsbfeuk begaat teneinde 300 onwettig gevan gen genomen Engelschen van het con centratiekamp te bevrijden, zonder daarbij neutrale levens te nemen of neutrale eigendommen aan te randen. Vervolgens weidde Chamberlain uit over de nauwe samenwerking met Frankrijk en zeide hij bij den opbouw van het nieuwe Europa gaarne de medewerking te hebben van anderen, die de Britseh-Franscha idealen deelen. In dit verband noemde hij- de tot stand „ekomen nauwe betrekkingen met Turkije. Wat de medewerking van de Britsche Dominions betreft, op dit punt is Duitsch land deerlijk teleurgesteld. Uit alle deelen van het Britsche rijk komen niet slechts geestdriftige instemmingen met onze zaak, doch ook een gestadige stroom van man- aan de marine, zeide hij, dat de vloot de aar, de marine zeide hij, dat de vloot de Duitsche koopvaardijschepen verdreven heeft van de Oceanen en gedwongen heeft een toevlucht te zoeken in neutrale havens. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn 50 millioen ton scheepsruimte onze havens in- en uitgegaan .Onze luchtmacht is tot in het hart van Duitschland doorgedron gen Chamberlain toonde de tegenstellingen aan tussehen de houding van de geallieer den en van Duitschland en haalde het voorwoord aan van Von Ribbentrop in het Duitsche witboek, waaruit blijkt, dat de doeleinden der nazi's zijn: vernietiging van Engeland en overheersching van de wereld. Wij, aldus Chamberlain, vechten om te verkrijgen, dat de kleine landen van Eu ropa voortaan in veiligheid leven bevrijd van de voortdurende dreiging eener agres sie op hun onafhankelijkheid en de uit roeiing van hun volk. Voor ons zelf wen- schen wij echter geen overheersching en evenmin begeeren wij grondgebied van iemand anders. Wij vechten om het on recht goed te maken, dat Duitschland be dreven heeft jegens volkeren, die eens vrij waren. 1. De onafhankelijkheid van de Polen en Tsjechen moet worden nagestreefd. 2. Wij moeten tastbare bewijzen heb ben, dat beloften of verzekeringen zullen worden nagekomen. Onder het huidige Duitsche bewind kan er geen waarborg voor de toekomst zijn. Duitschland moet den volgenden stap zetten en toonen, dat het voor eens en al tijd de stelling heeft opgegeven, dat macht recht is. Frankrijk en Engeland kunnen niet en willen niet het nieuwe Europa alleen op bouwen. Anderen moeten er bij komen en helpen, vooral om de ontwapening te ver krijgen, welke een essentieel bestanddeel vormt voor een blijvenden vrede. Indien de vrees uit Europa kan worden geweerd, zal de ontwapening even stellig komen als de dag na den nacht. Tot het herstel van het vertrouwen kan Duitschland zelf meer aoen aan eemg ander land, aangezien het zelf het meeste gedaan heeft om te ver trouwen te schokken. Wanneer het be trouwbare bewijzen geeft van zijn goeden wil, zulten de anderen niet nalaten het te helpen om de economische moeilijkheden te boven te komen in den overgang van oorlog naar vrede. aat ik besluiten met te herhalen, dat de volgende stap niet bij ons ligt, wij zijn be sloten, dat de vrijheid zal heerschen en wij zijn den oorlog ingegaan omdat tyrannie en vreesuitoefening de vrijheid hebben trachten te overheerschen. Wij zulten doorgaan met strijden tot 't uiterste van onze kracht en van de kracht van het ge heele rijk totdat wij de overtuiging hebben gekregen, dat de vrijheid in veiligheid is. DE ITALIAANSCH-DUITSCHE HANDELSOVEREENKOMST. Ten aanzien van de vastlegging van de economische betrekkingen tussehen Duitsch land en Italië voor het loopende jaar wordt bekend, dat de overeenkomst de in over eenstemming met de behoefte zijnde ge deeltelijke aanpassing en uitbreiding der aangegane overeenkomsten bepaalt ten op zichte van de in de huishouding van eiken staat voortdurend veranderende omstandig heden. De onderhandelingen van dit jaar zijn op een voor beide staten zoo bevredi gend mogelijke wijze geëindigd en afge sloten met de onderteekening van de over eenkomsten door de gevolmachtigden van beide landen. Bij de afgesloten economische onderhandelingen heeft zich wederom de nauwe vriendschappelijke samenwerking der beide staten getoond. Hun nauwe ver bondenheid wordt bewezen door het feit, dat Italië reeds thans bij den invoer op de eerste en bij den uitvoer op de derde plaats staat. Deze ontwikkeling moet zeer gunstig genoemd worden en heeft ook in den oorlog de proef glansrijk doorstaan. NOG EEN NIEUWE PARTIJ IN ZUID SLAVIE. Gebruik makende van de nieuwe wet, die oprichting van nieuwe politieke partijen veroorlooft, hell n vertegenwoordigers van den linkervleugel der Servische boerenpar tij besloten een onafhankelijke partij op te richten. De nieuwe partij zal oppositioneel zijn en samenwerken met de Servische de mocratische partij. Het program behelst o.m. overeenstemming met de Kroaten en organisatie van een federatieven staat, hand having van volstrekte neutraliteit en over eenstemming met de democratische landen en Sovjet-Rusland. TIJGERS BIJ SMYRNA. De bladen melden, dat in de bosschen bij Smyrna verscheidene tijgers zijn waar genomen, die door de koude daarheen ge dreven zijn. Er worden klopjachten geor ganiseerd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9