Agenda ONDERTROUW- EN OUDE NIEDORP EERSTE BLAD. VREEMDE VLIEGTUIGEN. Om half vijf hedenmorgen werden de be woners van Bergen weer opgeschrikt door schoten van de luchtdoelartillerie. Hoewel geen vliegtuigen werden gehoord, waren deze schoten toch gericht op vliegtuigen van vreemde nationaliteit, die boven Bergen vlogen en door de luchtdoelartillerie waren waargenomen. Deze vliegtuigen werden door de schoten snel verjaagd, doch niet geraakt. KLEEREN VOOR FINLAND. Men heeft degelijke dingen gegeven. Men weet, dat een Alkmaarsch dames comité zich heeft ingespannen om, even als in de meeste andere Nederlandsche plaatsen geschiedt, een inzameling van kleeren te houden ten bate van de vele Finsche mannen, vrouwen en kinderen, die door de barbaarschheid van den oorlog van huis en haard verdreven zijn. Deze inza meling is ten einde en dezer dagen heeft het comité in de ruime besognekamer van het stadhuis de ingekomen kleed'ingstuk- ken gesorteerd en ingepakt voor de ver zending naar Rotterdam, het centrale punt, vanwaar alles naar Finland zal worden verscheept. Het moet worden gezegd: de vele Alk- maarders die hebben gegeven hebben zich goed gehouden. Het comité heeft van de bergen kleedingstukken slechts enkele stuks ter zijde moeten leggen als onge schikt. Er is veel en degelijk ondergoed ingekomen, soms zoo goed als nieuw of heelemaal nieuw, goede warme jurken, veel jassen en mantels en zelfs bontman tels, truien, jumpers en sokken. Men heeft begrepen dat het voor Finland was en daarom vee] wollen goed gegeven. Een klein bewijs daarvan waren de kousen en sokken, die bijna allen van prachtige zware kwaliteit waren en heel wat dikker, dan men hier gewend is te dragen. In ver scheidene gevallen was het duidelijk, dat men er moeite mee gehad moet hebben het kleedingstuk in kwestie af te staan. Aardig was ook, dat een paar vrouwtjes van een hofje de zaak heel serieus namen zooals het ook behoort en met veel zorg haar geschenk adden gewasschen en gestreken, alvorens het te geven. Er waren ook verscheidene burgers en burgeressen die niet in de gelegenheid waren een kleedingstuk te geven en daar om het comité inplaats daarvan een som gelds gaven. Van dat geld, dat met elkaar nog een vrij aaanzienlijk bedrag was, heeft het comité bij de Alkmaarsche winkeliers nog heel wat goederen kunnen koopen. Het geld, dat door inwoners van Heiloo waar dit comité ook de inzameling heeft gehouden is gegeven, wordt in Heiloo besteed. Het Alkmaarsch Dames-comité heeft dus veel voldoening van z'n werk, dat het met veel animo heeft verricht. We hopen van harte, dat het resultaat van de collec te, welke binnenkom door het Comité Hulp aan Finland zal worden gehouden, min stens evenredig zal zijn aan de kleedings- actie en ook zal getuigen van Alkmaars sympathie voor de Finsche zaak. ONTTREKKING VAN HET HEILOOER- DIJKPAD AAN HET OPENBAAR VERKEER. B. en W. schrijven in bijlage No. 10: Tengevolge van de uitvoering van het goedgekeurde uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer" is het Heilooërdijkpad in deze gemeente, loopende van het poldergemaal in het verlengde van de Mr. P. J. Troelstra- kade af naar den Heilooërdijk, practisch ver vallen, aangezien het op verschillende plaatsen is vergraven en doorsneden met nieuwe wegen en grachten. Teneinde den rechtstoestand met betrek king tot dit pad in overeenstemming te brengen met den feitelijken toestand, ver dient het naar onze meening aanbeveling het pad, dat ingevolge de bepalingen der Wegenwet als een openbare weg wordt aan gemerkt en uit dien hoofde destijds op den ontwerplegger der wegen is geplaatst, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Wij doen mitsdien uwe vergadering daartoe het voorstel. Krachtens artikel 10 der bovengenoemde wet hebben wij de belanghebbenden in de gelegenheid gesteld van dit voorstel kennis te nemen en hunne bezwaren daartegen aan den gemeenteraad in te dienen. Er zijn geen bezwaarschriften te dezer zake ingezonden. PADVINDERS WERKEN VOOR FINLAND. Nu er allerwege actie gevoerd wordt om het bedreigde Finland althans financieel te steunen, willen ook de Ned. Padvinders hier ter plaatse niet achterblijven. Zij stellen zich voor om houtzaagwerk en andere hand werken te vervaardigen en te verkoopen en de opbrengst daarvan te overhandigen aan het verleden week opgerichte „Comité voor Finland", waarvan de burgemeester eere-voorzitter is. Verder gelooven de pad vinders (wier leeftijd varieert tusschen 8 en 20 jaar) verschillende boodschappen e.d. voor het publiek te kunnen verrichten en karweitjes te mogen opknappen, welke met hun leeftijd in overeenstemming zijn te brengen. Hetgeen zij met een en ander zul len verdienen, wordt eveneens voor Finland bestemd. Wie van deze diensten gebruik wil maken, kan zulks telefonisch aanvragen bij de nummers 2984, 2550 en 3725. Het idee is zeer sympathiek. DANSVERGUNNING INGETROKKEN. Terzake het in strijd met de voorwaarden toelaten van meisjes beneden den leeftijd van achttien jaren in een dansinrichting is de openbare dansvergunning van een dans zaalhouder alhier voor den tijd van 14 da- «-n door den Burgemeester ingetrokken. Alkmaar, Dinsdag. ONTRUIMING SCHOLEN. De heer A. Eriks, lid van den Raad, had B. en W. de volgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat tusschen de Ministers van Onderwijs en van Defensie is overeen gekomen zoodra mogelijk over te gaan tot een ontruiming van 50 der bij het begin der mobilisatie door de militairen bezette schoolruimte? 2e. Zoo ja, geldt deze regeling dan ook voor de gemeente Alkmaar? 3e. Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, is uw college dan bereid mede te deelen in hoeverre deze maatregel in Alk maar ten uitvoer is gelegd? 4e. Indien uit de derde vraag mocht blij ken, dat in Alkmaar eventueel gedane toe zeggingen nog niet tot algemeene uitvoering zijn gekomen, is uw college dan met onder- geteekende niet van oordeel, dat alle midde len in het werk dienen te worden gesteld om in den tegenwoordigen onhoudbaren toe stand verbetering te brengen en is het be reid mede te deelen, waaraan de vertraging bij de ten uitvoer legging moet worden toe geschreven? B. en W. hebben daarop het volgende ant woord gegeven: 1. en 2. Ja. 3. Zooveel mogelijk rekening houdende met de wenschen uit onderwijskringen, is overeen gekomen, dat de volgende school gebouwen door de militairen zouden wor den ontruimd; voor elk gebouw laten wij den thans bestaanden toestand daarachter volgen: Openbare U.L.school; is ontruimd en wordt gebruikt ten deele door de School izelf, ten deele door de Nicolaas Beetsschool; Tesselschadeschool; is ontruimd en wordt gebruikt door Murmellius-Gymnasium, Han delsavondschool en ten deele door de Han delsschool, de Tesselschadeschool, de Von delschool en de Rochdaleschool; Bosch-kleuterschool; is ontruimd en wordt gebruikt door de Lindenschool; R.Kath.Lyceum; is ontruimd en wordt reeds ten deele door deze onderwijsinrichting ge bruikt; spoedig zal het Lyceum er weer geheel gehuisvest zijn te zamen met de Rijks hoogere burgerschool; Huishoud- en Industrieschool; is ontruimd en wordt gebruikt door de school zelf, den Landbouwhuishoudcursus en de Rijkskweek school, die eveneens over een lokaal in het kweekschoolgebouw (voor natuurkunde) kan beschikken; St. Josephschool (g.l.o.) en St. Josephlbe- waarschool; zijn ontruimd, doch er is nog geen machtiging gegeven met het onderwijs aan te vangen; Ambachtsschool; is voor 50 beschikbaar gebleven; dit deel wordt ten volle door de verschillende Nijverheidsscholen en -cursus sen gebruikt; Rochdaleschool; nog niet ontruimd; Handelsschool; als voren; St. Josephschool (u.l.o.) en St. Adelbertus- school; als voren; St. Willibrordusschool; als voren; Julianaschool (g.l.o. en u.l.o.); als voren; 4. Uiteraard zullen wij zooveel ons moge lijk is bevorderen, dat de. nog niet plaats ge had hebbende ontruimingen ten spoedigste geschieden. In de eerste plaats zal echter de noodige huisvesting voor militairen beschik baar moeten zijn waarbij mede rekening moet worden gehouden met de onlangs opge komen recruten. De vertraging is het gevolg van het nog niet gereed zijn der te bouwen barakken achter het Dr. Schaepmanplein; de weersgesteld is op de tot stand koming daarvan van grooten invloed. Dat de tegenwoordige toestand onhoud baar is, meenen wij te moeten betwijfelen, al zijn hier en daar wel groote bezwaren. Voor zoover schoollokaalruimte beschikbaar kwam, zijn de voor het onderwijs minst gunstige lokalen van die bestemming ont trokken. HET VLEESCH WAS WEL DEUGDELIJK. In een politiebericht in ons vorig num mer is geméld, dat tegen een slager Uit Heerhugowaard proces-verbaal is opge maakt wegens invoer in deze gemeente van een hoeveelheid rundvleesch, dat niet van de vereischte stempelmerken was voorzien en dat dit vleesch in beslag genomen en naar het abattoir was gebracht. De slager J. P. uit Heerhugowaard deelt ons mede, dat daardoor de indruk gewekt wordt, dat hij getracht zou hebben niet- goedgekeurd, dus ondeugdelijk vleesch in te voeren. Het vleesch was evenwel in Heerhugowaard reeds gekeurd en van de vereischte stempels voorzien. Het eenige frauduleuze zou zijn geweest, dat hij den invoer niet via het abattoir zou hebben ge daan om daardoor de kosten uit te sparen. Het vleesch was deugdelijk en is na'het be talen der kosten dan ook vrijgegeven. Bij informatie aan het abattoir werden deze mededeelingen bevestigd. LEZING MET LICHTBEELDEN IN WESTERLICHT. De heer dr. F. P. Koumans uit Leiden heeft een studiereis om de wereld gemaakt, waarvan hij bij plaatjes het een en ander verteld heeft aan de bewoners van Wester- licht. Toen gisteravond ds. Bloemhoff het ope ningswoord sprak, was de groote zaal geheel gevuld. Dr. Koumans bepaalde zich in het bijzon der tot de Hawaiï-eilanden en Nieuw-Zee- land, Sydney, Melbourne enz. Na de pauze vertoonde hij een film, waar in mooie natuuropnamen voorkwamen. Ds. Bloemhoff dankte na afloop dr. Kou mans voor het gebodene. Verlovingskaarten P.O.A. n.v» PAYGLOP 18. Bioscopen. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Mid dernacht-taxi (rom.-sens.); hoofdrollen Brian Donlevy en Frances Drake. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer Kouwe drukte (amus.); hoofdrol George Formby. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Moeder (dram.); hoofdrollen Kathe Dorsch, Paul Hörbiger, Wolf Albach-Retty. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Spionnage in de Maginot-linie (rom.-sens.- militair); hoofdrollen Victor Francen en Vera Korène. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 27 Februari. 7.15 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, spreker de heer A. Evers voor den Nat. bond Landbouw en Maatschappij. 8.15 uur (en niet half 9 zooals is aange kondigd in een adv.). in het Oranjehotel t Bergen, rede van den heer Deggeller voor r' afd. Bergen en Schoorl van de Vereen. fac. Lijkverbranding. Woensdag 28 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, lezing L. Wel ling, hoofdinspecteur l.o., over Tweede ge deelte leidraad l.o. Donderdag 29 Februari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Huis vol herrie", met Johan Kaart e.a. 8.15 uur, de Unie, inleiding E. H. Evers over „Hoe komt men in het bezit van een onbelast huis?" 8.30 uur, r.k. kerk Nassaulaan, tweede con ferentie niet-katholieken. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 20 TOT 27 FEBR. 1940. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Tuinbouwvereeniging N.V., Voordam 11. Ver. van Melkverkoopers „Onderlinge Hulp", Schermerweg 22. Texel: Coöp. Aankoopvereeniging „Texel" G.A., Koogerstraat 38, den Burg. Onderling begrafenisfonds „P. J. Bouma", Schoolstraat 18. Dorpskring „Steunt Elkaar", Oudeschild 127. Zijpe: „Helpt Elkaar", Callantsoog, Abbe- steeërweg A 105. Andere wijzigingen: Alkmaar: Café Suisse, Nieuwesloot 73, café overgegaan aan de erven. Nederlandsche Spaar-crediet-financiering „N.S.C.F.", firma D. van Someren Co., Corfstraat 45; verstrekken van credieten; verplaatst naar Haarlem. Schagen: Vennootschap onder de firma Buisman en Verhage, Heerenstraat E 125, vennootschap ontbonden; zaak door een der vennooten voortgezet. Opheffingen: Alkmaar: Wol- en Tricotagehuis „Bewe- ka", Bisschop Bottemannestraat 1, winkel in wol en tricotages. Den Helder: D.U.O. A. Cornelissen en Jb. van Eekeren, Kroonstraat 19, vrachtauto- dienst enz. INGEKOMEN PERSONEN. M. A. den Elzen. R.K., religieuse, van Grootebroek naar Emmastraat 12. E. Brommersma, N.H., echtgen. en kinderen van Vlissingen naar Metiusstraat la. A. E. Bruins, geen, z.b., van Amsterdam naar Emmastraat 109. C. Toppen, Ger.K., ver pleegster, van Zeist naar Wilhelminalaan 11. M. L. Westhoff, geen, huishoudster, van Haarlem naar Hulstraat 7. J. Basstra, N.H., z.b., van Haarlem naar Hulstraat 7. M. E. Vlaar, R.K., dienstbode, van Spanbroek naar Paijglop 23. J. Lubbes, geen, banketbak ker, van Edam naar Schoutenstraat 10. T. C. J. A. Jansse, R.K., huishoudster, van Rotterdam naar Verdronkenoord 77a. H. J. van Oosterhout, R.K., z.b., van Rotter dam naar Achterweg 27b. J. J .Bartels, N.H., hulp in de huish., van 's-Gravenhage naar Heemraadstraat 12. M. de Gier, Ger.K., conducteur, van 's-Gravenhage naar Heemraadstraat 12. J. Stoop, R.K., dienst bode, van Castricum naar Visscherslaan 17a. T. Kooij, N.H., z.b., van Winkel naar Kre- lagestraat 1. M. E. Klaasen, R.K., z.b., van Haarlem naar Nassauplein 11. J. Dubbeld, geen, z.b., van Zeist naar Corf straat 33. M. A. Idema, R.K., monteur, echtgen. en kinderen, van Medemblik naar Stationstraat 48. W. Zwart, Ger.K., z.b., van Zaandam naar Zaagmolenstraat 12. N. Serier, Ger.K., hulp in de huish., van Hoorn naar Westerweg 103. M. Moolen- broek, N.H., dienstbode, van Naarden naar Nassaulaan 51. I. M. K. van Loo, N.H., inspecteur brandwaarborg-mij., van Oud karspel naar Waaigat 2. A. Kieft, Ger.K., vertegenw., echtgen. en kinderen, van Hei loo naar Corfstraat 3. M. H. van Aken, N.H., z.b., van Heiloo naar Van der Lijn- straat 7. M. L. Kaussen, R.K., z.b., van Eilendorf naar Oudegracht. 91. VERTROKKEN PERSONEN. J. E. M. Habbé, geen, van Tuintstraat 56, naar Amsterdam. H. J. Wijsman, R.K., étaleur, van Oudegracht 116a, naar Breda. E. C. Böttger, N.H., en kinderen, z.b., van Emmastraat 7, naar Velsen. G. Visser, geen, z.b., van Lyceumstraat 15, naar Al melo. H. M. Polt, geen, z.b., van Wester weg 3, naar Bladel. J. H. Hoogakker, HAZ., autobekleeder, van Dijkgraafstraat 56, naar 's-Gravenhage. C. Kleibroek, R.K., dienstbode, van Druivelaan 7, naar Warmenhuizen. J. J. Delver, R.K., z.b., van Breedstraat 18a, naar Velsen. M. van Wanrooij, R.K., en echtgenoote, z.b., van woonwagen, naar Zaandam. J. A. M. de Jong, N.H., z.b., van Egmonderstraat 16, naar Haarlem. W. Brijer, geen, en echt genoote, en kinderen, opperschipper, van Dr. Schaepmanplein 8, naar Den Helder. M. M. Mosch, R.K., dienstbode, van Nieuw- landersingel 57, naar Westwoud. L. J. M. Pekelharing, R.K., timmerman, van Dr. Schaepmanplein 7, naar Den Helder. A. A. Eernink, R.K., suikerwerker, van Fr. Engelsstraat 5, naar Amsterdam.S. Kra- jewski, R.K., dienstbode, van Nieuwesloot 23, naar Hamborn Dl. J. N. Cammeraat, N.H., z.b., van Brouwerstr. 7 naar Rotter dam. H. Selder, N.H., handelsreiziger, van Laat 149, naar Deventer. H. Wie- ringa, Ger.K., winkeljuffrouw, van Laat 149, naar Groningen. M. Wever, R.K., slager, van Spoorstraat 10, naar Hoorn. B. M. Schouten, R.K., z.b., van Ritsevoort 22, naar Den Helder. M. C. Stoop, R.K., dienstbo de, van Kennemersingel 3, naar Bergen. D. J. J. Paap, geen, 1.1. verpleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Rotterdam. J. Wijnker, R.K., slager, van Spoorstraat 10, naar Den Helder. J. M. Zweijtzer, R.K., hulp in de huishouding, van Kennemer- straatweg 11, naar Sneek. EEN DOLVERMAKELIJK TOONEELSTUK IN HET GULDEN VLIES. Donderdag wordt het een buitengewone ach-avond in het Gulden Vlies. Er zal dan en opvoering worden gegeven van het accesstuk „Een Huis vol Herrie". Zelden is er in een stuk zooveel dwaas heid bij elkaar gebracht, maar het publiek valt van de eene lachbui in de andere. Jo han Kaart zal optreden in zijn bekende creatie van dr. Niks; den kwakzalver en marskramer, die eigenlijk de hoofdfiguur is geworden, terwijl Gusta ChrispijnMulder als de boosaardige schoonmoeder terecht el- ken vrijgezel de lust zal benemen ooit in het huwelijksbootje te stappen. Over den inhoud van het stuk, waarin de eene dolzinnige situatie volgt op de andere, zullen wij ver der niets vermelden, maar wie een avond de zorgen wil vergeten, moet het „Huis Vol Herrie" gaan zien. Wij laten hier nog enkele persstemmen volgen, die alle denzelfdjen indruk geven. De Telegraaf„nog nimmer hoorden we zoo lachen in een theaterHoogcon junctuur der dwaasheid... wanneer er niet gelachen werd, werd er gebruld.... Johan Kaart is onbetaalbaar, zonder de anderen iets te kort te willen doen". De Maasbode:„Hier wordt meer ge lachen dan in drie revues bij elkaar Deventer Dagblad: Wij overdrijven niet wanneer we zeggen, dat de lach van de eerste tot de laatste minuut niet van de lucht is geweestdat men eigenlijk de op lossing der complicaties betreurt, omdat hiermede een einde komt aan een avond van uitbundige pret... deze dwaze geschiedenis waaruit zonder ophouden de humor borrelt, niet druppelsgewijze, maar in een niet te stuiten stroom, die alle bezoekers doet scha teren en gieren, en slechts af en toe, en dan heel even, gelegenheid geeft om wat tot be daren te komen". De Groene Amsterdammer: geestig heid, koddigheid en kluchtigheid zonder ba naliteit, het is heel wel mogelijk, dat is dit maal onomstootelijk bewezener is eer lijk, spontaan en van harte gelachen, en menigeen ging met de hand in de rechter zijde de zaal uit, op het slot ook Uw onder danige dienaar...." WeecAecufit Qemeenteeadeêt De raad dezer gemeente kwam Maandag bijeen. Na opening door den voorzitter volg de de beëediging van den heer P. J. Tromp als raadslid. De notulen van de vorige vergadering gaven de heer van Zoonen aanleiding tot de opmerking, dat daarin wat betreft het weer geven van de algemeene beschouwingen, ge houden vóór de behandeling van de begroo ting 1940, onjuistheden voorkwamen. Na be spreking over deze aangelegenheid werd den heer van Zoonen toegezegd, dat voortaan met zijn wenschen rekening zal worden ge houden en de notulen uitgebreider zullen worden opgesteld. Ingekomen stukken. Een aantal stukken, waaronder goedkeu ringen van raadsbesluiten en het jaarverslag van de comm. tot wering van schoolver zuim, werd voor kennisgeving aangenomen. In een brief van 24 Jan. deelden Ged. Sta ten mede, dat zij, gelet op de noodlijdendheid der gemeente, van oordeel waren, dat met een verlaging van de huur van de woning van den gemeente-geneesheer met f 50 moet worden volstaan. B. en W. konden deze meening niet dee len en hebben het oorspronkelijk raadsbe sluit wederom ter goedkeuring ingezonden. De raad nam dit voor kennisgeving aan. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij werd medegedeeld, dat geen termen aan wezig worden geacht de jaarwedden van de wethouders te verhoogen, werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. Voldaan werd aan een verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis om de sub sidie te verdeelen naar het aantal katholie ken. Benoemingen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature van Zuster Assisia werd benoemd Zr. Encilla (in de wereld G. de Wit). Tot leden van de comissie van toezicht op de gemeente-landerijen werden benoemd de heeren H. Groot, W. Bierman en P. Tromp. De heer H. Feijma werd herbenoemd als een lid van het burgerlijk armbestuur. Kosten lager onderwijs. De voorzitter deelde mede, dat het voorgestelde bedrag van kosten per leerling van het l.o. de totale kosten ad 150 bij Ged. Staten bezwaar had opgeleverd. Zij achtten 125 hoog genoeg. De heer vanZoonen deelde mede, dat hierbij geen rekening was gehouden met het vernieuwen van de schoolbibliotheek, zooals was toegezegd door B. en W. Althans dit zou door B. en W. bekeken worden. De voorzitter deelde mede, dat voor 1941 hiermede rekening zal worden gehou den. De raad stelde tenslotte het bedrag vast. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest matige wind uit zuidelijke richtingen, later wellicht ruimend en toenemend, be trokken tot zwaar- of halfbewolkt, tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van lagen luchtdruk op den oceaan verplaatst zich in zijn geheel naar de westelijke helft. Over de oostelijke helft moet zich een krachtige rug van hoogen luchtdruk bevinden met luchtdrukwaarden boven 1025 mbar ten westen van de Azoren. Minima van 985 mbar liggen voor de Noor» sche kust en ten westen van het Kattegat, Het arctische gebied van hoogen luchtdruk breidt zich over IJsland en de Faroer uit. Da toevoer van koude uit het Poolgebied deed aldaar de temperatuur weer sterk dalen en zal vermoedelijk tot diep in het zuiden een koude-inval veroorzaken. De randstoringen van het thans nabij gelegen gebied van lagen luchtdruk in het westen beïnvloeden het weer in de kustlanden. De zuidelijkste ligt voor de kust van Portugal en braoht aldaar plaatselijk zwaren regen. Het continental* gebied van hoogen luchtdruk trok zich ge» heel naar hetzuidoosten terug. Een maxi mum van 1030 mbar ligt over Bessarabië. De vorst is in Hongarije en den Balkait plaatselijk nog zeer streng. LICHT OP Voor rijwielen, motorrijtuigen en ander* voertuigen van 18.03 tot 6.22 uur licht op. Op voorstel van B. en W. werd ingetrok» ken het besluit van 30 Juni 1939 en opnieuw vastgesteld een verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden. De los- en laadplaats, Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van gel» den voor het gebruik van de laad- en los» plaats te Oude Niedorp over het tijdvak 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1939 en ingaande 1 Januari 1940. De voorzitter zei, dat over genoem» de jaren niets ontvangen is, zooals blijkt uit de gemeenterekeningen. Het is vreemd, dat gedurende die jaren geen verordening bestaan heeft. De oude verordening is Ko« ninklijk goedgekeurd, terwijl er toch wel, althans voor zoover spr. wist, van de los» plaats gebruik werd gemaakt. Volgens den heer vanZoonen was dit gebruik slechts gering. Het bestaan van een verordening heeft geen zin. Daarom, zeil spr., moest er een besluit genomen worden om heelemaal geen verordening te maken. Temeer nog omdat de toestand van de laad» en losplaats zeer slecht is en er dus, wil er eenige inkomst van komen, voor gezorgd behoort te worden, dat de plaats behoorlijk te gebruiken is. In de onmiddellijke nabij» heid is een zelfde plaats van de gemeente Heerhugowaard en deze is veel beter onder» houden. Daar kunnen de schippers uit Oude Niedorp wel gebruik van maken. Na nog eenige bespreking werd besloten het voorstel nog eens aan te zien en B. en W. de kwestie te doen onderzoeken. Sluisgelden, Vastgesteld werd een verordening op da heffing van sluisgelden over het tijdvak 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1939 en ingaande 1 Januari 1940. Op voorstel van B. en W. werden de alge» meenen voorwaarden voor noodlijdende ge meenten 1940 aanvaard. De rekening 1938 van het burgerlijk arm bestuur werd op voorstel van B. en W. goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 20 September 1939 tot vaststelling van een verordening op de heffing van leges ter secretarie en opnieuw vaststellen van een verordening betreffende legesheffing bij huwelijksvoltrekking. Een besluit van 20 September 1939 tot verlaging van de leges ter secretarie werd niet goedgekeurd door Ged. Staten. Van daar dit voorstel tot intrekking, hetgeen door den raad werd aangenomen. Het voorstel tot verlaging van de huwe lijksrechten werd goedgekeurd door Ged. St. Onbewoonbaar werd verklaard de woning te Zijdewind, eertijds bewoond door N. Smit. Nadat de raad eenigen tijd in comité was gegaan, werd na heropening der openbare vergadering nog gesproken over een voor stel van B. en W. tot het in beginsel beslui ten tot het maken van een uitbreidingsplan en het verleenen daartoe van een crediet groot f 1000. Beide voorstellen werden goed gekeurd, het eerste met 5 tegen 2 stemmen, het laatste met algemeene stemmen. De geldleening zal worden gesloten bij de Boe renleenbank te Zijdewind. Vervolgens werd een voorstel van B. en W. om aan een ingezetene der gemeente onthef fing te verleenen van de betaling der ont- smettingskosten ad 35 eener besmettelijke ziekte goedgekeurd. Rondvraag. Bij de rondvraag sprak de heer van Zoo nen over de slechte voorziening van ge meentewege van de wegen tijdens de glad heid. De voorzitter deelde mede, dat door B. en W. de noodige maatregelen waren getroffen en huis aan huis een brief was gezonden om de gladheid door het strooien van zand tegen te gaan. Het is alleen door het niet nakomen van een burgerplicht zoo slecht met de wegen gesteld geweest. Te 't Veld en Zijdewind werd beter medegewerkt. Besloten werd het volgend jaar wat meer aandacht te schenken aan den post „zand- strooien".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2